Френската компания "Армарис" няма да получи и желаните от нея 60 млн. евро, срещу които иска да ни продаде лицензите за построяването на корвети тип Gowind. Това ще стане ясно на днешното заседание на правителството, научи "Сега".
Предложението на корабостроителницата дойде, след като стана ясно, че французите са вдигнали изключително цените, при които бихме придобили две нови корвети. Преди години "Армарис" ни предлагаше четири кораба за 750 млн. евро, а по-късно ни поиска около 500 млн. евро само за два.
Преди няколко седмици военният министър Николай Цонев се съгласи да създаде специална комисия, която да види дали наистина си струва купуване на тези лицензи. Ако те бъдат купени, строежът на корабите може да се осъществи през следващите 5 г. във варненската корабостроителница "Булярд", твърдят специалисти.
Тези корвети все още не са произвеждани и за тях няма техническа документация. За нейното изготвяне било необходимо технологично време поне от още година и половина. След това трябвало да се обучат българските корабостроители в "Армарис", за което нашата страна трябва да си плаща.
Представители на големите корабостроителници пък вчера обявиха желанието си правителството да организира нов, но прозрачен търг за закупуване на многоцелеви корвети. Фирмите се срещнаха във Варна със зам.-министъра на отбраната Спас Панчев. Събитието е организирано от AFCEA и на него г-н Панчев бе поканен да изнесе доклад за състоянието на флота ни, обясни пред "Сега" командващият на ВМС вицеадмирал Минко Кавалджиев.
Ролята на сдружението AFCEA в България е да посредничи при срещи на представители на големите фирми с представителите на МО и ГЩ. Те твърдят, че така се избягвала корупцията. Фирмите плащат коктейлите, храната и спането на асоциацията, а не директно на чиновниците и офицерите. В УС на AFCEA обаче е и подполк. Владимир Макариев. Централата на фирмата е със седалище Вашингтон, САЩ.
В края на 2005 г. МО класира изненадващо на първо място "Армарис". Запознати твърдят, че още тогава вицеадмирал Минко Кавалджиев е направил безпрецедентно критично изказване срещу опитите на тогавашния началник на ГЩ ген. Никола Колев да лобира в полза на немската компания "Люрсен".
Лобирането за един или друг кандидат в конкурса се засили изключително много, след като на първия кръг от търга за победител бе посочена холандската фирма "Мерведе".
|
|