Ако обвинението не докаже, че едно и също лице е източило от банкова карта над 3400 лв., съдът пуска виновния на свобода. |
До октомври 2006 г. това престъпление се наказваше с до 5 г. затвор и с глоба до двойния размер на получената сума. С поправките тогава бе завишено наказанието - от 2 до 8 години. Но за да бъде търсена и носена отговорност за това, вече трябва "да са настъпили значителни имуществени вреди". На юридически език това означава откраднатата сума да надвишава 14 пъти минималната работна заплата, което се равнява на около 3400 лв. И така най-масовите кражби от банкови карти от по няколкостотин лева станаха законни. Прокурорите с чиста съвест отказват да образуват дела по сигнали за източени карти. А дори да го направят и да пратят някого на съд, делото му се прекратява там. На всичкото отгоре някои магистрати забравят за т.нар. продължавано престъпление и квалифицират всяко теглене като отделно деяние, за което няма как да се търси вина.
Едно от основните правила в наказателното право е, че ако до влизането на присъдата в сила последват различни закони, се прилага най-благоприятният за дееца. Тоест всички, които са извършили това престъпление преди промените, ще се възползват. Този принцип бе онагледен по делото за сводничество срещу Ванко 1. Впрочем поправката "Ванко 1" и тази за банковите карти бяха в един пакет промени в НК. Определено силна серия за депутатите. Недомислицата с първата обаче, призната и за парламентарен гаф на годината от шефа на НС Георги Пирински, вече бе коригирана. Очевидно тя изигра своята роля, а другата още не е.
Наскоро от Софийският градски съд върнаха на прокуратурата за доразследване едно знаково дело - срещу Боян Петракиев - Барона и още трима души, обвинени, че като организирана престъпна група са произвеждали и разпространявали фалшиви кредитни карти. С тях са източвани пари в чужбина. След две мъчителни години разследване обвинителният акт бе внесен в съда през август м. г.
Заедно с Петракиев в началото на юни 2006 г. в ареста попаднаха и синът на силистренската съдийка Галя Антонова - Христо Върбанов, Милен Добрев и Димитър Леонов. При претърсвания в домове в София, Пловдив и Силистра бяха иззети компютри, скенери, фалшиви банкови документи, кочани с американски чекове, банкови извлечения, фалшиви печати и карти. До март 2007 г. прокуратурата не прибави никакви доказателства към материалите по делото, както стана ясно в съда, когато Барона бе пуснат под домашен арест. Оправданието за забавата бяха 8 съдебни поръчки до чужбина. Обвинителният акт срещу четиримата бе внесен в последния възможен момент. Ако разследването се беше проточило повече от 2 години, обвиняемите можеха сами да поискат то да влезе в съда, или да бъде прекратено.
От съда не обясниха какви точно нарушения в правото на защита на обвиняемите са открили, за да върнат делото. Най-вероятно сред причините са и "значителните имуществени вреди", тъй като не всяка инкриминирана банкова операция е нанесла такива по смисъла на закона. Така че част от обвиненията почти сигурно ще отпаднат. Тепърва в съда ще стане ясно как са събирани доказателствата и дали ще издържат за осъдителна присъда. Стига по някаква причина делото да не се гледа при закрити врати.
Държавното обвинение алармира за създадения в НК гаф преди доста време. Банките също негодуват. И досега обаче не се намери законодателна воля за корекцията му. Защо ли? От време навреме се обяснява как ето тук има едно предложение на кабинета, което сега влиза в парламента. Последната закана дойде преди десетина дни - да видим колко време ще отнеме да влезе в дневния ред на депутатите. Предлаганата корекция е проста - трите думи се заличават и наказанието се променя на до 5 г. Използването на чужд платежен инструмент за кражба също изрично се записва в НК и ще се наказва с от 1 до 10 г. затвор.
Но колкото по-дълго се бавят промените, толкова повече престъпления ще останат ненаказани, а "незначителните" вреди ще си останат за сметка на пострадалите.