:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,305
Активни 859
Страници 18,208
За един ден 1,302,066

Никой у нас не е готов за кризата

Държавата можеше да помисли за преквалификацията на металурзи и строители, вместо да плаща на бабите, които гледат внучетата си
Марин Божков
В продължение на четвърт век хората от развитите страни живееха толкова сигурно, че не можеха да си представят да пожелаят някоя вещ и да не я придобият тутакси. Евтините азиатски производства и голямата маса свободни пари в западните икономики задоволяваха всяка прищявка. Нямаш пари - нищо, нали имаш кредитна карта. Искаш нова къща - ето ти ипотечен кредит. Трябват ти свежи пари за фирмата - пусни облигации на борсата, или акции, или вторични инструменти. Стигна се дотам, че по-голямата част от сделките и на потребителския, и на капиталовия пазар се сключваха с бъдещи пари. Такива, които ще бъдат заработени. Ще, ако икономиката работи, както досега...

Дори у нас потребителската вакханалия в последните години будеше известно недоумение и безпокойство, макар и сред малцина специалисти. Народът посрещаше разрастването на ипотечния пазар с нескриван възторг. Хората грабеха телевизори и друга техника с ликуването на островитяни, видели за първи път огледало. Малцина се замисляха, че хубавите момичета с листовки за лесен кредит в големите магазини всъщност примамват купувачите да плащат неразумно скъпо. Нали получаваш мечтаната стока сега, а ще плащаш с бъдещи пари...

Но внезапно световният пазарен ред рухна. Огромната и безконтролно нарастваща лавина от бъдещи пари проби язовирната стена и помете вторичната икономика, а с нея и оптимизма на "златната потребителска епоха".



Кризата у нас не се отличава с нищо



от случващото се в развитите страни. Всичко обаче става по-бавно и с по-ниска интензивност. Парадоксално, причина за това е слабостта на българската икономика, незначителният износ и предпазливостта на западните капитали към нас.

Банките усетиха първи и с най-голяма сила задаващите се сътресения. Почти всички банкови институции у нас са собственост на обединения от ЕС и силната интеграция на сектора в европейската икономика предаде директно напрежението върху вътрешния кредитен пазар. Признак за това беше внезапният обратен завой през есента - от почти безконтролно кредитиране в практическо спиране на заемите и паническо привличане на депозити с явен акцент към срочните. Банките с гръцки капитал, усещайки първи задаващата се нестабилност, поведоха новата мода в сектора, последвани от всички останали. Следващата мярка беше рязко затягане на политиката по обслужване на ипотечните кредити и кредитиране на строителството, в опит да се опази ипотечният пазар от сгромолясване.

Строителната еуфория, помпана от бодряшки новини, приток на кредити и средства с неустановен произход, в продължение на няколко години поддържаше цените на нереално високи нива. Секторът се превърна в Елдорадо в края на Европа, привличащо като в златна треска всякакви участници, увеличаващи общия хаос и поддържащи легендата за лесните печалби. В крайна сметка, стреснат от световната финансова криза, пазарът отказа да преглъща безбожно високите цени, а банките рязко стегнаха чувала с парите. От няколко месеца предприемачи, брокери и всички играчи от бранша се суетят в търсене на изчезналите златни жили. Сделки практически няма, а купувачи и продавачи се дебнат. Ползата от това е, че големите градове постепенно се отървават от "строителния терор".

През деветдесетте години наред с приватизацията на мода беше и темата за капиталовия пазар. Всяко споменаване на думи като "акции" и "облигации", не само в медиите, но и в официални изявления, беше изричано с апломб, а всеки икономист говореше по темата с тона и авторитета на главен редактор на "Файненшъл таймс". За щастие тази треска отдавна отмина и след краха на финансовите пирамиди капиталовият пазар се сведе до неголяма, поддържана от държавни административни и финансови инжекции общност, в която свещенодействат малцина специалисти. Нашият капиталов пазар



не е тясно обвързан със световните борси



и в момента през него не текат национално значими процеси. За да стане това, свободните средства трябва да бъдат насочвани в нещо различно от потребителския пазар и строителството. Олигархичният капитал у нас е възникнал на "Магурата" или в полицейските канцеларии и той няма да даде така лесно пари срещу обещание. Затова и сътресенията на капиталовия пазар в световен мащаб в България ще дойдат под формата на буря в чаша вода, без да могат да влошат съществено положението на обикновения българин.

Ако има сфера на дейност, която усеща пряко на гърба си кризата, то това са експортно ориентираните предприятия. Международната конкуренция отдавна е изострена, а българските стоки не са нито най-евтини, особено в сравнение с тези от Азия, нито най-качествени, като тези, произведени в страните технологични лидери. Оказва се, че основните ни достойнства - умерена цена, задоволително качество, благоприятно местоположение и добро управление, не са достатъчни, за да компенсират неблагополучията от последните месеци. Експортният сектор у нас и без това е слаб, затова именно към него е най-наложително да се насочи определена политика на развитие, държавна и обществена помощ. Но за съжаление въпреки очевидната си полезност и нужда от развитие, тези предприятия не успяват да привлекат внимание към проблемите си и вечно биват надвикани от различни други лобита - борсови, инфраструктурни, енергийни, строителни, които обират каймака от малкото държавна икономическа подкрепа. Сигурно защото в производството и експорта на качествени стоки се изисква доста работа и компетентност и няма чак такава далавера.



Пазарът на труда също не е готов да посрещне ударите,



които му готви кризата. Интересно е, че отново държавата няма водеща роля в този процес. Нейните мерки са изключително показни и често се ограничават в сферата на празните приказки или се изчерпват с "Подарък за Бабинден" - хиляди баби на изпит, в бой за влизане в елитната дивизия, на която й плащат да си гледа внучето. В същото време хиляди заети в строителството хора се преориентират в търсене на нова работа, но никой не отваря дума за преквалификацията им. Държавната намеса в металургията с разнопосочните си действия и напразните надежди, които поддържа, също по-скоро пречи на пазара на труда да се адаптира към необходимостта от преквалифициране на голяма група хора, чието освобождаване от този сектор предстои. С идването на лятото броят на сезонно заетите в туризма лица също ще бъде много по-малък от миналото лято. А европейският трудов пазар едва ли в този момент ще се занимава специално с българските проблеми. Спасението от този може би най-силен и с най-тежки последици ефект може да се търси в огромната работа по развитието на инфраструктурата на страната, която обективно трябва да се свърши и която за години напред може да поеме цялата освободена работна сила. Тази задача обаче изисква държавна политика, насочена към реално извършване на работата, и не е по силите на "инвеститори" и "концесионери", като злополучната международна банда, захапала с царска помощ магистрала "Тракия".

В крайна сметка кризата ще регулира дисбаланса, получен между реалните възможности на здравата пазарна система и истеричното потребление на кредит, помпано от съвременния маркетинг. Начинът, по който ще стане това, ще бъде неприятен и дори мъчителен за мнозина, но икономическите закони не се влияят от нашите субективни усещания. Те преподават своите уроци по единствено възможния, а не по най-приятния начин.

А за нас остава да се научим, че всъщност се нуждаем от много по-малко и по-практични неща, отколкото ни убеждават рекламите. И че поне за известно време няма да можем да разчитаме на "бъдещи пари".
Снимка: БТА
Строителството вече е ударено от кризата, никой не може да каже докога, докъде и доколко. Работници губят работата си, гурбетчии строители се връщат от чужбина - няма поръчки, пък и първо тях ги уволняват.
49
4418
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
04 Февруари 2009 02:52
Нали получаваш мечтаната стока сега, а ще плащаш с бъдещи пари...

Няма бъдещи пари. Щом тях е купена стока на определена цена, те са си съвсем настоящи. Нека не го бъркаме с "дълг" - задължения за бъдещи плащания към кредитора. Не е едно и също с "бъдещи пори".
-
Малко фундамент по темата : "Парите като дълг" Натиснете тук
04 Февруари 2009 02:54
Иначе, статията този път може да се чете. Има интересни и верни неща, които обаче се губят, разфокусират и размиват в излишно многословие.
04 Февруари 2009 03:06
Отлична статия, Марине .
Казал си го с ясни и простички думи.
Но кой ли ще се вслуша в казаното от тебе?
04 Февруари 2009 03:35
"Парите правят/карат/ Света да се върти!"- пееше Лайза Минели в "Кабаре"...
Да, но го въртят Света цикличноКРИЗИСНО, май?!
"Спрете Земята- искам да сляза!"

Редактирано от - paragraph39 на 04/2/2009 г/ 03:38:13

04 Февруари 2009 05:47
България ще преживее кризата по-леко. Защото ние от криза не сме излизали. Навик! Като мазохисти сме - политически, икономически, социални.
И чакаме с предвкусван кеф кризата. Ела, кризичке, накажи ме! Аз бях лошо момче!
Иначе статията е добра!
04 Февруари 2009 05:56
Добър анализ на Марин Божков .
04 Февруари 2009 07:05
bryghman
04 Февруари 2009 07:13
Brightman
04 Февруари 2009 08:20

Като цяло и аз казвам на Марин Божков.

Все пак обаче имам и едно "но":
А за нас остава да се научим, че всъщност се нуждаем от много по-малко и по-практични неща, отколкото ни убеждават рекламите.

Това не е съвсем така защото само по себе си, то не е лошо. Защото нали, по-малко практичните неща са произведени от хора, които получават заплати за това. Ако не ги купим, тези хора остават без заплати. Ако останат без заплати не могат да купят нещата произведени от нас, дори и ние да произвеждаме практични неща като храна и жилища. Т.е. проблема не е в купуването, а в това, че хората произвеждащи практични неща като храна, жилища, здраве, образование, топлина и пр. (наречени нееластични разходи), бидейки в по-силна позиция, успяват да надуят цените на изброените нееластични разходи до нива, при които просто не остават средства за по-еластични разходи като телевизори, коли и почивки. По моя груба преценка и макар да има застъпване, хората произвеждащи нееластични стоки са по-малко на брой (дори значително по-малко) от хората произвеждащи еластичните стоки. Но благодарение на по-силната си позиция успяват да доведат нещата до там, че повечето разходи се правят за нееластичните стоки. (Това е вярно дори за западните страни със скъпите наеми, здраве, данъци и пр, а за България пък съвсем). Така се получава, че няма кой да купува еластичните почивки, коли и телевизори произвеждани от по-голямата група хора. И тази диспропорция би лъснала много бързо ако не бяха финансовите ""магьосници"" и финансовата система. Те отпускаха заеми и така успяваха да осигурят пазар и за еластичните стоки. Заемите обаче са обещание. С лихва. Обещание, което все някога трябва да бъде изпълнено. С лихва. Е, това време идва. Но какво правят правителствата? Може би атакуват същността на проблема - надутите разходи за издръжка на живота (и крепящите ги механизми)???! Нищо подобно! Правителствата се държат като че ли това е една от "обичайните" кризички и се опитват с нови заеми (от бъдещите поколения) да решат проблема. С лихва. Е, аз казвам, че няма да успеят по този начин. Съответно, решението е всеки да се спасява поединично. Защото общото спасение, чрез правителствата, няма да се състои.


Редактирано от - Сирена на 04/2/2009 г/ 08:42:17

04 Февруари 2009 08:32
Хубава статия.
Две съображения предизвика в мене.
Първото съображение е весело. Г-н Божков, добре би било в някоя следваща публикация да посочите отговор и на въпроса кои бяха по-умните - тия, които теглиха ипотечни кредити докато се предлагаха, или тия които не се престрашиха да ги теглят ... Т.е. тия които изядоха баницата, или тия които дадоха баницата да бъде изядена ...?
Е, второто съображение е по-тъжно. Положението на обикновения българин не може да бъде влошено съществено, защото то просто не може да бъде по-лошо. Човек живеещ от заплата не може да мисли за абсолютно нищо различно от хранителни продукти. Да видим колко ще спечелят като му орежат картофите, зелето, морковите, лука и хляба.
04 Февруари 2009 09:07
След като поздравявате автора, вероятно има защо.
Аз стигнах до подзаглавието и спрях да чета.
Който мисли една година напред - преквалифицира металурзи. Който мисли 20 години напред - плаща за гледане на деца.
Който не мисли - противопоставя едното на другото.
04 Февруари 2009 09:50

Който не мисли - противопоставя едното на другото.


Абсолютно!
Трябва да се обединим. Да сме заедно. Съединението прави силата. Заедно можем повече! Йес, уи кен! Венсеремос!

04 Февруари 2009 10:20
Де го "Па-па-па-па.."?
Мечката ли го изяде, или Кумчо Вълчо...
04 Февруари 2009 10:34
Заглавието просто не е вярно.
За кризата са готови единствено БСП и сателитите й.
Те са винаги готови.
Да крадат.

04 Февруари 2009 11:01
Статията е в суховатия и банален стил на в-к "Дневник". Правилни разсъждения, но е пропуснато основното.
Че тази хипертрофирала, но немощна държава-рекетьор, презирана, ругана, но и ползвана от всеки следващ властник е резултат от така наречените реформи, които г-н Божков възпяваше от други трибуни.
04 Февруари 2009 11:04
Кой от форумците през последните десет години е пътувал с пътнически влак?Кой от форумците през последните десет години е виждал товарен влак?Но:"Правителството одобри насоките за развитие на държавните железници 29 Януари 2009
За повишаване на качество и сигурността на предлаганата услуга в жп сектора тази година ще бъдат инвестирани близо 450 млн. лв., до 2013 г. вложенията ще надхвърлят 4, 8 млрд. лв.


449, 5 млн. лв. ще бъдат инвестирани тази година в жп сектора, за да бъдат постигнати европейските изисквания за качество и сигурност на предлаганата транспортна услуга. Правителството одобри днес насоките за развитие на държавните железници до 2013 г. и финансовите разчети към тях. Общата сума на инвестициите за периода е 4, 839 млрд. лв."
При криза не следва ли да се освобождаваме от губещи дейности?Защо да не се ползват автобуси и тирове вместо вагони?
Убедете ме, че греша!
04 Февруари 2009 11:11
Много тъпа статия.



Две кила общоизвестни истини плюс нефелни опити за "стратегическо мислене".


А това за предимството на металурзите и дюлгерите пред децата и тяхното отглеждане сие директно за рубриката хумор, сатира и забава.
04 Февруари 2009 11:25

Брайтмане,
Клипчето ти за историята на парите е добро.
И все пак, изкусителките-любовта и парите ще ги бъде!
Парите ще си останат МОРКОВА пред вола, който тегли колата!
Правителствата имат възможности и предимства пре банкерите.
Субсидийте са един от инструментите.Инвенстиционните пакети, програмите и т.н.
От кризата ще проболедуваме, според мен по длъжко, но няма да умрем.
04 Февруари 2009 11:30

Кой от форумците през последните десет години е пътувал с пътнически влак?


Аз. И то неколкократно само за две седмици около нова година. Вярно, не в България, а в Белгия и Франция. Там основно се придвижвахме с влак. А за индивидуалния транспорт, на паркингите около гарите имаше стотици... велосипеди... Казват, че Белгия била енергоемко по-ефективна от България. Видях с очите си защо. Е, може това да е идеята и на наливането на пари в нашите железници - да станем по-ефективни... Разбира се, може и да е друга - парите да бъдат окрадени. Ако не всички, поне половината...

04 Февруари 2009 11:36

Правителствата имат възможности и предимства пре банкерите.
...
От кризата ще проболедуваме, според мен по длъжко, но няма да умрем.


Тъй, тъй. Нищо лошо не се е случило. Всичко си е наред и е както трябва. Няма проблеми, само лека настинка, най-много досаден грип. Няколко аспиринчета и ще ни мине... И после пак така.


04 Февруари 2009 11:44

За някой ще има и летален изход, а някои ще оцелеем.
Платинен метър, както е за дължината, за парите няма да има.
Без пари не може да се манипулира и управлява обществото!
04 Февруари 2009 11:56
Серена,
Претенциозните ти писания ми прозвучаха като изказването на един мой покоен приятел, което звучеше така: "Ти си единственият, който ме разбира и то погрешно." Така че пътувай си по белгийските железници (не зная дали не на държавна, т.е. и на моя и наша сметка най вероятно) и се фукай на съселянките си. Само не прави безсмислени паралели.
04 Февруари 2009 12:09
Ако изтръскаме макроикиномическите съждения, нещата стоят съвсем прозаично.
За обикновенния човек няма много и малко пари, а толкова колкото той има в джоба си. За един ден, за един месец напред... При нас социалния хоризонт е толкова снижен умишлено, че 80-90% от хората не могат да си правят по-дългосрочни сметки. И това е целенасочена държавна политика!
В държава проповядваща пазарни принципи, където единствено човешкия труд няма адекватна цена, е откровен цинизъм да се проповядват икономически теории.
От Костов насам ни облъчват с твърдения, че трябва да стягаме коланите. Защо? Винаги се намира някакво обяснение. И почти винаги е неадекватно и в ущърб на обикновенните хора.
Може ли някой да ми обясни човешки логиката, че трябва да се свиват парите в населението, след като то плаща върху тези пари такива проценти данъци и осигуровки, отиващи в държавата.
Значи умишлено се иска държавата също да бъде бедна!
Значи умишлено се иска това население да не живее достойно!
Защо?
04 Февруари 2009 12:28
Никой у нас не е готов за кризата



ГлЮпости.
Ние хероически оцеляваме като хлебарките в жестока катастрофа..те с криза ни плашат. Като напуснем някой ден този грешен свят, след България ("..ти си земен рай.." в ада ще сме като курортисти на Хаваите.
04 Февруари 2009 12:49
За качеството на статията не знам, спрях до подзаглавието, което
е дълбоко манипулативно.

Има обявени намерения да се плаща на баби да гледат децата...
Пари за тази дейност може да са отпуснати някъде, но реално по места тази програма не е стартирана.



Рот Фронт!
ЗКПЧ-др.Радул
04 Февруари 2009 13:23
Ей, точно бабите ли са най-криви? Всъщтност намирам тая програма за една от малкото смислени и полезни инициативи на правителството. Да не забравяме, че иде реч за 5000 "баби" и бройката е за цялата страна...В тая връзка - де изчезна бюджетния излишък?
Иначе си е факт, че управляващите НЯМАТ дългосрочна визия...е, ако 6 месеца е дълъг период е друго. Та те първо не знаят какво искат да правят - следователно не могат и да решат "как" да стане.
Колкото до непомерното потребление...Зависи. В сравнение с кого? Или с кога? Разумно би било да си купуваш скъпи и качествени неща, а не евтини нетрайни боклуци. Т.е. еднократна голяма инвестиция, вместо постоянни текущи масрафи.
В тая връзка е абсолютно нормално да се изхвърли стария хладилник и да се купи нов, с енергиен клас АА. Същото и за печката, и за пералнята, и за климатика, и за дограмата...И тая работа без кредит не става...
Да, сигурно има и такива, дето са си взели плазми...Ама със сигурност навсякъде пише (с най-дребен шрифт) колко е ГПР. И ако не са си направили сметката, защо аз требе да се чувствам гузен?
04 Февруари 2009 13:29
Радуле, програмата си е стартирала и то още от края на ноември. Порови в сайта на министерството да разбереш чии уши да дърпаш по местоживеене. Или в bgmama. Даже по-добре почни от там
04 Февруари 2009 13:34
Йори,
04 Февруари 2009 13:39
Криза - вятър, то ние по-долу не можем и да искаме Да му мислят големите лапачи, дето са теглили кредити по много и от няколко банки Не можеш взе на босият цървулите - мисля!
04 Февруари 2009 14:09

Сирена,
Аз съм градско чедо и си почивам на обяд.Не знам ти що чиниш сред селяндурите?
Знай, ако всички имахме пари, няма кой да те вози във влака!
Кризите, каквито ида са те, имат оздравителен характер-преразпределят се богатствата ,
намалява се и паричната маса.Който остане гол отива на пазара, я за пари, я за дрехи.
04 Февруари 2009 14:37
Който купувал копторче в Софето на цени като за Виена да му мисли.
Добре дошли "нови" софиянци...
04 Февруари 2009 14:48

Аааа, kiroiak, у наше село са ме признали! Викат ми "мандро-номика" (щото макро-икономика им е трудно да рАзберат какво е)...
Затуй не му се сърдя и на Борн. Как беше оня лаф - като почнат личните обиди, значи аргументите по същество са свършили. Не че той тях ги е почвал де, ама...


Редактирано от - Сирена на 04/2/2009 г/ 15:05:46

04 Февруари 2009 14:51
Статията е разводнила до толкова проблема, че дори и да са се родили някакви идеи между редовете, те са се удавили преди да изплуват!
Ако искаш да бъдеш полезен на хората и разбираш какво става: кажи им истината с няколко думи!
1. Правителството ни ще приеме под "натиск" от всякъде, абсолютно ненужната ни помощ от ВЪН (Австрия и Ко).
2.Парите ще бъдат дадени на банките за да оздравяват бизнеса.
3.Те ще ги изнесат към Банките -майки(откъдето всъщност са дошли) за да си покрият загубите, защото БНБ случайно ще пропусне да им попречи да го сторят, както миналата седмица с освободените резерви.
4. Така дълговете на банките, ще станат държавни, т.е. наши, на българите данакоплатци.
5.Нашето положение в най-добрия случай, ще се влоши малко, в най-лошия - много, през девалвация на лева.
Извод: Теглете си парите от банките, но без паника! Тихо се спасявайте поединично... групово е опасно!
04 Февруари 2009 14:51
Е ква криза пак?!?!
Нали вчера икономическия доктор каза че няма и сянка от нея и съветваше да покажем класацията едно от пет на МВФ.
Ставаше дума за средното от петте.
04 Февруари 2009 15:10
трезво ...
човек с толкова ясен поглед нема начин да е неизвестен ...
04 Февруари 2009 15:17

tub, от Italy,
благодарско, че резюмира проблемите така точно и компетентно.
Само нещо да те питам - ние тук в БГ, без колци и домати нема да останем даже и да девалвират лева. Обаче вие там в Italy, к'во ше праите ако вземат да девалвират еврОто?!
Справка: Барозу отрича твърденията, че единната европейска валута е заплашена от взривяване


Редактирано от - Сирена на 04/2/2009 г/ 15:20:15

04 Февруари 2009 15:38
Преди не много време по някакъв повод направих едно бързо търсене с гугъл и отбелязах дза себе си интересни неща. От няколко месеца основно новорегистрирани никове по форуми вещаят икономически апокалипсис в България (главно неминуемо падане на борда и фалит на банките, с вариации). От къде се правят такива изводи изобщо не е ясно. Използват се и опашати лъжи за наивници, като например "изнесените" от БНБ 1 или 2 милиарда, лева или евро. Всъщност от времето става ясно, че това са някакви временни промени заради задължителните резерви на банките. Когато сумата се изтегля от БНБ - вой, когато след 2 седмици се връща - гробно мълчание. И по правило никакви обяснения как част от голяма западна банка ще фалира в България а ще остане цяла и невредима на други места. Мотивът с "изнасянето" също върви. Кой да прочете, че в ЕС движението и на капитали е свободно и няма как някой да ги спира или пуска вътре в общността.
04 Февруари 2009 15:44
Иначе за автора - добър материал
"само" с едно допълнение - Не у нас никой не е готов за кризата НИКЪДЕ по света никой не е готов, а трябва ли? а може ли?
Можем да дискутираме за темата - пари... няма бъдещи и настоящи има 1налични, 2кредит и 3лихви
наличните в световен мащаб не са повече от 10%
кредитите са лист хартия
а лихвите са хем престъпление срещу всеки човек, хем няма от къде да се вземат
04 Февруари 2009 16:09
Хубава статия, само малко по-дълга, отколкото трябва.
Има все пак нещо, което е само загатнато в статията, а според мен е важно - какви са капиталите в България сега. Според мен в България има: чужд капитал / който от своя страна се дели на още много групи, но спирам до тук/ и български мафиотски капитал. Какво му дреме толкова на мафиотския капитал за световната криза? Та при нас това е най-често перачница на мръсни пари, а чуждия капитал, особено в банките ни, така бързо може да ни развихри една криза, че свят ще ни се завие. Закъсва чуждата банка собственик, и набързо се оздравява, доколкото може с българския си филиал, а ние да го духаме.
04 Февруари 2009 16:13
Дървото с дългове на фирми, ТЪРГОВСКИ банки и физически лица, впоследствие признати под силен политически натиск като държавни, и изплатени до стотинка от данъците на всички граждани - вече сме го гризали, за да си правим илюзии че такова дърво няма, защото просто такова дърво не може да има.
И като гарнитура към това чепато дърво - изплащането на измисления дълг по най-неизгодния възможен курс: докато е неизгоден курсът на долара - изплащане в долари; в момента в който еврото стане неизгодно за изплащане - светкавична трансформация на дълга в евро.
04 Февруари 2009 16:19
Йори, , не в десетката, а направо в единайската. И аз свърших с подзаглавието със същите мисли.
04 Февруари 2009 16:23
а тва че правителството мислело 20 години напред е, е, ... весело ...
04 Февруари 2009 17:09
... и че имаме правителство
04 Февруари 2009 17:17
След някой и друг месец няма и да имаме
04 Февруари 2009 18:34
Кат' стана реч за кризи - ето и мъдрата подготовка на Борат:

Националната банка на Казахстан девалвира вчера националната валута тенге с 25% спрямо долара, съобщи шефът на банката Григорий Марченко. Курсът беше променен от 120 на 150 тенге за долар, предаде "Блумбърг". Решението изненада крайно анализаторите, тъй като преди дни министърът на икономиката и бюджетното планиране Бахит Султанов беше категоричен, че девалвацията няма да е повече от 10%, и то в продължителен период от време
04 Февруари 2009 19:01
Ако някой е готов за криза, криза просто няма да има. Кризите бушуват, защото никой не е готов за тях.
04 Февруари 2009 22:36
Нещо като голове от дузпи значи .
Вратарьот се заблейва в мацка от публиката и тего те !
05 Февруари 2009 02:21
Въъъ голяма глупост е тая статия! Най-глупаво е това за "потребителската вакханалия в България" . Направо ми пукна зъба. Автора когато говориш за потребителска вакханалия трябва да знаеш че източниците от където черпиш информация имат впредвид бая по вакханалско потребление кога използват термина ама хай да върви катастрофата!
05 Февруари 2009 15:45
Не е само в Борат-ско.
И в Таджикистан е СоМон и Гомор - Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД