:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,526
Активни 765
Страници 19,429
За един ден 1,302,066
Истинската история

Личните имена може да са част и от националната сигурност

Прабългарският сектор в раннобългарските имена е имал съвременна структура, от която се е разбирал родовият произход
Болярката Доя (звателно от Радоя или Владоя), стенопис в църквата Св. Иван Богослов в Земенската обител, ХIV в.
Най-първото, което се набива на очи, докато четете исторически писмени извори, е изумителната красота на имената на средновековните българи. Понякога ти се струва, че само те са достатъчни, за да бъде почувствана и разбрана епохата - жените са красиви и добри (Белослава, Ведра, Дивна, Добрина, Искра, Калина, Красна, Модра - синеока, Хуба), мъжете - смели (Братослав, Воин, Владец, Дворко, Деян, Добрен, Огнен, Парлиг, Рад, Радан, Хранислав, Храбро, Чръноглав), владетелите - с тържествени и благородни имена. Отношението към децата в цивилизованата част от средновековна Европа е нежно и ласкаво. Византийският учен Кекавмен, който е истински средновековен европеец - наполовина е българин, става изразител на отношението към децата. "Те са малки и глупави - пише той -, но не бива да се оскърбяват, а трябва да се уважават, за да се научат и те да почитат баща си." И продължава: "Своите синове и дъщери бий не с пръчката, а със силата на словото". Тази нежност към децата се отразява и в имената, които им се дават. Често те са умалителни, което, разбира се, не е добре да се прави днес, защото пеленачетата имат едно странно свойство - порастват бързо.



* * *



В "Именника" ранните български владетели са вписани с по едно име, но винаги с добавка на рода, от който произлизат - "Тервел... родът му Дуло", "Севар... родът му Дуло" или "Кормисош... родът му Вокил". Както се вижда от текстовете в старобългарската каменна летопис, не само владетелите, но и хранените им хора се обозначават чрез лично и родово име - "Окорсис... от рода Чакарар", "Онегавон... от рода Кувиар" или "Охсун... от рода Кюригир". Това е твърде важно наблюдение, тъй като по-късно именно родовото име ще се превърне полека-лека в днешното фамилно име. Ако само премахнем свързващия текст, ще добием съвсем ясна представа за изключително съвременната структура на раннобългарските имена, поне в прабългарския им сектор - Окорсис Чакарар бил сътрапезник на владетеля, Онегавон Кувиар се удавил в р. Тиса, а жупан тарканът Охсун Кюригир загинал на бойното поле. Както и днес при споменаването на много известни личности родовото име се пропуска. Очевидно много близки до владетелите са били кандидатът Турдачий, сътрапезник на Омуртаг, и боготорът боилът коловър Чепа, също сътрапезник, но на Маламир.

От началото на IХ в. в България настъпват значителни демографски промени, които са отразени както в писмените извори, така и в резултатите от археологическите проучвания. Почти взривообразното нарастване на населението е за сметка предимно на приток на славянско население от север и северозапад, в по-малка степен - от юг. Владетелите от Крумовия род имат вече деца, носещи чисто славянски имена като Омуртаговите синове Маламир, Енравота и Звиница. Може би под славянско влияние прекъсва традицията за обозначаване на рода.

Нова революционна промяна в старобългарската именна система настъпва от втората половина на IХ в. Налаганите християнски имена, изцяло от чужд произход, смиват последните останали етнически различия в старобългарското общество. Както във всяка могъща общност, в средновековна България чуждите имена, нахлули с приемането на християнството, бързо се превеждат. Така Теодосий става Богдан, Теодор и Доротей - Божидар, Ставри се превръща в Кръстьо, Параскева - в Петка, Теофана и Теопия - в Божана. В същото време имената на славянските божества постепенно губят смисъла си - почти изчезват Лада, Морена, Перун, Сварог, Дажбог.

Вероятно най-характерната особеност на българската именна система е удвояването на владетелските и аристократичните имена. Все още е твърде неясен произходът на това явление, а и рядко някой се занимава с него. Във всеки случай бъдещият цар Симеон-Роман получава имената на двамата си могъщи дядовци - по бащина и по майчина линия. В неотменима традиция двойното именуване на новородените, с официално християнско и с народностно славянско име, се превръща в Самуиловия род. Царете Гаврил Радомир и Иван Владислав са най-известните примери. Също двойни имена носят всички владетели, а вероятно и аристократи и от двата пола през ХII -ХIV в. - Иван Асен, Алексий Слав, Добромир Хръз, Тодор Светослав, Георги Тертер, Теодора Анна, Кераца Петрица, Кера Тамара. През ХIV в. двойни лични имена са отбелязани и сред неаристократичните среди. В някои случаи вторите имена започват да носят значение на родови. Особено през втората половина на века окончателно се оформя именуването и с родово (или семейно) име.

И днес любима тема за разговори са имената на първородните синове и дъщери в младото семейство. Понякога тази тема прераства в многогодишни войни. Още в Античността предаването на името от дядо на внук е често срещана практика, а във Византия е почти задължително. Така император Теодосий II носи името на дядо си Теодосий I. Такава практика със сигурност съществува и в средновековна България. Първо документирано предаване на името от дядо на внук в нашата история, при това от двамата дядовци, е вече посоченият случай със сина на цар Петър и бъдещ злощастен владетел Симеон-Роман, на когото съчетанието от имената на двама толкова могъщи владетели донася само нещастия.



Днес



Изглежда няма у нас по-отвратително съвременно обществено явление от именуването на новородените, които и без това са толкова недостатъчни, с имена, предизвикващи погнуса у всеки истински българин. Какво може да е разумното обяснение за наличието на цели 6 Никълъсовци (с най-разнообразен правопис) от общо 30-ина дечица на детскоградинска възраст, изложили чудесните си рисунки в новогодишна изложба в Благоевград?! С какво невинните създания, едва дошли на тоя свят, са заслужили малоумието на родителите си?! Какво не хареса на тия родители в старинното, макар и от небългарски произход, име Никола?!

Дано никога не ви се случи да видите насмешката в погледа на чужденци, запознали се с някоя Памела от Каспичан. Или отчаянието на учителка в първи клас, която чете списъка на учениците си. Как не отвориха бъдещите родители речниците на българските имена, за да се насладят на красотата им. А трябва да се каже ясно - изследването на българските имена, както на лични, така и на родови, включително и в общоисторически план, е задача, свършена за "отличен" от българската наука. Само през 2004 и 2005 г. излязоха два великолепни речника - на Й. Заимов, и на Н. Иванова и П. Радева, които заедно с речника на Ст. Илчев от 1969 г. и справочника "Кой кой е в средновековна България" (Й. Андреев и кол.) могат да отговорят на всички въпроси, а и да дадат безброй идеи.

Впрочем и "Именникът", който следваше да ползват родителите на новородените до 1989 г., също съдържаше прекалено много имена от чужд произход, предимно според православната традиция. Но все пак успяваше да предотврати поне най-ужасяващите родителски замисли. Сега такива преградки под каквато и да е форма няма. Ще приключа с това, че всички елементи на националната ни идентичност са и елементи на националната ни сигурност.

