:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,320
Активни 720
Страници 17,885
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

При тази опозиция е вероятен нов мандат за БСП

Голяма част от българското население не одобрява правителството, но кадрите от площад "Народно събрание" не вдъхват надежда за ефективен заместител, казва политологът Борис Попиванов
снимка: BEЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Борис Попиванов
Борис Попиванов е роден на 20 юли 1981 г. в София. Завършил е английска езикова гимназия. Бакалавър по политология в СУ "Св. Климент Охридски". Автор на изследването "Новият избирател", както и на статии в областта на политологията.

------------------------



- Г-н Попиванов, как газовата криза и ескалацията на обществено недоволство ще се отразят на политическите процеси до изборите? Ще намалее ли подкрепата за партиите от управляващата коалиция и ще се вдигне ли автоматично рейтингът на опозицията?

- Събитията се сменят с голяма скорост. Ще прибързаме, ако отсега тръгнем да определяме ефекта им върху изборите. Създаде се усещането, че правителството носи основната вина както за газовата криза, така и за тъжните инциденти около големия протест на 14 януари. В първия случай наистина имаме слаба координация на институциите, нерешени въпроси около преминаването на отоплителни мощности в нов режим, не твърде убедителни медийни изяви на компетентните лица. Във втория случай държавата безусловно е отговорна за дългогодишната липса на адекватни действия в сфери като висшето образование, екологията, селското стопанство. Но нещата не свършват с това. Ако някой толкова държи на оставките в газовата криза, защо не иска оставка на премиерите Путин и Тимошенко, вместо на Станишев? А ако иска да прави протест, защо точно на 14 януари? Организира ли се протест, когато вече текат преговори с различни представители на законодателната и изпълнителната власт, когато се съставят графици за изпълнение на искания, когато - по някои въпроси - вече се работи? Не е ли по-смислено да се изчакат резултатите, и ако те не са задоволителни, тогава да се излезе на улицата?

Струва ми се, че тук здравият разум на българското общество ще проработи. Защото не се вижда алтернатива, която събитията ясно да подскажат. Голяма част от българското население не одобрява правителството, но кадрите от площад "Народно събрание" по никакъв начин не вдъхват надежда за ефективен заместител. Изобщо не смятам да подкрепям настоящото управление, но опозиционното поведение от последния месец търпи много сериозни критики. На фона на онова, което виждаме от опозицията и гражданските организации напоследък, нов мандат за БСП във властта далеч не изглежда невероятен, без, разбира се, да е сигурен.

- Обществена болест ли е политическата апатия и до какви последици може да доведе тя?

- Ако това е болест, спокойно можем да я разглеждаме като хронична. Първите години на ХХI век засега не дават изгледи за успешно лечение. Обществото не вярва на своите политици и несъмнено има твърде много основания за това. Апатията обаче поражда повърхностни и лекомислени разбирания за политическия живот, насърчава дистанцираното критикарство, усилва импулсите на агресията. Власт и общество се разминават, движат се по различни орбити. За властта обществото започва да изглежда като сбор от готованци, които само искат нещо и пречат на нормалния политически процес. За обществото властта е нещо враждебно и излишно, което пречи и създава проблеми. Пресечната точка може да бъде анархия, но да се надяваме, че може да бъде и ново разумно насочване на обществената енергия към политическата сфера. Хората обаче трябва да почувстват подкрепа. Да знаят, че някой е с тях. И тогава апатията бързо ще се изпари.

- Къде виждате средствата за преодоляване на апатията?

- В целенасоченото и дългосрочно формиране на усет за държавност и ред от страна на институциите. Когато смяташ, че се намираш в разграден двор, поведението ти е като в разграден двор - или правиш каквото си искаш, или се криеш в ъгъла и мълчиш.

- Как си обяснявате факта, че въпреки младенческата си възраст и опозиционни пози ГЕРБ вече се причислява към партиите на статуквото?

- Тя си е партия на статуквото - в столицата, в редица областни центрове, в по-малки общини. Кметовете и общинските съветници на ГЕРБ реално управляват на много места. Много е трудно едновременно да бъдеш власт и контравласт. За ГЕРБ вече мнозина могат да съдят не само по думите на неформалния лидер, но и по действията, както неговите, така и на други партийни управленци. И това е нормално. Ако вече имаш минало, не можеш да живееш само в бъдещето.

- Вашата прогноза за конфигурацията на следващия парламент?

- Рано е за прогнози. Преди да се опитваме да подреждаме партиите и да разсъждаваме кои могат или не могат да влязат, е редно да изчакаме окончателния вид на изборното законодателство и датата на изборите. Ако изборите за Народно събрание бъдат след тези за Европейски парламент, както все повече се очертава, ще се намесят фактори като по-ниска активност и ефект от резултатите в евровота. Ако има 31 или 58 мажоритарно избрани депутати, е едно, ако няма - друго. Ако редим преференциално листите, различия също ще се появят. Януари и февруари ще са ключови за решаването на ребуса. Едва тогава ще можем да си отговорим какви конкретни цели си поставят партиите и да прогнозираме какво ще се случи.

- Смятате ли, че СДС, ДСБ и НДСВ имат шанс да прескочат 4%-ата бариера при самостоятелно участие?

- Смятам, че НДСВ има такъв шанс. Докато останалите политически сили се стремят да въздействат върху общественото мнение чрез централните медии и водещите теми в политическия дневен ред, НДСВ направи немалко за решаване на проблеми на гражданите по места. Тази политика на "малките стъпки" може да се окаже печеливша на финалния етап на изборното състезание. Колкото до СДС и ДСБ, там нещата продължават да стоят на кантар. Новият лидер на СДС дебютира като такъв в парламента със забележителния призив да прекратим договора с "Газпром". Да превърнем газовата криза от временна в перманентна. Подобни послания обясняват защо всички отново чакат Иван Костов да влезе в ролята си на спасител на дясното.

- Има ли парламентарно бъдеще коалицията "Напред"?

- От партиите в тази коалиция ЛИДЕР започна силно, с послания за нов тип политическо поведение и за така необходимата смяна на елита. Съюзът с ВМРО вероятно е електорално обоснован, но според мен се обръща срещу първоначалния замисъл на партията на Ковачки. Движение "Напред" в този си вид напомня за изчерпаната коалиция БНС в този парламент. И поради факта, че замести БНС на сцената, може да се каже, че има не парламентарно бъдеще, а парламентарно настояще, което не тежи в достатъчна степен. Ако настъпи промяна, което не е сигурно, може да я донесе само ЛИДЕР.

- Има ли криза на политическото представителство у нас и как виждате изхода от нея?

- Лесно е да се каже - с доближаване на партиите до гражданите, до техните проблеми, дори, ако щете, до техните емоции и вълнения. Но несъмнено това е посоката, в която трябва да се търсят решения. Политическото представителство у нас е в криза не само заради неизпълнени обещания, както често се повтаря. Хората вече свикнаха с мисълта, че демокрацията предполага политиците да ги лъжат. По-съществен е въпросът за политическото високомерие, за неоправданото самочувствие, което голяма част от политическия елит показва в комуникацията си с обществото. Това дразни. Хората не приемат чорбаджийското поведение като норма при общуването с властта.

- Има ли нужда от радикална промяна на избирателната система, за да се влее "свежа кръв" в партиите? Мажоритарният вот ще допринесе ли за това?

- Сами по себе си, няма нито добри, нито лоши избирателни системи. Те отговарят на конкретни обстоятелства, условия, цели и поставени задачи в едно общество, при дадена конфигурация на партийния живот. Избирателната система е инструмент, а не кръводарител на партиите. Частичният мажоритарен избор на депутати вероятно би упражнил положително въздействие върху политическия живот, но нека не надценяваме възможностите му. Ако мажоритарен вот значи избор на личности, да се запитаме кои са тези 58 или 31 безспорни политически лидери в България. Лидерската криза е не по-малко опасна за една страна от другите кризи, които периодично я сполетяват.

- А може би е време да се промени конституционният ред, за да се излезе от задънената улица на самовъзпроизвеждащата се политическа и съдебна корупция?

- Аз съм от тези, които смятат, че Конституцията на Република България от 1991 г. е добра конституция, която все още не е изчерпила потенциала си. Тя бе създадена във време, когато не можеше да регулира демократични обществени отношения поради тяхната липса, но имаше за задача да ги насърчи, да ги формира, да ги тласне напред. Именно впоследствие започна да става ясна ключовата особеност на нашата Конституция - да задължава институциите да работят в консенсус. Най-ефективен в България конституционният ред е бил тогава, когато е съществувал режим на консенсус. И пълното разгръщане на неговите възможности ще настъпи, когато се смени управляващият консенсус, когато институциите бъдат обвързани с борбата срещу корупцията и обичайната българска немарливост. Не е необходима нова конституция. И в сегашната ясно е написано, че искаме да направим демократична, правова и социална държава. Ако все още не успяваме да го постигнем, едва ли вината е в основния закон.
35
3723
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
20 Януари 2009 00:12
20 Януари 2009 00:28
какво говори този човек? защо се е облекъл така? кой го е поканил тука?
20 Януари 2009 00:38
Абе МНОГО добре знае той какво говори ! Дано да бърка, че иначе - "Боже, пази България !", то май друг вече на остана ...
20 Януари 2009 01:03
Догодина по туй време ще видите що е туй протест и бунт.
Те тогава ще е големият глад - великият организатор на митингите.
20 Януари 2009 01:25
това за неизчерпаната конституция, например, е много добро
20 Януари 2009 01:34
Ето какво ни готвят.
Из интервю на Огнян Минчев пред Дарик Радио:
Огнян Минчев: Да. Тук не става въпрос само за манипулациите или фалшификациите, които могат да правят на пазаруване секционни комисии. Тук става дума за нещо друго. Вижте, както казва колегата Марин Божков в нашата коалиция, това предложение за регионални преброителни центрове цели да прекъсне връзката – знам те къде живееш, знам те как гласуваш. Защото какво се прави сега, отива някой и напазарува , 500 ромски гласа от някоя махала, посредством местния бос ромски. На другия ден след като той е платил тези пари, на другия ден той трябва да види в урната в местната секция на ромската махала тези 500 гласа депозирани. Ние искаме да я вземем тази урна и да я занесем заедно с още 60-80 урни ...
Водещ: И да се изсипят в общ кюп.
Огнян Минчев: Да, в един регионален център, където тя ще се изсипе и където ще се прекъсне връзката между купени и получени продадени гласове, тоест вие може да си купите гласовете, които искате да купите, но не можете ефективно да знаете дали сте ги купил.
20 Януари 2009 07:56
Тази, с извинение, "опозиция", постепенно се довежда до ниво 1948 година. След което у нас такава няма.
20 Януари 2009 08:04
Добре изглеждащо момче с умно и точно изразени мисли. За жалост, такива като него са все още малцинство. Опростачването е повсеместно.
20 Януари 2009 08:11
Е след като форума беше налазен от сладкогласни певачици, които медено-блажно славословят тройната коалиция, въпрос на време беше редакцията на вестника да откликне на желанията на трудещите се и да ни сведе мъдрата мисла на някой червен комсомолец. Бравос. Пу-пу, да не му е уроки
20 Януари 2009 08:13
Предлагам на тоя прощъпулник да направи една социол. анкета за популярността на партиите и да публикува данните без да ги коригира.
20 Януари 2009 08:44
Това тук, ми прилича на онова там - за посредникът, който е по средата...Когато се опитваш да кажеш много работи за много неща - набързо и на едно място - винаги се получава "тюрлю -гювеч" ...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Януари 2009 08:48
Апатията обаче (...) усилва импулсите на агресията.

WTF? Тройно задно салто с винт, може би?
НДСВ направи немалко за решаване на проблеми на гражданите по места.

А, след тази нагла лъжа нещата май започват да се изясняват...
Ако настъпи промяна, което не е сигурно, може да я донесе само ЛИДЕР.

не, пак в батака. Сори, кашата е пълна. Да успееш да се изкажеш позитивно за всички наред изисква или глупост, или наглост. И в двата случая- не струва!
20 Януари 2009 09:25
Голяма част от българското население не одобрява правителството,

Българският народ не харесва ни едно правителство след 1989г., и след 2009г., т.е., не харесва цялата тази политическа система, която му бе нахлузена. Нахлузена с голямата лъжа, че като влезем в Европа и като си разрушим индустрията, енергетиката и селското стопанство от един гол туризъм и строителство ще станем богати като европейците.
20 Януари 2009 09:44
Mrx++: "гол туризъм"
С една малка забележка, ако позволиш? Никой не ни е лъгал да си разрушаваме икономиката. Направиха го тихомълком и зад гърба ни. Даже реакторите спряха без да ни питат.
20 Януари 2009 10:03
Протестът е напълно уместен. При управлението на тройната мафия да чакаш промени е все едно да чакаш от умрял писмо. Протестът си е политически, но не
беше "яхнат" от опозицията. Грешка на организаторите е да твърдят, че протеста не политически. Те са неопитни в тази материя, но бързо се учат. А и да бяха направили перфектна организация специалистът на БКП/БСП по провокации и дискредитации пак щеше да докара лумпените. Поведението на полицията, която час и нещо гледаше безучастно какво правят вандалите е част от тактиката на специалиста Ц. Цветков.
20 Януари 2009 10:22

Точно.
Време е старите политолози да помислят за пенсиониране и да се ориентират към някой форум.
20 Януари 2009 10:30
още една оценка "слаб", този път на този новоизлюпен политолог (кафа от некадърници на това поприще, ей! )
това че говори сладко и гладко е ок, но за мен винаги е било по-важно да виждам съдържанието, а не формата. е, в случая щом прочетох че лидер бил символа и надеждата за промяна........... няма кво повече да се коментира.
човекът наистина "разбира" материята.
протестът "търпял сериозна критика"?...... абе аванкоолу, а кой от настоящите ни политици не търпи убийствена критика?!?!?!?!~?!?!?~!? и къде си тръгнал да правиш паралели между хората, които излязоха без никаква партийна подкрепа, без никакви черни каси зад гърба си, и от друга страна-онези дето цоцат от всички нас безобразно и като че ли вече безкрайно (смяната на управлението не променя модела!)
кое с кое сравняваш???
20 Януари 2009 11:14
Нещо не разбирам? Създадените и обгрижвани от БСП СДС, ССД, БНД, МВРО, Лидер и Гергьовден за опозиция ли трябва да ги приемаме? Все още се чудя дали да добавя към горните и Герб и ДСБ ?
Ние сме 8 млн. идиоти-мазохисти.
20 Януари 2009 11:46
Накратко: на гражданите Райчев и Първанов.
20 Януари 2009 12:17
Едно е да се сещаш като екстрасенс /в анализа на политиката/ , друго е , като професионален политолог ... Милият автор е предпочел първото и това проличава в "невиждането" му , че пълния спектър на политическото ни общуване е блокиран от Статуквото и при подобното обстоятелство , всяко търсене на коректив в т.н. "опозиция" , бързо става своего рода политологична алхимия ... Всуе , Приятелю Попиванов ...

20 Януари 2009 15:54
Сократе, не ти ли се струва, че този строен кат тополка политолог, когото цитираш е тръгнал да влиза в парламента и да те управлява и теб и мен и всички българи.Нека си седят сегашните депутати в парламента.Те поне са се ояли.Новите гладници -.депутати ще съдерат още една кожа от и без това одрания ни гръб.Не вярвай драги Сократе на хора, които викат- уууу тези са маскари и много им се иска да бъдат на тяхното място, пък който иска да ги обругава!!!
20 Януари 2009 16:04
Това поне е по- обективно и си е направил труда да анализира за разлика от други. Макар, че и това много не ми изнася също, но за съжаление сме в България.
20 Януари 2009 16:09
Драги Векия,
Нямам претенции да определям кой да бъде в парламента.
Искам си само правото на глас без изборни фалшификации.
В момента ми го отнемат.
20 Януари 2009 16:09
vekia даде напълно валидни и убедителни аргументи, защо трябва да продължим да бъдем управлявани от доган, гоцето и кобурга.
бравос!
20 Януари 2009 16:49
Здравейте, уважаеми Форумци!
Досега бях само читател на форума, но днешната статия ме подтикна да се регистрирам и да споделя мнението си. Тук виждам невероятно смешение на полуистини с полулъжи пък и на места директни лъжи. Макар да се търси научният изказ, то звучи доста "наукообразно"! Реших, че това се дължи на факта, че момчето е младо-зелено и неопитно. От проверката в Интернет обаче се оказа че е младо - червено и доста опитно в подмяната на теми и цели.
Например той се оказа част от екипа на президента Първанов (така стават ясни доста от тезите му в статията) по публикуван от вестник "Дума" списък на експертите от вторият мандат на президента. "Готин" асистент, който прави 3 (три) правописни грешки в едно изречение. Участник в конференция за наследството на Карл Маркс. Като изключим правописните грешки, не виждам нищо лошо. Лошото е, че не се представя профила му като на ляво ориентиран, про-президентски политолог. Така ще стане ясно за какво и за кого се бори.
Декларирам, че съм дясно ориентиран, не съм член на партия, не стоя зад нито една от партиите СДС / ДСБ, въпреки че съм гласувал досега постоянно за тези нейни представители, които са ми импонирали най-много било на парламентарни, било на местни избори. Смятам, че имат много трески за дялане и приветствам избора на Мартин Димитров, но знам че една птичка пролет не прави.
Успех!
20 Януари 2009 16:58
Килъре, килъреее, ми то С Д С са най-червените подлоги бре. Барабар с БНД и Лидер.
20 Януари 2009 17:21
PainKiller,


Добре дошъл във форума. И аз бях "новобранец", преди месец стартирах, и ме "юрнаха" от първия ден, като имах и недалновидността да дам кратка справка кой съм, и т.н. Както ме предупреди един уважаван тук форумец, Сократ-май му е ника, приготви се за "яка борба". Но от друга страна, нали "в спора се ражда истината" (в цивилизования спор, добавих аз).

Едно мнение за "десницата", за която гласувах до 1997, а после и "Дядо Симеон" (дошъл от Мадрид като "Дядо Иван през 1877/78 г.), ме подлъга, та и за него. Осн. вина на СДС (не познавам ДСБ) бе, че не оправда гласуваното му доверие и порвади това загуби през 2001 г. Съмнителниприватизации, вътрешна борба за власт, "самовлюбеност" и непогрешимост на вожда са част от причините.

Прочети и другите теми днес, доста са интересни и плодотворни за дискусия, но ако почнат да те газят, не губи кураж, а отстоявай идеите си. Ще е от обща полза за форумф и за теб самия.

"На добър път !"
20 Януари 2009 17:27
Като оставим настрана слабия анализ в статията или по-точно липсата на такъв анализ, наистина какво ни предлага настоящето. Управляващите, както всички останали управляващи от 1989-та година насам се осраха. Опозицията е добре позната силно осрана опозиция. Остава ГЕРБ и Бойко Борисов, но София вече видя какво може и какво не може Бойко Борисов, което обаче не пречи да гласува за него както гласува преди време на няколко пъти за Мафиянски, въпреки че и тогава се видя какво може.
В крайна сметка може да се очаква повторение на вота от 2005 година с малки разлики:
- спад за БСП до втора политическа сила
- спад на НДСВ до нивото на 4%-ната бариера
- ГЕРБ най-вероятно ще е първа политическа сила, но ще трябва да влезе в коалиция, ако иска да управлява
- ДСБ и СДС ще се мъчат да не отпаднат от парламента
- ДПС пак ще е с приблизително същия брой депутати
- АТАКА - ще има отлив на гласове в посока ГЕРБ
Като се замислиш - ГЕРБ+БСП+ДПС е реалното повторение на 2005-та година, освен ако ГЕРБ не откаже коалиция.
20 Януари 2009 18:05
XYZxyz,


Питам те като по-добре познаващ конкретиката в България: може ли от ткак описаните "стари проститутки" + някои нови такива, да се очаква промяна към по-добро в страната (2009-2013 г.) ? Щото аз при тази комбинация нещо не съм никак оптимист. Пак ще имаме "орел-рак-щука", само че в кожата на едното животно няма да е "Дедо" от Мадрид, а ГЕРБ (не беше ли ГЕРБ "Троянският кон" на "Царот" ?). Само питам, не пипам...
20 Януари 2009 18:12
PainKiller, добре дошъл!
Не го слушай Mars Attack... той така си говори, защото май му се иска всички да са на неговото...
Много ми хареса идеята да го потърсиш в нета "какъв му е произхода". Така работата става ясна!
20 Януари 2009 19:05
Пламене,


Не го плаши човека, тъкмо се е решил... Я ме светни какво е ясно, че аз самият още не съи стигнал до онова "познай себе си". Ти май повече знаеш и от мен.

До по-късно,
20 Януари 2009 19:08
Марсе,
И мен ме озадачи, но после разбрах, че не става дума за теб, а за автора на статията.
20 Януари 2009 20:22
Докато гласуваме за откровени престъпници е ясно, че няма да има оправия. Щом ги избираме отново и отново, независимо с какви оправдания, значи одобряваме техните престъпления и им ставаме съучастници давайки им властта. Само тогава когато дружно им покажем, че не сме съгласни с това което вършат, Господ може да ни изпрати подходящите хора които да измъкнат България от блатото.

20 Януари 2009 20:45
"Докато гласуваме за откровени престъпници"
Ами че то друго в предлаганото ни Меню няма.
Е, ко праим ся ?


20 Януари 2009 23:57
Сократе,


Сега го прочетох по-бавно (не преди да тръгна в бързането) и също сзванах смисълаё Всичко е ОК.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД