Водещият на церемонията на наградите "Оскар" Хю Джакмън изпълнява встъпителния си монолог. Декорът е "закачка" с филма "Беднякът милионер", спечелил 8 статуетки. |
3.5-часовото шоу бе водено от австралийската звезда Хю Джакмън - първия водещ от 22 години, който не е американец (и не е комик), и първия австралиец, който води церемонията. Една от най-престижните награди - за най добра мъжка роля - бе спечелена от американец. Това е Шон Пен, изиграл ролята на Харви Милк, активист за гей права.
Това бе една от изненадите в тази вечер на няколко големи бъркотии. Скандалджиите злословеха, че Пен всъщност е по-слаб от носителя на "Златен глобус" Мики Рурк, чиято роля в "Кечистът" носеше всички белези на сантименталното завръщане на Холивуд.
Погледнато като цяло, наградите обхващат жанрове, представящи комерсиалното кино такова, каквото е, каквото е било и каквото бихме искали да бъде.
"Е": "Черният рицар", който спечели над $1 млрд. от продажби (вторият най-добре продаван филм в историята след "Титаник"), а бюджетът му е на екшън, който само Холивуд може да си позволи.
"Каквото бихме искали да бъде": филмите послания "Милк" и "Четецът", които налагат либералните възгледи на Холивуд към хомосексуализма и несекващия интерес към холокоста.
И "беше" - "Беднякът милионер" с оскъдния си бюджет ($14 млн.) и смесения произход изглеждаше като аутсайдер. Но филмът е наистина класика в стил стария Холивуд - не просто заради вдъхновяващата си история за бедното момче, които гони невъзможната мечта, но и заради умението да привлече и задържи киноаудиторията.
И ако холивудските местни патриоти не могат да си намерят място заради това, че най-големите награди и вестникарските заглавия са за чуждестранен филм, вземал някога 8 "Оскара", то настроенията на субконтинента Индия вероятно са подобни, като се има предвид, че "Беднякът милионер" не успя да достигне продажбите на който и да било от тамошните хитови заглавия. Удовлетворени от международната слава на филма, в Мумбай също така осъзнават, че първата "боливудска" продукция, направила огромно впечатление на Академията, е написана, продуцирана и режисирана от англичани. През 80-те години "Ганди" - друг филм за индийци, произведен от колонизатори, взе "Оскар" за най-добър филм. Този път поне целият актьорски състав са индийци или от индийски произход, нито един от тях не се е снимал в англоезичен филм досега и трима от носителите на "Оскар" са индийци - композиторът суперзвезда А. Р. Рахман, прочутият лирик Гулзар и звукооператорът Ресул Покути. Рахман си спомня корените, приветствайки "целия народ от Мумбай, въплътен във филма, който е посветен на оптимизма, силата на надеждата и на нашия живот".
Най-голямата изненада бе победата на японския "Departures" в категорията "Най-добър чуждестранен филм", разказващ историята на музикант, който започва работа в погребално бюро. Той надви над филми като френската училищна драма "Класът", носител на "Златна палма" и над смятаната за фаворит израелска документална анимация "Валс с Башир". Никой обаче не се учуди, че "Оскар" за най-добра анимация взе "УОЛ-И", а за най-добър документален филм бе обявен "Man on Wire". "Странният случай на Бенджамин Бътън" реализира само 3 от 13-те си номинации и всички те бяха в техническите категории.
С надеждата да освежи предсказуемото шоу със стремително падащ рейтинг в САЩ през последните години, Академията се довери на продуцентите Бил Кондън и Лари Марк - хората, които стоят зад носителя на Оскар "Момичета мечта". Те наеха австралийския режисьор Баз Лурман ("Мулен руж") да произведе претрупания спектакъл, чието послание е "Мюзикълът се завръща". Те призоваха и свита от стари величия, окичени с "Оскари" - София Лорен, Шърли Макклейн, Робърт де Ниро и Антъни Хопкинс да представят номинираните в актьорските категории. Замисълът бе мил, но в крайна сметка се оказа доста мъчителен, тъй като звездите се въртяха неловко в кадрите отблизо, докато слушаха ласкателствата по свой адрес.
Понякога зрителите с нетърпение очакват именно кадрите, показващи неудобство, в това е забавата на живото тв предаване. В неделя вечер големи надежди се възлагаха на това дали/когато Мики Рурк спечели "Оскар", ще повтори 5-минутната си реч от предната вечер при получаването на наградата "Независим дух", която бе удивително нецензурна поредица от благодарности и гениални обиди? Или как ще приеме почетната награда за цялостно творчество легендарният клоун Джери Луис, вече 82-годишен? Дали режисьорът на някогашните хапливи комедии ще скочи на крака и ще извика MEL-VIN? Дали ще произнесе речта си изцяло на френски, като се има предвид колко мразен е от американските критици, но за сметка на това е възхваляван от страниците на френското филмово сп. "Кайе дьо Синема"? Дали ще смъмри Академията, че го зачита за хуманитарните му действия, а не комедийния му гений?
Уви, не. Смиреният Луис говори кратко, с благодарен и сериозен, дори покрусен тон. Ветераните в гледането на церемониите "Оскар" напразно се надяваха, че може би ще видят поне нещо от онзи Джери, който като водещ на церемонията преди 50 г. лудува и гримасничеше на сцената цели 20 минути, когато му казаха, че шоуто е стигнало края си прекалено рано. Тази година шоуто свърши точно навреме. Но за разлика оттогава, след 50 г. от този спектакъл няма да се помни нищо, освен че подценяваният "Беднякът милионер" спечели.