____________________________



* За този текст авторът Иван Петрински българизира изцяло името си. Макар че Иван се среща още през Х в., произходът му е староеврейски със значение "бог е милостив", поради което за нуждите на тази страница личното име бе заменено с мъжката форма на старобългарското название на вид върба, което стои най-близо фонетически. Родовото име на автора води началото си от Петринска планина, разположена между Охрид и Ресен, където до края на ХVIII в. живеят прадедите му. Въпреки че е географско название, то също бе преведено (от Петър, гр. - камък). Ако познаваме историята на имената си, със сигурност ще избегнем именуването на новородените с позорящи, грозни или просто непонятни чужди имена.
 Надпис с името на каменоделеца Гаго (най-вероятно от гал "черен" ) върху архитектурен детайл от Царевец, РИМ-В. Търново, ХIV в.
 Севастократорицата Десислава (от старобългарския глагол деся - намирам, да намира лесно славата), стенопис в Боянската църква, 1256 г.
107
16517
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
107
 Видими 
08 Януари 2009 01:46
И кво сега, Каменски си мисли, че ще ми причини discomfort задето не съм кръстен на дядо си. Което самият той потвърждава, че е гръчка, а че и византийска намяра, пуста да опустее. Тем паче моето име е израз не само на протеста към this awkward tradition, но и израз на вездесъщата, всеспасителна българска flexibility. Което ще рече, че моето име показва по-силна българска национална identity от неговата.
08 Януари 2009 01:49
Този път нищо не разбирам?! Какво му е лошото на Джон?! И какво е "истински българин"?!
08 Януари 2009 01:52
Мисля, че съвсем тенденциозно са цитирани имена до 9ти-10ти век, наблягайки на "българин", а не на "българин Православен Христянин".
Спомни си, авторе:
Като е човек с честта си, то и името, например, да кажа... Аз храня къща и имам три деца - и тебе да ти се върнат, - та всеки ми има почетта, а челяк защо живей? За една чест и за едно красно име...
(Рачко Пръдлето)
08 Януари 2009 02:01
Ако си мислите, че Владец, Дворко, Парлиг, Хранислав, Храбро, Чръноглав звучат по-малко смешно от Никълъс или пък Ричард (Груев), то значи, че пишман патриотарството е в състояние за замъгли здравия разум.
-
И стига вече с мераци за "възродителни процеси". Имената система се развива, при това естествено с влиянията на епохите си. Всеки да именува децата си както намери за добре.
Естествено, че простотията на простаците родители ще лъщи, но може ли (и редно ли е) да бъде насилствено крита ? И само в имената ли се проявява.
08 Януари 2009 02:04
...благодаря на Петрински за интересната статия!
08 Януари 2009 04:55
Преди на Петрински и сега на Каменски бих подчертал че няма никакви исторически факти за съществуване на "прабългари". Преди на Петрински и сега на Каменски бих подчертал че няма никакви исторически факти за съществуване в миналото на "славяни" нито пък сега има някъде "славяни".
Самият Каменски го подтвърждава със факта:
Владетелите от Крумовия род имат вече деца, носещи чисто славянски имена като Омуртаговите синове Маламир, Енравота и Звиница.

Стига с това разделение на "прабългари" и "славяни". От памтивека винаги сме били това което сме и сега - единствено и само българи.
08 Януари 2009 06:32
Сега всички сме българи.
Ама Петрински първом е бил славянин , па после станал българина Каменски. Или обратното ?
08 Януари 2009 06:56
Да се именува дете е отговорност. У нас името се изисква от майката след раждането на детето, което считам за нейно право. Но избора е на родителите. И двете имена на децата ми са избрани в съответствие с българския именик. Съдържат български звукосъчетания и изговорът им е удобен за истинския българин и е изключително труден за родоотстъпници. Името ми пък е рожба на невежество, безотговорност и безхаберие. Добре че си го харесвам и не бих го сменил. Тука обаче думата е за малките ни имена. Отделна е приказката за родовото име. Там издънките ни са къде по-големи. Не опира въпроса за прословутите ОВ и ЕВ само. Защото ако си Чернодупенски след Черно или Карагъзов не е голям проблем. Но ако си Иванов след Доколенков, стопява се не името, а родовия белег и трябва да идеш на нуди-плаж за да си възстановиш честта.

08 Януари 2009 06:59
Авторът цитира: 1. славянски пред-християнски, т.е. езически имена; 2. монголо-азиатски имена; 3. християнски имена, идващи от староеврейски и модифицирани през гръцки; 4. християнски имена, модифицирани през английски (Никълъс)

Аз например харесвам много пред-християнски имена; предпочитам римските, но и всички останали звучат отлично: Октавиан, Марк- Аврелий, Александър, Артемида, Рея, Инга, Веста, Адриан, Аполон, Пандора, Олег, Спартак, Атина, Ерик, Фрида, Диана, Силвия, Перун, Стрибог и т.н. и т.н.

До тук всичко добре, но как ще обясните мексиканските имена в България? Отдавна се чудя от къде са Тако, Мако, Начо, Дако, Тано, Цола и т.н. Цялото меню на мексикански фаст фуд е в наличност в патриотичната ни родина

08 Януари 2009 07:36
Тия са при Пеко , Цеко , Нано и Лало.
Сега на мода са Шушул , Шиляш , Шервашид , Шкодро и т.н
Особено актуални са Плугчо , Тачо , Калфо , Тошко , Орешко , Крушко , Вачко и , разбира се - Станишко.
Вие за некакви си Никълъси се фанахте.
08 Януари 2009 09:05
Чехите са решили този проблем- имат списък от традиционни чески имена.Когато се роди дете, родителите си избират име от този списък. Други имена не са разрешени. Проблеми няма, традицията е запазена!
08 Януари 2009 09:26
Наскоро слушах някакъв идиот по радиото (програмист, казвсе се Красимир), който обясняваше, че неговото име на Запад никой не можел да го произнесе, затова той решил да улесни сина си като го кръсти НЕО!
08 Януари 2009 09:33
Интересна статия.И аз съм се замислял по въпроса.Родителите си решават ама се напълниха градините с Райъни, Доротита , Дейзита, Матювци.Харита.Не е съвсем наред положението при нас.Пак ние ще излезем че в цяла Източна Европа сме най съвременни, модерни и свободолюбиви и най "open minded" .Айде холан
08 Януари 2009 09:46
А пък мойто име е на православен светия ама всеки в С Америка като го чуе и вика : аааа , известно име , също като .....

Редактирано от - VOCI на 08/1/2009 г/ 09:49:23

08 Януари 2009 09:49
И на мен нещо ми намирисва...
На "Възродителен..." таковата!
А?!
.
P.S. - Май ще се извиняваме...като Б.Б.!

Редактирано от - OLDMAD на 08/1/2009 г/ 09:50:29

08 Януари 2009 09:54
Именоването на децата с чужди имена отразява желанието на родителите децата им да успеят там, където тези имена са актуални.
08 Януари 2009 09:59
За този с развитото обоняние дето му миришело на възродителен процес.Това не е закон или указ а просто една статия.Добра или лоша си е само статия.
08 Януари 2009 10:04
Именоването на децата с чужди имена отразява желанието на родителите децата им да успеят там, където тези имена са актуални.

Ами, да си кръщават децата с християнски имена - и в България, и в другите християнски страни имената ще звучат приемливо.
Защо трябва детето да се казва Никълъс, а не Никола, или Джон, вместо Иван или Йоан? Имената на момчетата трябва да се избират много внимателно, защото после това ще бъдат бащини и дори фамилни имена. Ето Гълъбин Боевски въобще не е помислил, че един ден бащиното име на внуците му ще бъде Полов, Полова.
Радвам се, че тази година имената на родените в новогодишната нощ деца не са от рода на Кевин, Силвестър и Памела.
08 Януари 2009 10:08
'Ми то навремето така започна всичко - първом бяха статиите...
08 Януари 2009 10:09

Тези имена показват ниско национално самочувствие.Нямам нищо против родителите да си кръщават децата както искат-нали съществува опция, ако не си харесваш името или то е усмиващо, да си го смениш по съдебен път.Но има само едно неудобство-в годините на най-ранно детство, когато подигравките са много, ще си търпиш , защото за горната процедура се изисква пълнолетие. ПримерРобеспиер Гълабов).Велико име още от Френската революция.
08 Януари 2009 10:13
В Русе един се прекръсти след няколкогодишни съдебни дела на Манчестър Юнайтед.
Основнио коз с който срази съдебнио състав бе че никой в Русе не знае името му по паспорт , а целио град го знае като МЮ.
Провериха - верно !
И се предадоха.
Човеко сега е щастлив шампион на Англия , Европа и Света.
08 Януари 2009 10:22
Най-перфектен е именникът, по който ДС кръщаваше агентите си.
08 Януари 2009 10:42
Имах една съученичка, казваше се Капка Гроздова. Обичахме да се майтапим: "Умирам за Капка Гроздова!".

А на една от учителките ми по английски фамилията беше Праскова.
08 Януари 2009 10:46
Ех че хубава и полезна статия. Тъкмо се чудех как да се кръстя при регистрацията. Спести ми сумати мислене. Авторът е прав, повечето от старите имена са звучни и хубави. Най-вече по-късите. Могат и сега да се използват.
На когото му мирише на възродителен процес да знае, че не е от статията.
08 Януари 2009 10:52
Назоваването на кърмачета със странни имена носи проблеми само на тях и на милите им родители т.е. те си изтърпяват присъдата ефективно.От моя клас момчетата със славянски и дори прабългарски имена Огнян и Асен бяха побойници и щураци, няма кой да ги е запомнил с добро.Да оставим на годините този сегашен проблем.Във всички времена е имало модни и угоднически тенденции вкл. и по времето на великите ни царе, когато в интерес на политически игри и династични борби са кръщавали децата си с византийски имена.
08 Януари 2009 11:02
Аз па познавах един Кимирсен, а съм срещал и неколко Лениновци. Че и един Сталин май имаше...
08 Януари 2009 11:33
Ето и идна съвсем истинска история за имената...

Бай Тасим, Хитлер и Малиновский
Знаете вече, че село Карасалий отдавна не съществува. Престанало е да съществува някъде през 1944-1945 година, когато бушуващата война зачерня доста къщи в селото. Днес от Карасарлий не е останало много – една паметна плоча в двора на училището, която напомня на всеки минаващ за загиналите през 1912-1913 и тези от 1944-1945 година. Самото училище, построено в трудните 30-те години на миналия век, с даренията на по-заможните и с труда на по-бедните. Камбаната без църква, на която е написано с релефни букви “Камбанолеарница, София, 1934 година”. Големи, облепени с некролози, стари чешми /те също са част от този разказ/, от които отдавна не тече вода. Казанът за ракия и разказите на хората....
Даже и за другоселец като мен не е трудно да намери казана в Карасарлий... Първото, което човек забелязва, когато влезе в помещението е бай Тасим, човек гонещ 80-те години, със строгото излъчване на банкер от старата школа, за когото най-важното е реномето, доброто име, и с грижата, която се излъчва от майстор часовникар, евреин или арменец. Бай Тасим е казанджията...
- Мислиш си, че знаеш световната история, но ще се учудиш като ти разкажа за Хитлер и Малиновский, дето са приятели и живеят тука, до училището, през две къщи...Хитлер е роден в съседното село, но тук е женен и тук живее. Баща му го кръстил тъй, когото през 1941 Германия завладяла цяла Европа. Бил сиромах човека, младо момче, през 1940 година се уволнило, след служба на Царя и Отечеството, в Седми кавалерийски полк...
- Бай Тасим, помниш ли всичко това или ми разказваш приказки?!...
Бай Тасим ме поглежда, така както банкерът гледа ненадеждния клиент и продължава сякаш нищо не съм го питал, нищо не е чул...
- Сиромах човек, както ти казах. Имал малко имоти, колкото да храни себе си и булката... и си помислил, че ако кръсти момчето “Хитлер”, ще получи подаръци от Германия...Подаръци не получил, но пък през 1944 разбрал, че Германия губи войната и преименувал момчето си Христо...Съдбата е страшно нещо, да знаеш. Страно нещо е, момче младо, защото после бащата на Хитлер загинал в същата тази война ... биейки се срещу германците ... и срещу Хитлер…Такива работи момче...
- А Малиновский, какво стана с Малиновский, бай Тасим?
Бай Тасим поглежда към мен, поглежда към казаните с процеждаща се ракия, слага един дебел кютюк в огъня, и без да си предава особена важност, поради моя интерес към разказа, сам продължава....
- Радион, не Малиновский, а Радион. Кръстен е на Радион Малиновский – два пъти маршал на Съветския съюз, министър на отбраната...Радион е роден в нашето село, през 1952 година... Майка му поискала да се казва така, на името на маршала...Така и го кръстили, а от кметството изпратили телеграма до София, от там до Москва и към края на годината в Карасарлий пристигна колет...подаръци от Москва, лично от маршал Радион Малиновский...малко копие на Кремъл и други дребни неща... Радион не си е сменял името, още се казва така и ако наминеш утре ще се запознаеш с него...Записан е, ще вари ракия...Мисля, че и Христо ще е тук...Както ти казах, те са приятели...Само ела по-рано, те рано се записват...
Не, не си измисляше Бай Тасим. Проверих, не си измисляше...Как да си измисля такива неща?! Казах ви, че Бай Тасим е като банкер от старата школа. За него най-важното е реномето...
08 Януари 2009 11:40
Статията си пада малко манипулативна, защото статистиките от последните години показват друго: завръщане на традиционните имена (прабългарски, славянски и християнски). Например, преди 2-3 години най-честото срещано име при новородените момчета беше Георги, а при момичетата - Мария.
А, аз познавам не само Сталин, но и Будьони...
08 Януари 2009 11:49
Симеон-Хасан Китин Муньос Сакскобургготски
08 Януари 2009 12:08
"Ще приключа с това, че всички елементи на националната ни идентичност са и елементи на националната ни сигурност." Добра статия.
08 Януари 2009 12:15
Артистът Георги Джубрилов, Бог да го прости, имаше богата колекция от шашави имена. Бисерът на колекцията беше некролог: "Скръбна вест. Почина Мария Теглипишкова".
А най-хубавото име, което съм виждал пък аз, е Патьо Пондьов Бътовски.
08 Януари 2009 12:22
В България има 25-30 жени с хубавото българско име Пътка.
То обаче им създава проблеми, когато трябва да се напише на латиница - например в личната карта.
Буквата "ъ" може да се замени или с "a" или с "u".
08 Януари 2009 12:55
Поради горната причина певачката Кичка Б. се преименува на Кутка Б. - за да не вземе някой вместо К да напише П
08 Януари 2009 13:12
VOCI, тоз Марин е от Свищов, и още 1996г всички го знаеха като Манчестър-а.
08 Януари 2009 13:35
На всички, които не харесват българските имена - анатема и да гинат в безднята огнена!
На останалите - бъдете здрави, плодете се и кръщавайте децата само с хубави традиционни имена, защото човек, който се казва Никълъс или Нео не може да бъде истински българин!
На Каменски - бравос за приятната статия, ако и да е пропуснал да забележи някои важни работи...
08 Януари 2009 13:42
Ами то от списъци с "правилните" имена, през "анатема", до бомби в защита на "правата" вяра са само няколко крачки.
08 Януари 2009 13:45
Брайтмане, пак ли засмърдя, чадо?! Вземи да идеш да се биеш за "Хамас" най-накрая, та да мирясаш окончателно дано. Че от Нео до Хасан пътят не е дълъг.
08 Януари 2009 13:52
А пък аз знам и за Цаца и Цоца...
А с тези транскрипции имаше оплаквания от форумец, казващ се Вальо Канев или нещо подобно беше. Във Франция го арестували, защото търсели Въльо Кънев... Бащините им имена, за нещастие на потърпевшия, съвпадали.
08 Януари 2009 14:38
Пребъд и Гневота.

П.П. И двете са мъжки имена от именника преди 1989 г.
08 Януари 2009 14:54
патриарх Никифор,
ти си по близо до "Хамас". Не аз а ти раздаваш "анатеми". Следващата стъпка е да опашеш поясите и да наказваш неверниците извън лоното на твоята си "единствено вярна" вяра.
08 Януари 2009 14:54
Когато бях на 13 г не харесвах името си и имах желанието да го променя родителите ми предприеха нужното, но "удариха на камък", по това време все още се гледаше с лошо "око" на смяната на имената, последствие от "възродителният процес", и да си смениш име по каквито и да било причини - беше "мисията не възможна", адвоката ни се отказа, още щом научи за намерението ни. След 5 г бях забравила за желанието ми и сега не съжалявам. В крайна сметка името не прави човека, но проблема в ранна детска възраст остава, не забравяйте че децата са доста жестоки и говорят това което мислят или чуят пък дори и зад думите им да няма зла умисъл.
08 Януари 2009 14:54
Аз имах учител на име Григор Костов Мъдов, май още е жив, да е жив и здрав. Др. Костов се водеше. Напразно си е крил фамилията. Сега си мисля, че е по-добре да имаш запомнящо се, макар и идиотско, име или фамилия, отколкото традиционно и масово. По-хитрите и амбициозните си сменят имена и фамилии. Примери бол: Софиянски, Пирински. Един познат беше Георгиев, стана Адамов.
08 Януари 2009 15:11
А аз в гимназията имах преподавател, казваше се Чукачев. Но тогава не го възприемахме по този начин, но... с времето в българския език някои думи промениха значението си.
08 Януари 2009 15:30
Един човечец отишъл в съда. Не издържал повече с това грозно име. Много страдал.

Съдията:

- Не на всички е позволено, господине. Ще преценим. Как се казвате?
- Говньо Живков, г-н съдия.

- Вярно, грозно име. Как искате да се казвате?
- Говньо Петров, г-н съдия.
08 Януари 2009 15:36
Аз пък познавам една Копърка
08 Януари 2009 15:42
В някои райони на България е прието името на дядото да става фамилия на внука - ако дядото е Петър внукът е Петров и т.н.
Според мен това спомага да се губи родовата линия.
Чрез моето фамилно име, макар и малко странно, проследих родовата си история 200г. назад
08 Януари 2009 16:12
VOCI, Манчестър Юнайтед е от Свищов.
08 Януари 2009 16:15
Честно казано, започва да ми се повдига от понятията "наши си, български". Кое е българско? Това, че си свикнал да повтаряш старите гръцко-еврейски-византийски имена? Има имена, които звучат добре и имена, които са неблагозвучни. Има и аналогии с кофти думи в съответните езици. На китаеца Huy, например, хич и не му минава през главата какво значи на български неговото име, нито пък на чеха с фамилно име Putka. Някои от нашенските имена със сигурност предизвикват подобни аналогии в другите езици. Кръщавайте децата си както искате. Естествено е, че славянските имена звучат по-добре в страна, където езикът е славянски. Това обаче не включва Бригадир Атанасов, или Ленин Георгиев.

А по отношение на "наше си, българско", преди време прочетох някъде, че Коледа бил най-бългаския, наш си, свят празник. Това твърдение го оставям без коментар.

08 Януари 2009 16:30
Дивил Кулев, директор в агенция "Ноема"
д-р Иван Светулков – директор на Дом за медико-социални грижи – Търговище
Победа Ангелова-Фръцкова – източник писмо във в. Стандарт
Анелия Крушкова - председател на Държавната агенция по туризъм
Борислав Гуцанов Гуцанов - Председател на ОбС – Варна
“Галя 72 - Ненка Джиджева” ЕТ – Пловдив
Любима Калпачка от благоевградската телевизия "Око"
Цецко Кривачков - бивш следовател в Оряхово
доц. Здравка Валерянова - ръководител на Националния раков регистър

Може и още, ама не ми се търси.
08 Януари 2009 16:43
Фамилните имена как да е, но за личните родителите трябва много да внимават
Натиснете тук
Знам за един случай, който хем е смешен, хем не съвсем - По време на "възродителния" процес бяха привикали майката на една моя колежка да я преименуват, решили, че името й не е българско. Казва се Садимка Саздова (фамилията няма да пиша, но и тя е доста особена).
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД