Въпросът дали вотът при назначаването на около 150 шефове в съдебната система да е явен или таен активизира членовете на Висшия съдебен съвет. За да подкрепят решението си за секретно гласуване, съдебните кадровици излязоха с разнообразни аргументи. Тайният вот бил най-голямото постижение на демокрацията, гарантирал избор, свободен от натиск. Ако някой поставя задача на кадровиците да гласуват по определен начин, не може да проследи дали задачата е изпълнена. Което си е признание от ВСС, че някой или някои им поставят задачи.
И последният аргумент бе, че при явно гласуване ще им бъдело трудно да отхвърлят предложения на тримата големи - главния прокурор и шефовете на ВКС и ВАС, в тяхно присъствие?!
Сигурно ще е трудно за тези, които сервилничат и внимават да са обърнати натам, откъдето духа вятърът. Тези, които могат да аргументират избора си, няма как да се тревожат, че явният вот ще го манипулира. Защото често публичността е най-добрата защита.
Естествено никой от кадровиците не си призна, че при явното гласуване ще лъсне, че вдигат ръка по партиен признак. В крайна сметка половината от тях са пратени в съвета от парламента след партийни пазарлъци и сигурно имат сметка за уреждане.
Така предложението за явен вот, което дойде от министъра на правосъдието Миглена Тачева и бе подкрепено от главния прокурор Борис Велчев и шефовете на ВКС и ВАС Лазар Груев и Константин Пенчев, не бе прието. Всъщност не Тачева е автор на идеята, тя само я официализира. Редовите магистрати
отдавна искат шефовете им да се избират открито
Бъдещите шефове в системата ще заемат поста за следващите 5 години с право на втори мандат. Страхът от явния вот индиректно потвърждава, че членовете на ВСС, които носят отговорност за кадрите в системата, всъщност официализират чужда воля. Най-често е партийна и, разбира се, икономическа.
Като се прибави и това, че няма да се осъществи идеята за ротация на шефовете в съдебната власт, едва ли може да се очаква някаква промяна. Целта беше да не се възпроизвеждат връзките на магистратурата с местните бизнес и политически сили, но никой засега не се съгласявал да бъде пратен на друго място.
В какъвто и състав да е, ВСС е доказал, че е способен без свян да взема решения, които трудно могат да бъдат защитени. Случвало се е за кандидат-началник при обсъждането на назначението му да се отбележи, че не е достоен да заеме поста, че се е компрометирал с поведението си. И както всички членове на съвета разбиращо клатят глава, така след минута на таблото светват заветните 13 гласа "за", с което съответното предложение минава. Тайният вот е чудесен параван.
Има и други показателни случки. Преди време, преди да издигне една кандидатура, магистрат я обсъдил с членовете на съвета. И получил съгласието на близо 20 от тях, но при гласуването кандидатът едва събрал критичните 13 гласа. Което не попречило в следващите дни всеки един от 20-те да се закълне пред колегата си лобист, че е гласувал "за".
Тайната на кадровия вот е защитена от конституцията и Закона за съдебната власт. Но според тълкуването на министър Тачева се отнася само за избора на тримата големи и за назначаването, повишаването, преместването и освобождаването на магистратите. Но не и за назначаването на местните шефове. Още повече че това не се приема за повишение, а за посочване на това кой да е пръв между равни.
Най-лесното решение е явното гласуване
за шефове да се регламентира в Закона за съдебната власт, който така и така в момента се ремонтира от парламента. Но като се има предвид, че тайният вот прикрива точно механизмите и интересите, които движат съда, това няма да стане. Вярно е, че досега назначенията на шефове винаги са ставали тайно. Но също така е вярно, че в последните 5 години това ще са най-масовите назначения на ръководни длъжности в системата. Новите шефове биха могли да са глътка въздух за системата, която на много места се задъхва от обвързаности. Тези назначения са сред най-големите отговорности на този ВСС. И ще са знак дали иска да участва в реформирането на системата, или статуквото го устройва.
Явното гласуване е поемане на отговорност, че кандидатът Х ще се справи. Ако се провали, вината ще носят подкрепилите го, които няма как да се скрият зад тайния вот. Освен когато това е целта.
Каква отговорност търси автора от колективен орган. Освен това отговорност при гласуване никой не носи, по закон. Някъде в конституцията май беше записано.
От друга срана обаче, когато някой трябва да бъде корумпиран е много важно да може да се следят действията му. Това става като се знае кой за кого гласува.
Например при някои от схемите за копуване на гласове при изборите се използват мобилни апарати с камери, за може да се докаже, дали избирателя е изпълнил заканата и ако не я е ипълнил, може да му се случи нещо неприятно.