:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,554
Активни 759
Страници 19,119
За един ден 1,302,066

Защо лихвите по света падат, а у нас растат

Или още няколко парадокса на икономическата криза
Графики
Мащабното понижение на лихвените проценти от есента насам извика много въпроси. Най-настойчивият може би е е защо то не се отрази у нас, дори, напротив, като че ли подейства в противоположната посока. През този месец водещите централни банки в Европа понижиха ставките си, Федералният резерв дори обяви индикативна цел от 0% до 0.25%, а в седмичния си бюлетин БНБ рокаджийски обобщи: The Final Cut . У нас обаче отново имаше повишения на лихвите по депозити и кредити. При това промоционалната лихва по едномесечни депозити удари немислимите доскоро 10%, надхвърляйки многозначително процентите за по-дълги срокове.

Но простият въпрос защо лихвите у нас продължават да растат, има не толкова лесни отговори. Ако четете и слушате внимателно какво казват банкерите, ще откроите две обяснения - конкуренцията за привличане на ресурс и повишаването на рисковата премия за страната. И двете са верни, но важността на темата и неизбежното в подобни случаи съмнение изискват повече доводи и факти.

Две уточнения са необходими за начало. Първото е, че сериозната разлика между номиналните лихви у нас и в еврозоната е друга история. Тя се дължи на причини, които имат малко общо със сегашната финансова криза: по-високия риск, включително суверенния риск, бариерите пред свободното движение на капитали (трудно е да легализирате доходи пред чужда банка, да не говорим за учредяване на ипотека), нивото на конкуренция, регулативни тежести и не на последно място, инфлацията. Нататък става дума само за динамиката на процентите, тоест за увеличаването на тази разлика.

Втората важна уговорка е, че лихвите, които достигнаха символични нива, са процентите на централните банки и



те са политически определени.



Политически определената лихва често е насочена срещу пазарните настроения и, естествено, тя трябва да бъде подкрепена от съответния ресурс на централните банки. Когато искат да натиснат растящите проценти, централните банки трябва и да налеят достатъчно евтини пари.

При все това предаването на този импулс от централните банки на търговските и оттам на кредитополучателите се оказа проблематично. При това масираното понижение на лихвите по света бе съпроводено от още по-мащабно наливане на ликвидност и поредица фискални мерки в подкрепа на банковия сектор. Растат критиките към ефективността на подобни действия и дори министри (в Португалия и Гърция, а вероятно и другаде) недоволстват, че банките държат високи лихвите и не отпушват кредитирането.

У нас - заради валутния борд, БНБ не рефинансира банките, а основният лихвен процент се определя на база на стойностите на индекса ЛЕОНИА, тоест от пазара, а не от БНБ, която само го изчислява. Българското правителство и паричните власти не са предприемали мащабни действия по подобряване на ликвидността на банките, с изключение на понижението на минималните резерви, които се пренесе само върху междубанковите проценти, и започналото харчене на преизпълнението на бюджетния излишък, чието (косвено) въздействие все още е рано да се оцени.

Така че



валутният борд ни поднася първото основание за отклонение



от световните тенденции. Неговият механизъм досега не позволяваше на централната банка да вдигне лихвите, така че да охлади ентусиазма на поредния строител на хотели по морето или може би на новодомците в Малинова долина, но това, както се казва, е една друга тема, при това дълга. Не позволява намеса и сега, а се разчита на т. нар. автоматичен механизъм, който - оказа се, работи доста странно в догонваща икономика.

Основните лихви (по правило) не са пазарните проценти, те обаче им влият, стига каналите на финансово посредничество да работят нормално. Те не са и лихвите, по които нашите банки могат да привлекат ресурс от чужбина (те са EURIBOR плюс надбавка).

Тези 2.5%, които обяви Европейската централна банка (в сила от 10 декември) и целевият диапазон от 0-0.25% на федералната фондова лихва (от 16 декември) се диближават до най-ниските нива. Другите са лихвите, по които банките си заемат средства.

У нас междубанковата лихва е по-висока от тази по депозитите - 7.8% за тримесечния междубанков СОФИБОР при 6.2% лихва по левови депозити от граждани до 1 г. (съпоставими данни за октомври, оттогава СОФИБОР падна малко). Депозитите в евро се олихвяват съвсем малко по-скъпо от тези в еврозоната - 4.9%. Голямата разлика е в лихвата по кредитите - те са били средно 12.49% по потребителските заеми в лева и 9.49% по жилищните. Това се дължи отчасти на големите маржове, които позволява нашият пазар и които - поне според последните данни, остават сравнително стабилни през последните две години (с известно повишение при левовите потребителски заеми от лятото насам). Нека си спомним, че през 2001 г., когато кредитната вълна още не се бе надигнала, а лихви по депозити от 2% не бяха изключение, тези маржове достигаха 13.5%. Според последното тримесечно издание на БНБ „Банките в България" обаче, те са натрупали буфер, който им позволява да посрещнат известно свиване на нетния лихвен марж.

Към основните и междубанковите лихвени проценти се начисляват



надбавки, които отразяват различните видове риск,



в това число (но не само) риска от промяна на валутните курсове. Ако искате бързо обяснение за растящите лихви у нас, то трябва да го търсите тъкмо в рисковите премии. Още повече, че премиите по така наречените credit default swaps за държавния риск на България, инструментите, които инвеститорите купуват, като застраховка от неплащане на главницата по дълга, отбелязаха внушителен ръст - от около 17 базисни точки през 2006 г. до 70 точки година по-късно, та почти до 600 точки в началото на декември. Ръстът им означава, че възвращаемостта, която търси инвеститорът в български дълг, грубо казано, е нараснала с 5 процентни пункта за около година. Трудно ми е да кажа дали за повишаването на премиите влияят спекулациите около възможна девалвация на лева, както е модерно да се разсъждава напоследък. Подобна динамика имат и спредовете на еврооблигациите ни, измерени чрез EMBI+ (Emerging Markets Bond Index).

Вътрешният пазар обаче (тоест банките и техните клиенти) има забележимо по-скромна оценка за валутния риск, ако съдим по разликите между левови и евро лихви. Разликата между тукашните лихви в лева и в евро средно е около 100 точки за депозитите и от 100-200 базисни точки при лихвите по потребителски и жилищни заеми.

Да видим как се променят разликите в лихвените проценти тук и в еврозоната. Ще видим, че те са сравнително големи при междубанковите лихви - 450 точки, или с 4.5 пр. п. тримесечният СОФИБОР изпреварва EURIBOR, но при отправна точка от около 200 точки в началото на 2008 г.

Данните категорично показват, че не само рискът, присъщ на българския пазар, но и конкуренцията за привличане на свободен ресурс са основните двигатели на повишението на лихвите. Така стигаме до евентуалните проблеми с ликвидността, които служат за обяснение на растящите лихви у нас. Те не означават непременно, че банките са раздали твърде много кредити и сега нямат пари, каквито мнения се чуват. Напротив показателите остават добри, макар че коефициентът на ликвидните активи отчита известно понижение към септември. Можем само да гадаем и дали банките усилено изнасят ресурс към чужбина, та затова набират депозити на всяка цена.

Последните данни от октомври показаха едновременно намаляване на депозитите и активите на нашите кредитни институции и изтичане на валута според платежния баланс. Отчасти намаляването на валутните резерви през месеца наистина се дължи и на увеличаване на депозитите на банките в чужбина, но най-вече на намалелите инвестиции и заеми на фирмите на чужбина при задълбочаващ се дефицит по текущата сметка.

Със сигурност има стремеж към запасяване с пари, както сред нашите банки, така и у техните собственици в чужбина; той е движен не толкова от някакви сложни икономически модели, колкото от страха и от прогнозите за дефлация. Но тъкмо с трупане на пари се занимава целият свят в момента, следвайки императива Cash is king.

Докато доходите на фирмите и домакинствата растяха, западните банки с радост подклаждаха кредитния бум у нас. При перспективата за застой се оказа, че трябва да разчитаме предимно на местните спестявания, които са сравнително скромни. При положение, че неправителственият сектор е нетен длъжник, повишението на лихвите още повече ще намалява свободните доходи на населението и фирмите и още повече ще се ожесточава битката за привличане на вложители. Така че, след като посоката на вятъра се обърна, трябва да плащаме с известно закъснение сметката на прекомерния оптимизъм.
14
4996
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
23 Декември 2008 06:29
На авторката не само името й дублирано, но и разсъжденията й като за изпит при колумниста Д-р (от) Понеделник.

23 Декември 2008 08:34
защото в ебемстрана вървят на ебемстрана
23 Декември 2008 09:01
С една дума: някой трябва да плати сметката!
23 Декември 2008 09:52
Как така не са дали думата на великият потомствен финансист и банкер , др. Емил Хърсев. Човек като отърве затвора, че като му светне и му стане едно леко и хубаво! Как да не пропише и да не се изказва по всички въпроси !
23 Декември 2008 09:53
единственото което си заслужава да се коментира в случая е намекът, че банките трупат пачка (на депозитна база).
тоест къде отива тази пачка, при условие че кредитирането е свито .........
хубав въпрос. с кофти отговор.
23 Декември 2008 10:00
А защо бензина в САЩ вчера струваше 0, 61 лв., а у нас 1, 67?
23 Декември 2008 10:00
с други думи:
лихвите ще продължават да растат, понеже свеж финансов ресурс от банките майки няма да дойде, така че Българските клонове трябва да привличат нашите Български пари. А като ги вземат скъпо, скъпо и ще ги предоставят.
*
кофти работа
23 Декември 2008 11:27
Рекордни печалби от лихвите!
23 Декември 2008 11:38
Вие си отговорихте сама на въпроса.
Отговорът е: защото криза в българия няма! България винаги е в криза, която не може да стане по-голяма от това което е.
Където има криза - там падат цените и лихвите.
Там където цените и лихвите не падат - там нищо не се е променило в икономиката.
23 Декември 2008 11:40
Много объркана статия. Има доста верни неща но в такъв хаос е представена информацията че може свят да ти се завие.

Банките се финансират главно по 2 начина:
1. Депозити от клиенти
2. Междубанкови пазари

На междубанковите пазари БГ банките плащат около 2% по-високи лихви от западноевропейиските банки (заради по-големия риск, все пак говорим за БГ банки) или EUROLIBOR + 2%

За това и лихвите по заеми в БГ са +2%, +3%, +4% по-високи от лихвите по заемите в западна европа.
В момента междубанковите пазари не функционират, банките не дават заеми помежду си (камо ли някой да дава заем на БГ банки).
За това са и високите лихви по депозитите (БГ банките нямат друг начин да се финансират освен чрез депозити).
Които са я закъсали повече дават и до 10%, които не са на зор държат на 4%-5%.
Държавата не може да помогне на банките (заради валутният борд) и липса на средства. За това и беше свалено изискването за капитала на банките които държат в БНБ (от 12% на 10% и после на 5%). Което малко подобри ситуацията (но само малко и само за определен период).
Държавите с независима финансова политика (без валутен борд) могат да си позволят да помагат на своите банки и на практика да ги финансират до безкрай, дори да ги национализират.
Ако някоя банка в БГ е пред фалит БГ правителството няма ресурс да вкара пари в банката ? освен ако не вземе заем от МВФ, но на цената на нов курс ЛЕВ-ЕВРО.
Ще видим колко дълго ще издържат БГ банките.
23 Декември 2008 11:54
Хубаво е когато не ти е ясна данна материя да пишеш по къси текстове. Верно плащат на ред, ама по късо по малко ще сбъркаш!
23 Декември 2008 19:42
Защото сме социалисти!
23 Декември 2008 20:16
Защо лихвите по света падат, а у нас растат?

'Бах ма'амау...Излиа, че не сме от тоя свят

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
23 Декември 2008 22:25
Защо?
Алчност може би.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД