:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,699
Активни 672
Страници 7,573
За един ден 1,302,066
МЕРКИ

Келтският тигър се бори за оцеляване

Ирландия планира радикална икономическа програма, за да пребори финансовата криза, като повечето ирландци вече дори харесват Лисабонския договор
Правителството в Ейре гарантира влоговете на клиентите в банките.
Американската финансова болест обхвана много бързо почти целия свят и последиците вече се усещат навсякъде. Една от първите страни, които пострадаха в Европа, бе Ирландия, наричана още Келтският тигър заради икономическия бум, който изстреля страната сред водещите държави в света през последните 10-20 години. Зеленият остров, както често наричат Ейре, в момента обаче потъва в индексите на червено, коментира наскоро австрийският в."Ди Пресе".

Официално Ирландия влезе в рецесията в края на м.г. и в момента тя е в разгара си. Драматичният срив в данъчните приходи и растящите държавни разходи доведоха до бюджетен дефицит от порядъка на 15%. Ирландците вече трябва да свикват със значително по-нисък жизнен стандарт. Налага се държавата да харчи по-малко, като ще трябва да взима повече. Най-напред бяха засегнати служителите в публичния сектор, които за пръв път трябва да плащат вноски в държавния пенсионен фонд. С други мерки, като съкращаване на детските надбавки, икономии в администрацията и отлагане на уговорените повишения на заплатите в публичния сектор, е предвидено само през тази година да бъдат икономисани 2 милиарда евро. Това се налага поради простата причина, че друга алтернатива няма. Ирландия трябва по спешност да убеди международните пазари в благонадеждността си на длъжник, така че кредитните разходи да не експлодират още по-осезаемо. Тази година рецесията ще донесе



5% спад на стопанския прираст



По последни данни на Ирландския икономически институт, икономиката се е свила с 2,4% през м.г. и ще спадне с още 3,9 на сто тази година. Всяка седмица над 300 души остават без работа. Очаква се до края на годината индексът на безработица в Ирландия да скочи на 12 на сто. Фирми фалират или напускат острова. Чуждестранните инвестиции секнаха.

В началото на януари дойде още един удар. Американският производител на компютри Dell също обяви, че ще направи съкращения и ще премести производствените си бази за Европа в Полша. Dell е вторият по големина работодател в Ирландия и най-голям износител, който през последните години допринасяше за близо 5% от БВП на страната. Икономисти предупреждават, че всяко освободено място ще повлече след себе си други 4-5 работни позиции в Ирландия. Според мениджъри, от близо 4300 служители, 1900 могат да загубят работата си в периода между април 2009 г. и януари 2010 г. Dell планира да премести цялото производство на преносими и настолни компютри от Ирландия в по-новия си завод в Полша, където разходите за заплати са по-малки от тези в Ирландия. Все пак близо 1100 служители в Ирландия ще запазят работата си и ще продължат да координират производствените операции в Европа, както и разработката на нови продукти. Други 1300, заети с маркетинга и центъра за продажби за Европа, разположен в предградията на Дъблин, няма да бъдат засегнати пряко от свиването на работните места. Правителството на Ирландия не скри разочарованието си от лошата новина. Министърът на икономиката, търговията и труда Мери Кълан каза официално, че е "дълбоко разочарована от решението". Тя обеща, че правителството ще помогне на съкратените.

Публично-правният сектор



струва 20 млрд. евро на година,



като тази сума се набавя от един милион данъкоплатци. С експлодиращата безработица тази база от данъкоплатци става все по-малка, така че в администрацията предстоят радикални съкращения. Всички указания сочат, че както при банковата криза м.г., така и в тази насока Ирландия отново ще бъде пътепоказател за цяла Европа. Заради всичките тези заплахи ирландското правителство реши да предприеме радикална програма за икономии, която има за цел да предотврати грозящия държавен банкрут в Ирландия. Изходът от "най-тежката икономическа криза от 70 години насам", както констатира премиерът Брайън Коуън, ще струва скъпо на ирландците. "Ирландия е връхлетяна от международните бури със сила, каквато това поколение не познава", допълни той.

С радикална програма за икономии консервативното правителство в Дъблин се опитва да предотврати държавен фалит и през идните пет години да спести 16,5 милиарда евро, което се равнява на 10% от брутния вътрешен продукт на страната. Преди това ирландският парламент одобри предложените от правителството мерки за стабилизиране на икономиката, предвиждащи финансови гаранции на банковата сфера в размер на 400 милиарда евро. Двете камари на националния парламент по време на заседание, което продължи цяла нощ и вече бе определено като "историческо", прие предложения от правителството пакет поправки в Закона за финансова подкрепа на кредитните организации. Съгласно новия закон властите разпространяват своята гаранция върху 6 основни ирландски банки и предвижда 100-процентно възвръщане на влоговете. С тези мерки Дъблин цели да стабилизира икономическата ситуация в страната и да предотврати изтичането на средства от банките. Пакетът има времево ограничение и ще действа през следващите 2 години. Законът не предвижда гаранции за подкрепа на чуждите банки в страната.

Един от плюсовете на кризата е, че накара ирландците да преосмислят напълно позицията си спрямо Лисабонския договор за реформи в Евросъюза, който те отхвърлиха м.г. на референдум с 53%, което разтърси общността. Според последните проучвания сега 58 на сто от хората в Ейре са "напълно съгласни" или "съгласни" с предложението. 29% "не са съгласни", а само 12 на сто не са изразили мнение. Ирландците като че ли разбраха, че в момент на криза е по-добре да имаш съюзници, отколкото да продължаваш да се инатиш. Ирландското правителство прие да организира втори вот, чиято дата още не е уточнена, след като получи гаранции, че ще запази своя еврокомисар.



---каре---

МНЕНИЕ

Ще оцелеем, обичаме предизвикателствата



Между България и Ирландия има много общи неща. Населението на Ейре е около 4,5 млн. души, но като се имат предвид огромните ирландски имигрантски общности в САЩ, Австралия и редица други страни, числеността на населението се доближава до тази на България. Около 2 млн. живеят в столицата Дъблин, почти колкото е населението и на София. Ирландците обичат да се веселят - с това са известни из цял свят, както и с борбения си дух, като навремето и по това сме си приличали. В момента финансово сме там, където Ирландия беше преди 20-ина години, точно преди икономическия бум в страната. Ирландската общност в София наброява няколкостотин души, които предимно се занимават с компютърни технологии, инвестират в недвижими имоти, отварят закусвални и ръководят доста благотворителни инициативи. Двама от тях са Джон О'Лийри и Патрик О'Конър, които наскоро отвориха бар в центъра на столицата, независимо от стагнацията. За повечето ирландци у нас България все още си остава доста странно място, в повечето случаи в добрия смисъл. Един вид предизвикателство. "България в момента доста ми напомня на Ирландия преди 20 години, преди икономически бум, който за съжаление сега завърши с финансовата криза", признава Патси. "Хубавото в случая за страната ви е, че засега не сте засегнати много от кризата, за разлика от нашата родина, където нещата наистина не са на добре", допълва той. "Полските работници вече напускат Ирландия, за това ще трябва пак да свикнем да се разбираме без преводачи, особено на строителните площадки. Но пък сега много от хората ще могат да инвестират парите си в кръчмите", остават двамата верни на прословутия ирландски хумор. "Ние, ирландците, исторически обичаме предизвикателствата, ще оцелеем и този път", единодушни са те.
 Компютърният гигант Dell изнася производството си от Ирландия в Полша.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Наскоро ирландският премиер Брайън Коуън заяви, че страната засега няма да иска помощ от Международния валутен фонд.
4
2779
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
17 Февруари 2009 05:14
Хубавото в случая за страната ви е, че засега не сте засегнати много от кризата, за разлика от нашата родина, където нещата наистина не са на добре"

Разбира се, че не сме засегнати от новата криза. Все пак ние от край време все сме в криза. Новата криза е просто етап от Великата Българска Криза.
17 Февруари 2009 10:09
Да им имаме проблемите
17 Февруари 2009 10:57
"Между България и Ирландия има много общи неща. "

Не забравяйте най-общото - къркането от сутринта
Преди 15-тина години беше излязла една статия под надслов "Алкохолиците и пияниците - третата политическа сила" (тогава БСП и СДС бяха двете основни). Редно е пияндурниците и деградантите и в двете държави да се замислят дали да не основат партии и да спечелят напълно законно властта. Поне за България може и да е за добро - ракийката може да стане левче литъра
А иначе за т.нар. "икономически бум" и последвалата "криза" - това си е чисто и просто безразборното раздаване на кредити, печатането на хартийки без покритие и напълно закономерния резултат - когато живееш на кредит, все в едни момент ще се наложи да започнеш да го погасяваш. Който спастрил "бели" парици, спастрил, за останалите остава супата на Чичовото...
17 Февруари 2009 11:25
преди един месец бях там. тия на какво викат криза не е истина. не знам, ако го докарат до нашето дередже сигурно ще се самоубият едновременно и публично.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД