:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,992
Активни 425
Страници 17,922
За един ден 1,302,066
Обрат

Емигранти, go home!

От желани гости гастарбайтерите се превърнаха в товар и правителствата на европейските държави не жалят нито сили, нито пари, за да ги върнат у дома
Снимка: РОЙТЕРС
Емигрантите често живеят в нечовешки условия, но са готови на всичко само и само да не се върнат у дома.
Хултем Хойосурен реши, че е време и той да получи дивидент от глобализацията. По телевизията в родния Улан Батор се въртеше реклама, в която обещаваха по 1000 евро на месец за млади механици в Чехия. Тази страна е добре известна в далечноизточните степи, тъй като в социалистическите времена монголците ходеха да учат там.

Хойосурен взе кредит от 3000 евро от местната банка, монголската трудова агенция, платила телерекламата, поиска за услугите си 1500 евро комисионна. 700 евро излезе еднопосочният жп билет Улан Батор - Прага. И Хултем се отправи към новия си живот. Той се надяваше да поработи половин година, да спести няколко хиляди евро и да открие авторемонтна работилница у дома.

Хойосурен е един от милионите мигранти, които напуснаха развиващите се страни и се отправиха на Запад. След разширяването на ЕС на изток през 2004 г. десетки хиляди азиатци започнаха работа в полски, чешки и словашки заводи. Там ги посрещнаха с отворени обятия, тъй като хиляди чехи, поляци, унгарци и прибалтийци се преселиха в богатите европейски държави. За разлика от Германия и Австрия Ирландия, Великобритания и Швеция веднага отвориха границите си за гражданите на новоприетите държави в ЕС. Две години по-късно ги последва и Испания. Строителните компании и ресторантите се радваха на притока на евтина работна ръка. Все повече семейства наемаха полякини да им чистят домовете или бавачки със славянски акцент. Мигрантите заработваха скромно, но дори и това бе 3 пъти повече, отколкото можеха да получат у дома. Всичко, което успяваха да икономисат, емигрантите изпращаха на близките си, помагайки на родните градове и села да придобият доста лъскав вид.



Кризата обаче преобърна всичко



Във Великобритания и Испания безработицата расте два пъти по-бързо, отколкото в останалите страни от Европа. Самите местни жители отчаяно търсят работа. За да се избавят от гостите, на които някога толкова се радваха, правителствата използваха всевъзможни уловки. Изкушението да се използват протекционистични мерки е голямо, тъй като в много страни гастарбайтерите се разглеждат като конкуренти. Например във Великобритания местните профсъюзи попречиха на италианските и португалските специалисти, наети от сицилианска компания, да направят модернизация на нефтопреработвателния завод. Английските работници протестираха против испанските и полските си колеги, наети за строителството на електростанция в Нотингхемшир.

"Великобритания бе за мен обетована земя, но сега всичко се промени", казва полякът Анджей Влезински. 40-годишният монтьор смята да се върне в родния Лодз, откъдето е пристигнал в Лондон веднага след влизането на страната в ЕС. Англичаните, които от години са страдали от лошите услуги, предлагани от техните сънародници, го залели с поръчки и плащали добре. Тогавашният министър на вътрешните работи Чарлз Кларк нарече гастарбайтерите "украшение на британската нация". Всичко се промени през есента на 2008 г. Влезински непрекъснато рови в интернет, за да намери поне временна работа. Преди той заработваше по 90 фунта на ден - това се равняваше на 114 евро. Днес успява да получи едва половината от тази сума, и то ако си намери поръчка. Около 200 евро на седмица трябва да плаща за малката си тъмна стаичка, където живее, за пътуване с метро и няколко хамбургера. В Лодз животът е по-евтин и не е толкова стресиращ. След 5 години в Англия Влезински едва ли ще може да занесе вкъщи нещо ценно. Почти нищо не е успял да спести.

В други държави на ЕС правителствата дори помагат на хората, които са съгласни да се върнат у дома. Така например испанските организации за социална помощ им купуват обратен билет и им дават по 450 евро за разходи. Това се прави най-вече, за да се разделят без особени проблеми с румънците - най-голямата регистрирана в Испания група мигранти. Тя наброява над 700 хил. евро.

Правителството в Мадрид отиде още по-далеч. То рекламира в метрото и автобусите "Програма за доброволно връщане". Премиерът Хосе Луис Родригес Сапатеро се надява да се избави от 100 хиляди от 2.5 млн. неевропейци, легално живеещи в Испания. 240 хиляди от тях са били регистрирани като безработни през декември миналата година. Вероятно истинската цифра е много по-висока. Подписвайки декларация, че 3 години няма да се връщат в Испания, те получават право на помощ за безработица: 40% от сумата се изплаща веднага, останалата част - като се върнат у дома. Засега подобно предложение не предизвиква ажиотаж - за първите 3 месеца от него са се възползвали едва 2000 чужденци. Голяма част от тях са пришълци от Еквадор - след мароканците те са най-голямата група мигранти от неевропейски страни.

Работилите дълго време в Испания могат да занесат вкъщи не повече от 12 000 евро. Това трудно ще стигне дори да се открие малък магазин или да се започне работа като таксиметров шофьор у дома. "Този, който заминава днес, би си тръгнал при всички случаи, независимо от обстоятелствата. Това са предимно хора в пенсионна възраст", казва Доре Агире, председател на Съюза на еквадорците в Мадрид.

Мъжете, загубили работата си в строителството през последните месеци, дори и да искат, не могат да напуснат Испания. Те са прехвърлили тук семействата си, взели са големи кредити, купили са автомобили, които сега няма на кого да продадат. "Повечето са убедени, че по-добре е да преживеят кризата тук, отколкото в Латинска Америка", казва Агире.

Нито една страна в Европа не е привлякла повече гастарбайтери от Испания. След влизането на Мадрид в ЕС през 1986 г. икономиката на страната започна бързо да се развива, строителството се разрастваше с бурни темпове - в него бяха заети 5.3 млн. чужденци, т.е. над 10% от съвременното население на страната. Когато през 2004 г. на власт дойдоха социалистите, те легализираха престоя на 700 хиляди нелегални мигранти от неевропейски страни, които имаха работа, за да могат те да си внасят социални осигуровки. А испанските предприемачи започнаха да набират масово работници от Колумбия, Еквадор, Мароко, Мавритания, Полша и България за събиране на плодове и зеленчуци, за хотелите и строителството .

Сега обаче Испания не издържа на притока на нови мигранти. Десетки местни жители се отправят към селата на Андалусия, за да се цанят за събиране на маслини и ягоди, и изместват чуждите сезонни работници. Във федералния окръг Мадрид, където управлява консервативната Народна партия, на полицаите е заповядано да проверяват строго документите на чужденците и дори



имат "норма" за задържани нелегални емигранти



на седмица, която трябва да изпълняват.

Във Франция също има ръст на неприязънта към чужденците. Президентът Никола Саркози издигна като предизборен лозунг "борбата с укриването на данъци и социални осигуровки". От този момент нататък числото на депортираните съществено нарастна.

В Италия подобни настроения успяха да прераснат в открита ксенофобия. "Не трябва да "любезничим" с нелегалните", заяви министърът на вътрешните работи Роберто Марони. И правителството на Берлускони прие нов закон за сигурност, отговарящ на тази постановка. Разрешението за пребиваване става платено, ще се иска и документално потвърждение за минимален доход. При регистрацията бездомните ще трябва да дадат пръстови отпечатъци, лекарите ще трябва да сигнализират на полицията за пациенти без документи, а обществените патрули - да задържат такива хора. Нелегалните работници ще бъдат екстрадирани от страната, а при повторно задържане ги заплашва до 4 години затвор.

ЕС отдавна планира да унифицира законите, регламентиращи миграцията. Но във връзка с икономическата криза много правителства преразгледаха плановете си. Така румънските и българските работници няма да получат свободен достъп през тази година до целия западноевропейски пазар на труда - 11 държави от ЕС искат да запазят ограниченията. Това означава изостряне на ситуацията в най-бедните страни на ЕС. В Румъния очакват да се завърнат минимум половината от почти 3-те милиона румънци, трудещи се зад граница.

38-годишната Анелия и нейният 40-годишен съпруг Георги вече са се върнали в родното Долно Осеново в Югозападна България от португалското курортно градче Манта Рота. Строителната компания, в която българинът е работил 8 години, още това лято го предупредила за свиването на пазара. Сега не е ясно дали ще си намери работа в България. Анелия се надява, че в родното село ще може да си докарва по 150 евро на месец, берейки тютюн - разбира се, ако има кой да я наеме. Проблемът е, че от 1500 жители на Долно Осеново около 300 са заминали преди време в Португалия, а 200 от тях вече са се завърнали у дома.

Борбата за малкото работни места обещава да бъде безпощадна. На българския пазар на труда се забелязва истинска катастрофа. Инвеститорите изчакват. Само през декември от работа са се лишили 15 000 души - основно в металургията и текстилната промишленост. За да осигури работа на завръщащите се у дома българи, правителството се кани да обезпечи работата на строителните компании с държавни поръчки.

Монголецът Хултем Хойосурен няма съмнение, че е дошъл твърде късно в Европа. Работа няма, а дълговете му растат. Чешкото правителство ще му плати обратния път. Според прогнозите на Прага в следващите месеци без работа ще останат поне 30 000 чужденци. Чехия се опасява, че виетнамците, китайците и монголците могат да тръгнат по лош път. Затова Прага предпочита да помага на жертвите на глобализацията - за тяхната своевременна "евакуация" от страната.
Снимка: РОЙТЕРС
Много европейски правителства са готови да платят, за да върнат чужденците по домовете им.
81
4930
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
81
 Видими 
26 Март 2009 23:43
Всеки се бори за по-добро място под слънцето...След вече 11 години в странство мога само да кажа, че емигрантския живот е тежък, независимо от професията и доходите. Съчувствам на хората, които вече нямат право на избор, а са на улицата и трябва да се приберат с надежда да намерят каквото и да е. Тежка е съдбата на бедния, но като уважавания форумен колега Doctora да цитирам и аз Лец:
Когато водата стигне до устата - горе главата!
26 Март 2009 23:48
Крюто има думата, ... за Обама и протекционизма ... чисто теоретично обаче ... пак ...
27 Март 2009 00:04
Преди той заработваше по 90 фунта на ден - това се равняваше на 114 евро.


Фунт ? Я пак?


умънците - най-голямата регистрирана в Испания група мигранти. Тя наброява над 700 хил. евро.


Връхтъ на сладуледътъ - това някой прочел ли го е ?

27 Март 2009 00:15
Със сигурност не и редактора на броя.. Виж горе. Статията е препечатка от Шпигел и руския Профил. А на руски паунд/лира е фунт стерлингов. Преводачът
го е предал много автетично този мат'рял..
27 Март 2009 00:28
Така например испанските организации за социална помощ им купуват обратен билет и им дават по 450 евро за разходи. Това се прави най-вече, за да се разделят без особени проблеми с румънците

Хората са различни. Какво ще кажат испанците за безплатни контейнери за превоз на мебели и БМВ-та на лийз? При българските реднекове в Америка работи. Имам чувството че и при българските чолоси в Испания това ще проработи.
27 Март 2009 00:57
Ел мухито не знае че бмв-та на лийз може да закара най-много в Мексико, щото товаренето в контейнери не става без пинкслип. И разтоварването всъщо ще е проблематично.
Ама нищо, ако взетите на лизгинг не могат , купените от Ибей нямат проблем. Който купи апартамент в Бургас*, получава безплатно в добавка запазено БМВ на около десет години.

__
* На цена според статистиките на НСИ.
27 Март 2009 01:13
Глобо-реализация = глобално на реален лизинг - те това е то отварянето на Запада към Изтока и Другата Америка.
Сега къш, славо-мангали!

27 Март 2009 02:08
Глеам и Мухи подредил куфарите в Торънс и чака контейнеро да набута баварецо.
27 Март 2009 04:28
Да , ама глей к'во го чака в Купър Майната :

И в Бургас пускат жилища на лизинг
Жилища на лизинг пускат някои строителни фирми да си продадат апартаментите си. Схемата предвижда, след като купувачът изплати 50-60% от вноските за апартамента, той да се прехвърля на негово име, след като гарантира за последващо покриване на оставащите вноски. Още 2000-3000 строители предстои да бъдат съкратени в Бургас. От началото на годината досега съкратените в сектора са 2000. Така общият брой на напусналите строителния бранш се очаква да надвиши 5000. Данните бяха оповестени от председателя на строителната камара Димитър Янакиев. Морският град се нарежда на едно от първите места по освободени строители. Янакиев направи съпоставка със столицата, където броят на освободените е много по-малък - около 2000. Общият брой на заетите в бранша за Бургаска област е 20 000, голяма част от тях обаче се пренасочват в други отрасли като земеделието. За да се предотврати тежкото положение, Янакиев заяви, че се предвиждат антикризисни мерки като намаляване разходите за самото строителство, за да се привлекат повече потенциални клиенти.
Май ше требе да се ориентира къде земеделието. Мухи Мотиката идеее !
27 Март 2009 04:37
Простете невежеството ми, кой от тия двамата на снимката е Мухито?
27 Март 2009 04:39
В Бургас офертите на маломерните двустайни се движат от 297 до 1600 евро за квадратен метър. Най-ниската е за жилище в строеж от 51 квадрата в кв. "Меден рудник", за което се искат 15 160 евро. Продавачите са готови сумата да бъде изплащана 7-8 години. Най-високото предложение от 88 000 евро е за имот от 55 квадрата в идеалния център
Muhado , ще ти се 88 хилки за гълъбарнико , а ?
27 Март 2009 04:40
Мухи е тоя дека се оглежда за контейнер. Другио следи курса на борсовите индекси .
27 Март 2009 04:46
Hawkeye, Мухадо, el mojado, мухи е старото има на bearman.
27 Март 2009 04:52
El Mojado = bearman = инж. Ганев
Момчето има разтроение на личността. Двата неврона между ушите се лутат на кой ник да отговарят .... Душата у ада ... куфарите на тротоара ... Парите у бетоня ... съдба
Те така те. Мъкааааа.

Редактирано от - VOCI на 27/3/2009 г/ 04:53:48

27 Март 2009 04:58
Никак не е странно а и тенденцията никак не е добра. Не ми е ясно дори да се приберат в БГ, какво ще работят тези хора.
27 Март 2009 05:00

Що се отнася до статията, то е природен закон...почне ли положението да става напечено, най-яко го отнасят емигрантите.
Нищо, че до преди неколко лета само и ирландци, и испанци, и...беха у възторг от живителната сила, влята в техните икономики от същите тез гурбетчии.
Нищо, че болшинството от тез емигранти, за разлика от доста горди туземци, не капризничеше за тва дъл е тежка или черна рабута.
Но...палачинката се обърна, приятели.
А обърне ли се тя, място за сантименти нема.
Има Fuck You и Go home, емигранти!
Аре, я бегам да легам, че кат гледам ква е посещаемостта напоследък у ристоранто на Хосе...нищо чудно и бае ви Асан на дърти години курсове за преквалификации да изкара.
Sheytan duymasin!

Редактирано от - sybil на 27/3/2009 г/ 12:36:58

27 Март 2009 05:17
114 евро на ден??За автомонтьор??Ами този ако дойде в Канада и каже, че иска толкова на ден - като брат ще го посрещнат във всеки един сервис и безплатен обяд ще му дават даже и в почивните дни.Тук монтьор почва със 65 долара на час а авто-електротехник със 75.Да не говорим в дилършипа (фабричните сервизи) където заплатата винаги е трицифрена.На час!!Какви са тези 114 евро на ден??И не може да си намери работа??Нещо не ми се връзва...
27 Март 2009 05:24
Имам чувството, че статията е превеждана с електронен преводач и после не е доошлайфана... Освен грешките които колегата е посочил по-горе има и други:
За разлика от Германия и Австрия Ирландия, Великобритания и Швеция веднага отвориха границите си за гражданите на новоприетите държави в ЕС.

Кой е отворил и кой не е, можем само да гадаем от въпросното изречение.
Друго:
Засега подобно предложение не предизвиква ажиотаж - за първите 3 месеца от него са се възползвали едва 2000 чужденци.

Ако може някой да ме осветли - какво означава хубавата българска дума ажиотаж??
27 Март 2009 05:26
Нещо и ти си се превъзбудил, братко Е6.
Едно е тарифата за час да е $65 за клиенто, а съвсем друго-некой луд собственик на сервиз да дава $65/час на монтьоро.
А за дилършиповете...заплатата БЕШЕ трицифрена.
БЕШЕ... демек у минало свършено бешело време.
27 Март 2009 05:30
А бе Воцко, защо се закачаш с Мухи, като човека повечето неща дето ги е писал се реализираха? А разни активни комсомолчета дето биеха чела пред веруюто на свободните пазари и пророка му Джордж Втори се покриха в дън гори.
27 Март 2009 06:25
Досега нито един мой познат не се е върнал от където и да било!!!
27 Март 2009 06:47
той и мухито не ще да се върне, клечи в мексиканския билдинг под наем в ЛА-то и поства оферти за меден рудник ; -)

Редактирано от - G5 на 27/3/2009 г/ 06:49:28

27 Март 2009 07:38
Хе- хе! $75 на час!За монтьора!! ЛЪЖА! Това което трябва да плати клиента е $75 да! За монтьора - $20... Ако си self contractor може да ги чарджиш по $55 и това ще бъде твоята цена..Абе зависи от клиента и обекта...Нагоре -надолу - както дойде... Важното той да е щастлив , а ти да имаш причина да го правиш....Аз имам клиенти които плащат от $20 до$55 и единствената грижа ми е как да ги задържа за по-дълго
27 Март 2009 08:41
Не знам аз. Аз плащам 67, 60 ? (с вкл. ДДС 19%) работа на час, с растер на 15 минути, като отида в сервиза. Но и работата е свършена.
Явно на вас ви е много евтино.
27 Март 2009 09:27
От тези двамата на снимката Мухито е по-простият.
27 Март 2009 09:32
Мухито постоянно се оглежда за контейнер, защото всичко трябва да му е подготвено. Тук имиграционните те хващат за ушите и хич не ги е еня, че си дал десет бона за БеМеВе-то преди пет години.
27 Март 2009 09:38
Статията си пада малко миш-маш. Естествено, европейците са на мнение, че безработните имигранти трябва да се върнат у дома. И българите ако ги питат, ще кажат същото за България, разбира се.
Най-много го отнасят нискоквалифицираните имигранти, защото тези работни места вече са кът. Висококвалифицираните обикновено оцеляват освен ако във фирмата няма масови съкращения или закриване. Но за завършващите в момента положението никак не е розово. Никак!
Не разбрах San De Cannes какво точно ме пита, но едва ли протекционизмът е най-доброто решение. Протекционизмът ще има за ответна мярка също протекционизъм, така че загубите накрая ще бъдат повече от ползите.
Въпреки безработицата дори и в най-засегнатите страни работа се намира. Дори за Испания имам съвсем пресен пример за завършил тамошен престижен университет.
27 Март 2009 10:08
Е ще има работници за строежа АЕЦ-Белене. Естествено ако върнат откраднатите пари за строежа.Много ми е интересно защто повечето работници сега на строежа са турци.
27 Март 2009 10:13
Браво!
В другия брой Станишеф и Орешарски прегърнати на границата -
емигранти, велкъм хоум!
27 Март 2009 10:25
Беармана започва да ми става симпатичен.
Толкоз храчка се изхрачи по него от СЪНАРОДНИЦИТЕ му, че нема как да не е добро момче.
Момчета позасрамете се малко, а.
27 Март 2009 10:39
Добре дошли уважаеми сънародници!
Колкото можахте - дадохте!
Ако всеки един от нас беше дал за БГ-икономикс колкото вас, вече да сме се измъкнали от "блатото"!
Без майтап...
27 Март 2009 11:51
Това се прави най-вече, за да се разделят без особени проблеми с румънците - най-голямата регистрирана в Испания група мигранти. Тя наброява над 700 хил. евро.

Това броя на румънците ли е, сумата, която ще бъде изплатена на заминаващи румънци или сумата, която румънските мангали задигат от испанските джобове за месец?
Или пък да се интерпретира така:
Един румънски циганин с жена си крадат средно по 200 евро на ден от нищо неподозиращи блейки. Колко циганина и колко дена са необходими, за да наброят румънските циганьори 700 хил. евро?
27 Март 2009 13:50
Да бе, Ристе. И аз тъкмо се чудех каква е тая абра-кадабра с тия 700 хилки?
27 Март 2009 14:03
Хасан гиби,
що така се изпускаш и си изказваш къде ти е терена на работата? Абе лЕген, иди пак да се измият в тебе клиентите и изсекнат. Що не се похвалиш що си учил и какво бачкаш та да знаем от къде ти иде шизофриничното самочуствие на подцинковано цукало. Дай инфо и другият път като искаш да си барабар Хасан с мъжко мнение, пускай молба да ти се разреши да се правиш на умен шебек.
27 Март 2009 14:21
Втасахме я....
Украйна заплаши да върне визите за граждани на ЕС
Украйна обмисля да върне визовия режим за граждани на Европейския съюз заради унизителните визови процедури за украинци, желаещи да пътуват в Европа, заплаши високопоставен президентски съветник в Киев.

Бившата съветска република премахна визите за 25-те държави ЕС след "оранжевата революция" от 2004г., а след известни спорове стори това със закъснение и за България, Румъния и още няколко страни.

Междувременно започнаха преговори с Брюксел за безвизов режим за украинци, но досега не е определена дата за свободното им пътуване и те са недоволни от продължителното чакане за визи без гаранция, че накрая ще ги получат.

Натиснете тук
27 Март 2009 14:33
А ако говорим сериозно за промените на трудовите пазари - да, така е. И това не е съвсем отскоро. В нашата фирма имаме стотина българи. Бяха повече, но една част се изнизаха по терлици към комшийската Еспаня заради по-високото заплащане. Е, в много случаи не им плащаха осигуровки или поне не в пълен размер, но ... кой ти гледа такива подробности. Особено кога е по-млад и зелен. Като замириса на батак някои от ония фирми овреме се пререгистрираха в България и рязко им орязаха паричките. Сега много от тия тарикати звънят и реват да се върнат, ама мандалото падна.
27 Март 2009 14:34
През 2000-2001, когато компанията рязко се разширяваше, местните туземци не искаха да бачкат тоя занаят. Тежка работа, недоспиване, чергарство, абе - цигански живот! В Портокалия предстоеше Евро-2004, парите на Съюза се изливаха все още като река, имаше много друга работа, печелеха добре, строяха като луди и купуваха нови коли като американци. По това време у нас най-рекламираните стоки бяха тоалетна хартия и праха Ариел, дето Европа переше с него. А тук се рекламираха най-вече нови коли и кредити за къщи!
27 Март 2009 14:34
По други поводи съм го писал вече. Бил съм в почти всички държави от Съюза, но такова разнообразно, красиво и качествено строителство няма никъде. Поне не в такива масови мащаби. И огромната част се построи през последните 10-15 години! Да не говорим за огромното за такава страна строителство на нови магистрали, оправяне на шосета и градска инфраструктура. Да, ама сега палачинката наистина се обърна. Туземците чакат на опашка пред вратите. Щото и тях ги натиснаха грижите. Всъщност вече и не чакат, щото спряхме тотално всякакъв прием. Слава богу, съкратихме само стотина човека и то само с договори все още в експерименталния период. ЗАСЕГА! Но всеки ден гледам по ТВ-тата: поредната еди-коя си фабрика затворила , поредните еди-си-колко на борсата .... Докъде ще стигне всичко това ...
27 Март 2009 15:59
Това се прави най-вече, за да се разделят без особени проблеми с румънците - най-голямата регистрирана в Испания група мигранти. Тя наброява над 700 хил. евро.


Уникално, статията определи цената на румънските емигранти в Испания!!!
Сензационно постижение
27 Март 2009 16:01
Това за 700 хил. евро като брой румънци вече сте го забелязали, ама защо си мълчите за новата дума измислена специално за статията - мигранти, както и за напълно погрешното използване на думата емигрант, вместо правилната в случая дума имигрант? Наистина май образованието ни се нуждае от реформа.
27 Март 2009 16:09
общото понятие и двете му разновидности (форми на проява)
да учиш демография е трудно, не е като да попържаш капитализъма и висшият му (и последен) стадий - империализъма
27 Март 2009 16:47
Правото на труд (без заплащане ) е гарантирано само от Кодекса на труда на къмюнистическата държава. При капитализЪма е друго - гаранция Франция (ама със заплащане).
27 Март 2009 16:50
Зевзека,
я сега раздухай как минималното заплащане в САЩ е
гарантирано само от Кодекса на труда на къмюнистическата държава.
27 Март 2009 16:56
XYZxyz
[Златен]
от British Indian Ocean

Общо мнения: 9729
Скрий: Име, IP

Това за 700 хил. евро като брой румънци вече сте го забелязали, ама защо си мълчите за новата дума измислена специално за статията - мигранти, както и за напълно погрешното използване на думата емигрант, вместо правилната в случая дума имигрант? Наистина май образованието ни се нуждае от реформа.

Щото, зависи от гледната точка, за едни са Имигранти, за други са Емигранти Аз лично, когато говори представител на БГ, да ме нарича Емигрант, сбогом, и благодаря за рибките
27 Март 2009 17:09
ЗЕВЗЕКА,
Преди Демокрацията, българската Държава беше ЕДИНСТВЕН Работодател за държавните предприятия и фирми, които бяха 99.9% от Икономиката! В "комунистическата" държава имаше т.нар. "Единна щатна таблица", в която се изброяваха всички професии и длъжности, както и размера на Заплатата за всяка от тях- ПОД който размер НЕ можеше да има Заплата! Имаше и т.нар. "Тарифи"- ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за заплащане на Труда по вид и количество!

Редактирано от - paragraph39 на 27/3/2009 г/ 17:10:13

27 Март 2009 17:13
MOREHAPPYMAN,
/:/"Щото, зависи от гледната точка, за едни са Имигранти, за други са Емигранти"
......................................... ......................................... .................
Така е!
От гледна точка на държавата-Изпращаш, напускащите я са Емигранти. А от гледна точка на държавата-Посрещач те са Имигранти!
27 Март 2009 17:15
Oldmad, честно казано не съм се разтъжил чак толкова, щото си ходя всяка година. Даже тая година мислех да не си хабя три дена натам и още три назад, ама пак се налага, че майка ми е тук при мен и трябва да я закарам.
За догодина отсега се замислям. Знаеш ли от колко години ни канят в Бразилия едни приятели и досега само им обещаваме. Да не говорим, че живея в една от най-туристическите страни! С море, природа и гевезелъци за които у нас само можем да мечтаем. Освен да е заради "Шшшшшшшшшшшшшшшшшшшшуменското"?
Знам ли?
27 Март 2009 17:18
.. иде, иде си качественио матрял и заедно с Митя и кака Бени ша изберат Боко Тиквата за МП, а ГЕРБ за всеуправляваща
..о, светли бъднини
мдаааа
27 Март 2009 17:35
morehappyman
Заглавието е
Емигранти, go home!
От желани гости гастарбайтерите се превърнаха в товар и правителствата на европейските държави не жалят нито сили, нито пари, за да ги върнат у дома

Е, правилно или неправилно е употребена думата емигранти в него?
27 Март 2009 17:38
Другари, бягайте за контейнери. Те са евтини в момента а бъдещето ви е стравнително ясно. И ‌ само да хвърля два факта - неутронни бомби които унищожавеат избирателно български реднекове. В Бургас за 4-то тримесечие на 2008 цените на имотите все още растяха и пораснаха със 2.1%. Това можете да проверите Натиснете тук , въпреки че за България като цяло са нодолу със 4.1%. Толкоз. Днес имаше в Медиапоол статия за положителни очаквания на българския бизнес за следващите 6 месеца. Възможно е най-дълбокото да сме го избродили в БГ вече, а още никой не го е виждал "падането на имотите " в Бургас. Кошмари! От друга страна американския пазар на имоти е във фаза Bloodbath & beyond , напоследък може да се смята че продажбите удариха дъно , значи очакваме цените до 2 години да ударят дъно също (‌ поне в Калифорния). Така е било винаги преди, след периодите в който галфони като наш Оракъл са дъднали "цените на имотите винаги растата нагоре" и "винаги е по-добре да си собственик". Тука нещо да не разбирате? Мога ли да смятам че имам 2 спечелени каузи в тоя форумен кенеф?
Уа-ха-ха!
Бва-ха-ха!
Муа-ха-ха!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД