:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,272
Активни 724
Страници 17,837
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Страховете на малкия Жорко

По формулировка протестът пред Народното събрание е срещу тройната коалиция, по дух е антиглобалистки.

Повод за такова твърдение дава нежеланието на участниците му за партизиране на проявата и изобилието на заявени цели при скромен брой участници. Повечето протести, буни и революции са политически събития, които желаят промяна на властта. Обикновено те или изначално симпатизират на даден политически субект, или са организирани от него, или в процеса на патакламата се ориентират към политическа сила, която следва да замени управляващата.

Антиглобалисткото движение в досегашните си проявления демонстрира преди всичко



вид погнуса от наличните политически сили,



нежелание да се реализира нито под тяхно ръководство, нито да излъчи свое политическо представителство от подобен тип за участие в бъдещо управление. Нещо такова говореха интервюираните участници в протестите пред парламента. Те - първо - са мотивирани за участие по различни причини - от екология през отврат от корупцията до "екшън да става". А второ - не припознават като маса "свой" лидер, своя политическа сила.

Обикновено въставащите през всички векове знаят кого искат да катурнат от властта и кого да видят там. Те правят това, очаквайки за себе си повече свобода (каквото и да се разбира под това), повече блага и справедливост. Антиглобалисткото движение според моите скромни наблюдения, както и протестите у нас напоследък са обединени не от идеята "кой да ни води към светлото бъдеще", нито дори от идеята "тези непременно да се махат, за да изберем други" (макар че го има), колкото от смътното, но могъщо чувство: "ТОВА НЕ НИ ХАРЕСВА!"

"Това не ни харесва" е единственият общ знаменател, който можем да сложим под стотиците организации, участващи в антиглобалистките демонстрации през последните петнайсетина години. Има се предвид, разбира се, не наличието на комари в природата или фактът, че човек е смъртно същество, а социалното, икономическото и политическото битие на планетата като цяло. Понеже това битие се определя най-вече от доминиращите политически фактори, то тъкмо срещу тях е насочен гневът - "Г-8", наднационалните корпорации, Световната банка, изобщо онова, което характеризира либералния капитализъм.

Най-много при тези протести си патят транснационалните вериги магазини, ресторанти и банки, скъпите автомобили (палят ги), както и полицията, разбира се, доколкото я припознават като охранителен пес на статуквото.

За да излезеш на демонстрация или барикада, е нужен вид жертва. Човек жертва време, енергия, рискува да бъде блъснат в тълпата, ударен, дори убит (един карабинер застреля момче по време на антиглобалистките протести в Генуа през 2001).

Човек прави жертва, когато е силно мотивиран вътрешно. Мотивационната пружина в случая е усещане на огромен дефицит - на полета за лична изява, на сигурност, на справедливост. Всъщност антиглобалисткото въставане срещу световния ред не е защото различните парчета на планетата се уеднаквяват, а защото на малкия Жорко му се струва, че на силите, които управляват света, не им пука за неговото добруване. Работата е там, че те си могат без малкия Жорко, а той не може без тях - няма изход. За да бъде нужен и потребен, трябва да живее в трепет дали ще им хареса, за да го приобщят, или ще предпочетат някой друг от хилядите малки Жорковци наоколо... Жорко се чувства отхвърлен.



Твърдя, че тъкмо такава сила изкара младите на протеста тези дни



Малкият Жорко се чувства стресиран още щом навлезе в юношеството. Светът, който му предлагаме, му се вижда неуютен. Едни хитри типове са организирали всичко - големите трансмисии на парите и хубавите неща се движат като от само себе си, но имат вид на доста недостъпни. Да не говорим, че самите трансмисии изглеждат чужди и безчовечни - те сякаш харесват не Жорко, а неговата скучна, винтообразна пригодимост.

Нашите Жорковци са още малко - повечето печелят хляб по чужбина, други изобщо не се родиха. Затова и протестите са рехави, но склонни към интернационализация, по имитационен принцип.

Тези неща не застрашават властта особено - първо поради липсата на достатъчен брой хора, готови да жертват време за протест; второ - поради липсата на политическа сила, припозната като лидер, и вписваща се в скицата на сегашната институционалност.

Жорко излиза пред парламента не защото иска той да е вътре - нему



е враг самият парламент като символ на днешния ред



Но замисляли ли сте се защо именно парламентът е средоточие на всеки спонтанен или не бунт? Защо именно институцията, символизираща демокрацията и правото на изборна представителност, е най-атакуваното място в новата ни история?

Защото тъкмо такава власт - непривично неединна в сравнение с близкото минало, склонна към анонимност и размита отговорност, не харесват мнозина, вкл. и Жорко. Истината е, че такава власт изглежда на Жорко объркана като самия него, но по-нагла и порочна.

Кой е виновен за удушения малък Пепи преди години? - Парламентът. Кой е виновен за убития от студент Стоян Балтов? - Парламентът. Кой е виновен за липсата на здрава ръка, която туря всекиго на място, или за факта, че светът е груб и студен - Парламентът.

Когато, недай Боже, дойде друга голяма външна липса - на топло, на храна, на сигурност - към Жорко ще се присъединят всички, който искат власт, чието достойнство не е представителността и изборността. Както в български, така и в световен план.

Това са пък моите страхове. То всички сме Жорковци в някакъв аспект на личността си.
35
4351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
19 Януари 2009 22:43
19 Януари 2009 23:15
Deutschland, 1933 ... Deja vu?
Неееее, много е лесна аналогията, някой я подменя! Кой?
19 Януари 2009 23:20
Тъжно, но си прав, Лебовски.
19 Януари 2009 23:54
Да живее малкият Жорко - утре голямо Гьоре!
20 Януари 2009 00:02
Да добавя само - а утрешното голямо Гьоре, другиден - голяааамо Гоце!
Така стават работите, добре си го описал, авторе
20 Януари 2009 00:05
Пичове,
Демокрацията свърши. Всички парламентарни партии се споразумяха да премахнат броенето на гласовете в секционните комисии.
Оттук нататък няма никакво препятствие по пътя към добре познатите 99.9%.
20 Януари 2009 00:44
Както в "доброто Татово време... под строй към изборната секция, а който отсъства, задължително трябва да представи медицинска бележка, иначе - "лошо му се пише" !
20 Януари 2009 00:48
Оттук нататък няма никакво препятствие по пътя към добре познатите 99.9%.

Сократ май, знаеш ли че това е български патент. Преди няколко вечери в едно предаване в Италия даваха едно гласуване за един артист, които бе спечелил със 72%. Тогава водещият каза “Имаме българско гласуване“. Това е израз на съмнителен вот още от Татово време.
20 Януари 2009 00:57
Liberta,


"Колко тясна е Вселената !" - и тук на Марс има подобен израз, с който се изразяват фалшифициранеи (разбирай супервисоки проценти) при "печелене" на избори с далавера, стил Гочоолу и Дочоолу. Значи сме се прочули в цял свят ! "Браво Тодор, браво Живков" !!!
20 Януари 2009 06:04
Не знам какво искам, ама ТОВА НЕ МИ ХАРЕСВА. Това ли си искал да кажеш, Бойко?
20 Януари 2009 08:15
Като цяло -
Ама защо Жорко? Едно, че има някаква алюзия с Първанов, второ...Абе, ние Жорковците ли сме най-метежно-недоволно-бунтовни? Или засега само Жорковците протестират, а Ивановците, Петровците, Стоянчовците чакат?
Извън шегата. Младият човек винаги е недоволен от настоящето. Докато то стане негово насдтояще. И тогава - вече улегнал - той се стреми да запази статуквото. Касквото и да е евентуалното бъдеще - добро или лошо, но то има една много отрицателна черта. Непознато е.
И затова само малките Жорковци се втурват в непозната тъмна стая. Та и те не всички.
20 Януари 2009 08:18
По формулировка протестът пред Народното събрание е срещу тройната коалиция, по дух е антиглобалистки.

WTF?
След "Синдромът Борат", това е следващият по неадекватност коментар на Ламбовски, на който съм попадал.



Редактирано от - Oraсle на 20/1/2009 г/ 12:01:51

20 Януари 2009 09:32
След "Синдромът Борат", това е следващия по неадекватност коментар на Ламбовски, на който съм попадал.

Или коментарът на Ламбовски е неадекватен или Оракъл е неадекватен, както впрочем в повечето случаи. За Бойко
20 Януари 2009 09:35
Както казва шопът:
"Я не знам как е, ама и така не е!"
На много народ проблемът му е че
1. Не знае какво иска
2. Ако знае какво иска не знае как да го постигне
3. Ако знае как да го постигне не му се полагат усилия
При това положение как да не бъдеш фрустриран!?
20 Януари 2009 10:38
Прав е Orakle
не видях антиглобалистките изблици по време на тези протести в София, нито в Пловдив.
Май г-н Ламбовски си има зъб на антиглобалистите, и си пласира тезата някак си зашита към текущи поводи...
И твърдението за бунтовете, дето знаели кого ще свалят и кого ще качат на власт - нещо не ме убеждава. Все ми се струва, че тези пусти буни, бунтове, възстания, революции и Велики такива не са много хомогенни, винаги са шарени, многослойни, и всеки слой си има не едно стройно виждане, а доста рошава метла от намерения, цели, щения. Чак после, в апостериорните писания се фризира, соанира и ондулира картината - в зависимост от товакой държи молива, и колко време е минало, респективно колко нещо се е позабравило.
Слаба статия, и манипулативна, като един от първите опити да се подмени това което сме видели вчера с нещо, което ни се внушава днес.
20 Януари 2009 11:08
Ламбовски, а каква е мотивационната пружина за писане на безсмислени статии?
20 Януари 2009 11:19
"Протестът" по формулировка е за решаване на битови проблеми в студентски град от рода на осветление, транспорт, поликлиники и прочие. Написано си е черно на бяло в 13 точки оповестени като основа за протеста. Като добавка за цвят има и искания на пчелари, млекопроизводители, "природозащитници".
Протестът по дух е партийна реклама. Официалният организатор-предводител е от ръководството на новооснована партия и трябва да бъде разпознаван като "защитник на интересите на народа" когато след два месеца започне официалната предизборна кампания. Неофициалната е започнала от няколко месеца. Отчитането на фактите понякога помага за НЕпроизвеждането на халтура.
20 Януари 2009 11:25
Кой е виновен за удушения малък Пепи преди години? - Парламентът.

А, не! Това е единственият случай с ясен и конкретен виновник - Костов.
За сестрите Белнейски виновни няма, а за Стоян Балтов още не знаем. Може съдът да ги изкара невменяеми или да им даде условни присъди, в България всичко е възможно.
20 Януари 2009 11:29
Странно! Хем харесах материала и вдигнах палец, хем...
Но я пак да кажа -
20 Януари 2009 11:54
Кой е Малкия Жорко?
Първанов, Пирински?
Малкия Ханс?
20 Януари 2009 12:44
-Накъде да вървя, за да изляза от тук?- попита Алиса.
-Зависи къде искаш да отидеш.
-Не знам, но искам да изляза.
-Тогава е все едно накъде ше вървиш, но ще трябва да вървиш дълго.
/Из "Алиса в страната на чудесата", цитирано по памет./
20 Януари 2009 13:08
Неверний Тома,


Целта е важна, но и посоката - също. Иначе може да се стигне до "движение в кръг", както когато проади мъгла човек се губи в планината и замръзва. В този контекст - 20 години "дълго ходене" ли е, или не ? И колко дълго трябва да ходим, за да намерим верния път ?
20 Януари 2009 13:55





Марсе,
някой беше казал, че движението е всичко, целта нищо.
И съответния виц: А от залата един се обажда:
- Ти гонил ли си последния автобус в проливен дъжд?
Та - движението!
20 Януари 2009 15:18
borowan-e,


Питам, защото и ние нали уж тичахме/ходехме към светлио комунизЪм като цел (утопия), ама в една писта, сложена паралелно на тичането на другите нации извън "реалния социализъм" (че май беше и развит). И доникъде на стигнахме след 45 г., други - почти 80 г. Не случайно имаме израза "мота се като муха без глава" - май точно това правехме, щото марксихЪма-ленинизЪма ни "изпи мозъка" за доста време. А сега пък Илия, малко преоблякъл се, пак ни бута наникъде.
20 Януари 2009 15:32
анти глобалистки
може ли малко конкретика
глобалното затопляне, глобалната криза, глобалната икономика
кое бе джанъм
20 Януари 2009 16:50
Mars Attak, Социализма през тези 45 години ни направи мързеливи и неразъждаващи. Чакахме всичко на готово, намирахме някаква службичка и се закротвахме. Българинът е до толкова мързелив, че не иска да си помести и пръста, за да промени нещо. Само си говори и обсъжда проблемите, но промяната чака друг да я направи, а той да си седи на спокойствие. А тези които не ги мързи и искат да им се плаща за това което работят вече не са в България. Но така и разбраха какво означава демокрация. То това в БГ е псевдодемокрация.
Българите не сме и единни. Това го знаят и управляващите и разчитат много на тази слабост българска. И както се казва всяко чудо за 3 дни, най-голямото за 9 и след това всичко по старому. Лошото е, че се позволи БГ да стане мафиотска държава. Няма свестни политици, всеки гледада се настани в парламента, а гласоподавателите кучета ги яли.
20 Януари 2009 17:25
Е как защо парламента - щото негова е властта да направи спазваеми закони и рестрикций за неспазването им, вместо да се занимава с интересите на шепа познати на всички мутри. Ма друго си е да се заядеш с Жорко. По-безопасно некак си, па и емоционално.
20 Януари 2009 17:45
а защото на малкия Жорко му се струва, че на силите, които управляват света, не им пука за неговото добруване. Работата е там, че те си могат без малкия Жорко, а той не може без тях - няма изход. За да бъде нужен и потребен, трябва да живее в трепет дали ще им хареса, за да го приобщят, или ще предпочетат някой друг от хилядите малки Жорковци наоколо... Жорко се чувства отхвърлен.


Прав е! Светът и големите пари си вървят и без нас.
Да го духат бедните! Не бедните духом разбира се....
20 Януари 2009 17:51
Liberta,


Права си за мног неща, но е добре да намерим причините, и в тоза процес съм стигнал до осн. извод, че е самата система. база за това - сравни как се развива една и съща нация, поставена в различни условия: (преди) ГДР и ФРГ, Сев. и Южен Виетнам, Сев. и Южна Корея (фрапиращи разлики), и т. н. Значи, хората се образоват и формират (манипулират или не), стимулират (или не), според условията в които са поставени. Няма "добри" и "лоши" българи, абстракто дефинирани. Има българи, живеещи в условията на нашата мутренска "демокрция" с всичките й извращения и дори "геноцид на собствения си народ", които понасят последствията от това вече 20 г., и тези, които сме навън, всеки в различни страни и условия (оттук и оценката за Европа, САЩ, и т.н.). Според мен, осню трагедия на България, че комунизмът изобщо не си "отиде" след 10.11.1989 г., а мимикрира и придоби външната опаковка на сегашната "парлментарна демокрация", пдо която се инсталира мафиотско-номенклатурната хидра, изсмукваща соковете на населението и на страната като цяло. Европа си "затвори очите" с надеждата да ни приобщи към обшите й ценности и начин на функциониране, но "гангрената" беше навлязла прекалено дълбоко и само отрязването на болните крайници (полит-и иконм. мафията) може да спаси организма. Саио че КОЙ да ги отреже, това е въпросът !!! И КАК ? Ето това е дилемата за нацията, погледнато отвън (от "Марс".
20 Януари 2009 19:29
За аналитичната, правдива статия!
20 Януари 2009 19:32
В последно време са удивляващи- или всъщност не чак толкоз -напъните за изливане на пропагандна помия от страниците на всички вестници. Не го очаквах точно от тоя автор, но все пак, що за глупост е изречението че народът винаги ясно е искал да види някого си във властта, като е вдигал въстание???
Народът е вдигал въстание щото ясно си е представял кого НЕ иска да види във властта. Това че после са дошли някои си и ние го знаем, не значи че съвременниците им са смятали че тъкмо тия някои си ще дойдат на власт.
Престанете с това клише за съзидателните протести, защото е глупаво. Съзидателни протести няма. Теидват когато времето за съзидание свърши-няма Леб, пък пастите струват пари, които също нямаме и т.н., да не продължавам.
Аман вече. И престанете да вменявате на младите партийни позиции. По времето, по което те са лазили прави под масата вече комунизмът си е отишъл. Точно заради това днешните будни млади не можете да ги заглавичкате с приказки за (анти)комунистическа реторика, защото тя им изглежда като от Древния свят.
20 Януари 2009 22:23
Mars Attask, наистина и ти си прав за много неща, но една от главните причини в момента е това, че няма на кой да се даде доверието ни. Всички са от един дол дренки и гледат да се намърдат в парламента, за да могат колкото може да папат.
1. Трябва да се обединим въху идеята да има референдум и в БГ. Сега поне има интернет и могат да се подписват петициите и чрез интернет. А много българи сме навън от БГ, но и ние искаме БГ да се оправи. Тогава много ще се върнем.
2. Трябва да се промени съдебната система.
3. Трябва да искаме помощ от ЕС, но петицията трябва да бъде подписана отколкото може повече хора, така ЕС ще види, че народа има желание да промени системата на мутрите.
Защо да не се направи един блог специално за промени в БГ и да се съберат повече мнения. Мисля, че много ще искат да помогнат от тези които знаят вече какво означава демокрация.
20 Януари 2009 23:47
"Трябва спешно да се действа, нужни са видими реформи", заяви при откриването на конференцията Баро. Еврокомисарят сравни организираната престъпност с истинска "отрова", която ще пречи на развитието на България, докато не бъде изкоренена. Той за пръв път формулира ясно още едно условие в борбата с корупцията, като поиска присъди не само за тези, които взимат, но и за тези, които дават подкупи. Корупцията и престъпността пречат на чуждестранните инвестиции в България, категоричен беше Баро.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Това е от в–к Дневник. Но ние не можем само да чакаме ЕС да прави всичко. Ние трябва да покажем, че сме на същото мнение и искаме коренна промяна.
21 Януари 2009 00:07
Liberta,


Трябва много ясно да се формулира темата (въпроса) на такъв референдум: иначе ще се размие и няма да постигне целта си. Има различни сайтове, в това число на българите в чужбина, но добре е да стане от живеещите в БългарияЁ а ние ще го подкрепим и дадем гласа си, за да се стигне до "критичния минимум" (който не знам в момента колко е). Иначе идеята е добра, а и Интернет наистина дава непознати досега възможности за комуникация и обединение на мислещите по един начин или желаещите тази промяна.
21 Януари 2009 10:12
За статията, !
Oracle, злобарчето, !
Ааа, Ламбовски, да си ги нямаме такива! Народът вече обръгна. Парен каша духа! Няма да посочи "партия" или "лидер", нали вие само това чакате - веднага да ги сидеризирате или бойковизирате! Заявихте го масово и непосредствено преди протестите - че ще дебнете под лупа, "някой да не ги яхнел"! Няма да я бъде тая! Затова сега ще ни пудрите мозъците с измислени и изсмукани от пръстите фантасмагории, като глобализми, антиглобализми и прочие... понеже първоначално подготвените ви юрнеци за статии увяхнаха...! Те така.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД