:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,250
Активни 365
Страници 6,124
За един ден 1,302,066
Седмицата през погледа на блогерите

Ох, "Оскарите"

Крайно време е наградите да се присъждат на смислени филми, които публиката харесва
Снимка: РОЙТЕРС
Актьорът Форест Уитакър и президентът на Академията за филмово изкуство Сид Ганис обявиха номинациите за "Оскар" на церемония в Бевърли Хилс на 22 януари.
Малко неща са по-неприятни от оргията на самоласкателството, на която ставаме свидетели при раздаването на наградите на знаменитостите.

Но пък номинациите за "Оскар" вече са факт и Америка просто не може да си позволи да стои безучастна. Не и след като Академията за филмово изкуство и наука имаше дързостта подвеждащо да заяви не само че Брад Пит е играл в нещо през миналата година, но и че е един от най-добрите, практикуващи това майсторство.

Абсурди от такъв калибър са една от причините "Оскарите" да продължават да губят зрителска аудитория и влияние. Понякога изглежда, че Академията има желание да се разграничи от средния зрител. Миналата година тв излъчването на "Оскарите" регистрира най-малобройната аудитория за всички времена.

Проблемите са няколко. Най-талантливите актьори обикновено играят във филми, за които на американците не им пука особено, докато във филмите, които привличат вниманието ни, обикновено играе Леонардо ди Каприо. Тази токсична формула запрати очакванията ни до трагично ниска точка.

През 70-те години публиката бе ухажвана със заслужаващи "Оскар" роли на Де Ниро, Пачино, Никълсън и Хофман - звезди, които редовно участваха в артистично смислени филми, които можеха да привличат и масова аудитория. За разлика от тогава днес се е оформило цяло движение, чиято цел е да ни убеди, че непоправимата тъпота на хора като Джейк Гиленхал и Марк Уолбърг заслужава "Оскар", а не обществено презрение.

Освен това през последното десетилетие позволихме на полуопечени, предсказуеми филми като "Американски прелести" да се представят като смислени коментари на обществото и да печелят "Оскари". (Искам да отбележа, че фактът, че позволихме на Роберто Бенини да излезе от страната с "Оскар" за "Животът е прекрасен" през 1998 г. е престъпление не само срещу историята, но и срещу изкуството.)

През тези мрачни дни пропастта между това, което гледаме, и това, което ни казват да гледаме, се разширява все повече. Всъщност тази година дори и след повишаването на цените на билетите за кино кумулативният ръст на боксофиса при номинираните за най-добър филм е на най-ниското ниво поне от 2 десетилетия.

През 2008 г. сред първите 10 филма от боксофиса бяха 5, които могат да се определят като приказки за (предимно мрачни) супергерои - "Черният рицар", "Айрън мен", "Индиана Джоунс и царството на Кристалния череп", "Хенкок" и "Спектър на утехата". (Трябва да подчертаем, че "Индиана Джоунс" беше така трагично безинтересен, че се чувствам така, сякаш от душата ми е откъсната част от детството ми.)

Други 4 филма от Топ 10 бяха с анимация, имаше един за вампири. Не съм ги гледал всичките, но мога да кажа сравнително уверено, че повечето американци биха предпочели да гледат тях - дори и да са дублирани на китайски, вместо да издържат една прожекция на номинирания за "Оскар" "Четецът".

Като филмов маниак надеждите ми за Холивуд временно бяха съживени миналата година, когато два велики американски филма - "Няма място за старите кучета" и "Ще се лее кръв", се състезаваха за най-добър филм. Със сигурност Холивуд може да произвежда майсторски филми, на които да се наслаждава и средностатистическият зрител. Надеждите ми обаче бяха попарени бързо, когато тази година установих, че думите "Шон" и "Пен" могат отново да се смесят с "академия" и "награда".

Често се изтъква, че числата от боксофиса и качеството нямат нищо общо. Със сигурност е така. Но един от крещящите примери за липсата на връзка между Академията и кинолюбителите е "Черният рицар", най-касовият филм на годината. Но дали "Черният рицар" е сравним като произведение на изкуството с "Фрост/Никсън" например?

В наши дни всеки долар има значение. Оскарите трябва да започнат да забелязват и признават значими творби, които и американските зрители наистина харесват. Все трябва да има такива.
9
3259
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
27 Януари 2009 04:57
Нещо ми се затри мнението. Според мене, Харшаньи (от унгарски произход е) не е гледал повечето кандидати за оскар тази година. Престъпление е не наградата за Бенини, а пропускът да номинират филма на Сам Мендес с Ди Каприо и Уинслет, Ревълушънъри роуд. Тази година конкуренцията е много по-силна от миналата и просто нямаше как да вмъкнат и "Черния рицар".
Явно Харшаньи не харесва филми за Холокоста.


Редактирано от - Medovina на 27/1/2009 г/ 22:01:26

27 Януари 2009 08:06
Този блогър Дейвид Харсани се опитва да напипа нишката, но залита не в правилната посока. Да не му се сърдим на момчето - приема Оскарите по-емоционално отколкото трябва.
27 Януари 2009 09:55
Някой беше казал че зад всеки филмов критик се крие неуспял режисьор/актьор/сценарист. От написания материал става ясно че "гроздето е кисело". Да, миналата година имаше два много добри филма, но тази година не е изключение. Просто при номинирането/присъждането на Оскари има прекалено много политика. Аз например чух мнението на Mark Kermode за Seven pounds че Уил Смит е "крещял - Дайте ми наградата!". Много често критиците "трупат" точки като се изказват отрицателно за филми приемани от публиката, с което "подобряват" репутацията си. Понякога това което е нужно е просто да кажеш на бялото, бяло. Нищо повече.
27 Януари 2009 09:55
Този с фамилия Харсани май е по-добре да коментира някой фестивал на киното в Сауди арейбия.
27 Януари 2009 12:53
След като и свръхпростотията "Борат" беше номинирана за Оскар за мене Академията престана да бъде критерий за качество на един филм. Изложиха се много.
27 Януари 2009 15:21
Между другото - някой може ли да ми обясни ЗА КАКВО, по дяволите "No Country for Old Men" обра миналогодишните Оскари? Най-"сюблимния" момент май бяха двете изречения на шерифа за дедо му - ми да беше питал баба ми - тя говореше по-мъдро повечето време от него...
А, сетих се - за да може И тази година да не си губя времето да ги гледам...
P.S. И наистина бих искал най-после да номинират Леонардо Ди Каприо, а не Сестра Пит и универсалната красавица на всички земни кълбета за всички времена - Анджелина...
27 Януари 2009 18:28
"Американски прелести" си беше, и си е един много хубав филм.
Единственият плюс на оня филм за Бенджито, е Брад Пит, т.е. присъствието му, но не и играта му....то пък кво да му играеш на един крайно тъп, предсказуем, еврейски филм!!!
Други 4 филма от Топ 10 бяха с анимация, имаше един за вампири. Не съм ги гледал всичките, но мога да кажа сравнително уверено, че повечето американци биха предпочели да гледат тях - дори и да са дублирани на китайски, вместо да издържат една прожекция на номинирания за "Оскар" "Четецът".

И аз така, не съм, и нямам и намерение да го гледам този/тази четец
И защо все пак пропускате да споменете НАЙ-хубавият филм за 2008?????
Кой ли? От оня, дето се разведе с Мадонна.........
28 Януари 2009 00:04
Браво! Преводът можеше да се доработи малко, но материалът е находка!
28 Януари 2009 00:13
Наскоро гледах по телевизията Брад Пит като Ахил. Когато се разгневяваше, ставаше кривоглед. Холивуд се гордее с филми, които са углавно глупави, а свестните достигат до нас само по недоглеждане.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД