:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,639
Активни 503
Страници 6,513
За един ден 1,302,066
Дела

Осем договора с роднини пратиха най-известния пътен шеф на съд

Един от братята на Веселин Георгиев и служители на пътното управление в Стара Загора също са заплашени от наказателно преследване
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В обвинителния акт срещу Веселин Георгиев е отбелязано, че заради него Еврокомисията е спряла парите за автомагистрала "Люлин". Сега обектът се продължава с бюджетни средства.
"Брат брата не храни" е поговорка, която не важи за бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев. За да облагодетелства двамата си братя - Бойко и Емил, той е одобрявал договори за обществени поръчки между фонда и фирмите им. Затова и прокуратурата го обвини и прати на съд за особено тежък случай на престъпление по служба. Съдебната битка тепърва започва. Държавното обвинение не може да се похвали с много спечелени дела по този текст от Наказателния кодекс. Но ако все пак се стигне до осъдителна присъда, Георгиев може да получи от 3 до 10 г. затвор. При условие че признае вина и поиска съкратен процес, присъдата (ако е осъдителна) ще падне под минимума и може да е условна.

Скандалът с Георгиев вече направи година. В началото на 2008 г. журналистическо разследване разкри, че пътният шеф е в драстичен конфликт на интереси. Мина около месец, преди да подаде оставка. Премиерът Сергей Станишев го изпрати с благодарности и обясни, че е много трудно да се определи какво е конфликт на интереси.

Едва през месец май м.г. започна и разследването на прокуратурата. Георгиев, който се сдоби с прякора Батко, стана обвиняем през октомври. Беше му определена гаранция от 10 000 лв. На 15 декември обвинителният акт бе внесен в съда. Магистратите имат 3 месеца (толкова се полагат на сложни и обемни дела по НПК), за да го насрочат. Разбира се, винаги могат да решат да го върнат на прокуратурата заради нарушено право на защита на Георгиев или на адвоката му. Това ще гарантира няколко месеца съдебно безвремие.

Но засега Георгиев е на съд заради 8 поръчки, сключвани между областни пътни управления в Сливен, Стара Загора и Хасково с "Биндер" АД, ГД "Инфраструктурни обекти" и "Инмат" ООД, управлявани от братята му Емил Георгиев и Бойко Георгиев, които са се облагодетелствали от договорите.

Прокуратурата е установила и още 7 договора с братските фирми. Те обаче са сключвани, преди в Закона за обществените поръчки (ЗОП) да бъде записан текстът, че свързаните лица трябва да бъдат отстранявани от конкурсите.



Какво сочи обвинението?



Моника Малинова и Георги Кузманов от Софийската градска прокуратура са приели, че от тези договори са настъпили значителни вредни последици за България, съществени смущения в правилното функциониране на пътния фонд и разколебаване на доверието в него и на възможността за контрол върху предоставените средства по европейските фондове. Заради загубата на доверие на 23 юли 2008 г. ЕК спря междинните плащания от Кохезионен фонд по проектите за "Изграждане на магистрала "Люлин", околовръстно шосе София - Даскaлово" и "Техническа помощ за подготовка на пътни проекти по направление на общоевропейските транспортни коридори".

Преди да оглави пътния фонд в края на 2005 г., Георгиев е в управлението на много фирми, сред които "Биндер" АД - Сливен, "Перфект инвест холдинг" АД - Стара Загора, "Балмат" АД - с. Дядово и "Инмат" ООД - Раднево. Дружествата са прилично оплетени. "Инмат" е собственост на "Балмат" и "Перфект инвест холдинг", което от своя страна притежава и част от акциите на "Биндер" и е член на Съвета на директорите му.

След като поема държавната служба, Георгиев напуска фирмите. Но мястото му там заемат братята му. С решение от 20 декември 2005 г. Сливенският окръжен съд заличил Георгиев като член на Съвета на директорите, изпълнителен директор и представител на "Балмат". Успоредно с това Старозагорският окръжен съд го освободил като управител на "Инмат" и вписал на неговото място брат му Бойко Георгиев.

На 7 октомври 2005 г. в Стара Загора заседава Съветът на директорите на "Перфект инвест холдинг" и решава Георгиев да бъде сменен от брат си Емил като представител на дружеството в "Биндер". На същата дата и в същата сграда се събрал и Съветът на директорите на "Биндер". Решено е дружеството да се представлява от Динко Пенев и Емил Георгиев. После промените са вписани от съда.

След като поема фонда, Георгиев упълномощил директорите на областните пътни управления (ОПУ) да вземат решения за откриване на обществени поръчки, да ги провеждат и да сключват договори. В същото време обаче издал заповед местните шефове да не изпращат предварителни обявления за обществени поръчки. Те щели да се подготвят в централата на пътната агенция. Директорите трябвало да пращат документацията за участие в процедури за възлагане на поръчки за предварително одобряване в централата. С друга заповед от март 2006 г. Георгиев наредил на директорите на ОПУ след провеждане на обществената поръчка договорът да се представи за одобрение в централата.

На практика Георгиев дава права на директорите по места да провеждат процедурите и да сключват договори с изпълнителите, но и силно ги ограничил. "



Той лично одобрява договорите,



като слагал печат "одобрявам" и се подписвал върху печата на първата страница на всеки контракт, пише в обвинителния акт.

Така, макар и в обявлението на процедурата по обществена поръчка, документация за провеждането й и в договора като възложител фигурирал съответният местен шеф, в действителност възложител е самият Георгиев.

На 1 юли 2006 г. влизат в сила промени в ЗОП, които задължават кандидатите или участниците в процедурите да подават декларации за свързани лица. Законът е категоричен, че в процедурата за възлагане на обществени поръчки не могат да участват кандидати, при които член на управителен или контролен орган е свързан с възложителя лице. Тези участници трябва да бъдат отстранени.

Но това не спира братската фирма "Биндер" често да е кандидат в процедурите в Сливен и да печели повечето от поръчките там.

От 22 декември 2005 г. до 21 август 2006 г. били одобрени от Георгиев и сключени с "Биндер" общо 7 поръчки за различни обекти. Процедурите били открити, преди да влезе в сила текстът за свързаните лица, и затова от "Биндер" не представили декларации.

Подали ги впоследствие. Но в тях пишело, че в дружество няма член на управителен или контролен орган, както и временно изпълняващ такава длъжност, който да е свързано лице с възложителя или със служители на ръководна длъжност в неговата организация.

Комисията за избор на изпълнител нямала правомощия да провери дали декларираното е вярно. "Биндер" е избирана заради ниска цена или икономически най-изгодна оферта, а и защото не бил деклариран конфликт на интереси.

Затова от СГП са пратили материали на Районната прокуратура в Сливен, които засягат неверните декларации, подадени от членовете на Съвета на директорите на "Биндер" - Емил Георгиев, Динко Пенев и Жеко Желязков. Това означава, че и тримата са заплашени от наказателно преследване и до 3 г. затвор. В Сливен вече е образувано дело за документно престъпление. "Срокът на разследването е удължен до началото на април, още не са повдигнати обвинения", обясни говорителят на Окръжната прокуратурата в града Виолета Калайджиева пред "Сега".

Въпреки че свързаността му с "Биндер" противоречи на ЗОП, Георгиев не отстранил фирмата, а одобрил и сключил 5 договора с нея на обща стойност близо 18 млн. лв.





В Стара Загора схемата за облагодетелстване е сходна



През октомври 2006 г. там била обявена процедура за малка обществена поръчка за рехабилитация на пътя с. Сърнево - с. Пшеничево. Служителите от пътното в Стара Загора не изискали от изпълнителя на обекта "Инмат" ООД (управлявано от Бойко Георгиев) декларация за свързани лица.

На всичко отгоре "Инмат" била единствената фирма, която получила покана за участие в поръчката. На разследващите областният пътен шеф Динко Иванов обяснил, че проектът бил на община Раднево и те вече били избрали фирмата. Пътният фонд трябвало само да съфинансира обекта в частта му, която се падала на територията на републиканската пътна мрежа.

Проектодоговорът с фирмата бил пратен във фонда за одобрение. И на 5 декември 2006 г., вместо да отстрани "Инмат", Веселин Георгиев сключил договор за 49 077 лв. с него.

СГП е пратила материалите срещу пътните служители по компетентност на Окръжната прокуратура в Стара Загора. Наблюдаващият прокурор Нейка Тенева обясни пред "Сега", че е разпоредила икономическа полиция да провери дали в материалите има данни за извършено престъпление по служба. Ако разследващите открият такива данни, ще бъде образувано и наказателно производство.
снимка: Борислав Николов
Преди 2 години премиерът направи символична копка на магистрала "Люлин". На снимката - Веселин Георгиев му обяснява тънкостите на пътното строителство.
14
5161
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
27 Януари 2009 00:12
Снимката на Станишев с Георгиев е просто уникална. Почти като тази на Станишев с Марио Николов. Ако съм на опозицията, ще я ползвам вместо предизборен плакат...
27 Януари 2009 08:13
Аха, г-н Патриарх!
27 Януари 2009 09:58
"Тримата братя и златната ябълка" от Ангел Каралийчев в нов вариант. Ама, ако това са обвиненията Ламята НЯМА да изяде братята и ябълката ще си остане при тях.
27 Януари 2009 10:43
Само не става ясно ако бяха седем дали щеше пак да отиде на съд.
Или шест, пет?
Къде е границата между законност и "ee голема работа сега"
27 Януари 2009 11:37
..дедо поп да не се кикоти много, щото опозицията да не се сети да използва некое фото на дедо цар, гейчо и сопола!
Иначе.. нема грешка!
Биг брадър е отчислявал процентите за Партията по техния си ред!
Станишев също трябва да носи отговорност за благодарностите с които е изпратил Георгиев!
Да даде точно обяснение в какво му е благодарен?
27 Януари 2009 12:05
Фотото е наистина абсолютен уникат! И нашият така ухилен кокетничи при показ на един пръст!
27 Януари 2009 12:46
Чета, чета обвиненията на прокуратурата и ми се струва, че и от това дело нямада излезе нищо.
27 Януари 2009 13:08
Че са го пратили на съд хубаво, но по-важно е съдът къде ще го прати.
27 Януари 2009 13:39
Статията
27 Януари 2009 13:51
Лицето hamer в случая е право: нищо няма да излезе от тая работа - по ред причини. Обаче и не е това целта, въпросът сега е да се демонстрират мускули пред комисията, че да отвърти кранчето по ИСПА (официално спрени кинти) и ОП "Транспорт" (неофициално спрени кинти). Глупости, demeque...
27 Януари 2009 13:54
Сигурен съм този път, че ще го осъдят. На обществено порицание тип "Лошо момче такова..."

В Китай застреляха поне трима души за случката с меланина, като от делото до куршума минаха най-много три месеца.
Къде е Хан Крум, да му отреже ръцете на тоя....
След това нека си чеше топките с пръстите на краката...
27 Януари 2009 13:58
Аве и да го издумкат на първа инстанция, ще е пресилено и присъдата после ще падне на апелативен. Просто няма начин при тия обвинения. Не казвам, че не е виновен - виновен е.
27 Януари 2009 15:18
Аз мисля, че тоя е за мустака.
Уникално тъп да се разписва върху документ с който компроментира законноустановена процедура. Че и върху печата се разписвал и инструкции писал!
Освен отчайваща тъпотия и фуклювщина на всичкото отгоре. Откъде ги намират такива, ум не ми побира.
05 Февруари 2009 21:08
Брат брата не храни, горко му който го няма!
Така казват по нашият край, а и аз нямам брат, така че знам точно от първо лице!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД