Дали избирателят и този път ще повярва, че "стандартът на живот на българите доближава този на останалите граждани на ЕС". |
Има обаче нещо друго, което буди повече недоумение, отколкото смях. Шарените листовки констатират, че
"стандартът на живот на българите
доближава този на останалите граждани на ЕС" и "България е атрактивно място за живеене, работа и създаване на семейство!" Големият куриоз е в кардиналното разминаване на оценката на управляващите с тази на самите граждани. В края на миналата година европейско изследване показа, че само 19% от българите се чувстват щастливи. По този показател ни изпреварват дори Украйна и Румъния. Затова пък България е на светлинни години от първенците в класирането Швейцария, Финландия и Норвегия, където щастливите хора са 80%. Българите остават на последно място по удоволетвореност от живота и от жизнения си стандарт. Едва 0.09% от анкетираните твърдят, че живеят комфортно с доходите си.
Тези данни само потвърждават теза, за която не са нужни социологически изследвания. Хората в България не живеят добре и това не се е променило съществено в последните три години и половина.
Доста нагло е да се твърди,
че стандартът на живот се е доближил до европейския при положение, че и след така успешния, по оценката на БСП, мандат средната работна заплата в страната все още е 566 лв., или 300 евро на месец. За сравнение, дори в недотам развитите държави в ЕС средната заплата е около 700-800 евро. Голяма част от стоките в България обаче са на цени, съизмерими с европейските. За какво доближаване до европейския стандарт на живот говорим тогава?
Още по-непонятен е опитът на социалистите в една малка брошурка, озаглавена "План 2009", да замаят главите на избирателите си с гръмки обещания за милиарди, които ще бъдат инвестирани за стимулиране на икономиката, стотици хиляди нови работни места, хиляди километри нови пътища.
Да обещаваш 5.6 млрд. лв. капиталови разходи
и допълнителна инвестиционна програма от 700 млн. лв., 6 млрд. евро инвестиции в енергийни проекти, 500 млн. лв. ресурс на Българската банка за развитие за кредити на малките и средни предприятия, стотици милиони за модерни бизнес паркове и технологична модернизация на предприятията звучи впечатляващо. Още по-бомбастично звучат обещанията за наливане на 9 млрд лв. за социално подпомагане и за 1.25 млрд. лв. повече за пенсии в сравнение с 2008 г. Обещават, защото могат. Целият ресурс на държавата е впрегнат в предизборната кампания на БСП. Какво обаче гарантира, че въпросният план "Станишев" за борба с кризата наистина ще бъде реализиран? Мандатът свършва през лятото, а после думата ще има следващото правителство. И няма никакви гаранции, че БСП ще участва в него.
Всички тези хвалби можеха и да бъдат преглътнати, ако управляващите бяха признали поне един недостатък, един проблем или една грешка. От листовките им обаче остава усещането за непогрешимост, която често се прокрадва и в изказванията както на министър-председателя, така и на министрите. Нелицеприятните теми като спрените от Брюксел милиарди евро заради обвинения в корупция, неефективната администрация и съдебна система, непрозрачните търгове и поръчки, от които продължават да се облагодетелстват партийни централи и отделни фигури, батакът със закона за конфликт на интереси, който трябваше да реши тези проблеми, не са в дневния ред на БСП. Вместо това столетницата предлага на избирателите розови очила до изборите.