:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,595
Активни 682
Страници 7,469
За един ден 1,302,066
казус

Безнаказаните кражби от банкови карти са с депутатско благоволение

Над 2 години не се намира законодателна воля, за да се коригира гаф в Наказателния кодекс, който направи недосегаеми крадците на дребни суми от банкоматите
Снимка: "Сега"
Ако обвинението не докаже, че едно и също лице е източило от банкова карта над 3400 лв., съдът пуска виновния на свобода.
Преди близо 2 години и половина три думички дадоха зелена светлина на всички кражби от банкови карти - "значителни имуществени вреди". Те бяха дълбокомислено записани от депутатите в текста от Наказателния кодекс за използването на чужд платежен инструмент без съгласието на титуляра.

До октомври 2006 г. това престъпление се наказваше с до 5 г. затвор и с глоба до двойния размер на получената сума. С поправките тогава бе завишено наказанието - от 2 до 8 години. Но за да бъде търсена и носена отговорност за това, вече трябва "да са настъпили значителни имуществени вреди". На юридически език това означава откраднатата сума да надвишава 14 пъти минималната работна заплата, което се равнява на около 3400 лв. И така най-масовите кражби от банкови карти от по няколкостотин лева станаха законни. Прокурорите с чиста съвест отказват да образуват дела по сигнали за източени карти. А дори да го направят и да пратят някого на съд, делото му се прекратява там. На всичкото отгоре някои магистрати забравят за т.нар. продължавано престъпление и квалифицират всяко теглене като отделно деяние, за което няма как да се търси вина.

Едно от основните правила в наказателното право е, че ако до влизането на присъдата в сила последват различни закони, се прилага най-благоприятният за дееца. Тоест всички, които са извършили това престъпление преди промените, ще се възползват. Този принцип бе онагледен по делото за сводничество срещу Ванко 1. Впрочем поправката "Ванко 1" и тази за банковите карти бяха в един пакет промени в НК. Определено силна серия за депутатите. Недомислицата с първата обаче, призната и за парламентарен гаф на годината от шефа на НС Георги Пирински, вече бе коригирана. Очевидно тя изигра своята роля, а другата още не е.

Наскоро от Софийският градски съд върнаха на прокуратурата за доразследване едно знаково дело - срещу Боян Петракиев - Барона и още трима души, обвинени, че като организирана престъпна група са произвеждали и разпространявали фалшиви кредитни карти. С тях са източвани пари в чужбина. След две мъчителни години разследване обвинителният акт бе внесен в съда през август м. г.

Заедно с Петракиев в началото на юни 2006 г. в ареста попаднаха и синът на силистренската съдийка Галя Антонова - Христо Върбанов, Милен Добрев и Димитър Леонов. При претърсвания в домове в София, Пловдив и Силистра бяха иззети компютри, скенери, фалшиви банкови документи, кочани с американски чекове, банкови извлечения, фалшиви печати и карти. До март 2007 г. прокуратурата не прибави никакви доказателства към материалите по делото, както стана ясно в съда, когато Барона бе пуснат под домашен арест. Оправданието за забавата бяха 8 съдебни поръчки до чужбина. Обвинителният акт срещу четиримата бе внесен в последния възможен момент. Ако разследването се беше проточило повече от 2 години, обвиняемите можеха сами да поискат то да влезе в съда, или да бъде прекратено.

От съда не обясниха какви точно нарушения в правото на защита на обвиняемите са открили, за да върнат делото. Най-вероятно сред причините са и "значителните имуществени вреди", тъй като не всяка инкриминирана банкова операция е нанесла такива по смисъла на закона. Така че част от обвиненията почти сигурно ще отпаднат. Тепърва в съда ще стане ясно как са събирани доказателствата и дали ще издържат за осъдителна присъда. Стига по някаква причина делото да не се гледа при закрити врати.

Държавното обвинение алармира за създадения в НК гаф преди доста време. Банките също негодуват. И досега обаче не се намери законодателна воля за корекцията му. Защо ли? От време навреме се обяснява как ето тук има едно предложение на кабинета, което сега влиза в парламента. Последната закана дойде преди десетина дни - да видим колко време ще отнеме да влезе в дневния ред на депутатите. Предлаганата корекция е проста - трите думи се заличават и наказанието се променя на до 5 г. Използването на чужд платежен инструмент за кражба също изрично се записва в НК и ще се наказва с от 1 до 10 г. затвор.

Но колкото по-дълго се бавят промените, толкова повече престъпления ще останат ненаказани, а "незначителните" вреди ще си останат за сметка на пострадалите.
16
3360
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
17 Февруари 2009 03:11
Много гад
съдия, прокурор, адвокат...
Баш гад-
депутат!

17 Февруари 2009 04:43
Българският депутат е такъв вид гражданин, на когото са осигурени четири години твърдо възнаграждение, многобройни отпуски, един куп допълнителни привилегии и свободен достъп до куп далавери. Как да не гласуваш "ан" блок, някой може ли да те мръдне от хранилката? Това за демокрацията, за свободната преса, за независимата съдебна система е само блъф, досаден и солиден, като безкрайното българско търпение, подкрепено от наивната сигурност, че все някой друг ще ни оправи. Вярно оправаят ни, но във другия смисъл.
17 Февруари 2009 06:05
Тези думички "значителни имуществени вреди", дълбокомислено са записани от депутатите вероятно защото преди това разни полицаи, прокурори, съдии и следователи дълбокомислено са обяснявали на депутатите, че са затрупани с "дребни" престъпления, които им отнемат ценното време и сили, и не им остава време за едрата организирана престъпност. Не на последно място това им разваля и непрекъснато подобряващата се статистика за престъпността и разкриваемостта. Така зарязаха дребната, за да борят едрата престъпност.
17 Февруари 2009 07:02
Пълни боклуци !!!
17 Февруари 2009 08:50
...Българският депутат е такъв вид гражданин...

Българският дупедат е толкова гражданин, колкото гражданинът българин е дупедат

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Февруари 2009 09:09
Само един въпрос:
Защо при ползваните сега карти с чип, които могат да съдържат биометрични данни, банките просто не вземат да подменят клавиатурата за въвеждане на ПИН-кода с четец на пръстов отпечатък ? Аааа ?
Да не се набутват ли ? Или щото какво ги бърка тях, че на някой са му източили картата ?
Бати помиярската банкова система !!!
17 Февруари 2009 09:47
Това може да бъде обяснено и с обикновенна глупост, надали е нарочно.
17 Февруари 2009 11:16
Моля без такива предложения, БирникЪ. Ще вземат да те послушат, после има да се оплакваме, че за да ни откраднат 200-300 лв са ни отрязали и някой пръст.
17 Февруари 2009 12:53
Никой не се интересува от "дребните" престъпления. Те са само главоболие и досада както за законодателите, така и за изпълнителната власт. От тях не падат тлъсти рушвети, т.е. няма нужда да си губим времето с такива дреболии.
17 Февруари 2009 13:02
Споко, скоро ще се засрамят и ще работят за народа
17 Февруари 2009 13:34
Проблема не е само в депутатите - за тях е ясно. Проблема е, че БГ банките са пълно ТНТМ и не им пука изобщо за клиентите. На всеки му е ясно, че ако бяха заинтересовани можеха да лобират за промяна на закона - имат лобита, имат пари.
17 Февруари 2009 15:59
абе вие си наглеждайте кредитните и разни други карти, на дупетатите не разчитайте!
17 Февруари 2009 16:16
Бирник, как банките да ползват пръстови отпечатъци?-нямат интерес.Същото е и в Парламента-не искат гласуване с пръстови отпечатъци, за да се приемат калпави закони с фалшиво мнозинство / липса на кворум/ и пукнатини, за да се облагодетелстват определени кръгове.
17 Февруари 2009 16:43
Бирникъ, това с пръстовите отпечатъци, не е толкова проста работа...Не става въпрос за техническото решение а за защита на личните данни и на непрекосновенността. Иначе наистина може - увлечени по сигурността в най- общия и смисъл - да се превърнем от хора в идентификационен номер

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Февруари 2009 17:35
Това за пръстовите отпечатъци е пълна простотия. НО чипкартите хич не са простотия - биха ограничили значително злоупотребите.
Изисква се подмяна на четците в банкоматите и подмяна на технологиите за производство на карти. Не е лесно, но не е и море за изпиване...
17 Февруари 2009 21:11
може ли някой да ми кже защо по света кражби от банки и банкови обири, както и фалшификация на пари и ценни книжа се наказва по-строго от убийство?има ли в този форум хора, които никога не са били обект на престъпление от такъв характер?случайни ли са тези "недоглеждания" в законодателството?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД