:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,715
Активни 805
Страници 17,618
За един ден 1,302,066
Мераци

Изборите в един ден не решават, а създават проблеми

Партиите правят пореден опит да събудят интереса на гласоподавателите, без да решат истинските въпроси
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Изборите в един ден ще спестят само едно - средства за предизборните кампании на партиите. Това обаче е проблем на партиите, не на гражданите. НДСВ - вносителите на идеята "2 в 1", би трябвало да са наясно с това.
Приближаването на изборите предизвика експлозия от идеи за провеждането им. Те варират от откровен популизъм до мними опити да се сложи край на досегашната практика с възпроизвеждането на модела. Но целта им е обща - да събудят интереса на отегчения избирател към партиите и да си гарантират участие и в раздаването в 41-ото Народно събрание.

За всички е ясно, че идеята на БСП за въвеждане на мажоритарен елемент във вота и тази на НДСВ - изборите за европейски и национален парламент да са на една дата, не решава основния проблем. А той е - политиката да бъде изчистена от дългогодишно наслоената мръсотия чрез нови лица, необременени от миналото, нови идеи и чистото им прилагане. И ако първото предложение все пак има някаква, макар и слаба надежда да се осъществи, то все по-очевидно е, че



второто е просто жълт предизборен балон



Т.нар. "Избори 2 в 1" само ще създадат нови главоболия на гражданите.

Дори и за българите в Чикаго е ясно, че зад този опит за съвместяване на два абсолютно различни вота стои страхът на НДСВ от изпадане от следващия националния парламент. Но тук логиката е друга. Европейските избори по правило са далеч по-безинтересни на хората от националните. Затова и избирателната активност при тях е значително по-ниска. Царистите обаче смятат, че предложението им за съвместяване с националния вот ще направи впечатление с това, че се пестят пари по време на криза. Колко благородно! Разграничителната линия, която жълтите се опитват да прокарат между себе си и останалите в управлението в последните месеци на мандата, също е намигване към избирателя, че в НДСВ още има хляб, въпреки помръкналата харизма на царя.

Позакъснелият опит за целенасочено опозиционерство буди обаче, меко казано, недоверие. И най-вече не дава отговор на въпроса що ще партията на Симеон в коалицията, след като България стана член на ЕС. Нали бяха обещали да напуснат, щом страната постигне заветната цел. На този въпрос жълтите не могат да дадат смислен отговор вече втора година. Сега и да напуснат, и да не напуснат - няма как да скъсат



пъпната връв със Станишев и Доган



Колкото до така желаната промяна в конституцията - за нея дори и технологично време няма. Изборите за европейски парламент трябва да бъдат насрочени най-късно на 7 юни. Двата избора могат да се съчетаят в едно и също време само ако изместим напред нашите избори. Това може да стане, ако Народното събрание предсрочно прекрати правомощията си. Такава идея обаче не вирее в парламента. Другата възможност е да се промени самата конституция, но това изисква време и съгласието на 2/3 от всички народни представители.

Самата процедура по поправката на основния закон, дори да се приеме, че има пълен консенсус, ще отнеме много време. Пък и консенсус очевидно няма. От ДПС вече категорично заявиха, че няма да подкрепят подобна промяна. БСП също са против, но смятат да бавят топката до последно с питане до Конституционния съд. Доста йезуитско решение, впрочем. В питането те ще зададат въпрос, чийто отговор вероятно ще е, че президентът няма право да съкрати мандата на парламента, а подобна промяна в конституцията може да направи само Велико народно събрание. А възниква и резонният въпрос - при всеки случай ли, когато на управляващата партия нещо не й е удобно, трябва да променяме конституцията?

Дали опитните юристите на НДСВ не са си давали сметка за това? Или пък просто се включиха в играта на БСП с мажоритарния вот - ето, ние искахме, но те не дават. Простата аритметика сочи, че дори и в един ден, изборите едва ли ще са толкова икономични. За двата вота ще трябва да се поръчат отделни бюлетини и урни. Ще трябва да се брои поотделно. Реално може да се спести от заплатите на членовете на избирателните комисии и от транспортни разходи.



Толкова ли струва една промяна на конституцията?



Това, което реално ще се спести, са парите на партиите за предизборните кампании. А те, както е известно, са доста скъпи. Това обаче е проблем на партиите, не на гражданите. Ако някоя партия се притеснява, че няма да издържи финансово, да не се включва в играта. Такива притеснения биха имали по-скоро малките формации и тези, които не са сигурни, че инвестициите ще бъдат възвърнати чрез ново участие в парламента. Като НДСВ и десните, които всъщност подкрепиха изборите в един ден. Е, подкрепи ги и президентът Георги Първанов, но при него е разбираемо. Изкушението да ти бъде дадена властта да прекратиш предсрочно мандата на едно правителство и един парламент - с аргумента за необходимостта от съвместяване на вота, трудно се преодолява.
45
2318
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
13 Февруари 2009 05:00
Пореднийот буламач...не знам как требе да е, ама не требе да е така.
Ако в майка България пулитиците беха национално-отговорни, спокойно биха провели изборите 2 в 1.
Доводи от сорта на "Простата аритметика сочи, че дори и в един ден, изборите едва ли ще са толкова икономични. За двата вота ще трябва да се поръчат отделни бюлетини и урни. Ще трябва да се брои поотделно. Реално може да се спести от заплатите на членовете на избирателните комисии и от транспортни разходи." са за малоумници, та само който хал-хабер си нема какво се харчи за заплати и газьол на членовете на комисиите по време на избори, мое да ръси таквиз тъпотии.
А бисери от рода на "...изборите за европейски и национален парламент да са на една дата, не решава основния проблем. А той е - политиката да бъде изчистена от дългогодишно наслоената мръсотия чрез нови лица, необременени от миналото, нови идеи и чистото им прилагане." даже не подлежат на коментар.
Чунким ако изборите ги проведем на различни дати, току-виж сме разрешили основнийо прублем, т.е. от небето са паднали "нови лица, необременени от миналото, нови идеи и...Аладин с неговата вълшебна лампа.
Щото...с пулитици кат наще, саде некой дух мое да помогне на народо в България.
13 Февруари 2009 09:07
Виждаме, че тов.Пырванов-Гоцэ е бил прав.
Понатисне тук-там и се появят необходимите статии...
13 Февруари 2009 09:45
Bay Hasan,
В случая те подкрепям.
Не виждам смисъл да губя два мои дни в гласуване, когато може да загубя един.
Ако за електората на БСП свободното време не е проблем, за останалите/вкл. и за мен лично/, всеки час е ценен...

Същото важи и за твоите сънародници, които ще трябва да идват от Анадола два пъти вместо един.
13 Февруари 2009 10:09
Ако изборите са в един ден, повече хора ще гласуват. Аз едва ли ще ходя да си губя времето 2 пъти.
13 Февруари 2009 10:34
Веселинче, репченето на царистите е от типа-ние още шаваме и се надяваме да не умрем на изборите през Юли.Горките , как не проумяха, че крадливия Моньо Мадридски провали хубавата идея за центристката партия, която да бъде баланс между лявото и дясното.Така че Паси и тути -кванти "царедворци" да си търсят работа.Тях ги няма в следващия парламент.Казах!

Редактирано от - vekia на 13/2/2009 г/ 10:37:01

13 Февруари 2009 10:54
Вече го казах - този Форум плаши доста политици!
Четат го, вкл. и национално-отговорните, четат дори и между редовете.
Никак не им харесва, но въпреки това го четат и внимателно анализират...
Затова - Пишете!

13 Февруари 2009 10:59
Както и да гласят изборите все по-малко хора ще гласуват. Обезвери се българинът - и с право. За когото и да гласуваш, след като се уреди с Голяма лъжица просто забравя кой и защо го е пратил нагоре във властта. Странно защо, обаче нито властници, нито опозиция споменават за начин за отзоваване на депутат, който мълчи четири години в Парламента или пък /може би още по-зле/ дрънка точно обратното на това, с което се е докопал до заветното топло местенце. Даже и Атака не говори такива неща, а уж са за правдата и справедливостта! Много ми се иска да има механизъм, с който в най-кратък срок да бъдат отзовавани нелепи депутати, мамещи своите избиратели - дали ще видим такова чудо, а?
13 Февруари 2009 12:07
Първоначално възнамерявах да не отговарям на поредния журналистичиски "тюрлю-гювеч" (по изпитаната рецепта за смесване на полуистини с откровени лъжи) в който пропрезидентската теза за едва ли не магическия ефект, който се преписва на "мажоритарния елемент"... (куха фраза въведена в употреба от президента-агент) се бори с "реакционните идеи" на НДСВ в подкрепа на демокрацията, чрез повишаване на избирателната активност (за по-голяма представителност на парламента), подкрепени и с "прагматичния елемент" за икономии по време на криза.


Статията започва с фундаменталното умозаключение на авторката за "основният проблем" на българската демокрация, а той бил, цитирам:


"...политиката да бъде изчистена от дългогодишно наслоената мръсотия чрез нови лица, необременени от миналото, нови идеи и чистото им прилагане..."



Под "стари лица" Гарчева визира най-вероятно НДСВ и част от трагичната десница, която кондиция към настоящия момент е по-зле и тази на орда "разбити авари", но това е друга тема. А кои са и къде са новите лица гарчеви? Да не би според авторката това да са същите, които към момента сремежливо надничат иззад широкия гръб на формалния столичен кмет, които лансираха "напредничавия" олигарх Ковачки, които са се окопали в и около президентската институция, които си направиха "частни градове" в Дупница, Велинград, Сандански, Правец, Несебър и пр.?


Така без да получим отговор стигаме до откровената лъжа, с брада на която бе завидял и Осама бин Ладен, за уж обещаното от НДСВ напускане на коалицията след приемането ни в ЕС.


"...Позакъснелият опит за целенасочено опозиционерство буди обаче, меко казано, недоверие. И най-вече не дава отговор на въпроса що ще партията на Симеон в коалицията, след като България стана член на ЕС. Нали бяха обещали да напуснат, щом страната постигне заветната цел. На този въпрос жълтите не могат да дадат смислен отговор вече втора година..."




Понеже наглата манипулация на Гарчева цитирана по-горе не се нуждае от коментар, ще си позволя да я удостоя със СМИСЛЕН ОТГОВОР, по въпроса който явно я вълнува вече втора година "Защо НДСВ не напусна правителството на 1 януари 2007 г?"



Първо: НДСВ влезе в тази коалиция, защото избирателят, и тези които гласуваха и тези които по някаква причина не пожелаха да гласуват реши така. Избирателят нареди тази коалиция. Ако избирателят искаше управление без БСП и ДПС защо не подкрепи по-категорично НДСВ? Станишев и Доган ясно бяха заявили своите намерения преди изборите. Царят достатъчно ясно поиска от народа подкрепа за втори управленски мандат. Е да, получи я но от доста недостатъчен кръг хора. Ако пък избирателят бе толкова недоволен от НДСВ защо ги постави на второ място, а не подкрепи категорично "десните" или "вожда-националист"? Избирателят даде ясен сигнал, че иска БСП във властта. Не "десните", а БСП. И така през лятото на 2005 г. коалицията от "двойна" стана "тройна". НДСВ влезе в това правителство с ясното съзнание, за политическите негативи които ще й донесе това участие в краткосрочен и средносрочен план. Неучастието на НДСВ в това правителство обаче щеше да ни изправи пред неизвестността на нови избори през есента. Непредвидимостта на това упражнение щеше да постави България под угрозата да се сдобие с ново коалиционно правителство, но съставено с помощта на проруската, антиевропейска и популистка партия "Атака". Това би поставило под въпрос всички реформи проведени през периода 2001-2005 и най-вероятно би отложило за неопределен срок влизането на България в ЕС. А това щеше да означава вълна от евроскептицизъм и край с реформите започващи с приемането ни за пълноправен член на ЕС.


Да, приемането на България в ЕС на 1 януари 2007 г. съвсем не е краят, както се опитват да ни убедят такива като Гарчева, Шулева, Ралчев и сие, а СЪЩИНСКОТО НАЧАЛО на ЦЯЛОСТНОТО РЕФОРМИРАНЕ и МОДЕРНИЗИРАНЕ на българското общество по европейски образец. Колко сме далеч от европейските принципи и норми на работа си личи най-ясно по аргументите на Брюксел за спиране на достъпа ни до европейските парични фондове. Заради наглите кражби, заради неработещата съдебна система, безнаказаната корупция, шуробаджанащината и конфликта на интереси, срастването на властта с организираната престъпност и пр. Дали, ако НДСВ не участваше във властта, щяхме да чуем за "схемите на Батко" в НАПИ? Дали Румен Петков щеше да напусне МВР ако не беше НДСВ? Дали Станишев щеше да получи подкрепа за ДАНС ако НДСВ не участваше в това правителство? Дали щеше да се въведе плоският данък от 10%? И не на последно място - дали щяхме да останем лоялен съюзник на НАТО в Ирак и дали изобщо щяхме да получим някакви пари от иракския дълг, който другарите комунисти с лека ръка бяха отпуснали на Саддам Хюсеин и "братския иракски народ"?


Второ: БСП и ДПС от самото начало на демократичните промени у нас играят като СИАМСКИ БЛИЗНАЦИ. Далеч преди изборите от 2005 г. Доган демонстративно се прегърна със Станишев и заяви участието си във властта. Мераците му да обезличи и унищожи НДСВ в т.нар. "либерален алианс" срещнаха категоричен отпор от страна на Царя. След това стигнахме до трагикомичните напъни на БСП и ДПС да съставят правителство без НДСВ, завършили с пълно фиаско и довели до съставяне на коалицията "8 плюс 3 минус 5", както остоумно я определи Ники Василев. Коалиция с мандата на ДПС, не на БСП. Царя бе поел ангажимент да не участва в правителство с мандата на БСП и удържа на думата си. Не само това, но и това правителство в което НДСВ бе малцинство "11:5" управлява с коалиционно споразумение написано от Николай Василев и неговия екип. В него бяха заложени 3 основни принципа, които никой от останалите коалиционни "партньори" не си позволи да наруши защото знаеше какво ще последва. Трите основни принципа поставени от НДСВ като условие за участие в това правителство бяха неприкосновеност на валутния борд, запазване тренда на напаление на данъчната тежест за населението и бизнеса и бариера за мераците на др. Масларова и сие до 40% от БВП. Нещо повече основните критици на това провителство бяха принудени да го атакуват с леви аргументи за водената от него дясна икономическа и данъчна политика.


Трето: Опитите на НДСВ за по-голяма представителност на българската демокрация, чрез по-висока избирателна активност не датират от вчера. Нека си припомним изборите през 2001 г. Преди 8 г. Царят предизвика истински фурор с решението си да участва на парламентарните избори и чрез рекордно високия вот обърка сметките на комунистите и Доган, които още тогава бяха готови да изритат Костов и крадливата му клика. На следващите избори отново НДСВ правеше непосилни опити да увеличи избирателната активност, чрез нестандартната идея за изборна лотария и настояването за разкриване на повече избирателни секции за емигрантите ни в Западна Европа и Америка. Тогава същите тези хора, които сега с лека ръка са готови да похарчат 20 млн. от нашите данъци застъпваха обратната теза - че идеите на НДСВ били популизъм, че щели да натоварят избишно бюджета, че били корупционни и т.н. Целта е една - ниска избирателна активност, аргументите за нейното постигане са коренно различни, но нима това има значение... Ако не ме лъже паметта тогава ставаше въпрос за 3-4 милиона лева. Сега при очертаващия се харч от 20 млн.лв. и то по време на криза, без да се брои няколко месечния медиен тормоз над избирателя, който също струва пари и то МНОГО ПАРИ, същите тия другари застъпват обратната теза. Нещо повече, съвсем наскоро точно "сиамските близнаци" БСП и ДПС отказаха за подпишат декларацията за честни избори в нейната най-съществена част - за създаването на преброителни центрове. Това да ви говори нещо? Дали традиционно високите им резултати в дълбоката провинция се дължат само и единствено на любовта на селското население към тях или и на нещо друго... Дали "турстите" на Доган са основния ни проблем по време на избори или нещо друго...?
13 Февруари 2009 12:17
Танасе, нещо май, а...
Дисертация ли защитаваш, или що?
13 Февруари 2009 12:25
Съвсем не колега... Просто този път се наех малко повече заради наглата лъжа гарчева, че НДСВ били обещали да напуснат коалицията след приемането ни в ЕС... Който е чул, прочел подобно нещо да каже и покаже... линк например.


Това е... Бъди здрав!
13 Февруари 2009 12:37
Танасеее, хората казват, че една снимка струвала хиляда думи. Всичко това, дето си го написал, вчера във вестника го показаха само със снимката на бабишкера, напиращ да целуне Сергейчо

_______________________
Блогът на Манрико
13 Февруари 2009 12:41
Танасе,
сигурно си честен и наивен вЬрващ в Бог, Цар и Отечество. Осъзнай се и изхвърли в помийната яма втория и свитата му. В останалото продължавай да вярваш. По-подло и с андрешковска алчност и простащина не се е отнасял към народа никой друг освен Симо ІІ Крадливий.
13 Февруари 2009 13:04
Вероятно бих се съгласил със теб Манрико, но това ще е по-скоро от любов към фотографията. Аз съм голям почитател на това изкуство и дори се опитвам да го упражнявам далеч по-често от писането. Повярвай ми!


Не можах да разбера обаче, дали ти и ТАПА-та сте съгласни с безпардонната и откровена лъжа, с която авторката Гарчева се опитва да манипулира читателите на вестника. Това е малко обидно, не мислите ли? Това е същото като един колега фотограф да направи снимка на Ахмед Доган редом до Емел Етем и след това във Фотошоп да смени Етем с английската кралица... например. Това във фотографските среди се нарича груба манипулация на снимката, колаж. И не само това ами и после същия колега да седне и да ни убеждава, че фотографията му е автентична. Но докато при снимките има технически способи за проверка на автентичността им, то при журналистиката това съвсем не е така. За вас не знам, но лично моя милост не съм съгласен да гледам журналистически "статии-колажи"...



П.П. ТАПА предпочитам да не си общувам с форума чрез лозунги... моля? Както казват англичаните "бахтън от лозунги"... за времето до 1989 г.



Редактирано от - DILBER TANAS на 13/2/2009 г/ 13:21:30

13 Февруари 2009 13:12
Не можем нито да сме съгласни, нито да сме несъгласни с твърденията за НДСВ, защото никога не можем да ги разберем. Таман ти се стори, че си разбрал какво е искал да каже "царят" и ти обяснят, че той всъщност е казал съвсем друго нещо, което няколко години от никого не е разбрано, а сега му е дошло времето да се разбере и ни го обясняват снизходително. Та и с коалицията с БСП така - първо хич нямаше да правят коалиция, но после се оказа, че това било означавало, че ще е целева коалиция за влизането в ЕС, пък после - че това значело да изкарат целия мандат.
.
П.С. По тази причина не можем и да имаме доверие на "царя", защото доверие означава да вярваш на нещо казано, пък как можеш да вярваш на нещо, което не разбираш. Така че си търсете верващи сред разбиращите

_______________________
Блогът на Манрико

Редактирано от - Manrico на 13/2/2009 г/ 13:14:54

13 Февруари 2009 13:38
"защото доверие означава да вярваш на нещо казано..."




Да, друже Манрико, много още неща ще има да чуеш казани и обещани... Формалният столичен кмет и останалите виртуални герои от "популистката вълна" започнала още с появата на "артистичния" Жоржи, минала през "намръщения" Сидеров и кой ли още не... ще има още какво да ти обещаят. Малко по-различно стои обаче въпросът когото дойде ред да се прави равносметка за СВЪРШЕНОТО и РЕЗУЛТАТИТЕ от него. Столичния кмет и "управляваната" от него община отново са ярък пример за разминаване между думи и дела. Гарантирано от ГЕРБ! Прозрачност и генерална промяна! Кухи лозунги зад които прозира престъпна немърливост и управленска недостатъчност. За разлика от тях НДСВ вече близо 8 години е в изпълнителната власт на страната и въобще не може да се оплаче от липса на резултати. Човек трябва да е или много черноглед или с безвъзвратно промито съзнание за да каже обратното. Вярно е - все още има какво още да се направи. Все още има реформи, които бяха отлагани или направо саботирани, на нали затова са изборите. Ето сега с помощта на Брюксел нещата лека-полека започват да си идват на мястото и аз съм оптимист, че не всичко е загубено.

Тепърва всеки ще си прави равносметка... тепърва всеки ще трябва да взема решение. Като добавим към това и световната икономическа криза, която неминуемо ще ни засегне се очертава интересен избор. Независимо дали "2 в 1", "2 в 2" или най-мрачния сценарий "2 в 3"... (защото като нищо може да се окажем в задънена улица и през септември-октомври пак да се наложи да се разхождаме до урните)...

Редактирано от - DILBER TANAS на 26/2/2009 г/ 19:15:33

13 Февруари 2009 13:54
vekia: ...Така че Паси и тути -кванти "царедворци" да си търсят работа.Тях ги няма в следващия парламент.Казах!

Как така да си търсят работа? Те забравиха какво е това. Ако са знаели, де.
.
Танасе, не плачи за НДСВ, джанъм. Не струват и сълза те. Е, Тапа, и той те жали...


13 Февруари 2009 14:01
Апропо Манрико,


вярата, предполага доверие не разум и доказване


Царят и НДСВ вече не се нуждаят от доверие защото са се доказали. Който твърди обратното трябва да се събуди защото вече не сме 2001, а 2009 г. НДСВ се нуждаят от хладния и прагматичен разум на мислещите и рационални избиратели от средната класа (доколкото тя съществува), не от емоционалните изблици на хора като бабата от снимката със Станишко, която се умилява само при вида му... Нали не очакваш от мен подобно на ББ да упреквам и обиждам пенсионерите за тяхната носталгия?
13 Февруари 2009 14:17
Нали не очакваш от мен подобно на ББ да упреквам и обиждам пенсионерите за тяхната носталгия?
Не, разбира се - нали и любовта към "царя" пак на носталгия се крепи - е, и малко на мечти по романите на Дюма

_______________________
Блогът на Манрико
13 Февруари 2009 14:45
Да им имам проблемите на НДСВ!
Два в Един даже и по конституция не може да стане! Няма да влязат в парламента и кво? Голям праз!
13 Февруари 2009 14:50
ТАПА, споделяйки мнението ти, да отбележим все пак. "Андрешко" е нова, демократична метафора - откакто бирниците станаха добрите. Простосърдечният шоп Андрешко е все пак далеч по-симпатичен от аристократичния бастард Симеон. И 2 в 1, и 3 в 1, все там седим - в блатото.
13 Февруари 2009 15:14
аз пък не виждам що е нужно толкова да рИвем за избори 2 в 1. избори през месец в най-лошия случай са едно елементарно изпитание за гражданското самосъзнание. и на толкова милеещите за страната и народа не би трябвало да им е проблем да си занесат мързеливите задници на 200-300 метра до билзкото соу и да отделят 15мин. преди да поемат за гъби в неделя. нали са "граждани"?
13 Февруари 2009 15:29
bat izo, нямаш проблем - дай ми 20млн.лв. и бягай да правиш избори 1+1.
Ако пък толкоз искаш, може променим "Избирателния Закон" да стане 1+1+1...
Тъй де!
Като ше е Гарга...баре да е рошава!
13 Февруари 2009 15:47
Трябва да те разочаровам Манрико, но към Царя аз "любов" не питая. Уважение - да, респект - да, признателност за "кръста", който е поел да носи в името на Родината си, от която 50 г. изгнание не са успели да го отделят - да, но "любов"... Мисля, че за нормалните хора, към които не се съмвявам че принадлежиш, е характерно да изпитваме подобни чувства към жените си, към родителите си и към децата си. Но любов към партия... или нейния лидер. Извинявай, но ме бъркаш с някого другиго приятелю.


Ще ти повторя отново б а в н о защото сигурно си се разсеял нещо и не си прочел написаното от мен - оценката ми към и НДСВ е плод на хладна, прагматична и рационална оценка на постигнатите резултати, равносметка на свършеното и несвършеното, на победите и провалите му - неговите и на екипа му за периода от 2001 г. досега. За мен връщането на Симеон далеч не се изчерпва с идеята за връщането на "царските му имоти", както се опитват някои да ни убедят цареборците... Любима дъвка, поомръзнал рефрен и солидна доза лъжи, клевети и слухове... това са жалките им аргументи срещу Симеон. Не се умориха вече 8 години едно и също...


Тази омраза, тази твърде дълго продължила нездрава емоция по отношение на Симеон ми подсказва едно единствено нещо - с връщането си след 50 г. изгнание Царя засегна нечии СЕРИОЗНИ политико-икономически интереси. Тези интереси напоследък стават все по-явни и за нашите съюзници и партньори на Запад. Защото те отдавна са наясно и се борят с това престъпно явление, чиито характерни признаци са смесването на политика с бизнес и корупция във всички етажи на властта. Дори са му измислили една хубава думичка, която се отнася за това опасно явление - нарекли са го МАФИЯ.


Ако някой има по-логично обяснения за 8 годишната компроматна и медийна война срещу Симеон нека го сподели, но без конспиративни теории за агентурното му минало и за връзките му с Москва и КГБ... Това е толкова нелепо, че чак ми е тъжно за хората които го лансират (РЗС и ченгето Яне)!

Редактирано от - DILBER TANAS на 13/2/2009 г/ 15:52:12

13 Февруари 2009 15:52
... Любима дъвка, поомръзнал рефрен и солидна доза лъжи, клевети и слухове...

Танасе, тук май нещо, а?
Не понасям атакистките методи на Кеворкян, ама с видео-архив не се спори!
Сорри...
13 Февруари 2009 15:57
За мен връщането на Симеон далеч не се изчерпва с идеята за връщането на "царските му имоти", както се опитват някои да ни убедят цареборците...
Не са само имотите, разбира се, даже те са дребна работа. Дори само превалутирането на външния дълг и БТК са много по-голяма.

_______________________
Блогът на Манрико
13 Февруари 2009 16:08
OLDMAD

Половин минута с общи, двусмислени въпроси извадени от контекста. Зададени от доказано ченге на Държавна сигурност... Срещу 8 години къртовска работа в интерес на България, приемане в ЕС и НАТО и международно признание... Сори!!
13 Февруари 2009 16:12
"Кой, Аз?! Няма такова нещо...какви претенции, какви имоти..." и т.н.
Айде се не кляфкаме излишно.

13 Февруари 2009 16:22
Към държавата материални претенции Симеон няма...

Към собствеността на баща си и дядо си има и ТРЯБВА ДА ИМА всеки! Точка!


Ти драги, като обжалваш в съда несправедливо решение на държавна институция - КАТ, НАП и пр. да не би да имаш "материални претенции" към България?!?


Манрико
13 Февруари 2009 16:28
Ясно!
Няма смисъл...
13 Февруари 2009 16:31
Именно. Благодаря!
13 Февруари 2009 16:40
Танасе, можеш ли да кажеш, кои бяха собствениците на "Вива Венчърс". И как така купуват БТК за 400 а после я продават за 1200 /в цифрите не съм много сугурен/.
13 Февруари 2009 17:18
Най-силният аргумент в полза на избори 2 в 1 или 3 в едно, мои колеги форумци, го виждам в "дните за размисъл". Така ще тима само един ден за Трезвеност а иначе ще има повече...
13 Февруари 2009 17:18
Едно нещо струва толкова, колкото пазарът дава за него


Много мастило е изписано по тази тема Сухар какво повече да ти кажа освен, че БТК съществува и работи в условията на остра конкуренция с мобилни оператори, които освен всичко друго предлагат и най-скъпата си услуга на нас българите. Най-общо казано БТК при предизвестеното отпадане на монопола и без приватизация щеше да е на хала на "Булгартабак" и АМ "Тракия"... А тя сега е в далеч по-добро състояние от момента на продажбата. Затова и цената й днес е по-висока и въобще не може да се сравнява с преди. Логично е...


13 Февруари 2009 17:30
Кажи, бе Танасе. И друго искам да те питам. Откъде според теб се познава Симеон с Милен Велчев и другите юпита, участващи в неговото правителство? Защото юпита дал Господ. Защо пък точно тез.
И ще ти кажа една пословица:"Да излъжеш всички за малко - можеш. Да излъжеш някои завинаги - също можеш. Но до излъжеш всички завинаги - не".
13 Февруари 2009 18:17
Това, което реално ще се спести, са парите на партиите за предизборните кампании. А те, както е известно, са доста скъпи. Това обаче е проблем на партиите, не на гражданите.



Не прави чест на вестник Сега публикуването на такива поръчкови статии. Толкова ли е трудно да се разбере, че парите са дадени на партиите, но са взети от гражданите чрез бюджета? На всичко отгоре, без гражданите да бъдат питани, бе решено много чувствително да бъдат увеличени бюджетните субсидии за партиите. Това не е ли проблем на гражданите? Или авторката ще се опита да ни убеди, че партийците сами са си заработили тези пари? От каква дейност?

13 Февруари 2009 18:24
"А нам все равно, а нам все равно..."
13 Февруари 2009 18:27
Много мастило е изписано по тази тема Сухар какво повече да ти кажа освен, че БТК съществува и работи в условията на остра конкуренция с мобилни оператори,



DILBER TANAS,
писал съм го вече, но за такива като теб ще припомня отново. По същото време, когато царското правителство продаваше 63% БТК за 230 милиона ЕВРО, чешката държава продаде 50 % от чешкия телеком за 1милиард и 700 милиона долара. Един процент от БТК за около 3 и половина милиона евро. Един процент от чешкия телеком за 34 милиона евро. Хайде, напъни се да докажеш, че Чехия е десет пъти по-голяма от България по население и е била с десет пъти по-развита телефонна мрежа. А може да се напънеш да доказваш, че чешкия телеком не е бив в условията на остра конкуренция с мобилни оператори. Чакам отговора ти с интерес!




Edited by - Mitev on 13/2/2009 г/ 18:29:20

13 Февруари 2009 18:49
Има една приказка за брашното и триците....има и друга за трици и маймуни...има и трета, за кой най-обича да яде зелник...има много още и все мъдри!Въпросът ми е за маймуните и клона на който са се покатерили...Тук вече е важен изборът и дали изобщо ще се допусне, каквато и да е възможност гласоподавателите да повлияят на ....партийния избор, а за това са и уж "интелектуалните" напъни за икономии и прочие отклоняващи размислите предтексти.
13 Февруари 2009 18:52
А македонската ТК, която се продаде по-скъпо от българската, доколкото знам? Миналото- минало, но къде бяха тогава Олимпи Кътев и Станимир Илчев да кажат на Величеството, че НДСВ си реже пътя към властта? Сега се напъват завалиите, но "тутто финито".
13 Февруари 2009 18:57
Дилбер Танасе,


Мислех да не пиша по тази тема (Симеон, по-точно), но горещата ти защита на неговите "постижения" и "заслуги" просто ме предизвикват. Ще се поитам да съм кратък:

1. Помня добре интерюто му с Кеворк, защото все още бях в БГ. В случая не е важно КОЙ го е интервюирал, макар че тогава Кеворк направи фурор с него, а какво каза Симеон: че няма никакви претенции към България и че единтвено иска да работи за нея.
2. След като му отрязаха пътя да кандидатства за президент, веднага реагира и се пренастрои за мин. председател. Използвайки недоволството от самозабравилия се Костов, само на гола вяра на измъчения народ, обеща за 800 дни да оправи страната, и взе, че наистина я "оправи", но в съвсем друг смисъл.
3. Приемането ни в ЕС и НАТО не е негова лична заслуга, макар че тази идея се лансираше усилено, за да си припише това, което беше част от общоевропейския процес на приобщаването на страните от бившия съветски блок към Европа.
4. Най-голямото му падение (а може би - просто поредното) бе влизането в коалиция с тези от БСП, наследница на БКП, която ликвидира монархията на баща му и срещу чието управление беше водила въоръжена борюа преди 9.9.1944 *тук не коментирам темата република или монархия, не нея обсъждаме, нито исказвам мнение по нея). Само и само да остане във властта, да има достъп до бъдещите еврофондове, и куп други интимни желания, доста прозрачни за нормалните хора в БГ.

Така че, той е съучастник в оскубването на България през последните 8 г. и НЕ трябва да бъде в политиката (активната) от сл. избори. Което, разбира се, ще го решат избирателите.


13 Февруари 2009 19:05
Впрочем, сега БСП правят същата грешка с Гергов и Пловдивския панаир. Властта е в тях, трябва да го плеснат през ръцете. Защото ще дойде време и ще бъдат критикувани основателно. Малко ли "гювеч" му дадоха.
13 Февруари 2009 19:51
С извинение за намесата в разговора Ви, но Гергов ги е плеснал той отдавна, поради мълчаливото им съгласие за станалите публична тайна "публично-частните" им партньорстваВсе едно умрял да ти прати хабер, колко е добре....
13 Февруари 2009 22:53
Дори и 5 избора да има НДСВ няма да може да мине 5% вата бариера. Първородния им 800 дневен ще ги следва винаги. Е остана им единствено арогантноста.
14 Февруари 2009 11:36
Едно нещо струва точно толкова, колкото пазарът е определил, че струва !!!


И друг път съм ти го писал Митев, но сега пак ще трябва за пореден (последен) път да ти го напиша - да сравняваш две предприятия едно с друго без да имаш пред себе си финансовите им отчети, балансите им, информация за капитала, активите и пасивите им е все едно да сравняваш щайга джанки с щайга круши. И в двата случая става въпрос за плодове. И в двата случая става въпрос за щайги, но разликата в цените им е съществена. Показателите и цената на една компания се крият в нейния отчет.


Така, че моля те уважавай форума и не пиши подобни нелепици защото това не говори добре за теб. За БТК бе проведена прозрачна приватизационна процедура и цената й се определи от пазара, респ. от интереса, който тя представляваше за потенциалните инвеститори. Предприятието в момента се развива отлично без да е монополист, както едно време, осигурява заетост, плаща данъци, справя се добре в условия на конкуренция без за това да получава субсидии от бюджета. Какво повече искате от тази преватизация не мога да разбера... Пак ви казвам - вижте какво стана с АМ "Тракия" и наблюдавайте как се развива "Булгартабак"...



П.П. Дори сам по себе си отчетът и балансът на една компания не са достатъчни за оценка на финансовото й състояние. Това е така защото там се съдържа информация в най-синтезиран вид, затова неразделна част от всеки отчет са т.нар. "пояснителни сведения", които дават разшифровка на всяко едно перо от баланса например. Не знам дали ти стана ясно, но дoри човек с елементарни икономически познания трябва да е наясно с тези неща. Пояснителните сведения са най-интересната част от всеки финансов отчет. От миналата година всички компании са задължени да публикуват своите отчети на страницата на Търговския регистър. Отвори един и го разгледай! Бъди здрав!

Редактирано от - DILBER TANAS на 14/2/2009 г/ 12:50:58

15 Февруари 2009 21:53
Два в един... просто не СТАВА по конституция, що ли се морите за няма нужда?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД