:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,826
Активни 869
Страници 17,729
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Разпознаването

В епичното задръстване поради блокадата за пристигането на скопския гостенин гледах от автобуса как яркожълт кран вдига и люлее във въздуха заключената от години вестникарска будка на Стефан Венев. Странно, но това ме натъжи повече и от новината за смъртта му, която преди месеци ме намери толкова улисан и угрижен, че нямах време дори да й повярвам. Сега, като виждах как жалкото напуснато павилионче се отлепя от тротоара край спирката и се насочва към каросерията на огромния камион, безнадеждно и примирено осъзнах, че след приятеля ми тук не остава повече нищо. Нито дом, нито гроб, нито дори спомен. Утеших се, че той сам бе пожелал това и бе последвал съдбата (сърцето) си отвъд океана, без дори да погледне назад.

Стефан не бе продавал вестници цял живот. Строителен инженер с добра кариера, някакъв обезумял моторист го бе ударил на пешеходна пътека и го бе натрошил. Събра го наново и го сглоби моят запален читател д-р Славей Конов, оттам се и запознахме. Често пропусках един-два автобуса - да поприказваме. Бяха бурни времена, политика и страсти подлудяваха обществото,



хората грабеха вестници и ги коментираха още неразгърнати



Стефан разказваше страхотни анекдоти и черпеше с кафе от огромен термос. Това ставаше обикновено в студените месеци - и сега се виждам да вися пред будката все в дъжд и в сняг. Лятото и есента Стефан изкарваше на "Арапя", където печеше изстрадалото си тяло. Мен костите ме командват, казваше той, не душата. Подхвърляше, че живее втори живот, а също и че се надява на трети.

Понякога се виждахме с него и Славей в бирарията под кестена и там в един момент забелязах, че Стефан е престанал да се шегува и гледа някак разконцентрирано ("матово" го определи веднъж Славей). Скоро сам разказа какво става.

От известно време сънувал една и съща жена. Сънувал я с подробности - лице, фигура, облекло. Появявала се поне веднъж в седмицата, говорела му нещо, но без звук. Пред морски бряг и тъмно запенено море или в интериор със странна картина на стената. Още не бяха се появили американските сериали с медиумите, които сънуват непозната действителност в детайли и разплитат неподозирани престъпления. Не, това беше само една жена, която нашият инвалид не беше срещал, но която го навестяваше в съня му и която, както той се изразяваше,



"превърташе" сърцето му



Няколко пъти Стефан се бе припознавал на улицата. Тя го обсебваше все по-дълбоко, той се промени, мълчанието го обвиваше все по-сурово и имаше нещо динамитно в това мълчание. Но той търсеше и се стремеше - и все пак измисли нещо...

Помоли ме, ако са ми останали познати от времето на "частните случаи", да намерим някой от онези "специални" художници, които рисуват по описание на очевидци с цел разпознаване. Ще си плати и ще разказва, докато се получи добър словесен портрет на непознатата от сънищата. Но от "частните случаи" бе изтекла много вода, последните криминалисти, които познавах, бяха вече изхвърлени от полицията. Не бях наясно и дали този метод не беше заменен с по-модерния фоторобот. Обещах, но отлагах, не знаех откъде да подхвана. Стефан бързо усети това и престана да ме пита.

Но вестникарската будка е и страхотен център за обмен на информация. Ако там споделите болка и желание, проблем ако изложите, ако търсите адрес или лекарство, надеждата да стигнете до целта е твърде реална. Така Стефан неправдоподобно бързо се бе добрал до нужния човек: арменец от Пловдив, полицейски художник в Гренобъл, който лете идвал в отпуск в старото отечество... Адреса дал негов съученик от художествената гимназия, а после Стефан и френският полицай се установили на "Арапя", където и бил създаден портретът на сънуваната жена.



Видях този образ и дори известно време го притежавах



Художникът се беше постарал: не бе от онези портрети, на които можеш да напишеш "издирва се". Завършеният вариант бе в пастел, чертите бяха омекотени, но и силно сугестивни: и насън, и наяве такава жена може да те закове. "Не и ако я гледаш всеки ден" - помислих тогава. Ще я погледа Стефан и ще се успокои.

Само че Стефан направи друго. Извади копия и тръгна да разпитва. Когато никой не разпознал "модела", той го окачи на стъклото на павилиона си и след месец и нещо една гражданка я разпознала: "Ева от "Люлин". Той я търсел в "Младост", а тя била от другия край на София. Но Ева я нямаше и на другия край на София - тя се откри на другия край на света. Когато Стефан проби и замина, той не обяви, че няма да се връща. Знаел ли е, не е ли...

След време Славей ми показа многозначителна фотография: хубавата жена от сънищата, която държеше на гърдите си онзи "полицейски" портрет. Изглеждаше уверена и доволна. Имаше защо - магнитът й се бе оказал толкова могъщ.

Аз получавах предимно честитки за празници, вероятно го бях разочаровал. Но през цялото време бях убеден, че Стефан е щастлив там.

Любовния му подвиг не коментирам и сега, макар все още да са ми останали думи и за любовта. И цялата тази история не е само удивителна и прекрасна, тя се оказва трънлива и изтощителна. Защото нашият инвалид



намира дамата от сънищата си... в инвалидна количка



В опустяващ приют, на ръба на някакъв индиански резерват. Но за двамата животът започва отново, другояче. След чудото на любовното разпознаване това е "третият" му живот - преданост, скиталчества, тържество на чувствата. Този "трети" живот е пълен с поразяващи подробности, с невероятности и сбъдвания, с перипетии и превратности, с блясъци на верността и изстрадване на любовния дълг. Разполагам с тези подробности. Но ние с вас няма да навлизаме в това. Защото ще замирише на Холивуд. Е, и ще се получи твърде широко "платно", както казват отраканите романисти. А в нашата колонка просто няма място за никакви "платна". В нея може да се вмести не повече от една пощенска картичка.

Тази пощенска картичка за любовта, която да получите току преди Свети Валентин...
25
4281
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
13 Февруари 2009 03:29
Благодаря за картичката!

13 Февруари 2009 04:38
Хем тъжна , хем красива история...Мисля си , че всеки има поне един приятел с необкновенна съдба.. Калин Донков е имал възможноста да разкаже за неговия си пред по- голяма публика, което е много красиво и му прави чест
13 Февруари 2009 05:57
Калине, ... винаги е хубава твоята колонка и не е заради думите , а за предадените чувства ... за усещането. В миналият брой споделих нещо малко ... за вярата ни, за разстоянията , за приятелите и хората които обичаме ... Не физическата отдалеченост е страша, ... а духовната . Това ми напомня за разказа ти за твоя приятел от казармата, Васко. Същото е някак си ... Васко не е бил сам, ... не си е отишъл сам от този свят , имал е теб като приятел ... въпреки времето и разстоянието, които са ви разделяли . Стефан е намерил това, което го допълва и прави душата му някак си едно цяло и завършено нещо , намерил е любовта , колкото идеализирана , ... толкова и реална, ... истинска.
Душевното ни пространство определено от вярата ни , надеждата ни ... и тази толкова силна любов е всъщност нашия малък свят без който ... сме нищо .
Благодаря ти !
13 Февруари 2009 08:34
Г-н Донков, чудесен сте!!!
13 Февруари 2009 09:21
По-силно нещо не бях чел скоро...

Поклон!
13 Февруари 2009 09:32
Сещам се за подобна история описана в "Пеперудата" на бившия френски каторжник Анри Шариер, една от любимите ми книги.Който я прочете няма да съжалява, сигурен съм.А за Калин
13 Февруари 2009 10:11
Животът на човека (метафорично)е като огледало , направено от малки парченца-хората които познаваме , познавали в първо лице или чрез творчеството им.Някои парченца са мътни с криви образи, а други светли с ясен образ.
Калине, благодаря за човечността и светлината която струи от твоите парченца!
13 Февруари 2009 10:33
Колко са ни нужни такива чисто човешки, силни и нежни думи! Благодаря! В днешната вулгарна преса това толкова рядко се среща.
13 Февруари 2009 10:44
Това което мога да ви кажа е, че най-щастливото семейство, което съм срещал през живота си, най-съкровените съпружески взаимоотношения, най-интересните и полезни връзки между деца и родители, е едно семейство инвалиди, отгледали и дали най-стабилното възможно образование и на трите си деца. Това ме изуми, но и ми отвори очите - цялото богатство е в нас но ние не знаем как да го открием, заради алчност и себичност. Това е!
Ще си призная, че срещнах и един подобен случай с милионери с едно детенце на около дванадесет години. Имаха си собствен самолет и това им беше страстта. Радвах им се, като семейство, но след като срещнах инвалидите, те просто останаха в сянка.
Да са живи и здрави всички!
13 Февруари 2009 10:46
И от мен Браво!
Великолепно пасва за Денят на "Св.Трифон Казанова"!
Е, захарта ми доде малко в повече, ама то и празникът е такъв.
13 Февруари 2009 10:51
За написаното - .
То ми дава надеждата, че ВЪПРЕКИ ВСИЧКО, "не всичко е загубено" у нас, след като има автори (личности ), способни да създават и сега такива творби. Но най-тъжното е, че такива хора не могат да участват по-решително (с конкретни отговорности и действия ) за изваждането на страната от положението, в което се намира.
13 Февруари 2009 11:37
Браво!
13 Февруари 2009 11:58
Бравос!
13 Февруари 2009 12:06

Б-52 - за "Пеперудата" на Анри Шариер


И за неотразимия Калин Донков, разбира се...
13 Февруари 2009 12:11
Браво, г-н Донков, разплакахте ме!
13 Февруари 2009 12:22
LA,


Имаш ли си "клинекс", или да ти пратя малко от Марс ? (шегувам се, разбира се).
13 Февруари 2009 12:51
Благодаря, за поредната истинска история. След всека петъчна среща с Вас, Г-н Донков, се връща част от надеждата ми и си спомням старата негърска притча за човека, който бил толкова беден, че нямал пари за обувки и заплакал, и тогава видял човек без крака.
13 Февруари 2009 15:43
Много хубава и затрогваща история.
13 Февруари 2009 16:01
13 Февруари 2009 16:13
Много хубава и трогателна история. Сетих се за един разказ на О. Хенри, „Даровете на влъхвите”. Подхожда за деня на влюбените. Между другото, когато бях млад, в България не знаехме за този нехристиянски (комерсиализиран всъщност) празник, което не ни пречеше да се обичаме и да си го доказваме. Та в разказа на О. Хенри се разправя за Нея и Него – двама бедни млади, които силно се обичали. Тя имала разкошна кестенява коса, а Той – златен джобен часовник, наследство от дядо му. И за да му направи подарък за Коледа, тя продала разкошните си коси и му купила платинена верижка за часовника. Той пък си продал часовника, за да й купи гребените, които тя много харесвала за разкошната си коса. Самия разказ можете да прочетете Натиснете тук.
И моля Калин Донков за извинение – никак не подценявам и неговата история.
13 Февруари 2009 17:27
Г-н Донков,
В забързаният и жесток свят много често забравяме за човешките отношения, безкористното приятелство и най-вече Любовта между хората.
13 Февруари 2009 18:37
13 Февруари 2009 19:24
Г-н Донков, кога ще съберете прекрасните си разкази, публикувани тук, и да ги издадете? Аз си ги запазвам на компютъра, но много бих се радвала да ги издадете като книга.
15 Февруари 2009 10:03
Благодаря, Авторе !

Имаме потребност да повярваме в доброто у себе си, за да го следваме, отхвърляйки съмненията и понасяйки трудностите като добри приятели.
С истинските приятели винаги е трудно.
Забравили сте всяка суета, за да ни подарите тази чудодейна история без украшения. Благодаря.
15 Февруари 2009 21:59
Даа... градският е майстор!!! Е не може всички в България да сме боклуци, все пак живеем в Божият свят, не на Марс някъде си!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД