:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,274
Активни 620
Страници 13,204
За един ден 1,302,066
Проблеми

Ще зареже ли ЕС Източна Европа заради кризата?

Европейските лидери говорят за глобални решения за стабилизиране на икономиката, но предпочитат да се спасяват поединично
Снимка: Ройтерс
Френският президент Никола Саркози се среща с работници в завода на автомобилния гигант "Рено" в град Сановил. Париж нареди на големите компании да затворят предприятията си в Източна Европа, за да спасят работните места у дома.
Аналогиите са зловещи. През 1931 г. крахът на задлъжнялата и останала без нужните капитали банка "Кредитанщалд", базирана във Виена, предизвика верига от световни банкови фалити и предвеща най-мрачните дни на Голямата депресия. Днес отново австрийските банки, сред които (забележително!) е и наследникът на печално известната "Кредитанщалд", се оказаха главни действащи лица в следващия етап на световната икономическа криза.

Тази най-нова фаза, развиваща се в сърцето на Европа, няма да бъде така разрушителна като проблема с вторичните ипотеки и със сигурност не е сигнал за нова депресия. Но тя носи всички отличителни белези на кризата на нововъзникващите пазари, която досега бе запазена за Латинска Америка и Югоизточна Азия: срив на валути, обръщане на капиталовите потоци и пазари, спекулиращи с правителствените дългови книжа. По подобие на кризата с вторичните ипотеки в САЩ, тя започна с милиарди доходоносни, но рискови заеми, отпуснати от западноевропейските банки на източноевропейските пазари. В дните на икономическия бум парите течаха. Но сега, когато глобалната рецесия излага на риск всички линии на икономиката, западноевропейските банки трябва да отпишат между 100 млрд. и 300 млрд. долара от общия дълг от 1.7 трилиона долара на нововъзникващите европейски пазари.

За пръв път от десетилетия инвеститорите се страхуват, че не само банки в Европа, а



цели страни могат да изпаднат в несъстоятелност



Вече се наложи МВФ да подпомага Унгария, Латвия и Украйна, фондът преговаря с Румъния и други страни от региона. Но освен това заразата заплашва да се разпространи на запад към сърцето на Европа.

На фона на лошия икономически срив, кризата се превръща и в нещо повече: в екзистенциален тест за ЕС. В него вече е явно нарастващото разделение между страните-членки, видно е и колко печално неподготвени са европейските институции да се справят със ситуацията. Въпреки всичките си поучения за нуждата от глобални решения членките на ЕС основно действат самостоятелно. Редица западни правителства наредиха на банките си да изтеглят капиталите си от филиалите в Източна Европа и другаде в чужбина. Франция заповяда на висшите мениджъри да затворят предприятия в Източна Европа, за да спасят работните места у дома. Миналата седмица шефът на Световната банка Робърт Зелик предупреди Европа, че ако не действа решително за обръщане на този курс, рискува "трагедията" от повторно разделение на два икономически и политически блока 20 г. след падането на Берлинската стена. До края на миналата седмица Световната банка заедно с две европейски инвестиционни банки успя да събере 25 млрд. евро за заеми за източноевропейската банкова система. Призивите за по-голяма помощ засега остават без последствия.

Новите проблеми за Изтока



едва ли могат да дойдат в по-неподходящ момент



Също като САЩ, и Европа все още усеща последиците от катастрофата с вторичните ипотеки; европейски банки бяха изкупили близо 40% от "отровните" ценни книжа от Америка, но по-бавно от американските си съперници компенсират загубите и рекапитализират.

Европейските банки залагат много повече от американските на доходоносните, но рискови кредити за нововъзникващите пазари, включително ипотеки, както и други видове корпоративни и потребителски заеми. В световен мащаб 73% от общо 4.6 трилиона долара, дадени като заеми за нововъзникващи пазари, идват от европейски банки, в сравнение с около 10% от САЩ и 5% от Япония, сочат данни на Банката за международни разплащания.

Банките в ЕС сега са изправени пред най-големите рискове на пазарите в Източна Европа. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) очаква с над 20% да се увеличат фалитите на източноевропейските банки, отпускали заеми, както и на тези в балтийските държави, Румъния и Украйна, които вече са силно засегнати от кризата. "От 100 млрд. долара до 300 млрд. долара са кредитите, които западните банки трябва да отпишат, а Австрия най-силно ще бъде засегната", казва анализаторът на "Данске банк" Ларс Кристенсен. Австрийските банки са отпуснали на Източна Европа кредити на обща стойност около 284 млрд. долара (сума, която се равнява на около 60% от БВП на Австрия).

Това, което ще засегне и сектори от икономиката на държави като Австрия, Швеция и Белгия, е рецесията, която се задълбочава в Европа. Очаква се общия БВП на целия ЕС да се свие с 3% през 2009 г., срещу 2% в САЩ, обясняват от консултантската компания "Капитал Икономикс" от Лондон. В някои страни от Източна Европа БВП ще намалее двойно в сравнение с миналата година. Това в комбинация със срива на някои регионални валути, чиято покупателна способност намалява, ще изправи пред още по-големи проблеми Запада, който изнася големи количества стоки в региона. През 2007 г. само експортът на Германия в Източна Европа представлява 16% от общия й износ, а това са 6% от нейния БВП.

По-старите държави - членки на ЕС,



са изправени пред две възможности



- да задълбочат кризата, спасявайки себе си, или да подпомогнат най-уязвимите страни. Засега те задълбочават кризата. В своите речи лидерите им обясняват, че протекционизмът не е правилният отговор. Финансовите министри на няколко държави, сред които тези на Великобритания и Гърция, наредиха на банките да отпускат заеми на местни потребители и да не използват средства от държавните спасителни пакети, за да финансират подразделенията си в Източна Европа. Това е обезсърчително за парите, необходими на Изтока, а между 80 и 90% от финансовия сектор в тези държави е собственост на западни банки. Френският президент Никола Саркози ужаси жителите на Източна Европа, когато обяви, че френските автомобилни компании трябва да използват отпуснатата държавна субсидия от 6 млрд. евро, за да запазят работните места у дома и да затворят заводите си в Чехия. Миналия месец европейският комисар по конкуренцията Нели Круз обяви, че налагайки подобни условия, френските държавни субсидии нарушават правилата на единния европейски пазар. Правителството в Париж бързо отвърна на удара и заяви, че дори и законовите изисквания да бъдат спазени, то остават "моралните задължения" на френските компании. Или в превод: затворете фабриките си в Чехия или ние ще ви затръшнем вратата при следващото отпускане на държавни субсидии.

Ако надделее визията на Саркози за протекционистична Европа на държавно субсидираните компании и раздробен единен пазар, това най-вероятно ще означава



край на модела за икономическо развитие на Източна Европа



чрез прикрепянето й към глобалната икономика през западните й съседи. Накрая затварянето на пазарите и прекратяването на финансовите потоци ще рикошира обратно в Запада - чрез срив на износа и невърнати кредити, да не споменаваме новите вълни от имигранти, които ще тръгнат от страни като Румъния, България и Украйна.

Учудващо е, но с общото си богатство и сила ЕС има малко възможности, за да помогне на страните-членки в такива периоди на криза. Брюксел разполага само с един фонд за стабилизиране на изпаднали в беда икономики, който е на стойност 25 млрд. евро, но голяма част от тези средства вече са дадени за подпомагане на Унгария и Латвия. Освен това през октомври Европейската централна банка отпусна спешен заем от 5 млрд. евро на Унгария. Всички други въпроси трябва да се решават заедно от страните-членки или индивидуално сред групите на желаещите. Никой не бе учуден, когато Австрия шумно поиска ЕС да отпусне на Източна Европа спасителен финансов пакет от 150 млрд. евро, но малко страни се отзоваха.

Великобритания, Италия и Испания са парализирани от нарастващите им държавни дефицити, а Франция с протекционистичния си курс няма да откликне. При тази ситуация най-вероятно ще зависи от Германия да запълни този лидерски вакуум и да накара партньорите си да запазят европейската икономика обединена. Това би било в интерес на Германия: над 40% от нейната икономика зависи от външната търговия и тя не може да си позволи да вдигне старите граници; освен това политическото лидерство ще осигури на Германия благоразположението в бъдеще на много от нейните партньори в ЕС.

Този сценарий започна да се избистря на 16 февруари, когато финансовият министър на Германия Пеер Щайнбрюк заяви, че страната му би могла да помогне на страните от еврозоната, които са заплашени от криза в платежните си баланси. Миналата седмица канцлерът Ангела Меркел призова източноевропейците да представят идеи, които ще бъдат дискутирани на Срещата на върха на 19 март. Разбира се, изходът съвсем не е ясен - ако ситуацията се влоши и повече банки и държави се нуждаят от спасителни пакети, ще стане още по-трудно за ЕС да намери необходимите средства. Затова германците, както всеки друг, трябва да бъдат внимателни в политическата позиция, която заемат, за да лавират между избирателите, които протестират срещу протекционизма, и дългосрочните ползи от запазването на Изтока и Запада обединени. Все още има надежда, че 20-годишнината от падането на Берлинската стена през ноември ще бъде щастлива, дори и ако краят на кризата все още е далече.
Снимка: Ройтерс
Служител в обменно бюро в унгарската столица Будапеща нанася актуалните валутни курсове. Покупателната способност на местния форинт непрекъснато намалява.
22
3842
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
13 Март 2009 00:01
Все едно да питате дали кавалера ще зареже дамата си след първата им нощ.
Да, ще я зареже. Но преди това ще и представи сметката за вечерята, за хотела и ще я нарече "лековерна и неблагонадежна к.рва" задето си ляга с първия срещнат - примери бол.
13 Март 2009 00:13
Според рейтинговата агенция MODY"S България , за разлика от Унгария и Румъния например е в добро финансово състояние / тази новина днес прочетох в един от най-четените полски вестници / - без много излишни думи , кеф ми е. Епа оно и у Библията пише че последните ще бъдат първи
13 Март 2009 01:37
При кризи (и особено от такъм мащаб и дълбочина) ервопейската интеграция неизбежно почва да "скърца" и най-яко го отнасят малките и по-слаби държави. България все още "държи фронта", но ако кризата се "проточи" (а има такива индикатори, сеа вече не се говори за тръгване нагоре през 2009, е през 2010, и то с половин уста), нямакак това да се избегне. Този "горещ картоф" го чака сл. правителство и "д-пе да му е яко" ...


За Валери (отговор на постинга ти от вчера):


От Марс се вижда добре цялата планета Земя, в т. ч. и Испания, не се притеснявай ...


Прав си - и аз това ти казвам, но със задължителното уточнение, че 8-те г. стабилно икон. развитие и ратсеж сазаслуга преди всичео на Родриго Рато, а НЕ на Аснар. Аснар успя да притисне ЕТА, след като преговорите се провалиха (както и тези на Сапатеро, с фанатици не може да се разбере никой нормален човек), но икономиката си е постижение именно на Рато, той беше "архитекта на икон. политика през целия период. Затова и го избраха после за Изп. директор на МВФ - там случайни на назначават на това място (жалко, че по семнйни причини се отказа).
13 Март 2009 04:26
Източна Европа - Ще зареже ЕС заради кризата!

13 Март 2009 04:30
С други думи зарежете еврото и купувайте долари?!

13 Март 2009 07:51
Поръчковата журналистика е във възход.
Като нема криза кой е луд да плаща за глупости.
Само един пример - двамата "автори" смятат какъв е процентът на заемите спрямо БВП на Австрия, а не спрямо БВП на страните получателки.
Така изглежда по-страшно...
13 Март 2009 08:30
Тц - отнюд няма да я зареже. Просто за да зарежеш някого първо требе да си го приел а ние все още не сме минали тази граница на "продължаващото интегриране".
та зарязване няма да има = ще има изтискване и захвърляне с обяснения - "много сте готини ма потърпете малко"
PS Към момента има около два пъти пове4е мнения под темата за кризата и сащ - чудя се защо ли
13 Март 2009 08:44
Според статията излиза че Германия ще плаща издръжка и на бедните източноевропейски роднини и на не толкова бедните но стиснати западноевропейски такива. Германия - добрата щедра леля, която винаги има в джебето бонбонче* за сополивите източноевропейски хлапета и шнапс за сръдливите западноевропейски старчета? Въх, каква изненада.
Очевидно това което лудия ефрейтор с мустачето не успя да направи со кютек, фрау Ротвайлер ше го направи со кротце и со благо. А дано.
*Бонбончето е марка "Меркелкугел" - "гюлетата" на Меркел, щото фрау Меркел очевидно има по-големи кугели даже от Саркози...
13 Март 2009 09:00
На роднините от източна Европа никой няма да им плаща издръжката, ама франсетата се опитват да им измъкнат от ръката парчето хляб за да има повечко за тях, докато германците си държат на принципите. Никой не е видял добро от протекционизъм в средно и дългосрочен период. Като затворят източноевропейските заводи, отначало за няколко месеца ще се увеличи производството във Франция. Само дето след това рената и пежата ще станат двойно по скъпи от аудитата и мерцедесите. А френските коли даже и при равни цени нямат шанс. Когато леко гневни потребители спрат да купуват френска козметика и вина както и туризма до елисейските полета, ще чакаме френските гастарбайтери.
13 Март 2009 09:47
Разбира се , че ще ни зарежат.Те ни прибраха в ЕС не заради черните ни очи и дългобедрите ни чалга-певици, а заради пазара, който обсебиха като типични мутри.Сега вече не сме им нужни , така че номера от типа замразяване, спиране на кранчета и пр. и пр. са на дневен ред.А ние ганьовците продължаваме да гледаме към ЕС с телешки възторг, без собствено мнение и без да защитим интересите си.Пита се-докога?
13 Март 2009 11:07
Б-я изтърва фронта 1996 год , когато фалираха българските банки нарочно и на тяхно място дойдоха чужди. Това което не се случи в Чехия , Полша и Словакия. Сега тези държави смъкват лихвите и стимулират икономиката , ние не. Питам аз не може ли държавата вместо да праща бабите на море да направи една държавна банка с ниски лихви. Може ама се иска да си държавник , а не шмекер на дребно.
13 Март 2009 11:30
Тъпо!
Ще зареже ли ЕС Източна Европа заради кризата?

Въпросът е рИторичен!
След 1989г., ЕС ни "зарязва" при всяко едно разколеИбаване в прогнозите си за развитие на "Източните провинции" - доказано на практика през бившата "провинция" ГДР!

13 Март 2009 12:48
Ние няма как да влезем в кризата, защото от 20 години не сме излизали от нея. Това, че последните 1-2 години поехме глътка въздух не означава, че сме били извън кризата. Така, че вече сме тренирани на глад и мизерия. А на тези, на които тепърва им предстои да разберат какво е криза, можем само да кажем "Добре дошли в ада"
13 Март 2009 13:51
Кому да вярва човек? На Нюзуик или на Св. Терзиев? Докато авторитетната газета си задава въпроса дали ЕС ще зареже Източна Европа заради кризата, то дописникът на Сега от Брюксел вещае как България ще се измъкне от хомота на същия този съюз. Иди, че разбери?!
13 Март 2009 16:15
Ескиз по драмата на "Титаник" - Невъзмутими с пура и бренди в ръце , жени и деца край лодките , застинали в повик и въпрос лица зад решетките между трета класа и лодъчната палуба ... И музиканти , потопени в ... "Одата на радостта" ... От смразяващо примирение , до вулканични инстинкти в насипно състояние ... С тази разлика , че общокорабната тревога ще има благополучен край ... И докато чакаме статистиките подир поредния мандат , песимистите да четат мемоарите по плана "Станишев срещу Кризата"... Оптимистите , да я карат , както си знаят ...

13 Март 2009 17:50
Без съмнение мястото на България е в Европа, но това не означава, че задължително трябва да е в ЕС. Ако това означава да попаднем под европейско иго, без съмнение трябва да бягаме оттам...
13 Март 2009 18:05
Ще ни зарежат, ама друг път!точно обратното-техните банки надуват лихвите по кредитите във филиалите си в България и имат страхотни печалби от това.Това първо! второ-въпреки черните прогнози на Данске банк ето какво се случи днес:
Данске банк пуска емисия облигации в левове

13.03.2009
Данске банк, която е в първата тройка на финансовите институции на Дания пуска емисия облигации в левове на стойност 70 млн. лева, съобщи агенция Блумбърг.Първо са пуснати са пуснати облигации на стойност 43 млн. лева, но поради големия интерес допълнително са пуснати още 27 милиона. Тези ценни книжа са напълно гарантирани от Датското правителство, с което практически на държавно ниво се признава, че няма риск за бизнеса в България. Емисията на Данске банк ще бъде реализирана на нашия пазар. Доходността по книжата е 10% и се очаква заради добрата възвращаемост да бъде изкупена веднага от български банки и пенсионни фондове. Срокът на емисията е 1 година. Книжата са емитирани в лева и са фиксирани към еврото и не може да се печели от разликата, което показва, че от датската финансова институция вярват на лева. В публикацията се напомня, че в последните 1-2 години Данске банк беше една от яростните критици на българския лев и многократно публикуваше анализи критикуващи лева, като прогнозираше лошото му бъдеше и сега по този начин опровергава себе си. Многократно българските финансови институции и преди всичко БНБ и нейният управител Иван Искров са призовавали да не се вярва на подобни критики, които до скоро се получаваха и от Данске банк, която с пускането на емисии облигации в лева опровергава самата себе си./БГНЕС /

НО КОМЕНТ!
13 Март 2009 18:27
И как и защо 20 -та годишнина от падането на Берлинската стена ще бъде щастлива. Аз лично имам подозрението, че точно това събитие символизира началото на процеса, който под прикритието на останалата парлама доведе до сегашната световна криза.
13 Март 2009 19:10

В световен мащаб 73% от общо 4.6 трилиона долара, дадени като заеми за нововъзникващи пазари, идват от европейски банки, в сравнение с около 10% от САЩ и 5% от Япония, сочат данни на Банката за международни разплащания.


Едно малко питане: на някой не му ли хрумва, че това с тия заеми (от ЕС банките към за нововъзникващи пазари) си е чиста проба Понци схема (пирамида по нашенски)? Т.е. с новите заеми се плащат старите лихви и главници? Верно, не е чиста пирамида щото има и някакви активи отдолу, ама все пак си е нещо такова... И идва денят, в който пирамидата просто рухва?



____________________________
Спортът е опиум за народите!
13 Март 2009 19:14

Относно облигациите на Данске банк - да не би да са направили малка спекулацийка с лева??! Ако загубят ще се бръкнат с малко кинти, но ако спечелят, а това ще стане ако валутния борд падне, ще върнат сигурно само една малка част от взетите левове понеже лева ще се е обезценил неколкократно.




____________________________
Спортът е опиум за народите!
13 Март 2009 19:56

Сега, след като дочетох всичко - какво излиза? Австрия иска да се отпуснат нови заеми на изтока. С които заеми да се покрият дълговете към австрийските банки. Т.е. Германия ще ""помогне"" на изтока като даде нови заеми, с които той да върне старите. Въпроса е после кой пък ще даде пари за връщане на германските заеми... Ако това не е Понци схема, не знам какво е...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
13 Март 2009 21:02
Европа е кекава структура!
Без Източна Европа обаче ще стане още по кекава и ще изчезне като световна сила.
Ще загуби пазари, работна ръка, политическо влияние..стратегически територии.
От проспекта да стане свръхсилата в света ще се превърне в маргинална провинция.
Европеиските политици направиха огромен напредък на обединяване в трудни условия.Визията им не ги е напуснала.Укрепването им на обединение ще продължава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД