:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,003
Активни 220
Страници 6,877
За един ден 1,302,066

Политически консенсус пречи на гражданското общество

Липсата на същинска демокрация ражда имитации на гражданска активност
Снимка: РОЙТЕРС
В България няма морални авторитети като Далай Лама и Вацлав Хавел, които да бъдат говорители на гражданското общество.
Пред нас имаме три граждански общества. Едно, което много хора напразно очакваха да се появи с блясъка на историческия поход на демокрацията след 1989 г. и от отразената светлина на моралните авторитети на Централна Европа (В. Хавел, А. Михник). Второ, което пълзящо обхваща все по-здраво ежедневието ни и представлява бездарно изфабрикуване на граждански форми от най-активните творци на политическия разпад. И трето, което тепърва тръгва от малкото острови гражданственост, предимно на хора затиснати от проблеми, на които не могат да намерят решение. Хора, тръгнали да правят мини организации с едва прохождащ капацитет и ресурс, все още твърде немощни, за да сглобят национално движение и с малко съюзници сред нелепите български ученици на Макиавели.



Първото гражданско общество не се случва,



въпреки историческата увереност в неговата поява, поддържана от наивността на очакването, че скоростно урбанизираните обитатели на социалистическите градове/села и техните вождове ще минат през цивилизационно прераждане. Второто се случва от напредващото разлагане на политическата демократична имитация, вече разположена безпардонно и ехидно в "евро-атлантическата общност". Третото ни е трудно да видим, защото е едновременно най-точната и най-трудната диагноза на колективните ни възможности като култура и държава. Истинската опасност обаче вече идва от лекотата и скоростта, с която след имитацията на реформи и членство в разни международни организации пред нас изниква едно бутафорно, олигархически моделирано "гражданско общество" на патриотарските шествия и емоции. Общество, в което вече едновременно и с еднаква лекота можеш да си произведеш вандали и крепостни поданици, които сноват "граждански" с патриотарски лозунги или удрят глава в пластмасовите кръстове на някой пореден молебен.

Обещанието за появата на гражданско общество в началото на промените вървеше в пакет с това за демокрацията и пазарна икономика. Оптимистичните наръчници за създаване на граждани, внесени и преведени от Западна Европа и Северна Америка, дълги години обаче обръщаха повече внимание на постепенно появилата се "неправителствена бюрокрация", отколкото на малките и едва прохождащи граждански инициативи и организации. Постулатът, че настойчивото "поливане" няма как (след 10-15-20 години) да не роди будни граждани не отстъпваше на неизчезващото усещане, че липсата на будност по време на комунизма не е просто леко неудобство пред историческата неизбежност на демокрацията. Тази настойчивост и постоянното взиране в малкото ни антикомунистическо минало постепенно накара много да очакват закъсняла поява на еднозначни морални авторитети, вместо да видят трудно проправящите си път малки, но важни инициативи, граждански битки.



Сред сегашната деградация на публичността



ясно вече се виждат контурите на едно далеч по-реално формирование, това на изфабрикуваното "гражданско общество", на маскиращата имитация, която вече е научила и обърнала в свое оръжие цялата реторика и символика на правата, гражданското поведение и протест. Репетициите и представленията на това изфабрикувано гражданство вече виждаме често, всеки път, когато се разчиства терена за някоя "мащабна инвестиция в туризма" и се изисква малко повече от простото купуване на някой кмет (или общински съвет) и нощно навлизане на багерите. По команда поданиците на феодалните градове на България магически се превръщат в будни граждани и автоматично възпроизвеждат написания им език на възвишеното гражданско поведение. По подобие на купуването на гласове, местното относително лесно може да бъде направено национално. Така будните граждани на "малка България" се превръщат в "славни воини" на цели "национални каузи" като все повече приличащата на кръстоносен поход през десетилетията защита на 3 и 4 реактор на митичната АЕЦ "Козлодуй". Като вдъхновение на постоянно нарастващите възможности за изфабрикуване, инженерите по гражданственост могат да се обърнат и към челния опит на страни като Русия и Египет, където този процес е вече доста напреднал. Принос могат да направят и десетките депутати, които имат семейно/партийно/фамилни обръчи от неправителствени и "граждански" организации. Тяхната дейност и без това е свързана с възвишени каузи като ремонтирането/преремонтирането/доремонтирането и/или боядисването/пребоядисването/добоядисването на чешмички и мостове или пък борбата за предотвратяване на разпространението на редките болести по насекомите, например.



Протестите от последните месеци



най-накрая ясно открехват вратата към лицата на гражданското действие в България. Постепенно вървим към създаването на един ритуал на протеста, физически или виртуален "Хайд Парк Корнър", който приема различни хора и искания всяка седмица. Всъщност, пренасянето на протеста в центъра на София "напипва" единствения все още ефективен начин за частичен успех: разполагането на проблемите "под носа" на властта, "очи в очи", във фокуса на блуждаещото медийно внимание, на една снежна топка разстояние. Това поведение остава смислено, просто защото в България институциите и политиците не приемат и не обръщат внимание на ежедневието на проблемите, а единствено на внезапната драма на тяхната хиперболизация, която е в състояние да ги помете. Последната вълна протести е особено интересна, защото даде лице на нещо ново: гражданска, антисистемна/антистатукво нагласа. България е вече наситена от малки разпръснати сдружения, които не са просто страничен феномен на някакъв донорски проект. Повечето от тях са създадени поради съществуването на конкретен проблем, който обединява инициаторите им и пред решаването на който те са често безсилни. Ако погледнем например списъка на организациите, обединени в Конфедерация "Защита на здравето" ще видим следните имена: асоциация "Диабет", асоциация "Аутизъм", "Сдружение на родителите на деца болни от фенилкетонурия и други обменни заболявания", "Сдружение за достоен живот на хора, болни от Паркинсон в България" и т.н. и т.н. Има и немалко "по-ценностно" ориентирани организации: Граждани срещу корупцията, "Електронна граница", коалиция "За да остане природа в България" и много други. Всички те са далеч от митичния поход на идеализираното и учебникарско гражданско общество от началото на прехода, но най-коректното действие е да отбележим началото на едно трудно раждане, което обаче може да не бъде достатъчно за противопоставяне на организаторите на изфабрикуваното гражданство.



Отсъствието на "истинско" гражданско общество



е всъщност обект на политически консенсус. Някои го твърдят, за да удължат причините за своето съществуване. Други го говорят, за да обосноват безсмислието на всякакво усилие за промяна. Трети го правят, за да може техните имитации да изглеждат по-убедително. Но докато това продължава в България се появиха хора, които най-малкото имат кураж да си признаят, че защитата на правата е силно малцинствено занимание, но те са склонни да се заемат с него. Много малко са тези сред българските политици, които имат някаква идея как да общуват с носителите на тази гражданска нагласа. За повечето от тях гледането през страничните прозорци на Парламента е единствено възможното поведение. Но ще подминем нещо много важно, ако не видим, че всички тези граждани, в своята разпокъсаност и "неузрялост" и в своята все още пожелателна съвкупност, изглеждат като една от малкото възможности за промяна в настоящата безпътица. И техният брой не е най-важното нещо.



_______________

*Владимир Шопов (39 г.) е политолог, завършил СУ „Свети Климент Охридски" и Лондонското училище по икономика и политически науки. Специализирал е в Оксфордския университет, Лондонския университет, Калифорнийския университет в Сонома и Ново училище за социални изследвания, Ню Йорк. Управлява фирмата Sophia Analytica.
33
3140
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
17 Февруари 2009 03:41
`баа.. да седиш и четеш гръцко-американски, израело-американски и българоамерикански автори и да редиш букви...
17 Февруари 2009 03:46
Във втората си част статията засяга неща до които автора така и не е успял да се допре. Не е опитал, за жаление.
17 Февруари 2009 04:43
Уау, извадих късмет. Тъкмо се бях подлютил и се канех да упрекна автора, че не може да пише ясно и разбрано, но взе че се счупи интернета, броих до десет и ми мина. Сега съм спокоен и знам, че причината е в мен и недостатъчната ми образованост. Затова сабахле, като съмне, веднага ставам и записвам един бърз курс в СУ „Свети Климент Охридски" и Лондонското училище по икономика и политически науки, в Оксфордския университет, Лондонския университет, Калифорнийския университет в Сонома и Ново училище за социални изследвания, Ню Йорк. Зер да съм готов за следващата статия по политология и обществознание.
17 Февруари 2009 05:03
Какво пък, автора опитва....Темата не е лесна, не на повърността. Влизаме в демокрацията, както едно време чукчите в комунизма...
17 Февруари 2009 05:14
Опущил си да споменеш, че след тва ще управляваш фирмата Sophia Analytica, братко бьобер...
Па може и да си се усетил, че таа рабута не е за капии кат тебе.

17 Февруари 2009 05:35
Ооо асанаа, хошгелдин. Прав си, не е за мен работа да управлявам разни фирми, затова съм оставил тази сложна дейност за коджакафалии като тебе. Да не би без да знам да съм настъпил котката ей, ако случайно г-н Шопов е някой виден политолог и анализатор на деписету, извинявай.
17 Февруари 2009 06:04
Нема за кво да се извиняваш, капийо...Не си нито настъпал котка, нито си пръднал на нечий .ур.
Ама на теб да ти не пука...пурдължавай с тва проветряване на устата.
Важното е да се намираш на приказка.
17 Февруари 2009 06:24
Е, асанаа, виждам че си възпитан и мил както винаги. Няма да се спускам прекалено надолу и да задълбавам по темата с курите. Но за другото... да, не ми пука. Ще продължавам да си проветрявам устата и да се намирам на приказка. Аз за това съм тук. Ако това те дразни си е твоя работа.
17 Февруари 2009 06:33
Ама, моля ти се, капийо...изобще не ме дразниш.
Форумот е пълен с конски мухи кат тебе.
17 Февруари 2009 06:55
Значи всичко е наред, асанаа. Прав си, форумът е пълен с всякакви твари, конски мухи като мене, конски задници като тебе, абе важно е разнообразие да има.
17 Февруари 2009 07:01
Авторът описва точно "путинизацията" на страната, но със сложни думички. Пък и не смее да си го каже направо!
17 Февруари 2009 07:09
Проветряване му е майката, капийо...
Дерзай.
17 Февруари 2009 07:28
Дерзая, асанаа. Все пак за предпочитане е проветряването на уста, пред проветряването на задник.
17 Февруари 2009 08:54
Абе, ще се научи момчето, няма къде да ходи, но трябва да му се понабие малко канчето. Ама малко , колкото да спре да се изживява като анализатор. Те всички анализатори го дават.
Аз ще се задоволя само да кажа- витиевато, дълго и досадно. И най важното непотребно. Какво ни топлят такива констатаций?
17 Февруари 2009 09:17
Камъните най-често са парчета на скали. Сипеите се състоят от големи и малки камъни. Дори пясък има в тях. По камъни можеш премина река. По сипей най-малко може да си нажулиш задника, ако не нещо по-лошо. А на плажа пясъкът е просто удоволствие.
Наука е да знаеш какво да правиш според типа, размера и мястото на камъните.
Същото е и с обшеството и хората в него.
Камъните ги изучават геолози - хора много точни в професията си.
Хората и обществата ги изучават много и разни ...лози къде зарад гол лаф лапат пилаф.

17 Февруари 2009 09:32
Иде новата смяна!
Едно нещо, което можеш да кажеш с две - три изречения това момче го казва с цяла статия и пак остава нещо недоизказано - Браво!
Мислех, че Георги Пирински е последния мохикан, който може да говори с часове и нищо да не каже, но явно съм грешил - олекна ми.
17 Февруари 2009 09:43
Ако беше озаглавена статията "На калпаво гражданско общество политическият консенсус му пречи", по-точно щеше да е

_______________________
Блогът на Манрико
17 Февруари 2009 09:43
Колко много думи и нито една що-годе ясна мисъл. Явно т.н. политолог доста се е поизпотил над творението си. Трагичното в конкретния случай е, че това е нивото му на мислене - да прелива от пусто в празно и за имитира интелектуално усилие. Мъка-а-а-а....
17 Февруари 2009 09:49
За Далай Лама нека каже некой будист, но Хавел определено не е "морален авторитет" дори и само за собствения си народ.
Останалото не заслужава внимание (докъдето човек издържи да го прочете, щото е трудно до края).

17 Февруари 2009 10:19
От цялият мат'рял разбрах едно - за да завършиш някаква ***логия, тряба можеш да си връзваш езика на фльонга.
17 Февруари 2009 10:21
Статията не само предлага типология на гражданската действеност, но и показва как всеки лесно може да се ориентира и прецени автентичността й.
Звучи като увод в темата; не е недостатък лаконичността й, обратното - полезна е тя. Който желае може да обърне гръб на всичко, което уж не го засяга пряко, или може да се отнася сеирджийски. Но може, ако пожелае, да направи избор и вместо да се вайка, че си нямаме гражданско общество или да се присламчва към масови първосигнални каузи на омразата, да кредитира доверие в прохождащите акции на "загрижените" - майки и природозащитници. Или поне да не им пречи...
17 Февруари 2009 11:38
бахмумамата, явно съм затъпел, ама три опита направих да вникна във фабулата и категорично не успях
17 Февруари 2009 12:15
На автора май Дипломите му пречат да се изразява по-ясно. Но иначе по същество е прав. Като отсеем плявата словесна истината е точно такава - манипулирано е и т.н.гражданско общество у нас. Май само обществата по интереси отстояват правата си като граждани на Републиката.
17 Февруари 2009 12:42
до Boianova
Добрутро, както се казва в един популярен сериал. С тази статия открихме топлата вода, интересно какви ще са следващите "епохални" открития на този откровен графоман ?
17 Февруари 2009 13:18
Демокрацията не е само изборен сблъсък

Амартая Сен, в The New Republic от 04.10.2003,
препечатано в Countercurrents Индия

"Много от критиците на демократизацията често правят грешки, които се дължат на неразбирането, че проявите на демокрацията отиват далеч отвъд изборната урна. Вотът е само един, макар и много важен, елемент за организиране на публичния дебат там, където вече съществуват сериозни гаранции за свободата на словото.

Силата и тежестта на изборите зависят изключително много от възможността за провеждане на отворени дискусии. Самоцелните избори често са били болезнено неадекватни. Демонстрирали са го многократно невероятните изборни победи на тираните в тоталитарни режими − от Съветския Съюз на Сталин до Ирак на Саддам Хюсеин. Проблемът в тези случаи не е само в натиска върху електората в момента на гласуването, но и в цензурата на всяка неудобна публична дискусия; в преследването на опозицията и в нарушаването на основни граждански права и свободи. Необходимостта от едно по-широко виждане за демокрацията е подробно обсъждана в съвременната политическа философия и в двете нови политически дисциплини теория на социалния избор и теория на обществения избор.

Едно решение базирано върху широка публична дискусия, съдържа информация за състоянието на обществото и на преобладаващите в него ценности. Последните на свой ред се влияят от обществения дебат и така се създава благодетелен (или благоденствен, обратното на “порочен”, бел.прев) кръг в защита на общия интерес. Самата дефиниция за демокрация, като управление посредством дискусия подсказва, че обмислянето на решението може да моделира и някои основни индивидуални ценности.

Ето защо поражда недоумение фактът, че вниманието, дори в световната политическа литературата, е почти изцяло концентрирано върху гласуването и изборите. В по-широката перспектива за упражняване на общата воля, трябва да се отреди ЦЕНТРАЛНО МЯСТО НА ПРАВОТО НА СВОБОДНА ДИСКУСИЯ и на размяната на мнения посредством обществен дебат. НЕ САМО НА ИЗБОРИ И НЕ САМО ПРИ ИЗБОРИ!

Необходимо е да се гарантира различие в доктрините и мненията, което е в основата на обществената култура на модерните демокрации."

17 Февруари 2009 13:52
Мили Авторе ,
Кучето ми те аплодира ... Поне за усилието , да туриш в що годе ред насипното на общия ни живот в демократично Общество ... Защо "що годе" ? Защото в методологичния ти пъзел за тази темелна тема , липсват важни "тухлички" ... Като в пример те питам , гражданска проява ли е системата на собствено политическото ни общуване ? А на несобственото ? Съставят ли те и компоненти ли биват , на целокупната ни система на общуване , в чЕстност и на неговата демократска проява ? Зная другарят Антон Кутев какво ще ти отговори , че неговото е "най-силно и най-добро" от досегашните ...
Теоретично момче биваш и кучето ми те щади от повече ... Но анализирай отново , целокупната система на демократичното ни общуване в Общество , в чАстност МОДЕЛА на нейната ПОЛИТИЧЕСКА система ... Въпросът е , като как в днешната му/й Структура , са изразени собствено политическото и несобствено политическото , сиреч гражданското ни в обществото ... На лакет ще окажеш , Приятелю , от тезата за необходимостта от радикално преструктуриране и туряне в "адекватност" на самата ни Система на политическо общуване ... Тя е в плен на партийната ни корист в нея , която паразитира върху снагата на обществото , блокирайки не само собствено политическия му , но и несобствено политическия , граждански процес в него ... Демокрацията у нас пада в действителния парадокс на откровена диктатура ... Партиите узурпират Обществото , с претекста и внушенията си , че само те носят неговата природа ... Това им трябваше за прехода , като далавера ... Но свери с досието на кучето ми по този въпрос ... При неясно , питай ...

17 Февруари 2009 13:58
Патиланец2 ,
Харесваш ми , Приятелю ... За сещащите кучето ми , още повече и независимо един от друг , винаги съм отворен ...

17 Февруари 2009 14:36
С времето и в повече ще се събираме , около потребния ни и единен теоретичен възглед за неволите на общия ни живот в Общество ... Но иде ред и да го "операционализираме" в достъпни за хората граждански/политически послания , пряко адресирани до масовата , обществена Практика на хората ...

17 Февруари 2009 14:48
Натиснете тук

17 Февруари 2009 15:21
Нищо ново под слънцето, разни второ разредни политици и хора с много свободно време си бяха измислили преди 30 години, панацеята от всички злини на социализЪма и я нарекоха "ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО".
----------------------------------
Такова общество просто няма по тези крайща на Земята! Опитът показа че и не може да го има!
----------------------------------
И това е "приноса" на автора в теорията на обществата изобще! Много ли е голям, малък ли е приносът сами решавайте!
========================================= ==
Такава си е практиката на човешките общества от край време, хората са свикнали да се лъжат сами и да преследват кухи но обещаващи лозунги като, "Социализъм с Човешко лице" на Дубчек, или "Култ към личността, която ще ни реши проблема"- Сталин, или "Борба с Култа на личността" Хрушов, или "просветения монарх" на Дидро и Екатерина.
========================================= ==
Пременил се Илия, ама като се огледал пак е в тия!
Такъв е Божият свят!
17 Февруари 2009 15:50
мале беагле-то и той бесна откачалка
18 Февруари 2009 23:36
Много вярно наблюдение за малкото граждани, които изчитат исканията си пред малкото телевизионни камери пред Народното събрание всяка среда от 11 ч. в своеобразния Хайд парк.

Днес, 18.02.2009 г., беше прочетена Декларация на "Пенсионерско сдружение за социална солидарност", гр. Хасково, в която имаше искания за обединяване на партии и движения, неучаствали в управлението на България от 1990 г. насам. В Декларацията е посочено, че листите трябва да бъдат посочени от гражданите по избирателни райони. Трябва да има писмени заявления от кандидатите, че не са сътрудничили на Държавна сигурност. Апелът е за възстановяване на "разградената и разрушена България".

Сдружението е създадено през 2008 г. и в момента изгражда структури в цялата страна.

Ето част от тази "пожелателна съвкупност" от граждани, за които говори г-н Владимир Шопов в блога си.
19 Февруари 2009 18:00
гражданското общество в България:
http://www.sporedzakona.com/main/View.php ?ArticleID=86
интересно предаване с конкретни примери.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД