:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,437
Активни 855
Страници 18,340
За един ден 1,302,066
алъш-вериш

Френските корвети станаха хартиени кораби

След като се примири, че страната ни не може да купи плавателни съдове за 1 млрд. лв., Париж се опитва да ни продаде лицензите за тях
Снимка: Велислав Николов
През октомври 2007 г. Никола Саркози посети България и в рамките на посещението си постави въпроса за френските корвети, а премиерът Станишев пое ангажимент да състави работна група по въпроса.
Идеята България да купи нови корвети от френската компания "Армарис" е от края на 2005 г. През лятото на 2007 г. българските медици най-сетне бяха освободени от Либия благодарение на намесата на няколко правителства, но на финалната права преднина взе френският президент Саркози.

През октомври същата година Никола Саркози посети България и заяви, че очаква страната ни да купи корветите, а премиерът Сергей Станишев му обеща да назначи работна група.

През лятото на миналата година все още бе валидна офертата България да закупи четири корвети от френската компания "Армарис" за над 750 млн. евро. През есента на същата година мениджърите на фирмата усетиха, че нещата не вървят и предложиха два корвети за близо 480 млн. евро.

От средата на миналата седмица на България е предложена вече нова оферта - да купи лицензи за строителството на военни и граждански кораби, които да се правят у нас. Военният министър Николай Цонев внесе предложение в Министерския съвет за създаването на експертна група, която да обсъди френската оферта и да прецени дали има възможности да бъде реализирана.

Според запознати в началото на февруари в София се е събрала работна група в тесен формат, която да обсъди алтернативен вариант. Тя е била оглавена от външния министър Ивайло Калфин. Участие взел и шефът на офсетните програми в Министерство на икономиката Иван Жерков и капитан първи ранг от българските ВМС. Източници на "Сега" твърдят, че командващият флота адм. Минко Кавалджиев е отказал да участва в тази група.

Според предложението на французите, ние трябва да купим за 60 млн. евро лиценз от френската корабостроителница за производство на двата кораба. Това трябва да бъде осъществено през следващите 5 г. във варненската корабостроителница "Булярд". Засега не се предвижда участие на военния "Флотски арсенал".

Лицензът ще бъде придружен от огромно количество документация. Това обаче няма да е достатъчно за производство на корветите. Тези кораби все още не са произвеждани и за тях няма техническа документация. За нейното изготвяне било необходимо технологично време от около две години и огромен човешки потенциал. След това трябва да се обучат българските корабостроители в "Армарис", което отново ще изисква още плащания. А самото строителство на първия кораб ще продължи минимум три години.

Експерти оспорват и изказвания на наши участници в работната група, че придобитите по този начин корвети ще ни излязат по-евтино. После с анекси към основния договор сме щели да придобием целия ноу-хау, ще си купим двигателната установка, въоръжението, комуникационните и навигационни системи, софтуера. И понеже става дума за единични бройки, ще излязат доста солено. Нужни са и инвестиции в "Булярд" в размер на 8-10 млн. евро, за да се дооборудва плаващият док. Като се тегли чертата, в крайна сметка французите пак щели да си вземат своето, и то с лихва.

Сделката с ''Армарис'' се ползваше с политическата благословия на българското правителство, но до момента няма реален напредък по преговорите.

МО стартира конкурса за закупуване на четири корвети (две плюс две) през 2005 г. Първоначално за победител по ценова оферта бе избрана холандската фирма ''Медведе". След оценката на документите и след лобистки натиск, военно министерство поиска подобряване на офертите и за победител бе обявена ''Армарис", но резултатите от конкурса дълго време не бяха одобрявани.

От 2007 г. София и Париж водят експертни разговори по конкретните параметри на договора, като френският посланик у нас Етиен дьо Понсен от време на време призовава сделката да бъде сключена.

През ноември миналата година германската корабостроителница ''Фридрих Люрсен'' подаде нова оферта във военното министерство за изпълнител на договора за доставка на корвети.

Според експерти от корабостроенето купуването на тези лицензи е дори още по-безсмислено от скъпите и ненужни на флота ни високотехнологични корвети.

Българският военен флот не би трябвало да има такива мегаломански амбиции, тъй като с този тип техника трябва да поемем мисии на НАТО в други морета, а не да браним черноморската граница от набезите на турските бракониерски гемии. Освен това България навлиза в икономическа криза и последното нещо, което й е нужно, е да оборудва завод и да строи корвети. Въпросът е доколко последното обстоятелство ще бъде убедително за френската страна, която очевидно все още се надява на отплата за щастливата развръзка с осъдените български медици в Либия.
59
3633
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
09 Март 2009 23:44
"България навлиза в икономическа криза и последното нещо, което й е нужно, е да оборудва завод" и да усвоява нови високи технологии.
Странна логика.
10 Март 2009 01:41
Този тип съдове са си точно за нашето Черно море. Ония белгийски фрегати втора ръка са за евентуалните мисии на НАТО по другите морета.
10 Март 2009 01:46
Защо са ни тези скъпи корвети, като и без това /в другата статия ни хвалят/че си имаме най много кУрвети-ни в армията! Пък и оная внушителна подводница със изфуштялите акумулатори, ни прави едновластен господар в Черно Море! Само една боя да и "ударим"напролет и ...
10 Март 2009 02:29
Нашенската олигархия хитрува и се опъва, но не за друго, а защото иска тя да присвои тия парици. Що да ги дава на френската?
За останалите българи е все тая.
10 Март 2009 02:40
Водят се преговори за комисионната. Саркози си е мислел, че заради медиците ще мине метър.
10 Март 2009 03:35
човек като няма пари за корвети си купува плеибои
10 Март 2009 03:41
Киркор си купил кола.
Вярно, но с малки подробности.
Не Киркор, ами Гарабед.
Не кола, ами колело.
И не купил, ами му го откраднали.



Ей това е цялата статия.
10 Март 2009 04:49
Да замесят поне едни корабии и да се свършва. Корвети ли ? Къде и кога и кой ще ги построи ... с коя инфраструктура , с кои специалисти ? Една единствена аерогара се опитаха да направят и я оклепаха , ще падне скоро ... Не можаха да монтират правилно радара ... отлагаха я два пъти , стискаха си ръцете три пъти , съдиха се и загубиха ... Нищо не става в България ... цирк ... и версачето на Доган се оказа менте ... Мизерия грандисима , от всякъде и французите натискат ... 4 за 750 милиона или 2 за 480 милиона ... ( сигурно е по-малко на ... понеже ) могат и една да се опитат за 320 милиона , може и да стане ...
Представям си клиента да дойде и да си прибере омазаната корвета с нефт и говна, ... новата, ... със сертификата закачен на нея, с нестандартните заварки , на кестерме и с боя нанесена като по дувара на кочината ... Хитро !
Фич ... години минаха от 100, 000 тонния "Хан Аспарух" и от въглевозите ... Сега не е тогава ... и няма още 100 години са бъде, ... приключи !
10 Март 2009 05:09
Недопустимо е макетата да си имат морска флотилия, а ний да си немаме корвети...
На гол тумбак-корвети за милиарди.
10 Март 2009 05:41
Да купуваме лиценз има смисъл само ако можем да съберем поръчки и да продаваме корвети на трети страни. Но като зная нормалната търговска практика у нас, първото, което ще направим е да изтъргуваме документацията на руските другари срещу консерва хайвер и орден "Дружба народов".
10 Март 2009 07:22
San De Cannes верно си е това дет го пишеш. Деградацията е страшна. Каруци да са, ше ги сглобиме, има още кой, ма кораби трудно.
10 Март 2009 07:36
Да купуваш "лиценз" за нещо си - неправено, неизпробвано, невиждано - това си е наистина хартиено корабче.
Но, както каза колегата, комисионните са важни. Затова ни и набиват в главата колко полезни ще са корветите. За лов на цаца.
П.П. Не уточних - морска или сред публиката.
А статията е добра -
Трябва да се напомнят такива неща. Защото навред всяко чудо за три дни, у нас - три чудеса всеки ден.
10 Март 2009 09:55
Винаги са ме радвали новите военни технологии. Да имаш модерна армия не е самоцел. Но не мисля , че е печеливш ход, малка България да усвоява производството на модерен боен кораб, който дори една Франция не успява да пробута на военния пазар.
10 Март 2009 10:05
San De Cannes, както винаги, по принцип съм съгласен с основната ти теза. Обаче в случая не и с подробностите. Като хвалиш толкова онова недоносче "Хан Аспарух", защо не продължиш с по-нататъшната му съдба и не кажеш колко "ефективен" се оказа той за тогавашното НРБ? Дип същата работа си бехме и тогава, само дето страдахме от по-голяма грандомания. "Хан Аспарух"=Кремиковци=Дебелт=Нефтохим=Химко=.... и други знайни и незнайни "пищови", зад които лъщеше голия ни и мазен тумбак, и които и да гърмят както трябва се оказа, че не могат!
10 Март 2009 10:14
olo е прав - апцолютно излишни напъни.
.
Монографията "Особенности на българското лицензирано военно производство" сочи, че близо 20 години се дрънкаме с руснаците, и то заради един мижав частичен лиценз за "Калашников".
А тук става дума за "пълен" лиценз за производството на бойни кораби!
Явно с франсетата може откараме и век...колко му е.
Още имаме търкалящи се спомени от "Булгар-Рено" .
10 Март 2009 10:46

В Индия имал паметник (тъй разправят) изобразяваш маймуна държащ кокосов орех на гъза си --демек го мери дали, като го ГЛЪТНЕ, ще може да го изсере!!!!!!!!
10 Март 2009 11:02
"Хан"-а и посестримата му си бяха боклук. 25000 тонните се оказаха добро корито, но с калпаво съдържание. Въпреки това опита си е опит и кадрите са си кадри. Тия заводи трябва да работят. Но корветите крият много рискове. Преди да се завие и едно болтче ще трябва първо да се раздвижат едни много големи комитетски пари. Няма начин да не дадат фира. Също така има едно огромно количество работа за цял институт. Преди години швейцарците бяха ни продали лиценза за двигатели Sulzer RND. За 10 години не се произведе нито един.
10 Март 2009 11:04
nanyac, не забравяй "джилязоту"!
Това си е абсолютна държавна подкрепа на "Кремиковци"!
10 Март 2009 11:07
Строителството на кораби не е като да сглобяваш велосипеди. Още повече военни кораби. Никога не сме строили военни кораби, ремонт - да. Пределно ясно е, че никой няма намерение да строи корвети. Впрочем, нашите въглевози са японски. Правехме нелоши кораби, кво му е на "Хан Аспарух"? Познавам главните му конструктори по корпуса и машината - много добри инженери (мисля. че Ат. Сираков почина). И контейнеровози сме проектирали и строили и още плават в БМФ-то. Оня ден гледам в езерото строени 5-6 кораба - стоят на котва, няма товари. И на рейда имало такива. А за корветите - на всички ни е ясно какъв беше смисълът на сделката. А и Саркози отбеляза няколко вътрешнополитически точки.
10 Март 2009 11:11
А, гледам папуаса се е сетил за "Зулцерите". Аз бях ученик, когато се говореше за този лиценз. Щяха да строят завод в Толбухин. После реалистично прецениха, че нямаме технологична готовност и се отказаха. И по-добре.

Редактирано от - hamel на 10/3/2009 г/ 11:12:48

10 Март 2009 11:53
преди да тръгнат да произвеждат корвети нашите да вземат един лиценз примерно от зиг заугер да ги видим че могат а произвеждат пищови - После може да се пробват да вземат един лиценз за БТРи или "гардиъни" и като еволюират достатъчно - ако искат и самолетоносачи да строят.
----------
България на три океана - черно море - езеро за БГ самолетоносачи.
10 Март 2009 12:17
mitkog, моля не настъпай "Аркус АД"-Лясковец, "БЕТА"-Червен бряг, и "Хан Крум"-Търговище по пищовите и веригите!
Да не ти мине някоя верига през..."пищофа", и айде..
10 Март 2009 12:22
750 милиона евро. По 20 милиона евро на изтребител, можем да се направим 36 самолетчета, таман две ескадрили и поддържащо оборудване към тях. И ще ни бадът много по-нужни, каквото и да става. Ама големите братя не искат да имаме авиация....щото знае ли се. А курветите....освен да се курветят в Черно море, и по някои мисии в Iредиземно (дето файда за нашата отбрана никаква) не знам за какво ще са ни. Ние сме в НАТО, но е ясно с кого ще воюваме сериозно ако нещата се намажат някой ден....с някои от съюзниците в НАТО.
Това е момчета ...това е играта.
10 Март 2009 12:24
Принципно е по - добре да купиш лиценз, отколкото готов продукт. Така инвестираш в националната икономика и създаваш работни места тук, а не във Франция например.
Едно такова производство може да създаде траен поминък на цял регион, а иначе какво - засилваш една камара пари нанякъде и след има - няма 10 г. се чудиш какво да правиш с морално остарелите корита.
Ама трябвало да се инвестира в нови технологии...е в какво да инвестираме иначе? В килийни училища?!
Но това е принципно. А на практика естествено е къде - къде по - удобно за крадливата ни олигархия да купи лицензи вместо кораби. Щото иначе какво - на им на франсетата кинтите, на ни на нас корветите и работата заспива. А купят ли само лиценза се почват конкурси, подизпълнители, комисионни, търгове, бордове...Сладка работа!
Рискът обаче е франсетата да се усетят с кого си имат работа (то не че цяла Европа не ни разбра, де) и да отрежат работата. Та накрая ни лицензи, ни кораби.
Що ли си мисля, че баш така ще вземе да стане.
10 Март 2009 12:24
градация требе да има олде

едино копие на браунинг не могат да направят като хората (аркус 94 или както там се водеше "гордостта на бг оръжейната индустрия", купуваме на тексатрон боклуците "гардиън" понеже морската пехота на сащ е отписала проекта като безпреспективни и понеже не можем да произведем сами но иначе оооо корвети - можем да построим защо не - само документация да купиме.
тъпизми на Нта степен
10 Март 2009 12:37
Тъй, тъй...
И "Кремиковци" ше им достави най-по-баш стомана!
Ех, леле...що ли се самозалъгваме.
10 Март 2009 12:40
По принцип задействането на нови производства с нови технологии е супер. Специално корабостроенето е много сериозно нещо и изисква дълбок тил. Имахме тил за цивилни кораби, но всичко замина. Ето по-горе, oldmad пак подозира някакви игри на управляващите - за Кремиковци става дума, значи ако правим кораби, ще трябва стомана, демек далавера по линията на държавната поръчка. Еми с кво да ги правим, ако са дървени - дърводобивната мафия, ако ще внасяме стоманата - вносителите ще ги изкараме наши хора. И т.н. А за кадрите, за които споменава папуасът, нещата са още по-изтървани. Едно време в корабостроителния завод работеха поколения работници - заварчици, корпусници, тръбари, електричари, бояджии и т.н. Всичко се разсипа - трудно се създава, лесно се разрушава - колко му е, един ритник и всичко се срутва. И на кого пречеше корабостроенето, още не мога да разбера. Ама да е само то.
10 Март 2009 12:41

Според предложението на французите, ние трябва да купим за 60 млн. евро лиценз от френската корабостроителница за производство на двата кораба. Това трябва да бъде осъществено през следващите 5 г. във варненската корабостроителница "Булярд". Засега не се предвижда участие на военния "Флотски арсенал".



Как така ще "икономисаме 400 милиона евро бе ? Ами ...комисионните ?

Кой го е грижа че в периода на криза може дори да има хиляди люде.... с добре платена работа ?

Кой се сеща че може да се използват затруднените от кризата западняци ???

Нали още Пушкаров беше заявил преди двайсет години...- Ние не сме дошли да градим! Ние сме тук ....да рушим!

Те ви....разрушена и корумпирана ....ничия колония !
10 Март 2009 12:46
Пък и.... що да строим корвети...които можем и да продаваме, и да се поизмъкнат някои от кризата ???

Тука трябва да си остане...разграден двор! Без отговорно мислещи "лидери" !

Само..... подделение на ЕНИЧЕРИ можем да бъдем май!

Пък гласоподавателите....кучета ги яли....(те...Еничерите... си имат екскурзианти и мангали-кебапчари....да им осигурят пак.... политическата мощ !!!
10 Март 2009 12:53
хамел,
нали и оная светла мазна личност Делян Пеевски беше назначен за изп. директор или нещо подобно?И искаше да продаде корабостроителницата на някаква офшорка за три лева...
10 Март 2009 12:59
Тц. Той беше на пристанището. През лятото приказвах с шефа на *** пристанище, едно младо момче, правеше магистратура в Англия. И ми каза, че няма нито едно назначение на висока позиция, което да не е политическо и назначеният да не е безхаберник. Последното може и да е пресилено. Беше доста отчаян.
10 Март 2009 13:16
Френски и италянски кораби са чиста загуба на пари и време.
Нашите трябва да се ориентират към морски държави с малък, но добър флот -
Швеция, Холандия, Норвегия, Финландия, Дания.
10 Март 2009 13:23
Е и кво да правим с тия морски джуджета?
10 Март 2009 13:23
Лиценз = 100% корупция + пари на вятъра!
10 Март 2009 13:27
Нашите трябва да се ориентират към морски държави с малък, но добър флот..

Страйки, Македония ли рекламираш?
10 Март 2009 13:30
Ako тръгнем да сравняваме като Graovec двете корветки с ескадрила Super Hornet например, приоритетите си идват на място.
Едната корветка е на цена колкото 10 Суперхорнета. Общо - 20.
Другото са приказки за чичовци фичовци - Буркина фасо и Чад щели да си купуват корветите от Варна!
10 Март 2009 13:41
След като не харесваме "морските джуджета" Холандия и Швеция можем смело да се ориентираме към мащабно съвместно произвотство с Македония.
Направо македонски дреднаути и носачи на авиони ... и прекопаване на вештачки канал од Охрид до Варна - да пловат дреднаутите и носачите.
10 Март 2009 13:47
И кво ще правим с тези суперхорнети?
10 Март 2009 14:14
откакто има ракети и суперквитационни торпеда кораби и подводници самолети хеликоптери са морално остарели и излишни
ракета данна ракета принята
10 Март 2009 14:20
фрактал, клавиатура преебалась, да?
10 Март 2009 14:24
hamel
И кво ще правим с тези суперхорнети?


Виж сега, светът се познава като сравнение. То по тая логика никакви въоръжени сили и въоръжения не са ни необходими. Но ако ще харчим пари за въоръжение, по-добре е за самолети (пък били и скъпите Ф-18). Чисто като необходимост при отбрана (поне не знам да имаме намерение да нападаме някого, поне в обозримо бъдеще) 790 млн. евро е по-добре да се изхарчат за авиация и противовъздушна отбрана, отколкото за флот. На нас (родината ми България) не ни е необходим за отбрана някакъв мощен флот или поне по приоритети е на по-задно място.
35-40 модерни изтребителя, с добра комуникационна и наземна база и подпомагани от добра противовъздушна отбрана са сериозна преграда пред всякакви идеи за малко и победоносно блицкриегче, независимо на кой алианс сме членове или не сме. А на Балканите, пък били те и в обединена Европа, винаги можеш да постигнеш повече "с добра дума и пистолет, отколкото само с добра дума".
Всичко друго са бла-бла, ясно е, че освен корпуса на корветите едва ли ще произвеждаме нещо друго, ако изобщо нещо стартира като производство.
10 Март 2009 14:26
Ся, като затворят "Кремиковци" , ще ни искат пари и за претопяването на този ужасно скъп скрап.
10 Март 2009 14:29
Корветите не били френски, а американски.
И не били кораби, ами Шевролети - последен модел.
И не били хартиени, ами истински.
И не били купени, ами подарени.
Не на държавата, ами на синчетата на определени изедници...
10 Март 2009 14:32
Ето и допълнителни материали - Корветите все още не са закупени, поръчани са, и не струват милиони, ами "само" стотина хиляди, и то не евро, а гущери - Натиснете тук
10 Март 2009 14:33
Да ве, така е. Ако ще харчим някакви пари, по-добре да е за това (може би). Въпросът е, наложително ли е да ги харчим именно за армията. После, 20-30 нови самолета, изискват съответно подготвени тактически, технически кадри, служби и т.н. Нямам нищо против да се въоръжаваме, но някак на парче ми изглежда работата. От друга страна, нали ни приглушиха ушите, че нямаме нужда от кой знае каква армия - нямаме противници. И сепак 20-30 самолета са много нещо, не само като пари, а и като бойни възможности. В такъв смисъл ми е учудването.
10 Март 2009 15:28
Тия 790 млн. евра могат да нахранят, въоръжат и обучат една бригада професионални войници за бързо реагиране, която да участва в задгранични мисии, където войниците да трупат боен опит. Това което най-много и трябва на България в момента е военни помирисали барут, които знаят как се воюва, а не сегашните тюфлеци, които припадат на 10 км. марш наскок. Трябват хора, гаспада, не оръжия. Оръжията не убиват хора, хората убиват хора. По-голямата част от техниката ни все още не е за изхвърляне или има голям модернизационен потенциал. Иначе железа всеки може да си купи, обаче ако не знае какво да ги прави накрая стават трофеи на коварния враг - да се вози на тях и да им се радва.
10 Март 2009 15:35
Хм. Само на мен ли ми прави впечатление следното :
Лицензът ще бъде придружен от огромно количество документация. Това обаче няма да е достатъчно за производство на корветите. Тези кораби все още не са произвеждани и за тях няма техническа документация.

Та какво е това огромно количество, дето даже и техническа документация няма? Ми после работната кой ша я къдри и за колко време (пари), ако
За нейното изготвяне било необходимо технологично време от около две години и огромен човешки потенциал.
?
Това за огромния човешки потенциал можем да го минем в графа хипербола. 50 човека (със съответните знания и умения) са предостатъчни да свършат цялата работа по изготвянето на проекта в посочения срок. Вервайте ми - знам за какво говоря
Ама не е там въпроса.
Въпроса е имаме ли нужда от такъв таралеж в гащите?
Ако да - склонен съм да се съглася със StrikeEagle.Като се предполага, че тогава корабчетата ще дойдат и със съответната гаранция за поддръжка. Доколкото познавам скандинавския начин на мислене - няма да има финтифлюшки, но нищо важно няма да липсва.
Пък ако толкова се държи на далаверата - да вземем лицензи за производство на граждански(поддържащи) кораби за NATO с гарантиран пазар и голяма серия. Така ще останат ползите и ще отпаднат кусурите. Пък ако франсетата дадат хубава оферта - може и корпусите на корветите да им правим в БГ. Със сигурност ще им е по-изгодно...
10 Март 2009 15:38
маузер моля

когато една държава полицията е повече от армията как и викаме пък и кой е казал че ни трябва армия виобще ?
Алио - тука е борба за запазване на работни места - требе едни пари да се налеят по едни места...всичко останало е бош лаф.
нали сме в нато - дет се вика Под щита пък роти от ибрикчии винаги можем да изпратим ...дет се вика и ибрикчиийки ще осигурим.
какво значи тук някаква си армия мъни рулз
10 Март 2009 15:40
P.S. И това за стоманата от Кремиковци го забравете отсега - на по-късен етап ще се окаже, че проекта е одобрен със еди-каква-си стомана, дето случайно се произвежда само нейде на територията на френската република. И софтуера е несъвместим с наличния... За хардуера да не говорим...
10 Март 2009 15:59
Да, точно както конкурса за линейки с 6 (шест) скорости...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД