:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,104
Активни 821
Страници 19,007
За един ден 1,302,066
Нон сенс

Защо съдът се разминава със справедливостта

Заради лоши закони или вратички в тях правосъдието често узаконява абсурди и дори беззакония
Авторитетът на съдебната системата се гради от нейните справедливи решения, а не чрез налагането на правото чрез сила или с неясни актове, от които се възползват определени лица, фирми и институции.
Може ли едно дружество, което със закон е включено в забранителен списък за приватизация, да се окаже преимуществено частно? Възможно ли е да има абсурдни оценки за обезщетения за имоти в десетки, че и в стотици пъти по-високи от пазарните? Логично ли е да си взел кредит от 50 000 долара, а да връщаш 8000? Или да бъде признат фалшив запис на заповед, чрез който да се отнеме магазин или имот за десетки хиляди евро?

Всичко това се случва, когато се намеси правосъдието. Заради лоши нормативни актове или вратички в тях, субективни преценки, волно или неволно, правосъдието



често подпечатва беззакония



Да вземем историята с едно от най-големите пловдивски дружества - "Международен панаир Пловдив" АД. Според закона за приватизацията това акционерно дружество е в т.нар. забранителен списък. Иначе казано, законодателят е преценил, че то е структуроопределящо и много важно за държавата, която трябва винаги да има поне 51% от акциите. И изведнъж, само с едно решение на съда, тази законова забрана е преодоляна. Макар съдебното решение да е по реституционен спор, който на пръв поглед няма никакво отношение към разпределението на акционерното участие в търговското дружество. Магистратите просто са одобрили желанието на двама граждани да бъде увеличен акционерният им дял в панаира за сметка на държавното участие заради увеличението на капитала на дружеството. Веднага след това небезизвестният бизнесмен и пресен политик от БСП Георги Гергов изкупил дела на реститутите за 2.4 млн. лв. И така контролираната от него фирма става мажоритарен собственик в панаира.

И тук възникват куп въпросителни. Министерство на икономиката, което е принципал на държавното участие, твърди, че е искало да участва като страна по делото, но съдът не му разрешил. Защо, след като се решава въпрос за увеличаване на участие на частни лица, не се допуска държавата поне като страна? Като се гледа такова дело, не е ли редно да се отчете фактът, че така държавното участие ще падне под 51% и че се стига до фактическа приватизация? Разбира се, съдът може да се оправдае със законите. Но в крайна сметка излиза, че



законът казва едно, а фактическото положение е друго



И то в полза на едно частно лице, което е решило, че за него законите не важат или пък че може да минава безнаказано през вратичките в тях.

Но това изобщо не е единственият пример. Наскоро се разбра за завишена оценка при отчуждаване на имот от вещо лице с десетки пъти. Съдът присъди гигантско обезщетение на частник, чийто имот трябва да бъде взет за разширяване на софийското метро. В случая логично и правилно бяха нападнати вещите лица. Но все пак окончателното решение по случая е на съда. Магистратите могат да се съобразят с преценката на вещите лица, но могат и да не я приемат. Години наред обезщетенията при отчуждаването бяха безумни ниски. В един момент обаче съдилищата обърнаха мнението си на 180 градуса и започнаха да присъждат безумно високи обезщетения. Без да има никаква промяна в закона. Как става това?

Въпросът доколко обективна е преценката на съда може да се постави и в други случаи. Например - могат ли 660 кг синтетични наркотици да са от химичен експеримент, както отсъди един от съдебните състави по делото "Опицвет". Или когато се приема тълкувателно решение, благодарение на което кредитни милионери, взели стотици хиляди долари от банка, трябва да връщат само няколко хиляди.

Всичко това поставя под съмнение самото правосъдие. Защото съдебната власт е призвана да раздава справедливост и да учи хората и институциите да спазват законите. И когато същите тези хора виждат, че решенията на Темида често са неясни, понякога нямат нищо общо със законите и дори им противоречат, а в някои случаи нямат нищо общо със справедливостта, тогава се нагнетява отрицателно мнение за цялата система. Положението става още по-тежко, когато стане очевадно, че определени лица, фирми, институции и кръгове всъщност узаконяват подмолните си действия именно чрез съдебната система. Защото това подрива не само авторитета на Темида, но и устоите на цялата държава.
39
3275
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
08 Януари 2009 08:43
Съдиите в България са най-големият проблем. Законите са по-нататък в списъка. Съдиите решават делата както им е изгодно, а не както е изгодно на обществото.

Редактирано от - alabala12 на 08/1/2009 г/ 08:45:31

08 Януари 2009 08:50
По закон съдиите в България не носят съдебна отговорност за своите решения, тогава кво им пука на корумпираните свине в тоги , който плаща той печели , могат да потъпкват закона съвсем законно.

Редактирано от - seahunter на 08/1/2009 г/ 08:55:29

08 Януари 2009 09:03
И защо да не се държат съдиите ни като средновековни кадии? Какво им пречи? Никой не им търси отговорност за безобразните произнасяния. Обратното! Когато поисках от прокуратурата да разследва явни съдийски измислици в мотивите към съдебно решение (документ! не приказки), и прокуратурата и министерството категорично отказаха да приложат закона срещу съдия... а спорния съдия го издигнаха и от районен стана окръжен и сега "работи" в съда, на който не му пука за забранителни списъци... Защо да е само той?
08 Януари 2009 09:16
Това което казваш изобщо не е вярно seahunter!
През 2003 г. Конституцията беше променена и сега чл. 132 гласи така:
"При осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер."
Нещо повече! За някои деяния Законодателят е предвидил завишени наказания, когато извършителят е съдия или прокурор, да не ставам подробен...
Когато, казвам, съдия състви например документ с невярно съдържание (има 2-3 члена от НК) той си носи наказателна отговорност на общо основание. А в ЗСВ има куп простъпки, за които на съдията му се полага дисциплинарно наказание... Само че никой не иска да прилага закона срещу съдии и прокурори. Даже чух, че дисциплинарните наказания се прилагат срещу "неудобни" съдии... всеки съдия има поне едно просрочено дело... от стотиците!
Гражданското сдружение, в което участвам (Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията) неколкократно е посочвало пред съд председатели на съдилища, които нарушават пряко някакъв административен закон или правилник. До момента нямаме нито едно осъдително решение... Това е истината - не че не носели отговорност! Пазят си един друг гърбовете.

Редактирано от - Пламен Пенев на 08/1/2009 г/ 09:41:24

08 Януари 2009 09:36
WELCOME TO ABSURDISTAN!
08 Януари 2009 09:43
Тъй като нещата се забатачват, все повече и повече дори и в световен мащаб, мисля че съсвсем скоро ще се случат най различни неща които ще помогнат на човечеството да изтрезнее и да започне да мисли по друг начин, дори мисля че вече се случва нещо(спирането на газа, ожесточаването на войната в Палестина, изчерпването на източниците на енергия)дори си мисля че ще се появи един лидер(диктатор)който по съвсем различен начин ще наложи(без войни)световен ред
08 Януари 2009 09:56
Хубаво е че влязохме в ЕС за да ни лъсне задника в пълния му блясък. Иначе в здрача си ходехме без да личи.
08 Януари 2009 09:57
А кой контролира съдебната система ? Кой избира съдиите и прокурорите ? Кой ги съди ?
08 Януари 2009 10:12
Защо да се разминават? Те въобще не се движат по една "улицА"

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
08 Януари 2009 10:13
Както казах по-горе Siol En, съществуват две системи за контрол на съдиите. Не на системата! Тя е независима! На конкретния съдия!
Едната контролира съдията да не върши престъпления по служба. Това е прокуратурата.
Другата следи за нарушаване на процедурните правила. Тя е по сложна. Първия контрол се прави на институционално ниво: втора и (в някои производства) трета инстанция. Още по-горе са европейските съдилища. Друг тип контрол осъществяват Инспекторатите. Те сега са два (създадоха втория, защото първия "не работел" ) Когато инспекторат установи нарушение се образува дисциплинарно производство и се произнася ВСС. (Виж и Натиснете тук )
Всичко това, разбира се е теория. В практиката (май?) важи правилото за гарвана и окото...
08 Януари 2009 10:26
Извинявай Пламен Пенев,
Когато публикувах мнението си, твоя отговор го нямаше.
Но както ти каза - на теория системата е добра, на практика - не работи (или работи избирателно ?). Което означава че системата не е направена от практици, а от теоритици, за които съдиите и прокурорите са някакъв вид ангели. Или е направена така, защото е била изгодно да е в този вид ?
както и да е, щом нещо не работи, то трябва да се поправи, нали ? Като се отчита целия натрупан до сега опит.
Кому е изгодно, за да го направи ?
08 Януари 2009 10:47
Без съмнение Siol En, всяка система (ако наистина е такава!) е добра, стига да се спазва. Но нима може да се спазва каквато и да е система, ако в управлението на страната участват хора, които не се свенят да заявят на всеослушание, че разполагат с "обръчи"... или, че купуването на гласове е европейска практика... или създадоха прецедента "Ванко 1"... или... всички знаем за какво става въпрос...
"Кому е изгодно", казваш... Ами на нас - суверена - е изгодно да имаме функционираща съдебна система. На човека, чийто апартамент го прибарват бозочливи и лакоми за пари хора. На този, чийто направен с труд магазин се налага да плаща на бандити или да се раздели с него. На... на... на...
Но политиците ни са взели всякакви мерки данъкоплатеца да не може да коригира лошото функциониране на държавата. Няма референдуми по важни въпроси, а пред гражданите са поставени множество ограничения да атакуват в съд нарушенията на администрацията. Полицаи-"антимафиоти" преследват блогъри, които спомагат за организирането на протести... Кому е изгоден хаоса в държавата? На мен не е...
Но аз не мисля, че всичко е загубено! Имаме све още шанс!
08 Януари 2009 11:19
Хм, аз имах в пред вид "КОМУ е изгодно" - т.е. кой би могъл да прокара това през съответните власти. "Търся човек" и бих искал всички заедно да се опитаме да идентифицираме онези хора, на които им е изгодно да има работеща съдебна система ... и да се опитаме да застанем зад тях.
08 Януари 2009 11:30
Ами добре, бе приятели.
Ето ви една идея.
Четох спора ви и ми хрумна: да, има честни хора. И какво от това? Ето, аз например - грешен съм! - не помня имената на онези две достойни съдийки, които отказаха да вземат по 60 хиляди лева. Не помня и онзи, другия, дето не му достигаха няколко месеца и пищеше: аман-заман, и аз искам 60 бона!
Няма ли кой да се превърне в "кадровик" на народа? Няма ли кой да направи един блог "Честните и нечестните"? Защото, както знаем, словото отлита, писаното остава.
08 Януари 2009 11:40
В тази държава и съд ли имало?! Вие къде го видяхте?
Вероятността някоя от страните да се спомине докато текат делата е много по-голяма от това съда да си свърши работата в срок.
08 Януари 2009 11:49
Пламене сигурно си прав, просто един приятел си изпати от един такъв съдия на ниска инстанция не си спомням през коя година и адвоката му беше цитирал тази част от закона , че съдиите не носят отговорност за решенията си.
Но както казваш и след промяната на този член , нищо ново.
08 Януари 2009 11:51
Сократе, може да се направи такъв списък. Но както се досещаш, графата с мошениците ще е дълга, а другата, с честните хора ще е празна.
Властта покварява, а абсолютната власт покварява абсолютно.
Съдиите са недосегаеми.
Робите под тях са безсилни.
Сега чакам Параграфа да се изкаже в стил "Кой ще контролира контролиращите на контролиращите на контролиращите..."

08 Януари 2009 11:57
Много отдавна българското правосъдие няма нищо общо с понятието справедливост. Съдебната ни система е изтъкана от паяжина измислени закони, така емуло приплетени, че постигат два основни резултата - 1. Пълно неразбиране от хората (неюристи), 2. Пълна свобода за юридически машинации с цел някаква облага.
Цалият този умишлен хаос се създава от т.нар. "юридическо лоби" в парламента. Инициираните от тях законови проблеми рядко решават някой наболял обществен проблем (с каквито нашето съвремие е пълно).
Добавете към това и безкрайните срокове, в които се "решават" делата и корупцията сред съдиите, неносещи отговорност за решенията си и пак си задайте въпроса "Защо Европа критикува съдебната ни система?"
08 Януари 2009 11:58
Не мой с рого моля, моля!
---------------------------------
Това съденето по ЦЕЛЕСЪОБРАЗНОСТ беше при тато Сталин и друговете след него, първо задачите на партията и народа т.е. "Голямата правда" на обществото, после "малката правда" - интересите на отделното колелце в обществото.
---------------------------------
ДА ама НЕ, строим капитализЪма и там колелцето е важно и ЗАКОНЪТ лош или не е НАД ВСИЧКО, а СЪДЪТ е независим.
Коректив ЕСТАБЛИШМЕНТА в обществото, а той в случая счита, че Панаира може да се управлява и следва да се управлява от бат Гергов!
Капиш?
08 Януари 2009 12:00
Решението е елементарно - "Военно-полеви Трибунал"!
След което...червей.
08 Януари 2009 12:16
Отговора е елементарен. Защото задачата на съдебната система е да обслужва управляващата класа. Да се грижи за опазването на нейните интереси и да й осигурява безнаказаност.
08 Януари 2009 12:16
Защо съдът се разминава със справедливостта?



Защото са в различни координатни системи. Или в паралелни светове. Както беше казал поетът: "Два свята, единият е излишен".
08 Януари 2009 12:26
Бойчо Какво да кажем за Апелативните съдилища?!
08 Януари 2009 12:55
Не са вратичките в закона проблемът, а друго - грубото му погазване от тези, които следва да го прилагат. Примери за, нека го назовем с истинското му име, престъпления срещу правосъдието извършвани от съдии, прокурори и следователи можем да сочим ежедневно. И какво от това. И въпросът не е дали трябва или не да се изреже до кост този страшен тумор, а кой да го извърши. Иначе кучето си лае... А така наречените вещи лица са една невероятно корумпирана пасмина, но не знам някой до сега да е отишъл на топло. Само че гражданско общество в територията булгаристан няма и няма и да има, защото такова се прави от граждани, а не от рая.
08 Януари 2009 13:07
Заглавието, приятели, е малко подвеждащо! Даже доста... Не е работа на съда да раздава "справедливост". Това вече сме го дискутирали. Работата на съда е да раздава "законност". Независимо дали законът е справедлив или не. Темата на статията е по-скоро "съдии нарушават Закона!", а това е недопустимо от гледна точка интересите правовата държава. Това е което превръща самото понятие държава в смехотворно...

08 Януари 2009 13:11
"Няма ли кой да се превърне в "кадровик" на народа? Няма ли кой да направи един блог "Честните и нечестните"?
Сократ-май! Щом темата се появи вече в този форум, ще го кажа: Мой приятел, адвокат (във Франция и България) реши да направи точно такъв сайт, в който да се публикуват конкретни съдебни казуси, в които съдии са нарушили пряко закона или процедурата. Заедно с доказателствените документи, разбира се! Публичност. Нещо като "арменския поп", нали разбираш? Оповести намеренията си във форума на lex.bg... Да събере мнения - там са повечето юристи. Малеееееее! какъв вой настана от някои тамошни форумци! Не по същността на идеята! Как ли не наричаха автора и неговите поддържници. Обиди, простотии... Така моят приятел разбра, че идеята му си струва усилията да бъде реализирана в полза роду. Все някои по-достойни съдии ще се замислят...
Сега подготвя сайта. Помагам с каквото мога. Не е проста работа... основните му проблеми са два: трябват му (и събира!) юристи (адвокати), които да проверяват предложеното за публикуване (за чест и слава!) и разбира се - вездесъщите пари. Очакванията са за голям наплив от публикации... да не навлизам в детайли. Използвам случая (без да имам разрешението му за сега!) да се обърна към всеки, който може и иска да помогме по някакъв начин това начинание да стигне до реализация. Очакванията са че подобен сайт ще послужи като липсващата в монента ОБРАТНА ВРЪЗКА в съдебната система.
08 Януари 2009 13:17
Хвала!

Само да се пази от чукове.
08 Януари 2009 13:22
Риск винаги съществува, Сократ-май... Но има и смели мъже и жени в тази страна. Особено като гледам младите! Все пак е тъпо да преживееш живота си в постоянен страх в очакване на умирачката
08 Януари 2009 13:43
Докато съдиите не носят отговорност за решенията, които вземат и решават "по съвест" - няма да се оправи систимета. Щото у нас "по съвест" отдавна е станало "по сметка" и няма дори един наказан съдия за корупция, камо ли вкаран в затвора - затова спокойто си вземат подкупите и си правят каквото искат. На 10 съдии сигурно половината си имат тарифи.[/list]
08 Януари 2009 14:06
Точно така. Но примерите са с прокурори:

- Висшият съдебен съвет наказа с "порицание" обвинителя от Софийската градска прокуратура Васил Михайлов, заловен с половин кило амфетамини.
- Наказаха с "порицание" прокурора Владимир Йорданов от делото за парното заради немарливото му отношение към работата.( Йорданов разследваше ексшефа на "Топлофикация" Валентин Димитров и "забравил" да поиска запор на сметките му.)
-С "порицание" наказаха прокурора от Никопол Димитър Ганев, свидетел на побоя над граничния полицай Марио Караджов край с. Черквица. Бракониерите Емил Георгиев-Вълка и синът му Георги, с които обвинителят бил в компания, пребили 2 пъти граничаря пред прокурора.
- С "порицание" е наказан прокурор Емил Дангов, който се прочу след журналистическо разследване като сътрапезник на покойния вече наркобос Антон Милтенов – Клюна.

Редактирано от - Doctora на 08/1/2009 г/ 14:15:25

08 Януари 2009 14:51
Много е страшно, ако в една държава има разминаване между справедливостта и законността.
Не си правя илюзии, че перфектни закони и хора няма.
Ето един пример от САЩ: съдията наричат justice, а не law.
08 Януари 2009 18:02
изречението лоши закони или вратички в тях куца смислово...
недостатъчността на българския колективен ум предпоставя всичката ни сбърканост и ако не почнем да го разбираме това ще се самосвършим
08 Януари 2009 18:10
"Няма ли кой да се превърне в "кадровик" на народа? Няма ли кой да направи един блог "Честните и нечестните"?

----------------------------------------- ----------------------------------------- -------------
Мисля, че е крайно наложително. Тези които искаме България да се промени, трябва да обединим усилията си.
08 Януари 2009 19:06
Съдии, адвокати, прокурори- свински чИрва! Гарван гарвану око не вади! Сърбал съм им попарата1Майната им!
08 Януари 2009 19:31
За "кадровик на народа" говоря съвършено сериозно.
Дайте да се абстрахираме от политическите пристрастия и да разберем: Ленин е направил мощен печеливш ход с издаването на нелегалната "Правда". Между нас казано, пичът е бил майстор на интригата и не случайно настолната му книга е била "Психология на тълпата".
С общи приказки за демокрация и принципи не се печели. Народът трябва да знае: този окраде държавния резерв; този взима пари от мрежа публични домове; този прецака с таен договор всички производители на тютюн и т. н.
Защото - пак признавам, грешен съм - аз не мога да помня всичко писано по вестниците, пък и не всичко съм чел. Но един откровено жесток блог би се търсил като хляб насъщен.
Само да не се търкулне по наклонената плоскост... че и много пари биха се платили заради една фалшива "Правда".
08 Януари 2009 19:53
Рискове има, разбира се... Всичко може да бъде опорочено! Но идеята е да се публикуват не само обвинения, но и реалните документи, а също и възраженията на засегнатата страна (съдиите)...
Но сам няма да се справи... трябва му помощ според мен.

Редактирано от - Пламен Пенев на 08/1/2009 г/ 20:12:40

08 Януари 2009 20:15
"Или когато се приема тълкувателно решение, благодарение на което кредитни милионери, взели стотици хиляди долари от банка, трябва да връщат само няколко хиляди."
Вероятно се има предвид ТР 2-1997 на ОСГК (докладчик Никола Хитров):
.........................................

"Част от съдилищата приемат, че размерът на паричното задължение не трябва да се влияе от курса на лева към определен последващ момент от възникването му и присъждат такъв негов размер, който е равен на първоначално уговорения. Аргумент в случая е разпоредбата на чл. 20а ЗЗД.
Друга част от съдилищата, стремейки се да осигурят симетрия и икономически план на уговорените от страните престации във времето, съобразяват настъпилите промени в покупателната стойност на парите и осъвременяват дълга, като го съобразяват с настъпилата обезценка на местната валута. Аргумент в подкрепа на това становище е разпоредбата на чл. 63, ал. 1 ЗЗД.
ОСГК намира за правилно първото становище.
За да осигурят икономическа еквивалентност на уговорените престации и да защитят интересите си, страните по договора могат да уговорят защитни клаузи. Тези защитни клаузи, както и общите правила по чл. 82 и чл. 86, ал. 1, изр. 2 ЗЗД, изключват необходимостта съдилищата да извършват осъвременяване на паричния дълг. Съдилищата трябва да присъждат паричното задължение в такъв размер, който е равен на уговорения. Основен аргумент в случая е разпоредбата на чл. 20а ЗЗД."

Напълно правилно. И напълно в съотвествие с принципа на номинализма. Инфлацията е за сметка на кредитора, не на длъжника.
П.П. Н. Хитров го познавам лично и е супер съдия и преподавател.
08 Януари 2009 20:59
Има народна песен: "Ратай и плевенския кадия". Сериозно говоря, има такава народна песен, която показва подобна проблематика в турската империя.
09 Януари 2009 12:17
УМИСЪЛ е ключова дума в наказателния процес. За съжаление, всеки юрист ще ви каже, че по-трудно от доказване на умисъл няма. Т.е. магистратите и юристите се отказват предварително. Иначе , пак всеки минал през ЮФ на СУ, ще ви каже , че българската правна ситема е близка до идеалната, направо бенчмарк за други държави. Това е сериозен проблем!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД