:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,649
Активни 678
Страници 7,523
За един ден 1,302,066
Репортаж

Да произвеждаш ток на покрива си

57 панела върху вилата на семейство Григорови в с.Стоб осигуряват 12 kW/h, а бюрократичните усилия били като за АЕЦ
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
57 панела могат да произведат максимум 12 киловата енергия.
180 дни е най-краткият срок, в който ентусиастите могат да се сдобият с всички документи и разрешителни, за да пуснат в експлоатация собствена фотоволтаична централа. Това сочи опитът на едни от първите притежатели на такова съоръжение в България - адвокат Румяна Григорова и брат й инженер Светослав Григоров. Реално от средата на миналата година те ежемесечно продават ток на ЧЕЗ.

"Разликата да притежаваш фотоволтаична централа и АЕЦ е много малка. Изискват се толкова много и излишни документи. Най-големия проблем обаче ни направиха от РИОКОЗ", споделя Румяна Григорова. Екоинспекцията решила, че



това ново чудо на техниката излъчва радиация.



От фирмата производител на панелите "Саньо" изпаднали в потрес. Румяна и Светослав били принудени да ходят до София, за да се молят на специалиста по радиация Мишел Израел да дойде и да им прави замервания. Това обаче било нищо, в сравнение с изискването да бъде изваден подземен кадастър на населеното място, където се намира инсталацията. Изискването било свързано с това, че под земята трябва да мине няколко метра кабел.

Но малкото село Стоб, където се намира централата, няма надземен, камо ли подземен кадастър. Всъщност фотоволтаичната централа се намира на покрива на вилата на брата и сестрата Григорови в кочериновското село. 57-те панела са японско производство, струват 60 000 евро, свързани са в 3 групи и така осигуряват мощност от 12 киловата на час.

Силните месеци, когато панелите работят на 100%, са летните, но и при дифузна светлина и лошо време пак се произвежда ток, обясняват братът и сестрата. Тогава централата докарва по 1300-1500 лв. на месец. Преди дни слънцето едва пробиваше над Рила и уредите показваха, че в момента се произвеждат близо 4 киловата енергия. Двамата са изчислили, че инвестицията би трябвало да се върне за 10-12 години. Производителят на техните панели пък им гарантира 25 години живот.

Първо изпратихме схемите на покрива и къщата на партньорите ни в Германия. Те изчислиха до милиметър какъв да бъде панелът и монтирането стана лесно. Много по-трудно набавихме документите, но имам един приятел, който направи ВЕЦ след четири години търчане, обясни адвокат Григорова. Брат й е инженер и дълги години е работил и обикалял големите европейски страни. "От няколко години в Германия, Италия и отскоро и в Испания фотоволтаичните централи са хит, а правителствата правят всичко възможно производителите на такъв тип възобновяема енергия да нямат пречки и да получават субсидии", обяснява инж. Светослав Григоров.

Но есента на миналата година двамата били шокирани, когато средствата по европейските проекти били спрени. Изграждането на фотоволтаични централи се финансира по мярка 312 от Програмата за развитие на селските райони, която трябваше да бъде задействана на 1 октомври миналата година. Даваше се възможност да се кандидатства с проекти на стойност до 1 млн. евро, но за да се вземе максимално допустимият процент на гранта (70%), проектът трябваше да е за не повече от 300 хил. евро.

Големината на една фотоволтаична система се измерва в kWp (киловат пик). Средно произведената енергия на 1 kWp е 1100 kWh/Година. 1 kWp се изгражда на площ от около 10 кв. м.

Съгласно действащото законодателство, цените за изкупуване на произведената електрическа енергия са: - за фотоволтаични системи с мощност до 5 kWp: 0.782 лв. без ДДС за kWh (киловат час), а за системи по-големи от 5 kWp - 0.718 без ДДС за kWh.

Нормативно определеният срок за изкупуване на цялото произведено количество електроенергия е 12 години. Това приблизително е периодът, за който се изплаща една инсталация. В случай, че проектът е финансиран на 70%, инсталацията се изплаща за 3-4 години.

Разчитахме на тях, защото



предвиждаха опрощаване на банковия кредит до 70%,





след като централата заработи. За жалост 20 дни преди да изтеглим кредита, финансирането бе спряно заради недоверието към българските производители, въпреки че документите ни и всичко с централата бе изрядно. Вече работим половин година, но признаци, че ще получим финансиране няма, обяснява адвокат Григорова. Когато получили отказа, вече били установили търговски взаимоотношения с партньорите в Германия и били поръчали панелите и инверторите.

Ако не може да се усвояват някакви средства от европейските фондове, то поне ДКЕВР да увеличи изкупната цена на 1 лв., за да може по-бързо да си възвърнем инвестицията, казват братът и сестрата.

Най-големите загуби обаче те търпят от това, че ЧЕЗ спира непрекъснато през светлата част на деня тока в с. Стоб. Когато токът е изключен, панелите произвеждат ток, но той не влиза в мрежата и не се отчита, което не носи никакви приходи на Григорови. Местните представители на ЧЕЗ се шегували, че ако искат, Георгиеви могат да си направят собствен далекопровод за около 25 млн. лв. и да си решат проблема.

Не съжаляваме, че тръгнахме да правим фотоволтаичната централа, но трябваше май да я направим в друга държава, анализира ситуацията адвокат Григорова.



------------- КАРЕ---



Преди няколко дни общината в Криводол, Врачанска област, реши, че ще произвежда 10 милиона киловатчаса годишно. Общинският съвет прие решение да участва в гражданско сдружение за изграждане и експлоатация на слънчева фотоволтаична централа за алтернативно производство на електроенергия. След изграждането и свързването на всички фотоволтаични панели централата ще има мощност 5000 киловата. Това означава, че при средното за района слънчево греене годишното производство на електроенергия от централата ще надминава 10 милиона киловатчаса.

Дяловото участие на община Криводол в сдружението е обезпечено с предоставянето на парцел от 278 декара необработваема земя, на които ще бъдат разположени слънчевите панели. Вторият съдружник е дупнишката фирма "Електростройинвест". Тя осигурява проектирането, узаконяването, строежа и експлоатацията на централата, а общината участва в сдружението с 278-те декара необработваема земя. Срещу предоставения терен община Криводол ще получава 5 процента от сумите, получени от Националната електрическа компания срещу произведената електроенергия.

Още по-амбициозна е идеята на Столична община, която смята да отдава под наем покривите на училищата и детските градини. Общата площ, според градското ръководство, е над 400 дка и то може да послужи на инвеститори да инсталират панели. Специалисти обаче твърдят, че в градски условия не е най-подходящото място за поставянето на тези инсталации, тъй като лесно се запрашават. Изключително се намалява и производителността, когато върху панелите падне сняг. Хубавото е, че лесно се почистват, казват експертите.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Това е вилата, върху която е инсталирана фотоволтаична електроцентрала в с. Стоб.
Снимка: Борислав Николов
Възобновяемите източници на енергия са силно рекламирани, но на практика се оказва, че административните условности са доста големи.
191
23585
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
191
 Видими 
17 Февруари 2009 04:58
тц Адаб4о, както виждаш - нема да стане. АЕЦ му е майката
17 Февруари 2009 05:24
Не съжаляваме, че тръгнахме да правим фотоволтаичната централа, но трябваше май да я направим в друга държава, анализира ситуацията адвокат Григорова.



Никак не е странно, че всеки у нас стига до една и съща истина. Странно е, че всеки предпочита лично да си я изстрада.
17 Февруари 2009 07:14
Лоша държава бре! Не ще да купува слънчевия ток по 1 лев.
ТИЯ ДЕТО ИСКАТ ПО 1 ЛЕВ/КВТЧ ЗНАЯТ ЛИ, ЧЕ ТОКА В КОНТАКТА СТРУВА 17 СТОТИНКИ.
17 Февруари 2009 08:02
Екоинспекцията решила, че
това ново чудо на техниката излъчва радиация.


Местните представители на ЧЕЗ се шегували, че ако искат, Георгиеви могат да си направят собствен далекопровод за около 25 млн. лв. и да си решат проблема.

Типични "MAДЕ ИН БГ".
17 Февруари 2009 08:45
Аз си мисля, този бум на такива централи не е ли свързан с някаква далавера.
Нещо като точенето на ДДС. Слагаш няколко панела, после включваш и контакта и бизнес за чудо и приказ!
От контакта 20 ст., или колкото струва-не знам точно и продаваш на ЧЕЗ по 80ст. Еми чиста машина за пари.
17 Февруари 2009 08:53
Това са пари хвърлени на вятъра!!
Отдавна щях да я направя. Вятърна централа 1000 вата + фотоволтаичнна 300 вата вата/комбинирана/ + инвертора 1500 вата + акумулатори мин 4 по 150 ВА +
монтаж + мачта 6 м. в момента излиза около 7000лева. Това ще ми осигури , в най-добрия случай захранване/ при вятър през нощта и слънце през деня/ на осветление, и дребни консуматори/ без бойлер и готварска печка/.
Даже и да имаш свободни пари е безсмислено, даже безразсъдно да го правиш. Още повече като примера- само фотоволтаична/ още по- скъпо/.
Оправдано е само в планината където няма ел захранване
17 Февруари 2009 08:53
Поздравления за преборването на бъл.арската администрация!

Това с радиацията е наистина комично и трагично едновременно.
Административният капацитет е под нулата.
Ники Василев ще накаже ли идиотите (или е солидарен)



17 Февруари 2009 09:08
До мнителните по-горе:
По белия свят енергията от екологични и възобновяеми енергоизточници се СУБСИДИРА ОТ ДЪРЖАВАТА. Какви са презумпциите за това всеки, който е запознат с Протокола от Киото може да си ги обясни. Но е факт, че нашите електроразпределителни дружества - преди НЕК, сега ЧЕЗ, МЕЗ и т.н. правят всичко възможно да протакат или да ограничат до минимум тези начинания, защото са ДЛЪЖНИ по закон да я изкупуват на 100% на по-висока преференциална цена и с гарантиран минимален срок от 25 години(за фотоволтаиците). Което, за тях апропо си е чиста загуба.
Та, там е зароевно кучето....

17 Февруари 2009 09:11
Тези благородни екопредприемачи по колко си купуват тока за в къщи? По левче за киловатчас или по 15-20 ст??? Когато балъците им плащат левчето а "еколозите" си светят на пет пъти по-ниската цена с аецовски ток не изглежда никак почтено. Ако са екологично настроени могат да използват техния си ток за техните си нужди. Другото е обикновено бъркане в джоба на редовия българин от поредните тарикати.
17 Февруари 2009 09:14
rtrtrt Ами те затова от ЧЕЗ през деня им изключват тока да не могат да вземзт от контакта и да им го продават, а през ноща ги включват щото няма слънце, панелите не произвеждат и кражбата веднага ще се хване. Ще говорим след 1 година като дойдат циганите с камъните Иначе хубажо ама за Африка!
17 Февруари 2009 09:14
Имам предвид 150 А часа акумулатори.
За панелите- 100 вата струва сега около 700-800 лева, а 1 киловат , а 12 киловата.... + другото оборудване...
17 Февруари 2009 09:16
мощност от 12 киловата на час
от Диян Моркин Диян Моркин
17 Февруари 2009 09:18
Heat

Ай пак почна да плюеш, все едно нищо не запомняш от това което съм ти казвал последните 2 години тука във форума.
ДКВЕР субсидира ВЕИ, но ВСЯКА ГОДИНА ЦЕНИТЕ СЕ ОПРЕДЕЛЯТ НА БАЗАТА НА ИНСТАЛИРАНИТЕ ВЕИ МОЩНОСТИ, т.е.
КОЛКОТО ПОВЕЧЕ ИМА ИНСТАЛИРАНИ ТОЛКОВА ПО-МАЛКО ЩЕ ЕСУБСИДИЯТА
Писна ми да го повтарям това. Ти пръскаш глупави заблуди все едно и 100 000 000 ГИГАВАТА ВЕИ ток да сложат в България всичкия ще бъде изкупен на текущите субсидии. Информирай се повече.

А колкото до "държавните" пари пръснати за ВЕИ и т.н. глупости. Обясни ми къде НЕК похарчи 1 млрд лева за АЕЦ"белене" и от къде ги взе?
17 Февруари 2009 09:21
Абе, какви фотоволтаични централи бе? Ние кенефи първо трябва да правим и да се научим да се.ем като хората, па тогава такива работи. Всяко нещо по реда си!
17 Февруари 2009 09:24
ДКВЕР субсидира ВЕИ

Колко трогателно, членовете на ДКЕВР си отделят от заплатите и субсидират. И това да не го знаем до ден днешен. Или пък не е точно така и просто за "екото" определят цена 20 пъти по висока от аецовската и потребителите я плащат на "еколозите" чрез повишение на средната цена на тока за гражданите?
17 Февруари 2009 09:24
А по статията, ясно се вижда, че най-голямата пречка е бюрокрацията, а колкото до цените на фотоволтаичните инсталации - поради ред причини - кризата, преодоляване на недостига на рафиниран силиции, и т.н. фактори, цената им ще падне двойно следващите 2 години, може и по-рано.

Но още това е още силно прототипна технология и труда за инсталиренето им ще е скъп още поне 3-5 години докато се обучат техниците.
17 Февруари 2009 09:25
Heat

Абе, неразумни юроде, защо говориш на изуст и не се опиташ да проумеш какво ти говоря?!?!!?

И защо толкова се противиш, все едно това е най-най-най-най АМА ТОЛКОВА НАЙ-ГОЛЕМИЯ разход на Държавата в енергетика, СТОТИЦИ ПЪТИ ПО–ОГРОМЕН ОТ ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ВЗЕТИ ЗАЕДНО, че дигаш толкова шум.

Ако искаш ефективно управление на парите, запитай се :
КЪДЕ НЕК ПОХАРЧИ 1 МЛРД. ЛЕВА В АЕЦ"БЕЛЕНЕ" И ОТКЪДЕ ВЗЕ ТЕЗИ ПАРИ?
Отговор няма да намериш, защото никой няма достъп до тази информация.

Редактирано от - Абадабчо на 17/2/2009 г/ 09:29:52

17 Февруари 2009 09:27
Всички твърдения, изводи, ходения по мъките, а най- накрая прозрението, че "Не съжаляваме, че тръгнахме да правим фотоволтаичната централа, но трябваше май да я направим в друга държава.." на г-жа и г-н Григорови не са ама хич пресилени. Бедна е фантазията на всички ни за изискванията на кирливците от РИОКОЗ - Кюстендил... То не беше изисквания за сертификати, съответствия, здравни норми - и като черешка на тортата:‌"Докажете ни, че инсталацията не излъчва вредна РАДИАЦИЯ!!!" Но тук е тъй! ЧЕЗ не искат да дадат и пара някому друг... Спънки до дупка, за да бъдат отказани междувременно други "играчи" - производители на 100 кВч месечно . "Ще ми бъркат в паницата, а?‌ Айде сиктир, керата!" (ЧЕЗ). [/b]

17 Февруари 2009 09:31
Ами те затова от ЧЕЗ през деня им изключват тока да не могат да вземзт от контакта и да им го продават, а през ноща ги включват щото няма слънце, панелите не произвеждат и кражбата веднага ще се хване.

No comment...
Просто ще замълча пред това "умозаключение"...
17 Февруари 2009 09:38
Местните представители на ЧЕЗ се шегували, че ако искат, Георгиеви могат да си направят собствен далекопровод за около 25 млн. лв. и да си решат проблема.
Нещо май, специалистите на ЧЕЗ са сбъркали в сметките- Щом селото е електрифицирано в близост има електропровод 20кV. За включване към него трябва КТП /БКТП/ с транспорт, монтаж на повишаващ трансформатор и оборудване около 60 хил.лв, отделно въздушен електропровод 20кV 1 тройка с проводник АС 95мм2 около 60 х.лв/км + кабел от къщата/зависи къде е тя/ до КТП, което ще е извън селото- още грубо 15х.лв и ще си направят сметката. Ама тази цена от 25млн е за цяла подстанция.....
17 Февруари 2009 09:39
Трябва добре да отделим проблемите. Бюрокрацията - тя е навсякъде и във всеки проблем, и ефективността на тези системи. Те трудно се изплащат , за десетки години. Разбира се при безпроблемна работа . Но акумулаторите имат около 5 години живот , а единият 150 амперчасов / те не са познатите ни за автомобили/е около 500 лева.
По добра ефективност имат соларните инсталации за топла вода .Изплащат се за 6-7 години при 7 месечна експлоатация в година. И то елементарно изпълнение, без скъпа електроника. Най-общо казано този вид енергия , от слънцето и вятъра е твърде скъпа и неразумна инвестиция
Много по-ефективно е било тези средства господинът да ги депозира в добра банка.
17 Февруари 2009 09:44
Пред фактите и Боговете мълчат Force! Бъди здрав!
17 Февруари 2009 09:57
в момента се произвеждат близо 4 киловата енергия
Грамотността е най-малкото пожелателна.
17 Февруари 2009 10:02
Нишката с лошата бюрокрация също е интересна. За журналиста и адвокатката е простено да не знаят, но цитираният "инженер" вероятно е с диплома от Долно Уйно (може и от Горно да е всъщност). По целият нормален свят има изисквания за електромагнитна съвместимост и смущения. Всяка читава фирма издава сертификати за тез неща ако прави електрооборудване. Щом някой е идвал да мери, инверторът очевидно е нямал този документ което навежда на мисли за производство не в Германия а в затънтени китайски провинции (и е интересно във фактурата какво пише). Ако има калпави устройства от този тип, по-малката беда е че наоколо няма да може да се гледа телевизия и да се слуша радио, да има проблеми с мобилни телефони и прочие... Лошото е ако има хора с животоподдържащи системи. Те просто имат шанс да престанат да работят. И тогава ще има много морализатори да търсят кой "бюрократ" не си е свършил работата.
17 Февруари 2009 10:07
Heat, обясни , че инверторът е устройството което превръща 12 волта постоянен ток в 220 волт променлив.
Не ми е ясно за полето около него , но при малки мощности до 1000 вата няма проблеми.
17 Февруари 2009 10:12
Като гледаме КОИ са се изказали против, значи това нещо е добро.
Най-малката полза е, че през лятото ще ти храни климатиците.
Ще взема да си сложа 30-40 квадрата за проба.
17 Февруари 2009 10:13
Докато се правят репортажи по картинка и цъкане "Ах, колко е прекрасно" бюрокрацията ще си цъфти и връзва нови още по-уродливи плодове. Защото Диян Моркин "на квадрат" споменава имената на хората, изградили съоръжението, но прикрива тези от РИОКОЗ и ЧЕЗ. Домързяло го да се разходи до Кюстендил и Дупница (или се уплашил, че там е страшно напоследък) и да ги попита как решили за радиацията и подземния кадастър.
17 Февруари 2009 10:13
Тук става въпрос за 12 000 вата все пак и вероятно цената "по фактура" е доста хиляди евро. Странно е да няма сертификат при положение че е задължителен за всяка кафемелачка или миксер.
17 Февруари 2009 10:21
dimoru,
да не забравяме , че щом произвеждаш енергията , ти я продаваш на НЕК , а сигурно трябва и да подпишеш договор , да осигуриш оператор на изхода. Има и съответна апаратура /съфазиране/. А и честотата трябва да е бетон.
Така че не е толкова лесно да произвеждаш и продаваш ел. еергия на НЕК.
17 Февруари 2009 10:25
Пичовете от по-горе, които говорят за тока в контакта за незнамсиколко стотинки, имат мислене на нивото на ловците събирачи, живели по нашите земи преди хиляди години. За кво да се мориш да садиш некви култури и да гледаш животни, като утре можеш да фанеш копието и да отидеш да си уловиш някой глиган. Ще уловиш пет пъти, но на шестия ше уловиш дедовия, щото глиганите ще са свършили. Та така и с изкопаемите енергийни източници. А и замърсяват околната среда, не знам дали сте чували. Има и такова нещо като климатични промени.
Не знам дали може да се направи нещо с такива дървени глави, които се дръгнат по пубиса по цял ден и я мислят ква е таз далавера на еколозите и как ще са преебани от нея. Аз понеже имам известен, вярно малък, опит с фотоволтаици, си мисля, че нищо не може да се направи. И според мене те са по-големият проблем от администрацията
17 Февруари 2009 10:38
В страна, в която ежегодно загубите от градушка надхвърлят 50млн лв., подобно начинание е меко казано...глупаво(не искам да съм груб).
17 Февруари 2009 10:50
Абадаб, ти наистина ли сериозно питаш защо Heat се пъне и не желае да вдене какво му говориш, камо ли пък да ти отговори на въпросите?
Все пак, някои хора и пари изкарват с писане по форумите.
17 Февруари 2009 10:51
Абе вие малоумни ли сте? Хората са вложили пари за нещо, което по цял свят се субсидира масово и се насърчава, а в БГ има толкова много пречки и вие разправяте как щели да крадат от контакта и да продават на по-високата цена, нали си имат договор за максимално производство на ток от системата, просто е невъзможно да имаш свръхпроизводство, веднага ще те хванат. Проста нация сме и много завистлива, трябва някой да вземе да ни затрие!!!
17 Февруари 2009 10:58
Малко е една кинта! Като почнат да го изкупуват по 5 и аз ше си туря. И на колата на покрива ше туря.

Тоците от слънце и ветрени мелници са за куфеещи слабообразовани зеленяци. Европейското екологическо бъдеще принадлежи на тока от лайна и пръдня!
17 Февруари 2009 11:01
Кракатау,
Ако ти от друго, освен от посочените източници, не си способен да произведеш ток, проблемът си е твой. Дори в закрепостената от престъпна администрация България нещата ще започнат да се променят, и то скоро.
17 Февруари 2009 11:03
За фотоцентралите - добре!!
Но май е време за нещо по-голямо, чини ми се!!!
Какво биха казали бюрократите за плавателния канал Русе-Варна-например!!!
Дали няма да излъчи силна радиация!8-10 хиляди работни места за строители, бюджетен излишък, Варшавския Договор и СИВ са заменени с приятелските НАТО и ЕО кой още чакаме по дяволите!!!
А?
Тези така наречени централи трябва да са грижа на общините!
Подземен кадастър-LOL!!!Те такова животно-нема!!!
17 Февруари 2009 11:08
Абадаб, ти наистина ли сериозно питаш защо Heat се пъне и не желае да вдене какво му говориш, камо ли пък да ти отговори на въпросите?
Все пак, някои хора и пари изкарват с писане по форумите.

Въпросният субект Heat се пъне по темата на статията а не по въпроса за биенето на негрите. Въпросният тъмен субект многократно е отговарял колко е "екологичността" на такива съоръжения, които не могат за целия си жизнен цикъл да възстановят енергията (от неекологични източници) изразходена за създаването им. А даже не е споменал и за "морала" на принудителното плащане за такъв ток и какви са разликите на този "морал" и силовото "застраховане" или "охраняване".
17 Февруари 2009 11:20
Понеже тук някой спомена за акумулатори 150Ah, (ежедневно се занимавам с тая гадост), имам елементарен въпрос - знаете ли какво представляват акумулаторите?
Ей така, просто за обща култура - видове, с какво са заредени, пазарна цена, как се обслужват, гаранции, макс.срок за експлоатация, екологичност и пр.
Щото има и тънкости, като например "обръщане на поляритета"...
17 Февруари 2009 11:31
Бай Драгане, така е, ама каквито и съоръжения да сложиш числото 25млн.лв нещо не излиза, ако писаното е вярно де.... Тези технологии са добри, ама само за да се докаже, че и така може да се произвежда. Все едно да копаеш с лопата или с чаена лъжичка. Ама, както и да е, това са подробности.
17 Февруари 2009 11:31
Защо не се попитат потребителите дали искат да си копуват тока по 1 лв.
Нека всеки сам си прецени за каква част от енергията, която консумира иска да плаща по 1 лв.
А тази сума да отиде директно за субсидиране на фотоволтажните.

Пък и не ми е ясно как ще се следи дали енергията е дошла от слънцето или от контакта и само се препродава, но пъти по-скъпо.
17 Февруари 2009 11:34
Водопроводчик , поздрави че си открил една малка част от написаните безумия
Това е такава фрапираща липса на образование , такава фрапираща .
----------------------------------------- ------------------
57 панела могат да произведат максимум 12 киловата енергия.


Реално от средата на миналата година те ежемесечно продават ток на ЧЕЗ.
57-те панела са японско производство, струват 60 000 евро, свързани са в 3 групи и така осигуряват мощност от 12 киловата на час.
Тогава централата докарва по 1300-1500 лв. на месец. Преди дни слънцето едва пробиваше над Рила и уредите показваха, че в момента се произвеждат близо 4 киловата енергия. Двамата са изчислили, че инвестицията би трябвало да се върне за 10-12 години.
Мощност и енергия.Какво е това , като не знаеш-какво знаеш.
В България , , интелигентните” нямат дори основно, дори основно образование.
Поне мУтематиката да владеят, тези кръчмари.
Какво ще правим с този кръчмарски интелект на капутетата , това е много съществен въпрос.

17 Февруари 2009 11:38
Проста сметка:
Елементарни консуматори: осветление , хладилник с фризер/ класА/ , телевизор - 4 Кват часа на ден .30 дни - 120 Кват часа. Около 25 лава. 300 лева на година. 9000 лева за 30 години.
Горе долу толкова струва комбинираната описана от мен , и то при най-благоприятен климат, вятър и слънце.
Другото е ала , бала . И писане без да си направиш сметката.
OLDMAD, това не са оловни акумулатори. 12волтов, 150 АЧ струва около 500 лева
А такива са необходими за акумулирането на произведената енергия коята ще консумираш вечер пред телевизора, не на газени лампи разбира се..
17 Февруари 2009 11:41
Още по темата, къде е заровено кучето:
Съгласно действащото законодателство преференциалните цени за изкупуване на произведената електрическа енергия са:
- за фотоволтаични системи с мощност до 5 kWp: 0.782 лв. без ДДС за kWh (киловат час)
- за системи по-големи от 5 kWp: 0.718 без ДДС за kWh
- срокът за изкупуване на електроенергията по преференциалните цени по Закон e 25 г., а за тока от вятърните генератори е 15 г. при изкупна цена от 9 евроцента за киловатчас, през който период горепосочените цени могат само да бъдат увеличавани.


Сравнете горните покупни цени с продажните на дребно, за да разберете че електроразпределителните дружества НЯМАТ никакъв интерес от цялата тази работа.Независимо, че сме подписали разните му там присъединителни протоколи за ЕС и сме се ангажирали по какъв начин ще се променя дялът на ВЕИ(възобновяемите енергоизточници), като част от общия електродобив.
А това дали човекът си търси келепира бих ви посъветвал да се поразходите на запад от Калотина, за да видите, че не е нужно да се открива топлата вода отново.
Ама някои май им е по-лесно да кажат: "Те такова животно нема..."



17 Февруари 2009 11:49
Следовниците на ветрените мелници и топлофикациите-без-които-не-може са се вчепкали в смъртна схватка. Яко!
17 Февруари 2009 11:52

Heat,

колко е "екологичността" на такива съоръжения, които не могат за целия си жизнен цикъл да възстановят енергията (от неекологични източници) изразходена за създаването им


За мен сметката е проста: Ако в АЕЦ-ите има злоупотреби (примерно за 1 милиард) и ако там се гори скъпо "гориво", то за екоинсталациите, в които нали, няма злоупотреби и не се "гори" друго освен въздух и слънце, би трябвало да няма никакъв проблем да бият в цената АЕЦ-а. Т.е. предвид изброеното, екоинсталциите би трябвало да произвеждат по-евтин ток. И тогава всички щяхме да ръкопляскаме. Да, ама не. Не само че не е по-евтин, ами е с пъти по-скъп. Сори, ама така не може. Ако ли пък мащаба е проблема - ами защо тогава се пънат в село Стъб с такава неефективна микроинсталация?! Прототип на какво е тази микроцентрала?! Освен на смукало на пари не виждам на какво друго.

17 Февруари 2009 12:02
Ее хора не се изхвърляйте. Няма нужда от емоции, квалификации и прочие.

Приемете, че някои хора без да гушнат АЕЦ не могат да спят спокойно.


Пък и едно е държавата да плати милиарди, ама отделния потребител да плаща малко, друго е крайния потребител да плаща с джоба си диверсификацията и екологичността.
Дет се казва моят джоб си ми е най-мил.


И за да не падна жертва на приятелски огън да отбележа , че съм твърд привърженик на ВЕИ.
17 Февруари 2009 12:03
Журналистът, който е написал статията, може ли да обясни следното математическо противоречие:

Средно произведената енергия на 1 kWp е 1100 kWh/Година
------
След изграждането и свързването на всички фотоволтаични панели централата ще има мощност 5000 киловата. Това означава, че при средното за района слънчево греене годишното производство на електроенергия от централата ще надминава 10 милиона киловатчаса

Единственият начин това да е вярно, е във Враца слънчевото греене да е два пъти повече от средното )
Иначе, Heat, не си прав, че фотоволтаиците консумират повече енергия за да бъдат произведени, отколкото произвеждат в жизнения си цикъл. Това са факти, има си източници, прочети си.
Натиснете тук
17 Февруари 2009 12:05
Само да припомня на привържениците на "евтиния" АЕЦ.


Колко АЕЦ-а са построени на чисти пазарни начала, без огромна държавна помощ? И ако случайно някой построи такъв колко ще е цената на тока?

17 Февруари 2009 12:09
Днес за.бах проекта на една ел.инсталация и ще си приказваме празни приказки.
Ако това е ефективно, то по къщи и сгради в цяла България ще има такива джаджи. Ама няма.
За разлика от Force , който е бил на запад от Калотина, аз доста време съм бил в слънчева Флорида . И там такова нещо не видях. Хората си карат на атомни централи. И не ги интересува цената на ел.. енергията. Защото има хора които мислят преди тях и строят не фото и вятърни централи.
17 Февруари 2009 12:18
И там такова нещо не видях.
В слънчева Флорида харчат гигавати за климатици. От ефтин петрол, а не от уран. В същите тези съединени щати се отопляват с НАФТА и пищят държавата да им поемела част от разходите.
Дори само захранването на климатиците от слънчеви батерии би донесло огромни ползи за човечеството.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД