:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,016
Активни 704
Страници 17,581
За един ден 1,302,066
Репортаж

Безработни роми рекламират труда срещу пари

Новият експеримент на социалното министерство за справяне с безработицата цели да промени настроенията в етноса отвътре
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Медиаторите са новото оръжие срещу ромската безработица
500 лв. Толкова средно струва на държавата обучението на един ромски медиатор. Цената включва пълен пансион за две седмици в София, където се провежда обучението, и транспортът. Разходи обаче има и по самия процес на подготовка - избор на човек и т.н. Подборът става в бюрата по труда. Местните експерти решават кой би могъл да се впише в екипа и го посочват като бъдещ медиатор. Част от условията са човекът да е със средно образование и безработен.

Задачата на бъдещия чиновник е да се превърне в свързващото звено между работодателите и безработните роми. Най-общо казано, идеята е да променим статуквото отвътре - един безработен ром много по-добре знае какво искат събратята му по участ. Освен това още по-добре знае как да ги накара да работят. Или поне така предполагаме.

Обучението на ромските медиатори се провежда в центъра за развитие на човешките ресурси към социалното министерство. Недейте да си представяте някаква сграда с две зали, по чиито маси има разхвърляни брошури, а на стените висят лозунги от типа "Вие можете да се преквалифицирате и да сте полезни". Центърът, който се намира под Кремиковския манастир, прилича по-скоро на курортен комплекс - хотел, ресторант и всичко останало плюс гора и тишина отвсякъде. И докато работниците от близкия завод се чудят дали следващия месец ще получат заплати, във въпросния център хора от цяла България се обучават как да мотивират безработни и обезкуражени.





Денят е малко по-специален,



защото сертификати за завършено обучение получават 14 бъдещи ромски медиатори. Класът - тринайсет момичета и едно момче, е събран в една от залите и очаква започването на "официалната" церемония. Както всичко официално, и това е скучно - реч от този, реч от другия, поздравления и т.н. Медиаторите се усмихват по детски и чакат да чуят името си, след това получават сертификата от съветникa на социалния министър Баки Хюсеинов. "Връщайки се по родните си места, трябва да се опитате да бъдете максимално полезни", съветва ги той. След това казва, че ще бъдат назначени на прилично заплащане. Залата му отвръща с аплодисменти. Ръководителят на курса Иванка Аврамова пък обяснява, че курсантите са изкарали отлични оценки на изпитите си.

"Нашата работа ще се изразява основно в това да информираме, насочваме и мотивираме предимно безработните деца от ромски произход. Ще работим с тях и всяка информация, която не е достъпна, ще се опитаме да им я предоставим по най-достъпния начин", казва Мейсе Себайдин Али от Добрич. Обяснява, че се е записала в програмата за обучение на медиатори, защото много обича да работи с хора и иска да бъде полезна. Естествено и защото е безработна. Била е шивачка и дистрибутор на козметика, затова твърди, че има подход и знае как да предлага стока. "Към всеки трябва да се подходи индивидуално, аз лично гледам на тях като на някакви продукти. Не бих предложила на работодател човек, който няма нужната квалификация. Това е все едно на човек със суха кожа да предложа продукт за мазна кожа. Винаги ще се съобразя какъв човек е, какви умения има, след като си направя индивидуален план, ще реша какво да правя", обяснява бъдещата медиаторка.

Освен търсенето и предлагането на качествени кадри обаче Мейсе и нейните колеги трябва да отговорят на един много по-важен въпрос - дали изобщо има нужда от медиатори. Известно е, че безработните от този етнос се въртят в омагьосан кръг от предразсъдъци - за тях повечето работодатели казват, че са мързеливи и крадливи, а те пък отвръщат, че са такива, защото никой не ги взема на работа. Бъдещите медиатори не се безпокоят за това, просто казват, че не трябва всички да бъдат слагани под общ знаменател.



"Всяко стадо си има черна овца,



но не бива да казваме, че всичките са мързеливи," обяснява Севдалина Асенова от Добрич.

Проблемът е доста стар и засега изглежда нерешим, а изказаните и написани мнения по него са ужасно много. Медиаторите обаче обясняват нещата доста по-просто. Според тях вина за това имат и двете страни. И при безработните роми има мързеливци, които предпочитат да лежат на държавната помощ. Ефектът от многото говорене в стил "всички са такива" обаче е негативен. По този начин се демотивират и тези, които все пак имат желание да се реализират по някакъв начин. А те не са малко, казват медиаторите. Проблемът е, че се чувстват дискриминирани и това ги обезкуражава. "Ако започнат да работят, ще имат сигурни доходи и осигуровки, ще бъдат стимулирани, ако си гледат работата както трябва, това, че са от ромската общност, не бива да ги кара да си мислят, че са дискриминирани, напротив, да правят всичко възможно. Предразсъдъци има, но ние винаги трябва да даваме пример с хората, които са тръгнали по този път и са успели", казва Мейсе. Твърди, че да бъде медиатор за нея, е крачка напред. Както и за останалите.

Едно от големите предимства на всички в залата е, че те знаят какво е да си безработен. Изпитали са го на гърба си и са си намерили работа чрез бюрата по труда - т.е. успели са по начина, който ще предложат на други. "Първо се регистрирах като безработна, след това ми казаха за програмата, мотивираха ме мои приятели, казаха, че това е една добра реализация за мен и ще мога да помогна и на други хора. Учихме как да мотивираме хората, как да бъдем един от тях, да знаем как да им помогнем, да им разясним техните права и задължения, всичко, което ни е необходимо, поне в началото,



след това ние ще се учим



още", разказва Латинка Димитрова от Пазарджик.

Изглежда двете седмици в София са им дошли в повече, защото целият клас няма търпение да се върне у дома. Веднага след като сертификатите са раздадени вече официално признатите медиатори се събират за една обща снимка пред центъра, след това се качват в автобуса и заминават.

Двуседмичният курс включва преглед на нормативната уредба и процесите, които се случват в бюрата по труда, обяснява ръководителят на курса Иванка Аврамова. След това медиаторите се учат да правят портрет, профил и квалификация на работното място. Освен това научават как да пишат биографии, как да говорят по телефона, за облеклото, жестовете, ръцете и говора. Всичко на техния език - без сложни шаблони и фрази - всичко трябва да се разбира, за да могат и те да го обяснят по-късно.

Досега по програмата са обучени 64-ма медиатори. Плановете на социалното министерство са това да стане практика във всички бюра по труда. "В никакъв случай не искаме да етнизираме въпроса, говорим за социалното включване на определени рискови групи и във всички случаи ромите попадат в тази рискова група. Аз мисля, че държавата като цяло и всички граждани имат интерес тези хора да се включат социално в държавата, плащайки си данъците и осигурителните вноски", казва Баки Хюсеинов.

Медиаторите може и да не успеят да променят ситуацията, но поне ще имат работа, която харесват.
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Удостоверение се получава след двуседмичен курс. Трудното обаче идва след това - да убедиш хора, свикнали да живеят от социални помощи, че е прекрасно да работят.
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
"Предразсъдъци има, но ние винаги трябва да даваме пример с хората, които са тръгнали по този път и са успели", казват медиаторите.
16
3903
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
19 Януари 2009 23:04
"Предразсъдъци има, но ние винаги трябва да даваме пример с хората, които са тръгнали по този път и са успели", казват медиаторите.

Истината Предразсъдък ли е?
20 Януари 2009 00:07
Тази лявата медиаторка на най-горната снимка само на мен ли ми се струва много сладка и мотивираща
20 Януари 2009 00:11
А бе така се отплеснах по медиаторката, че забравих да поощря добрата инициатива
20 Януари 2009 07:55
Тази статия е страхотна възможност за черен хумор, сарказъм и ирония към "инициативите" за отчитане на дейност. Уви!
един безработен ром много по-добре знае какво искат събратята му по участ. Освен това още по-добре знае как да ги накара да работят.

Какво искат циганите? Папо, пиячка, манги и слободия. Толкова!
А как да бъдат накарани да работят - питайте някогашните милиционери. Работеха, та пушек се вдигаше. Вярно, "днешната милиция не бие, ама снощната...".
Изобщо - парлама и развращаване на циганите с рекламни "грижи".
Впрочем, защо се налага да има посредник между работодател и циганин? Да обяснява на циганина, че е хубаво да се работи? А защо на българите не се обяснява?
Абе - "има едни пари..." - та се харчат.
20 Януари 2009 08:22
Генек Доброзорно уговаряне на циганите да работят-така беше в тъмните времена.Сега озарени от демократичната светлина, циганите са безконтролни. Но вече каруцата е изтървана и се търкаля по стръмното. Трябва да се счупи и да се прави нова. Няма кой да я направи след това, нито пък да накара циганите да се возят в нея.
20 Януари 2009 08:26
Единствено циганите построиха комунизама.Не работат не плащат а само ебът и танцуват.За такъв комунизам само може да се мечтае.......
20 Януари 2009 09:13
Цигани - медиатори - глупости на търкалета .
генек
20 Януари 2009 09:25

Защо е нужно да има медиатори.По-добре е да се стимулират циганите да ходят на училище когато е необходимо , а не после да се дават пари за няколко души и да се бием в гърдите.Когато са грамотни и с професии имат по-голям шанс да си намерят работа.Но в повечето случаи момичетата ги женят на 12-13 г., без дори да знаят да четат и пишат.Те от своя страна раждат следващо поколение безработни.
20 Януари 2009 09:32
Винаги е полезно да има някой, който да те насочи към подходящата жица, така че моля ви да оцените усилията на тез момичета, наш`те де!
20 Януари 2009 09:58
Най-силният мотив човек да си търси работа е финансовият! Ако работещ взима 4 пъти по-вече от помощите за безработен и ако за крадците наказанията са крути, то всеки би предпочел да работи вместо да мързелува! Но на никой не му се работи за изкуствено поддържаните крайно ниски заплати!
20 Януари 2009 10:07
500 лв. Струва си.


Впрочем, защо се налага да има посредник между работодател и циганин?
Прочетете вчерашната статия на Хърсев и ще разберете.
20 Януари 2009 11:39
на Самуил Димитров се напомня, че неговото обучение е струвало на държавата доста повечe от 500 лв. като компенсация обаче имаме този хубав продукт! напомпана с неприкрит расизъм и тънки сметки статийка! много полезна за българското общество - браво!
20 Януари 2009 11:40
Бързали към родните места, че на обучаващите взели да им изчезват личните вещи.
20 Януари 2009 11:42
"Да повярваш на циганин е победа на надеждата над опита, да се довериш на циганин е победа на глупостта над надеждата."
Някой умен човек
20 Януари 2009 16:25
...един безработен ром много по-добре знае какво искат събратята му по участ. Освен това още по-добре знае как да ги накара да работят. Или поне така предполагаме...

Какво повече трябва да се каже?
20 Януари 2009 22:28
Тежкият ни проблем с циганите носи изцяло обществен характер ... Важната му обективно подробност е , че като нямат вината си за него , ние допускаме циганите и сами да побъркват опитите за системното му решаване ... Сили в обществото имат ясен интерес от подобното "ромско" Статукво ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД