От сблъсъка между БСП и ГЕРБ в тв студиото на "Референдум" на БНТ прехвърчаха искри, но така и не изскочи отговор на генералния въпрос - коя от двете партии може да преведе по-добре България през кризата. Екипът на Сергей Станишев подразни публиката на БНТ с фанфаронство и нездраво самочувствие. Групата на Бойко Борисов изнерви с неопитност и неувереност.
За няколко дни замисълът за пряк двубой между двамата лидери мутира в дискусия между два отбора, а съставите останаха тайна до последния момент. Премиерът доведе в студиото обръгналия на медийно внимание министър на финансите Пламен Орешарски, устатата ексжурналистка Илияна Йотова и зам.-министъра на икономиката Явор Куюмджиев - всичките с тренинг пред микрофони и камери. Кметът вкара в мача млади, непознати и несвикнали на прожектори лица - бившия шеф на НАП в Добрич Тошко Тодоров и финансовите експерти Владислав Горанов и Илиана Иванова.
Диспутът се разля по три основни (и огромни) теми - икономическата криза и ролята на държавата, данъчната политика и борбата с безработицата. Затова не бе изненада, че повтори стила на дебатите, предшестващи вотовете на недоверие в парламента - опозицията се опита да критикува, управляващите не спираха да се хвалят. Въпреки опитния си капитан новобранският отбор на герберите пропусна много възможности да вкара голове на съперниците си, които често сами оголваха вратата си.
"Имаме ясен, агресивен, антикризисен план, който се изпълнява и днес", изтъкна министър-председателят. Герберите не го репликираха, а Станишев не е прав. Агресивният му "антикризисен" план, който се изпълнява днес, е същият от миналата година, когато и той, и министрите му се перчеха, че кризата бушува навън, а България е неуязвим оазис, понеже тройната коалиция я управлява. Няма нито една нова мярка - освен че министрите непрестанно се дърлят за пари, теглят бюджетната черга към себе си и кабинетът от време на време размества разни разходи.
Станишев не пропусна да подчертае, че страната ни е жертва на вносна криза и че неговото правителство е осигурило "икономически растеж и рекордни чуждестранни инвестиции". Отборът на Бойко Борисов не оспори узурпирането на стопанските успехи. А можеше да напомни, че икономиката ни е стабилна най-вече благодарение на валутния борд, при който левът е вързан за еврото и печатането на пари без покритие е строго забранено, а възходът се дължи най-вече на предприемчивите българи, които успяват въпреки неадекватната в много отношения политика на държавата.
Премиерът насмете опонентите си заради идеите им за намаляване на осигуровките по време на кризата: "Вие поставяте под риск националната осигурителна система, не си играйте с пенсионната система". Но финансовият министър Орешарски прояви изненадваща сговорчивост. Той призна, че процентът на социалните вноски остава висок - над 30%, и заяви, че може да се мисли за ново намаление - през идните години. Досега пазителят на държавните финанси не бе фен на подобни облекчения. БСП май се готви да пусне тъкачницата за розови предизборни (средносрочни) обещания? ГЕРБ пък така и не успя да обясни конкретно откъде ще вземе пари за пенсиите, ако заради намалените осигуровки в НОИ зейне дупка. Неизменният отговор бе: от други източници.
Герберите не успяха да вкарат червените в сериозен разговор за другата, добила изродски мащаби професия у нас - крадец на еврофондове. И двете партии профучаха с бръснещ полет връз особено болната тема "корупция и замразени милиарди от ЕС". Публиката не чу да имат план и визия как да върнат на България заключените от Брюксел пари. Вместо да постави ребром въпроса, кметът Борисов похвали Станишев, че за пръв път е признал, че с европарите са допуснати големи грешки. Но признание ли бе то? "Имахме проблеми в администрацията. Ако трябва да се върна назад, бих хвърлил повече в подготовката за усвояването на средствата. Но през май м.г. бяха договорени 100 млн. лева, а сега са над 2 млрд. лева", каза премиерът. "Имахме проблеми" означава, че вече нямаме. Тогава къде са евромилиардите?
Някак неусетно отборът на ГЕРБ бе изтикан в отбрана и не можа да защити собствената си програма. Бойко Борисов призна, че идеите им отпреди две години днес се нуждаят от осъвременяване, но тимът му не подсказа накъде духа вятърът на промените. Самият Борисов внесе тотално объркване с разсъжденията си, че ако ДДС падне от 20 на 18%, и цените ще паднат с 2 %, но пък икономистите спорели уместно ли е насред кризата да се намаляват ставки, защото хазната може да зейне полупразна.
Водещите се опитаха да приземят участниците с традиционно популистки въпрос - как ще помогнат на обикновено семейство от Родопите, ако остане без работа. Оказа се, че ако миньорът Иван и шивачката Мария останат на улицата, и двете партии ще ги пратят на курс за преквалификация. Владислав Горанов от ГЕРБ обясни, че би препоръчал на Иван да стане фермер, ако не бяха неволите на българското земеделие. Станишев пък компетентно-иронично вметна, че фермер не се става за 1 месец или за 1 година. Но веднага след него и съпартийката му Илиана Йотова прати миньора да се преквалифицира. Журналистката обясни, че за неволите на шивачките е виновно ишлемето, а накрая смая публиката, като посочи, че решенията на проблемите на безработните са трасирани в Лисабонската стратегия.
"В условията на тежка криза хората се нуждаят от предвидимо управление", каза в края на дебатите червеният лидер. Тимът на Борисов пропусна да атакува и по тази линия. А можеше да зададе резонния въпрос за каква предвидимост говори Станишев, след като някой трудно може да отгатне каква ще е позицията на премиера утре по въпроса за затворените реактори на АЕЦ "Козлодуй" например - та нали ту ги пуска, ту иска от ЕС нови помощи за ликвидирането им. Или пък кой можеше да предположи преди 4 години, че точно БСП ще стане флагманът на дясната идея за плосък данък?
Неформалният лидер на ГЕРБ следваше свой сценарий - да завърши словесния двубой като морален победител. За финал кметът поднесе миролюбива оферта - ГЕРБ и БСП да впрегнат дружно сили в три каузи - България да спеши влизането си в еврозоната, да се бори за реабилитация на АЕЦ "Козлодуй" и за размразяване на еврофондовете. Този неочаквано кротък финал бе най-изненадващият ход на Борисов.
"Референдум" откри сезона на предизборните диспути. Какво показа първият рунд и какви поуки могат да се извлекат за идните дебати? Няма смисъл да се отваря Ганковото кафене и да се бистрят всякакви въпроси. Когато партийни вождове и експерти тръгват да се надприказват за една вечер за данъчни кражби, запечатани еврофондове, атомни реактори и безработица, няма шанс в говорилнята да кристализират сериозни позиции и добри идеи. Всяка от тези теми заслужава отделна дискусия. И съвсем не е задължително лично Бойко Борисов да нищи пенсионните вноски, а самият Станишев да коментира размера на ДДС. Ако става дума за шоу - лидерите несъмнено са по-атрактивни. Но ако става дума за полезен сблъсък на визии - по-добре е да спорят експерти, не политици.
За пореден път се видя, че пиарите на БСП залагат на демонстративно високо самочувствие. Вероятно разчитат на "зомби" ефект. Когато 2 часа премиерът обяснява, че докато икономиката на Германия тази година ще се срине с 5%, БВП на България ще расте напук на кризата, а Орешарски му приглася, че страната ни е осма в ЕС по успешно събиране на ДДС, човек може и да забрави, че сме най-бедната и най-корумпираната държава в ЕС. Но дали тази тактика е трайно успешна? Дори електоратът на БСП, след като угаси телевизора, започва да си мисли за високите сметки за ток и за списъците за съкращения, които се правят във фирмата му.
Бойко Борисов пък напоследък често влиза в нова роля - от недодялан ексцентрик се превръща в сдържан политик. Вероятно за да опровергае знаменитата реплика на Станишев, че "Кметът съвсем се е разпищолил". Проблемът е, че с опитомяването си кметът губи голяма част от своята атрактивност. И ако промяната не бъде подкрепена с по-солидна програма и по-подготвени експерти, тя няма да привлече нови симпатизанти и ще отблъсне част от настоящите.
Но до изборите има още много време. Сигурно ще има и много обрати.
Този "дебат" Станишев-Борисов беше ГАВРА с българските данъкоплатци!
Те платиха 1 милион лева, за да си направят БСП и ГЕРБ, Станишев и Борисов, БЕЗплатна за партиите им предизборна Пропаганда- от каквато бяха ЛИШЕНИ НЕучаствалите в този "дебат" партии и лидерите им!
Впрочем, целият преддебатен "скандал" беше, май, Инсценировка- за да се проведе този "дебат", който си е една БЕЗплатна за БСП и ГЕРБ предизборна Пропаганда и Агитация, НЕпозволена за другите партии?!