:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,951
Активни 674
Страници 9,516
За един ден 1,302,066

Трябва ли да спасяваме демокрацията?

Най-трагичното е, ако идеите за програмно правителство цъфтят, само за да се обоснове раждането на нова мегакоалиция, която дори да загуби изборите, да има своите основания да иска участие във властта
Снимка: Иво Хаджимишев
Идеята да се върнем към времето, когато нещата се решаваха на Кръглата маса, не е много добра. Меко казано.
Като наближат избори и няколко здрави, прави и умни хора започват да предлагат удивително нестандартни идеи, които са толкова далеч от демокрацията, колкото президентът Първанов от ловуването с фотоапарат.

Най-странната идея, която циркулира през последните седмици, е свързана с изборите. Според нея след вота трябва да бъде създадено програмно правителство, което да изведе страната от кризата.

По същество това е изключително брадата идея. Винаги, когато нещата зациклят тежко някой приканя всички партии да се съберат на едно място, да си стиснат десниците, да напишат една велика Програма и да излъчат кабинет от мъдреци, които да изтеглят държавата до твърда почва. Тогава се появяват идеите за Правителство за национално спасение, за помирение, за възход и за... не знам си още какво.

Строго погледнато тази идея е



плач по Кръглата маса,



съобразен с новата глобална обстановка. Това е рев по коалиционното правителство на Димитър Попов, гарниран с макроикономически изводи. Тя се появяваше през годините като вариант за справяне с банковата криза, като възможен начин за борба с корупцията, като предпоставка за еврочленството ни и т.н. Трябва да признаем, че под някаква форма идеята за надпартийно програмно управление се реализира през последните години - откакто ни управлява идейния гювеч на социалисти, либерал-монархисти и етнически центристи. Но не в цялата си пълнота, тъй като към тях бе редно да се добавят една шепа десни - за цвят. (Чува се, че за следващите избори и такива ще има, ако пак се повтори управляващата сега коалиция).

Как е мотивирана сегашната идея за надпартийно програмно правителство, което да поеме властта. Социологът Андрей Райчев предложи следното: Понеже сме в криза, всички национално отговорни партии да се обединят и да излъчат 2-годишно програмно правителство. Начело на държавата да застанат 15 експерти, а партиите да ги подкрепят твърдо.

Въпреки че



подобна процедура не съществува



и няма как да съществува в конституцията на която и да е държава с претенции за демокрация, Райчев смята, че тя е възможна в България. Това би станало, ако се стигне до патова ситуация след предстоящите парламентарните избори. Примерно, ако ГЕРБ спечели, но недостатъчно, и никой не иска да управлява с Б.Б. Вместо да държи на нови избори, както си му е редът, очевидно тук се предлага ГЕРБ да се прегърне с ДПС, БСП и царя, както и с всички сини деноминации, разбира се, и заедно да поделят властта. Райчев е наясно, че това не е добре дори и за партийците, но те просто ще трябва "да пият с отвращение".

Математикът Мишо Константинов, човекът, който може би разбира най-много от избори в тази страна, споделя това предложение. Той казва: "Колкото и да ми е отвратителна идеята за бягство от политическата отговорност, има в крайна сметка национални интереси, които са по-важни от тези неща...". Пред "Сега" той заяви в прав текст: "Държавата временно се нуждае от някои непопулярни и недемократични мерки..." Вероятно го е писал и във вестниците на ДПС: "Монитор", "Телеграф" и "Експрес", където се води "наблюдател", но не съм много сигурен. На мен ми стига, че той написа: "Пълни глупости са приказките, че народът бил мъдър". И Бойко Борисов не говори така, Мишо.

Къде е проблемът?



Проблемът е в тежката недемократичност



Ако няма други идеи как да се вземе властта в тази страна, не е нужно да си играем на демокрация, не е нужно да ходим на избори, а директно да дадем властта на полковниците, хунтата, руснаците, американците, ЕС или на когото там трябва. Ако някой не знае как се печелят избори, по-добре е да не обвинява за това световната икономическа криза и планктона. Не е нужно да се гази демокрацията, като се обявяваме за спасители на същата тази демокрацията. Тя, демокрацията, е най-добра, когато се прилага.

Най-лошото е, че в тази страна идеите за заобикаляне на правилата винаги са намирали благодатна почва. Нека да припомня - от 4 години важните решения се взимат не от парламентарното мнозинство или от правителството, а от нещо, което се нарича Политически съвет на тройната коалиция. Този орган не съществува в правния демократичен свят, но работи у нас, та пушек се вдига.

Най-трагичното е, ако идеите за програмно правителство цъфтят, само за да се обоснове раждането на нова мегакоалиция, която дори да загуби изборите, да има своите основания да иска участие във властта. Ще има парите, медиите, социолозите и наблюдателите, които след вота да кажат - да, ние загубихме, но сега трябва да спасим демокрацията...
 Петьо Цеков
75
32643
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
75
 Видими 
12 Февруари 2009 01:44
Петьо Цеков
12 Февруари 2009 01:51
Вярно е че опитите за заобикаляне на правилата намират винаги добра почва в България!
И най - интересното е че партийте претендиращи че са демократични най - често се опитват да заобиколят демократичните процедури и да се докопат до властта. Като се започне с свалянето на П Младенов, впоследствие гладуващите депутати, въстанието от 1997 г. и опитите за протести миналия месец.
Понякога това е оправдано като протеста през 1997 г., понякога това помага като историята с танковете и свалянето на П Младенов, но в дългосрочна переспектива този подход дедемократизира "демократичните" партии и ги прави негодни за работа в условията на демокрация. И това беше доказано със съдбата на СДС.
И напротив това помогна на БСП да изгради стратегия и структура за оцеляване и просперитет в дългосрочна переспектива в условията на демокрацията.
12 Февруари 2009 02:50
Подкрепям П. Цеков, че демокрацията не трябва да се пипа, но подкрепям и проф. Константинов, че "Пълни глупости са приказките, че народът бил мъдър". Едното въобще не противоречи на другото.
Едно е един доказано интелигентен човек като М. Константинов да каже, че народа не е мъдър, съвсем друго е Б. Б. да се изкаже на тема "калпав материал", или каквото там е казал. Не, че не е прав, но тъй като самия той е такъв материал, не му отива точно той да го казва. Същото важи и за "царя" с неговото изказване да си сменим чипа. Прав е безспорно - трябва. Но да го казва точно той, с непоправимо повредения чип...
12 Февруари 2009 02:53
Петьо, не се сърди на Мишо Константинов. Под управлението на червените цървули всеки изперква по разному. А взорът от нийде надежда не види...
12 Февруари 2009 05:07
Товарищи, народа наистина е мъдър.
Този народ е оцелял над 1300 г. на тази територия.
Не го подценявайте, а си помислете, къде сте вие.


12 Февруари 2009 05:39
Като стил /
Ако някой не знае как се печелят избори, по-добре е да не обвинява за това световната икономическа криза и планктона.
/ е отлично.
А като идея ми е познато отнейде. Но не мога се сети отде.
12 Февруари 2009 05:43
Най-лесно е да оцелееш като роб(справка "Светло пиво". Умираш от работа, не от куршум, спин или преяждане.
Робския живот е най-здравословния! Убедих се в това гледайки какво става тук в горно мексико.
Е, когато си роб на своите другари е кофти! Но те другарите уцелиха с демокрацията. Преди имаха известни грижи за "гражданите". А сега: - свобода.
12 Февруари 2009 06:06
Да има как да се върна във времето, да взема една неокастрена, и да ги подпукам тези от снимката, начело с пейзанина-философ... Мръсно човече излезе.
12 Февруари 2009 06:41
нестандартни идеи, които са толкова далеч от демокрацията, колкото президентът Първанов от ловуването с фотоапарат

Ами той президента последовател на Пенчо Кубадински, бе, ще рече метнал е пушка на рамо. Все членове на Политбюро, бе. Тук има и млади сред нас, Политбюро не е литературен клуб - а вървовия клон на Партийното дърво, къде кацат орли и лешояди. Кой каза всички орли са и лешояди?
.
не е нужно да ходим на избори, а директно да дадем властта на полковниците

Къде ги тези полковници? Полковете по границата след 1986-7-ма имаха за командири майори, дори капитани, последна година ВА.
Когато влязох в казармата плаца не можеше да събере полка а Командирът ни, Полковник със осанка на индиански вожд имаше вече Генерал-щабна Академия зад гърба си и в полка дежурният занеше дори кога е станал сутринта и дали и какво е закусил. Като минаваше по алеята за към канцеларията си по плаца можеше да видиш само някой редник-дневален да набива крак по 50-на метра, останалото се навираше в миша дупка, да Го не срещне и види черни му святкащи очи. Легенди можеш ля за такъв командир. Няма да споменавам Полковник Пачеджиев от НШЗО-Плевен, който го знае сеща се за какъв военен иде реч. Такива Полковници стават за водачи в криза, защото битката е тяхно ежедневие. Не измислени генерали като ББ. Ама то кой му даде генералството, та да е като на хората?
.
сега трябва да спасим демокрацията...

Демокрация, която някой трябва да спасява отпиши я. Но първо трябва да я има. У нас Демокрация не е имало. Искат да спасяват Статуквото на приключилият според някои Преход! Грънци. Тепърва се почва тя Промяната. Като заври гърнето, тогава почва да се вари боба, може и на тих огън. На ние тука от Форума на "Сега" готови сме да го поддържаме варенето на Демокрацията българска он-лайн.

12 Февруари 2009 06:43
Поздрави за говедата от кръглата маса. Натиснете тук
12 Февруари 2009 08:29
Катунарският и пенсионерският матрял си искат своето.
Не можем да им попречим.
Пенциите помнят по 2-3 дни. Ако им кажем, че при Жан Виденов пенцийките бяха станали по 2-3 долара, ще кажат - лъжеш, добре си ни беше.
От друга страна на катунарският матрял не му пука, стига да даваш мангиз.
12 Февруари 2009 09:26
"Примерно, ако ГЕРБ спечели, но недостатъчно, и никой не иска да управлява с Б.Б. ..." Петьо, бих ти подсказал тезата, че при тази ситуация, вероятно Б.Б. няма да иска да управлява с останалата крадлива паплач, ако това има значение за теб, де ....
12 Февруари 2009 09:56
за Петьо Цеков.
Тя, демокрацията, е най-добра, когато се прилага.

Най-лошото е, че в тази страна идеите за заобикаляне на правилата винаги са намирали благодатна почва

Това са проблемите на БГ- демокрацията ни е фасадна, куха, изопачена, извратена и основно правило, което прилагат политиците ни , е..... да не се спазват правилата. Програмното правителство, или както там ще се нарече, има за цел точно това- да замажат правилата на демокрацията, да няма ясна отговорност КОЙ , КАК и ЗАЩО управлява. Така после няма да има кого да осъди народа на следващи избори , защото всички / или поне по-голямата част от политическата палитра/ са управлявали посредством "експернтия кабинет", а когато има колективно управление има само колективна вина, т.е. ничия!.
12 Февруари 2009 09:59
и обикновено в батака на програмното правителство да пропуска да бъде търсена вината за необходимоста му.
Ако агонията на държавата е в още едно правителство с БСП. Най добре е да извърви.
Който оживял после ще му държи влага за поколения.
12 Февруари 2009 09:59
Айде размножените никове на "новаците" друзя пак изпълзяха.
Я по добре кажете за появата на Биг Брадър по екраните в метрото. Ама не шоуто, а оня истинският Голям Брат, Оруеловият.

Редактирано от - Brightman на 12/2/2009 г/ 10:04:24

12 Февруари 2009 10:00
"Тя, демокрацията, е най-добра, когато се прилага.

Най-лошото е, че в тази страна идеите за заобикаляне на правилата винаги са намирали благодатна почва."

Точно така - това всички го знаем!
Аз питам: Какво да направим с онези "демократи", които даже и едно допитване до народа си не искат да направят? Тях с демократични мерки от кокала можеш ли да ги откъснеш?
Знаете ли колко трудно е да вземеш нещо от ръката на бебе, когато то стиска с всичка сила ? Ако си спомняте - умножете по разликата в годините и ще добиете бегла представа как стиска дУпетата мандата
12 Февруари 2009 10:08
Този автор е типичен представител на рушителите на обществото у нас!
Винаги ше намери и в най-сухият на негативни прояви от държавното управление период, да събере храчки и да ги изтрака на компютъра във вид на статия имаща за цел да отврати хората от това което става в България, пък било то и положително(напоследък)!
Боята на този журналист е плътна, маца с нея успешно тези, които не обичат чуждопоклоничеството! Тази боя не може да се ползва без здрава егида.
Това е един изключително добър манипулатор, разсипваш всичко българско, за да могат чуждите банки и чуждият капитал да ни източват, докато ние се занимаваме с леви, десни организирани и не организирани престъпници, пращайки ни да гоним Михаля!
За съжаление повечето журналя, най вероятно се хранят от задгранични по произход хонорари и резултата е наистина потресаващ! - Срив до безкрай!
12 Февруари 2009 10:18
Та да се върнем на вчерашния въпрос:
Кой ще състави програмното правителство?
Ако се поразчепка малко темата, най-вероятно ще излезе, че вместо сегашната схема 8:5:3 плюс Орешарски, ще се появи схема примерно: 9:6:3:2:1:1:1, т.е. реално разлика няма. Кои ще са хората "експерти" в този програмен кабинет , ами-и-и-и-и пак същите както досега.
12 Февруари 2009 10:22
Демокрацията и недемократични средства
Това е интересна тема, съвсем типична за България.
Може би демокрацията в България сега е такава, защото дълги години в началото СДС използваше недемократични средства. Сега пак се използват от всички, но не така явно и масово.
12 Февруари 2009 10:23
A Bulgarian in the USA за прекрасния линк

Sofia`s darts. ,
споделям и твоето мнение,избори до дупка и това е.Не може една банда безотговорни айдуци да седне и да управлява държавата.Хора,събрани от кол и въже ,на които не може да искаш ни сметка ,ни нищо.А те даже няма да управляват,ами ще си разпределят,на мене това,на тебе онова и т.н.Както сегашната коалиция си разпределя.На мене 8 части,на тебе 5 части,на тебе 3 части.Ако Герб спечели,независимо с колко-нека управлява сам.Без коалиции.И ако се провали,да се сърди на себе си без да се оправдава с други. border=0 id=img>
12 Февруари 2009 10:27
Канонични и канонизирани зависимости има при религията.Там е възможно , главорез да застане под иконата , на попа ръка да целуне , благословия да получи и нови глави да почне да реже-на овцете..
Живота не е църква , не е храм , не е попско-мутренска идилия.
Многозначието на думите е известно.Демокрация , като понятие , вече хората го схващат като извращение и представлява извращение.
Да се доказва , колко е хубаво да избереш поредният апаш , грабител , мутра , капуте , жалък и нищожен тип и интелект , това вече е гротеска , гротеска на деградиралият интелект.
Ако се анализира днешната ситуация , пък и ако се знае какво е свастика , лесно ще се каже какво е станало.
Демокрацията се превърна в свастика.
Народа няма да гласува , народа няма нищо общо с животинският интелект върху които се крепи днешната демокрация.
Това че на някой идиот пенсионерите са виновни , за друг идиот народа мърша е виновен , само доказва-демокрацията се е превърнала във свастика
12 Февруари 2009 10:35

Всичко започна да ми прилича , кога учихме за комунизма и как при неговото прилагане да отчитаме местните услови.Та то и демокрация, ама по нашенски.Не може, както по света, щото наще условия по-различни.Аман от специална демокрация.
12 Февруари 2009 10:43
checho
Ако Герб спечели, независимо с колко-нека управлява сам.Без коалиции.И ако се провали, да се сърди на себе си без да се оправдава с други.

Явно си младо и зелено и не помниш - Виденов управляваше сам, Костов - сам, Сакса, въпреки коалицията с ДПС, пак управляваше сам. Е, какво по-добро се случи - нищо. Все тая е, дали ГЕРБ ще управляват сами или в коалиция. А то е и смешно - няма някаква разлика в възгледите и особено в действията на партиите. Дали ГЕРБ ще управлява сам или заедно с НДСВ например, действията и резултатите ще са едни и същи.
12 Февруари 2009 10:46
malinas
...Та то и демокрация, ама по нашенски.Не може, както по света, щото наще условия по-различни.Аман от специална демокрация.

Прав си malinas, то и хората трябва по калъп да ги правим, не може току-така да са различни. Историята трябва да се заличи, всики книги да се изгорят, изобщо всичко, което прави хората различни да се унищожи. Горе-долу това предлагаш, ако не си наясно.
12 Февруари 2009 10:51
Г-н Фотон, но най-вече за това:
Демокрация, която някой трябва да спасява отпиши я.

12 Февруари 2009 10:58

Xyz,
Пиша ти бавна щото разрах, че не можеш да четеш бързо, та и нищо не разбираш.Не изваждай думите от контекста.Говорим за демокрация, която по света се развива от век и кусур, а не че хората са еднакви.Пиша за това, че наща 20 годишна демокрация много по нашенски си я правим -с корупция и т.н.Ако под това разбираш различие-то заслужаваш да живееш в таз реалност.
12 Февруари 2009 11:04
Авторът май ни приканва да тръгваме с бодри и широки крачки през нивата с лука. Независимо от изборните резултати, това което идва по света ще иска решения от които които много ще боли. Няма партия в България (поне от тези дето имат шанс за парламента) дето да иска и да може да взема такива решения. Няма и партия от евентуалната опозиция която да си спести популизма за да трупа партийни дивиденти от трудните решения. А безвластие и избори до дупка когато кризата ще е в разгара си е най-идиотското нещо което може да се случи.
12 Февруари 2009 11:12
Светло пиво,


Вярно, че сме "оцелявали" по тези земи повече от 1300 г., но нали целта не е да се оцелява, а да се ЖИВЕЕ нормално и не преживява някак си (за голяма част от населението си е направо вегетиране - да се оцелее физически).

Ако "демокрацията в БГ вариант" е това, май не става... Нещо не е наред, шом този вид управление у нас дава съвсем друг резултат и не може да извади страната от постоянната криза, в която се намира.

Този "Политически съвет на Тройната коалиция" страхотно ми прилича на Политбюро на ЦК на БКП", но сега "номенклатурата", целяща да се увековечи във властта е под формата на "триглава ламя", тероризираща страната по най-зверски начин и напоследък стараеща се за всички беди да прехвърля вината на външни сили и фактори...

Г-н Фотон,

, както винаги, постингите ти са оправдание на ника ти, малко "спокойна светлина" върху третираните теми, без повишаване на тона и с много премерени мисли...
12 Февруари 2009 11:20
Кръглата маса не си свърши работата. Комунистите успяха да задушат в зародиш пробуждането на хората. И от страх да не изглеждат "екстремисти", лидерите на опозицията, доста от тях и без това произведени в управленията на ДС, клекнаха.
Но няма как да се върнем обратно там и да сменим историята. Ще трябва едновременно да се руши и да се гради нещо ново. Ама съвсем ново.
А идващите избори изобщо не са най-важното. Какъвто и парламент да докарат, едва ли ще издържи повече от 2 години. Дано дотогава усещащата се вече обществена енергия да е узряла за кардинални промени в устройството на тази държава. Иначе пътуваме към Средна Азия.
12 Февруари 2009 11:25
Жега,
Избори до дупка е демократичният изход.
Идиотско е в криза да те управляват хора с неясен политически профил, зависещи от известни кръгове. Без политическа отговорност, но с ясни икономически интереси.
Идиотско е да те управлява размита коалиция без компактна/адекватна на кризата програма.

А аз залагам, че мъдростта на народа ще му посочи от втори опит правилния избор. На принципа на "втория акъл на българина".
12 Февруари 2009 11:37
Руританец,


Верни неща казваш, но след като се загубиза цели 20 г. за реален преход към истниска, действаща демокрация (а не за нейната местна мимикрия, 2номенклатурно-мутренски" модел), това "отлагане" за "осн. ремонт" на системата ще доведе страната до още по-плачевно състояние, от което в условията на сегашната криза измъкването ще е още по-трудно и с цената на много повече усилия и жертви за обикновенните хора (мафията и в криза пак си е добре)... Принципът на "опит чрез опарване", както при децата, за развитието на една дъожава е голям "лукс", особено при нашето състояние.
12 Февруари 2009 11:37
Лопайте си вие...
Що никой не се сети да направи паралел с Израел?
Както ги гледам - и те са на път да възприемат нашия опит с безпринципна коалиция.
12 Февруари 2009 11:38
Руританец,


Верни неща казваш, но след като се загубиха цели 20 г. за реален преход към истинска, действаща демокрация (а не за нейната местна мимикрия, "номенклатурно-мутренски" модел), това "отлагане" за "осн. ремонт" на системата ще доведе страната до още по-плачевно състояние, от което в условията на сегашната криза измъкването ще е още по-трудно и с цената на много повече усилия и жертви за обикновенните хора (мафията и в криза пак си е добре)... Принципът на "опит чрез опарване", както при децата, за развитието на една дъожава е голям "лукс", особено при нашето състояние.
12 Февруари 2009 11:39
Извинявам се за повторението, проблеми със сървъра !!!
12 Февруари 2009 11:42
Mars Attack,
Ако от мен зависи, още утре сменяме системата
Обаче тя така е направена, че трудно да се сменя. И ще се смени тогава, когато обществото е узряло да я смени, когато е осъзнало какво иска. Това е положението. Няма политически играч, който може сам да се нагърби с това. "Зелените" излизат с много добри предложения за промени в устройството на държавата, но за да станат, наистина трябва да се събере широк обществен фронт зад тях. Няма как да стане за три дни.
12 Февруари 2009 11:42
"Пълна глупост е че народът бил мъдър". Мишо, Мишоо - мислех те по умен. Да слушаме тогава най-мъдрия - ЛАЙНОМЕТЪТ АНДРЕЙ РАЙЧЕВ! Един човек без убеждения, без морал и с безкрайно голямо нахалство. Тая ли проститутка да слушаме бе, Мишо? Тая ли долна личност, която говори това, за което и платят, и която от вярата в "комунистическата идея", премина към още по-истинската вяра - "вярата, че всичко е пазар и пари в брой".
12 Февруари 2009 11:43
OLDMAD,


Може би има +++ вариант (пример): Германия и тяхната коалиция за "национално обединение" ... Меркел така успя да спре рецесията и Германия пак тръгна напред (сегашната криза е друга история). Вярно, че БГ не е Германия, но...
12 Февруари 2009 11:47
Руританец,


Вярно е, по закона за "количествените натрупвания и качествените изменения" би трябвало обществото да "узрее" за промяната. Но у нас след всяко едно "зреене" промяната вместо реална и към по-добро (за населението, не за управляващите да е добре), все по-зле става... Как си го обясняваш този наш "парадокс" ?

Въпросът ми не е само към теб, а и към другите форумци.
12 Февруари 2009 11:54
Пооправен Руританец,
-------
Кръглата маса си свърши работата. Демократите успяха да задушат в зародиш пробуждането на хората. И действайки "екстремисти", лидерите на управляващото тогава СДС, принудиха хората да клекнат.
Но няма как да се върнем обратно там и да сменим историята. Ще трябва едновременно без да се руши, да се гради нещо ново. Ама съвсем ново, използвайки старото.
А идващите избори изобщо не са най-важното. Какъвто и парламент да докарат, няма значение колко години ще издържи. Дано дотогава усещащата се от 20 години обществена енергия, успее да предизвика кардинални промени в устройството на тази държава. Иначе пътуваме към Африка от миналия век.
12 Февруари 2009 11:56
Brightman,
Относно ББ (Big Brother and 1984-live)
На този куриоз лично бях свидетел вчера вечерта около 18 часа.
Станция "Сердика".
По стълбищата надолу - поток от хора, които се вливат в тълпата на перона, чакаща влакчето за "Люлин". Трудещи се-строители на капиталзма, прибиращи се по своите социалистически спални -"Зап. Парк", "Люлин", "Надежда", "Овча Купел" ( и Перник - наскоро!)
Стъпвам на ескалатора към подземието и след малко пред мен се разкрива истинско "дежавю"...
От всичките огромни плазми по тавана над глаите на тълпата и на дваете видео-стени на пероните назидателно гледа огромната и известна до втръскване снимка на ББ - с наклонена на една страна глава и онзи нетърпящ възражение втренчен поглед, известен от къстните портрети на Тато -времето на реалния социализъм! До портрета се точи текст на забавен каданс, в който той обяснява популярното си на последък мнение относно качеството на генетичния материал с които разполага България.. И всичко това на синия фонд на предизвестената победа...
Днес сутринта - на идване на работа, мониторите не работеха. И защо да харчат тока, след като хората тичаха навън за да не закъснеят за работа.
Облъчването сигурно ще продължи довечера, когато същата тази тълпа ще се прибира отново вкъщи...
***
Що ли тази случка ми се връзва много с цитата от горната статия на Петьо:

.... директно да дадем властта на полковниците, хунтата....







Редактирано от - malechko на 12/2/2009 г/ 12:03:07

12 Февруари 2009 12:07
Германия и тяхната коалиция за "национално обединение"...

А самозадавал ли си Въпрос: - Докога с това "Изкуство на Компромис"?
То бива Политика, бива, ама "Като ти опрат яйцата отзад..", компромис тц!
12 Февруари 2009 12:08
Резултатите от следващите избори и сега са горе-долу ясни - повторение на резултата от 2005-та, но ГЕРБ с най-много гласове, а БСП втора, както бяха БСП и НДСВ през 2005-та. Останалите партии горе-долу както през 2005-та, я влязат, я не в парламента. НДСВ при тях. Пак най-вероятно ДПС и БСП ще се коалират и ще чакат ГЕРБ да се съгласи да управлява с тях. Тук иам две възможности - ГЕРБ се съгласяват и пак тройна ламя ни управлява, начело с ББ или ГЕРБ не се съгласяват на коалиция и се отива на нови избори. Варианта ГЕРБ плюс малките партии и АТАКА е малко вероятен. Конкретните проценти и даже дали малките партии като СДС и ДСБ ще влязат в следващия парламент изобщо не са важни.
Аз смятам, че ГЕРБ ще направи коалиция с БСП и ДПС и ще управляват "успешно" още 4 години. За откраднатите имоти няма да се приложи закона, а ББ ще си има оправдание защо пак не успява да направи това, което очакваме от него - има си партньори, не управлява сам, та с две думи другите му пречат.
12 Февруари 2009 12:24
OLDMAD,


Нали "политиката е изкуството на компромиса" ? ... в "нормалната" демокрация де.

Само ти дадох един пример, може би неподходящ за БГ.
12 Февруари 2009 12:56
Подобна ситуация, като описаната от автора, си плаче за следния коментар: На калпави партий, демокрацията им пречи. Или какво, да си пазим демокрацията само за хубави времена, а за времена на криза да я пренебрегваме. Че колко му е да предизвикаме една криза?!?
12 Февруари 2009 13:02
Сталин го е казал, че е важно кой брои гласовете.Каквото решат кукловодите от КГБ и ДС, това ще съобщи Централната избирателна комисия.А настоящите дискусии и проучвания се водят, за да изглежда съобщението на ЦИК логично.
12 Февруари 2009 13:10
Марсе, като твърд привърженик на "Президентска Република", винаги съм отхвърлял плазмодийните и безпринципни Коалиции.

12 Февруари 2009 13:32
Все не можем да "построим" това с което се захващаме.То бе социалиЗъма, че комуниЗъма , сега ДемоСрацията. Преходи разни, перестройки, бъдещи задачи и вечни кризи от всякакво естество. Какво да спасяваме-демокрацията ли? Че нали спасихме световния комунизъм, от и чрез развитият социализъм .Да не забравяме положените титанични усилия.Така ще спасим и демокрацията-естествено световната , нашата както някой пишат е друга бира Избори, партии, съюзи и прочее политически инструменти за укротяване на мишоците. Да вземем, да изберем един президент за да ни представлява пред околните. Свестен дипломат с опит , а не някоя философско-историческа -буболечка.Около 5-6- министри , профита в разните отрасли и да приключим спасяването.А партиите и политиците да се занимават с обществено полезна дейност без да им се плаща, че да видим тогава......Така ще избегнем и откровените безумия, като поставяне на министри на постове за който не са сънували, камо ли пък да
са подготвени. И после да започне търсене на хора за дадена работа , а не работа за някой хора. Я..... изпаднал съм в следобедна дрямка!
12 Февруари 2009 13:48
Xyz,
Аз смятам, че ГЕРБ ще направи коалиция с БСП и ДПС и ще управляват "успешно" още 4 години.

Представа си нямаш колко прав ще се окажеш.
***
Ето дори една възможна стенограма от извънредното заседание на 41-то Народно Събрание, провело се на 1 декември 2009 г. (заседанието се излъчва пряко по националните медии) :
" ....д-р Лъчезар Иванов-председател на 41-во НС:
- Господа народни представители, моля за регистрация на кворума.
(пауза)....Регистрацията приключи. Моля дайте резултатите!..... Присъстват 183 народни представители, отсъстват 57 народни представители от парламентарните групи на Атака, СДС, ДСБ и независими... На лице е нужния кворум. Обявявам Извънредното заседание за открито. Колеги, днешният дневен ред се състои от една точка - Предложение за поправка на конституцията в член (цитира член от конституцията според който България е парламентарна република). Предложението е изготвено от Министерския съвет и е подкрепено от парламентарните групи на ГЕРБ, БСП и ДПС. Текстът ви е раздаден предварително. Има ли някакви предложения?......Няма. Давам думата на генерал Борисов - министър-председател на РБългария. Заповядайте г-н генерал.
Генерал Борисов - министър-председател на РБългария:
-Уважаеми господин председател на Народното събрание, господа и дами депутати, сънародници. Ето тук пред вас съм дове целия си министерски съвет...целия! (посочва ги с ръка) Ние сме тук с открито съзнание, че така повече не може .... (в следващите си думи министър-председателят кратко, но ясно обяснява на всички, как кризата се е задълбочила, как страната е изправена пред угрозата да бъде отстранена от ЕС, и как... и пр. Това налага извънредни мерки-които описва. След това подчертава, че на някой може да му се струва как днес е още рано, но утре ще бъде късно. Набляга на нужда от сплотяване на нацията и предлага това да стане под професионално организираното ръководство на министъра на вътрешните работи Цветанов, който е разработил подробен план...Накрая предлага народното събрание да гласува извънредните пълномощия)
Залата избухва в ръкопляскания и отделни възгласи "браво", министърът на просветата Фандъкова поднася цветя на министър-председателя, които той дава на охраната си и напуска трибуната с твърда крачка.
....д-р Лъчезар Иванов-председател на 41-во НС:
-Моля да гласувате, колеги... Дайте резултатите... Гласували 183, за -183, против -няма, въздържали се - няма. Изменението е прието! Днес България тръгва по нов път .... (думите му са заглушени от овации и ръкопляскания)... Обявявам Извънредното заседание на 41-но НС за закрито.
Настъпва глъчка и весело оживление в залата, в което пробива гласът на .д-р Лъчезар Иванов-председател на 41-во НС:
- Колеги, моля за едно съобщение - каня вас и колегите от Министерския съвет да отбележим този знаменателен ден с чаша вино в клуба на народния представител. Заповядайте!"

12 Февруари 2009 13:52
malechko, бегай у Холивуд да пишеш сценарии, заплащането е добро!
12 Февруари 2009 14:10
Върна ме доста назад във времето, фотон. Полковник Пачеджиев, втори район, "Огнева подготовка'. Метален глас. Военен отвсякъде.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД