Освен много пари подмяната на регистрационните табели на колите при кампанията преди три години костваше на гражданите чакане с часове на опашки пред КАТ. |
Вярно, по цял свят полицията санкционира - за пътни нарушения или за прояви срещу обществения ред. В същото време обаче огласените цифри повдигат въпроса доколко тази работа е присъща за едно силово ведомство и нормално ли е за това да се използва такъв ресурс от хора със сравнително големи заплати.
А отчетените суми са стряскащи. По закон е било заложено МВР да събере 3.4 млн. лв., после е уточнен план за 4.3 млн. лв., а накрая са взети близо милион повече - 5.2 млн. лв. Вътрешното министерство е успяло да събере и
над 65.5 млн. лв. от държавни такси,
докато по закон е била предвидена сумата 55 млн. лв. МВР събира множество такси - за документи за самоличност, за моторни превозни средства, за разрешителни за оръжия, за противопожарна безопасност, за охранителна дейност и много други. Така заедно с пътните глоби, които се налагат от структура на МВР, но не се събират от ведомството, се закръгля една сума от 100 млн. лв.
И тук възникват множество въпроси
На няколко пъти вече става дума за събирането на таксите за документите за самоличност. Събират се страшно много пари, без никой да е наясно защо. Отгоре на всичко има и огромни разминавания. Така за лична карта се събира 10 лв., а пък за шофьорска книжка, която изглежда по абсолютно същия начин и би следвало да струва също толкова - два пъти повече. За паспорт при обикновена поръчка се взимат 30 лв., а за експресна - цели 150. При положение, че тези документи се водят държавна собственост и трябва да се върнат под страх от глоба.
Така се получава, че таксата за тях е нещо като наем, който гражданите плащат на държавата, за да ги ползват. Сега предстои масовата смяна на личните карти и изработването на документи с чип и биометрия. Може да си представим какво събиране на такси ще падне.
Същата работа бе и със смяната на номерата на автомобилите. Под лозунга, че така иска Европейският съюз, тотално бяха подменени всички табели. Като оставим настрана огромните опашки пред КАТ, скъсаните нерви на милиони шофьори, тогава държавата отново събра
чрез МВР и КАТ близо 70 млн. лв.
за няколко месеца. Защо? Никой не знае. Или може би самото МВР и държавата са наясно. Защото фирма на вътрешното ведомство изработва табелите и така се наляха свежи пари в бюджета.
По същото време репортаж от западноевропейска страна показа как там регистрационните табели се продават на щанд до един супермаркет. И струват примерно 10 евро. В същото време в България смяната костваше на всеки 30 евро. Легендата бе, че новите табели имали куп защити срещу фалшификация или неправомерна употреба - имплантирана графика, скрит безцветен знак, който се разчитал под определен ъгъл, специален болт, носител на защитна информация и т.н.
Смешна работа за повече пари
На всичкото отгоре сега МВР иска двойно увеличение на някои такси, свързани с движението на автомобилите по пътищата. Заради инфлацията и нарасналата покупателна способност на населението?! При положение, че качеството на тази услуга е доста спорно - периодично системите на КАТ блокират и заради технически проблеми хората са принудени с дни да обикалят и чакат.
В крайна сметка излиза, че в МВР много повече хора се занимават с налагането на глоби и събиране на такси. И по-малко усилия се хвърлят в истинската работа на МВР - да арестува бандитите, да предотвратява и разкрива престъпления. Да работят така, че да няма наркотици по улиците и десетки хиляди домови кражби годишно. Защото е естествено 63 000 души да могат да се справят с няколко пъти по-малко бандити.
Иначе МВР спокойно може да бъде сравнено с едно огромно гише, което само пълни касичката. И парите в нея все не му достигат.