:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,093,777
Активни 228
Страници 16,625
За един ден 1,302,066

Търновското четириевангелие - последният опит за ново начало

Една от най-разкошните средновековни книги е била показвана публично, преди да заеме място в царската библиотека
Царските портрети в Търновското четириевангелие на цар Иван Александър (1331-1371), рисунки на л. 3, л. 124, л. 134, л. 212, л. 272, 1355-1356 г.
Коронован за цар през есента на 1331 г. Иван Александър е представител на Шишмановци (1323-1396) - последният владетелски род на Второто българско царство. Краят на второто десетилетие от царуването му не било никак радостно. Престолонаследникът Михаил Асен нямал деца вече 10 години (от 1339 г.). Братята му Иван Срацимир и Иван Асен също били обявени за млади царе и получили самостоятелни владения във Видин и Преслав, съответно.

Трагичната смърт на Иван Асен на бойното поле и оплакването му е подробно отразено в Търновския препис на Манасиевата летопис, и не случайно този ръкопис се смята за създаден точно в памет на смелия млад цар.

Скоро след това загинал и престолонаследникът Михаил Асен. За да стане пълна царската семейна драма, Иван Александър се развел с първата си жена Теодора, дъщеря на влашкия воевода Иванко Бесараб, за която се оженил още като деспот на Ловеч.

Дали връзката му с една търновска еврейка, която Мавро Орбини нарича Ебраида, била плод на едно особено състояние при мъжете, настъпващо обикновено в четвъртото десетилетие от живота им, или несъмнено значителната зестра на хубавицата е била причина за цялото това разбунване, не може да се каже днес. Във всеки случай, царят очевидно начертал план и го следвал неотклонно. Еврейката приела православието и като "новопокръстена" станала новата търновска царица, пак под името Теодора. Наследяването веднага било усложнено от раждането на багрянородения Иван Шишман, бъдещият злощастен последен владетел на Търновското царство.

И в държавата нещата вървели на зле. Източните български земи отпаднали от Търновското царство - в Добруджа и по крайбрежието било създадено Добруджанското деспотство. Иван Срацимир се оттеглил във Видинския замък и на практика си създал независимо малко царство. Походите на османските турци в България не можело да бъдат спрени - земите по Марица и по Тунджа били вече разорени.

Изглежда точно в тази тъжна обстановка Иван Александър решил да покаже оптимизъм. Нещата сякаш тръгвали към оправяне - семейните проблеми някак били загладени, царят се радвал на младата си жена, която бързо го затрупала и с наследници на трона, и с дъщери. Символ на тази промяна трябвало очевидно да стане поръчаното от него богато украсено четириевангелие, завършено през 1356 г. За разлика от траурния характер на преписа на Манасиевата летопис, тук всичко е ведро и красиво, семейството е щастливо, оптимизъм струи от всяка страница на книгата. От приписката на монаха Симон научаваме даже, че след като евангелието било "преведено... на нашата славянска реч", то било "положено на показ". Омиротворяването на царското семейство трябвало да послужи като извор за оптимизъм на поданиците, за вяра в светлото им бъдеще. Показването на разкошната книга ще да е станало в някоя от важните търновски църкви. Както знаем, светлото бъдеще за България се отложило с няколко века, въпреки великолепната книга, създадена за да отбележи новото начало за царя и за България.



* * *

На 17 юли 1393 г. под ударите на османския нашественик пада изоставената от цар Иван Шишман българска столица Търново. Блестящият град, когото съвременниците величаят като "трети Рим" и "нов Цариград", е опожарен и разрушен. Въпреки погрома значителна част от богатствата на града са спасени. Сред спасените съкровища са и книги от царската библиотека - мадридския препис на "История" на Йоан Скилица, Търновския препис на Манасиевата летопис, Търновското четириевангелие на цар Иван Александър, както и великолепно украсения Томичов псалтир.

Търновското четириевангелие е отнесено в Молдова в началото на ХV в., вероятно от Григорий Цамблак. Молдовският владетел Иван Александър Добрия (1400-1432) - известен библиофил и покровител на изкуствата, също като своя съименник, несъмнено впечатлен от четириевангелието, поръчва препис с портретите на своето семейство. Не би могло да се каже със сигурност как ценният ръкопис е изминал дългия път от Молдова до светогорската обител "Св. Павел", където го намира през пролетта на 1837 г. английският лорд Робърт Кързън (1810-1873).

До 19 април 1876 г. ръкописът се намира в колекцията на лорд Кързън. След тази дата се съхранява в Британския музей, където го предават наследниците на лорда. От 1973 г., след извършеното разделяне на колекциите в Британския музей, четириевангелието попада в Британската библиотека, където е и до сега.

Откупуването на Търновското четириевангелие от лорд Кързън се оказва щастливо събитие - през 1907 г. в опустошителен пожар загива цялата библиотека на обителта "Св. Павел."



* * *



През 1996 г. Търновското четириевангелие, преписано от монаха Симон в края на 1355 или най-късно до есента на 1356 г. по поръчка на цар Иван Александър и предназначено за царската библиотека, бе показано за трети път в София, след 1978 и 1981 г. В Националния исторически музей ръкописът пристигна на 17 април вечерта от Лондон. Изключително високата застрахователна оценка на книгата (1.5 млн. английски лири) определи и безпрецедентните мерки за сигурност при пренасянето му от самолета до трезора на Националния исторически музей, въпреки че у нас не се краде от музеите, защото е по-евтино да се преорават непрекъснато 40 000 полеви паметника на културата.

От първия ден на представянето на четириевангелието в НИМ през 1996 г. десетки хиляди посетители от цялата страна пристигаха със специално нает транспорт и самостоятелно, редяха се на дълги опашки, за да зърнат поне за малко една от най-големите български реликви.

Трябва да отчетем разумната политика, която води Британският музей, а сега и Британската библиотека. Те практически не отказват гостуване на четириевангелието в родината му. Трябва да признаем, че в Лондон добре са се грижили за ръкописа, въпреки че го донесоха през 1996 г. в допотопно бронирано куфарче, поне 50-годишно. Колегите се възхитиха на оборудването на НИМ - на витрините, на бронираните ни опаковки, тристепенната електронна охрана (в старата сграда на музея на бул. Витоша 2). През следващата 1997 г. и Британската библиотека успя да си купи модерни витрини, също толкова хубави колкото нашите, за новопостроената си сграда. Може да са им купили и нови бронирани опаковки.

Никога не съм виждал снимка на която и да е рисунка от четириевангелието, която дори малко да се доближава до въздействието на оригинала. Като комисар на последното му представяне имах безкрайната радост да разгледам подробно всяка една от 366-те илюстрации, така че мога да твърдя категорично - няма снимка, която да представя "истинското" Търновско четириевангелие. Допирът, дори само визуален, до паметника е незаменим и безкрайно въздействащ. За това е необходимо то често да гостува. От Британската библиотека няма да бъдат против, стига да се намери кой да плати застраховката (транспортните и командировъчните разходи са пренебрежимо малки).

Вече се навършват 12 години от последното пристигане на Търновското четириевангелие в България. Като направим сметка от предишните представяния - май вече е време отново да се намери някой, който да даде 30-40 хил. евро, за да може тази прекрасна книга отново да дойде у нас.

Сега сме в криза и ако тя се позадълбочи още малко, при липса на хляб, може би някое правителство, което види зор, ще поиска да ни достави повечко зрелища, като се уреди ново гостуване на четириевангелието. Може би ще се намери начин да бъдат показани в София и другите богато украсени ръкописи от ХIV в. - "История" на Йоан Скилица от Мадрид, Манасиевата летопис от Ватикана, Томичовия псалтир от Москва. Ясно е, че и днес имаме нужда от тези книги. А какво ли ще стане, ако се покажат заедно?



Извори



"Слава на бога, прославен в троица, който изпълнява всяко добро начинание, що се начева за него, и дава начало и край. Написан бе този животочен извор на новата благодат [Новия завет] на пресладкото учение на Христа и неговите божествени самовидци, ученици и апостоли, наречен Четвероблаговестник [Четириевангелие] не само по външен шар и злато, или пресукан лен, или по украса с камъни и бисери, но и по излияние на вътрешното божествено слово...

Като го потърси, благоверният, христолюбивият, превисокият и боговенчаният самодържец цар Иван Александър го намери подобно на светилник, положен на тъмно място и забравен, поставен в нерадение от древните царе. Този христолюбив цар Иван Александър го намери с божествено желание и като го изяви, беше преведено то [евангелието] от гръцки слова на нашата славянска реч и бе положено на показ. Беше обковано отвън с позлатени дъски, а вътре беше украсено художествено от живописци с животворни образи на господа и на неговите славни ученици, изписани със светли шарки и злато. Това бе сторено за утвърждение на неговото царство...

Тогава [Иван Александър] владееше скиптъра на българското и византийското царство заедно със своята благоверна, боговенчана и новопросветена царица госпожа Теодора . . . и със своя роден и превъзлюблен син цар Иван Шишман . . . В годината 6864 [=1355-1356 г.] от сътворението на света, индикт 9-ти. А този, който написа тази книга, се нарича монах Симон, роб на господина моя цар."

От приписка на л. 274 и на л. 275

от Търновското четириевангелие на цар Иван Александър

Превод на Ив. Дуйчев
55
12005
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
26 Март 2009 01:06
Добра идея
Лятото изложбата да е и на морето.

Наистина изпитваш трепет в библиотеката на Брит. музей, дето "Лондонското" евангелие е в самото начало на експозицията, в отделна витрина, в средата на първата зала. Надписа беше за "големия разцвет на културата във Втората българска империя, съвпаднал с политическия упадък през втората половина на 14 в." До него е витрина с позлатен френски средновековен ръкопис.

В края на 2006 г. заведохме децата да го видят. Винаги обръщам внимание на титлата на царицата - (верная и новопосвещенная) царица и самодържица всем българом и гръком, развна на мъжа си по ранг, а не консорт. Дъщерите - "дъщи царева", синовете и зетя на "великия цар" - семейството е само за картичка, като семейството на Николай II.
26 Март 2009 02:46
от гръцки слова на нашата славянска реч...
Тогава [Иван Александър] владееше скиптъра на българското и византийското царство...

Пирински, ама точно "славянска" и "византийското" ли пише в ръкописа, или си ги изсмукахте от пръстите. Като цитирате - цитирайте като хората. За волните си съчинения, използвайте останалото място в статията.
26 Март 2009 03:13
Изь еллиньскых словесь вь наш© словянск©­ слоги©


а царството е гръчьскаго, of course, разбира се
26 Март 2009 03:49
Ако 30 000 българска армия не се беше оставила да бъде изклана като добитък в една нощна атака на турците ( 5 000 ) край Одрин - всичко щеше да е различно.
26 Март 2009 04:33
И бас държа че слове/янск е написано с ятовката - тоест е словенск или словянск в зависимост от е/я-кането.
Благодаря и за другото уточнение че превода е от елински а не от гръцки.
Кога ли ще им уврят главите на пишман историците че "славяни" и "славянски" език няма и никога не е имало; че елински не е народностно а духовно понятие както и словенски не е народностно а духовно понятие. Все едно след време други пишман историци да се надвикват че е имало нороди християни и народи демократи.
26 Март 2009 04:49
Иван Петрински
26 Март 2009 05:47
На 17 юли 1323 г.

Хм, хм, хм!
То ясно, че е техническа грешка, ама оправете я.
Другото е добре. Смислена статия, не е ровене из трапезните останки и броене на мидите.
26 Март 2009 05:54
Ако 30 000 българска армия не се беше оставила да бъде изклана като добитък в една нощна атака на турците ( 5 000 ) край Одрин - всичко щеше да е различно.

ВОЦИ,
имаш предвид битката при Черномен през 1371 година? Доста спорно е дали армията е била българска. Начело са били Вълкашин и Углеша, единият самообявил се за цар, другият деспот. Братя от сръбски произход. През нощта турците пресичат мътната Марица и изненадват християните. Военна хитрост, изпоилзване неадекватността на врага, тактическа хитрост - удар с леката конница. Плюс изненадата. Християните са смятали, чер се бият срещу познат противник, азиатците действат по своему, номадска тактика "удряй и бягай". В случая - успяват.
Двамара водачи загиват в битката.
26 Март 2009 06:15
Букварите ги знаеме къде са!!!Повечето, де??!!
Обаче къде е голямото Съкровище така и не се знае -до днес!!!
Дано да се намери някога-и дано както казват да е заровено на родна земя!!!
А книжнината -ако се разтърси хубаво Света гора-бая българска книжнина ще изпопада от разни "сръбски","руски","гръцки" и тн. манастири!!!
Ама няма кой да разтърсва!!!Ха, ха, ха!!
26 Март 2009 06:18
Всички християни загиват в битката. Вълкашин е български воевода , независимо от произхода.
Лошото в случая Е психологическият аспект. Тотален обрат. От необосновано подценяване на турската заплаха се отива в другата крайност - след това позорно поражение никой в България не е вярвал че могат да бъдат победени турците.
26 Март 2009 06:35
Оппа, грешка!
Вълкашин се е самообявил за крал, не за цар. Сърбите, с цялата си грандоманщина, никога не са имали царе. Осъзнавали са все пак нивото си.
26 Март 2009 06:38
Угльеш и Вукашин били сърби, но господари на български земи. Самият Стефан Душан се коронясал за цар в българския град Скопие и се титулувал "господар... на големи части от Българското царство". Бил близък роднина на търновските царе и като умрял, го оплакали горко, макар да им отнел земи.

За унищожените от гърци и др. още в 11 в. български ръкописи, които вероятно са били стотици, вж. проф. Надежда Драгова тук . Имало досега деетки непроучени славянски палимпсести във Ватиканската библиотека. Първия е публикуван едва в 1996 г.

Плямпало,
Вече е да научиш, че в 9 век нашите книжовници натичали езика ни словенски, царете български. В 10 век вече и езика почнал да се нарича език български, но употребата на двата термина като синоними останала чак до цар Иван Александър, че и до отец Паисий - "История Словеноболгарская".
26 Март 2009 06:39
По-скоро от неграмотност са приели западноевропейската стратификация без да подозират че Цар = Цезар = Кайзер. Всичко останало е самозван цървул.
26 Март 2009 07:10



Фичо,
деетки непроучени славянски палимпсести

аз мислех, че палимпсест е ръкопис върху изтрит по-стар текст. От който има видими следи.
Та - всички ли са палимпсести? А да не би да са просто ръкописи?
Я виж в гуглето какво пише и ни го разкажи.
26 Март 2009 08:11
Ако сродяването с онова племе доведе до предателско отваряне на Търновската крепост, тоя филм го гледаме вече много пъти в нашата история! Народе? Тъп ли си или мазохист? Дори да видиш само, че еничарството е вдъхновено не от турци ти е достатъчно
26 Март 2009 08:22
Чичо Фичо
Браво за линка към текста на Надежда Драгова! Не бях чел скоро толкова развълнуван текст на учен.

Плямпало
Ама ти верно не можеш да правиш друго освен да плямпаш. Вероятно си в оная трудна възраст между 13 и 17.
26 Март 2009 09:53
VOCE айдя Воцю пак залита по Запада. Когато се използва думата ЦАР - действително идеща от ЦЕЗАР (това е още при Симеон, а преди това и Тервел е получил тази титла) цивилизацията е била на Изток- т.е., центърът и е бил Константинопол - центъра на Римската империя. На Запад е царяла диващина. Когато Карл Велки е отишъл в Константинопол бил смаян от разкоша там. В Аахен той построява една изключително красива църква във Византийски стил - след това тя е достроена в типичния готически стил (става въпрос за вътрешната страна, която представлява осмоъгълна зала). Нещо много по-различно от студената готическа архитектура. Карл Велики се самообявява за КАЙЗЕР (което също произлиза от ЦЕЗАР), едно незаконно действие, но императорската корона му се дава от Римския папа, който се е нуждаел от военна подкрепа, за да се утвърди, като единствен наследник на престола на свети Петър (исторически е много съмнително, че Петър е умрял в Рим и че е ходил въобще там). Тогава е имало 5 епископи на християнската църква, които претендиралои за равни права, но папата искал той да е по-равен от равните. По-късно се образува странното образование, което носи още по-странното наименование Свещенна Римска империя на Германската нация - уж продължител на Римската империя - истинския продължител, обаче си остава Източната римска империя, която сега наричаме - Византийска - като столицата на Римската империя е преместена в Константинопол от император Константин. Едва след 11 век Западът почва да се съвзема от ударите на варварите - готи и други германски племена, която са превзели Западната част на империята.
26 Март 2009 10:00
Значи, имал 3 сина и разделил България на 3. Ако е имал 5, щял да я раздели на 5. И на всичко отгоре се развел.... Стана ясно, че изразът "След нас и потоп" е не френски, а български.
26 Март 2009 10:04
Поздравявам автора!
26 Март 2009 10:48



Сухар,
не на три! Двама от четирите му сина умират - на бойното поле и от чумна епидемия. Изпратен да управлява западните области като съцар, Иван Срацимир фактически се отделя. Добротица, а сетне Балик и Иванко, са били деспоти. Те също фактически са управлявали своя държава. Психологически е било още по-зле - всички земи извън столицата са били изоставени. Даже не самостоятелни, а происто усещали, че никому не е до тях. Сложните игри на Иван Шишман - омъжването на Кера Тамара, приемането на васалство, са били палиативни мерки. Турците са усещали слабостта на държавата. И всякакви опити царят да бъде представен като трагичен образ, усещащ края, но борещ се, са нелепи. Трагичен е цар Самуил, водещ борба до смъртта си. Иван Шишман просто царува - до края си. Ненапразно Александър става Искандер - синът практически продължава политиката и мисленето на баща си. Съсредоточени в едно - оцеляване. На каквото и да е цена.
26 Март 2009 11:26
Сложните игри на Иван Шишман - омъжването на Кера Тамара, приемането на васалство, са били палиативни мерки.
"Сложните" игрички на Иван Шишман се дължат на произхода му. Те са типични антихристиянски игрички. За какво "омъжване" може да става дума като преди нея са 200-300? Може ли през 14 век християнски владетел да стане васал на мюсюлманско племе?
Същият този произход е причина законния наследник Иван Срацимир да бъде лишен от престола.
И така нанататък...
26 Март 2009 11:48
В такива времена пари се дават не за луксозни издания, а за войска. Па макар и наемна. И докато турците са ангажирани с война другаде, например в Азия, е можело с тази войска да се обедини България, поне северната част.
Впрочем, докато соцБългария затъваше икономически, Тодор Правешки изграждаше мемориален комплекс на връх в Стара планина, като не пропусна да си изгографиса образа там. След промените, празноглавите седесари, вместо за запазят това, за да го показват на младите и да компрометират БСП, взеха че унищожиха образа на Тато. Както и мавзолея.
26 Март 2009 12:07
по политическите въпроси, свързани с турската инвазия на Балканите и понатам - "От Галиполи до Лепанто" на Матанов. може и "История на Балканските народи" от проф. Страшимир Димитров.
Тъжен период, безнадежден. Дори и да не беше загубена битката при Черномен нищо кой знае какво по-различно нямало да се случи. Сърбите печелят битката при Плочник през 1387 г. пък това никой не е спасило, не е и отложило ничия съдба. Единствените две що-годе реалистични възможности за промяна на съдбата на балканските народи са след разгрома на Баязид при Анкара и последвалата братоубийствена война и най-вече през 1443-1444 г. при похода на крал Владислав. При първия удобен случай вместо съвместни действия срещу турците византийци и сърби се бият рамо до рамо с отделните претенденти. При втория вместо да продължат през тракия през 1443 г., когато са имали стратегическо предимство, кръстоносците спират и сключват примирие и дават възможност за прегрупиране на турците и за прехвърляне на войски от Мала Азия. разгромът при Варна отлага с два века минимум падането на османската империя, обезсърчава и западни политици и Ватикана и самите гърци и дава пълна свобода за турците за превземане на югоизточна Европа, което приключва чак през 1529 г. и окончателно 1683 и двата пъти при Виена.
Колкото до Иван Шишман, неговото царство е било обречено, защото се явява десен фланг в офанзивата на турците. Щяло е да падне още при похода на Али паша през 1388, ако не е било съсредоточаването на сърбите при Косово поле. После вече е било въпрос на време кога ще бъде превзето Турново. дали през 1393 или 1415 г. така или иначе е било обречено. Не е имало клакво да с противопостави.
26 Март 2009 12:08
Първо - не искам да коментирам написаното най-отгоре
Второ - С помоща на British Librari е издаден DVD ( във поредицата "Ръкописи в цветове) със страхотно оформление...Факсимилето на Четвероевангелието е страхотно...Със невероятно цветопредаване, музикално оформление, коментарии към отделните текстове, история на Евангелието ...и т.н. И това всичкото със възможност за Zoom, преглед като слайд...и най-накрая но не на последно място - текстовете са на билингва - английски и български...Като към това прибавим отличните коментари на Екатерина Димитрова и смешната цена от 50 лева за такова чудо


_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Март 2009 13:06
Като към това прибавим отличните коментари на Екатерина Димитрова


За коментарите други хора други неща казаха, например:

Без да сме стигнали до интерпретациите на изображенията (а и бихме ли посмели?), дотук стана ясно, че Е. Д. е некомпетентен филолог, некомпетентен кодиколог и пълна невежа по отношение на богослужебното предназначение на Евангелието (или арогантно мисли читателите си за такива невежи). Тя дори не може да цитира: пет пъти Bizantium и Bizantine; вм. Курт Вайцман (Kurt Weitzmann) -фонетичното ‛ Waitzman‛ , труда на Богдан Филов: - Le Miniatures De Levangile du Roa; отец Йоан Майендорф (John Meyendorff) - Mayhendorff и Meyhendorff; вм. Сирарпи Дер Нерсесян, която е автор на най-добрата досега студия за миниатюрите в ръкописа - Де Нерцесиан; при повторно цитиране - Ibidum (по-хитрите пишат Ibid., ако не знаят окончанието). Въпросът е какъв учен е Е. Д. и защо тъкмо такива личности се налагат все по-често в нашето обществено пространство, докато на съвестните изследователи се гледа с презрение и досада?


Натиснете тук
26 Март 2009 13:14
Походите на османските турци в България не можело да бъдат спрени


Един нискокапацитетен въпрос за комитаджиите :
По време на Походите на Османските Турци на Балканите имало ли е държава България ?
26 Март 2009 13:30
а ти как мислиш
26 Март 2009 14:07
Когато едно диво анадолско племе се юрва да граби, на Балканите има българска държава от поне седем века.
От Галиполи до Лепанто" на Матанов. може и "История на Балканските народи" от проф. Страшимир Димитров.

Така е! И "Огледало на света" на Нешри е много интересна книга.
Чудя се, че чак сега разни...ясно какви, полазиха темата! Май са чакали водещият офицер на метне иншалахите, та да ги инструктира.
26 Март 2009 14:55
По време на Походите на Османските Турци на Балканите имало ли е държава България ?

Румелинчо, предлагам ти да потърсиш отговор на своя нискокапацитетен въпрос в мрежата, като се абстрахираш от турски и български сайтове. Само после да няма рев и обвинения за международен заговор срещу империята.

Редактирано от - MG42 на 26/3/2009 г/ 14:56:47

26 Март 2009 15:46
Второ - С помоща на British Librari е издаден DVD...

Е, откъде да го дръпнем?...

Редактирано от - редник на 26/3/2009 г/ 15:50:33

26 Март 2009 15:53
Каквото и да приказваме, турците са били новатори във военното дело. ГЕНЕК го е казал добре в постинга си - използвали изненадата. Цар Калоян така разбил рицарите - вкарал ти в клопка. Турците са ползвали и наемници. Ползвал ги е и Калоян - кумани. Затова са и печелили. Иван Алескандър печатал евангелия, пък и се оставил една шунда да му завърти главата. Какво друго очаквате.[/u][/b]
26 Март 2009 16:04
..... турците са били новатори във военното дело. .....използвали изненадата. Цар Калоян така разбил рицарите - вкарал ти в клопка......

Как така хем турците били новатори, хем цар Калоян използва новаторските им хватки 150 години по-рано?

Редактирано от - MG42 на 26/3/2009 г/ 16:12:58

26 Март 2009 16:29
По време на Походите на Османските Турци на Балканите имало ли е държава България ?



Държава България е имало - за съжаление няколко дори (според една италианска карта се изброяват дори до 40 владения само на юг от Балкана), а Отоманска още е нямало, и дълго време няма да има. Добре че използват заварените балкански държавнотворни традиции...
Не случайно дълго след 1396 г. България присъства на европейските карти и то с главни букви - със значение на независим статут.
България винаги е съществувала и ще съществува, при все че в отделни периоди само като "държава на духа".
26 Март 2009 16:35
па сега е най-паче държава на духа и интелекта
26 Март 2009 16:48
По време на Походите на Османските Турци на Балканите имало ли е държава България ?

Абе то държава и сега има, ефектът от което е никакъв.
26 Март 2009 17:39
здравей Солдат...Проверих в нета...Не го намерих На мен ми го донесоха от В.Търново...Търновският митрополит Григорий е от инициаторите за издаването му
P.S. Ако искаш - мога да се позаинтересувам?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Март 2009 17:52
Еврейката приела православието и като "новопокръстена" станала новата търновска царица, пак под името Теодора. Наследяването веднага било усложнено от раждането на багрянородения Иван Шишман, бъдещият злощастен последен владетел на Търновското царство




В историческо-геопоритическа логика, днес нещата са подобни! (Дори и в този форум са се разделили хората на "боички" и не си дават сметка какво правят) И как именно дребните егота на политици, партии, корупционни интереси.... доразграждат двора на ...КОШАРАТА!

а агънцата вече се пръскат по горите... да ги ядат чужди вълци....

точно както някога разбиха ....уж между царски наследници... ДЪРЖАВАТА НИ... та после да я доизядат пиратите!



(а дори в една Франция, че и в Щатите.... в правителствата са привлечени хора с различни политически боички, но пък.... ПАТРИОТИ!!!)
26 Март 2009 18:47
Чичо Фичо
Вече е да научиш, че в 9 век нашите книжовници натичали езика ни словенски, царете български. В 10 век вече и езика почнал да се нарича език български,

Това съм го научил и то отдавна. Нужно е нашите пишман историците да го научат, и да знаят че словенски и български са се използвали взаимо заменяемо и са значели едно и също - български език. Да научат че е нямало два отделни езика и от там да си изсмукват от пръстите два отделни народа и хилядите други фантасмагории произтичащи точно от тази измишльотина за "славяни" и "прабългари" и т.н.
26 Март 2009 18:55
Ей, плямпало - празноглавецо неграмотен, ти що не престанеш да мърсиш форумите с невежествените си писания? А?
От отрепки като тебе тръгват бедите на България.
26 Март 2009 19:10
Има нещо, което не се пише в нашата история, не знам защо. Бъдещият император на германската империя Сигизмунд се сприятилява с маркграфа на Нюрнберг Фридрих Хохенцойлерн във войната срещу турците при Свищов през 1396г. След като става император той праща Фридрих за електор на Бранденбург. Отогава започва историята на Прусия на Хохенцойлерите. За тази битка, в която очевидно са участвали и западни войски, обаче нищо не съм чел. Знае ли някой нещо за нея.
26 Март 2009 19:19
Натиснете тук
26 Март 2009 19:34
Зас три часа битка от 17 000 християни останали живи около 700. И те по заповед на Баязид били изклани /клането е описано от Дюма в "Изабела Баварска" - глава дванадесета и от Димитър Мантов/. За нея битка събудиха любопитството ми именно романите на тия двама автори - нейде в 6 клас беше.
Срещу голям откуп са пуснати само осммина - граф дьо Невер, месир д'Артоа, де Куси, граф де Ла Марш, месир Анри де Бар, месир Ги де Ла Тремуй, сир Де Хели, маршал Бусико.
Още малко:
Натиснете тук

Редактирано от - генек на 26/3/2009 г/ 19:36:28

26 Март 2009 20:47
Не съм съгласен с автора че през 1393г. цар Иван Шишман е "изоставил" столицата Търновград. По това време царят се е намирал в Никопол, поддържал е връзка със съюзника си Мирчо Стария, в очакване на подготвяния от крал Сигизмунд кръстоносен поход. Отбраната на столицата е поета от втория човек в държавата така да се каже - патриарха.
26 Март 2009 20:55
Абе съгласие, или несъгласие по подробностите, в едно нема съмнение - туркие/османлиите са нанесли такива поражения на балканските народи, че и до ден днешен им търпят последствията.

26 Март 2009 21:06
Аз, Марксе, ще те обясня. Ако рицарите бяха спечелели, българите щяхме да сме католици. Ти щеше да си християн- демократ, а никнеймът ти нямаше да е Маркс++, а Бжежински++.
26 Март 2009 21:16
И щяхме да пишем на латински

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Март 2009 21:18
Да, ама тогава се е казало в нашия регион - "по-добре чалма, отколкото тиара". Като предпочиташ чалма, получаваш чалма.

_______________________
Блогът на Манрико
27 Март 2009 10:30
За тези, които търсят дигитализираното копие на четвероевангелието - ето тук го има:
Натиснете тук

За съжаление подобно нещо не е правено с другите два изключително ценни манускрипта - Томичовия псалтир и Манасиевата хроника. Последната бе издадена преди няколко години в пълно фототипно издание с тираж около 300 бройки (които президентът раздаваше на криво куцо и сакато, което дойде в България), цена над 1000 лв и реално недостъпно за желаещите да си го купят дори на тази цена.
27 Март 2009 11:09
Дъ бритиш инститюшънс - дъ бритиш лайбръри и дъ бритиш музеум имат общо колкото кучето с касапина, до колкото и двамата имат усет към месото.
Иначе дъ бритиш мюзеум си има собствена дъ лайбръри в която няма никакво дъ евангелие.
Това за справка на Фича
27 Март 2009 13:46
Ако не броим, че са в една и съща сграда в края на Дръри лейн и входовете им са един до друг.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД