МО обеща да осигури жилище на всеки, който е служил поне 15 години в армията. Това обаче няма да реши проблемът на младите военнослужещи. |
Сега в жилищния фонд на МО има малко над 3000 апартамента, но в тях живеят военнослужещи под наем. Военният министър Николай Цонев вече обяви, че
МО е заделило около 25 млн. лв.
за закупуване на апартаменти. Той изрично подчерта пред "Сега", че всеки служител от МО и ГЩ ще се възползва от точката на закона, независимо дали той или неговата съпруга имат други имоти. Ръководството е започнало и маркетингови проучвания на пазара на недвижими имоти.
Към момента картотекираните с жилищен проблем в армията са 16 518. Повечето от тях живеят в София, Плевен, Варна, Шумен, Бургас, Сливен, Ямбол, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново, Плевен, Хасково, Асеновград и Карлово. Според направената справка от МО най-многобройни сред нуждаещите са тричленни семейства. Това означава, че военните ще търсят жилища с квадратура 60-80 кв.м.
"Първоначално ще се закупуват жилища в завършен вид с издадено разрешение за ползване на сградата. Друг водещ критерий е да са ситуирани по възможност в един и същ жилищен комплекс, блок или вход с цел улесняване на работата по бъдещата им поддръжка като сграден фонд, режийни и обслужване", обясниха от МО.
Откъде обаче дойде идеята за тази социална придобивка?
Един от големите проблеми пред армията е привличането и задържането на кадрови бойци. Става въпрос за редници и сержанти, които са основата на армията. От няколко години МО говори, че ще направи социален пакет, който да е магнит за обикновените бойци, които са около 10 000 души. Новият министър на отбраната Николай Цонев лансира идеята за евтини жилища за военни, които ще се купуват с пари от продадени военни имоти, а военните ще ги получават на ниски цени. Министър Цонев поясни, че жилищата ще бъдат продавани, като цената ще се формира върху данъчната оценка плюс 40 процента от нея. Така, ако едно жилище е закупено от МО за 130 000 лв. и има данъчна оценка от 75 000 лв., като се прибави и още 37 000 лв., се получава, че социалният апартамент на ведомството ще излезе 112 000 лв. Другата идея беше да се дават терени, върху които да се строи, а частните инвеститори да отстъпват процент от апартаментите на МО. Но подобни схеми винаги водят до огромни скандали.
Най-жалкото обаче е, че социалният пакет
няма да стигне до най-проблемната част от армията
Бойците, при които има най-голям дефицит и най-голямо текучество, имат между 3 и 10 години служба. Т.е. те ще трябва да чакат още дълго, за да се възползват от тази привилегия. За сметка на това всички по-старши офицери и чиновници от МО ще бъдат първите, които ще се наредят на опашката.
Според юристи обаче по-опасното е, че законът де факто гарантира на всички с 15-годишен стаж право на жилище. Така, ако във ведомственият фонд няма нужното количество апартаменти, военните могат да съдят армията, че не изпълнява ангажиментите си. Другият вариант е армията да се превърне в имотна агенция - непрекъснато ще се купуват и продават апартаменти. Което също е предпоставка за корупция.
В закона е предвидено също така до шест месеца след неговото обнародване да се приемат правилниците за неговото приложение. Т.е. онези 25 млн. лв. ще се похарчат, преди да се уточнят тези документи. Това логично води до въпроса дали пък всъщност целта не е друга - от социалната политика на армията да се възползват в строителния бранш, който в момента също е закъсал заради кризата. Няма да е за първи път едно да се рекламира, а друго да се получава на практика.