:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,756
Активни 97
Страници 27,321
За един ден 1,302,066
Анализ

Студентите - сила без лидер...

Техните организации безуспешно представляват младежите, но успешно правят бизнес над закона
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Проверка на Столична община показа, че до известна степен студентските протести срещу реституцията в Студентски град са насочени и срещу техни бивши лидери с бизнес в местните заведения.
В първи курс имах нещастието да присъствам на предизборна агитация на кандидати за студентски съвет. В една от 15-минутните почивки между лекциите едно момче се изправи на преподавателската катедра и ни уведоми, че бил кандидат, имал екип, приоритетите му били еди-какви си, щял да свърши това и това. Беше глуповато, смешно и не ме спечели. Може би защото много приличаше на политик. Агитацията му не спираше, но не го избраха. Спомням си, че беше доста ядосан. Наскоро разбрах, че е областен координатор на една опозиционна партия.

В първи курс ти казват, че студентският съвет защитава интересите ти. Някои хора вярват на това. Както всички, които представляват някого, хората от студентските съвети умеят добре да говорят и още по-добре да обещават. А най-добре - да не вършат нищо или само това, с което не биха засегнали собствените си интереси или тези на по-силните. В това общество малцинството е на идеалистите, които си мислят, че могат да направят нещо и бързо се разочароват.



Да си в студентския съвет обаче не е лошо.



Студентският съвет на УНСС например е безотказен трамплин към кметския пост на район "Студентски" - двама от председателите му са кметували в районната администрация. Бизнесът с подходящи приятели е друга почти задължителна странична дейност на студентските представители. Тази седмица стана ясно, че зад някои от заведенията в Студентски град, престъпващи законите, стоят близки до студентските структури и минали общински величия. А сякаш това не е достатъчно - срещу действащи студентски лидери има обвинения, че са фалшифицирали документи, настанявали незаконно в общежитие, източвали пари и пр. - една доста по-реалистична картина на битието на тези организации от нормативната.

Кой всъщност има право да представлява студентите? Според Закона за висшето образование това е студентският съвет. Членовете му участват пряко в управлението на университета и по-конкретно в разпределението на общежития и стипендии. Студентският съвет се избира пряко от студентите. Мандатът на членовете му е две години с право да бъдат избирани за още един мандат.

Достатъчно е човек да се порови из сайтовете на студентските съвети, за да разбере как на практика се осъществяват неговите правомощия. Например този на студентския съвет към СУ не функционира. Когато човек се опита да разбере каква е мисията на факултетния съвет (от неговите членове се формира студентският съвет) към журналистическия факултет разбира, че



мисията е "в процес на обработка"



На тази фаза е от 18 юни 2007 г. Кои са членовете на факултетния студентски съвет към биологическия факултет пък не е ясно, защото разделът с имената им в Интернет не се отваря. Иначе в раздел инициативи разбираме, че тези анонимни борци за студентско добруване повишават рейтинга си и са получили дарение от компютри, благодарения на което мнозинството студенти имат достъп до интернет. В сайта на съвета към УНСС нещата са малко по-пресни. Последната публикация е от декември 2008 г., когато ректорът и председателят на съвета са посетили дом за сираци в Калофер. "Момчетата и момичетата бяха много радостни от визитата на гостите и ги обсипваха с прегръдки", разказва се там. Във форума обаче нещата не са толкова радостни. Показателно е, че последните мнения там са от 2006 г. "Аз, както повечето тук, не съм наясно какво прави точно СС за нас", казва един от форумците. "Е ми пие си кафето (уискито) с преподавателите и си урежда оценки, докато другите учим...", отговаря друг.

"Единственото, което прави съветът е да забавлява или подписва, и да взима общо мнение на студентите. Организира партита, турнири, празненства, номинации за мис и мистър, все неща, които са в сферата на забавата, а не в отстояването правата на студентите. Би трябвало един студент да може да потърси съдействие и да получи защита от съвета, ако да речем има някакъв проблем с преподавател. Членовете на съвета участват в почти всички нива на управление и би трябвало да могат да помагат", казва Борислав Сандов от СРОКСОС. Тази сложна абревиатура доби популярност покрай студентските протести, които организира след убийството пред дискотека "Амнезия". Зад нея стои "Сдружение за развитие и обществен контрол на студентските общежития и столове", което в новото си политическо амплоа напоследък обича да изпуска последните думи от наименованието си.

Според Сандов СРОКСОС е рожба точно на бездействието на формалния орган, представляващ студентската воля. Тези структури биха могли да правят много повече, като се има предвид, че



бюджетът на някои от тях не е никак малък,



твърди опозиционният студентски лидер. По закон на съветите се полага 1% от сумата, събрана от такси за изпити. "В зависимост от университета парите могат да са от 10 до почти 100 хил. лв. Но най-големият проблем на студентските съвети е, че те са безконтролни. Има две много сериозни звена, които би трябвало да осъществяват контрол. Едното е контролният съвет, той би трябвало да следи как се харчат парите. Другият орган е самият ректор, тъй като всички решения за изразходване на средства му се докладват, той ги подписва. Тук обаче може да се получи конфликт на интереси, защото ако ректорът не желае да следи дейността, той просто разписва на добра воля. Ако пък поиска да насочи действията на съвета в една определена посока, може да не подписва, което не му е изгодно", обяснява Сандов.

На национално ниво студентите са представени от НПСС. То се състои от председателите или делегираните представители на студентските съвети, а бюджетът му е 10% от бюджета на всеки съвет. Според закона тези пари трябва да се харчат за "финансиране на национални програми за образователна, научна, културна, спортна и друга творческа дейност на студентите, както и за провеждане на международна дейност". "Това е една куха структура, която оглавява друг куха орган - студентските съвети. По-важното е, че



над тях има трети кух "етаж" -



ръководството на НПСС", казва Сандов.

"На някого може и да му се стори, че бюджетите са големи, но около 70% от съветите не са получили дори това, което им се полага по закон, просто академичният съвет не ги е гласувал" отговаря председателят на НПСС Георги Илиев. Според него дейността и ролята на студентските съвети напоследък се засилва. Във варненския медицински университет, където председателят учи, организират парти на първокурсника, кампании за кръводаряване, анти СПИН кампании, раздават презервативи на 14 февруари, организират тържества, кампании за приобщаване на новите студенти, раздават мартеници и т.н. "Трябва да ви кажа, че това не са страшно много пари, нашият бюджет е около 10 хил. лв.", обяснява Илиев. Според него има и видим ефект от съществуването на тази структура. Например 2/3 от състава на комисията по настаняване в общежитията е от студенти, същото е и в комисията за разпределяне на стипендии. Това автоматично означава, че ако даден студент има проблем с общежитието, може да се обърне към студентския съвет. "По наше настояване беше увеличена стипендията от 90 на 120 лв.", твърди още студентският лидер.

Да се върнем обаче на действителността, за която вече стана дума по-горе. Наскоро ректорът на СУ проф. Иван Илчев обвини председателя на студентския съвет, че е фалшифицирал документи за кандидатстване за общежития и е взимал пари от студенти, за да ги настани в изцяло ремонтирания 8 блок в Студентски град. Подобни обвинения има и срещу бивши членове на студентския съвет на УНСС, правени са журналистически разследвания. Срещу един от тях са подавани сигнали, че докато е бил председател на студентския съвет е живял незаконно в общежития, че е фалшифицирал документи, че е източвал пари от средствата за стипендии и социални помощи, които се разпределят от съвета. През 2003 г. група студенти подават оплакване до ректора, че същият председател е провел незаконен избор на студентски представители в общото събрание на университета. Темата със златната кокошка "Студентски дом" пък заслужава отделно внимание.

Освен че отглежда кметове за район "Студентски" (Георги Ненков и Константин Арабаджиев), студентският съвет на УНСС възпитава и бизнесмени, както приляга на икономически ВУЗ. Заемалият същия студентски пост Тодор Гунчев доскоро бе шеф на скандалната общинска фирма "Кампус", давала на смешни цени терени под наем в Студентски град. И тримата преуспели студентски шефове са свързани със СДС. В момента обвинените в нарушения при настаняването в общежития лидери продължават да бъдат в НПСС. Затова може би е спорно дали студентите имат нужда от още една организация и още лидери. С времето има опасност тя също да се превърне във формална структура, която работи само за благото на ръководството си. А не един партиен водач би се радвал сред тази обществена сила да има човек, чийто глас се слуша и на когото може да се въздейства.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Послушните студентски лидери от НПСС с Даниел Вълчев.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
И непослушните лидери от СРОКСОС след кратък престой в ареста.
16
3186
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
24 Февруари 2009 01:25
Ако в http://bgoffice.sourceforge.net/assistant /online/index.html напишеш думата "represent" преводът е "представям" а не "представлявам"? Тия които пишат речниците ли са по-неграмотни или журналистите?!
24 Февруари 2009 02:08
Аз съм член на студентския съвет на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", председател на комисията по научноизследователска дейност към студентски съвет, главен редактор на вестника на университета и НЯМАМ политически амбиции. Заради този студентски съвет ВТУ вече има и продължава да разработва кредитната си система (всичко се разработва (вярно, бавно и бюрократично) съгласно Болонския процес), с каквато малко родни университети могат да се похвалят. Общо взето статията е пълна с доста невярни твърдения, като тук не визирам твърденията относно софийските ВУЗ-ове, защото все пак там, по мнение на тамошните студенти, качеството на образованието, мат'ряла, купоните, въздуха и изобщо лайф-а е къде къдеее.. така че аз, невежият нямам право да коментирам. А относно incognito-то - представете си избори за членове на студентски съвет с хиляда кандидата, от които всеки драпа за място, но има само петдесет свободни...нормално е след като 950 човека те псуят и правят антикампании срещу теб, да не търсиш широка популярност.
24 Февруари 2009 02:16
ANACEPHAL,
"Представям" и "Представлявам" са две РАЗЛИЧНИ неща и действия! "Представлявам" е, така да се каже, "влизане в ролята на друг, с негово съгласие или по силата на закона"! Затова и може да има "представям се", но НЕ може да има "представлявам се"!
24 Февруари 2009 06:42
мухи без глави/ селянчета поживяли 7-8 месеца в града и получили нагон за гражданско общество от наркобосовете
24 Февруари 2009 08:33
зад понятието младите и студентите стои номенклатурата която ще си реализира своите младежи и студенти даже нямат хора за масовка
24 Февруари 2009 09:27
Студентите - сила без лидер...

По-скоро аморфна маса от неориентирани провинциалисти, шашнати от изкушенията на Големия град. А не от изкушенията на науката. Вижте само как безкритично глътнаха легендата, че за всички потресаващи глупости в студентския град е виновна реституцията и реститутките. Повече няма нужда от коментар...
24 Февруари 2009 09:54
Студентските лидери организират гласуването за нов ректор и имат 15%. Тези, които са помогнали да изберат съответния ректор имат после отплатата му. безпрепятствено вземане на изпити с отлични оценки и безпрепятствено ставане на асистенти и докторанти. Аз не познавам председател на студентския съвет, който да не е преподавател след това. А студентите- те дори не знаят кои са им лидерите, защото за тях най-много да се организира мис и мистър университет. Това е, друго няма.
24 Февруари 2009 10:33
Факт е, че студентски организации в Европа също претендират да са неполитически такива, но винаги се знае коя партия стои зад всяка една от тях. Дори в имената на повечето е се чете и тяхната идеологическа линия.
А за тези двамата от долната снимка е въпрос на време докато надянат костюми и вратовъзки и заприличат да горните двама.
24 Февруари 2009 10:46
То вече и на малоумните стана ясно, че НПСС е казионна организация, която е добре гледана и подхранвана от статуквото. Това бе и причината НПСС да изиграе ролята на удобна маша в ръцете на управляващите за разцепване на студентския протест. Поредните търтеи и хрантутници. За съжаление още млади хора, които още от сега са се научили да гребат от меда. Къде отидоха идеалите на младостта?
24 Февруари 2009 10:56
Е, там е работата, че хората от студентските съвети не са "студентски лидери", какъвто израз се ползва в статията, ами студентска номенклатура. Те са сложени там за да не вършат нищо за студентите и в замяна са им дадени възможности за лично облагодетелстване. Вярно, сигурно не всички използват тези възможности и сигурно има хора, които си вярват, че вършат страхотно важна работа, като раздават презервативи на 14-и февруари. Освен това, като кандидатстваш после в чужд университет, е адски cool да си напишеш в CV-то, че си бил член на студентския съвет. Това също е важен стимул за много хора.
Трябва сериозна реформа на студентските съвети и Боби Сандов е посочил основния проблем: няма контрол от страна на студентите върху тяхното представителство. Което пък, разбира се, дублира на по-ниско ниво общия проблем с представителството в България.
24 Февруари 2009 13:38
каквито ни държавните структури, такива и студентските /за съжаление/. Нищо лошо не виждам в това, че студентски лидери стават политици в бъдеще. Лошото е в това, че отрано нямат контрол и свикват на безнаказаност и за в бъдеще. Няма контролен орган, който да ревизира настанените в общежитията - кой има право на тази облага и на кой родителите са длъжни да плащат скъпи квартири по големите градове. А колко преподаватели, вече и в пенсия, и със собствени жилища в София още обитават студентските общежития? Аз познавам поне трима!
24 Февруари 2009 13:54
По добре без лидер, отколкото с лидер като агентчето Кошлуков ...
Бях студент по време на голямата студентска стачка през 1990-91 г. Начело на стачката застанаха най-големите боклуци, нехранимайковци, мързеливци, лумпени и алкохолици. На тази сган умишлено се позволи, ако не и плати, за да блокира и затвори Софийския университет, да пиянства вътре, да спи в спални чували и да ползва коридорите за тоалетни. Между тях имаше и свестни колеги-идеалисти, увлечени от идеята да свалят сваления и несъществуващ социализъм и Луканов. Цялата тази група беше около 5 % от студентите. Други 5 % считахме, че истинските проблеми на студентите са съвсем други като липса на учебници, истински библиотеки, помагала, условия в общежитията и бяхме против да се прекъсва учебния процес заради шепа нехранимайковци, на които никога не им се е учело. Огромната аморфна група от 90 % се зарадваха на стачката и си отидоха два месеца насред студената зима на топло и готвено при мама и татко в дълбоката провинция. Двадесет години по-късно на последните протести пред Народното събрание установявам, че нищо не се е променило. Дори е станало по-лошо.
24 Февруари 2009 13:55
Студентските съвети като идея са нещо много положително и значително. Проблемът не е в съществуването на подобна структура, а в липсата на контрол над нея, както споменава Боби Сандов.
Като студент в УНСС, където изборите за студентските съвети се правят в пълно информационно затъмнение и на практика 50 студента избират, представителите на 20 000, бих предложил чисто законодателна промяна в ЗВО, с която да се наложи общонационален ден за студентски избори. Например на 15 октомври във всички университети да се провеждат въпросните избори.
Това ще се превърне в традиция и младите ще знаят кога могат да упражнят демократичното си право на глас, след което ще имат моралното право да изискват ефективна защита на общностните си интереси.
В момента повечето първокурсници изобщо не разбират какво представляват Студентските съвети и това не е проблем на новодошлите, колкото проява на безотговорност и интересчийство на студентските "лидери".

Също съм длъжен да отбележа, че наистина има разлика между СС на ВТУ и СС на УНСС, ТУ, СУ.
24 Февруари 2009 18:39

Ееее! Тия нямат ли си комсомолски морал. Още от сега надрастват дори и Партията. Там ... (разбирай шесто) да се заеме - и само проверени комсомолци.


++ Вместо Партия днес е партокрация.
Вместо комсомолци днес са криминалонаркоалкохолци.
Вместо шесто дес е мафиоалкохолонаркокютеко.
Нищо ново, но старото ни изнасилваше в ПОЗИтивност, докато новото е изцяло постФЕКАЛИТИВНО и АЛКОХОЛОнаркомутроЧАЛГО-
проститутообусловено. Казват преди било българо-азиатско. Сега е булгаристано-европейско. Май беше казано нещо за времена и нрави...по-рано всичко се решаваше с: казармата ще ги оправи. Сега опразниха казармата за да оправят планетата. Трябва да ги обругаем, изтерзаем, онеправдаем - белким се патриотизират след алкохолодисконаркотчалгопроститутотеките. Та да ни поведат нас изкуфелите и да ни обзаведат с гражданско общество.
И рече Бог - но пак не стана.

СВЕТЪТ Е СЦЕНА - НИЩО НЕ Е СЛУЧАЙНО. ТОВА КОЕТО Е, СМЕ НИЕ - НА НЕГО СЕ ОСЪДХМЕ.








Edited by - Езоп on 26/2/2009 г/ 21:21:59

24 Февруари 2009 19:03
В една от 15-минутните почивки между лекциите едно момче се изправи на преподавателската катедра и ни уведоми, че бил кандидат, имал екип, приоритетите му били еди-какви си, щял да свърши това и това. Беше глуповато, смешно и не ме спечели. Може би защото много приличаше на политик.

Те това е същността. Тези студетски съвети са школа за бъдещи политици, в която те се учат как да доят останалите и на корупция разбира се. А отношението към тази сган е дадено много точно - защото много приличаше на политик
24 Февруари 2009 19:07
Все пак да не забравяме, ч е тон как да се използват студентските съвети даде Кошлуков в началните години на криминалния капитализъм. Сега орди негови последователи се опитват да повторят неговите "подвизи", но времената сега са други.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД