:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,753
Активни 451
Страници 17,683
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Имунитет и на хорото

Обратно на цивилизованото предизборно поведение напоследък в България недоволството от електората избликва непредпазливо в немалко политически словоизлияния. Нервни и неконтролирани тиради от подобен характер могат да се засекат главно по телевизионните канали. (Там, където словото е писано и може да се види "черно на бяло", господата и госпожите са по-внимателни.) Кой знае защо, върхушката се уповава повече на своите спогодби и комбинации, отколкото в доверието на избирателя. Това доверие тя си представя като придобито веднъж завинаги, разпределено й по право и готово да се трансформира в гласове според хрумванията и споразуменията на нейните лидери. Странното е, че



в тази своя тъй крещяща заблуда



тя обикновено излиза права - избирателят сменя цветовете си много по-рядко, отколкото тя самата. Ако в държавата без затруднение може да се изброят немалко политици, изредили вече по три-четири партии, сред избирателите такива хора са процентно много по-малко. Избирателят по-скоро ще престане да гласува, отколкото тъй често да се измята. Може би защото заради тези свои изневери той не получава нищо, докато политиците обикновено биват богато възнаградени. Човекът от народа най-често съжалява (за пореден път), че са му взели гласа с измама, докато човекът по върховете предварително и изгодно е спазарил своето движение. (Тъжно, но факт е, че не се смятат измамени единствено онези, които продават гласа си - петдесет лева са си петдесет лева. Мижава сделка, но сделка. Как са излъгани и те, е друга тема.) Затова и политиците не се съмняват в доверието, което вдъхват. Буди недоумение



патосът им на хора, претендиращи, че глаголят истината



И все по-често най-невинен уточняващ въпрос предизвиква гняв - събеседникът бива заподозрян в непозволено съмнение. Истината е, че немалко господа (както казахме - и госпожи също, а госпожите дори особено) възприемат недоверието като вид вина, като политическа провокация и опит да бъдат злепоставени в очите на избирателя. Извън въпросите, за които е прието да се благодари, все повече стават въпросите, за които те кипват, а понякога и ругаят. Да се държи политик заплашително вече не е такава рядкост в българския ефир. Истината е, че тази заплаха е съвсем реална, но в съвсем друг план - нас ни заплашват политиката и самият начин на управление, които българските политици практикуват в днешно време.



Наказателното им предизборно поведение



вещае сурово отмъщение за избирателя след изборите. Все едно дали ще са мнозинство, или опозиция. Защото репресията, която и едните, и другите, упражняват върху нас, има едно и също име - корупция. Независимо дали са спечелили или загубили, те успяват да си гарантират корупционната квота от благата в държавата. И доколкото тя в тези месеци се разпределя, трябва да ги разберем - нервите им са опънати. Подозират, че не им вярваме и избухват.

А доверието според българския манталитет е направо задължително. И е обязаност на събеседника. Не е дълг на онзи, който заявява и убеждава, а на другия, който слуша и преценява... ако преценява. Повечето от нас вътре в себе си сме убедени, че дължим доверие всекиму, докато той не го съсипе. Вместо да очакваме той да създаде това доверие, да го вдъхне, да го потвърди, па тогава чак да се възползва.

Припомням си не един и два случая в този живот, когато съм преживявал скандали на тема "Ти не ми вярваш!" Близки и далечни са ме навиквали, загдето им се видяло, че се усъмнявам в думи, в обещания, в дела. И понеже нямам воля да отричам, най-често съм си признавал. Без дори да знам защо не вярвам, без да знам защо признавам. Такива необмислени признания са ми донесли повече проблеми, неприятности и щети от повечето действителни вражди. Някои от тези лица се превърнаха в доживотни душмани.



Само защото не ги излъгах, че им вярвам...



Понякога, особено в криминалния пласт на живота, онзи, който по някакъв начин издаде недоверието си, може да загуби живота си. Човекът, който не се финтира, там се приема като опасен. Той се превръща в пречка, а оттам и в жертва.

Няма средностатически българин, който да потърси причината за насрещното недоверие в себе си. "Ти не ми вярваш!" е вик страстен, по своему искрен, но и разрушителен. Възмущението в този вик е изпепеляващо. Този вик не признава невинни, никога не търси правота, основания, най-невинни съмнения. Дори хора, които пет пари не дават за честта си, в подобен момент се сещат за нея.

Да търсим причината в себе си е дарба, не твърде често срещана по нашите земи. Самохаресване и агресивна безкритичност към собствените качества определят отношенията в повечето обществени слоеве. Партньори, приятели, събеседници, близки или чужди хора биват обвинявани за причини, които трябва да потърсим в себе си. "Ти не ме харесваш!" е вопъл, в който освен разочарование ясно се разчита и закана.



Да не говорим пък за "Ти не ме обичаш!",



където отчетливо се съзира опасност за живота. (Впрочем, точно с тези думи една атрактивна дама преди време прободе и уби приятеля си, но такива сюжети се разказват отделно.) Тук, при демокрацията, в Европа всеки все още вярва в правото си да изисква определено отношение, не, определено мнение за себе си. И това мнение да е каквото трябва...

Защото щипането на политическото хоро в България въобще не е позволено. Дори с въпроси. Очевидно и това попада в обхвата на депутатския имунитет...
11
3440
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
26 Март 2009 23:50
омръзна ми да чета статии без имена!!!
27 Март 2009 03:25
НАШИЯ,
Имената се сменят- Положението остава!
"Мафиоти умират/от неестествена илви естествено смърт/, но Мафията живее!"-девиз на италианските мафиоти.
27 Март 2009 04:48
Хубаво написано ........
27 Март 2009 06:52
Нашия:

омръзна ми да чета статии без имена!!!


Това не е статия, а проповед. На мен ми омръзна да чета проповеди. На проповедите мястото им е в църквата, но понеже у нас в църквата ги няма, те са плъзнали по вестниците.

Редактирано от - сър Джон на 27/3/2009 г/ 06:54:14

27 Март 2009 07:03
Сър, целта на ПРОПОВЕДТА е да те заВЕДе някъде, да ти покаже пътя. Останалото сам ще го видиш - цитирах вече за "който има очи..." Проповедта е като фар в бурна нощ.
Трети добър материал днес!
Дано и за събота има, че предната беше ептен постна.
А това е свързващото с Петьо Цеков и Гълъбов:
"доверието на избирателя. Това доверие тя си представя като придобито веднъж завинаги, разпределено й по право и готово да се трансформира в гласове според хрумванията и споразуменията на нейните лидери.

Триадата е успешна, връзката успешна, който има глава - да мисли! Останалите - да гласуват по тертип.
27 Март 2009 11:52
Калин Донков отново е написал прекрасно есе. Поздравления за автора!

Констатацията за неспособността на политиците (а и на целия български народ) да възприемат максимата, че с доверието нещата стоят стоят диаметрално противоположно в сравнение с презумцията за невинност. Доверието първо се завоюва, а след това - експлоатира. И то в доста тесни граници. Като при това непрекъснато се препотвърждава.
Удивителното неумение да се взираме в себе си и да търсим в собствените си слабости причината за неуспехите и злините, които ни спохождат, а да ги стоварваме само върху околния враждебен свят, не е природен, а социален феномен. Става дума не за вродена, а за придобита неспособност. Възпитана от господстващия в обществото и индивидите манталитет, че самокритичността, признаването на грешки, хеле разкаянието и покаянието са признаци на слабост, които задължително се наказват.

Но ако в личен план ще трябва да се изредят няколко поколения, докато се понаучим на трезва самопреценка, то в политически план има незабавен лек срещу войнстващата непогрешимост на политиците.

ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ!
27 Март 2009 12:05
Тук няма пиша!
Ще ме обвинят в кофти манипулацио-поръчка: - "А'е ти мен уважа'аш ли ма"?!
27 Март 2009 13:46
====Кой знае защо, върхушката се уповава повече на своите спогодби и комбинации, отколкото в доверието на избирателя. Това доверие тя си представя като придобито веднъж завинаги, разпределено й по право и готово да се трансформира в гласове според хрумванията и споразуменията на нейните лидери.====


Да, обаче напоследък се притеснявала ...госпожа върхушката, че 50-те процента НЕГЛАСУВАЩИ .... се били организирали около кандидатурата на АЗИС !!!

И си приготвили вече предизборни лозунги.....
като: - "В курвенска държава - професионалистите начело!!!



И дори (както италианците дето избраха ЧИЧОЛИНА навремето)... смятали по този начин да изгонят от парламента..... мажоритарни партии като....ДПС, СДС, че и БСП и ГЕРБ!!!

27 Март 2009 16:11
На Калин Донков за имунитета
за "на хорото"
за "и-то "
27 Март 2009 19:16


Натиснете тук




27 Март 2009 20:13
Добре написано от Донков, както и другите му материали.


И нещо в допълнение към казаното от него (за форумци с чувство за хумор !):
http://www.kafene.net/uk.html?fb_1112145_anch=6072670 Target=_Blank id=url>Натиснете тук

Вярно и тъжно ...

Редактирано от - Mars Attack на 27/3/2009 г/ 20:14:08

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД