:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,273
Активни 199
Страници 13,176
За един ден 1,302,066

СУ дължи 1.2 млн. лв. за обезщетения на лектори

Обезщетения за неизползвани отпуски за общо 1.2 млн. лв. са натрупали преподаватели от Софийския университет, сочат данни за периода ноември 2007-март 2009. Става дума за над 100 лектори, уточни зам.-ректорът по стопанската дейност проф. Иван Петков. В момента на трудов договор в СУ са 1598 преподаватели. Оказва се, че някои от тях не са ползвали почивка от години и натрупаните суми за обезщетения са достигнали колосални размери. Рекордът е 44 000 лв. на човек.

Една от причините за натрупването е, че деканските ръководства трудно могат да си вземат отпуска, която да е повече от 2-3 седмици годишно, а полагащата им се почивка е по-дълга, обясни проф. Петков. Други пък отсъствали, но официално се водели на работа. Затова в последните години със заповед на ректора целият август се обявява за почивен.

Подобен проблем имаха и средните училища. Миналата година МОН плати 17 млн. лв. за обезщетения при съкращаването на 8832 учители. Тази година са предвидени още 15 млн. лв. за това.
2
1159
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
02 Април 2009 09:44
Знаех си аз, че човек ако иска да види комунизъм в действие, трябва да отиде в български университет.
02 Април 2009 21:11
Отпуските на преподавателите са 48 дни за година. Голяма част от ВУЗ пускат в отпуск преподавателите по време на сесии и през август. Получават се интересни ситуации - преподавателят е в отпуск, а спешно се назначава заседание на катедрата. Повечето изпити са в събота и неделя, но в сферата на висшето образование няма понятие като 5 дневна работна седмица или извънреден труд. Великотърновският университет години наред не плаща наднормените часове, нито за изпитани студенти. Къде са парите от таксите? И защо няма бели дъски и мултимедия?
Изобщо преподавателите са друго племе, те едва ли работят по Кодекса на труда, щом работят по 25 часа в денонощие. Направете справка за някои преподаватели по колко часа имат като се вземат предвид не само часовете в бакалавърските програми, а най-вече в магистърските и дистанционното обучение. Смаяна съм и се възхищавам на колеги вземащи по 200 хиляди лева от дистанционно обучение - за година. Евала, криза ли???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД