:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,906
Активни 403
Страници 16,836
За един ден 1,302,066

Професия: Бонусополучател

Най-добре е да си държавен служител - вземаш малка заплата, но винаги има и нещо отгоре
Снимка: Велислав Николов
Мария Мургина обяснява на финансовия министър Пламен Орешарски как се взимат премии. После той я изпява в парламентарна комисия за борба с корупцията...
Вече съм съвсем наясно - ако трябва да избирам между едномесечен круиз с презокеански кораб и едномесечно управление в каквато и да е държавна структура, със сигурност ще избера второто.

Няма никакво значение каква е структурата или каква е заплатата по фиш - парите очевидно преливат отвсякъде и с една премия човек може да обиколи няколко пъти земята по екватора. Както би казал френският писател Пиер Данинос - напоследък съм много отчаян, че не съм държавен служител.

В това професионално поприще



вече имам ярки пътеводни звезди



Вижте Мария Мургина! Взеха й допуска до държавните тайни, махна се от директорския пост в НАП, щото не успяла да се справи с плана, оказа се в епицентъра на поредния скандал с ДДС измами и въпреки това геройски е взела премия от 37 хил. лв. за добре свършена работа. Да ги обръща в евро и от тук до Лондон, оттам - към Ню Йорк, Лос Анджелис, Токио, Пекин, Делхи, Москва... И ще й останат пари, за да си купи книжката "Фокуси за начинаещи и напреднали".

Разбира се, тук е мястото да се отбележи, че Мария Мургина е взела премията си съвсем законно. И е малко странен фактът, че точно бившият й шеф Пламен Орешарски я натопил за това пред парламентарната комисия за борба с корупцията. Вярно е, че псевдоборбата с корупцията в България е национален спорт, но в случая с премиите на Мургина няма нищо незаконно. Всичко е въпрос на морал! А нека сме справедливи - точно депутатите в наличие на морал не можем да ги обвиним! И не можем да очакваме от тях да възнегодуват срещу подобно материално стимулиране.

Другата ми пътеводна звезда е Ализан Яхова. Цветето на ДПС. Малката финансистка, вече шеф на фонд "Земеделие", чиято баба я плашела с думите: "Заспивай, че ще те вземе тракторът", си гласува премия за декември от 14 000 лв. Прихванала ги по мярката "Техническа помощ" от "Програмата за развитие на селските райони". Каквото и да означава това... Важното е, че бившата счетоводителка на русенска текстилна фабрика се е ориентирала овреме, бръкнала е в правилното чекмедже и си е изплатила тези пари съвсем, ама съвсем законно.

Тези пари са повечко от заплатите на Първанов, Станишев и Пирински,



вайкаха се зевзеци по интернет форумите



Тези пари може и да са повече, така е, но те са толкова законни, колкото и заплатите на първите трима мъже в държавата, припомням пак аз.

Лошото е, че Яхова ръководи една държавна структура, която е толкова зле, че дори и европейците пропищяха от нея. Може Ализан да е работила прекрасно през последните месеци, но във фонд "Земеделие" премии би трябвало да има тогава, когато не Яхова, а Брюксел признае успехите. А българските фермери видят поне мъничка част от парите, дето са блокирани заради некадърността на същата тая администрация.

Третата ми пътеводна звезда е съвкупният образ на българските зам.-министри, които очевидно ще се преборят да продължат да получават пари от участието си в бордовете на държавните предприятия и никакъв закон за конфликт на интереси няма да ги хване. Не ме разбирайте погрешно - за всяка работа трябва да се получават пари. Но



ключовата дума в това изречение не е "пари", а "работа"!



Каква работа свърши, примерно, Нина Радева толкова години в борда на "Кремиковци", че получаваше пари!? А за какво получаваха пари тези, които държаха някакви измислени "златни акции" в дружества като "Нефтохим", "Бояна филм", БТК? Дружества, които си имат ясен мажоритарен собственик. Да не мислите, че в главата на тези държавни служители може да намерите строга концепция за защита на ефимерния държавен интерес? Не. Както се разбра покрай сагата с "Кремиковци", Нина Радева даже годишните отчети на комбината не бе чела, камо ли да следи отблизо кой какви ги върши там.



За това трябва да бъде глобена, не наградена със заплата!



Вчера пък кабинетът се занимава с раздаването на 3.2 млн. лв. - бонуси за успехите на еврозвената през втората половина на миналата година. Успехите бяха констатирани от вицепремиера Плугчиева. Алоооо! Това, че вицепремиер Плугчиева работи в кабинета, не е успех. Успех е, ако разплатените проекти скочат стократно над мижавите 48 млн. лв., колкото са в момента. България загуби 220 млн. евро, ЕК ни замрази други 320 млн... За какъв успех говорим?!

И целият този цирк с премиите става на фона на глобална финансова криза, която, вече всички признават, се усеща и в нашата провинциална европейска държава. Под силата на обществения натиск 9 от 10-те мениджъри в застрахователния гигант AIG, които получиха големи годишни бонуси, бяха принудени да ги върнат. Онзи ден шведското правителство обяви, че забранява изплащането на бонуси във всички държавни компании. И поиска и от частните фирми да направят същото. Даже в Хърватска и Литва, дето уж са от нашата черга, министрите си намалиха заплатите заради кризата.

Но къде сме ние, къде са те! Според нашите бонусополучатели кризата ни е несравнимо по-малка от шведската, защото в продължение на години те вземаха парите на гражданите и така създаваха излишъци. Кабинетите ни не строяха магистрали, но трупаха резерви. В Швеция може да има социална държава, но пък ние не сме се разделяли със социализма, нищо че сме го маскирали като капитализъм. А и на Балканите всеки се спасява поединично, а думата "общество" ни е чужда. Тук всеки, който е успял да вземе някак си някакви сериозни пари, е успешен човек. Така че не ни остава нищо друго, освен да си мечтаем за нископлатена държавна службичка. Ситуацията е като в онзи виц, в който двама чиновници се срещат и си споделят. "Аз получавам 300 лв. и нещо отгоре", казва единият. "На мен заплатата ми е 400 и малко отгоре", отвръща другият. "Но Иванов е зле, допълва той - Иванов получава 1200 лв. и нищо отгоре".
 Петьо Цеков
36
7897
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
26 Март 2009 23:49
Тц!
Ретроградни мотиви целящи плюене по икономическия ни гений - премиера.
27 Март 2009 00:29
Петьо Цеков
Стратегията на нашата Партия е да отглежда дресирани посредством подаяния избиратели.Първо им отнемат свободата, достойнството и парите, а после ги карат да се изпотрепат за 10% увеличение на пенсиите, премии, бонуси!
Стимулират се псевдосоциалните подаяния, към етнически групи и различни категории от хора с намалена трудоспособност.
Подклажда се инертноста в мисленето на електората посредством социалистическата демагогия.
Дори и 20 год. след 89та хората в БГсе борят за държавна служба и облаги.
За капак целия ни 'голям частен бизнес' се навърта около държавните и общински харчове.
Това не е капитализъм, а гнусен късен соц. реализъм оцветен с модерните думички и лозунги, които са на път да бъдат дискредитирани окончателно.
Стар бардак и стари ку*ви.
27 Март 2009 01:18
Всичко това, което казва и сочи Петьо Цеков, е възможно САМО защото Управляващите в България- ВСИЧКИ Досегашни и Сегашни!- са НЕподконтролни на Народа и НЕ зависят от Народа, а зависят, единствено и само, от някои/шепа/ нашенеци в сянка или от отсамокеански и отвъдоткеански предкулисни и задкулисни "спонсори" и господари!!
По същата причина нашите управници "демократично" си написаха такива закони, които да демократично да "узаконяват" дори и очевидни Кражби и Разхищения на държавно имущество- за да НЕ ги лови закон крадците и разхитителите, и да НЕ ги чака затвор!
НЕ Демокрация, а ДемоИЗМАМВАция-ДемоОГРАБВАция и ДемоОСРАция!
КАЗАХ!
27 Март 2009 01:25
Ку*вата стара - млада, все тая, бе. За всеки бардак става.
.
Без бонус как се живее, а? С едни размекнати шоколадови бонбини и повехнали китки челяд не се храни...

27 Март 2009 02:40
всичко е вярно, но гореспоменатите "ГЕРОИ", а и още много други, които имат здрав политчески гръб се подхилкват и си пеят:Е И КВО ОТ ТОВА!
27 Март 2009 03:01
Само АТАКА поиска разваляне на приватизацията на БТК- Натиснете тук
27 Март 2009 04:43
... за статията
А за избирателите - заревахте а, а когато избирахте к...калпака ли ми държахте ........
27 Март 2009 06:50
За статията - браво! Точно, ясно, конкретно, целенасочено, в много добър стил и с нормален език.
Въпросът - вие си пишете, на тях не им пука, не е много верен. Защото така фактът става обществена реалност. А още някога е казано: "Който има уши - да слуша!, който има чои - да вижда!". Така че, Светло пиво, останалото зависи от избирателя. Който много, ама много се вълнува какво става в шоОтата за полу и завършени идиоти, но не и от света около си.
Впрочем, НИКОЙ в България не е гласувал за тройната ламя. Те си се събраха, апнаа, пийнаа, па се прегърнАха!
И стана ясно, че сговорна дружина най-яката краде!
27 Март 2009 06:54
А, за избирателите - препоствам от интервюто в съседство. Антоний Гълъбов:
"Казвам това убедено, защото поведението на управляващото мнозинство по отношение на законите за европейските и парламентарни избори показва отсъствие на политическа воля. Това означава, че има страх от избирателите. И когато политиците ги е страх от избирателите, обикновено те разбират това. Очакванията, към които и аз се присъединявам, са за малко по-висока избирателна активност, тъй като се сменят и поколения, има и залог, който могат да разпознаят други групи избиратели."

Страх ги е! Ама са минали границата и вече са претръпнали. За едно убийство или за сто - все тая. Проблемът е, че съдът в лицето на народа, дреме. Може би, защото е мазохист.
27 Март 2009 06:59
Петьо Цеков Все повече БГ журналисти пишат за това за което трябва да пишат.Това е то пътят. Дръжте го братя , дръжте го горе по билото!!
27 Март 2009 07:14
Пара, получихте ли поредния транш от руското посолство?
27 Март 2009 08:28
Само не разбрах как се връзва подзаглавието "вземаш малка заплата, но винаги има и нещо отгоре" с дадените примери? И Яхова, и Мургина и Радева вземат като заплати поне 2000-3000 на месец, което явно за Цеков е "малка заплата"! Интересно каква ли е неговата представа за "голяма заплата"? Да не говорим, че първите две са държавни служители само формално, а Радева даже и формално не е.
Разбирам да даде пример с някои дето взема 500 лв. и всеки месец му броят още 1500-2000, ама явно няма такива!
Цеков
27 Март 2009 08:31
|Управляват ни нагли и самозабравили се некадърници. Станишев вместо да говори глупости, на които и сам не вярва да вземе да се позаслрами малко.
27 Март 2009 09:14
Битува в обществото мнение, че видите ли не можело един чиновник със заплата от 150 евро да управлява и да подписва документи за евросубсидии в размер на милиони.Тази мантра се повтаря винаги когато гръмне някой корупционен скандал.
Първо трябва да уточним, че подобни заплати получават новопостъпили специалисти и младши експерти или такива които работят в затънтени провинциални звена. Единственият досег на тези хора до финансови документи е когато се подписват под заплатите си или им се наложи да препишат нещо или да изпратят с придружително писмо някоя преписка. Дори и тогава подписи след тях полагат началник сектор, отдел, директор и понякога ресорният заместник. Далаверите стават именно по това ниво на власта. От директор на дирекция, главен секратар и нагоре. Много рядко са замесени и началник отдели. Заемащите тези длъжности получават доста повече от цитираните 150 евра като основна заплата, а има и допълнително. Почти всички "съвместяват" по някой от многото незаети щатове така, че си докарват допълнително по още една "половинка" заплата, като прибавим и разните пари за храна, дрехи, очила за навършилите 40 лазарника, служебни телефони, премии и пр. екстри. Получава се, че месечните им възнаграждения са три, четири, че и пет пъти по-високи от средната за страната заплата.
Как е в другите европейски страни?
Преди няколко месеца у нас беше на посещение френският министър на държавната администрация който в интервю заяви, че средното възнаграждение на френските чиновници е 2200 евро, което означава, че има такива които получават повече от тази сума и такива с по-малко пари. Всеки който е бил във Франция знае, че там такава заплата хич не е голяма. Онези които взимат големи заплати като "ковчежници на региони" отговарят и със собственото си имущество. Значи, че на някоя френска Мургина освен, че ще и търсят наказателна отговорност и ще я вкарат в кауша, ще и конфискуват всичко независимо дали е на нейно име или на името на някое невръстно дете или внуче.
От друга страна, всеки западен чиновник знае, че ако пипне вероятноста да бъде хванат, обвинен, изправен пред съд, осъден и изпратен да излежи наказанието си е поне 85%, докато у нас 95% е вероятно да пробиеш някъде по веригата и да останеш на свобода, че и да си живееш живота с откраднатото.
Така, че дали нашите чиновници ще взимат по 10 или 10 000, дали ще получават екстри или не е без значение докато законите не започнат да действат.






















обаче отговарят и с личното си имущество.
27 Март 2009 09:15
Над 3000(месечна заплата) на калпак вземат "трудЯщите се" по стопираните еврофондове. Напълно ЗАСЛУЖЕНО СтаниШката им брои 3.2 млн. лв. - бонуси за успехите на еврозвената. Богати престъпници - беден народ


Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 27/3/2009 г/ 09:17:49

27 Март 2009 09:48
Най-добре е да си държавен служител - вземаш малка заплата, но винаги има и нещо отгоре

Не е точно така. По-точно щеше да е: Най-добре е да си държавен служител - директор и по-нагоре, вземаш голяма заплата, и винаги има и нещо отгоре. На тия с малките заплати никой нищо не им дава. Освен досадната текуща бумащина. И част от тях е готова на всичко, за да влезе в кръга на "боносуполучателите", вкл. всякакви мерзости. Въпреки това кръгът на "боносуполучателите" не е достъпен, ако нямаш подходящи патрони, които някога са били с пагони и партийни книжки, имат фесове или се стремят с език към царския з*дник.
27 Март 2009 09:58
Статия разчитаща на евтин популизъм и както виждам успешно. Колко са тези, за които всъщност пише в статията? Един, двама, десет, сто, хиляда, ...? Всъщност статията слага под общ знаменател всички, които работят в обществената сфера и заплатите им се плащат от държавния или общински бюджет, а така ли е наистина? Получава служителката някъде си 200-300 лева заплата. През декември и дават бонуса, за който пише в статията, примерно 50-100 лева или 500-600 лева и заплатата и мръдва с 5 до 50 лева месечно нагоре, но на някои им се вижда много. В случая с тези дето са шефове на някакви ведомства пак не е както пише в статията. Тези дето не са си свършили работата на практика не разчитат толкова нито на заплатата си, нито на бонусите. Те си имат странични доходи, които пряко зависят от каеството на работата, която вършат. Колкото по-некачествено си вършат работата, толкова страничните доходи са по-голями.
27 Март 2009 10:11
Статията не прави разлика, между обикновения чиновник с ниска заплата и Мургина или друг оял се началник, от друга. А това е глупаво.
Как в министерствата да си задържат на работа и малкото останали кадърни чиновници ?
Относно Мургина - проблема, не е че е взела 37 бона, проблема е, какво по-дяволите прави извън затвора ?!
27 Март 2009 10:43
Вече съм съвсем наясно - ако трябва да избирам между едномесечен круиз с презокеански кораб и едномесечно управление в каквато и да е държавна структура, със сигурност ще избера второто.



Петьо, стани старшина в казармата бре


Иначе за статията
27 Март 2009 11:22
Мургина взема 8000лв. за четири двучасови сбирки в надзорния съвет на здравната каса годишно. Направете си сметка за часовата ставка. Съвсем законно.
27 Март 2009 12:17
А нека сме справедливи - точно депутатите в наличие на морал не можем да ги обвиним!


Комай това е единственото, в което не можем да ги обвиним...е, и в грижа за общото благо де...и в спазване на клетвата си...
С една дума - невинни са!
27 Март 2009 12:46
Това са нормални възнаграждения. Въпросът е защо възнагражденията на другите са толкова малки. Лекари, медсестри. Инженерите в БДЖ вземат има-няма 500 лева. Къде отиваме?... Нека следващата статия на автора бъде за куриозно малките заплати. И за емиграцията, която се предизвиква. Не финансираме ли така чужди икономики?
27 Март 2009 12:48
Аве колко му е на Доган депутатската заплата, някой помни ли?
27 Март 2009 13:35
Стратегията на нашата Партия е да отглежда дресирани посредством подаяния избиратели.Първо им отнемат свободата, достойнството и парите, а после ги карат да се изпотрепат за 10% увеличение на пенсиите, премии, бонуси!


Просвета,
дресировката стига до там, че се говори за 10 % увеличение на пенсиите, но тихо и кротко се подминава обстоятелството, че то е НОМИНАЛНО и на практика не достига за компенсация на нарастването на цените на стоките от първа необходимост.
Тъжното е, че пак се намират старчески очи, които благодарно гледат разпищолилия се в самохвалство лидер на БСП С. Станишев.

Edited by - Mitev on 27/3/2009 г/ 13:38:50

27 Март 2009 13:36
Заглавието е грешно. Държавните служители вземат наистина нещо, но отдолу. А за нас остава проблемът не дали ще дадем нещо отдолу - винаги трябва да се даде, а на кого да го дадем.
27 Март 2009 14:07
Бих препоръчал на П. Цеков да поразпита Таня Петрова как, аджеба, се прави разследваща журналистика.
27 Март 2009 17:54
За сведение на посрещачите: "Предстоящите премии в размер на 3.2 млн.лв. са за ВСИЧКИ служители. В размер на 3 брутни заплати. Отново по соцпринципа - на всеки. Ама кой свършил работа, кой не - в кюпа. Да им платим, че да мируват и да не говорят много-много какви се вършат пред очите и с участието им на всички нива. Според мен това е причината да се дават бонуси по време на криза точно на най-безхаберните звена, които лишиха икономиката ни от толкова много пари и възможности. Защото не само в парите е въпросът - с некадърността именно на тия чиновници загубихме доверието на ЕС. И те така...
27 Март 2009 18:13
BOIANOVA,
/:/ "...Според мен това е причината да се дават бонуси по време на криза..."
......................................... ......................................... ...............
НЕ само по време на Криза, но и почти винаги в края на мандата на управляващите- пред Избори!!!
27 Март 2009 18:30
Бонуси за това, че някой може би е свършил някаква работа /за която впрочем получава заплата/ си е официална, легитимирана корупция. Малко граждани извън министерствата обаче имат представа какво и колко /не само в парично изражение/ получават чиновниците. Много бонуси дори и за тези, които не само не вършат работа ами и пречат.
27 Март 2009 18:52
..забавно е да се чeтат коментарите под тази статия!
Отдалеч се вижда, кой как си вади хляба!
27 Март 2009 19:13
Конформизма е печеливша професия!

Натиснете тук

27 Март 2009 19:36
Аве, като прочетох Боянова и се замислих дълбоко. Теа другарите, ако мислят с едни кирливи 37 хил. да я прекарат(+опрощаване на греховете) др. Мургина май не са си направили сметката. Давайте и веднага на жената 3, 7 милиона премийки поне, че акУ, да речем акУ тя публикува списъка на ЦОЦИалистите и ДПС-етноцоциалистите изцоцали милиардите, че отидат на кино изборите. Не бъди скрънза другарЮ СтаниШеф – ще катурнеш „сполуката”. Нали от нашите пари даваш, не от твоите си.(ей да не забравиш за ценния съвет и мене да ме закичиш достойно)
27 Март 2009 20:36
Весел-чо,
ако искаш някой да ти прочете постинга, карай по сбито - кратко и ясно. Това се отняса не само за теб... Уф, някои остаряха и не им дойде умът в главата!
28 Март 2009 17:56
Изпълнителните директори на големите банки в България взимат годишни преммии от порядъка на няколкостотин хиляди лева, нормално е шефа на НАП да взима даже повече. Няма как да се привлекат кадърни хора на държавна работа иначе. Четиридесет хиляди лева премия е смешно малко за отговорността на подобна позиция. Съвсем друг е въпроса защо точно Мургина е на този пост и дали това са единствените допълни средства които е заработила или има и други, незаконни.
30 Март 2009 12:59
Що бе suhar,

ето и днес като кликна.... излиза сайта ?
01 Април 2009 07:57
По повод мнение по-горе-изобщо никога след 10-ти ноември не е ставало въпрос за професионална кадърност, в пълният й смисъл на знание, отговорност, почтенност и пр. а за партийна лоялност, без никакво изключение за никоя партия допусната до властта, вкл. до всяка институция.Парите под най-различна форма се дават именно поради тази лоялност, която се отъждествява с партийните концепции за т.н. преход.Тук отново няма никакво изключение, несъгласните ги "изхвърля" системата, а "взелият" ведъж не е между тях.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД