Атанас Семов е директор на Института по европейско право и секретар на Българската асоциация по международно право. Възпитаник е на СУ "Св. Климент Охридски", специализирал е "Право на ЕС" в Нанси, Франция. Преподава в Софийския университет. През 2001 г. участва в учредяването на Гражданския комитет за защита на АЕЦ "Козлодуй", по чиято инициатива за по-малко от три месеца е събрана най-голямата подписка в България - 520 хиляди гласа с искане за референдум за АЕЦ "Козлодуй". Семов е автор на множество научни статии, книги и сборници. Негови са преводите на Учредителните договори на ЕО и ЕС, както и на Европейската конституция.
- Г-н Семов, има ли изненади в междинния доклад на ЕК? Съгласен ли сте с критиките на Брюксел?
- Няма изненади. Да, все още няма достатъчно обвинения и присъди по знакови дела. Но всеки средно грамотен човек, не непременно юрист, знае, че срещу "знаковите" лица или по "знаковите" дела е най-трудно да се стигне до присъда. Така е и в Америка, и в Европа - колко десетилетия трябваха на Франция, за да осъди Бернар Тапи? Стигна ли до присъда - или изобщо до нещо повече от медийни писания - обвинението срещу Жак Ширак (бивш кмет на Париж, сетне два мандата президент) или срещу Лоран Фабюс (бивш министър и председател на Конституционния съд)? Колко десетилетия трябваха на Италия, за да се справи с мафията си - и справи ли се с нея, или "най-знаковият" й представител и днес ръководи държавата?...
Все още било тромаво досъдебното производство... Ами нали именно европейските и американските ни приятели настояваха и в конституцията, и в законите да бъдат включени толкова много гаранции за демократичност и защита на правата на човека! Е, сега тези гаранции се използват умело от защитата за шиканиране на процеса. Къде по-недемократично е "бързото" правосъдие, което видяхме например в Германия по отношение на Коце Маца...
- Докладът препоръчва "законодателството, уреждащо финансирането на предизборни кампании, да бъде последователно и ясно и да предвижда механизми за строг контрол". И още: "Властите трябва да положат повече усилия и за пресичане на практиката да се купуват гласове"...
- Такава е българската реалност. Ще бъдем щастливи, ако Европа ни предложи работещ механизъм за справяне с тези проблеми...
Добре е, че Европейската комисия оценява положените усилия, но още по-добре ще е ако ЕК разбере, че самата тя не си е свършила работата - с превантивния натиск над основните партии: да се откажат от поемането на престъпни предизборни обещания срещу финансиране, да не се подчиняват на натиска на кадрите отдолу за достъп до власт само с цел облагодетелстване. И най-важното - основните европейски партии да повлияят на своите български партньори да променят политическата система.
- Промени в каква посока?
- Според мен са нужни поне 4 промени:
Първо, промяна в начина на избиране на народните представители - поне половината да се избират мажоритарно. Кой и кога ни внуши, че партийната демокрация е най-добрата и че листите са нейно естествено състояние - нима Франция е по-малко демократична или модерна със своите изцяло мажоритарни избори?
Второ, намаляване на броя на народните представители - до 120 или 150. В Европа почти няма друга държава с толкова много депутати спрямо електората.
Трето, окрупняване на избирателните райони - така се намаляват възможностите за купуване на гласове и за измами при броенето на гласовете.
Четвърто, увеличаване ролята на президента като пряко избран и принудително поставен в "сенчестата" политика и ефективно осмисляне на декоративната днес фигура на вицепрезидента.
- Продуктивни ли са дебатите "2 в 1" за изборите за български и за европейски парламент, кой има полза от този спор?
- Със сигурност този спор е смешен пред трите огромни проблема на нацията - демографската катастрофа, драмата на образованието и трагедията на поне една трета гладуващи българи и на поне една трета отчаяни и бягащи младежи. А енергията, с която всички партии му се посветиха, ме кара да се съмнявам какво решение на тези проблеми ще намерят след изборите...
- Премиерът Станишев обяви, че провеждането на едни избори струвало колкото 1 километър от Околовръстното шосе - около 20 млн. лева? Нормално ли е да използва такива сравнения?
- Ненормално е изборите да се мерят в километри или милиони - изборите са гръбначният мозък на демокрацията. Ненормално е да се спори и за датите. През август - през август, досега не съм видял през май или през октомври да гласуваме по-мъдро...
- Упорито се говори, че Брюксел няма да отвори кранчето за финансиране, докато това правителство е на власт?
- Нито "кранчето" е само едно, нито Брюксел е само един орган, а и наесен и там ще има нови хора. Дано проблемът е в правителството - та да си иде с него. Но не вярвам...
- България има два отчасти припокриващи се министерски поста - по европейските въпроси и по европейските фондове. Това изглежда не помага особено - оставаме си аутсайдерът в Г 27...
- Убеден съм, че на България е нужен министър по националните въпроси - едно, защото сме най-бързо изчезващата нация в света, второ, защото сме най-бързо циганизиращата се нация в света - за съжаление и в буквалния (процент на циганското население), и в преносния смисъл.
- Има ли два аршина в ЕС? Какво щеше да стане, ако ЕК не бе започнала да ни спира достъпа до европейските фондове и предприсъединителни програми? Кого наказва Европейската комисия?
- Допреди приемането на бедните и хитруващи източноевропейски страни в ЕС нямаше двоен стандарт. Но той бе наложен още с приемането - половината от 12-те нови членове бяха приети неготови, непокрили критериите от Копенхаген`93 - заради глобални геополитически интереси. Нас с румънците ни приеха най-вече заради Турция, не заради "общото ни европейско минало", нито заради големия ни принос за европейския напредък днес... Но Брюксел наивно вярваше, че подарявайки ни членство, ние благодарно ще се втурнем да си оправяме слабостите. Обратното - благодарно се втурнахме да крадем и от европейското така, както до сега си крадяхме от българското и румънското.
Западът не оцени, че политическата класа на България и Румъния - и без това измислена, създадена набързо, само за да я има, за да мяза на демокрация - след влизането в ЕС се оказа ужасно уморена и изчерпана. Това не е оправдание - но е факт. И умна Европа трябва да разбира този факт и да помага - да се караш на слепия, че е "кьорав", нито е възпитателно, нито е възпитано. Намери зрящ да му помогне да пресече...
- Как си обяснявате факта, че най-успешно засега върви Оперативната програма "Административен капацитет" - министерството на Николай Василев има най-много проекти и оползотворени европейски милиони? Дали е така, защото става дума за дребни проекти?
- Сигурно става дума и за добра организация в министерството, и за предполагаемото високо интелектуално ниво на кандидатстващите - образованието не е като земеделието... Макар че изискванията към проектите и по тази програма са втрещяващо бюрократични - една и съща дейност например трябва да бъде "описана" 3-4 пъти текстово и поне 2 пъти в числа.
- Но има сериозни критики за глупаво пилеене на средства, говори се, че грантовите схеми на ЕС са безумно разхищаване на парите на европейските данъкоплатци - много пари отиват за безплодни семинари в луксозни хотели, за скъпи командировки, за нищо не казващи, но лъскави брошури, за хонорари на скучни лектори?
- Не всичко, което се прави, е такова. Нашите семинари също се провеждат на хубави места, но миналата година през юни, когато плажът беше пълен с летуващи, в залата с френските лектори имаше правостоящи... Иначе Европа много добре знае колко глупости правят и нейните отдели - колко много фиктивни или недодялани издания се правят, колко самоцелни и шумни инициативи, които излитат, скъпо платени, и след тях - нищо... Това е неизбежната цена на "проектния" начин на постигане на резултати: покрай стойностното има и празна шумотевица.
- Успявала ли е страна от ЕС да промени договора си за присъединяване? Питам ви, защото се твърди, че нашият договор прави напълно невъзможно рестартирането на спрените реактори в АЕЦ "Козлодуй"...
- Досега не се е случвало, защото не се е налагало. Но е напълно възможно - няма вечни договори.
- Довършването на магистрала "Тракия" отново засече - Европейската комисия откри нарушения в новите търгове за избор на строители и надзорници. Едното обяснение е, че строителството няма да тръгне докато не проведем нормални процедури, без връзки и лобиране, но според друга версия Брюксел намеква, че западни компании трябва да получат многомилионните поръчки?
- Търсете отговора в един друг въпрос - защо за 10 години след тежка война Хърватска построи 300 километра магистрали, а за същото време ние - без война - само 30?... Навярно и защото преди век и половина те са учили австрийски валсове, а ние сме носели фесове...
- Одобрявате ли налагащата се практика да се назначават външни консултанти и надзорници - като започнем от "Краун Ейджънтс" и продължим с чуждестранните съветници на Станишев, Плугчиева, в пътната агенция и т.н.
- Да, ако се прави, за да ползват опита и морала на Запада, но хич - ако става дума за връщане на услуги или подмазване.
Абе, действително - отде се навъди толкоз гад, както викаше баба ми? И с какво се прехранват? Ей там един реди въздушно-кухи слова, тука друг...Кой им плаща?
ЗНАЧИ ИМА ЗА КАКВО, ЩОМ ИМА С КАКВО.