Само за месец излишъкът в бюджета се е стопил с цели 35%. От 907 млн. лв. през януари той е спаднал до 588 млн. лв. към края на февруари, сочат данните на Министерството на финансите. "Очевидно кризата вече удря приходите в бюджета, като проблемът тепърва ще се задълбочава", коментираха икономисти.
Приходите в хазната са повлечени надолу от най-важния данък в държавата - ДДС. През първите два месеца на годината при налога не само, че няма ръст, но са събрани 60 млн. лв. по-малко в сравнение със същия период на м. г. На езика на цифрите това е спад с 4.5%. През последните години данъчните се хвалеха със сериозни ръстове на постъпленията именно от ДДС, който надуваше излишъка.
От данните на МФ става ясно, че рискът хазната да не си събере приходите става все по-голям. За това икономистите алармират от месеци, а наскоро го призна и новият шеф на данъчните Красимир Стефанов. От опозицията вече предупредиха, че следващото правителство ще има сериозни трудности да приключи годината с такъв проблематичен бюджет.
Към края на февруари данъчните и митниците са събрали 1.259 млрд. лв. от ДДС, а година по-рано цифрата е била 1.319 млрд. лв. Главната причина събираемостта да се устреми надолу е резкият спад на ДДС от внос, защото е паднал с 40% спрямо първите месеци на 2008 г., отчитат от ведомството на Пламен Орешарски.
В страната влизат все по-малко суровини и материали за преработващата промишленост, която е в криза. Промишленото производство от началото на годината също пада стремително. Най-закъсалите отрасли са металургията, минната промишленост, машиностроенето, хранителната индустрия, електрониката и електротехниката, строителството, припомниха експерти. Проблем за бюджета са и понижените цени на горивата и суровините на международните пазари, които също топят отчисленията за хазната.
"Възможно е излишъкът да е намалял и заради известно ускоряване на разходите, но справката на финансовото министерство не дава яснота какви допълнителни разходи са извършени", коментира икономистът Димитър Чобанов. Основните разходи, които е направила държавата през първите два месеца, са с 12% повече в сравнение с м. г., сочат още данните на МФ. Това прави 112 млн. лв. повече. Част от увеличението е отишло за вдигане от 6% на 8% на здравна вноска от 1 януари, която за чиновниците се поема от държавата.
-------
НАДОЛУ
С 27 млн. лв. или с 14% по-малко са постъпленията от мита в сравнение с 2008 г., отчитат още от МФ. Това се обяснява с факта, че през януари и февруари у нас са внесени много по-малко автомобили в сравнение с м. г. Спадът е с 3.8 млн. лв. При данък печалба и налога върху доходите на гражданите ситуацията засега е сравнително добра и има нарастване на постъпленията с 10%. Специално от хората, които работят на трудов договор, хазната е събрала с около 30% повече или 54 млн. лв. повече от м. г.
|
|