:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,628
Активни 866
Страници 18,531
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Ненамираемите неизвестни на равенството

Едно от най-чудатите недоволства, свързани с прехода, което чух, беше за тотото. Защо така намалиха сумите за тройки, извайка се възрастен познат. Преди една тройка беше няколко лева, кило сирене можеше да се купи с една тройка преди, а сега...

Че сега можеш и няколко милиона да удариш, опонирах му. Преди можеше най-много петнайсет там, или двайсет хиляди...

Той махна с ръка. Големите печалби били за единици. "За народа" били тройките и четворките.

Човекът беше от тези, които не приеха нищо от прехода, освен декарите, които му върнаха. И тях взе с опасение, като фишек в шарена опаковка - хем лъскаво, хем сюрприз и почти армаган, хем не знаеш дали няма да гръмне в ръцете ти.

Познавам десетки, стотици такива люде, със сигурност са стотици хиляди, дори милиони. Не които чакат нещо от тотото или телевизионните игри, а които не харесват бедността си.



То бедността не е адреналинка,



че да я харесаш, би възразил някой, и ще се съглася.

Работата обаче е там, че тези люде не харесват богатите.

Със своята и общата бедност те биха си живели в солидарност и динамично равновесие без проблеми. А със своята бедност и чуждото богатство не могат, не искат да съжителстват. Корените на носталгичните настроения по отминалия социализъм, колкото и да е странно, не са само в профсъюзното летуване, безплатната медицинска помощ и образование. Те са в равенството. Равенство, което, ако не се лъжа, беше нормативно закрепено - съотношението между най-висока и най-ниска заплата беше обект на точна фиксация. Доколкото си спомням, имаше остри социални критики, че е "изкривен" Ленин - той предвиждаше това съотношение да е не повече от 3:1. Примерно - 3 за генералния секретар, 1 за метача и келнера. А новите управници се били "обуржоазили" - това съотношение достигало 6:1. Дори 7:1!

(Представяте ли си да задължат Доган да не е повече от три пъти, или дори 7 пъти по-богат от тютюноберача Ахмед?)

Стават странни неща. Софийската френска гимназия, която навремето завърших, беше с лек революционен уклон и преди трийсетина година. Тази "революционност" се изразяваше в нашето презрение към соцуравниловката, към икономиката, в която плановостта и количеството заместват качеството и богатия избор, към всяка масовост във всичко, дори в музикалния вкус. (Спомням си, че това последното ни докарваше до абсурд - за да опонираме на масовото увлечение по "Куин" и рока, по едно време взехме да слушаме най-презряното от всичко - сръбска музика!) Някои от тези неща закрепвахме в съответните графити по стените.

Днес чета по стените на Френската гимназия поредните актуални лозунги: "Победата ще бъде наша!", "Революция!" и др., в яркочервено, снабдени със съответните комунистически и анархистични символи.

Кое кара младите бунтари да се доближават



идейно така плътно до старите носталгици?



Има ли някаква вечна омая в представата за обществото като манастир, военен лагер или общежитие, в които всекиму се сипва от общия казан точно премерен черпак, и толкоз?

Кои хора изпадат в плен на тази омая? Мързеливите, завистливите, неинициативните? Наивниците, париите, идеалистите?

Помня, сигурно е било през 1990 г., във времената, когато промяната на системата беше изпълнила с масов ентусиазъм улиците и творческите среди, присъствах на една среща с драматурга Иван Радоев. Тогава публичните изяви на творците бяха състезание по изобличаваща комунизма реторика, а де-що има певци и актьори тичаха да връщат награди и подписват петиции срещу БКП-то. Радоев, който имаше основания да е доста сърдит на социализма, изненада. Каза следното: "...сега е така, но след време нищо чудно да има откат. Сега най-революционните събарят социализма, след време най-революционните ще го поискат пак."

Аз не знам социализъм ли искат най-революционните и какъв социализъм искат, щото и революционността, и социализмът са многолики бестии. Знам само, че неравенството е извечен социален феномен, но и фактор за неизбежни социални търкания.

Вслушахте ли се в студентите, които викаха пред Университета за възмездие по повод залятата в Гърция с киселина Костадинка Кунева? Кунева е от чистачите, които са се организирали в профсъюз, профсъюзът иска повече пари и права за служителите си, това "повече" никога няма край, както никога няма край и желанието на тези, които ги наемат, да минат по-тънко, а да получат повече.

Феноменът социално неравенство не е от вчера, но той е част от феномена неравенство изобщо. Какво равенство, когато единият е по-хитър, другият - по-силен, а третият - по-красив? Когато единият е по-честен, а на втория принципите



не излизат извън детската стая на сина му?



Тези с чиста съвест спят добре, а тези с нечиста спят с манекенки, твърди една остроумна сентенция на философския мутробарок.

Така че равенството и неравенството ще са полюсите, между които и в бъдеще ще текат токовете не само на политиките, но и на философско-религиозните системи на човечеството.

В стабилните общества с висок човешки потенциал тези токове произвеждат съзидателна енергия. Искам да напиша по повод това и наближаващите избори нещо оптимистично и за нашето общество, а клавиатурата се съпротивлява, бунтува, не ще...
91
4157
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
10 Март 2009 00:26
Доган - млад бунтар. Симеон - стар носталгик
10 Март 2009 00:31
1. Равенство на всички - пред закона и неговото прилагане.
2. Равенство на възможностите - при началния старт (на база предишната точка). Без изкуствени привилегии и "дюшеци" в конкуренцията на живота за реализация на личния потенциал.
3. Неравенство - само като израз на индивидуалността, потенциала и възможностите на всеки един.
4. Обективно неравенство - от каква база тръгва (ражда се и се развива) всеки човек, в коя страна се ражда, че и какъв късмет (шанс) му предоставя животът ...
10 Март 2009 00:41
Към В. Лянча (отговор на постинга от статията за Доган вчера):


След цтитрания от теб мой постинг (или преди това, вече не си спомням) аз писах, че ако сегашните закони не стават (не могат да обслужат промяната - а това е логично, след като са ги приели тези, които трябва да бъдат изметени), тези закони трябва да се променят. Ти подсказваш метода: активни граждански протести, докато това се постигне, бързо и без протакане - "свободното падане" на страната не може повече да чака. Съгласен с теб.
10 Март 2009 00:53
Tim,


По последния ти постинг за лихвите: така е, при един добър маркетинг (не само икономичечси-пазарен, но и социален, масите се манипулират в желаната посока. Другото е само добра техника и мърчъндайзинг и смяна на едни пуканки с фъстъци и на фъстъците с лешници (важното е винаги нещо да се дъвче)... По-трудното е да се мисли и човек да има собствен критерий за преценка и решение, имаш ли нужда от това или онова, или не.
10 Март 2009 01:33
Богатството, което не е легитимно в очите на обществото, не може да е основа за здрава икономика. А българското е такова. Затова не чакам нищо хубаво.
10 Март 2009 01:47
festia,


Просто у нас първоначалното натрупване на капитала в един още от никого неизвървян път (от "социализЪм" към пазарен капитализъм) стана за няколко години и по най-брутален начин (пладнешко ограбване посред бял ден), в края на 20 в. и пред очите на целия цивилизован свят (което в другите развити пазарни демокрации продължи с векове). Резултатът е пред очите ни" опоскана и обрулена до кокъл страна с обедняващ бързо народ и притисната в ъгъла средна класа - незначителен слой от обществото. При недействаща съдебна система и липса на прозрачност, условие да не стават тези далавери, "пасианса" е подреден предварително.

До утре.

10 Март 2009 01:56
Корените на носталгичните настроения по отминалия социализъм, колкото и да е странно, не са само в профсъюзното летуване, безплатната медицинска помощ и образование. Те са в равенството.
Да, равенството. Но не просто равенството в бедността, т.е. аз съм беден и ми е зле, ама ми е гот щото и Вуте е беден и му е зле. Не. Ясно е, че щом има бедни, значи има останало недораздадено богатство. Само че преди това недораздадено богатство освен за добруване на номенклатурата, се използваше и за развитие, макар и социалистическо. Сега богатството отива единстено и само за развратен разкош на единици. То не бяха Мерцедеси SL, Майбахове, Вейрони, яхти, курви, тропици... Нане и Вуте могат и да приемат, че и другите са зле, но няма как да приемат, че някаква силиконена кукла с досада не си дояжда поръчаните и платени стриди, щото била на диета, а тъпкачът и и е сменил предишното и А4 с ново, понеже му е изтекъл гаранционният срок. Няма как да приемат за нормално най-тъпите и дебеловрати неграмотници да се разхождат в джипове, струващи повече от средно голяма къща с двор, няма как да приемат за нормално отците на "прехода" да ни втълпяват, че така трябва да бъде, щото то по принцип хората не са еднакви. Хората искат справедливост и рано или късно ще има улично правосъдие. Съмнявам се, че по фенерите ще висят комунисти, но НЯКОИ ще висят.
10 Март 2009 02:32
ОБЪРКВАЦИЯТА /на автора/ е пълна!
Той, очевидно, СМЕСВА- и в това е Грешката му!- Равенство в правата с Равенство във възможностите/съответно, НЕравенство в Правата и НЕравенство във Възможностите! А и НАМЕСВА Равенство-Неравенство във Възнагражденията за труд! И, очевидно, харесва му и апелира за НЕравенство, и НЕ му харесва Равенството! Но за какво Неравенство и защо, и за какво Равенство и защо?!
Авторът, се е вторачил в някакво твърдяно от него Равенство/ но във Заплащането/ при Социализма и го анатемосва?!
Първо, НЕ е вярно, че е имало такова Равенство при Социализма- при Социализма имаше "Единна щатна таблица" за професиите и длъжностите, и съответните Заплати за тях- с корекции за, стаж, разряд, категория труд и т.н.! Имаше и т.нар. "нормировчици", които изчисляваха положения от работника труд по показатели и/или коефициенти. Например, при докерите, при товарене-разтоварване на кораби: брой или тонаж на натовареното-разтовареното; разстояние и височина при товарене-разтоварване; насипно-пакетирано; едро-дребно; ръчно-машинно и т.н.
Второ, при СоциализЪма Работодателят беше само един-Държавата! И Държавата, като всеки Работодател, е в правото си решава на кого колко да плаща! А съвсем разбираемо е един Работодател да плаща ЕДНАКВО за ЕДНАКЪВ труд на работещите му! Обратно, НЕ е разбираемо/поне за мен!/ различни Работодатели да плащат РАЗЛИЧНО за ЕДНАКЪВ труд!
Трето, при СоциализЪма конституционно записаната "формула" беше: " От всекиго- според Възможностите му! На всекиго-според труда му!"! Очевидно, че за никакво постулатно социалистическо Равенство НЕ може да става дума, щом става въпрос за "според Възможностите" и "според Труда"!
Що се отнася до Равенство в Правата- това НЕ е "комунистически" Лозунг, а е "демократически"! Но и "комунистически" да е- к`во лошо има в това! Още повече, че става въпрос за политически и граждански Права на "родените свободни" хора! Тези общи, конституционни и законови, Права НЯМАТ нищо общо с персоналните Възможностите на конкретния човек! Нямат и нищо общо с Възможността да бъдат реализирани еднакво от всички "родени свободни" хора! Ето, например, конституционното РАВНО за всеки Право на Свобода на словото- такова Право има всеки, но НЕ всеки има еднаква с друг Възможност да реализира това си право/журналист-НЕжурналист; имащ собствена медия-нямащ собствена медия; имащ Интернет-нямащ Интернет; и т.н./!
Идеята за Равенство е идея за Равни конституционни и Законови ПРАВА на всички Граждани! Тоава НЕ е идея за равни Възможности при реализиране на Права! Освен това, когато става въпрос за Права, става въпрос за свободен Избор на имащия тези Права да ги реализира или НЕ! Но и става въпрос за НЯМАНЕ на Избор у този/държавата, юридическо или физическо лице/ да изпълнява съответстващи на Правата на човек Задължения! Например, Гражданинът има Право да се ожени/омъжи/, но НЕ е длъжен. Но държавата/общината/ е ДЛЪЖНА да осигури на желаещия да сключи Брак съответните процедури! Или Правота на Гражданина да напусне страната- Гражданинът НЕ е длъжен да напусне страната, но ако пожелае да реализира това си Право, Държавата е ДЛЪЖНА да го пусне! Ерго, срещу всяко Право на някого, стои Задължение на някой/държавата, или юридическо или физическо лице/! В този смисъл, НЕ само в Правата има Равенство, но и в Задълженията по чужди Права има Равенство!
А Неравенството във Възможностите/физическите, умствените, сетивните, трудовите и т.н./ на отделните човеци се подразбира- но това НЕ означава Неравенство в Правата! Впрочем, и при СоциализЪма, авторе, никой НЕ е твърдял друго!





10 Март 2009 04:53
Бойко, кефиш!

Таман маркс-ленинистите немаха къде да си споделят интимно.

Ей ги, вече къртят фундамента на основата:


Ясно е, че щом има бедни, значи има останало недораздадено богатство.


10 Март 2009 05:14
Подкрепям мнението на параграфа. Равенство при социализма не е имало. и тогава имаше върхушка с пари. Равенството беше само на думи.....
10 Март 2009 07:42
Към ВиК специалиста"Само че преди това недораздадено богатство освен за добруване на номенклатурата, се използваше и за развитие,
Къде беше това развитие , бе приятелю?В какво се изразяваше?В строежа на никому ненужни гигантски заводи , без пречиствателни станции и без елементарни условия за труд там?! В наличието на хиляди , така наречени "Почивни станции" - пълни коптори.Или пионерски лагери... Боже като си спомня в какви обори ни слагаха да спим - 40 легла едно до друго, трапезария "обзаведена" с дървени непостлани маси и пейки.Развлеченията бяха сведени до мотане около главната барака и двора отпред.Телевизия?Мечтай си...И това се водеше за хубав пионерски лагер - точно до Киноцентъра.Ами другия където бях - Витиня...Същата работа даже по-зле , защото беше по-далече.В онзи до киноцентъра майка ми имаше възможност да идва на свиждане в неделя. Да -да , точно така "на свиждане".През седмицата не се позволяваше на родителита да идват. Да не си помислите че това е накакъв наказателен лагер.Нищо подобно - плащаше се за това...
Много бързо се забравят нещата. А ти казваш"развитие"... А пропо , кой набор си?
10 Март 2009 07:53
няма как да му възразя на поета, който във всяка статия ^опонира^, че това е начина, по който се унищожава един език и с него, разбира се, един народ
упорит българин ще се окаже, който не си харесва майчиното мляко
не уважавам разрушителите на един прекрасен език и няма да обяснявам, че умът на човека си проличава по говоренето
шизофренизацията на така нареченото българско е в пълен ход
ето какво го очаква след време езикът на поета:чинчанчун
10 Март 2009 07:56
Идеята на марксизма не е равенството, колкото, че спечеленото трябва да отговаря на труда. Енгелс има една мисъл, че не може да има абсолютно равенство. Тъй като никой не може да работи повече от 10-тина часа (аз в Япония виждах да стоят в офисите по 16 часа, но през това време те ходеха на играят пинг-понг или други занимания) то ако се съгласува заплащането според труда, тогава ще има относително равенство. Казвам относително, защото освен количество трудът има и качество, което трудно се оценява. Тук на помощ идва пазара. Обаче, абсолютизирането на пазаря и махането на стандарти за труда, какъвто бе златния стандарт, водят до изкривяването на неговата роля, той започва да играе роля и в неточно определяне на количеството труд. Така, чрез спекулации, пирамиди, някои забогатяват ( а това се отнася за цели страни, като САЩ) без да са вложили нужния труд - основния инструмент за това са спекулациите. Сегашната криза е красноречива илюстрация за това. У нас обогатяването е ставало по време на войни, когато се появява недостиг някъде и се развихря спекулата (така беше с войната в Югославия и югоембаргото).
10 Март 2009 08:15
Иво Кунчев-Мунчев
Къде беше това развитие , бе приятелю?В какво се изразяваше?В строежа на никому ненужни гигантски заводи , без пречиствателни станции и без елементарни условия за труд там?!

Заводите бяха нужни и произвеждаха, ние още се храним от тези заводи (повечето от тях, обаче, бяха провалени, поради некъдърност и лакомия за лесни печалби от новите капиталисти), защото за 20 години след 1989г. не се построиха никакви според Кунчев-Мунчев нужни заводи. Ние още ползваме инфраструктурата, която се построи тогава (защото за 20 години не можаха да завършат една магистрала и да построят един мост на Дунав) въпреки, че не само, че не я поддържаме и разширяваме, ами и я разрушаваме. Ние още живеем в жилищата, които се построиха тогава.
Още стоят и се използват някои почивни станции (другите бяха разграбени и сринати от новите капиталисти), които и сега се използват. Ако е имало коптори това е защото преди 1944г бяха строени коптори - ако си влизал в тогавашна къща ще разбереш какво ти казвам - ни канализация, ни някакви нормални условия за живот. Затова хората се натискаха и радваха на панелките. Не може допреди 1944г да си кензал между кокошките и да си се къпъл 1-2 пъти в месеца и изведнъж при социализма да ти сложат златна вана и златна тоалетна чиния.
10 Март 2009 08:24
Съмнявам се, че по фенерите ще висят комунисти, но НЯКОИ ще висят.

Абе фенер без комунист на него е като л.йно без пара - не че не може, ама иначе по си му прилича
10 Март 2009 08:42

ivo kunchev,
Можеш ли да ми обясниш, откъде се натрупаха тези милиони у нашите капиталисти, след като всички в началото на прехода бяхме еднакво бедни.У кого отидоха парите от и без това обезценените заводи, построени от нас и нашите родители.Въпросът не е в уравниловката, а в равните възможности и равенството пред закона.Или искаш да ми кажеш, че сегашните богаташи са постигнали богатството си с денонощен къртовски труд и честни бизнес отношения.Не ме карай да се пукам от смях.
10 Март 2009 08:50
Леле как са ме налазили нощес задморските!
А пропо , кой набор си?
Що питаш, бе Кунчев, да не си падаш? Да не са ти загряли смазката оттатък локвата?
10 Март 2009 09:35
"И тях взе с опасение, като фишек в шарена опаковка - хем лъскаво, хем сюрприз и почти армаган, хем не знаеш дали няма да гръмне в ръцете ти."

С това залъгаха хората, за да не видят голямото крадене.
10 Март 2009 10:03
malinas: Можеш ли да ми обясниш, откъде се натрупаха тези милиони у нашите капиталисти, след като всички в началото на прехода бяхме еднакво бедни.

malinas Работата е там, че не всички в началото на прехода бяхме еднакво бедни, а беше - ако перифразираме Оруел - всички бяха бедни, но някои(повечето)по-бедни. Знаем кои, като изключим : тарикатите, обикновените мошеници и най-нормалните хора с повечко акъл, но будни за това което става около тях - станаха новоизлюпени капиталисти. Партийни другари, ченгета, и привилегированите спортистчета превърнали се в мутри.
10 Март 2009 10:09
Хората искат справедливост и рано или късно ще има улично правосъдие.

Водни, ти да не си анархист...? И откъде накъде ти ще казваш кой как ще си харчи парите, които е спечелил...? Това зависи от него, от акъла му, възпитание , ценностна система, мода и т.н. Щом са спечелени законно , парите могат да се харчат само по желание на собственика . Ако се незаконни си има съд! Но да си мислиш, че тези, които се чувстват онеправдани, имат право да налагат мнението си с аргументите на улицата , е отминал етап , защото всички конфликти трябва да се разрешават според законите и всички останали механизми на демокрацията, а това значи мирно, без насилие. Това, което на теб ти се привижда, е диващина, характерна за изостаналите общества.
10 Март 2009 10:09
Да върнат незабавно Кръстева...
10 Март 2009 10:27
, , Ненамираемите неизвестни на равенството.”
Диалектиката , диалектиката на Маркс , учи друго.
Тя веднага ще постави въпроса за обратното твърдение и обратната задача.
Ще постави въпроса за , , Разбираемите известни на неравенството.”
Веднага ще ни попита и друго.Защо се съчиняват измислици и несъществуващи неща за миналото , а днешното и видимото се премълчават и обясняват с празна от съдържание но с преднамерена реторика и схоластика.
Даже и отговор дава тази най велика диалектика , която отдавна е изхвърлила реториката , като вид интелектуално мошеничество , на бунището .
Тази диалектика днес разобличава и затова предизвиква явна истерия , а и явни измислици , за да се прикрият , , Разбираемите известни на неравенството.”, на варварското и престъпно неравенство в Блатото.
10 Март 2009 10:30
А така Бендичке кажи му на Води, каква е теорията на идеалния капитализъм, да я разбере най-после. Само, че законите се правят от и за тези дето крадат. На времето браво Ваньо браво Костов забрани на прокуратурата и специалните служби да си навират носа в приватизацията. И всички видяхме каква стана. И това си е съвсем в реда на законността. България беше съвсем законно опоскана и окрадена.
10 Март 2009 10:39
Вчера четох нещо подобно - май беше относно прословутите проверки на имотни граждани с имущество над 500 000лв.
Не беше интересно, а наивно...
Същото е и тук.

10 Март 2009 10:39
А тези след Костов си направиха специално Агенция за следприватизационен контрол, та да не може кой да е да се навира и да контролира. И те така....
10 Март 2009 10:41

Редактирано от - тошето на 09/2/2010 г/ 15:09:45

10 Март 2009 10:42
Днес чета по стените на Френската гимназия поредните актуални лозунги: "Победата ще бъде наша!", "Революция!" и др., в яркочервено, снабдени със съответните комунистически и анархистични символи.
Кое кара младите бунтари да се доближават
идейно така плътно до старите носталгици?
Има ли някаква вечна омая в представата за обществото като манастир, военен лагер или общежитие, в които всекиму се сипва от общия казан точно премерен черпак, и толкоз?
Кои хора изпадат в плен на тази омая? Мързеливите, завистливите, неинициативните? Наивниците, париите, идеалистите?

Не, Бойко, това са хора запазили чувството си за справедливост. И те не си представят обществото като манастир или военен лагер, но не смятат че е нормално и не могат безропотно да приемат, че животинската алчност на един да има 1 млн. или 1 млрд., остров, самолет и яхта, е нормално да води до това 1000 или 100 000 други човека да нямат какво да ядат. Защото това не е нормално.
Между другото чувството за справедливост е важно човешко качество, което е позволило на хората да живеят заедно. Някои хора го нямат това качество и се възползват злонамерено от този си дефект, за да ограбват себеподобните си, като същевременно измислят и благообразни социални теории за да оправдаят поведението си.
10 Март 2009 10:47
За Бербатов ше кажете ли нещо?
Или и неговите пари ви се виждат много...
10 Март 2009 10:51
л-т Грубер,
А за парите на Бербатов, като се сетим за AIG, май че са му множко
10 Март 2009 11:11
malinas,


Точно това пиша в първия си постинг по статията...


Марксе,


С доста неща в първия ти постинг съм съгласен, но не с всичко в критиката ти на Иво:

- това, че от 10.11.1989 г. почти нищо не се е построилоЮ а построеното е разграбено ("приватизирано" му казват, НЕ ДОКАЗВА, ЧЕ ПОДХОДЪТ И СТРУКТУРАТА на икономиката при социализма максимално отговаряха на реалните дадености и потребности на България като страна. Решенията за това НЕ се взимаха у нас. а в Москва (и като най-верен сателит не се оспорваха). В СИВ или на двустранна основа със СССР, не е важно.

- Тежката химия и металургия и циментовата промишленост отровиха земята и замърсиха природата, в добавка към безотговорното торене за изкуствено по-високи добиви (база за медали и премии), тежкото машиностроене (Радомир и др.) също не беше най-доброто за такава малка страна и без особени залежи на мин. суровини, а които имахме (рудите на цветни метали) се използваха за акумулатори на електрокарите, после претопявани заради метала, или уранът за други (сещаш се) цели.

- "гонеше" се количество (за преизпълнение на 5-г. планове), а не качеството, което ни откъсна от стандартите за качество на межд. пазари, и още не можем да се оправим от това изоставане (тук управляващите и грабещи през последните 20 г. имат осн. вина).

И т.н.
10 Март 2009 11:21
Е, те т'ва е!
Един футболист от международна класа имаме, нооо...и на него са му множко парите!
Завист нечовешка..
10 Март 2009 11:33
При социализма върхушката беше върхушка не толкова заради парите, колкото заради властта и привилегиите.
Тоест - може и да нямаш лъскава като днешните вила, но пък се охранваш с народна пара по безброй резиденции. Колата ти може да не е чак "Мерцедес" последен модел, но пък си я взел без ред, по смешен курс от "Кореком" - или вместо това навсякъде те разкарват със служебна и шофьор.
Предимствата на този модел са следните - овластения е далеч по - покорен и зависим, защото тези благини НЕ СА негови лично, а на държавата/ партията и се взимат и дават само по височайшето благоволение на Вожда. Ха си изгубил неговата благосклонност - ха си останал без достъп до резиденциите, специалното снабдяване, валутните далавери и служебните лимузини.
Що се отнася до носталгията по равенството - има я и ще я има. Не защото хората са тъпи, мързеливи и завистливи. А защото никъде и никога хората не са се примирявали с привилегиите на един откъснат от проблемите им самодостатъчен елит - бил той аристократичен, буржоазен, партиен или криминално - мафиотски. И слава Богу. Именно недоволството и отказа от примирението е това, което винаги е движело обществентото развитие.
10 Март 2009 11:34
Е, хубу, малко са му!
10 Март 2009 11:46
Caravaggio, Имаш оферта за финансoff таквоз...
Ако я приемеш, те тогаз ше се изОкам с голям кеф: - "То пък един Caravaggio".
10 Март 2009 11:51
OLDMAD
Нали понеже си широко скроен , знаеш как завистта сработва , ще вземеш и да кажеш нещо за собствениците на отбора и на самият Бербатов .Тогава примера ще ти бъде коректен.
По вероятно е да замълчиш , защото написаното за Бербатов е типична глупост и дрънкане на глупости.

-----------------------------
Няма явление което да не протича между два полюса.
Обяснението с полюсите, това е меко казано , представлява явна и яка необразованост .
При соца знаем как беше.Лъжите за сноца няма да направят Блатото оазис , то ще си остане кенеф , съобразно творческото виждане на един художник.
Кажете как е при капутализма , дето произвежда сирене без мляко , салами от копита и рога , не може да произведе дори чушки и домати , или, за това как образованият интелигентен капутализъм превърна морето във бетонен полигон.
За геноцида не ви питам , за него питат образованите деца от френската гимнзия.
Обяснете на какво се дължи падналото от небето явление , , интелигентно „ наричано криза.То си е направо потоп , а не паднало от небето явление.
Има криза , ама май кризата е в манерките , включили ченетата на капутетата върху соца , понеже много са разтропани.


10 Март 2009 11:57
Долу ръцете от Митко Бербатов!
10 Март 2009 12:00
Mars Attack
Явно през социализмът си ходил под масата. Много от заводите, за които говориш бяха построени през 60-те и началото 70-те, а проектирани преди това. За екология и на Запад, а камо ли у нас не се говореше. Великобритания отровиха морето си около тях и другите страни не останаха назад. Типична гледка беше полицаите-регулировчици в големите американски, западно-европейски и японски градове да са с кърпи срещу отходните газове на колите, които бяха с оловен бензин, а за катализатори въобще не се мислеше. Така е, след войната никой не ти е мислил за екология. Тежка промишленост, включая и химически развиваха всички западни страни, така и ние. Точно срещу Венеция можеш да видиш нефтохимически ректификационни колони. Въпросът е, че след 1989г. нищо не се направи за да се изчисти производството, не се построиха нови производства, не се изгради инфраструктура. Селското стопанство беше разгромено. Сега, поради кризата като капне шивашката промишленост, строителството и туризма и ще се озъбим напълно.
10 Март 2009 12:01
Голямо заблуждение е, че при "социализЪма" всички сме били равни или почти равни.По-голямата част тогава бяхме равни, както сме и сега, но имаше едни много по-равни, както ги има и сега.И тези, сегашните много равни произлизат от тогавашните много равни...
10 Март 2009 12:35
Кое кара младите бунтари да се доближават


идейно така плътно до старите носталгици?


Има ли някаква вечна омая в представата за обществото като манастир, военен лагер или общежитие, в които всекиму се сипва от общия казан точно премерен черпак, и толкоз?

Кои хора изпадат в плен на тази омая? Мързеливите, завистливите, неинициативните? Наивниците, париите, идеалистите?



...........Отговорът не е ли...... Овчедушието и злобното (но нищонепостигащо)партизанстване на тъпите им родители ???
10 Март 2009 12:42
Общото между всички комунисти, анрахисти и прочие оправячи на обществото е "твърдо неразположение към всякакъв вид общественополезен труд".
Иначе казано - МЪРЗЕЛ и ЕГОИЗЪМ на едно.
От там идва и "обществото/държавата/другите СА ДЛЪЖНИ ДА ...".
Носителят на прогресивните идеи не е длъжен да прави нищо - най-много да гръмне некого или кротко да мрънка.
Примерът на автора с декарите земя е особено показателен за същността на марксиста-ленинец. На НИКОГО даже не му е хрумнало да я прекопае и да насади нещо.
10 Март 2009 12:46
Равенството е илюзия, омйваща масите. Но равенство няма, никога не е имало и няма да има, защото хората са различни. Равенство може и трябва да има само пред законите, равенство при правата и задълженията на всеки в обществото. Всякакви приказки, борби, революции и подобни инициативи са по същество преразпределение на власт и блага от едни ръце в други, но равенството пак си остава химера....

Редактирано от - Benedicta на 10/3/2009 г/ 12:47:45

10 Март 2009 12:49
Тов.Хун, вероятно ленинското съотношение 3:1 го възприемате като нещо естествено, да?
"Наричаше се уравновиловка!" - не съм го измислил аз.
10 Март 2009 12:51
Бени, кой ти говори за друго равенство, освен подравняването на стартовата линия. Примамливо е да правиш вариации на тема: "Мързеливите комуняги", ама то е същото като мрънкането на оня с върнатата нива, само тоналността е друга. Поривът на сърцето и душата е същия.
10 Март 2009 13:01
Изискан както винаги...
10 Март 2009 13:02
10 Март 2009 13:04
Caravaggio, явно си приел офертата на Манчестер U., иначе нямаше си толко напърчен!
10 Март 2009 13:06
Само да напомня, че когато става въпрос за "Равенство", става въпрос за Равенство пред Конституцията и Закона, за РАВНИ конституционни и законови Права и Задължения- а НЕ става въпрос за равни/ или изравнени/ ИНДИВИДУАЛНИ Възможности на Гражданите в държавата!
10 Март 2009 13:10
Ми да, даже и Бербатов не е в състояние да им придаде финес. Мисля си, че неговия отбор е "Милан"
10 Март 2009 13:18
Ама ти к'во бе, залагаш на "Милан" с Бекъм ли?!
Ашколсун!
10 Март 2009 13:18
Поне са манекени
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД