:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,862
Активни 305
Страници 7,765
За един ден 1,302,066
Позиция

Съдебните ревизори много бързо започнаха да "помилват"

Висшият съдебен съвет открито бойкотира наказанията на съдии, прокурори и следователи, предложени от Инспектората. Ревизорите пък започнаха да искат само намаляване на заплатата на провинилите се
Когато преди година Висшият съдебен съвет и Инспекторатът към него влязоха в конфликт заради първия доклад на ревизорите, случката можеше да се приеме като обикновено недоразумение, което ще се изчисти с времето. Все пак членовете на съвета се заядоха с правописните грешки в доклада. Някои, очевидно с поостарели възгледи за възпитанието, дори сравниха Инспектората с малко дете, на което трябва да се удари плесница, като сгреши за първи път, за да се научи да не допуска грешки.

Напоследък обаче плесниците зачестиха. ВСС отхвърля предложение след предложение на инспекторите за дисциплинарни наказания. Мариана Станкева от районния съд в Костинброд например се спаси от намаляване на заплатата след тежки дебати и четири прегласувания в съвета. Според инспекторите тя издавала изпълнителни листи без основания. Срещу дамата в националното следствие има дело за документни престъпления, но оттам отказаха да отговорят какво се случва с него.

Преди това ВСС отхвърли поисканото от инспектората по-тежко наказание и на следователя от Разлог Боян Аршинков - баща на шефа на окръжния съд в Благоевград Красимир Аршинков. За него бе констатирано, че 9 години е размотавал дело за митнически измами. За капак Върховният административен съд отхвърли протеста на прокуратурата (зад който стоеше Инспекторатът) срещу отказа на ВСС да накаже следователя от Благоевград Валери Трифонов. Според ревизорите той влачил 10 години елементарно дело за катастрофа със загинало 15-годишно дете. Съветът и съдът обаче приеха, че давността за налагане на наказание е изтекла.

Очевидно нещо в отношенията между ВСС и Инспектората куца. Логично е магистратите, които



често схващат независимостта си като безотговорност,



да се противят на инспекторските проверки. Институционалната омерта не веднъж е доказвала силата си. Съдебната власт от толкова време живее като държава в държавата, че трудно ще се отърси от вредните си навици. А най-лесният начин за това е като се освободи от членовете си, които ги носят. Вместо да ги "помилва" със забележки. Както казва председателят на ВАС Константин Пенчев, сухото в системата е толкова много, че няма опасност покрай него да изгори и суровото.

Ако ВСС е открил някакви пропуски в инспекциите, добре е те да бъдат изговорени и коригирани. Тъй като дисциплинарните наказания се обсъждат при закрити врати, всички спорове, пазарлъци и скандали покрай тях остават зад кулисите. Журналистите разбират как са се развивали дебатите по коридорите на съвета, а така винаги остава рискът от злоупотреби с информация.

В същото време



и Инспекторатът съвсем не е целият в бяло



Много магистрати се оплакват, че инспекторите излизат извън правомощията си да проверяват движението на дадено дело и се произнасят и по съществото му. При ревизиите дори се давали указания, изпълнението на които щяло да доведе до отмяна на актовете от горната инстанция.

Напоследък най-често предлаганото от Инспектората наказание е намаляване на заплатата. Без значение дали е за някой, бездействал години наред по дело за изнасилване и убийство, или заради съмнителни произнасяния по дела за несъстоятелност. Ако зад тези нарушения се крият корупционни практики,



последното нещо, което ще стресне магистратите,



е намаляване на заплатата им, било то и с максималните 25%.

Инспекторите обясняват избора си на наказание с това, че е крайно време и административните ръководители в съдебната власт да понесат отговорността си и сами да искат тежките санкции. Да, крайно време е. Преди седмица Инспекторатът вече се осмели освен уволнение за провинила се съдийка от Своге - системно неспазвала срокове, да поиска наказание и за шефа й, който не е упражнявал контрол.

Крайно време е наистина поне един административен ръководител да го отнесе за това, че в подчинената му структура цари хаос. Кой например понесе отговорност за хилядите прекратени по давност дела и необявената амнистия, подарена от разследващите и прокуратурата? Инспекторите не могат да разчитат, че шефовете по места, които досега са си затваряли очите, изведнъж широко ще ги отворят. Отдавна е ясно, че нещата в системата не могат да се променят само с добра воля. Трябва и твърда ръка.

Разбира се, наказанията не трябва да се превръщат в инквизиция и трябва да са съобразени с провиненията. В крайна сметка под тогите са обикновени хора, които също имат граници на поносимо натоварване. Но когато се говори за години бездействие и пълно безхаберие, няма как последиците да не са най-тежки. Магистратите обичат да говорят за генералната превенция - че едно наказание трябва да въздейства и върху обществото. И при санкциите срещу тях трябва да се търси този ефект. Когато съдията Х бъде уволнен, защото 3 години не е написал мотивите към дадена присъда и така блокира разглеждането на делото пред горните инстанции, колегата му У, бил той и на другия край на държавата, ще се замисли, преди да забута папките в чекмеджето.

Другото е просто имитиране на контрол и прочистване. И пак тези магистрати, които съвестно си вършат работата, ще останат в сянката на другите, а съдебната власт няма да се изправи от позата на вечния грешник.
7
1952
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
02 Април 2009 00:59
Съдебната система е в тази "поза", защото това е изгодно на някои хора. Дали някога в България ще се търсят причините или вечно ще "лекуваме" следствията ?
02 Април 2009 06:54
сухото в системата е толкова много, че няма опасност покрай него да изгори и суровото

Това баш не го разбрах.
02 Април 2009 07:37

Поредната хубава работа... ама българска...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
02 Април 2009 08:20
Гарван гарвану...
02 Април 2009 08:46
"Ще му бутнеш под масата "сухо"* и работата ще се оправи...
* евфемизъм за подкуп


_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
02 Април 2009 11:22
Обаче!


Понеже всяка държавна машина е вярна на създателите си! И тъй като...мафиотите си имат не само "нотариалния акт" за собственост над държавата, но и "свои чиновници по върховете.... нормално е ..... попрекалилите да бъдат..."помилвани"




Нали???
02 Април 2009 11:32
Дела, Дела, и пак....дела!

Натиснете тук

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД