:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,543
Активни 735
Страници 15,446
За един ден 1,302,066

Властта може с ЕС, може и без ЕС

Управляващите дават тон за евроскептицизъм, но електоратът не е готов да им приглася
Светослав Терзиев
Няма какво да си губим повече времето с ЕС. Пари не дава, защото не сме му спазвали правилата. Не само това, но пак заради своите правила бие правителството през ръцете да не харчи и от българските пари. Че как се правят избори, без да се развържат кесиите?

Преди четири години беше лесно. Евроентусиазмът на електората бе достатъчен не само да се печелят избори в името на ЕС, но и да се сглобяват небивали управленски коалиции. Тогава заради европейското бъдеще на България избирателите се съгласиха, че трябва да направят пореден компромис.

Така беше, но бъдещето свърши, преди да е дошло



Най-мръсната дума по високите етажи на държавата



сега е "Брюксел". Като се започне от държавния глава, който на Нова година звучно не спомена ЕС, и се стигне до нашите евродепутати от управляващата коалиция, които напоследък се изказват в Европарламента само колкото да разобличат брюкселското коварство - всички сякаш са се наговорили с правителството за отпор срещу Евросъюза. Създава се впечатление, че изпълняват тезиси на партия "Атака", която допреди година единствена се осмеляваше да афишира антиевропейски позиции. Както е тръгнало, за изборите след половин година нейният терен съвсем ще отеснее от струпването на кандидати за патриотична съпротива срещу ЕС.

Проблемът е, че Брюксел дава, но в кошара не вкарва. Дава акъл как да се оправим, но не вкарва пари в черните каси, в джобовете на спонсори и в партийните фондации. Властта, която се бе настанила най-близо до европейските фондове, създаде илюзия сред обществото, че ЕС си е поставил за цел да ни обгрижва, докато изравни жизненото ни равнище със своето. Вярно е, че той употребява засукана терминология за хармонизация, кохезионен фонд и развитие на изоставащите райони. Но е заблуда, че за целта възнамерява да ни влачи на буксир. Тук се получава



разминаване с нашия цивилизационен избор,



който произтича от мъдростта "Пари ни дай, акъл не ни давай!". Интересно е, че за да избегне шоковата терапия, Брюксел наистина даде в началото "кьорави" пари - без особена придирчивост, като оправда първите злоупотреби с нисък административен капацитет. Предприсъединителните фондове бяха усвоявани безпроблемно чак до втората година на членството ни в ЕС. Тогава брюкселски чиновници светнаха прожекторите на няколко дирекции в ЕК и се видя кой какво е хванал в тъмното. Пръв осветител бе Дирк Анер от регионалната дирекция, който пусна лъч към пътния фонд и спря парите по програма ИСПА (144 млн. евро) и по оперативните програми за пътно строителство (1.1 млрд евро). След него бе Майкъл Лий от дирекция "Разширяване", който разобличи разплащателните агенции на регионалния министър Асен Гагаузов и на финансовия Пламен Орешарски. Те останаха без акредитации и без 560 млн. евро, от които 220 млн. бяха отнети окончателно. Не закъсня и Жан-Люк Демарти от земеделската дирекция, който ни спря 140 млн. евро по САПАРД и тези дни даде да се разбере, че не се готви да ги разблокира. Как да ги разблокира, щом само при една от проверките бяха установени 90% нередности и злоупотреби. В светлинното шоу се включи и службата за борба с измамите ОЛАФ, която започна да сочи конкретни измамници.

За една година еврооптимизмът на управляващите свърши и сега са



узрели да вървят на избори като евроскептици



Но узрял ли е избирателят? Последният Евробарометър, публикуван преди две седмици, поражда интересни мисли. "Кой в България няма положителен образ за Европейския съюз? - питат анкетьорите от две реномирани социологически агенции и отговарят: Това са преди всичко хора, които са с по-ниско имотно състояние (не притежават своите жилища), най-малко образованите и тези, които имат най-малко познания за ЕС. Най-резервирани към ЕС са пенсионерите, безработните и работниците на физическия труд. За разлика от другите европейски страни в България поддръжниците на леви партии имат в най-малка степен положителна представа за ЕС". Дотук социолозите сякаш потвърждават, че управляващата левица има печеливша тактика за изборите, като хвърля камъни в градината на ЕС, защото точно нейният електорат се мръщи на Европа. В по-общ план положителните мнения, че България е спечелила от членството си в ЕС, достигат най-ниските си стойности (43%), а отрицателните - най-високите (27%), регистрирани досега от Евробарометър.

Да се говори обаче за евронегативизъм е твърде пресилено. Оценката е, че българите са по-скоро "умерени оптимисти относно членството на своята страна в ЕС".



Управляващите трябва да се замислят



над следния факт: Единствено в България доверието към ЕС е по-високо, отколкото към местната и регионалната власт. "Това показва, че общественото мнение в страната не е повлияно отрицателно от непопулярните мерки на Европейската комисия към България", смятат анализаторите в Брюксел.

Колко рисковано е за България да се заиграва с евроскептицизма, личи от простото сравнение: само 15% от българите казват, че се доверяват на своето правителство, а 51% имат доверие на Еврокомисията. Цифрите са огледално разместени. Още по-печално е сравнението между доверието на хората към българския и Европейския парламент - в единия случай е 8%, а в другия - 57%. И по двата показателя страната е лидер в ЕС (веднъж отзад напред и сетне отпред назад).

Както в други случаи, така и евроскептичният завой на правителството наподобява пословицата за жабата, която видяла, че подковават вола, та вдигнала и тя крак. В страните, където има силен евроскептицизъм, като Великобритания и Чехия, мнозинството от запитаните се страхува от прекалено голямата роля на ЕС. В България е точно обратното: само 1/4 се опасява от намесата на ЕС, а останалите 3/4 я желаят. С което показват кого очакват да ги управлява - ако не пряко, поне чрез натиск отвън. Изводът е, че властта може и без ЕС, но обществото вече не може.
Колаж: в. "Сега"
Европейските надежди на Станишев отлитат заедно с фондовете.
180
4846
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
180
 Видими 
10 Февруари 2009 00:48
Става все по-очевидно че властта не може с ЕС.
Комуняките здраво объркаха сметките и това ще им излезе през носа. Големият пулитик дето искаше Брюксел, искаше да прави пулитика за пестотин милиона души, съвсем се е наврял в миша дупка.

Ако на следващите избори не изберем власт която да може с ЕС, ще стане страшно.
10 Февруари 2009 00:57
Когато влизахме в ЕС, казах че това се явява легитимацията на българският елит - външна, защото вътрешната която произтича от народа вече я нямаше. Сега ЕС удря точно по тази легитимация, отказвайки да признае практиките на българският елит за законни и това го прави ненужен (ЕС).
А парите в случая са само една подробност - немаловажна, но подробност.
10 Февруари 2009 01:04
Oracle,


То хубаво, ама ДЕ да ги намерим тези, дето "могат" с ЕС ? Както египтяните са изклали младенците, за да не се появи Месията, ткак и нашите политически "египтяни" не дават нормален политик да се появи, пък да се развие и им заплаши "курника" - съвсем е невъзможна "мисия". И на Том Круз не му е по силите... Те на това и разчитат, за пореден път - пак ТЕ да са.
10 Февруари 2009 01:17
А, ако няма такива дето могат с ЕС, направо да удряме кепенците и кой накъдето свари. Аз на следващите избори ще гласувам, значи мисля че има кой да се справи по-добре.
10 Февруари 2009 01:43
Изводът е, че властта може и без ЕС, но обществото вече не може.[quote] Ами време е българите да покажат че могат без тази власт.
Става все по-очевидно че властта не може с ЕС.
Комуняките здраво объркаха сметките и това ще им излезе през носа. Големият пулитик дето искаше Брюксел, искаше да прави пулитика за пестотин милиона души, съвсем се е наврял в миша дупка.

[/quote] Пълна забрана на всички партии участвали в управлението на страната след1989 година(За преди 89-а си е ясно)Лустрация, лустрация и пак лустрация! Може би тогава ще се появят нормални български политици, заради които няма да го е срам човек да се нарече Българин!
10 Февруари 2009 01:54
/:/ "...Създава се впечатление, че изпълняват тезиси на партия "Атака", която допреди година единствена се осмеляваше да афишира антиевропейски позиции..."
......................................... .....................................
Партия "Атака" никога НЕ е имала "антиевропейски позиции"!
Партия "Атака" е имаше и има само една /твърда/ Позиция по отношение на ЕС: "България в Европейския сююз "Да!", но НЕ на всяка цена за Мнозинството от българския Народ!"! Партия "Атака" беше и е "Против Европа-Федерация", а беше и е "За!" "Европа на Нациите"! Т.е., Животът на Мнозинството от българската Нация да се решава в София- от националнотговорни български управляващи, обаче!- а НЕ в Брюксел, от хрумвания или лични/ или на господарите им/ интереси на
чичковци и лелки по канцелариите и коридорите на ЕК!
10 Февруари 2009 01:56
Апропо, Партия "Атака" беше тази, която искаше да има общонационален Референдум, на който българският Народ да каже иска ли или НЕ България да е член на ЕС!
Какво по-европейско и по-демократично от това да се пита Народа?! А?!
10 Февруари 2009 02:09
Тук се получава разминаване с нашия цивилизационен избор, който произтича от мъдростта "Пари ни дай, акъл не ни давай!".

Ето тук е заровено кучето.
Светльо, за тази статия.
А такива, дето могат с ЕС има, но можем да сме сигурни, че "мъдрият български народ" няма да им даде мнозинство.
10 Февруари 2009 02:38
Крайно време е в третата година на българското членство в ЕС, да започнем малко повече да го познаваме и да започнем поне малко да разсъждаваме, като европейски граждани.
-
Крайно време е да се откажем от непознаването на ЕС и свеждането му единствено да лозунгарско клише за вътрешнобългарска употреба. Крайно време е да престанем да го идеализираме наивно и го възприемаме единствено като Ел Дорадо.
-
В България има корупция. Огромна корупция. Но и в ЕК има.
В България нама прозрачност, но и в ЕК няма.
В България няма демократичност и е пълно с управленски глупости, но и в ЕК е същото.
-
"Страсбург крие списък на крадливи евродепутати"
Натиснете тук
"Европейският съвет има 300 секретни работни групи, които решават да приемат или не законодателство, подготвено от 3000 секретни работни групи на Еврокомисията. Като евродепутат аз нямам достъп ни до съвещанията им, ни до техните протоколи." Натиснете тук
Натиснете тук
10 Февруари 2009 04:41
Брайтмана е на път да изкара че сме нормална държава като за ЕС.
10 Февруари 2009 05:02
На мене ми харесва заключението на автора - повечето българи вярват на ЕС. Ако е така, е голям успех. Като се трепехме на форумните барикади само преди 5-6 години, изглеждаше ни, че повечето българи не щат ЕС. И тогава целта беше ЕС да ни приеме с клизма и да ни оправя после. Без ЕС нямахме сила сами да се оправим. ЕС (и НАТО) ни замениха народните маси и прогресивните обществени сили.

Така и с братска Македония - докато не влязе е ЕС или поне в НАТО, няма шанс македонизма да си иде сам.

Не съм съгласен и едва ли някой сериозно вярва, че проблемите на България с ЕС са проблеми само на това правителство, и ако утре доде Боко или Болен, ще се оправят. Ако се съди по в. "Седем", СДС и ДСБ още не знаят на кой свят са.
10 Февруари 2009 05:34
Една дума: яко
10 Февруари 2009 05:35
Как може по вестник "Седем" да се съди едновременно и за СДС, и за ДСБ? И защо трябва по тоя вестник (на който признавам съм попадал много рядко - от внисане ) да се съди за когото и да било?
Ей сега погледнах - пише: издава се от "А-спорт ООД".
10 Февруари 2009 06:44
Те поне имат списък с крадливите, а в Бг ще е по-лесно да се напише списък на некрадливите.
10 Февруари 2009 08:23
Управляващите дават тон за евроскептицизъм, но електоратът не е готов да им приглася
Тоз човек не чете ли форума си?
Даеш балхарский нейтрон!
Напредъ-ъ-ък!
10 Февруари 2009 08:52
А представяте ли си какво щеше да бъде ако не бяхме членове на ЕС? Ако ги нямаше тези наблюдения и доклади, ако го нямаше ОЛАФ?
10 Февруари 2009 08:53
Много искаме да крадем от ЕС, ама ще си продължаваме да си крадем от нашите....да го д-ат бедните...
10 Февруари 2009 09:11
Поредна силна статия на Светослав Терзиев.
10 Февруари 2009 09:33
В България има корупция. Огромна корупция. Но и в ЕК има.
В България нама прозрачност, но и в ЕК няма.
В България няма демократичност и е пълно с управленски глупости, но и в ЕК е същото.

Обаче разликата е количествена и качествена...
10 Февруари 2009 09:44
какво щеше да стане, не бяхме в ЕС и го нямаше ОЛАФ?
ами щеше да се краде на поразия, както при Луканов и особено при Костов, че и при Сакса...
10 Февруари 2009 09:46
Авторът пак е изложил доста спорни тези
Евроентусиазмът на електората бе достатъчен не само да се печелят избори в името на ЕС, но и да се сглобяват небивали управленски коалиции.

Това общо взето не е вярно, защото най-много гласуваха за БСП, която не беше считана за про-европейска партия. А и следващата коалиция ще е небивала, както изглежда.
Аз лично считам, че членството ни в ЕС ще има известни позитивни резултати, главно с натиска върху нашите управляващи и най-вече върху съдебната система. Авторът е в едно прав, че умерения оптимизимъм/скептицизъм е най-правилната позиция.
Най-комичното е, че хора, като Оракълката и оня valeri с числата отзад си въобразяват, че съществува на този етап някакво не-комунистическо правителство(друг въпрос е, колко и това е комунистическо), което ще се държи по-различно от това. Видяхме крадците на браво Ваньо браво Костов, видяхме крадците и на Царот. Действително натискът от ЕС може да подобри нещата до известна степен. Но там има нещо друго, непрекъснатото представяне на България в най-негативна светлина (фалшификациите в новините на CNN относно газовата криза миналата седмица и много други случаи преди) говорят, че спрямо България освен обективната оценка, съществува и тенденцията за представяне в най-лоша светлина, нещо, което е наслоено исторически.
Все пак всеки си избира приятели, които го уважават, и ако западът продължава в този дух евроскептицизма ще нарастне още повече.
10 Февруари 2009 09:46
Пука им на ЕС - ние нали им даваме по 600 милона на година!
10 Февруари 2009 09:54
Пука му на Пинокио за Малвина, нали си има шкурка...
10 Февруари 2009 09:54
Преди четири години беше лесно. Евроентусиазмът на електората бе достатъчен не само да се печелят избори в името на ЕС, но и да се сглобяват небивали управленски коалиции. Тогава заради европейското бъдеще на България избирателите се съгласиха, че трябва да направят пореден компромис.
Е, скоро беше, още помним, че не беше така. Елеторатът гласуваше за партии, а не за коалициите след изборите - както си е винаги. Компромис - него го направиха политиците, електората нямаше нищо общо. А и компромисът беше от друго естество - имотите дето ги открадна Сакса срещу заедно краднене чрез властта. ЕС нямаше нищо общо с спечелването на изборите в България от гледна точка на електората, докато за партиите беше важно кой ще се докопа да краде от еврофондовете. Илюзия е да си мислим, че коя да е от останалите партии, ако беше в властта нямаше да краде по същия начин.
10 Февруари 2009 09:57
Терзиев пак за нещата с истинските и имена.

Фича нищо не каза за времето дето са трепа на барикадата ЗА управленския титан Димитривич. Нейсе.
Най-после може са му е просвтенало, че ЕС за Гейко-Сава-бай Цар никога не е бил цел за възраждане на страната по демократичен управленски и фрее маркет икономически тертип.
А най-паче биха ръката за общия си интерес - да запушват партийни пробойни и лични мераци с европейски паре.
И трябваше парите да секнат, за да види даже Фичката, че Гейката е един обикновен безидеен номенклатурно наследен комсомолец, нагъл и безочлив като клана си. Великия политик - крепецът на етническия мир е един обикновен манипулатор и въжеиграч, с нечисти помисли и нечисти ръце. А цара просто си е гол. Лингвистично-орално, умствено-интелектуално и потентно-управленчески. Не и финансово, след два мандата служба на народа си.
А отгоре Гоце през гъстия дим..
А уморените коне ги убиват. А после?
После кой каквато крава има - такова мляко пие.
10 Февруари 2009 10:05
Партия "Атака" никога НЕ е имала "антиевропейски позиции"!
Параграфе, това е лицемерие! Според програмата на Атака Натиснете тук точки 6, 9, 13, 15, 16, 17 са в пълно противоречие с правилата на ЕС и другите международни организации, в които членува България. Ако Атака вземе властта и изпълни тази програма, това неминуемо ще доведе до излизането й от ЕС и до пълна международна изолация. Ще последва естествено и поредната национална какастрофа....Така че Атака е не само антиевропейска партия, тя е АНТИБЪЛГАРСКА партия.

Редактирано от - Benedicta на 10/2/2009 г/ 10:06:15

10 Февруари 2009 10:25
То на "Атака" програмата много мяза на една друга програма дето вкара милиони хора в гроба, а на други милиони им съсипа Държавите - за комунистическия манифест иде реч - та това е повече популистка отколкото реална програма, която обаче дава посвод за сериозна консолидация на всякакви етнически антибългарски настроения. Българинът винаги е бил толерантен към хората от други верски и етнически принадлежности именно щото е сърбал подобна попара - но с тази толерантност се и прекалява и това е повод за подобно срамно формирование като партия Атака. Съмнявам се че масата симпатизанти изобщо са си направили труда да разгадаят какво се крие зад фалшивата "българщина" на Атака - а това е дискриминация, отнемане на основни права, реваншизъм и всичко онова което ни връща в годините на тоталитарната Държава.
10 Февруари 2009 10:29
Май комунистите вече съжаляват, че ручаха жабетата с този ЕС, май там не дават да се краде. Поне не толкова нагло и не в такива огромни размери.
10 Февруари 2009 10:32
Когато има повод лесно се пише... Но и днес Терзиев пък на мен ми дава повод да припомня някои неща, които той май е позабравил. "Интересно е, че за да избегне шоковата терапия, Брюксел наистина даде в началото "кьорави" пари - без особена придирчивост, като оправда първите злоупотреби с нисък административен капацитет." Така е, ама точно в същия този период ниският административен капаците осигури на европейския бизнес най-апетитните хапки от българските комунални услуги (вода и електричество), от българските комуникации (БТК), от българската инфраструктура (летищата Варна и Бургас, както и за една бройка магистрала Тракия, но за нея още има шанс да я прилапат както на тях им е изгодно), информация за цялата търговия (Короната в митниците). И още куп други екстри, чрез които едно че губим сигурни печалби, оставайки само на данъците, и второ че сега ни скубят както си искат. Поради това нека не сме толкова безкритични към ЕС. Най-трудно в политиката се намира балансът. За мен той в момента е тотално нарушен в полза на външните интереси. Трагедията ни е, че тези, които трябва да извоюват някакъв баланс в наш интерес, т.е. политическата класа от целия спектър, им е твърде слаба позицията. Защото са алчни и мислят само за себе си и своите спонсори. И дават поводи за ефективен шантаж и ефективни рестрикции без да могат нещо да направят...
10 Февруари 2009 10:39
Mrx++, XYZxyz,


Доста верни неща. Проблемът е, че както при Тато се "сечаха главите" на тези, които се осмеляваха да му "правят сянка", след 10.11.1989 г. управляващите (от всички партии) не позволиха и нямат интерес да позволят да се появят "читави" партии и политици, които да могат да им оспорят, че и вземат властта. А такива партии за един ден не се организират, нито лидери се появяват, иска се време и яко "бутане" (плуване срещу течението). А изборите са съвсем скоро. Лустрацията на всички досегашни е ОК. но КОЙ ще я реализира - те самите срещу себе си ? Абсурд ! В това виждам аз лично осн. проблем на момента, в който е страната (на кръстопът, за кой ли път).
10 Февруари 2009 10:41
ОСН 28!!!
На 10-ий март се навъртат 800-тях дни ЕС!
10 Февруари 2009 10:50
Letec55,


"На скапана ракета Космосъи й крив". Правилата на ЕС са за всияки членове, и от политиците на дадена страна-членка зависи, как ще подготвят страната и как алед това ще я "водят" в общото "европейско море". Стартовата позиция е за всички една, но после всеки стига на различно място по общия път. И тук е историческата отговорност на политиците: "вкараха ни" (ЕС) с надеждата, че в "общия европейски дом" ще караме като норамални хора, но нашите апапи ткаива ги спреьнаха, че Европа се видя в чудо. И там си имат проблеми, но те са по-скоро изключение, а при нас са правилото. В това е "малката разлика". Позволявам си да го кажа, защото поради конкретни житейски и професионални обстоятелства познавам доста добре как е организиран и как функционира ЕС.

Т.е., да не прехвърляме вината "от болната глава на здравата" (приемайки, че няма нищо и никой "идеални".
10 Февруари 2009 10:59
Който се заблуждава, че капиталистите наши или чужди ги е еня дереджето на българина просто безкрайно проЗд! Слугите им тоже. И няма да има слуга да не служи на господаря си. Затова майката му е да си намерим малко-по свестни Господари. Слугите можем окошари или остави на сурватка само да видим файда от това. Ама да махнеш единия за да дойде по-гладен и по-нагъл, някак си не иде.

10 Февруари 2009 11:03
Фотончик, "ЕС без нас може, ние без ЕС - не"!
Вярваш ли го?!
10 Февруари 2009 11:26
Марсе,
нямам никакви възражения по твоите разсъждения. Но това, на което обръщам аз внимание, са факти, които всички познаваме. Даже пропуснах някои (АЕЦ, например). Факти, които се случиха и случват пред очите ни. Случиха се благодарение на същите тези, които сега ги оплюват (с пълно основание, не оспорвам, даже им е малко). Та затуй ми е думата - за двойния стандарт, който проявяват към нас. Когато те трябва да ни крадат нас - може, не са корумпирани нашите синковци, а когато ние (т.е. не аз и ти, а ония) тях - А-а, корумпирани сте! Такива са, ама защо чак сега се сетиха!
10 Февруари 2009 11:48
Letec55,


За АЕЦ не мога да съдя, не познавам в дълбочина нещата. Не изключвам да е имало "игри под масата". Но думата ми е, че "ако беше мирно седяло (не крало и мазало наш политик), не би чудо видяло (рязане на фондове и т.н. санкции)". Прав си, че корупция и присвояване на еврофондове има във всички страни-членки, проблемът у нас е, че това е масова практика (90% от проектите по Сапард. нали така ?). И освен това, като ги пипнат, яко ги друсат и в затвора ги вкарват (след съответната присъда). Но трябва да са прави също разлика между ЕС и отделни фирми, които се "съешват" (по Радичков) с нашите гангстери и обират парсата. Навсякъде има мошенници, от тях не можем да се отървем, но при нкас са почти всички, замешани в политиката.
10 Февруари 2009 12:12
...Така и с братска Македония - докато не влязе е ЕС или поне в НАТО, няма шанс македонизма да си иде сам...


Напротив, ако БЮРМ влезе в ЕС и НАТО, ще стане още по-лошо. В ЕС и сега има примери за представители на една и съща народност, живеещи в две държави, които отричат общия си произход. И не става дума за Австрия и Германия. В Австрия поне не говорят за "австрийски" език. Става дума за фламандците в Белгия - те са холандци, но не щат и да чуят за това. БЮРМ в ЕС и/или НАТО ще внесе нови невиждани балкански краски в този контекст, на фона на които присъстващите сега аналози ще изглеждат като детска играчка. Затова ако България иска мъдро да постъпи, не бива по никакъв начин да пуска БЮРМ в ЕС и НАТО. Поне докато БЮРМ-анските политици не дораснат до нивото на австрийските, които въпреки, че си имат отделна от Германия държава, не отричат, че народността и на автстрийците, и на германците, е една.
10 Февруари 2009 12:23
Марсе,
в общи линии е така. В общи. 1. Никъде по-горе не твърдя, че и в ЕС има корупция. Но щом казваш, сигурно е така. Пък си и спомням историята в ЕВРОСТАТ преди две-три години. Чух, че там само ги поразместиха по креслата, но не съм чул да са осъдили някого. Но това, че не съм чул, не означава, че не са. 2. За САПАРД процентите за нарушенията са 90, но от ПРОВЕРЕНИТЕ процедури. Не си спомням колко бяха всички и колко бяха проверявани. (Не питам защо точно тези са били проверявани, а не някои от другите) Но има разлика, нали? А и като стана дума за САПАРД можеш да видиш оня ден една друга гледна точка, на един, дето дръзнал да сади трайни насаждения... (Дръзнал, добре ми дойде думата). 3. Не приемам, обаче, че едрият европейски бизнес не е свързан с ЕС и структурите му. Свързан е и още как. Но не е така открито. Защото там политическата традиция е дълга, политиците им се дундуркат от младежките си години, през които стават и обвръзките. А у нас всичко стана бързо и назначеният едър бизнес нямаше време за подбор. Неговата цел беше първо да крие произхода на парите си (партиен, криминален или омешан между двата), да си гарантира бизнеса с помощта на корумпираната администрация (а не по пазарните и други видове закони), да си гарантира безконтролния достъп до еврофондовете. За постигането на първите две цели бе оставен намира като за целта заплати (впрочем всички ние като държава) с едрите национални активи, за които писах, като наивно си мислеше, че това ще бъде достатъчно и за постигане на третата си цел. Е, излъгаха се, не става....
10 Февруари 2009 12:27
Ако помните, мотивът за създаването на триглавата беше; За достойно и успешно влизане на БГ в ЕС.За следващите избори, ако не сме я обезглавили, вероятно девизът ще е : За достойно излизане на БГ от ЕС..
10 Февруари 2009 12:39
Статията - добре! Имам, обаче забележка по краденето. Преди тройната коалиция крадяха български пари - налични. В момента ни крадат кредитите, които после ще плащаме. И пак ще сме голи и боси, и пак никой няма да ни допуска в държавата си - и с право!!!
10 Февруари 2009 12:41
Брайтмана е на път да изкара че сме нормална държава като за ЕС.



Oraсle,
по-скоро обратното, иска да изкара, че ЕС са ненормални като нашите политици. Това повече го устройва като агитатор в полза на статуквото.
За него и тези, на които служи е важно е народът да не вижда никаква надежда за по-добро бъдеще под въздействието на ЕС.



Edited by - Mitev on 10/2/2009 г/ 12:44:26

10 Февруари 2009 12:45
Бени, що се хабиш с Параграфа, та той си е стар комунистически кадър, просто сега е от Атака, щото му е най-близка и да Русия също!!
Хранилката е от Изток Параграфе, та който плаща той поръчва музиката
10 Февруари 2009 13:01
За една година еврооптимизмът на управляващите свърши и сега са
узрели да вървят на избори като евроскептици

*
Безспорно мафиата в България има огромна изгода да се запази статуквото на беззаконие, безнаказаност, безхаберие и да се продължи с контрабандата, търговията с наркотици и краденето. Ако питате "управляващите", те имат много по- голяма изгода от връзки с Москва, от колкото с Брюсел, което те доказват с чести визити в Русия и 0 (нула) в ЕС.
През 21в. българските "политици" достигат до върха на БЕЗСКРУПОЛНОСТА, жертвайки бъдещето на цял народ, за да могат да се натъпчат единици и без това охранени елементи, изкарвайки ЕС по- черен и от дявола, щото им пречи на мръсния бизнес.
*
Крайно време е за САНКЦИИ и функциите на българския съд да бъдат иззети от ЕС държави, та да могат сепаратистите да бъдат спрени, като им се пресече бизнеса и бъдат вкарани кадето трябва.
10 Февруари 2009 13:11
Марксе с трите плюса, кое му е комично на лустрацията? Трудно .но не невъзможно! Вярно много хора ще бъдат засегнати но когато кракът ти например е гангренясъл , хирурга РЕЖЕ а не маже с мехлеми![/quote]
10 Февруари 2009 13:15
- През 90-те години на миналия век вървеше процес, наречен (не особено точно) ЕВРОИНТЕГРАЦИЯ. В периода 1995 - 1996 г. България беше фактически отстранена от този процес. Причината - управлението на БСП, начело с Жан Виденов. Управление, водено в пълно противоречие с европейските норми.
- През 2007 г. България стана член на ЕС. Две години след това, тя е фактически със "замразено" членство. Причината - управлението на БСП, начело със Сергей Станишев. Управление, отново водено в пълно противоречие с европейските норми, към които вече сме и формално обвързани с Договора за присъединяване.
- Това са фактите. Всеки да си ги тълкува както ще, дори и защитниците на Дмитриевич като чичката.
- Идат избори. "Който не се учи от историята, е обречен вечно да повтаря грешките си".
"And that's the way it is: February 10, 2009" . (Фичка, сещаш се кого имам предвид, нали? Господ много здраве и дълъг живот да му дава!)

__________________________________________

A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either

Benjamin Franklin (1706 - 1790)
10 Февруари 2009 13:36
"Интересно е, че за да избегне шоковата терапия, Брюксел наистина даде в началото "кьорави" пари - без особена придирчивост, като оправда първите злоупотреби с нисък административен капацитет." Така е, ама точно в същия този период ниският административен капаците осигури на европейския бизнес най-апетитните хапки от българските комунални услуги (вода и електричество), от българските комуникации (БТК), от българската инфраструктура (летищата Варна и Бургас, както и за една бройка магистрала Тракия, но за нея още има шанс да я прилапат както на тях им е изгодно), информация за цялата търговия (Короната в митниците). И още куп други екстри, чрез които едно че губим сигурни печалби, оставайки само на данъците, и второ че сега ни скубят както си искат. Поради това нека не сме толкова безкритични към ЕС.



letec55, ,
струва ми се, че малко си поразместил нещата. Защото доколкото си спомням всичките апетитни хапки, за които говориш, бяха осигурени на европейския бизнес преди България да бъде приета в ЕС. А доколкото схващам, Терзиев говори за периода след приемането ни в съюза. А за магистрала Тракия направо си обърнал нещата на 180 градуса. Та нали именно ЕС се възпротиви да бъде продадена по замисления от правителството на Кобурга начин. Струва ми се, че прехвърляш вината от болната глава върху здравата. Може и така, важното е ЕС да бъде дискредитиран.
ПП.
Напълно съм съгласен инак с принципната постановка, че не трябва да сме безкритични към ЕС /и там са хора, не са богове/, но ми се струва че не бива да им се приписват и проблеми, които не са създали.



10 Февруари 2009 13:47
Лустрацията на всички досегашни е ОК. но КОЙ ще я реализира - те самите срещу себе си ? Абсурд ! В това виждам аз лично осн. проблем на момента, в който е страната (на кръстопът, за кой ли път).



Mars Attack,
прав си, че тези които искат в момента втори мандат за БСП няма да осъществят лустрацията. Хайде нека да не е лустрация, нека да е поне прекратяване от тук нататък на практиката за безнаказаност и колективна безотговорност.
Като слушах отговорите на ББ пред слушателите му в Чикаго, направи ми впечатление споменаването от него на далаверите на сегашната власт с държавния резерв и други, да не ги изброявам тук, които, ако ГЕРБ спечели властта, Топлофикация щяла да се види на сегашните управляващи като детска игра. Може да е предизборен популизъм, но може и да съдържа някакви сериозни намерения. Това ще бъде толкова по-малко популизъм и толкова повече ефективна политика ако в обществото се формира обстановка на нетърпимост към безобразията на властта и същевременно подкрепа за този, който иска да прави реални стъпки за решаване на проблемите. Без подкрепата на обществото не виждам решение на проблемите, защото тези, които се стремят към бетониране на статуквото са силни.



10 Февруари 2009 13:51
За него и тези, на които служи е важно е народът да не вижда никаква надежда за по-добро бъдеще под въздействието на ЕС.


Напротив. Надежда за България има и тя е свързана с членството в Европейския съюз. Но не по илюзорния и заблуждаващ примитивен начин, по който сега се представя - едни чиновници светци, които гонят едни български дяволчета.
-
Надеждата е свързана с новият мащаб в който трябва да бъде разглеждана България. Със сумарно по-големите демократични и граждански традиции в този мащаб. Със свеждането на процесите и решенията в България, до част от общите процеси в Европейския съюз.

Редактирано от - Brightman на 10/2/2009 г/ 13:54:34

10 Февруари 2009 13:57
Властта може с ЕС, може и без ЕС

По-правилно би звучало: България може и без ЕС, но ЕС без България не може, необходим им е "нужник", па дори и селски!
10 Февруари 2009 14:02
Митев,
аз говоря не за времето, а за хората. Защото хората са носители на корупцията. Тия, които водеха преговорния процес и ги наричаха Ms и Mr "Yes" (защо ли?), същите раздадоха баницата. По едно и също време. Тогава не бяха корумпирани, сега ли станаха такива? А по отношение на концесионирането на магистрала Тракия може и да си прав. Но там са едни мътни и кървави... Един западен вестник бе описал подробно кой и как е замесен там и с какви надежди, кой, как и защо се е противопоставял. Но не мога да си спомня точно кога и къде беше. Така че, и там нещата не са еднозначни... И не искам никого да дискредитирам (и що такава тежка дума?) Много съм мъничък, за да дискредитирам когото и да било. Но пък мога да си разсъждавам... Нали е форум
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД