:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,109
Активни 875
Страници 18,012
За един ден 1,302,066
Пропаганда

Как властта противодейства на гражданското общество

Обществените съвети са добри по замисъл, но с лошо изпълнение
Снимки: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Общественият съвет към вицепремиера по управление на европейските фондове Меглена Плугчиева е посещаван от министри, но предварителната подготовка на заседанията куца.
Обществените съвети към министерства, ведомства, парламентарни комисии, общини, спортни отбори и какви ли не други структури се превърнаха в хит на сезона. Да поканиш представители на гражданското общество, за да чуеш тегобите им - това автоматично ти осигурява етикет за прозрачност. Коефициентът на полезно действие на обществените съвети обаче все още е твърде нисък.

Обществените съвети се опитват да прикрият тъкмо



дефицита на реален диалог между власт и общество



Институционализирането на някои от тях е начин за противодействие на самоорганизиращото се гражданско общество. Пример за това са еколозите, студентите и бездетните двойки. След като се почувстваха непоканени и нечути в нито един съвет, те излязоха на улицата - за да поставят исканията си.

С лозунга "ще се допитвам до хората" се печелят и избори. Такъв е случаят в Дупница, където в програмата на кмета Атанас Янев са записани много хубави неща и сред тях е "създаване на широк обществен съвет с гражданско участие". Две години по-късно обаче се оказва, че такъв съвет няма. "Това май е заложено в плана за развитие на общината", успокоява зам.-кметът Даниела Ушатова. Но до момента няма никакъв резултат от работата му. Гражданското участие в града се дели по друг признак - близки на братя Галеви и техни тайни критици. Първите се изживяват като някакъв своеобразен обществен съвет, който търси публичност, без да е вътрешно диалогичен. Това поставя важния въпрос за дефиницията на структурата обществен съвет. В момента тя е като чувал, в който могат да се натъпчат всякакви намерения и цели. И вместо да се реши някакъв проблем, той се затлачва. Възможно е и да бъде легитимирано едно решение чрез гражданското участие, но в корупционна посока.

В началото на годината широк обществен съвет бе създаден в община Несебър и тепърва предстои да видим как ще се развива.

Практиката показва, че разнообразието от обществени съвети



съперничи с многообразието от теми,



които вълнуват хората. Има ги за култура, здравеопазване, хигиена, безопасно използване на интернет, морска политика, борба срещу корупцията, по правата на децата, по ромските въпроси и за какво ли още не.

Много малко са обаче съветите, които носят всички белези на ефективното гражданско участие. Тези белези включват начина, по който са формирани и функционират, степента на диалог и комуникативност, липсата на интереси на членовете им, и не на последно място - ефекта от работата. Тъй като за повечето от тях няма специална регламентация, не се води и статистика за работата им.

Обществените съвети на национално ниво се отличават с повтаряемост на членовете си. Едни и същи граждански организации са представени в различните съвети - двата големи синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа", основните работодателски организации БТПП, БСК и Съюза на работодателите в България. Почти задължително присъстват Националното сдружение на общините, "Прозрачност без граници" и "Български форум на бизнес лидерите".

Три са видовете обществени съвети според начина на действие. Първите са класическият вид, при който



някой управляващ просто иска да чуе повече мнения



Тези съвети не са записани в никакъв закон, те съществуват поради добрата воля на ръководителя. От него зависи кога ще ги свиква и как действат. Такъв обществен съвет направи в края на м.г. вицепремиерът Меглена Плугчиева. Досега се вижда, че е слаба организация на екипа на Плугчиева. В началото тя обяви, че в обществения й съвет влиза неправителствената организация "Прозрачност без граници", чието мнение за корупцията било много важно. И веднага бе опровергана от шефката на НПО-то Диана Ковачева, че в действителност никой не ги е канил.

Общественият съвет досега е имал четири срещи, като последната беше за мерки за противодействие на корупцията. Трябваше да обсъдят и постановлението за опростяване на процедурите за кандидатстване по европроекти, но в крайна сметка членовете му го получили само за сведение.

"Последният съвет, посветен на борбата с корупцията, не е най-показателен за начина на работа, защото минути преди началото му получихме предложения за промени в 13 закона, по които не бяхме подготвени", признаха недоволно някои от участниците. Затова и изказванията бяха хаотични.

Тома Белев, шеф на Управителния съвет на асоциацията на парковете в България, обаче е на мнение, че съветът към Плугчиева е изключително полезен за екоорганизация като тяхната. "Тук получаваме отговори на въпроси, които ни се отказват от други институции, влизаме в дискусии с представители на властта, в които иначе няма как да влезем", мотивира се той. Един от първите въпроси, който поставили пред Плугчиева, бил кога ще тръгнат проектите за биоразнообразието по оперативна програма "Околна среда". "До този момент бяха изтекли три срока по три процедури и ние не бяхме разбрали за тях, защото не бяха обявени", обясни Белев.



Плугчиева взела присърце сигнала



Веднага организирала среща с екоминистерството, подбутнала процеса. "Иначе можехме да си чакаме, както 5 г. чакахме да пуснат средствата за опазване на природата по САПАРД. Те тръгнаха в последните шест месеца от действието на програмата и част от парите бяха прехвърлени към други мерки", обясни още Белев.

Той смята, че един от съществените проблеми при подобни обществени съвети е как са поканени участниците. Това трябвало да става чрез своеобразен конкурс или подбор по представителност на организацията. Той обаче лично е поканен от Плугчиева, защото като лесовъди се познавали отпреди.

Подобни обществени съвети има и в парламента. Към комисията за борба с корупцията например от 3 г. действа Консултативен граждански съвет. "Идеята е много добра. При комисията за борба с корупцията към НС се получава малко повече, отколкото в съвета при Плугчиева, може би защото този съвет действа вече 3 г.", обясни Диана Ковачева. Разликата между двата съвета е, че при първия неправителствените организации се самоорганизират, а при наблюдението на еврофондовете им задават темите. Според шефа на антикорупционната комисия Бойко Великов гражданският консултативен съвет е създаден като възможност за граждански контрол върху работата на комисията.

"Не мога да се съглася, че такъв съвет може да упражнява контрол върху дейността на комисията, но със сигурност е много полезен, защото поставяме теми за обсъждане, а някои НПО-та подават и сигнали за корупция, които чрез комисията се предават към прокуратурата", твърди Диана Ковачева.



Този съвет се събира всеки месец



Той е подготвил един от вариантите на закона за лобизма, две кръгли маси за корупцията в здравеопазването и проблема с кешовите разплащания.

Вторият вид обществени съвети, според организацията си, са записани в закон или постановление със строго определени правила за работа, които дават определени правомощия на членовете на съвета. Такива са обществените съвети към фонда за лечение на деца в чужбина и новосъздадения фонд "ин витро". Първият фонд бе създаден с много очаквания, че ще работи прозрачно заради наблюдението от гражданското общество, но надеждите не се оправдаха. Оказва се, че там цари пълен хаос и тази година Сметната палата специално ще одитира звеното. Този обществен съвет беше първият регламентиран с решение на МС. Половината от членовете му не са държавни служители, а той се явява последна инстанция за решението дали едно дете ще бъде лекувано в чужбина и за каква сума. Последен парафира само министърът на здравеопазването.

"Проблемите дойдоха от това, че общественият съвет е финалното звено и когато другите институции бавят становищата си, няма как да вземе решение. Ако комисията за лечение в чужбина например спазваше срока за произнасяне от 30 дни, нямаше да се получават тези забавяния с 6 месеца. Но родителите естествено фокусират гнева си към последната инстанция", обясни Елица Баракова от фондация "Помощ за благотворителността" и говорител на обществения съвет към фонда за лечение на деца.

Фонд за ин-витро оплождане бе създаден след упорита битка тъкмо за правото на гражданското общество да наблюдава разпределението на парите.

Третият вид обществени съвети по организация са междинна форма - те дават експертни оценки, но не са последни. Такива са експертните съвети към екоминистерството.

Както и да го погледнеш, диалогът с гражданското общество е труден и бавен и има нужда от преосмисляне и модернизиране. Но той никога няма да върви добре, докато властта и гражданите се намират от двете страни на барикадата.
 Подалата оставка шефка на НАП Мария Мургина (ляво) също участваше в обществения съвет на Плугчиева, но не желаеше да сподели с другите членове конкретните предложения за законодателни промени, които внася.
15
3045
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
10 Март 2009 00:16
Последното изречение на статията обяснява къде е проблемът, с това трябваше да се започне, а след това авторката битрябвало да се опита да почои как той да бъде решен. В противен случай за дейността на тези съвети може да се приложи поговорката "Кучетата си лаят, керванът си върви"... Но е добре да се започне разговор по темата, нали "В началото беше словото".
10 Март 2009 00:33
не ги слушай какво говорят ми ги гледай какво вършат
на снимката
10 Март 2009 01:17
Тромпете от Карнобат,


Казано по друг начин: "песни на сирени", нищо повече ! Затова и "корабът България" така стремоглаво лети към дъното, разбит в подводните скали на безобразията им.
10 Март 2009 05:42
Как властта противодейства на гражданското общество
Коя власт - законодателната, изпълнителната, съдебната или медийната?
10 Март 2009 07:41
Хубава статия - отново поставя проблема.
Всъщност, всякаквите НПО засега у нас са си казионни организации, фирми за изкарване на "едни пари". Борбата им с властта е чист кеч - театро, по сценарий, със заблуда за публиката какво тепане пада.
А публиката много добре знае, че я лъжат, ама й изнася да е лъгана и се кефи.
Като чуя названията на всякакви "организации", разбирам чие дело са. Припомнете си фамозната родителска асоциация, дето някаква изрусена патка ругаеше стачкуващите. И как после излезе не само, че тая с благословията на МОН ходила по училища, "чела" лекции и прибирала пари. Ами и излезе обща фирма с някои босове в МОН.
Що се отнася до борбата на гражданското общество и властта...Няма такова общество! А власт пък хептен. Има глутница песове, охраняващи едно стадо и някоя овчица, опитваща се ако не да избяга, поне да изблее нерегламентирано. Под ник.
10 Март 2009 09:49
Такава беше практиката в соц.казармата-войникът никога да не остава без някаква работа, така нямаше време за напразни мисли...Ще си ходим по живо и здраво явно!
10 Март 2009 10:51
Предизборни задачи, да-а-а! На такова ми намирисва статията! Какви съвети, какви пет лева? Демократичена начин да накараш протестиращите срещу теб да се ти под око и да знаеш, какво замислят. то така стана и с прочутата Тристранка, в която освен да се договарят под масата нищо друго не сториха артистите от постановката! А вие - обществени съвети = на гражданско общество!!!
10 Март 2009 11:26
09-09-44,


Затова се казваше: "не се навъртай около началника, защото винаги ще ти намери работа". Оттук и типично военния израз "скатавам се" (покривам се от началството).


Генек,


Никът засега уж дава някакъв "имунитет", но не съвсем ... "Октоподът" КГБ и неговите местни "реминисценции" е вечен.


Боянова,


Не се разгражда система, царувала почти 80 г. (у нас 45) за няколко само (макар че 20 г хич не са малък период). Става дума за поколения, а начинът на мислене най-бавно се променя, ако има такава цел, разбира се... "Белязани" (дамгосани) сме и още дълго ще си патим от соц-а, а и сегашният варварски мутренски "капитализъм" с нищо не помага за нормалното развитие на нацията и преодоляване на тези проблеми. "Реалният" соц и неговият соц-реализъм се подмениха с отвратителната чалга и др. сурогат, какво може да се очаква от това ?
Жалкото е, че младите живеят в тази помия и тя се импрегнира в ценностната им система, а те са бъдещето на България.
10 Март 2009 11:46

Очевидно нуждаем се от нови двама братя - да напишат азбуката и сътворят езика на общностното ни съществуване.
Защото на "доброжелателите" ни целта е да си останем фатално изолирани и разделени - т.е. по най-лесен начин унищожени.



Редактирано от - Езоп на 10/3/2009 г/ 13:59:15

10 Март 2009 12:07
... Три са видовете обществени съвети според начина на действие. Първите са класическият вид, при който някой управляващ просто иска да чуе повече мнения ... Такъв обществен съвет направи в края на м.г. вицепремиерът Меглена Плугчиева...

Бе тя мнения не иска да чува, а просто да си гали егото. По сия причина си умре да събира със и без повод министри, зам. министри, шефове на агенции и пр. отговорни лица и да им губи по 2-3 часа в безсмислени доклади. Като се сложат и срещите при нея в по-ограничен кръг, отговорите на тъпи писма, пращани от подопечните и тъпи дирекции, безпредметните разговори с некомпетентните и съветници, госпожата е отговорна за загубата по особено мъчителен начин по около 3 до 4 работни дни месечно на най-заетите чиновници в администрацията. Полза от това, уви, нема никаква.
.
Иначе гранитната зала в МС (на първата снимка) е хубаво място за подобни масовки - събира къде 50 човека, които да бъдат направлявани, препитвани и строго поучавани от госпожата.
10 Март 2009 12:19
Хайде холан, няма такова нещо като обществен съвет!
Има конституирани власти, не се опитвайте да ни пробутвате някакви халтави съвети, когато управниците работят по поръчка и зарад шкембето си.
Не се нуждаем от заместители и подсладители, а от истинска българска държава. И защо ни губите времето с образования 'нам к'ви си, когато сме показен клозет на Европа?
Егати измишльотината да ни изкарват катадневно големи тъпаци и пълни глупаци, стига ни, че сме тъпи и глупави.

10 Март 2009 12:21
Да поканиш представители на гражданското общество, за да чуеш тегобите им - това автоматично ти осигурява етикет за прозрачност. Коефициентът на полезно действие на обществените съвети обаче все още е твърде нисък.


А не е ли нисък КПД-то именно защото в тези обществени съвети влизат.... странни птички ? Които също търсят най-вече..... комисионни ?

Кога ли поне някои ще почнат да поглеждат и ...иззад пропагандния популизъм и.... значението на думите които се използват ?
10 Март 2009 15:09
"Гражданското общество" е доста мъглява работа. Има само едно общество и държавата е негова еманация, система от социални институции, без които обществото не може да съществува. Противопоставянето на държава и "гражданско общество" е екстравагантна приумица. Проблемът е в отношението между власт имащите хора и власт нямащите. А властта е социален феномен, съществуващ във всяка човешка общност, вкл. и най-малката. Бедите идват тогава, когато власт имащите използват статуса си за лична облага и във вреда на власт нямащите. И двете категории са граждани на едно и също общество, но имат различни възможности. Вместо да говорим за някакво си "гражданско общество", по-добре е да си дадем ясна сметка какво е ОБЩЕСТВОТО, на което всички сме членове и кой каква власт притежава в него, защо я притежава, как я получава и за какво я използва. Когато властта не е привилегия на едно малцинство, което именно е идеята за демокрация, тогава няма защо да делим обществото на "гражданско" и - така се получава логически - "негражданско".
10 Март 2009 15:40
10 Март 2009 16:25
Това , което днес наричаме ГО , НПО , че и както щете , са екзистент-форми на "гражданско" ОЦЕЛЯВАНЕ при познатата от миналото , "млада художественотворческа и научна интелигенция" . Какво ли не преживяха хората в нея ... Е , косите посребряха , биографиите на някой и доста се "пообогатиха" ... Дойде им време и да се обозначават , вече като "СОЦИАЛНИ ПРЕДПРИЕМАЧИ" ... А дописката , и яко "се отърква" в тема от изключително значение за бъдещето на общия ни живот ... Под граждански , неправителствени и пр. организации , трябва да разбираме тези форми на демократична организираност и гражданска инициатива на хората , които осигуряват и подкрепят "политическото" участие на Обществото в работата на Парламента . В този план и изцяло , те носят неговата Контролна функция над изпълнителната власт ... Питам , милата Авторка , при ясно закрепване на тази теза в текста на Нова конституция , коя е тази власт , която ще се осмели да "противодейства" на Гражданското общество ? А "отворковците" , да продължават да "заключват" гражданското съдържание на общия ни живот ?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД