Управляващите се съобразиха частично с препоръките на ЕК по закона за конфликт на интереси, но основната му цел - да сложи край на корупцията по високите етажи на властта, едва ли ще бъде постигната. Това излиза от окончателно гласуваните промени в закона вчера.
След дълго колебание и връщане на текстове парламентът прие неясен текст да се отнемат само възнагражденията на висшите чиновници, получени от действия, довели до конфликт на интереси. Никой обаче не обясни как ще се изчисли тази парична санкция. Първоначално Татяна Дончева (БСП) предлагаше изобщо да не се режат заплати на провинилите се, защото се нарушавало правото на възнаграждение за положен труд. В писмо до европейския ни министър Гергана Паси обаче генералният секретар на ЕК Катрин Дей се възмути от подобна идея. Дей препоръча не само да се отнемат заплатите в случаите на конфликт, но и да се увеличат санкциите.
Затова пък Дончева вкара искане, напълно в духа на ЕК, за декларирането на договорните отношения. В първоначалния вариант на промените политиците и държавните служители трябваше да описват единствено консултантските си контракти с лица, чийто бизнес попада в сферата им на дейност. Вчера бе прието да се декларират всички договори.
Държавните служители няма да заемат ръководни постове в сферата, в която са работили, година след напускането си, реши още НС. Предложението на независимата Елеонора Николова това да се преценява от органа по назначение изобщо не бе гласувано. Христо Бисеров от ДПС бе категоричен, че ако един шеф в НЗОК например напусне касата, няма проблем 1 г. да упражнява професията си като обикновен лекар.
Очаквано след решението на лявата ПГ Румен Такоров оттегли предложението си зам.-министрите да получават заплати от участието си в бордове на държавни дружества.
----------
НЕИЗРЯДНИ
48 депутати не са подали декларации за конфликт на интереси, обяви Олимпи Кътев от НДСВ. Сред тях са Ахмед Доган, Лютви Местан, Нихат Кабил, Юнал Лютфи, Христо Бисеров, Волен Сидеров, Татяна Дончева и др. На практика те не са нарушили закона, тъй като според поправките срокът изтича в края на април.
НС гласува още проверяващият орган по този закон да е постоянно действаща парламентарна комисия. Досега това бе подкомисия, оглавена от Олимпи Кътев. До края на седмицата трябва да се определи кой от действащите органи в НС да поеме проверките за конфликт на интереси. Очаква се това да бъде комисията по администрацията или тази за борба с корупцията.
|
|