:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,721
Активни 501
Страници 6,595
За един ден 1,302,066
Седмицата през погледа на блогерите

Назад към новия икономически подход

"Търговските организации са пълновластни господари на пазара, тъй като са единствените, които предлагат стоки. Новият икономически подход предполага постепенно премахване на монополните права на отделните организации и ведомства в областта на търговията и услугите. Новият икономически подход и неговият механизъм създават възможност всеки производител сам да стигне до производителя."



Горните редове не са част от дебата за премахване на посредниците, които стоят между руския газ и българската държава, нито е част от икономическата програма на сегашното българско правителство. Техен автор е самият Тодор Живков и са част от т.нар. "Лекция втора от цикъла лекции, изнесени пред слушателите и преподавателите в Академията за обществени науки и социално управление при ЦК на БКП" през 1983 г.

Сега вече можем да си обясним защо толкова днешни политици са закърмени с подозрения - да не кажем ненавист, към всякакви търговци, посредници, комисионери, прекупвачи. С една дума - спекуланти. Сигурно тогава са седели на банките в АОНСУ и са попивали мъдрите мисли на нашия пръв партиен и държавен ръководител.

Лично аз - макар и да бях далеч от АОНСУ, бях запленен от новия икономически подход. По онова време държавната организация "Търговия на едро" като посредник прибираше 7% от всяка стока. Т.е., ако премахнехме прекупвача, автоматично всички стоки на пазара щяха да поевтинеят със същия процент.

Каква гениална простота - сърцето ми започна да прелива от любов към другаря Живков.

Малко след публикуването на лекциите срещнах един от тогавашните ръководители на "Търговия на едро" Руси Калоянов, известен като бай Савел.

- Докога вие, посредниците, ще ограбвате народа? - попитах го с нескрита ненавист в гласа и му обясних как, ако магазините зареждат направо от производителите, прескачайки посредниците като него, ще се повиши народното благосъстояние.

- Кой измисли тази идиотщина? - попита бай Савел, без да подозира в каква клопка попада.

- Другарят Живков! - заявих тържествено.

Бай Савел обаче не остана много впечатлен и не си взе думите назад. Само каза:

- Ако един ден станеш управител на магазин "1001 стоки", ще те видя как ще ходиш при 1001 производители.

Проклятието му се сбъдна и животът ме запрати по едно време в един магазин "1001 стоки". И разбрах, че трябва да се вярва на старите търговци, а не на държавните ръководители.

Не съм забравил как през 1996 г. правителството на Жан Виденов прехвърляше цялата вина за провала си върху търговците спекуланти. Тогава разбрах, че проблемът не е в това кой как продава - най-важното е да има враг.

Посредникът е най-удобната цел за насочване на народното недоволство - просто така сме закърмени. Митът за спекуланта обаче достигна неподозирана висота на следващата година - при демократичното правителство на Софиянски. И правителството на Костов си измисли модифициран враг - това беше "прекупвачът на селскостопанска продукция".

Отворете вестниците от 1996 и 1997 г. и ще разберете кои са вечните неща в нашата държава. И до ден днешен българинът смята, че високите цени на плодовете и зеленчуците се дължат единствено на това, че на пазарите продават "прекупвачи". Ако сергиите се дадат на истински производители, цените ще паднат наполовина. Ех, представяте ли си какъв рай ще настане в България!

Картофите ще ги продават селяните от Равногор.

Дините - производителите от Любимец.

До тях на сергиите ще видим нови "Мерцедеси" - директно от германските заводи, на цената на стара "Лада".

Ще дадем сергия и на "Газпром", а до сергията - цистерна. Ще се редят потребителите с кофи и ще си наливат газ - направо от производителя.

Отгоре ще ни гледа другарят Живков и ще се радва на победата на Новия икономически подход.
50
2702
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
27 Януари 2009 00:22
А пък ние в Хамериката няма да ходим да си купуваме коли от дилъри, а по Интернет. Искаш кола, поръчваш по Нета и едно човече с едно малко камионче хуква към съответния завод да ти я донесе. Минат няколко дни, до две седмици и хоп, колата пред гаража ти. Бързо, евтино и удобно. После човечето се отправя за нова поръчка. И така към милион човечета щъкат с малки камиончета да доставят коли. И гадните дилъри фалират, и продуктите поевтиняват.
*
Даже и не е правилно да се казва посредник. В съвременния маркетинг се говори за дистрибуция и дистрибутори. Ама да не се бъркат с мафията.

Редактирано от - A Bulgarian in the USA на 27/1/2009 г/ 00:26:38

27 Януари 2009 00:32
За тези дето мразят псоредниците Натиснете тук
27 Януари 2009 00:46
Всъщност това гадно малко човече и то е посредник, и то лапа незаслужено, мамка му. Ще направя, както е казал др. Т.Ж. Отивам до летището (с такси), вземам самолета за Детройт (може и за Тенеси), вземам такси от детрийското летище до завода, нареждам се на опашката и си вземам возилото. После бръм-бръм обратно. Бързо, евтино и приятно.
27 Януари 2009 01:00
Ей Бългериън , Натиснете тук за нещо специално за теб и всички като теб.
27 Януари 2009 01:11
Статията не е за sustainable development, a за посредниците. Не ти е подходящ примера. Или си мислиш, че ако икономиката се базира на принципите на устойчивото развитие, няма да има дистрибутори?
*
Даже и да убише всички дистрибутори, не можеш да премахнеш дейностите по дистирбуцията - някой трябва да я свърши тази работа, продуктът трябва да стигне от производителя до клиента.
27 Януари 2009 01:26
Странен избор на Сега - тове не може да е статия във вестник, има си блог човекът, мястото на това мат'ралче си е именно там.
27 Януари 2009 01:30
Съгласен с водопроводчика - типичен блог от тия новографоманските. Ефектни заглавия + блаблабла.
27 Януари 2009 01:38
Вие не четете какво пише човека:
всеки производител сам да стигне до производителя

Ей затова си трябват посредници. Най-трудно е да достигнеш до себе си
27 Януари 2009 01:43
Приписал го е на другаря Т. Живков, но всъщност го е преразказал със свои думи, така както го разбира.
27 Януари 2009 02:18
Първо, НЕ разбрах защо авторът слага знак за равенство между "търговия на едро" и "Посредник"?!
Второ, НЕ забелязах авторът да е навлязъл в центъра на средата на Проблема: Посредник-Комисионер или Посредник-Надценкаджия!
Всеки Търговец е "Посредник", ако той самият НЕ е Производител на стоката, която продава! Но един Търговец купува стока, за да я продаде по-скъпо, отколкото я е купил и да спечели от разликата-този Търговец е Надценкаджия и той сам определя Цената, на която продава стоката! Друг Търговец, пък, взема стока от Производителя със задължение да я продаде на цена, която Производителят посочи- и получава % от тази цена, ако продаде стоката- този Търговец е Комисионер и той НЕ определя цената на стоката!
Ерго, Цените на стоките се вдигат или от самия Производител, или от Търговеца-Надценкаджия! Най-вероятно, за тъкмо Търговците-Надценкаджии, а НЕ за Търговците-Комисионери, се отнася библейското "Изгонете Търговците от храма!"!?
Има ли "цяр"?! Според мен има: на входа на всеки магазин на Търговец-Надценкаджия ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с ей-й-й такива големи цифри да бъде изписано числото на % Надценка, с който Търговецът-Надценкаджия продава!
А още по-добре ще е, ако НЯМА Търговци-Надценкаджии, а има САМО Търговци-Комисионери! Така ще бъде избегнато неистовото желание на Търговеца-Надценкаджия да вдига САМ цената на стоката, която продава. А това е важно за Производителя- защото, при НЕзавишени с произволни Надценкаджийски Надценки цени на Пазара на дребно, стоката на Производителя ще се копува в по-големи количества, а това ще води до нужда от още производство на тази стока! Обратно, произволното Надценкаджийство може и да е ИЗГОДНО за Търговеца-Надценкаджия/ в някаква степен и до един момент, чрез повишени Цени, но без повишени търговски Разходи, Търговецът-Надценкаджия реализира по-голяма Печалба!/ но НЕ е изгодно за Производителя, поради по-малкото количество продавана негова стока, заради по-високи при Търговеца-Надценкаджия! Това води до свиване на производството/ а може и до спиране!/ , до уволнения на работещи при Производителя, до Безработица и социално напрежение, снлредствие на нея, и прочие! И всичко това заради мерак у Търговеца-Надценкаджия за "бърза и лесна" Печалба, но за сметка на Купувачите, на Производителя и на Обществото- прекалено висока Цена, нали?!
27 Януари 2009 02:38
"Новият икономически подход и неговият механизъм създават възможност всеки производител сам да стигне до производителя."


Другари и другарки!
Нашият пръв партиен и държавен ръководител, още през далечната 1983 година е предсказал появата и развитието на интернет, довела до създаването на т.нар. B2B (Business-to-business) решения.

Редактирано от - Severance на 27/1/2009 г/ 02:40:23

27 Януари 2009 03:26
Параграфе, много грешни са ти разбиранията пич, търговци-надцакаджии, търговци-комисионери, оплел си се яко. Я върви си купи някоя книжка по маркетинг и почети малко раздел дистрибуция да се опресниш знанията.
27 Януари 2009 03:36
Преди няколко дни Хърсев имаше статия по същия въпрос. В пазарната икономика всеки знае от опит, че посредниците създават стойност за потребителя и (най-често и) му намаляват цената - или поне най-малкото му предлагат допълващи се продукти от разни производители. За производителя пък посредникът е нужен заради връзките му с клиентелата, каквито самия той няма и не му е изгодно да губи време да създава. Интернета не променя много нещата - производителя продава на сайта си, но хората продължават да търсят посредника.
27 Януари 2009 03:44
Ей сега ще се появят маркстите и ще ти обяснят, колко не чуваш петлите.
27 Януари 2009 03:51
A BULGARIAN IN THE USA,
/:/ "Параграфе, много грешни са ти разбиранията пич, търговци-надцакаджии, търговци-комисионери, оплел си се яко..."
......................................... .....................................
БЪРКАШ ме с някой друг, явно?!?
И НЕ съм говорил за търговци-"надцакаджии", а за Търговци- НАДЦЕНКАджии/търговци на дребно или прекупвачи/!
И да ти обясня: основната Разлика между Търговец-Надценкаджия и Търговец-Комисионер е, че Търговецът-Комисионер НЕ е Собственик на продаваната от него стока! И, тъкмо по тази причина, НЯМА право да слага негова, "комисионерска" Цена на продавана комисионна Стока, а само взема % от Цената, определена от Производителя, ако продаде комисионната стока!/!
Впрочем, да беше казал някоя КОНКРЕТНА дума за конкретно мое "грешно разбиране" и/или "оплитане", а?!- за да разбера дали си наясно с това, което си искал да кажеш, като ОПОНЕНТизъм, но НЕ си го казал?! Давай!
27 Януари 2009 04:11
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "В пазарната икономика всеки знае от опит, че посредниците създават стойност за потребителя и (най-често и) му намаляват цената..."
......................................... ....................................
Това ми прилича на цитат от "Приключенията на барон Мюнхаузен"?!
Значи, казваш, Посредникът купува от Производителя, или от друг, стока на цена 100 долара, и я продава- на Печалба?!?- за 90 долара?! ВЪХ! Това даже и при СоциализЪма НЕ го можеше!
При това, Посредникът "създава стойност за Потребителя"- тази стойност МИНУСУВА/?!/ ли е, та стоката от 100 долара става на 90?!
Вярно е, че Търговците на дребно СЪЗДАВАТ и Себестойност, и Принадена Стойност/ако им работят наемни работници/ и Потребителска стойност- но те се ПРИБАВЯТ към Цената на Производителя или Търговеца на едро, а НЕ се изваждат/приспадат/ от нея! Т.е., по веригата Производител-Търговец/Прекупвач/-Купувач Себестойността и Цената на стоката може САМО да расте, но НЕ и да намалява! И да НЕ се набъркват в този случай случаите на Обезценяване или Намалението на Цената на стоки при Разпродажба, или пък за Дъмпинг- там става въпрос за друго/може би друг път ще стане въпрос?!/!

Редактирано от - paragraph39 на 27/1/2009 г/ 04:12:23

27 Януари 2009 04:51
Значи, казваш, Посредникът купува от Производителя, или от друг, стока на цена 100 долара, и я продава- на Печалба?!?- за 90 долара?! ВЪХ! Това даже и при СоциализЪма НЕ го можеше!

*
Параграфе, Параграфе, ти наистина ли не разбираш, или само така си говориш. Ясно ти го е написал Фичката, а го и пише във всяка книга по маркетинг - дистрибуторите създават стойност за клиента и най-често намаляват цената за клиента. Посредникът като купува за 100, не продава за 90 щото ще фалира. Продава примерно за 120. Ама ти ако отидеш да си купиш същия продукт от производителя, може да не ти излезе 100, ами 200. Как си представяш, всеки път вместо до аптеката, да ходиш до Разград (там ли беше) за антибиотик. Колко ще ти струва? Или всеки ден да обикаляш за мляко и сирене по селата. Или да ходиш до завода производител да си купуваш кола? Ти къде пазаруваш - в супермаркета, или обикаляш цял ден по различните фабрики и заводи за продукти.
*
Стегни се малко.
27 Януари 2009 05:28
Праграфе , не е задължителни търговеца да е "надценкаджйия". Ако купува стоката в голями количества то крайната цена ще е много по-ниска от тази на комисионера - това май не ти е много ясно защото го няма в родината. Ама иначе съществува и е основа на търговията...
27 Януари 2009 05:34
Аколкото за това под което драскаме - верно не е статия, даже нищо не е...
Ама дискусия може да стане...
27 Януари 2009 07:30
Женята не чуства ли некакъв комфликт на интиреси така семейно да участват в пиара на един и тоже самъй посредник.
27 Януари 2009 07:35
Както предвидихме фичлеристите се притакълъмиха към чекистите.
Такова ни е времето...
27 Януари 2009 07:44
Всички влюбени в посредничеството изпускат ДВА простички факта:
1. Производителят е един.
2. Тръбата е една.
В такъв случай: "На х..я козлу баянъ?"
27 Януари 2009 07:59
Бай тошо казал - "всеки производител сам да стигне до производителя", а пък авторът ни говори за това "как всеки производител сам да стигне до крайния потребител" ?!?! Мешана салата
27 Януари 2009 09:36
Тази статия е много интересна дава повод за много размисли
1. На Запад малки търговци и магазинчета почти или съвсем няма. Там са големите вериги, които не са по-малки от нашата Търговия на едро, преди 1989г. Във Франция това са Ошан, Карфур и др, такива, в Германия - Метро, което снабдява Кауфхоф, Кауфленд и др. У нас тези вериги също навлизат и смачкват дребния магазинер - важна част от така наречената митична средна класа.
2. Въпросът е какви са нашите прекупвачи. В Унгария цистерните за мляко не спират в села, от където могат да се вземат по-малко от 500 л. мляко. Какво става с дребния стопанин. Не случайно в бившето ГДР запазиха кооперативите и сега те дават 90% от млякото на Германия.
3. Преди 1989г. "Търговия на едро" натовари един влак със стоки и го докара в София. Сега всеки производител натоварил 2 чувала със стока или няколко чанти и ги качил на собствената си кола и идва на пазара. Къде е ефективността.
4. Разбира се, че сега разнообразието на стоки на пазара е по-голямо, но това се дължи, както на пазарната икономика, така и на ограниченията, които съществуваха преди 1989г. относно стоки, закупувани със западна валута, а даже и със соц. валута - ние общо взето консумирахме това, което произвеждахме.
27 Януари 2009 09:48

По някаква ирония на съдбата, подобно на Живковата "Лекция втора от цикъла лекции, изнесени пред слушателите на АОНСУ" и тази статия се явява "Лекция втора от цикъла лекции, изнесени пред читателите на СЕГА" във възхвала на посредника. С които статии, вървейки от общото правило, че от посредниците по принцип има полза и добават по някоя и друга стойност, се цели да се докаже, че и в частния случай с газовите посредници също е така. Аз не го вярвам. Но съм убедена, че цикъла лекции ще продължи... Всъщност, някой знае ли колко бяха лекциите на другаря Живков, за да знаем колко да очакваме тук?

27 Януари 2009 10:17
Прав е "водопроводчик".
Освен ако нещо с рекламата...а?
27 Януари 2009 10:26
В Търговския закон има понятия, които много често се бъркат или цитират неправилно. Да повторим определенията им:
„Чл. 1. (1) Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки:
1. покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид; 2. продажба на стоки от собствено производство; 3. покупка на ценни книги с цел да ги продаде; 4. търговско представителство и посредничество; 5. комисионни, спедиционни и превозни сделки; 6. застрахователни сделки; 7. банкови и валутни сделки; 8. менителници, записи на заповед и чекове; 9. складови сделки; 10. лицензионни сделки; 11. стоков контрол; 12. сделки с интелектуална собственост; 13. хотелиерски, туристически, рекламни, информационни, програмни, импресарски или други услуги; 14. покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба; 15. лизинг.
Раздел III. ТЪРГОВСКИ ПОСРЕДНИК
Чл. 49. (1) Посредник е търговецът, който по занятие посредничи за сключване на сделки. Чл. 50. (1) Търговският посредник е длъжен да води дневник, в който вписва ежедневно всички сключени договори. В края на деня търговският посредник е длъжен да датира и подпише станалите вписвания. (2) Вписването на договорите се извършва последователно по реда на сключването им и съдържа: имената на договарящите страни, времето на сключването на договора и съществените му уговорки.
(3) Търговският посредник е длъжен по искане на страните да им дава извлечения от дневника си, които съдържат всичко вписано относно договора им. Чл. 51. Търговският посредник има право на възнаграждение, което се дължи от едната или от двете страни съобразно уговорката им. Ако няма уговорка, дължи се обичайното възнаграждение за този вид дейност според случая и от двете страни.”
27 Януари 2009 10:29
Олде, хинт: Нериман означава нежност...
27 Януари 2009 10:39
Не е проблема в дистрибуторите, а в монопола.
Ако на един пазар имаме монопол / картел на дистрибуторите това е в ущърб както на производителите, така и на крайните потребители. Примери в България - много.
27 Януари 2009 11:31
Търговското понятие „посредник” много често се обърква с маркетинговото понятие „дистрибутор”. Подчертаваме, че двете нямат нищо общо както помежду си, така и с понятията „търговски представител” и „търговска къща/ кантора/ фактория”. Отбелязваме, че и нотариусите не са посредници и се връщаме на полето на точната наука „търговия”.
Посредниците работят в точно определени търговски области. Главните особености на сделките, които се извършват чрез посредници, са: а) изискване за писмена форма на договорите и/или вписване; б) възможност за издаване, отделно от договора, на типови документи, уредени чрез специални правила; в) еднотипен и стандартизиран предмет на сделката; г) възможност за негоцииране на предмета, правата, задълженията и документите по сделката. Именно последната точка изключва нотариусите от категорията
Изискванията към посредническите сделки са обособили класическите области на прилагането им и са дали имената на посредниците в тях:
-договори за морски превоз (агентиране), агенти
-застраховане, застрахователни брокери
-борсови сделки, борсови посредници
27 Януари 2009 11:39
Защо бе, ежедневнико любим, слезе на нивото на телевизиите? И те за по-евтинко взеха да се преливат от предаване в предаване, та не знаеш шоу ли гледаш, новини ли, публицистика ли или откровени глупотевини. Та и вие - блогове, писания от незнайни воини на перото - то верно, че се връзва по-така, ама и уважението и отношението към вас също ще е по-така....
27 Януари 2009 11:46
Баси тъпата статия. Сори към блогъра, обаче на толкова скучно четиво за пари и търговия скоро не бях попадал
Като гледам тук някои от колегите са написали по-свестни постове от това върху което коментират
27 Януари 2009 12:30
Марксе, начи млекото кът било у немачко до 1989 и га бутнаха дувара и задуиха колхозните крави, западняците се наедоха с попара???
27 Януари 2009 12:37
След дългия, но необходим увод да направим краткото заключение:
В търговията на България с природен газ не е имало посредници, няма ги и в момента. Участието на всички фирми както от наша, така и от руска страна е единствено в качеството им на специализирани звена в съответната корпоративна група. В групата „Газпром” има 174 фирми, нещо напълно нормално за концерн с 350 000 заети, но очевидно невъобразимо за управниците ни от текезесарско-аонсуовски тип.
Причината за отсъствието на посредници е елементарна. Този вид търговци са типични за търговия, която е или борсова, или максимално либерализирана. „Газови” и ”електрически” посредници има в САЩ (Зевзека, например ), Стара Европа, Япония и на още няколко места. До 2-3 години ще ги има и в България.
27 Януари 2009 15:32
IVO KUNCHEV,
/:/ "Праграфе , не е задължителни търговеца да е "надценкаджйия". Ако купува стоката в голями количества то крайната цена ще е много по-ниска от тази на комисионера - това май не ти е много ясно..."
......................................... .....................................
НЕ на мен, а на теб НЕ ти е ясно, че НЯМА такова нещо като "комисионерска Цена"- тя е Цена на Производителя, а НЕ на Комисионера/сиреч, цена ПРИ Комисионера , а не НА Комисионера!/!
А Комисионерът НЯМА право да вдига тази цена/ но може да я сваля, за своя сметка- с което, обаче, ще си намали Печалбата, определена му предварително от Производителя, чрез % на договорената Комисионна върху Цената на Производителя!
27 Януари 2009 15:46
A BULGARIAN IN THE USA,
/:/ "Параграфе, ти наистина ли не разбираш, или само така си говориш. Ясно ти го е написал Фичката, а го и пише във всяка книга по маркетинг - дистрибуторите създават стойност за клиента и най-често намаляват цената за клиента..."
......................................... ...................................В голяма ГРЕШКА си!
Бъркаш "Струване/Стойност/ за Клиента" с "Цена за Клиента"! "Цената за Клиента" е това, което пише на Етикета или в касовия бон!
"Струването/Стойност/ за Клиента" е "Цената за Клиента" ПЛЮС неговите разходи за Покупката, които прави ИЗВЪН плащането на "Цената за Клиента"!
При това, НЕ си забелязал, че аз също твърдя, че Търговецът на дребно добавя Стойност! Върни се и прочети постинга ми- и ще се увериш с очите си!
НЯМА и НЕ може да има/Дъмпингът е забранен!/ "Цена за Клиента" да е по-ниска от "Цената на Производителя"/освен в случая, когато търговецът е Комисионер- както съм посочил в горния ми постинг до "IVO KUNCHEV"/! С изключение на Цена при Разпродажба или освобождаване от залежала и НЕкупуваща се стока, когато тя се продава дори под Себестойността й, НА ЗАГУБА/за Производителя или Търговеца/- но това е вече друга тема!

Редактирано от - paragraph39 на 27/1/2009 г/ 15:50:15

27 Януари 2009 16:09
Много приказки сте изприказвали, бе! И всеки е прав по своему! А аз бих обобщил така: посредникът е полезен за пазара, когато спазва правилото да взема стока единствено от производителя и да я дава единствено на търговеца(магазина). Посредници, които посредничат между посредници са далаверата на мафията - така станаха милионерите на прехода ни! "Трудно" ли се изразих, а?...
27 Януари 2009 17:21
Събуждам се, и докато си пия кафето виждам как здравите сили на Партията са разгромили фалшивата буржуазна наука маркетинг и нейните практически постижения. Так держать, молодци! Но пасаран! Венсереймос! Р‌ от фронт! ЦК на БКП и КПСС! и т.н.
27 Януари 2009 17:46
A BULGARIAN IN THE USA,
Ти четеш ли вестници сутрин, НЕ гледаш ли сутришните информационни емисии, след като си се събудил и си пиеш кафето, бе?!
Щото там, черно на бяло, всеки ден пише докъде доведе САЩ, Запада и Света "буржоазната наука Маркетинг" и балонните / и "байлаутните"/ й проявления- до "КОМУНИСТИЧЕСКА" или "атакистка НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ! Е, пак ли "комунягите" и атакистите са /ти/ виновни, а?!
27 Януари 2009 17:50
A Bulgarian in the USA,
утре като се събудиш с кафето- гледай мистер Путин в Давос.
27 Януари 2009 18:04
Щото там, черно на бяло, всеки ден пише докъде доведе САЩ, Запада и Света "буржоазната наука Маркетинг" и балонните / и "байлаутните"/

*
27 Януари 2009 20:21
Другара ви Тодар Живков не е измислил топлата вода. На Запад всички магазини сключват директни договори с производителите. Такова животно като прекупвач одавна не съществува. Видът е изтребен. Животното вирее все още само у банановите республики.
27 Януари 2009 20:59
Е магазините какви са, не са ли дистрибутори (посредници, прекупвачи)? Крайният потребител пак купува от дистрибутор, а не от производител. А има и производители, които продават само чрез дистрибутори. Пробвай да купиш лагер директно от SKF.
27 Януари 2009 21:31
Е Зевзек , не всичките - само по-големите вериги. Малките не могат да изпълнят квотите и затова епо-добре да купуват от големите дистрибуторски складове..
27 Януари 2009 21:36
Параграфе разбира се че цената на комисионера е цена на производителя - благодаря за топлата вода. Ако купуваш обаче в големо количества и с договор за година или две напред цената ти ще е много по-ниска от тази на другита дистрибутори ... Абе то само с Супромат ли , какво ли там беше , на става. Трябва и малко практика в живия живот. Малко ли казах? Съжалявам - МНОГО!!!
27 Януари 2009 22:21
Въпросът е не дали да има или да няма посредници или търговци. Въпросът е каква да е тяхната тежест във веригата. Във ненормалните държави тежестта на посредниците е огрома за сметка на производителите и клиентите. Пример посредниците търгуващи със селскостопанска продукция у нас. Как стана натрупването на капитал у нас? Кой го натрупа? Май небяха производителите? Така че, посредниците трябва да са си на мястото в ъгъла и да вземат разумен дял от стойността на стоката. Някъде под 5 %. Толкова колкото им е риска. За съжаление и нормалните държави маркетирането, ако го приемем като част от търговията започва да заема огромен ресурс, който ние потребителите плащаме. На пример по-голямата част от разходите за пускане на ново лекарство на пазара са маркетинговите а не развойните разходи. Ние плащаме прекалено много за реклама . Това променя профилите на фармапроизводителите. Те започват да стават все повече маркетьори за сметка на иновациите. Това пък убива индустрията. Така че и нормалните си имат проблеми.
Винаги съм се чудел как може да се постигнат баласите межу производители и постредници след като, нито държавата, нито пазара са способни да регулират това....,
27 Януари 2009 23:33
WATMARK , у нас беше друго. Всичко бе "държавно", а сегашните лидери и персонал на БСП, ДСП, НДСВ И Атака бяха стопански и партийни ръководители. Те бяха посредниците между старите бай Тошово цени и новите "демократични" такива.Складовете бяха техни и те просто ги затвориха за няколко месеца. Направо ми е гнусно да си спомням това време - толкова обидно и противно... А печалбата си беше само за тях.Ей така се правят пари... Големи пари ... Естествено за сметка на хората.Ткива като мене , тебе и Праграфа. Ама ако питаш последния , това не е вярно.Просто при соца е било евтино а след това не... И разбира се по-младите синковци вече бяха поживели на Запад и се бяха понаучили как се отваря фирма или частна банка... Ание откъде да занаем това? В училище (гимназия , ВУЗ) това не се преподаваше а , по-далече от ГДР не ни пускаха... Чудно време!! За някой всеки ден беше рай...
27 Януари 2009 23:48
Значи лошото мнение за буржоазния монополизъм се корени в пазарните ценности, наложени от комунистическия режим. Нестандартна мисъл. Даже прекалено.
05 Февруари 2009 21:15
Без търговци, демек прекупвачи не може! "Теоретиците" на капитализЪма все ги тегли да ги съкратят но без тях не може, стоката трябва да иде при купувача и производителя и потребителя трябва и да бачкат, за да има с какво да платят, не могат като им се прияде диня да тичат в Любимец или като им се допие ракия да бягат в Орешака! Не става!
06 Февруари 2009 02:21
BOBY 1945,
НЯМА лошо да има и 100 Прекупвачи на стоката на един Производител, докато тя стигне до крайния й Потребител-Купувач! Стига тези Прекупвачи да са КОМИСИОНЕРИ, а НЕ Надценкаджии! и Препродавачи! Т.е., Производителят да определя КРАЙНАТА Цена на стоката си, а в нея да включва и "дял" за Комисионер-Прекупвач, който да договаря с него! Като всеки СЛЕДВАЩ Прекупвач-Комисионер да взема от предния Комисионна за себе си!
Схващаш ли?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД