:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,045
Активни 639
Страници 12,975
За един ден 1,302,066
Обещания

Червената партия сложи предизборно розови очила

Леви министри и активисти се хвърлиха да убеждават електората, че живее със стандарта на европейците
Снимка: "Сега"
Дали избирателят и този път ще повярва, че "стандартът на живот на българите доближава този на останалите граждани на ЕС".
От няколко месеца политическият живот на страната тлее под един знаменател - предстоящите парламентарни избори. В последния месец обаче предизборните прояви рязко зачестиха. Опозицията се пробва с предварително обречен вот на недоверие, а БСП поднови обиколките на свои министри и активисти из страната. Задачата им уж беше да отчетат пред обществото свършеното от правителството от началото на мандата. Вместо това те се превърнаха в начало на предизборната кампания на БСП, а от отчет няма и помен. Червената кошница с обещанията беше широко разтворена, а пропагандната машина беше задействана да убеди гражданите в ползата от още един управленски мандат. Социалистите удобно забравиха за спрените пари по еврофондовете, за унищожителните доклади на Брюксел и обвиненията в политически чадър над съмнителни бизнес структури. В брошурките, с които БСП въоръжи своите министри и депутати, няма и думичка за провала на правителството в тази област.

Има обаче нещо друго, което буди повече недоумение, отколкото смях. Шарените листовки констатират, че



"стандартът на живот на българите



доближава този на останалите граждани на ЕС" и "България е атрактивно място за живеене, работа и създаване на семейство!" Големият куриоз е в кардиналното разминаване на оценката на управляващите с тази на самите граждани. В края на миналата година европейско изследване показа, че само 19% от българите се чувстват щастливи. По този показател ни изпреварват дори Украйна и Румъния. Затова пък България е на светлинни години от първенците в класирането Швейцария, Финландия и Норвегия, където щастливите хора са 80%. Българите остават на последно място по удоволетвореност от живота и от жизнения си стандарт. Едва 0.09% от анкетираните твърдят, че живеят комфортно с доходите си.

Тези данни само потвърждават теза, за която не са нужни социологически изследвания. Хората в България не живеят добре и това не се е променило съществено в последните три години и половина.



Доста нагло е да се твърди,



че стандартът на живот се е доближил до европейския при положение, че и след така успешния, по оценката на БСП, мандат средната работна заплата в страната все още е 566 лв., или 300 евро на месец. За сравнение, дори в недотам развитите държави в ЕС средната заплата е около 700-800 евро. Голяма част от стоките в България обаче са на цени, съизмерими с европейските. За какво доближаване до европейския стандарт на живот говорим тогава?

Още по-непонятен е опитът на социалистите в една малка брошурка, озаглавена "План 2009", да замаят главите на избирателите си с гръмки обещания за милиарди, които ще бъдат инвестирани за стимулиране на икономиката, стотици хиляди нови работни места, хиляди километри нови пътища.



Да обещаваш 5.6 млрд. лв. капиталови разходи



и допълнителна инвестиционна програма от 700 млн. лв., 6 млрд. евро инвестиции в енергийни проекти, 500 млн. лв. ресурс на Българската банка за развитие за кредити на малките и средни предприятия, стотици милиони за модерни бизнес паркове и технологична модернизация на предприятията звучи впечатляващо. Още по-бомбастично звучат обещанията за наливане на 9 млрд лв. за социално подпомагане и за 1.25 млрд. лв. повече за пенсии в сравнение с 2008 г. Обещават, защото могат. Целият ресурс на държавата е впрегнат в предизборната кампания на БСП. Какво обаче гарантира, че въпросният план "Станишев" за борба с кризата наистина ще бъде реализиран? Мандатът свършва през лятото, а после думата ще има следващото правителство. И няма никакви гаранции, че БСП ще участва в него.

Всички тези хвалби можеха и да бъдат преглътнати, ако управляващите бяха признали поне един недостатък, един проблем или една грешка. От листовките им обаче остава усещането за непогрешимост, която често се прокрадва и в изказванията както на министър-председателя, така и на министрите. Нелицеприятните теми като спрените от Брюксел милиарди евро заради обвинения в корупция, неефективната администрация и съдебна система, непрозрачните търгове и поръчки, от които продължават да се облагодетелстват партийни централи и отделни фигури, батакът със закона за конфликт на интереси, който трябваше да реши тези проблеми, не са в дневния ред на БСП. Вместо това столетницата предлага на избирателите розови очила до изборите.
45
3012
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
12 Март 2009 22:22
Вместо това столетницата предлага на избирателите розови очила до изборите.
Ми като са с перде избирателите й, не е толкова трудно да ги прилъжат с розови очила.

_______________________
Блогът на Манрико
13 Март 2009 00:29
Абе, кой им е PR-а на тия. Слаб 2.
13 Март 2009 00:33
"Аз мога да работя с много хора. Мога да работя с БСП. Спомнете си, че аз бях начело на управлението, когато БСП се включи в консенсуса за евроатлантическите ценности "

Из изявление на др. Ив. Костов!

Айде да ви е честито.. Нали ви казах, че Костов 20 години работи за комунистите, ... къде са е ФЛто и Круелката сега?
13 Март 2009 01:03
Правителството на Станишев все пак може да се похвали с пълен мандат и все пак нарастване на дохода на българите. Вярно е че доходите ни са далеч от европейските но ако сравним с това какво и било преди 4 - 5 години и сега нещата са доста по - добре като количество безработни и като средна работна заплата и пенсия.
Това първо, второ според мен чест прави на това правителство че въпреки атаките на опозицията успя да удържи бюджетен профицит и банков резерв и сега България е далеч в по - добро състояние от Унгария да речем, пък да не говорим за Украйна.
Трето, трябва да говорим за правителство на Станишев което прокарва политиката си въпреки съпротивата на много кръгове от БСП и въпреки тях успя да създаде ДАНС и да започне, макар и със огромно закъснение някаква борба с корупцията.
Няма да съм много нещастен ако Станишев остане премиер и след изборите, поне знаем какво да очакваме. Все пак няма сериозни ала Балкан или ала Виденов издънки като примиер.
13 Март 2009 02:16
/:/ "...Какво обаче гарантира, че въпросният план "Станишев" за борба с кризата наистина ще бъде реализиран? Мандатът свършва през лятото, а после думата ще има следващото правителство. И няма никакви гаранции, че БСП ще участва в него..."
......................................... .....................................
Следващото българско Правителство пак ще бъде КОАЛИЦИОННО!
А когато една партия дава предизборни Обещания, но НЕ обещава преизборно с кои нейни бъдещи коалиционни пъртньори ще изпълни предизборните си Обещания и има ли от бъдещите коалиционни партньори предизборно Съгласие за тези й Обещания- това са ИЗМАМНИ предизборни Обещания! И със сигурност след Изборите, ако тази партия управлява в Коалиция с друга/и/- а е 100% сигурно, че управлението пак ще е коалиционно!- със 100% сигурност ще чуем Оправдания, че при коалиционно управлявие "НЯМА КАК" партията да изпълни Обещанията си, защото зависи за изпълнението им от коалиционните й партньори!
Абе, "парлаграф 22"!
Ето защо, "НЕобявените предизборно СЛЕДизборни коалиции са ИЗМАМВАНЕ на Избирателите!"/Р39/ Това с пълна сила важи и за предизборни партийни Обещания, НЕобвързани с предизиборно Съгласие по тях на бъдещите коалиционни партньори! КАЗАХ!
13 Март 2009 02:50
С и без шарени книжки БСП ще си ожъне нейните си гласове.
Едва ли ще добави нови. Да видим опозицията как ще използва слабостите в управлението да привлече хората пред урните и да ги убеди да подкрепят нея.

13 Март 2009 04:07
Нямам думи ......... за коментар. Само един въпрос.
Кой и как плаща цялата кампания или това е бюджетния излишък, спонсори от фирми близки до управляващите или сме намерили пещерата на Али Баба и 40 разбойника отворена .........
13 Март 2009 04:29
Умират да се хвалят с неща които са се случили не заради, а въпреки тях!
13 Март 2009 07:07
Току що прочетох нещо, което май подсказва накъде отиват нещата поне за следващите 4 години. 240 места в НС се разпределят:
ГЕРБ - 99
БСП - 60
ДПС - 31
Атака - 26
Обеденени десни - 24 (може дори 1-2 повече)
Така с 123 депутати ГЕРБ + десни могат състави Правителство. Ако не се разлюспят след 4 години картинката ще е прояснена поне за още 1 мандат.
Пък ако и Атака влезе в комбината, БСП ще види власт на Връбница в Сряда! България завива малко вдясно от Центъра и там ще си остане.
Това на теория.
Практиката у нас показа, че такива неща не се случват. Първо "десните" не са такива, а рожби на Партията. Ще видим каква пушилка ще се дигне за да се смете крехката надежда че нещо у нас може да се смени.
Какво е ГЕРБ и има ли почва у нас?

13 Март 2009 07:49
Социалистите удобно забравиха за спрените пари по еврофондовете, за унищожителните доклади на Брюксел и обвиненията в политически чадър над съмнителни бизнес структури.


Не виждам пък кое ли правителство щеше да я докара по-добре, като корупцията беше заложена още с реформите веднага след 1989г. Нали т6огава се издигна лозунга "Не пречете на хората да забогатяват". А беше яко подклаждана от такива титани на прехода като браво Ваньо браво Костов, който забрани на прокуратура и на съдебната власт да се меси в пртиватизацията.
А това по-долу, разбира се няма нищо общо с реалността.

"стандартът на живот на българите

доближава този на останалите граждани на ЕС" и "България е атрактивно място за живеене, работа и създаване на семейство!"
13 Март 2009 08:31
Бе стига сте правили тънки сметки и сложни изборни еквилибристики. Тук не трябва много математика. Уравнението на бъдещото развитие на България е с много неизвестни, но за сметка на това знаем правилния отговор: На изборите црвено-лакейско-ефендилерското shweinherde трябва да квикне като на Коледа. Квик-квик унд ауфидерзеен.
13 Март 2009 08:47
Надяваме се ние, ама като гледах преди малко Бареков от хасково, каква мощна ромска и пенсионерска подкрепа има за червения им кмет - мнокократно уличаван в корупция(BTW син преди това ), борбата ще бъде трудна и за всеки глас. А пари в управляващите - бол.

Редактирано от - NATURAL на 13/3/2009 г/ 08:52:34

13 Март 2009 08:59
Mrx++
Не виждам пък кое ли правителство щеше да я докара по-добре

Това е, защото блееш през тъмночервените си очила, а в главата ти постоянно кънти "Всички са маскари". Жалко.
13 Март 2009 09:37
bestbuy,
Какво чудно има, в Парламента всички работят заедно. Все пак има национални приоритети и решенията по тях е редно да се вземат с консенсус.
Съвсем друго е да правиш коалиция с БСП. Разлика от небето до земята.
13 Март 2009 09:51
стандартът на живот на българите доближава този на останалите граждани на ЕС

Абсолютни наглеци! И то когато почти от всяко семейство има работещи в чужбина.
13 Март 2009 09:58
Веселинче, Веселинче! Тъмносините очила , които си нахлузила/по чия ли поръчка/ няма да донесат нищо полезно , както на теб, така и на любимия ми вестник СЕГА.Приятелски те съветвам:пази себе си, пази и вестника , в който работиш!
13 Март 2009 10:50
За сравнение, дори в недотам развитите държави в ЕС средната заплата е около 700-800 евро
И у нас ще станат, като направят 1евро=1лев, всичко ще си дойде на мястото. Ще направим ЛЪВСКИ скок и ще стигнем Европата. Ама, за това сега никой не говори!? А във финансите не се случва това за което всеки говори, случва се това за което никой не говори.
13 Март 2009 11:46
bestbuy
13 Март 2009 11:55
Уважаеми другари и другари, тази статия НЕ Е за Костов.Него вчера го дъвкахте достатъчно.Хайде коментирайте си преизпълнението на петилетката по корупция и злоупотреба с еврофондове...
13 Март 2009 12:22
Е, формално погледнато уж има някакъв напредък. Примерно, през 2000-2001 години, в последната година на костовашкото управление заплатите се движеха някъде ежду 220 и 250 лева, а сега през 2008-ма са между 480 и 580 лева, т.е. повече от два пъти по-високи, но какво от това. Пак са безкрайно ниски.
13 Март 2009 12:41
Правилно, статията не е за Костов, но не е и за водката...
13 Март 2009 13:04
Г-н NATURAL, извинявайте, но Вие съвсем не сте в час. Кметът на Хасково е избиран винаги от листата на СДС и не е нужно да го натурализирате като червен.
13 Март 2009 13:23
..."стандартът на живот на българите доближава този на останалите граждани на ЕС" и България е атрактивно място за живеене, работа и създаване на семейство!" Ох!!! Сигурно за червените лидери е така, но за нас - безпартийните редови граждани битието ни е нещо друго...
13 Март 2009 13:39
Чета внимателно статията на уважаемата г-жа (г-ца) Гарчева и трябва да призная, че тя по нищо не отстъпва дори от най-емоционалното изказване на който и да е опозиционен депутат по време на последния вот на недоверие към правителството. Взети са на въоръжение трите доказани случая на злоупотреби с еврофондове (Георгиев, Стойков и Николов), които впрочем са подсъдими за това и се размахва байрака на "спрените пари по еврофондовете, за "унищожителните" доклади на Брюксел и обвиненията в политически чадър над съмнителни бизнес структури". Направено е сравнение на базата на изследване на кръжеца на Огнян Минчев с Румъния и Украйна - напълно фалшиво, тъй като Румъния е обхваната от финансова и икономическа криза далеч по-дълбока от нашата, а за Украйна е абсолютен факт, че се намира в комплексен (политически, икономически и финансов) колапс.
Не беше лошо авторката да посочи какви са тези "спрени от Брюксел милиарди евро" и да свали сините си очила, когато борави със съмнителни истини. Надявам се да не ме изтрият за бележките по статията.
Поздравявам Пройчо за съдържателния му постинг.
13 Март 2009 13:56
Всички тези хвалби можеха и да бъдат преглътнати, ако управляващите бяха признали поне един недостатък, един проблем или една грешка.
И защо? Нали в статията още в началото има констатация, че това е начало на преизборна кампания и се сипят щедри обещания! Всъщност БСП не преоткрива колелото, а прави точно това, което направиха предишните две правителства преди сегашното на тройната коалиция. И предишните и сегашните ни лъжеха и лъжат, че сме от добре по-добре. Ето и сега е пълно с добре промити мозъци, които трвъдят, че при костоваците сме били добре!!! и тогава се управлявало както трябва!?!? Същото други промити мозъци го мислят за времето на Симеон Крадливий, а сега трети промити мозъци ще си го мислят за правителството на тройната коалиция.
13 Март 2009 14:02
„Атака” се отказа от участие в комисията за изборното законодателство
13 март 2009 | Агенция "Фокус"
София. Парламентарната група на „Атака” няма да излъчи свой кандидат за член в комисията за изборното законодателство. Това съобщи зам.-председателят на Народното събрание Любен Корнезов, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Предложението беше комисията да има 15 членове. С днешното решение на групата на „Атака” комисията остава с 14 члена...

13 Март 2009 14:54
Evasion
Това е, защото блееш през тъмночервените си очила, а в главата ти постоянно кънти "Всички са маскари". Жалко.

Айдя, ами дай го туй правителство. Одма, че го изберем. Бат Бойко ли, царот ли, браво Ваньо браво Костов. На всички, като на маймуните, колкото по-високо се качваха по палмата по- им се видяха голите задници.
13 Март 2009 16:22
Съгласен съм с Пройчо и Ченгето.

Наистина Костов дава някои признаци на освестяване (вж. поста на бестбай и онзиденшното му изказване за "дефицитен" бюджет за 2009), но му нямам доверие. А за Боко да не говорим. Запазването на сегашния кабинет определено ще е най-малкото зло и най-съзвучно с дереджето на света в момента и в близко бъдеще. След изборите ще може да се "кракне даун" на Доган, нещата назряват.

Редактирано от - Чичо Фичо на 13/3/2009 г/ 16:32:29

13 Март 2009 16:35
Ей туй премиерската десница с едно ръкостискане чудеса прави. Св. Св. Сергей Цоциалист и Чудотворец.
13 Март 2009 16:58
Чичо Фичо:
Запазването на сегашния кабинет определено ще е най-малкото зло и най-съзвучно с дереджето на света в момента и в близко бъдеще.

Бре, чиче, не думай! Като как си го представяш това нещо - във време на жестока криза, на власт да остане правителство, на което никой не вярва /извън подивялата кохорта на червенотиквеничковчета/, а от чужбина го считат за проядено от корупция и некадърно да се справи с престъпността у нас. От къде точно това правителство ще извади ресурс - финансов, кадрови, организационен, на доверие и т.н., за да преодолее кризата? От къде, чичка, че ми е страшно интересно?
13 Март 2009 17:07
Другари,
Ръкувал съм се и с Костов, и с ФД, и ЖВ - споко, не съм за едно ръкуване. Ръкувал съм се и с Хелмут Кол, Хилари и Ал Гор (с Бил не съм).
Не искам да пиша повече, че съвсем ще разочаровам Оракъла. Бях написал дълъг пост сабахлем, изтрих го.

Боко - премиер ще е самоубийство. Помислете.
13 Март 2009 17:18
Evasion
Като как си го представяш това нещо - във време на жестока криза, на власт да остане правителство, на което никой не вярва

То на изборите ще си покаже, кой на кого вярва и на копго никой не вярва. Това, че ти не вярваш не значи, че мнозинството не вярва. Не че е най-доброто, което се иска, ама всичко друго е отчайващо. Тук би трябвало да се съглася с чичо ви Фичо, че бат Бойко ще си е чиста напаст за България. Като гледам какви ги свърши в София.









13 Март 2009 17:18
Само две думи сепак.

Кабинетът Станишев показа (както се оказа - похвален за 2007-2008) фискален консерватизъм плюс ентусиазъм за инвестиции и про-бизнес установка.

България сега е в значително по-добро финансово положение от Румъния, Унгария и дори Чехия. Това се вижда ясно на запад и оня ден сп. "Икономист" писа, че България (заедно с трите балтийски страни) може и трябва незабавно (т.е. едва ли не идния месец) да влезе в еврозоната.

А в същото време се говори усилено, че Гърция, Ирландия, Испания и даже Италия можело да се наложи да напуснат еврото.

Организационно и кадрово сегашното правителство също определено превъзхожда кабинета Костов, от който имам богати лични впечатления.

Като варненец също мога да кажа, че не помня друг кабинет с по-правилно разбиране на големия потенциал - и големите специфични нужди - на нашия регион. Вж. статията на "Фин. таймс" за града от 19 януари т.г.

Не искам и да си представя Боко като моя премиер в Брюксел до Саркози, Браун и Меркел. Thanks but no thanks.
13 Март 2009 18:00
Чиче, въпреки двете ти думи, пак не ми се изясни как точно този кабинет ще преодолее кризата по-добре от всеки друг? Къде му е кадровия потенциал - в Петър Димитров ли? Не знам кой и какво точно е видял на запад в България, знам че свежия паричен ресурс от ЕК засега е стопиран. Поне до изборите няма да бъде размразен. Това е факт. А какво пише в една статия в авторитетен наистина вестник, едва ли ще раздвижи свободно падащата ни към настоящия момент икономика.
13 Март 2009 18:02
Чичо Фичо,


Далеч съм от мисълта, че ББ е "идеалният кандидат" за РМ: не го познавам, чета много противоположни мнения за него, нито знам каква му е програмата. Нито с кой би се коалирал. Но което е ясно, е, че "тройната коалиция" (ако си помислиш, идеологически риба-рак-щука, ссбрани само от келепира) дообрули и до-съсипа страната. Трябва "свежа кръв" в БГ политика, но не само на думи. Дали ББ (ГЕРБ) с комбината СДС-ДСБ може да я осигури, не знам. Но да останат на власт тези, дето доведоха страната до състояние на тотално "гроги", не е решение. "Активно бюджетно салдо", сравнение в други страни - това добре, но осн. критерий е КАК живее масата хора, и тя живее ЗЛЕ ! Цените са европейски, че за някои стоки и по-високи. Народа обективно обеднява. И отговорността за това носят БСП-ДПС-НДСВ.
13 Март 2009 18:05
Хайде да мислим а не да плюем /Я знам коя власт е за пцованйе!/
Бъдещото правителство не трябва да краде. Съгласен! Само кажете кой от кандидатите не е хайдук.
Бъдещото правителство трябва да е дясно. Не съм съгласен, но го допускам. Кажете кое правителство е по-дясно от сегашното.
А сега изводите...
13 Март 2009 18:06
Ще помоля някой да отвори прозореца че тук се напълни с канарчета Нека животинките литнат на воля..........
13 Март 2009 18:16
Марс,
Засега свежата кръв е бай Боко (ако не броим Болния и Костов).

Евазион,
Запознах се с П. Димитров миналото лято и впечатленията ми са по-скоро положителни. Не се дуе, чува какво му приказваш, сам хвърля идеи, не спъва готови проекти, не гони инвеститори - все неща чужди на Р. Гечев и отчасти и на Ал Бож, които също познавах, и на едновремешния Иван Пушкаров, доколкото знам от близки. Р. Овч. не го познавам лично, но не се съмнявам, че Димитров е по-свестния.

Регионално - за мене и за още поне един милион българи от региона е важно също, че Димитров е нашенец и познава добре спецификата. Има много големи проекти с негово участие (също и на Орешарски, Мутафчиев, Гагаузов - с които той може да работи).

Доволен съм сравнително и от другите четирима министри нашенци (трима са ми и съученици) - Василев, Вълчев, Плугчиева и Тачева.
13 Март 2009 18:25
Жената се оплаква от Плугчиева, задържала им едни европейски пари за здравеопазване, които НПО-то на онкоболните сами са си издействали. Аз също има критики към тях, например исках да приемат от Сарко офсета за корветите или поне да купят документацията - щеше да е далновидно решение.
13 Март 2009 18:29
Marse, с човека ръкувал се лично с Шефа на Стани-кабинета, изрекъл преди малце паметните слова:

Като варненец също мога да кажа, че не помня друг кабинет с по-правилно разбиране на големия потенциал - и големите специфични нужди - на нашия регион.

се говори само след предварително записване, поради големия наплив и за да не стават задръствания..
13 Март 2009 18:34
НЕРВЕН, не се нерви а чети защо смятат Командира за цоциалист
Натиснете тук
13 Март 2009 19:08
Понеже бълг. печат и нашата газета не щат да обърнат внимание, ето няколко цитата от публикацията на сп. "Икономист" отпреди две седмици.

Източна Европа се разделя там на три групи - в първата са страни като Украйна и западните Балкани, в тежко положение и далече от членство в ЕС, за които да се грижи МВФ.
Третата, на страните с (потъващ) плаващ курс, затънали в дългове в евро, като Унгария, Чехия, Полша и Румъния - за тях най-важно е да се спре обезценяването на валутите (от ЕЦБ, МВФ, ЕБВР и т.н.).
И във втората група са България и трите балтийски страни, в по-стабилно положение и с фиксиран валутен курс, за които най-добрата помощ от ЕС е незабавното им приемане на еврото.

Economist: Let Bulgaria adopt the euro

Published on: 27.02.2009, 17:54
Author: Economist.com

...Although markets often treat eastern Europe as one economic unit, every country in the region is different. Three broad groups stand out. The first includes countries that are a long way from joining the EU, such as Ukraine. Here European institutions may help financially or with advice, but the main burden should fall on the International Monetary Fund. These countries will have to take the IMF medicine of debt restructuring and fiscal tightening that was meted out so often in previous emerging-market crises.

Things are different for the countries farther west, all EU members for which the union must take prime responsibility. One much-touted remedy is to accelerate their path to the euro, or even let them adopt it immediately. It might make sense for the four countries with exchange rates pegged to the euro: the Baltic trio of Estonia, Latvia and Lithuania, plus Bulgaria. (Slovenia and Slovakia have joined the euro already.) ...

Unilateral or accelerated adoption of the euro would make far less sense for a third group of bigger countries with floating exchange rates: the Czech Republic, Hungary, Poland and Romania. None of these is ready for the tough discipline of a single currency that rules out any future devaluation. Their premature entry could fatally weaken the euro. But as their currencies slide, the big vulnerability for the Poles, Hungarians and Romanians, especially, arises from the debt taken on by firms and households in foreign currency, mainly from foreign-owned banks. What once seemed a canny convergence play now looks like a barmy risk, for both the borrowers and the banks, chiefly Italian and Austrian, that lent to them.

The first priority for these four must be to stop further currency collapse. The second is to prop up the banks responsible for the foreign-currency loans that are going bad. The pain of this should be shared four ways: between the banks and their debtors, and between governments of both lending and borrowing countries. From outside, these two tasks will necessitate help from several sources: the European Central Bank as well as the IMF, the commission’s structural funds, the European Bank for Reconstruction and Development and perhaps the European Investment Bank. ...
13 Март 2009 19:15
И да допълним че приемането на Еврото в България към момента би имало ефекта на противопехотна мина в затворено помещение за всички населяващи територията.
простов името на фактите да допълним простата истина как към моментасме една от малкото държави с инфлация въпреки рецесията, високи лихви и негативен баланс. комбинирано с познатия ефект от приемане на еврото - имепрично доказан от всички държави приели еврото до момента нещата заспиват.
_______
Еквивалентно предложение - в САЩ се приема валутен борд вързан към еврото при съотношение 1:4 ЮСД за 1 ЕУР и се застопорява нулев дефицит резултата освен възможният нюклиър инихилеишън за всички врагове на демокрацията е незабавно и повсеместно овладяване на кризата
13 Март 2009 20:47
Не се знае дали е тъй. Инфлацията се прогнозира да спадне до 5.8% за 2009 и 4.3% за 2010. Дефицита по текущата сметка - от 22% БВП (2008) до 14.1% (2009) и 10.8 (2010).
Но аз не съм казал да се приеме утре еврото, а привеждам аргумент за финансовата стабилност на страната

А за Америка не бери гайле.
13 Март 2009 20:53
америка не ми е грижа но тъй като се обсъжда световната финансова стабилност ...може би е редно да се засегнат и ритналите канчето с ъъъ неприятности а не само пострадавшите - иначе става един пие друг плаща а пияча го раздава загрижено "въй ма сипи още едно - и кво викаш голяма сметката да?". и е меко казано грозна картинка.
____
Относно финансовата стабилност - валутен борд значи финансова стабилност - приемане на еврото значи инфлация. Нещата са достатъчно прости за всеки неикономист.
ПП ако някой не е съгласен - моля да приведе аргумент с 1 (една) държава където въвеждането на еврото НЕ Е довело до привнасяне на инфлация а само и единствено до "стабилност"
ще се радвам да се образовам.

Редактирано от - mitkog на 13/3/2009 г/ 20:55:05

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД