Олимпи Кътев е роден в София. Завършил е външна търговия в УНСС. Учредител и член на Националния съвет на НДСВ. Бивш областен управител на Софийска област. Сега е депутат от НДСВ. Зам.-председател е на комисията по въпросите на държавната администрация и член на комисията по политиката при бедствия и аварии.
От 11 декември м.г. е председател на подкомисията, която осъществява проверки за установяване на конфликт на интереси.
- Г-н Кътев, приехте ли вече правилата за работа на подкомисията за конфликт на интереси?
- В момента ги подготвяме и другата седмица ще помоля комисията да ги утвърдим. Законът за конфликт на интереси влезе в сила на 1 януари т.г., реално от 5 януари. Оттогава имаме готовност да приемам декларации от хората, изброени в закона - президент, вицепрезидент, премиер, министри, депутати, върховни съдии, върховни прокурори, омбудсман, сметна палата и др. Задачата ни е до 31 януари да получим и съберем декларациите им, като ще проверяваме декларациите на тези, които са подали. Тези, които не са, трябва да бъдат глобени от 1000 до 3000 лв. Очакваме всички да подадат, но ще видим на 31 януари дали някой няма да е забравил, или пропуснал - волно или неволно.
- Т.е. ще проверявате всички декларации, а не само по сигнал?
- Аз ще поискам от комисията тези, които се проверяват от нашата комисия, висшия ешелон на властта, да бъдат проверени всички - над 600 души, но независимо от това ще се постараем в рамките на февруари, както е по закон, да направим тези проверки. Ще проверяваме дали са правилно попълнени декларациите, самите текстове, както и дали са спазени отделните графи. Същинската проверка ще направим след 2 февруари, когато ще качим декларациите на всички лица на сайта на подкомисията.
- Има ли постъпили сигнали за някой от висшите политици?
- Към този момент нямаме. В началото на следващата седмица, когато ще има заседание на парламентарните групи на всички партии, да поднесем на народните представители декларациите и те да бъдат така добри да ги попълнят. Що се отнася до НДСВ, ние имаме политическо решение, с което препоръчваме на всички наши депутати, министри, зам.-министри, областни управители, зам. областни, кметове, общински съветници да си подготвят декларациите и да са сред първите, които ще ги депозират.
- Вие подготвихте ли вашата декларация? Защото ви обвиняват в конфликт на интереси - че сте реституирали съмнително имоти на вашия лидер, а сега ще използвате поста си за защита на това свое действие?
- Аз моята декларация в момента я правя и ще я подготвя до края на седмицата. Ще я внеса в комисията и съответно след това ще уведомя и медиите.
- Смятате ли, че попадате в конфликт на интереси с някои ваши близки?
- Нямам съмнения, че попадам в конфликт на интереси с мои близки. Вие какво имате предвид.
- Просто ви питам.
- Ами то ще бъде написано в декларацията. В нея трябва да се опише към датата на назначаването участвам ли в търговски дружества, в неправителствени организации...
- ... дали ваши близки също участват в подобни търговски дружества?
- Не, в декларацията такова нещо не пише - дали мои близки или близките на някой друг участват в търговски дружества. Законът не забранява т.нар. "свързани" лица да участват в търговски дружества по търговския закон, юридически лица с нестопанска дейност и др.
- Но как ще се разбере, ако примерно ваш роднина участва в обществена поръчка?
- Законът влиза в сила от сега нататък. Със задна дата не можем да предотвратим това, което е направено. Трудно е народен представител да бъде обвинен в конфликт на интереси с участие в обществена поръчка. Аз, като народен представител, или колегите ми не сме бенефициенти, нито пък разпределяме пари по програми от ЕС или от българския бюджет.
- Така е, но бихте могли да повлияете на едно такова решение?
- Такъв вариант има. Ако се счита, че депутат би могъл да повлияе на дадена обществена поръчка, това вече навлиза в сферата на лобизма, а не в конфликт на интереси. Същинският конфликт на интереси е, ако кметът на общината има роднини, които имат търговско дружество или участват в обществена поръчка, на която комисията се прави от кмета.
- Но ако вие имате връзки с кмета? Политически, например.
- Приятелски или политически... Потърпевшо е лицето, което взема решението. Решението не го вземам аз, взема го кметът или министърът, или премиерът. Аз или друг депутат бихме могли да бъдем обвинени, когато приемем закон, който би облагодетелствал група хора.
- Мога да ви посоча пример във връзка с това - законът за туризма, в който НДСВ предлага промени, а братът на Милен Велчев има хотели по морето. Няма ли конфликт на интереси тук?
- Какъв конфликт? Братът на Милен Велчев си има хотели, построил ги е по закон, предполагам, има проверки от ДНСК и т.н.
- Но промените, които предлагате, биха могли да го облагодетелстват - едно от предложенията ви е например да няма категоризация на ресторантите и туристическите обекти, които са извън хотелските комплекси.
- Считате, че той може да се облагодетелства по този начин, освен хилядите други хотелиери?
- Предполагам, да.
- Ами аз, ако съм на мястото на Милен Велчев, когато се гласува този закон, както е записано в закона за предотвратяване на конфликт на интереси, ще си направя отвод - да кажа, че има конфликт на интереси, и няма да гласувам.
- Т.е. ще му препоръчате да направи това?
- Аз на никого не препоръчвам, гледам само какво пише в закона. А там пише, че ако в конкретен случай възникне конфликт на интереси, следва да се направи или отвод, или да се подаде декларация за конфликт на интереси по конкретен повод. Когато се приемаше закона за възможността на гражданите да възстановят кредитите си без санкции от банката, аз заявих от трибуната, че имам конфликт на интереси и няма да гласувам. Т.е. имам кредит и ако бих гласувал, бих облагодетелствал себе си.
- Смятате ли наистина, че комисията ще проработи, след като всички у нас са братовчеди?
- Понеже всички у нас са братовчеди, това е причината да го има този закон. В старите демокрации в ЕС няма такива закони за конфликт на интереси - там от дълги години се разчита на етични кодекси. Докато в новите европейски членове, включително България, са направени закони. Едни са по-малко рестриктивни, други - повече. Нашият според мен е най-рестриктивен в целия ЕС, защото и проблемът при нас е най-голям.
- Какво ще направите, ако проверите декларация на депутат и не видите в нея записан конфликт на интереси, но вие знаете, че такъв съществува. Как ще накарате депутатите да проверяват и разкрият колегите от собствените си партии?
- Нека да не се вторачваме само в депутатите. Отношението към депутата ще бъде същото като към министрите, министър-председателя, омбудсмана, президента и т.н. Аз лично съм убеден и така ще направя, имам подкрепата на НДСВ, че трябва да има публичност и прозрачност. Целта не е замазване на очите. Комисията ще работи съобразно закона - по това, което е написано в декларациите, и това, което е подадено към нас като сигнал от граждани. По-нататък, ако в процеса на работа възникнат съмнения за такива случаи, ще вървим по сигнали - дали ще са от медии, от граждани, дали ще се самосезира комисията... Няма да има скрито-покрито или чадър над някого. Звучи малко може би невярващо, но ще се постараем да го направим.
- Подозрения има, защото повечето намерения за осветляване на корупционни интереси досега са завършвали с неуспех.
- Така е, съгласен съм. Но този закон е за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси. Т.е. профилактичната цел е първо с тези декларации да се предотврати конфликт на интереси. И второ, ако се разкрие такъв, да го изпратим в съда. Защото ние не сме прокурори и следователи и може нашите тълкувания да не са верни. Ако съдът постанови конфликт на интереси, след това има прокуратура и следствие, които трябва да се занимаят с конкретния случай. Санкциите са доста сериозни - глоба, отстраняване от работа, връщане на заплатите за периода, от който е даден търг до датата на разкриването, финансова и наказателна санкция.
- В началото бяхте против да се определят всички взаимоотношения, за да не се създадат проблеми в малките общини, където всеки с всеки се познава. На практика обаче станахте шеф на комисията, която ще работи именно по подобна широка формулировка за конфликт на интереси. Как ще обхванете всички случаи?
- Да, така е. В края на краищата така реши и комисията, и парламентарната зала. Притеснявам се, разбира се. Бяхме против, защото имаше опасения, които все още не са отпаднали. Ще видим, все пак практиката ще покаже. По-добре е законът да е по-рестриктивен и да почне да действа. Ако има някакви проблеми, все пак това е закон - би могъл в един момент да се промени. Това е една чисто нова материя за цялата държава, за цялото общество. Не можем да сме сигурни, че абсолютно всеки конкретен теоретичен случай сме взели предвид и няма да възникне нов.
- Какво според вас трябва да се случи със зам.-министър Чавдар Георгиев от МОСВ - той участва в редица фирми, а законът забранява подобно нещо.
- Специално зам.-министрите не са в обхвата на нашата комисия, те са към главния инспекторат към МС. Но това не пречи, ако получим сигнал, да го прехвърлим към МС, да проследим как ще се произнесе инспектората. Аз не мога да тълкувам конкретния случай, защото не го знам.
- Започвате работа, без ДСБ да участват в комисията? Няма ли опасност, след като управляващите имат мнозинство, да прикриете конфликт на интереси?
- Комисията е на паритетен принцип - 3-ма от опозицията и 3-ма от управляващите. Тя е може би първата в НС от 1989 г. насам, която е съставена на този принцип. Не може всички опозиционни групи да участват - те трябваше да си изберат трима, можеше да предложат други. Не е казано, че ДСБ трябва да участват. Ако предложат друг, той може да дойде във всеки момент. Освен това нали знаете, че и половин опозиционер да има, той участва в заседанията и всичко веднага ще излезе на светло, не може да се скрие. Пак повтарям, няма да скрия никого - не брат, не партиен другар, никого. Мандатът, който ми е даден от НДСВ, е: "Всички на показ".
|
|