Ако Бойко Борисов не даде бързо ясни и категорични отговори на неудобните въпроси за чистотата, боклукът ще го преследва като компромат по време на цялата предизборна кампания. Че и след това. |
Този кисел привкус остави поредната криза с чистотата на София. След изнурителна гонитба с реални и фиктивни хищници в бизнеса кметът Бойко Борисов обяви София за чиста и обидено заочаква от публиката да забрави за темата. Естествено БСП ще прави всичко възможно това да не се случи.
Още отсега може да се очаква, че темата с боклука ще бъде водеща до изборите - и заради реални проблеми, и заради политически интереси. На фона на натрупаните въпроси обаче позицията на обидено мълчание, заета от кмета, надали ще свърши работа, а замазването на проблемите ще струва скъпо.
Що е то конфликт на интереси?
Много показателни ще бъдат действията на кмета Бойко Борисов по този въпрос.
Темата "конфликт на интереси" дойде на дневен ред покрай общинската фирма "Чистота Искър", която чисти "Триадица" и "Овча купел", и подизпълнителя и "АЕС Х", взел "Люлин", "Нови Искър" и "Възраждане". Фирмите са свързани по линия на шефа на общинската фирма Павел Граматиков и бившия общински съветник Красимир Арсов, делили през годините и други бизнес интереси. В случая Бойко Борисов не просто трябва да даде еднозначен отговор на въпроса допустимо ли е Граматиков да остане шеф на общинската фирма, но и да докаже, че наличните частни интереси не са били грубо консумирани през годините.
Връзката между Граматиков и Арсов е безспорна. Двамата са били в управата на "Чистота Приват", приватизирала и впоследствие продала на Румен Гайтански бившата общинска фирма "Чистота София". Самият Арсов се сочи като архитект на концесионните договори за чистотата. По това време Граматиков е определен и за шеф на новосъздадената "Чистота Искър".
Интересна подробност в този начален период е кратката поява на Павел Граматиков във фирма "РТК". За един месец през 1999 г. Граматиков е бил официален съдружник в нея. В момента "РТК" е регистрирана на същия адрес и телефон, както серия от бизнеси на Красимир Арсов. Със същата регистрация е и доскоро общата фирма на Арсов с Граматиков за ремонт на автомобили "Тезбус".
Около "РТК" изскачат любопитни неща. Така например от изготвена от главния архитект Петър Диков справка за продажбите на общински терени в район "Студентски" стана ясно, че през 1999 г. "Чистота София" под управлението на Арсов е продала на "РТК" терен от 2 дка на бул. "Св. Климент Охридски". Сега фирмата се появи в провалилия се конкурс за чистенето на 5 района на София, в който "Чистота Искър" официално не участва. "РТК", в консорциум с германската "Ремондис", бе класирана на второ място след "Заубермахер".
От свързаните бизнеси на Арсов и Граматиков много интересна е и фирмата "МДЗ Балша". И това дружество някога е било общинско. През 2000 г. 80% от капитала са били продадени чрез преки преговори за 480 000 лв. на "Роял Стоун". Тази фирма е вписана в търговския регистър 2 седмици по-рано и в нея фигурира друго любопитно име - на хотелиера Стефан Шарлопов. През 2006 г. с 25% дял в "Роял Стоун" се появява Павел Граматиков, а от януари 2008 г. Граматиков и Красимир Арсов са вписани в съвета на директорите. В момента "МДЗ Балша" е 50% собственост на "Стоун Груп", в която Граматиков държи 50% от акциите.
Най-притеснителното около "МДЗ Балша", "Роял Стоун" и "Стоун Груп" с оглед на евентуално облагодетелстване е сферата на дейност - добив на строителни материали и строителство. В момента "Чистота Искър" е оператор на депото за боклук в Суходол, при което постоянно се извършват дейности по запръстяване. Вдигат се диги, правят се обходни пътища и т.н. Както тук, така и при фирмата за ремонт на автомобили "Тезбус", общината трябва да даде категоричен отговор наемал ли е Граматиков собствените си частни фирми за извършване на една или друга дейност с пари на "Чистота Искър", ако да - на какви цени, декларирал ли е конфликт на интереси и прочие.
"Чистота Искър" вече даде достатъчно основания за съмнения. От 2006 г. фирмата е длъжна да харчи пари с обществени поръчки, но не го е правила. В същото време изразходва сериозни суми по договори за външни услуги. За 2007 г. за външни услуги са заминали 8.8 млн. лв. от общо 13 млн. лв. разходи, като основната причина е наемането на камиони за транспортиране на балите, но детайлите не са ясни.
Съмнения предизвикаха и някои официално обявени партньорства на "Чистота Искър". Така например Граматиков заяви, че смята да купува малки метални кошчета от фирма "Санел". Случайно или не, сред собствениците в нея фигурират съдружници на Стефан Шарлопов от други фирми. "Чистота Искър" купи камиони на старо от фирма "Ивенио Консулт", доставила през 2005 г. и балиращата машина на София.
Доколко Граматиков и Арсов са обвързани в самото чистене вече се видя. Убедителен пример в това отношение е един от централните квартали - "Триадица", в района около НДК. Тук големите кофи са на "Чистота Искър", малките кофи са на "АЕС Х", а от време на време минава камионче на "РТК". "АЕС Х" дели общ телефон със строителната фирма на Граматиков "Стоун Груп".
Нежеланието всички тези въпроси да получат отговор стана явно от някои действия на Граматиков, Арсов и самата администрация. Павел Граматиков в началото на месеца прехвърли дела си в "Тезбус" на друг съдружник, а 24-годишната дъщеря на Красимир Арсов - Ина, се е простила официално с дела си в "АЕС Х". Съществува вероятност кметът Бойко Борисов да се задоволи с тези действия и проверката да се окаже само формална. Кметът вече обяви, че Граматиков ще се откаже или от конфликта на интереси, или от шефския си пост.
Цени и конкуренция
Случващото се покрай прекратяването на договорите с "Новера" и привикването на 9 фирми да поемат дейността и е тест и за заявената политика на прозрачност от страна на Борисов и ГЕРБ. Администрацията полага особени усилия да си спести обявяването на цените, на които фирмите ще работят, прибягвайки до дежурния аргумент "търговска тайна". Това обяснение е безумно. Никаква търговска тайна не може да има при изразходването на милиони левове от такса смет, които по закон не могат да се харчат за нищо друго. Цените на "Новера" досега не бяха никаква тайна и всеки може да си ги провери от годишната задача за чистенето на София. Тайна не могат да са и клаузите по договорите, въпреки желанието за включване на абсурдни текстове в тях за мълчание пред медиите. Ако в ГЕРБ не помнят, в края на миналата година СОС взе решение за изготвяне на публичен регистър с договорите по всички сделки на общината. И Борисов много се гордее с тази стъпка към прозрачност.
Администрацията трябва сериозно да се постарае и по темата свободна конкуренция. След прекратяването на договорите с "Новера" общината покани 9 фирми в чистотата и се похвали, че разбива монопола. После се разбра, че това надали е било основната и грижа. Поканите за кварталите бяха пратени по такъв начин, че конкуренцията между фирмите се ограничи по двойки. "Чистота Искър" се конкурираше само с "Титан", "АЕС Х" - с "Астон Сервиз", "Екобулсорт" - със "Заубермахер". Това остави впечатлението, че общината е искала да се застрахова с резултат удобен за всички. Макар да е разбираемо на фона на сериозния политически залог и наличието на криза, лошите примери стават твърде много.
Въпросите около "Чистота Искър" и прозрението, че чистенето на града е нещо повече от едното купуване на кофи, помрачиха надеждите за бързо създаване на нова общинска структура, която да направи от мръсна София чист град. От ГЕРБ вече признават, че по всяка вероятност за повечето райони ще се проведе нова обществена поръчка сред частни фирми, а общинската структура на първо време ще отговаря само за центъра. Това може да се окаже много по-добър вариант от идеята да се създаде общински мастодонт, който да поеме всички дейности в управлението на отпадъците. Просто защото когато има разделение на дейностите, може да има по-голям контрол и възможността за злоупотреби намалява.
На фона на всичките тези проблеми кметът Бойко Борисов не може да си позволи да лежи на фразата "Изгонихме Вълка" - най-малкото защото този сюжет е дежа вю. Не може да се сърди нито на столичани, че не забравят за боклука, нито на опозицията, която ще задава основателни и неоснователни въпроси. Най-добрата защита ще е да даде ясен и аргументиран отговор на всички въпроси. Дори това да му струва част от политическите дивиденти, които се опитва да извлече. Честността е най-добрата политика, а в България има отчайваща нужда от подобно поведение от страна на управляващите.