:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,442
Активни 450
Страници 8,345
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

Numero dos

Христофор Караджов
Записаният глас отсреща ми говореше на латиноамерикански испански (вече се научих да го различавам от европейския вариант), а аз се чудех кога съм успял да натисна погрешното копче.

Оказа се, че дилърът на "Хонда", при когото исках да закарам колата си за рутинна поддръжка, е направил революционна промяна в телефонното си меню. Обикновено на такива места ще чуете нещо от сорта на: "For English, press one, para en Espanol, marque el numero dos" (за английски - натиснете едно, за испански - натиснете номер две). Това двуезичие в бизнес комуникациите от двайсетина години, че и повече, е привично за всеки американец.

Когато все пак закарах колата си в сервиза, един от служителите ми обясни под сурдинка (защото подобни неща рядко се признават открито), че собственикът на автокъщата е решил да скъса с традицията и да се обърне към реалността. А тя е, че според статистиката 47% от населението в Лос Анжелис се самоопределя като испаноговорящо, докато англо-белите са 29%. Si, senor.

Разбирам желанието на бизнесмена да предприеме радикални мерки, за да закрепи продажбите си по време на криза. Още повече че това се случи в деня, когато Белият дом постави ултиматум на две от трите големи автомобилни компании в Детройт и символично отряза главата на Рик Уагонър, шефа на General Motors, като го натисна да си подаде оставката.

Агресивната намеса на Барак Обама и съветниците му в управлението на две големи индустриални корпорации



предизвикаха почти равни дози възхищение и ненавист



Разбира се, политиците съзнават, че последиците от евентуален фалит на някой от детройтското трио - General Motors, Chrysler и Ford, колкото и да са болезнени, не могат да се сравняват със световното икономическо цунами при краха дори на една от мега-банките като Bank of America или на печално известния застрахователен гигант AIG. Затова изглежда, че Белият дом пипа финансистите с кадифени ръкавици, докато за директорите на заводи са приготвени бичове от биволска кожа (аналогията с някои действия на държавни лидери от времето на развиващия се социализъм са колкото изкусителни, толкова и погрешни).

За любителите на историята ще отбележа, че това не е първият път, когато американски президент разпорежда какво трябва да прави определена индустрия. Франклин Рузвелт налага квоти върху производството на селскостопанска продукция по време на Голямата депресия, за да вдигне цените (още помня снимките от соцучебника ми по история, на които отчаяни фермери изливат цистерни с мляко на земята и горят в пещи житото от новата реколта). Ричард Никсън замразява заплатите и цените през 1971 г. в опит да овладее инфлацията. Дори Роналд Рейгън, идолът на всички, които твърдят, че колкото по-малко държавна намеса има в икономиката, толкова по-добре, не е странял от подобни мерки. По време на мандата му 10 души са изхвърлени по нареждане на Белия дом от борда на банката "Континентъл Илинойс", осма по размер тогава, за да се гарантира, че останалите ще изпълняват безпрекословно условията на федералните власти.

Един бивш колега, с когото две години пишехме дописки бюро до бюро много преди той да се върне към адвокатлъка, а аз да стана емигрант, обичаше да казва за Америка: "Егати държавата, в която



и компаниите се управляват от генерали".



Имаше предвид General Motors и General Electric, два от стожерите на американската индустрия. Сега автомобилната компания е изправена пред банкрут, докато другият "генерал" се справя далеч по-добре, но не се знае докога. Аз стискам палци на онези, които ще загубят работата си в индустриалното производство. Безработицата не е особено забавно преживяване в нито една богата държава, а в Америка хич. Разбира се, за по-бедните държави и кризите, и безработицата са в съвсем друга категория.

Ето ви още интересни факти: Чарлз Уилсън, президент на General Motors, е назначен от Дуайт Айзенхауер за министър на отбраната през 1953 г. Пред сенатската комисия, която разглежда кандидатурата му, той прави изказване, цитирано десетилетия след това с повод и без. Запитан дали на държавния си пост ще може да вземе решение в ущърб на General Motors, Уилсън отговаря утвърдително, като прави уговорката, че не смята подобна ситуация за твърде реалистична. "Дълги години съм смятал, че това, което е добро за General Motors, е добро за страната и обратно", казва бизнесменът политик. Той остава в кабинета на Айзънхауър до края на първия му президентски мандат през 1958 г.

Знаете ли още, че по това време шефът на General Electric също се казва Чарлз Уилсън? А че има още един Чарлз Уилсън в скорошната американска история, конгресмен, който уреждаше помощи за муджахидините в Афганистан през осемдесетте години? Том Хенкс го изигра прекрасно във филма "Войната на Чарли Уилсън" (същият Хенкс, който преди това си говореше с една топка "Уилсън" на необитаем остров).

Да се върнем към автомобилите обаче. През 1959 г. Соичиро Хонда отваря първата автокъща на компанията си в САЩ. Конкуренцията в лицето на "Тойота" вече е дошла две години по-рано и продава коли отначало под марката "Тойопет". Името бързо е сменено, защото на английски звучи като смешна комбинация от toy, играчка, и pet, домашен любимец.

Никой отдавна не се смее на двата японски гиганта, които владеят американския пазар, докато "генералът" и другарите му от Детройт



са си виновни сами за проблемите си



Гореспоменатият Рик Уагонър уби електромобила на General Motors преди почти 10 години, после заложи на "хъмърите", пикапите и големите коли. Това работеше до време, но сигурната печалба изкорени инженерното творчество в компанията. Японците пък изпипаха хибридите, рафинираха двигателите с вътрешно горене и вече са на прага на ново поколение електромобили и водородни двигатели.

Не смятам, че каквито и да било нови автомобилни технологии сами по себе си ще спасят света от замърсяване, затопляне и икономически кризи. Но "хъмърите" определено не са изход.

Изобщо не знам какво ще излезе от това разтрисане на автоиндустрията в САЩ. Дано да е нещо свястно, като моя хибрид, който си карам с кеф вече година и половина.

А телефонните менюта скоро ще подканят клиентите тук "For English, press two", което може би ще помогне. Ако не, una tequila, por favor.

__________________________________________________________________

Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
71
4339
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
02 Април 2009 00:12
Много боза, много нещо.

Или в превод на английски (по Шекспир):
"Much boza about nothing."

А на испански (по Караджов):
"Mucha boza por nada."
02 Април 2009 00:38
Т, ва с бозата беше много стабилно и конкретно
02 Април 2009 00:40
"цонтролед демилишъна" на генералски тръкове и вогонски империи е забавен. За българските реднекове ще е като песещение на Дисниленд, на всяка крачка трил, изненада и забава.
02 Април 2009 03:52
някой се опитва насила да превърне американската нация в двуезична, но щом Христофор одобрява значи е правилно. Явно когато е взел зелената си карта като дискриминиран в БГ циганин не е било лъжа, а вътрешна убеденост. Интересно тогава защо не пише в цигански вестник на цигански. Или бъркам...
02 Април 2009 05:04
sarale23 ..........
Аз много одавна писах по подобен повод и резултата беше изтриване и забрана........
02 Април 2009 05:10
"un tequila, por favor" - текилата е от мъжки род
02 Април 2009 05:17
Наистина боза и манджа с грозде... И наглост:
Безработицата не е особено забавно преживяване в нито една богата държава, а в Америка хич. Разбира се, за по-бедните държави и кризите, и безработицата са в съвсем друга категория.

Да можеше автора да обясни с думи прости с какво безработицата в бедна държава е по-забавна от безработицата в една "ама хич не забавна" държава. С това че в "ама хич незабавната" държава ще има все пак някакви соц помощи за безработните, докато в бедната ще се ритат тенекии по прашните улици ли. Или с това че в "ама хич незабавната" държава безработният ще има възможноста да постигне най-после лелейната си от десетилетия мечта - да нормализира теглото си, а в бедните държави ще си измират тихо и кротко. Сития на гладния невярвал, та и наш авторчо също.
02 Април 2009 05:26
съмнителен,
Никой не се "опитва насила да превърне американската нация в двуезична". Това е начин на мислене. "Човекът" е поставен на пиедестал. Не неговите кюфясали балкански комплекси и стари, назадничави предразсъдъци. Но това даже и перото на Христофор не може да ти го ввв...мени!
02 Април 2009 05:45
Плямпало, по всяка вероятност автора има предвид емигрантския живот.Ако в България останеш без работа все пак има къде да живееш.Докато тука не. Няма мамо мяма тате.Нищо няма. Сам си... Не е лесно...Ама това е то емигрантския живот. Такива са били и първите заселници тука.Нищо не са имали.Една гола , дива равнина...И туземци които ги научили как да сеят царевица за да има какво да ядат зимата.По късно учениците почти изтребили учителите си ама това е друга тема...Това което е Америка сега, е създадено за 200 г.От нулата , ей!Имайте го предвид преди да започнете да плюете по новия свят.
Беармен, само питам беа да се заяждам, кои са българските "ред-неци" и защо ти не се вместваш в това определение?Или се вместваш?
02 Април 2009 06:17
Ще попитам нещо вместо да проверя. Доколкото знам, повтарям доколкото знам, испански език няма-има кастилски, каталунски, галисийски и родеещите се с тях латински диалекти (баският не е романски и за това не го писах). Та в Латинска америка и САЩ (без Бразилия най-общо казано) кастилски или някакъв друг испански се говори?
02 Април 2009 06:26
.
02 Април 2009 06:54
Може би първата статия от този автор, която ми хареса...
Ами бизнесът гледа да ти вземе парите.Ако в града има голяма българска общност - ще направи меню и на български.Особено ако и дилърът е българин.Това не значи.че Америка ще стане дву или няколкоезична.Просто трябва да има един основен език език на който хората да се разбират.Ако държавата (както е в Канада, Белгия или Швейцария) е приела да има два или повече официални езика - това е друго нещо, и пак единият език е доминантен.Имам приятел - професор в Белгийски университет.Попитах го - как се разбирате на толкова много езици (Белгия е с три официални - френски, немски и фламандски) и ето той какво ми обясни:
във френската част всички си говорят френски, в немската всички говорят немски и френски, а във фламандската всички говорят фламандски, всички говорят френски и почти всички (над 80%) - немски.Т.е. единия език е предоминантен (в случая френския) и се говори от всички.Не съм бил из южните щати, дето испанският е популярен, но си мисля, че ако някой там фляка само на испански нито може да се запише да учи, нито може да хване някаква свястна работа без бъкел английски...
Хората дето са там да кажат....
02 Април 2009 06:58
Паяк,
Преди две седмици питах кастилци по въпроса на един германски език и може да не сме се разбрали. Между другото имаш ли нещо да кажеш по игнорантския ми въпрос или е по-лесно да ме пратиш при пра-пра......-дедото и чичото на бившия ни мин. пред.
02 Април 2009 07:06
e-6 , точно така е!Говори се испански , говори се полски, руски, български, сръбски, но езика english. Със познати поляци или сърби разговаряме на англииски . Само със руснаци плямпаме мешано - къде руски къде английски..
02 Април 2009 07:19
Боцмане,
Вече проверих, а ти?
02 Април 2009 07:34
Работещите в Дженерал Мотърс бяха извоювали такива условия на труд такива заплати и такива пенсий , каквито даже и Пентагона не можеше да си позволи!!!След ограбването на населението с имотната криза иде ред на така наречените баровци сред работническата класа!!!
Обамата ще ги оправи!!Вервайте!!!
До пълна победа на социализма!!!
02 Април 2009 07:38
Колкото до намесата на Обама - в целия свят който плаща, той поръчва музиката.Искат бейл-аут - ще слушкат сега, щото ако не беше Обама сега щяха да са хистори....Имали са някаква стратегия - неуспешна е излязла.Сега ако се пренастроят бързо - ще оцелеят.Скоро един мой приятел механик ми каза, че пълзят слухове, че новите американски коли ще се продават с 5 години пълна гаранция.Колкото до японските автомобили - аз си имам собствено мнение.Тойота напоследък се поизложиха с някои модели.Хондите пък ръждясват бързо, особено изложени на тукашните "солени" атаки през зимата, където се ръси сол на поразия по пътя, иначе ще се изтрепем... И много скъпи са тези японски технически чудеса.Моя позната си купи нова "Корола" преди около 2 седмици за 23 000 долара.Те буквално са и продали една кола и един CD-player.Никакви екстри.Екстрите се плащат допълнително и хич не са евтини.С екстри може да иде на двойно.При американските коли е обратното.Там кола без екстри - няма.Всичко измислено за този модел като екстра се лоудва и се продава заедно с колата.И то на доста по-ниска цена.
02 Април 2009 07:43
Казано на спанглиш My hermano is muy annoying.

Първо, ако закараш Тойота в сервиз на Хонда, най-малкото което ще чуеш е испански. Приусите ги поправят в сервизите за дишуошъри, aspiradoras y frigorí ficos.

Segundo. Рейгън уволни над 11 000 авиодиспечери през 1981 г. заради незаконната им стачка. Синдикатите се видяха с отрязани кохонес и рекетът спря. Настъпи мир, любов и благоденствие.

Third. Един здравословен фалит е най-доброто за американските авто-гиганти. Това ще позволи на индустрията най-после да се отърве от тумора-синдикат United Auto Workers (UAW). Читавото само ще оцелее. А правителството няма да се занимава с несвойствени функции.

02 Април 2009 08:51
Дори Роналд Рейгън, идолът на всички, които твърдят, че колкото по-малко държавна намеса има в икономиката, толкова по-добре, не е странял от подобни мерки. По време на мандата му 10 души са изхвърлени по нареждане на Белия дом от борда на банката "Континентъл Илинойс", осма по размер тогава, за да се гарантира, че останалите ще изпълняват безпрекословно условията на федералните власти.
Не само е боза статията, ами е и неточна (меко казано). Бърза справка показва, че FDIC тръгва да спасява банката, налива много пари и купува около 80% от капитала и, т.е. практически става собственик. А е нормално нов собственик да назначи нов мениджмънт.

_______________________
Блогът на Манрико
02 Април 2009 09:05
Скоро един мой приятел механик ми каза, че пълзят слухове, че новите американски коли ще се продават с 5 години пълна гаранция.
А ще издаянят ли фирмите 5 години, та да уважат гаранцията? То, ако ще фалираш до година-две, не пречи и 10-20 години гаранция да се даде.

_______________________
Блогът на Манрико
02 Април 2009 09:40
Безгрижната алчност от 90-те си казва думата. Сега ще настане борба с алчното безгрижие.
Некои наши другаре в Америка още не са се усетили, НО бързо ще им набият канчетата.
02 Април 2009 09:47
Nebol, що не си завреш "пиедестала" в... нещото, с което би трябвало да "мислиш начини" и което отдавна е промито и "декомплексирано". Не става дума за Белгия или Швейцария, които от векове съвместяват компромиси, за да съществуват единно, а за точно обратното - завършена единна нация с единен език станала силна и успешна благодарение най-вече на собственте си усилия и потенциал изкуствено я тласкат към разделяне и двуезичие заради дребнавите си интереси и сметчици. А иначе Христофор още с пера ли пише? Сега е ясно що такъв пастет излиза
02 Април 2009 09:48
Случаите с Вогонер, Фулда и т.н. са показателни за неефективността на корпоративните ръководства.
Те действат като нашето Народно събрание - раздават си мангизи и нехаят за хората, които са ги избрали, защото всякак ще ги прецакат на избори.
Кога ли ще се заемат с пералните на БВП?
Знаете кои...
02 Април 2009 10:05
Затова изглежда, че Белият дом пипа финансистите с кадифени ръкавици, докато за директорите на заводи са приготвени бичове от биволска кожа (аналогията с някои действия на държавни лидери от времето на развиващия се социализъм са колкото изкусителни, толкова и погрешни).

Както виждам, ръководителите на развитите държави (по примера на Обама) въвеждат нов смисъл в понятията солидарност и справедливост.
Под солидарност вече се разбира всички вкупом да плащаме за золумите на банките, а под справедливост - топ финансистите да си получат "заслужените" бонуси или да бъдат уволнени с няколко милиона обезщетение плюс щедри пенсии за тези, на които им е дошло времето. Също и трудно оцеляващите частни бизнеси ще плащат за да може автомобилостроителите да продължат да произвеждат на загуба. Интересно ми е как автомобилните гиганти ще си върнат огромните заеми? Или Обама ще ги национализира и тях за да ги отпише?
Какво би станало, ако General Motors, Chrysler или Ford фалират? Вероятно ще ги купи някоя японска компания и работниците пак ще са на работа, но вече при пазарни условия, т.е. без диктата на профсъюзите, една от главните причини за сегашното им състояние. Нима това е толкова лошо?
Можем да говорим за доверие в институциите само когато:
1. На топфинансистите, преки виновници за кризата им бъде отнето цялото имущество. Като поразровят делата на банките все ще намерят за какво. Една простичка схема, приложена от Англо- Айриш Банк е даването на заем на стотици милиони евро на определени лица с цел купуване на акции на банката за да им се вдигне цената. Нещо, което е незаконно. Няма начин да няма и много други нарушения.
2. Някои от тях населят задълго килиите на затвора в САЩ и Западна Европа.
02 Април 2009 10:22
Г-жа О'Вил , строга, но справедлива.
Обаче мерките дето предлагаш много пролетарски некак си. Експроприация на експроприаторите, нали така беше? Не е съвременно, не е демократично. А яз те мислих за стожер на капитализма и свободния пазар.
02 Април 2009 10:39
Гусин Мето,
Начи според ирландския наказателен закон за горното деяние на членовете на ръководството на Англо Айриш Банк се полага максимално наказание от 10 години затвор и глоба до 10 млн. евро. Никакви пролетарски мерки, само прилагане на законите.
02 Април 2009 11:09
sarale23

"Mucha boza por nada."


Малка поправка, правилното е "Mucha boza para nada."

За статията

Реалността наистина е такава, така че, дами и господа, учете испански, в най-скоро време ще ви трябва, и то не само в САЩ. Не е зле и китайски да поназнайва човек, също няма да му е излишно.
02 Април 2009 11:18
Разбира се, за по-бедните държави и кризите, и безработицата са в съвсем друга категория. Ей-й-й, случихме най-подир! Понеже сме бедни и безработни, сме на далавера. Горките богати работници на Запад просто да ги ожалиш живи - и къщите си губят, и колите си. А ние какво - някакви си 300-400 лв. на месец. Ристьо просто ми повдигна самочувствието - пак ги прекарахме гадните капиталисти!! / Дали разбира наистина това което пише???/[/b]
02 Април 2009 12:10
Странно как всички са се надвесили над канчетата на детройтските бачкатори и НИКОЙ не смее и да си помисли да погледне към едни други "бачкатори" малце по на запад.
Те също ще изгърмят в най-близко бъдаще.
Ама пусто всичките са леберали, обамаджии и ...
02 Април 2009 12:14
Д-р Гилотен,


Ще се опитам да ти помогна (дано успея):


1. Като "испански" (литературен) се смята кастилския (на двете провинции, Кастия ла Манча и Кастия Леон), в центъра на страната и които са били гравитиращите средновековни кралства, около които се обединяват останалите и се образува Испания (от Сид). Затова и другото му име е "castellano".


2. Езикът на баските, на Галиция и каталонския са отделни езици, признати за такива и по Конституция и в дадените автономни области са ко-официални с еднакви права за двата, макар че местните националистични партии се стремят да стимулират местните езици и леко "отместват" каситлския (особено типично е това за Каталония и Страната на баските).


3. В авт. област Валенсиа имат претенции и техният език да е признат за "език" и да бъде ко-официален, но на практика това е нещо като диалект на каталонския.


4. Езикът в Андалусия е испански с доста силен диалект (като трънския у нас), и в другите провинции има подобна ситуация: на Канарските острови прилича повече на латиноамерикански (недоизговаряне и "замазване" на последните срички), има си особенности в Арагон, Риоха, и т.н., но това не са други езици.


Та така с езиците в Испания. Дано съм ти бил от полза.
02 Април 2009 12:31
В задръстванията на мегаполиса Лос Анжелис, състоящ се от няколко отделни градове и градчета, опасан от огромни аутобани, натъпкани с коли, движейки само със спиране и тръгване, не помага, нито хибрида, нито Хамъра или Дурангото. Там си е ад. Веднъж тръгнах в 12 на обяд от Китайския театър в Холивуд на път за Лас Вегас и едва в 18 ч. след 6 часа бяха изпълзял от Ел Ей до Сан Бернандино.
02 Април 2009 12:46
съмнителен: "...нещото, с което би трябвало да "мислиш начини" и което отдавна е промито и "декомплексирано"."
Явно...няма да вденеш!
02 Април 2009 13:14
Христофор пак ни опръска отвъд океана със солена водица, този път смесена с unА tequila от женски род.
Фори, при теб неточността на изказа явно е непоправим недъг.
«Записаният глас отсреща ми говореше на латиноамерикански испански (вече се научих да го различавам от европейския вариант).»
Значи, испанският бил европейски вариант! На кое бе, Фори, на латиноамериканския испански ли? От грешката, която правиш с текилата става ясно, че не знаеш испански. Е трябва ли тогава да се пъчиш, че на слухово равнище си се научил да ги различаваш «двата варианта»? Big deal! И каква от това, че умееш да ги различаваш, когато вероятността в Калифорния и въобще в САЩ да ти заговорят «латиноамерикански испански», а не «европейския вариант» е 99.9% (още една-две деветки да добавиш, пак няма да сбъркаш)? По тоя повод се сетих един случай от 70-те години (звучи като виц, но нищо чудно и да не е). Тогавашният Държавен секретар на САЩ отишъл на посещение в някаква латиноамериканска страна. На летището дръпнал реч, в която казал пред насъбралата се тълпа от посрещачи и зяпачи: «Много съжалявам, че навремето в училище не се записах да уча латински, сега щях да мога да говоря с вас на родния ви език».
По-нататък. В САЩ, както добре ти е известно, няма официален език. Има щати, които де юре или де факто са дву-, че даже и триезични. В твоята Калифорния, например, е прието да се публикуват държавни документи на английски и испански, че дори и на китайски и руски. Е какво чудно тогава има в това, че един латинодилър, който е почти изцяло с латиноклиентела (ти сигурно си рядко изключение), е турил английския на второ място?.
Ама цар си на свързване на несвързваеми неща и на поразително внезапни преходи, ше знаеш! От твоя микроскопично незначителен латинодилър – на Обама, автомобилни концерни, големи политики и глобални екологии! Муха и слон с един замах и в една шепа! Аферим!
«Не смятам, че каквито и да било нови автомобилни технологии сами по себе си ще спасят света от замърсяване, затопляне и икономически кризи».
Новите автомобилни технологии изобщо не са си поставили за цел да влизат в ролята на някакъв глобален екомесия и да «спасят света от замърсяване», още по-малко «от затопляне», да не говорим, че изобщо няма да помогнат срещу «икономическите кризи». Целта на тия технологии е реална и практическа: да се намалят нивата на вредните емисии и консумацията на гориво. Фори, ама ти хал хабер си нямаш какво става из тия технологии, какви фантастични материали се разработват, каква електроника се вгражда, какви инженерни чудесии се вършат!
«Изобщо не знам какво ще излезе от това разтрисане на автоиндустрията в САЩ».
Ти така и не се отучи да питаш нас какво става или ще става в САЩ. Ми нали ние от теб очакваме да чуем? И как да вярваме на достоверността на останалата част от писаницата ти, като си допуснал толкова неточности?
А бе я да викна un tequila má s, por favor и до тук.
02 Април 2009 14:44
Уважаемий г-н Христофор, последната критика от Сократ-май относно т.нар. "линковане", явно ви е подействала здравословно!
Поздравления за което!
Само че, тук предложеното действително прилича малко на "леко превкиснала боза"...
Таз проблематика вече е достатъчно-разтегателно-предъвквана у Форума, и май леко сте позакъснял!
Айде да приемем че е покрай часовата разлика, а?





Редактирано от - OLDMAD на 02/4/2009 г/ 14:59:10

02 Април 2009 15:05
Всичко може да се обясни още на нумеро уно:
Каквото и да говорят хората, винаги става дума за пари, а когато въобще не се говори за пари - значи става дума за много пари.


Всичко останало са приказки...
02 Април 2009 15:32
Mars Attack,
Muchas Gracias.
П.П.
Въпросът ми беше повече към автора, защото разбирал разликата между американски кастилски и най-вероятно ибрийски кастилски, ама карай да върви.
02 Април 2009 16:06
Д-р Гилотен,


Няма защо.

Мисля, че авторът говори за разликата между "испанския испански" ("кастеяно" ) и "латиноамериканския испански", а нея я има и е доста голяма: след колонизиренето на Лат. Америк оригиналният (европейски) исп. език там се развива "по свой път" и в момента , след над 5 века, има много големи различия: нови думи, че и думи с тотално различно (и даже противоположно) значение. Затова често се стига до доста сериозни недоразумения и деликатни ситуации.

Редактирано от - Mars Attack на 02/4/2009 г/ 16:06:51

02 Април 2009 16:28
Даскале, за отзива на писанието Фориево.
Аз обаче останах много потресен от феноменалния факт, че и президентът на "Дженерал Мотърс", и шефът на "Дженерал Илектрик" се казвали Чарлс Уилсън. И то по едно и също време.
Обзе ме, ще знаеш, голям афинитет към тия пусти Уилсъни. Прешъс Уилсън, Удроу Уилсън...
02 Април 2009 16:49
Авторът може и да е мислил така, както Mars Attack уточнява, ама иначе говори за «латиноамерикански испански» и неговия «европейски вариант». И не само говори, ами и го пише. Как може оригиналът да е вариант на подобието? После пише, че според статистиката 47% от населението в Лос Анжелис е испаноговорящо, пък се чуди защо латинодилърът му говорел на латиноамерикански испански. Ми като звъни по евтинджийски сервизи, какво очаква – да му се обади някой потомствен WASP, завършил Принстън ли? При Караджов винаги трябва да има някой, който да пояснява какво, аджеба, той е искал да каже.
Туткалчев, човек не бива да се впечатлява от случайни съвпадения. Преди време ми попадна един учебник по математическа статистика от известен американски учЕн. Та в предговора авторът даваше пример за невярните изводи, които могат да се направят от механичното съвпадение на данни (възпроизвеждам по памет и неточно). Значи, отваряте годишния статистически справочник на САЩ и четете, че за периода от ... до ... продажбата на телевизори е нараснала с 72% спрямо предишния период. После отваряте на друга страница и четете, че за същото време точно със 72% е нараснал броят на психически болните. От случайното съвпадение на тези статистически данни можете да си направите два погрешни извода: 1) който си купува телевизор, полудява; и 2) само лудите си купуват телевизори.
02 Април 2009 17:10
Даскале,


Ако те перефразирам, за у нас: "който гласува за българските политици - полудява; у нас само лудите гласувт"... шегичка !
02 Април 2009 17:41
Като гледам тук маса народ се е изредил да шутне Кристофър. Та рекох и аз да дотичам. Но аз, вместо да го шутна, ще го пофаля.
Защото Кристофър вече е започнал да усеща какво нещо е Америката и дори е започнал да ни го прехвърля и нас, които сме less exposed на оная там брутална действителност.
Мисълта ми е, че американците, вместо да фанат ония там латиноси, па я да им прекръстят имената - от Хернандо на Джон, я да ги изселят директно в Мексико, как си му е реда, те са готови да правят от English-а numero dos. Баси! И за какво моля? За разни там глупости като зачитане на лична свобода, човешки права, свободен бизнес и прочие американски измишльотини. Ми тъй де, добре че най-после дойде Обама на власт за да внедри малко обамономика, белким Америка се очовечи и замяза на цивилизована Европа. Защото, както я беше подкарала с оня рейгъномика, Америка беше за никъде.
Верно някои си чешат главите и се чудят защо бе джанъм Обама пипа финансистите с кадифени ръкавички, а над директорите на заводи размахва бич от волска кожа. Още повече, че в оня там завод от социалистически тип "Генерал Мотърс" директорът и пролетарият са крачели рамо до рамо в стегнат профсъюз на Обединените автоработници. Плащали са се пенции и осигуровки барем на десет поколения унуки, лели, баби, близки и познати на бивши и настоящи автоработници. В производството е царела е истинска социална справедливост и любов. Човек за човека е бил брат. Е верно, това е добавяло по няколко хиляди долара отгоре над нормалната цена на американския автомобил, но кой ти гледа - важното е, че производството е било от социалистически, шведско-европейски тип. Лошото е било, че докато "генералът" е градил светлото бъдеще на унуки, лели, баби, близки и познати на бивши и настоящи автоработници, ония там капуталисти от Хонда и Тойота са експлоатирали в производството си разни неосъзнати и неорганизирани в стройни профсъюзи пролетарии, които не са имали нищо какво да губят освен окови. Това, така да се каже, е понижило цените на техните автомобили с няколко хиляди долара и автоматически е натикало "генерала" в пазарна миша дупка. При това положение дори и текилосите са започнали да менкат само японки и при това пазърлъкът се е водил на латински.
Този пазарнен земетръс е друснал основата на обамономиката. Нервите не са издържали и Обама е турил шута на ръководството на "Генерал Мотърс". Демек провел е реорганизация на производството.
Нема страшно. Това са грешки на растежа.
02 Април 2009 18:00
.

02 Април 2009 18:11
Зевзек,


Номерът е, че са вече по брой (избиратели) почти колкото "афроамериканците", и има 12 мил. незаконно пребиваващи, които щат не щат, ще ги узаконят, и в бъдеще техният глас ще наклонява везните в една или друга посока. Това за правата на човека е също важно, но може би не определящо... Разбираш ли за какво става дума ? Залогът е голям и не могат да ги игнорират просто така !
02 Април 2009 18:11
Boatswain Spyder,
Карай да върви.
П.П.
Други тука са се справили далеч по-добре от мен със списуванието на господина Караджова.
02 Април 2009 18:18
Марсе,
Моето скромно виждане е, че англосаксонският дух движи прогреса на ди ЮЕСЕЙ. Ако го загубят не знам какво ще стане. Може и по-хубаво да е, ама не знам.
02 Април 2009 18:28
nebol, задължен си на форумците, без да бягаш по тъча
кои са автентичните Записки, издател, година
няма да те оставя, докато не посочиш...
02 Април 2009 18:32
Д-р Гилотен,


Съласен съм с теб, но някои трябва да работи и по-непрестижната работа, нали така ? А немалко "латиноси" (гл. прокурор на Буш, сега екс - губернатора на Тексас, Бил Рирардсън, и т.н.) стигат и до високи позиции в администрацията. Виж Флорида - 2 мил. кубинци (антикстристи), доста от тях и с пари (дарения при избори. все пак...). Доста от тях призващат този "ангосаксонски вирус" (пример) и стават доста инициативни. Както навсякхде, и между тях си има "мърша", но без това не може.
02 Април 2009 18:37
Българския реднек е скокнал да мрази чолосите при положение че дърпат един и същ парцал ( работен инструмент) от различни страни. Другари ако не ви харесва си ходете, не сте за тук. Лос Анжелос окръг се състои от 88 града където самия ЛА е около 4 милиона , Лонг Бийч на Караджов е към 500 000 и така общо към 17 милиона . Според някой проучвания повече от 50% са испаноговорящи . ЛА е метро където най-често даваното име за мъждо дете е Хосе. Така е било винаги и изглежда ще е така за обозримо бъдеще. Мексиканците са навсякъде , включително в Бевърли Хилс и Малибу и са от всички walks of life. Кмета на ЛА е мексиканец и много вероятен следващ губернатор след като завържем дайпъра на Шварценегер на флоьнга след малко. Това стълпотворение на латинос е предопределено от традицията , когато мексиканците навършат пълнолетие като знак на възмажаване да преминат границата нелегално , но когато тръгнат не се спират в Сан Диего за това там е много по бяло и почти не стигат до Сан Франциско, също по-бяло. Лос Анжелос е второто най-голямо средище на мексиканската култура ( такава както те си я разбират) , от тук са маса певци и всякакви звезди, който гастролират между границата (‌ тя както знаете е много пропусклива във всякакъв смисъл) .
Разликата между американския испански и европейския (‌ кастилияно ) е по-малка от европейския и американски английски за такава бурна дискусия, включително и в произношението. Понякога разликите между испанския в отделните държави в Америка е по голяма. Например в Аржжентина говорят почти кастиляно , докато в Пуерто Рико ... Естествено че има нови думи защото живеем в нова обстановка. Например в американския инглиш почти не се знае и използва думата кенгуру, докато виж в Австралия не е съвсем така. Случая на 13 думи за сняг при ескимосите.
02 Април 2009 18:50
Даскал Цеко, говори глупости. Автпорът е казал това каквото има да казва , това че на някой му харесва да си зарява главата пред реалноста ( и задника му да се екпозва ) си е негов проблем. Стистиката е свясна наука (‌ за разлика от икономика например) и никой никога не е правил в нея такива глуповати изводи "всички яли краставици са умрели следователно краставиците са отровни" Много по голям повода за заблуди е да се определи кой статистически факт от кой следа дали А заради Б или Б заради А, когато се случват едновремено. Или пък дали А и Б заедно заради С? Такива работи а вие се дивете какво е казал Караджов и го поправяйте като се чешете не по челото ами по врата.
02 Април 2009 18:50
По конституция в Испания няма Испански език има кастеяно каталан баски галего валенсиано.Всички те без баския се смиатат за испански езици.Ако търсите испански език*spanish*в америка латина ще го намерите и в California and Florida.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД