:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,005
Активни 398
Страници 7,908
За един ден 1,302,066
Истинската история

Звездните години на Мелник са останали в XIII век

„Силната и почти непревземаема крепост ” е столица на деспот Слав между 1211 и 1230 г.
Новият път през Кресненския пролом, 1926 г.
Странно се стичат събитията за един град понякога. Промяната само на едно-единствено условие подлага често на съдбовно изпитание крехкия градски организъм. Един от главните балкански пътища - от Солун и Сяр за София, чието използване е доказано за първи път в периода VII-VI хил. пр.н.е., получава ново трасе през 1920-1925 г. в отсечката северно от Рупелския пролом. Новият път убива един от най-старите български градове - Мелник. Запустяват и много села - през 1936 г. например е закрито като населено място с. Врабче (до днешното с. Илинденци, община Струмяни), разположено на мястото на град от втората половина на ХIV в. Градовете могат да съществуват само свързани един с друг.

Вече почти е уточнено новото трасе на автомагистрала "Струма". Дано тези, от които това зависи, добре да са сметнали откъде ще минава вече пътят. Едва ли имаме нужда от нови призрачни градове, за чието оцеляване после да се борим.

* * *

Ако не друго, то поне екстравагантният изглед на Мелнишките земни пирамиди е привлякъл към това място древните. Силните ерозионни процеси обаче са изтрили почти всички следи от това време. От първата половина на IХ в., или дори от още по-рано, трябва да е името на Мелник - във всички славянски езици името на града означава "бяла глина", "бяла песъчлива и ронлива почва", "белезникава сипкава земя". Такива имена носят десетки местности по българските земи, а и градове в Полша и Чехия.

Пак поради ерозионните процеси на хълма Славова крепост следите от първите средновековни заселници са много малко. Със сигурност може да се каже, че тези първи заселници изграждат и пазят тук своя крепост именно през първата половина или даже през първата четвърт на IХ в., но следите от нея меката скала почти не е запазила.

Етническата чистота на населението по среднострумското, както и по средноместенското поречие след VIII в. не подлежи на съмнение. Старото балканско население тук отдавна го няма - колективните монетни находки, които показват наличието му, спират още в края на VI в. Няма никакви следи и от прабългарите на Кубер, чието присъствие ясно се забелязва в Прилепско-Битолското поле и на югоизток от него, но до среднострумското поречие те очевидно не стигат.

Към България земите в поречието на Средна Струма са присъединени през 837 г. при похода на кавхана Исбул, който преминал оттук, за да окаже помощ на въстанието на смоляните по долното течение на Места.

През IХ и през по-голямата част на Х в. Мелник се оказва навътре в България, далеч от големите събития. Първото споменаване на крепостта е във връзка с трагичните за България събития от 1014 г. След Беласишката битка, още в края на юли или най-късно в началото на август, император Василий II се отправя точно към Мелник. Населението на града и на околността било събрано в крепостта. Византийците дори не правят опит да превземат "силната и почти непревземаема крепост Мелник". С хитрост и убеждение Василий II влязъл в града. Отново български Мелник става през 1195 г., когато при похода на цар Иван Асен I според свидетелството на Никита Хониат към България са присъединени "намиращите се около Сяр български области".

Вероятно още в самото начало на ХIII в. или дори в последните години на ХII в. Алекси Слав, син на неизвестна по име сестра на царете Иван Асен I, Петър и Иваница, е пратен за управител на Родопската област.

През октомври 1207 г. друг сестреник на първите Асеневци, Борил, започва царуването си с репресии срещу всичките си близки роднини, които можели да претендират за търновския престол. В Цепина Алекси Слав, пръв братовчед на царя, побързал да се обяви за независим владетел. За да си осигури подкрепа и да закрепи държавата си, през 1208 г. Алекси Слав приема да бъде васал на цариградския латински император Анри, брат на пленения в битката при Одрин Балдуин. Точно от латините Алекси Слав получава титлата деспот, признание за държавата си и малолетната незаконна дъщеря на Анри за жена. В края на така богатата на събития 1208 г. съдбата обърнала гръб на новоизкования деспот - братовчед му Борил завладява заедно с Мелник и цялото поречие на Средна Струма.

Вероятно през 1211 г. деспот Алекси Слав успява да си върне Мелник. Какво значение придавал деспотът на града става ясно от това, че той веднага пренася столицата на държавата си от Цепина в Мелник.

Един изключителен нов паметник - църковна камбана с дарителски надпис, може да се свърже точно с годината 1211, с преместването на деспот Слав в Мелник и с намек, че поотрасналата му жена може би го дарила с неизвестно по пол и име дете три години след сватбата. Никакво друго свидетелство, за каквито и да било деца на деспот Алекси Слав, не се съдържат никъде другаде в изворите, нито за първия му брак, нито за втория.

Така значението на камбаната се увеличава неизмеримо, не само като пръв по време подобен паметник в Европа, но и като исторически извор. Тъй като детето не е споменато в надписа по пол, то тогава съвсем основателно трябва да се предположи, че камбаната е отлята още преди раждането му. Отсъствието на каквито и да било по-късни сведения за деспотславови деца трябва да ни накара да подозираме най-лошото за съдбата на отрочето. Най-късно през 1216 г. починала и майка му, което сложило край на връзките между Цариград и Мелник.

Деспот Слав продължил борбата за оцеляването си. Търновското царство и Иван Асен II изглеждали далече, та деспотът заложил на солунския владетел Теодор Комнин, като се оженил за дъщерята на шурея му Теодор Петралифа. Чак до 1230 г., до битката при Клокотница, изглеждало, че Слав се е наредил на правилната страна. През 1224 г. солунските му роднини вече претендирали за цариградския престол, а Теодор Комнин бил помазан за василевс от охридския архиепископ Димитър Хоматиан.

Не винаги нещата са такива, каквито изглеждат - държавата на деспот Алекси Слав продължила само до 1230 г., когато след битката при Клокотница не било възможно да съществуват каквито и да било съперници на Иван Асен II. Един пръстен с лилия, намерен във Велико Търново, може би е последното свидетелство за могъщия деспот Слав. В следващите векове българите ще наричат най-южната си планина Славееви гори. Мелник, изживял своите звездни 20 години, през целия ХХ век ще се бори за оцеляването си и никога повече няма да бъде столичен град.



* * *



Извори



"Планината Родопи . . . и нейните крепости, а също и Мелник владеел Слав, който бил роднина на цар Асен и бил почетен с деспотство от цариградския император Ерик [Анри], за чиято дъщеря, родена му от наложница, той се бил оженил. Този Слав . . . като завладял силната и почти непревземаема за всички противници крепост Мелник, станал самодържец и не се покорявал на никой от околните владетели. . . И никога никому не бил нито подчинен, нито се свързвал истински във вярност и съгласие."

Георги Акрополит

Превод на М. Войнов



"Онези, които желаят благополучието на временните неща . . . бързо свършват и преминават като сън. Онези пък, които заедно с благополучието се грижат и за [духовните] блага . . ., и своята слава по-величествена ще направят, и ще намерят някаква малка душевна придобивка. . . Така прочее и ние, след като се преселихме от Цепина в тукашното наше владение Мелник, пожелахме да издигнем из основи честна обител и да съберем в нея сбор от усърдствуващи мъже в помен и молитва нам и на нашите родители и на всички онези, които мислят и вярват благочестиво, която [обител] по божие желание бързо построихме в една част на Мелник [в най-източната част на хълма Свети Никола], като изградихме храм и го назовахме на името на пречистата наша господарка Богородица От пещерата . . . На тази обител подарихме селото, наречено Катуница [днешното Катунци, на 10 км юг-югоизточно от Мелник], ведно с неговите жители, оттогава и занапред да го владее заедно с всички права и правдини, и с неговата околност, и цялото владение. Събраните в единомислие в нея [обителта] иноци имат целия приход от него за разпоредба на всички нужди. . . Затова, прочее, като издадохме, подписахме и подпечатахме тази наша дарствена грамота, дадохме я на обителта за вечно утвърждение през месец януари, индикт 8, година 6728 [=1220]."

От дарствената грамота на деспот Алекси Слав

Превод на Ив. Дуйчев
 Цитаделата на средновековния град Мелник. Замъкът е на преден план, а на изток - църквата "Св. Никола"
 Камбана с надпис " Меднокованата камбана" - дар от деспота Алекси Орела, благочестивия Слав, [на свети] Никола от Мира заради детенцето (разчитане и превод на В. Герасимова-Томова), църквата "Св. Никола", вероятно 1211 г., Исторически музей-Мелник, съхранява се в експозицията на Националния исторически музей-София
118
12063
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
118
 Видими 
02 Април 2009 00:42
Петрински, вече всичко живо кандиса, че Меленикос си е гръцко име, само ти продължаваш да плещиш глупости!
Етническа чистота, казваш, в ранното средновековие, а? Славянска, предполага се? Нямало колективни монетни находки, та затова ги нямало "местните"? А къде има колективни монетни находки в VII, VIII, IX век?
От прабългарите на Кубер нямало и следа? А защо да има, господине Петрински? Аз не зная който и да било да ги е "разходил" до Мелник. Между Битоля и Солун - да, но до Мелник...
И, хортуваш, че след деспота Слава в Мелник трева не никнала? Бреей, ний пък, достопочитаеми, сме подочули, че и по османско в тоз градец имало някакъв животец, разни австрийски музикантчета дори посвирвали там.
Мъка, мъкаааааа ... Ти, чини ми се, белки си оттам нейде, по-начетен трябва да си поне за тези въпроси.
А кой бил този "град от XIV в." при Струмяни, казваш?
02 Април 2009 01:22
Да, бе, да се чуди човек откъде са се взели тези гръцки родове с хубавите къщи в Мелник.
02 Април 2009 01:24
Пак поради ерозионните процеси на хълма Славова крепост следите от първите средновековни заселници са много малко. Със сигурност може да се каже, че тези първи заселници изграждат и пазят тук своя крепост именно през първата половина или даже през първата четвърт на IХ в., но следите от нея меката скала почти не е запазила.

Аз ако съм на мястото на шефа ти ще ти отрежа заплатата дори само за това изречение ... Или той точно заради такива изречения ти я плаща?
02 Април 2009 01:35
...днес тоя град представя истински развалини: от 2 хиляди къщи (ок. 10 000 души) сега едва ли ще се наброят до 200 къщи, в които живеят хора; всичко друго е срутено съвсем или полусрутено от пожар, или пък стоят къщи здрави, цели още, но без прозорци и врати и изобщо без дървен материал. От разпита узнах, че турската махала била запалена и съсипана от четници в 1912 г., а другата по-голяма част на града била напусната от гръцкото и гъркоманското население, което било увлечено от гръцките войски в 1913 г., когато напущали Мелник съгласно с Букурещкия мир


Това, господине Петрински, е написано от Васил Златарски през 1916 г., т. е. около десетилетие преди да се направи промяната на пътя, която Вие държите отговорна за залязването му.
Да сте чували за едно опожаряване на Мелник в 1912 г.?
02 Април 2009 01:38
..а бе ти не си ли тънък специалист по индианските въпрси?
02 Април 2009 01:41
Просвета, ако си чел класиците, ще се сетиш, че никът няма НИЩО ОБЩО с индианските въпроси. Но това е друга тема

Редактирано от - Предводител на команчите на 02/4/2009 г/ 01:41:56

02 Април 2009 01:46
А, да: на първата снимка всуе ще търсите църквата Св. Никола на заден план, понеже тя е нескопосано отрязана ...
02 Април 2009 01:49
Славиеви гори са наричани Западните Родопи, и то определени части от тях.
02 Април 2009 01:51
Ако не друго, то поне екстравагантният изглед на Мелнишките земни пирамиди е привлякъл към това място древните.

По тази логика при Побитите камъни също е трябвало да има град като слънце. А може би София е заселена заради Кътинските пирамиди?

Чак до 1230 г., до битката при Клокотница, изглеждало, че Слав се е наредил на правилната страна.

Слав успява да се крепи в този си вид само заради еднаквата СЛАБОСТ на традиционно силните на Балканите за период от около две десетилетия между 1207 и 1230 г. В момента, в който някой от тях е станел достаъчно силен, със Слав е било свършено. Случило се е това да е Иван Асен II, но при друго стечение на обстоятелствата и Теодор Комнин нямаше да му прости, ако ще да са баджанако-девери, по терминологията на автора.

Уф, писна ми, тук всяко изречение е безумно.

Редактирано от - Предводител на команчите на 02/4/2009 г/ 01:58:28

02 Април 2009 01:56
Команча, от гръцкото посолство на брой мнения ли ти плащат?
02 Април 2009 01:59
К/Хрестоне, трябва ли някой непременно да бъде заплатен отнякъде, за да отговори на глупостта?
02 Април 2009 02:12
Последният път като си бях в БГ посетих Мелник. Строят красиви хотели в старинен стил, но със съвременни удобства. Малки дюкяни продават различни видове сладко и сувенири. Малки семейни ресторанчета и изби. Чудна домашна бобена чорба, скара по македонски и руйно вино. Е, ше ме прощават, ама виното не е много добро, поне за моя вкус. Гостоприемни хора, изобилна гощавкам, щедра природа. Висока Планина! Красота!
Живот и здраве следващият път пак ще отида.

Магистралата до границата беше в ремонт. По едно време както си караш с 80-90 пътя свърши. Разкопки. "Земя-небе" за следващите 100м и пътя продължава. Отне 4 часа до Мелник. Това трябва да се подобри ако искат туризмът да се развива.
02 Април 2009 02:14
В твоя случай - да!
Статията е вярна, доколкото познавам Мелник и археологическата ситуация там - работя върху сходна проблематика и съседен район. Малко прелита над проблемите, но все пак е за вестник, не е дисертация.

Ако се върна към първия ти постинг - кой и кога доказа гръцки произход на името Мелник след Влахос и забравената днес от всички негова дисертация?!

Абсолютно не си прав, че Славеевите гори били название само на част от Родопите. Понеже се занимавам точно с Източните Родопи мога да кажа, че през ХV и ХVІ в. това е масово название за цялата планина.

На снимката със замъка църквата не е отрязана и си е там.

Ако ще обсъждаш - прави го без истерии.
02 Април 2009 02:21
Тълкуванието на Мелник като славянско от страна на Дуйчев е дошло като реакция на мнението на Влахос за Меленикос. По онова време никой нищо не е знаел за Мелник преди средновековието и всички са се смели на твърденията на Влахос, че градът е основан от Юстиниан I. Сега, обаче, май вече не е така, нали? Май-май, и век-два преди Юстиниан има селище там. руг е въпросът ДАЛИ и КАК то се запазва през вековете. Дори днешното Мелник да е чисто славянско, то не е невероятно да е преосмислено и преобразувано по-ранно име. Такива примери - бол. Близката Струма, да речем.
И още - църквата наистина я НЯМА на тази снимка. Отрязана е. Тук се вижда САМО крепостта. Снимката е от академичната История на България, провери.

Редактирано от - Предводител на команчите на 02/4/2009 г/ 02:48:46

02 Април 2009 02:31
Иван Петрински !
02 Април 2009 02:31
Колкото до Славеевите гори - аз така съм го чел, така съм го учил навремето. Дори, ако не се лъжа. Недялка Гиздова издаде една книжка с такова заглавие именно за Западните Родопи и Цепина. Ако имаш слабо позната информация или такава, която е общоизвестна, но ми е убягнала, за употребата на името и в източните части на планината - ОК. Но то посмъртно не може да се свърже с Мелник и да се прехвърли към Южен Пирин или Али ботуш/Славянка.
02 Април 2009 06:48
Моля Предводителя на Команчите и Chreston, да кажат къде според тях минава етническата граница между българи и гърци в Македония до 1913 г.
П.П.
Не се заяждам. Само искам да чуя, ако ви е удобно разбира се, обосновано мненията ви.
02 Април 2009 07:37
Много е тънък този лед!!!Много!!!
02 Април 2009 07:40
Мелник наистина бил най-северния гръкомански град в региона, но иначе в общи линии в Македония гърци имало компактно само по крайбрежието.

Гърция и досега не смята северните си провинции за особено сигурни и има специално "министерство за Македония и Тракия" и доброволни отряди сопаджии vigilantеs за тероризиране българското малцинство и драскане по дуварите "смърт на българите".

Друг е въпроса кои от "гърците" в Македония са били истински потомци на гърци и кои - повечето - на погърчени българи, албанци, власи и тюрки. В 90-те години невинната книжка на Анастасия Каракашиду "Житни поля, кървави баири" за етническия профил на селото на баща й (анадолски преселник караманлия) в Солунско в началотo на 20 в. беше забранена в Гърция в 90-те години и гръцките паликарета заплашваха със смърт в стил аятолах Хомейни разни издателства в западна Европа, та накрая излезе чак в Чикаго UP, 1997 (A. Karakasidou, Fields of Wheat, Hills of Blood).

Това положение няма да може да продължава с България в ЕС.

Иречек пише в края на 19 в., че за разлика от "чистите" гърци в Созопол, Анхиало, Несебър и Бяла, варненските били погърчени българи и гагаузи. Дори и такива - не са били повече от 25% от населението.

Патриарх Никифор, ако е жив, да каже за "гърците" в Станимашко.

Но и в самата Гърция на юг от Бистрица в началото на 19 в. гърците били малцинство. В "гръцкото" въстание повечето от въстаниците и войводите не били гърци. Мнозинството в Атина (тогава село) било турско и албанско. Историческото село Маратон били почти чисто албанско. В Морея (славянско име, заменило от памтивека старото 'Пелопонес') още имало славянски племена, останали непогърчени от заселването си в 6 в., когато цяла Гърция се пославянчила чак до Крит. Тесалия и Епир, че и Беотия, били предимно албански и влашки.

Като румънския и новотурския етнос, и новогръцкия етнос в голяма степен бил изкуствен конструкт на фанариотската прослойка - гръкоезичните, макар етнически разнородни, християнски елементи, образуващи търговския и бюрократичен елит на османския девлет. Самото етническо име "гърци" (елини) било извадено от нафталина в 18 в., за да замени "ромии" (и името на езика, 'елиника', да замени 'ромеика'), за да се изпозлва симпатията на тогавашна Европа на Байрон към древна Гърция.
02 Април 2009 08:19
Натиснете тук

Редовно ходя в Мелник. Хубаво място. Наистина, все още ровят по пътя, но се преодолява. И Роженският манастир е близко, и гробът на Яне. Красиво, тихо, спокойно. Последния път спряхме в някаква предселска гостилница. Летен ден, жега - и студен таратор, мръвки, прохладно вино, хубаво обслужване. Ах, да - тоалетните бяха чисти, светли, съвсем не приличащи на "механджийските". Или поне на това, което сме свикнали да наричаме "механа".
Що се отнася до гръци и българи - не забелязах някакви различия. И дори не разбрах има ли гърци сред хората. Както навред из България - различни хора: хубави и лоши. Името и етносът нищо не означават. Там просто е линия между два народа, която е достатъчно широка, за да не е рязка.
02 Април 2009 08:50
Абе, какво да си говорим - авторът на статията, току някоя глупост напише Вече аз лично свикнах. Повърхностно, разказано оттук - оттам, все такива ги реди. Вече не ги и чета 8)
02 Април 2009 08:52
Абе Генек, ти също май не знаеш на кой свят си. Какви гърци, бе човек. Не разбра ли, че са напуснали този район /както и доста други райони в България/ ОООООООООООООх
02 Април 2009 09:37
Сега,
не знам кой какво е напускал, но на съседната маса една вечер - по-скоро нощем, защото лятос нощните заведения са препълнени, че и по улиците са проснати маса до маса - имаше гърци /туристи, това в Сандански/, а келнерът свободно разговаряше с тях по гръцки. А комшията на свата ми е с чисто гръцко име, макар да говори по-правилен български от много мои познати в нашия регион.
02 Април 2009 09:41
Бил съм точно там няколко пъти, пътеката не е стръмна и се изкачва леко.Горе наистина си стоят и руините на църквата, както се вижда на снимката.Но текстът към снимката е объркан.Целият рид гледа на изток, ако църквата е по на изток би трябвало да е на шосето долу.Вижда се откъде огрява, а и който е ходил знае.Някой от вас виждал ли е снимката за която споменах преди време-в музея?Ако ходите, вижте я непременно-да видите какъв град е бил Мелник.Правена е точно преди първия голям пожар за който споменава Предводителят.
02 Април 2009 10:16
Гърция и досега не смята северните си провинции за особено сигурни и има специално "министерство за Македония и Тракия" и доброволни отряди сопаджии vigilantеs за тероризиране българското малцинство и драскане по дуварите "смърт на българите".

Ха ха недоразумението Фичо с служба в МВнР Сигурно са вдигнали парти като са те изритали оттам.

Редактирано от - timbuktu на 02/4/2009 г/ 10:18:28

02 Април 2009 10:30
Считан понастоящем за „крепост на българщината” още от времето на деспот Алексий Слав, Мелник всъщност не фигурира в първите публикации, посветени на българската къща. Едва след Втората световна война, наблюдавайки рухналите сгради на най-малкия град в страната, някои автори се питат: „Не са ли това нашите стари къщи от Копривщица, Елена и Трявна...” . Това късно „преоткриване” на архитектурното богатство на Мелник има своите причини. Днешни изследователи вярват, че „компактната маса” от населението на града преди неговото „освобождение” от османско владичество била българска . Но в началото на XX век, българският учен Васил Кънчов открива там 4330 души, от които българите са само 500. Мелник е същевременно обитаван от 2650 гърци, 950 турци, 200 цигани и 30 власи . Кънчов констатира, че градът „има днес гръцка физиономия” и че не само на улицата, но и по домовете се говори гръцки език .
Ако Пловдив наистина има и своя български възрожденски контекст, Мелник не участва нито в българското просветно движение, нито в българските църковни и революционни борби . Нещо повече: местните граждани им се противопоставят, основавайки гръцки националистически дружества и съдействайки всячески на андартите, дошли от Елинското кралство и от Крит . В резултат на „освобождението” си през Балканските войни, Мелник е напуснат от своето население. Впоследствие, неговото архитектурно богатство е в огромна степен унищожено, и то именно в рамките на българската държава: първо, от населението от околните български села, по-късно от настанените в един вече полуразрушен град бежанци от Егейска Македония . Отчитайки тези факти, епитетът „възрожденски” със сигурност не подхожда особено на Мелник. Но днес, след важната „изследователска” работа, извършена от български историци, етнографи и архитекти от комунистическата епоха насам, той минава именно за такъв.


02 Април 2009 10:31
Вероятно най-забележителната му сграда от „Възраждането” – и единствена, чийто интериор е относително запазен – е Кордопуловата къща. Навремето толкова незначителна за един Богдан Филов, в наши дни тя е дори считана за най-голямото българско възрожденско жилище. Плоча, поставена до входа й, услужливо ни го напомня и ни информира, че последният й собственик се наричал... Манол Кордопулов. Името със славянска наставка –ов се вижда и в много туристически брошури. Кънчов обаче нарежда членовете на семейство „Куропало” сред осем мелнишки фамилии, които според него нямали въобще българско потекло . „Кордопал” били гърци и според Любомир Милетич . Също като в Пловдив, домът на една гръцка фамилия минава за образец на „българска възрожденска къща”. Той даже се оказва „зряловъзрожденски” – при положение че е строен в средата на XVIII век
02 Април 2009 10:34
Генек,
имах възможността да бъда в Балчик преди няколко седмици. В една от малкото работещи в това зимно време кръчми на пристанището бе седнала група румънци, а келнерът ги обслужваше на прекрасен румънски език. Понеже съдбата на този град в последния век е добре известна, не се сдържах да запитам откъде са неговите познания за езика на северните комшии. Отговорът беше: "Ами в последната година туристите са все румънци, какво да правя. 30 години служба в Албена ме накараха да науча английски, немски, чешки, та с един румънски ли няма да се оправя". Толкова по въпроса за твоите "гърци" в Мелник днес.
02 Април 2009 10:35
Горното е от едно изследване на Чавдар Маринов:

Чия е тази къща?
Измислянето на българската възрожденска архитектура


Ако на някой му се чете: Натиснете тук

Ето ги и източниците за Мелник в изследването:

Соня Георгиева, „Средновековният Мелник”, Mузеи и паметници на културата, 1979 / 3, стр. 6.
Васил Кънчов, Македония. Етнография и статистика, София: Марин Дринов, 1996 (първо издание 1900), стр. 189-190.
Васил Kънчов, Пътуване по долините на Струма, Места и Брегалница, публикувано в Избрани произведения, том I, София: Наука и изкуство, 1970 (първо издание 1894-1896), стр. 142.
Някои „модерни” откъм понятиен апарат публикации признават, че Мелник бил с преобладаваща гръцка култура и съзнание, но все пак твърдят, че населението му си било българско (Виолета Борисова, „Общностна мобилност и културни влияния” в Граничната идентичност на малкия град, Благоевград: Университетско издателство, 2000, стр. 86). Ала единствените известни исторически личности-българи от града – учителят Емануил Васкидович и активистът на ВМОРО Иван Анастасов-Гърчето – са самите с гръцко потекло.
По въпроса: Theodoros Vlachos Die Geschichte der byzantinischen Stadt Melenikon, Thessaloniki: Institute for Balkan Studies, 1969; Κ ω ν σ τ α ν τ ί ν ο ς Tσ ώ π ρ ο ς , Α ν α μ ν ή σ ε ι ς . Μ ε λ έ ν ο ι κ ο -Θ ε σ σ α λ ο ν ί κ η , Θ ε σ σ α λ ο ν ί κ η : Ί δ ρ υ μ α Μ ε λ ε τ ώ ν Χ ε ρ σ ο ν ή σ ο υ τ ο υ Α ί μ ο υ , 1992; Γ ε ώ ρ γ ι ο ς Φ ο υ ρ τ ο ύ ν α ς , Ε υ δ ο κ ί α Φ ο υ ρ τ ο ύ ν α , Μ ε λ έ ν ι κ ο . Η π ο ρ ε ί α τ ο υ α ν ά τ ο υ ς α ι ώ ν ε ς , Σ ι δ η ρ ό κ α σ τ ρ ο : Σ ύ ν δ ε σ μ ο ς Ε υ ε λ π ί δ ω ν Μ ε λ ε ν ί κ ο υ Σ ι δ η ρ ο κ ά σ τ ρ ο υ , 2002; Α ν τ ώ ν η ς Κ oλ τ σ ί δ α ς , Ι σ τ ο ρ ί α τ ο υ Μ ε λ ε ν ί κ ο υ . Η δ ι α χ ρ ο ν ι κ ή π ο ρ ε ί α τ ο υ Ε λ λ η ν ι σ μ ο ύ , Θ ε σ σ α λ ο ν ί κ η : Ε κ δ ο τ ι κ ό ς Ο ί κ ο ς Α δ ε λ φ ώ ν Κ υ ρ ι α κ ί δ η , 2005.
Опустошението е наблюдавано от български учени като Любомир Милетич („В полуразрушения Мелник”, Македонски преглед, 1924 / 2) и Васил Златарски (Мелник. Манастир „Св. Богородица Спилеотиса”, стр. 117).
02 Април 2009 10:44
dibo

Считан понастоящем за „крепост на българщината” още от времето на деспот Алексий Слав ...

Прочее, деспотът Слав никъде не е настоявал особено много на българския си произход.
02 Април 2009 11:02

Предводителю,
За региона, който пишеш , все още има хора, които смятат и четат на румънски.Не е въпроса само, че идват много румънски туристи.
02 Април 2009 11:07
Д-р Гилотен:
Моля Предводителя на Команчите и Chreston, да кажат къде според тях минава етническата граница между българи и гърци в Македония до 1913 г.
П.П.
Не се заяждам. Само искам да чуя, ако ви е удобно разбира се, обосновано мненията ви.


Докторе, не съм тесен специалист по този период от нашата ( а и изобщо балканската) история. Интересите ми са насочени към по-ранни епохи. Но все пак искам да ти кажа следното: не вярвам в понятието "етническа граница". Съдбата на Мелник е един от крещящите примери в това отношение: на мястото на изселените след 1912 г. гърци идват българи от земите на днешна Северна Гърция. Къде е тук границата?
Подобна е ситуацията и в Странджа планина: сегашното последно българско село в посока Турция - Белеврен, навремето е било турско, а сегашното последно турско село Алатлъ е било българско. След трасирането на границата жителите на двете села са сменили местата си.
Примери бол. И не само у нас. Нека не опитваме да трасираме днешните си представи назад във времето. Прага е прекрасната столица на днешна Чехия, но няма разумен чех, който да отрече, че това е един от блестящите немски градове на Средновековието. А какво да кажем за Полша? И т. н. и т. н.
02 Април 2009 11:11
Юнаци, вместо да спорите гръцки или български град е Мелник, по-добре намерете 2 дни свободни за да го посетите и се порадвате на красотите му .Близко до Мелник е и роженската църква, където почиват костите на Яне Сандански.Поклонете се и на него и му оставете стрък горско цвете.Ако сте българи!!!
02 Април 2009 11:14
Malinas,
имам позната от Силистра, която говори перфектен румънски, понеже баба й и дядо й са го учили в училище и след това са и го предали. Тя обича да казва на бирата "бЕра", по румънски. Макар и само за двадесет и няколко години, румънците са оставили отпечатък в Южна Добруджа. Но в интерес на истината този румънски от преди 70 години няма много общо с днешния. И освен това тези неща не са показателни за "румънския" характер на тези земи.
Впрочем би било интересно да се види колко днешни добруджанци използват летище Букурещ за полети към Европа и колко летище София. Това превръща ли тези земи в "румънски"? А това, че днес хиляди румънци от Северна Добруджа идват много по-често във Варна, Силистра, Балчик, отколкото в Букурещ, превръща ли ги отново в "българи". Регионите имат нужда от своите естествени центрове, това е то.
02 Април 2009 11:16
Николас, гробът на Яне е пред Роженския манастир. Между Мелник и Рожен има една малка отбивчица за гроба на Тодор Александров.
02 Април 2009 11:24

Къде прочете, че твърдя, че там живеят румънци.Единственото, което пише е: "Не е въпроса само, че идват много румънски туристи."
02 Април 2009 11:29
Команч, ще бъда много кратък, понеже е разгара на работния ден. Ще прощаваш, ако забравя да отговоря на някой от въпросите.

Упадакът на Мелник започва през 1884 г. с унищожаването на лозята от филоксерата. Следват изселванията първо на турското население, после на гръцкото през 1913 г. Пожарът, цитиран от теб, не е от голямо значение за един жизнеспособен град - през античността и средновековието това се случва много често, без да е причина за упадък. Населението на един жизнеспособен град без проблеми възстановява сградния фонд след пожар. След 1913 г. в града се заселват бежанци от Солунско, Драмско и Сярско. Преместването на пътя прокужда бежанците и не дава възможност на града да се съживи. През 1920 г. в Мелник живеят само 721 д., през 1926 - 722 д., а през 1934 - само 552 д.

За града до Струмяни - Петрински има статия в Известия на музея в Кюстендил в един от последните томове (не ме карай да ровя) за негови разкопки там. В същия том и аз имам статия, та поради това съм го чел.

02 Април 2009 11:30
И още малко по въпроса за "естествените центрове"! Имам някои наблюдения за Средните Родопи. Днешната граница там е прокарана, както това е добре известно, по вододелните ридове на планината и няма нищо общо ни с етноси, ни с вяра, ни с какво да е. Естествените средища на планинците са били градовете по периферията на планината - Пловдив, Асеновград, Ксанти и др. Новите граници са разделили села с роднини, които днес, заради липсата на преки пътища, пътуват по 150 километра на изток до Капитан Андреево и още 150 км на запад до района на Ксанти, за да видят роднините си, които по права линия живеят на 10-15 км от тях. Централната гръцка власт, впрочем, саботира всячески строежа на пътища към българската граница, макар местната да пледира нонстоп за тях. Ясно е защо са саботажите. Ясно е защо се измисли в Гърция "помашки речник". Направят ли се КПП-та, Смолян ще изчезне като средище на Родопите, понеже никога не е бил такова, а градовете в днешна Гърция отново ще станат притегателен център на бългаското население на планината независимо от неговата вяра.
02 Април 2009 11:32
На гроба на Тодор Александров се натъкнахме случайно миналото лято, слизайки от заслона на Тевното езеро в Пирин към Мелник. Мястото (от гледна точка на нашето слизане) е на самия край на пътека, обозначена с дървени табели като "Пътека на мира", на висок песъчлив хълм, отрязан като с нож от страната, към която са Рожен и Мелник. Мястото е спокойно, с изобилие от борове и много приятна гледка. За съжаление обаче изглежда се използва и за хапване/пийване от мърлячи. Църквата беше затворена с ръждясали катинари, но около големите дървени маси в двора бяха нхвърляни битови отпадъци- бутилки, пликчета, пластмасови отпадъци. А гробовете са два. Въпреки, че бяхме изминали около 40 километра с раниците и вече наближаваше края на деня, спряхме да се полюбуваме. А, и последно- водата от голямата чешма в дворчето има кофти вкус, понеже изглежда се пренася от стари и ръждясали метални тръби.
02 Април 2009 11:36
Malinas,
ако си разбрал(а) думите ми като упрек към теб, посипвам си главата с пепел. но не са малко хората, които продължават да считат тези земи за румънски. Това едно. А колкото до конкретния келнер - аз именно затова и го попитах за познанията му по езика, понеже съм се натъквал на много хора от по-старата генерация, които говорят добре румънски. Затова и приведох силистренския случай. Но неговият отговор бе отрицателен, той не бе един от тях. Та ме съмнява и доколко "гръкоезичният" келнер в Мелник е бил такъва зарад баба си е деда си.
02 Април 2009 11:40
Благодаря ти. Махнах си въпроса, защото видях в youtube откриването на паметника. Бях там преди 4 години за последно и се каня да ходя тоя месец. Не съм го виждал. Никой не ми е казал. Затова. Благодаря.

А за румънския преди 1940 година - съвсем нормален румънски си е. Говорил съм с хора, които са ходили на румънско училище там. Става дума за българи. А ако говориш за румънското население - те пък са били заселени там куцовласи от Македония. И такива познавах - в Букурещката телевизия. Те пък се имаха за македонци и си викаха "маке". Спомням си едно име Caranghel - Караангелов. Доста налудничаво е на Балканите да се говори за чисто население. Примерно - при положение, че единият ми род е от Дедеагач - преселници българи, които в България са се имали в първото поколение за "гърци". Или баба ми от другата линия, която е от Велес - българка, която в България е била наричана "македонка". Хайде да спра до тук. Е, ако на някого дядо му и баба му са от съседни варненски села и не са излизали никога в "чужбина" той ще се чувства чист българин, докато научи, че имa кехайя-арнаутин в рода му. Примерно де!
Колкото до Добруджа - има си вече румънска инвазия - архитектурна ако искате - чрез румънските проекти на румънски инвестори. Балчик напр. Съвсем нормално си е хората от Добруджа да вземат самолета от Отопени или Баняса, нежели от Враждебна. Точно така десетки хиляди поляци летят за Гърция, Турция, Испания и другаде в отпуска от Берлин. Те да не са германци! Някой болен мозък може да се намери винаги за всичко.

Редактирано от - Nickolas на 02/4/2009 г/ 11:42:30

02 Април 2009 11:40
Хрестоне, и аз ще бъда кратък. Филоксерата е с трагични последици за винарството не дсамо на Мелник, но и на цяла Европа. Но никъде тя не е довела до заличаването на цели градове, макар и тяхната икономика да е базирана изцяло на лозарство. Напротив, след няколко трудни години лозовите масиви са възстановени практически навсякъде. "Късметът" на Мелник е в това, че след филоксерата идват и едни други, трудни, политически времена.

Статията е от том 14 на Известията на музея в Кюстендил:
Иван Петрински – Граничната крепост *Β ρ α б-. Към въпроса за възникването на българските средновековни градове през ХІІ-ХІV в.
Не рекомендую

Редактирано от - Предводител на команчите на 02/4/2009 г/ 11:47:18

02 Април 2009 11:44
Nickolas
Впрочем, бях на изложба за "аромъни" от Балканите, направена в Румъния. Уникална! Не се бяха сетили, че писмата и пощенските картички издават много - както за имената на хората, така и за езика, на който пишат. На румънски почти нямаше.
02 Април 2009 11:46
Команч,
"Тълкуванието на Мелник като славянско от страна на Дуйчев е дошло като реакция на мнението на Влахос за Меленикос."
Мнението за произход от някакъв митичен грък е на Кириакидис от 1955 г. "Приносът" на Влахос, поради явното малоумие на чисто политическата теза на Кириакидис, е за произход от гр. мелас "черен, тъмен, мрачен" - също явно измислена теза. Нали не мислиш, че градовете Мелник в Полша и Чехия са гръцки. Ако Дуриданов беше жив, непременно щеше да каже, че е индоевропейски корен и това щеше да реши (за него) проблема. Преди Дуйчев, и преди Кириакидис, за слав. мел пишат Бернекер, Фасмер, Даль, Мейе, Покорни, Зубати и т. н.
Резюме: от едната страна на везната имаме думата и безброй топоними във всички славянски страни и езици, а от другата страна на везната - едно митично и измислено гръцко име и една рядко срещана и архаична гръцка дума. Кое ли ще натежи?
Освен това статията на Дуйчев (на френски) в "Бизансион" (простете, че не ми се сменя на латиница) е от 1968 г., а книгата на Влахос (на немски език) - от 1969 г. Няма как мнението на Дуйчев да е реакция на пропагандната книга на Влахос, издадена по време на хунтата в Гърция и националистическата истерия там по същото време.

Няма никакви данни, включително и археологически - като ученик съм бил три години на разкопки там, за селище от времето на Юстиниан на хълма. А и да има - какво от това?! Късноантични селища навсякъде в България има повече от селищата от всички други периоди.
02 Април 2009 11:47
Точно така, филоксерата е само началото.
02 Април 2009 11:50
Хрестоне, ама моля ви се!
Четете Виолета Нешева, най-малкото! От около 2002 насам в цяла серия статии, че и последната си росна-прясна монография написа сума неща за късноантичното селище в Мелник. Че и с църква под Св. Никола, че и с какво ли още не. Да пусна ли библиография?
02 Април 2009 11:51
Интересно, но в румънската литература <балканското> е повече описвано, отколкото в българската. В българската всичко си е българско/турско. Като че ли в империята не е имало гърци, румънци и други народи. За румънската в това отношение е пример - Панаит Истрати. Освен че е великолепно четиво на ниво Максим Горки!! Всичките му произведения - Кодин, Драгомир, Кира Киралина, Чичо Ангел, Хайдути.... Великолепна представа за живота в цялата империя. Сега ако се намери един да го е чел!!! Нека се обади.
02 Април 2009 11:51
д-р Гилотен
Всички етнически карти на Македония показват компактно гръцко население само южно на нивото и южно от Солун, както и източно от Драма (не толкова).

За гърците в Мелник - пловдивските гърци Калоян преселил за наказание в Мелник през 1203 г (ако не греша), поради което градът бил с предимно гръцко население в една чисто българска околия.
02 Април 2009 11:52
Николас, ей богу, не съм го чел. Я дай някаква информация, че да се издири немедленно
02 Април 2009 11:53
Команч, пожали ни - само не Виолетка Нешева
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД