България също е страна на уникалните възможности. Единственото условие е държавата да реши да удари едно рамо.
Така например едно постановление на Министерския съвет поставя в ръцете на един производител поръчки за десетки хиляди чифта обувки и печалби за няколко милиона. Идеята идва от страна на социалното министерство, което има желание да гарантира работа за инвалидите. На 6 декември 2006 г. с решение № 835 правителството утвърждава списък на стоките, услугите и строителството, чието производство или извършване се възлага на специализираните предприятия и кооперации на лица с увреждания по реда на ЗОП. Основанието по това решение било на основание чл. 30 от Закона за интеграция на хората с увреждания.
По този начин кабинетът оставя една от най-големите поръчки за обувки, униформи и всякакъв вид работно облекло на няколко фирми, които предвидливо са се преобразували в кооперации за инвалиди. Схемата е проста - явяват се на конкурса, печелят, а след това техни дъщерни фирми - обикновено дружества с ограничена отговорност, изпълняват поръчките.
Една от най-печелившите фирми на родния пазар е трудово-производителна кооперация на инвалидите "Здравоход". От няколко години насам тя прави обувките на полицаите, военните и първолаците.
Справка за сключените договори през 2008 г. в сектор "Вещеви" на МВР, с която "Сега" разполага, сочи, че "Здравоход" е спечелила и трябва да произведе общо 42 930 чифта обувки за седем месеца. Контрактите са сключени на 30 декември 2008 г. Стойността на трите договора - за 10 230 половинки, 22 000 чифта кубинки и 10 700 полуботуши, е 2 800 000 лева. Само на конкурса за кубинките се е явила още една фирма - "Тих труд" ЕООД, която обаче нямала изрядни документи и не успяла да докаже, че има капацитет да изпълни поръчката, обясниха от МВР.
Браншовици от обущарската индустрия твърдят, че "Здравоход" е малко предприятие, което има не повече от 30-ина работници. Поръчките обаче не се изпълняват директно от инвалидната кооперация, а от "Техномат - Меркурий" ООД, която е 98.98% собственост на "Здравоход". Останалата част пък държи Министерството на икономиката.
Хората от кожарската индустрия твърдят, че държавата прави много лоша услуга на всички, тъй като в страната няма толкова кооперации на инвалиди, които да поемат това огромно количество държавни поръчки. Ограничава се и участието на чужди фирми, които определено биха предложили много по-ниски цени на обувките. Така кубинките на "Здравоход", чието производство и пласмент са 100 процента гарантирани и дори се плащат авансово, са на цена 78 лв. Турска фирма, която обува част от американската армия, предлагаше миналата година кубинки по 50 лв. Полуботушите струват 59 лв., а половинките - 45 лв.
"Техномат-Меркурий" се занимава не само с обувки, но и с облекло
От справката на МВР се вижда, че е спечелила през 2008 г. да достави на полицията 3460 броя полушуби на стойност 373 056 лв., както и 2300 зимни якета с подплата за 197 754 лв. Интересен е договорът за доставка на светлоотразителни жилетки с кооперацията на инвалидите "Недялко Царев" от гр. Ямбол. Те трябва да доставят на полицията 6750 броя жилетки на стойност от 176 580 лв., което прави по 26 лв. на артикул. Хора от текстилната индустрия твърдят, че като направят разчет с цената на плата и ушиването, се вижда, че крайната цена била доста завишена. 7610-те броя дъждобрани, които трябва да бъдат доставени от фирма "Олимп ПЕ" ЕООД, струват по 18.50 лв. парчето.
МВР е сключило през 2008 г. общо 22 договора на обща стойност от 9 768 134 лева. В момента се очаква единствено сключване на договор за доставка 17 000 броя кожени ръкавици срещу 377 400 лв. Договорът е стопиран, тъй като класираната на второ място фирма "Силвер" ЕООД обжалва първото място на "МР Интертрейд" ЕООД.
Още в края на 2007 г. в свое разследване "Сега" показа как "Здравоход"печели и обува българската армия. Тогава МО обяви обществената поръчка за 73 781 чифта обувки. Ставаше дума за 18 различни номенклатури - летни, зимни, полеви, щабни, за кашици, моряци или пилоти. Спечелилата фирма естествено беше ТПКИ "Здравоход". Освен нея в конкурса участие взе и КОИ "Ралица". Поръчката възлизаше на 3.8 млн. лева. От обявата за обществената поръчка ставаше ясно, че обувките трябва да бъдат произведени и доставени в складовете на армията до края на ноември. Управители на големите обувни предприятия в страната останаха изненадани, че е имало такава голяма поръчка, за която те дори не са разбрали, както и че тя е спечелена от предприятие "Здравоход".
Трудово-производителната кооперация на инвалиди "Здравоход"
е била регистрирана като такава през 2004 г. Преди това си е била обикновена кооперация. Шеф на управителния съвет е Маргарита Стоянова Кръстева. През 2004 г. тя е член и на управителния съвет на кооперативна организация на инвалидите "Ралица". Това е втората фирма, която се е борила да спечели апетитната поръчка на МО. "Здравоход" е регистрирана и се намира в Габрово, а "Ралица" - в Стара Загора.
Хора от обувния бранш твърдят, че мозъкът и двигателят на фирмите е Гроздан Стоянов. В момента той се е заличил от всички дружества. Занимава се със строителство и само надзирава подопечните си.
Дейността му тръгва през 1998 г. когато Министерство на икономиката съобщава, че "Техномат Меркурий" ЕООД Габрово е продала 70 % от капитала си на ЕТ "Течи - Гроздан Стоянов" от Габрово за общата стойност от 609 000 щатски долара. 50 % от сумата купувачът изплатил при подписването, а останалата сума - до месец.
В момента от фирмените регистри се вижда, че Гроздан Стоянов е заличил дори и регистрацията на "ТЕЧИ-Гроздан Стоянов".
"Моля оставете ме на мира, аз съм болен. Не ме интересуват никакви обувки и никакво качество", заяви пред "Сега" Стоянов. Той затвори телефона, след като бе попитан дали получава дивиденти от "Здравоход" и "Техномат - Меркурий".
През късната есен на 2007 г. "Здравоход" спечели и конкурса на социалното министерство за доставка на 40 000 чифта обувки за първолаците.
В архивите може да се проследи, че "Здравоход" и "Техномат - Меркурий" са печелили конкурси за производство на армейските обувки и през 2005 г. През 2006 година също доставят обувките за малките деца.
Имената на гореописаните фирми излязоха около аферата за източване на 12 млн. лв. ДДС в Хасково през 2004 г. Тогава бяха арестувани известният футболист Васил Драголов, бившият вратар на "Берое" Валентин Грудев и няколко бизнесмени. Според прокуратурата в схемата са участвали ЕТ "ТЕЧИ-Гроздан Стоянов", "Техномат-Меркурий" ООД и ТПК за инвалиди "Здравоход". Собственикът на първата Гроздан Стоянов е бил съдружник и управител във втората, а пълномощник на третата. Ставало въпрос за контрабанден внос на стоки от Турция и Китай, които се прехвърляли последователно през няколко фирми. При фиктивната препродажба цената на стоките постепенно се е повишавала. След разбиването на групата Павел Жеков от окръжната прокуратура в Хасково внася обвинителен акт за данъчна измама срещу 7 души, сред които е и Гроздан Стоянов. Разследването е проведено от Националната следствена служба и съдържа над 178 тома. Делото трябваше да стартира през декември 2006 г., но не му бе даден ход. Още на първото заседание бе върнато за доразследване заради процесуални грешки - трябвало да се изясни конкретното участие на всеки от обвиняемите. Прокуратурата коригира обвинителния акт и отново го внесе в съда. Миналата седмица имаше заседание по процеса. Следващото е в началото на февруари.
|
|