Поредна благина си проправя път към предизборната сергия. МЗ да плаща лечението на хора без здравни осигуровки, предвижда проект за промени в Закона за здравето, внесени от депутатите Антония Първанова от НДСВ и Радослав Гайдарски от БСП. Безплатно ще е обаче само животоспасяващото и животоподдържащото лечение, поясни Първанова пред "Сега".
По закон хората, които не плащат вноски, трябва да финансират лечението си сами. Пак по закон обаче болниците нямат право да отказват лечение на спешни състояния. Затова те ги приемат, но след това разходите остават за сметка на болницата, твърдят директори на лечебници. Имало дори куриозни случаи, при които лекарите събират 100-200 лв., за да платят вноските на пациента и да могат след това да вземат пари за него от НЗОК.
Според Първанова в момента негласно за тези пациенти плаща МЗ, като превежда над 5 млн. лв. годишно на касата. "Разходите се поемат от заплатите на персонала", твърди обаче директорът на софийската болница "Св. Ана" Димитър Димитров. На ден там приемат 3-4 души без вноски. "Да не говорим за клошарите, които отглеждаме с месеци", допълни той. Димитров припомни, че в момента единственият вариант за неосигурените е фондът към МТСП, който плаща лечението на бедни хора без вноски. Там процедурите обаче са много тежки и годишно се покриват разходите на около стотина души. Държавата плаща и за неосигурените родилки. Другият вариант за покриване на разходи извън здравното осигуряване са средствата, които МЗ дава на болниците за реанимация и интензивно лечение.
Неосигурените у нас са малко под 1 млн. души.
СЪМНЕНИЯ
ОТ НЗОК предположиха, че ако поправките бъдат приети, болниците ще пишат всички приети неосигурени за спешни. Според депутати от управляващата коалиция пък проектът няма особен шанс да бъде приет. БСП няма да подкрепи поправките, защото смята, че така ще направи пиар на жълтата депутатка, обясниха запознати.
|
|