Разпореждането от онзи ден "Булгаргаз" да спре доставките на гориво за агонизиращия "Кремиковци" се оказа предпоследно. Синьото гориво към комбината не секна вчера, както се бе зарекъл икономическият министър Петър Димитров. По негово указание доставките бяха удължени за още 7 дни. През това време отново ще се преговаря с бразилската CSN за работа на ишлеме, а металурзите ще протестират в столицата.
CSN предлага да доставя за комбината коксуващи въглища, а "Кремиковци" да ги преработва на ишлеме. Изненадващо вчера Петър Димитров хвърли вината за протаканите в продължение на 5 месеца преговори върху самите работници. Делегация от 6 протестиращи металурзи бе приета от него. След излизането от кабинета му работниците обясниха, че Петър Димитров бил гневен от изтекла информация за преговорите, поради което акциите на бразилците са паднали с 40%. "Питахме министъра защо за спрените от Европа фондове се ръсят държавни пари, а за "Кремиковци" няма. А той ни отговаря - спокойно, те не са от вашите данъци", възмутиха се още металурзите.
По-късно Петър Димитров даде да се разбере, че исканията държавата да влезе като акционер срещу дълговете на комбината е неприемливо: "Не може на входа да влиза един лев, а на изхода да излизат 40 стотинки и вие да казвате "дайте да капитализираме нещо", отсече той. Според него през последните месеци комбинатът е произвел продукция за 42 млн. лв., а борчовете му към НЕК и "Булгаргаз" са скочили с близо 60 млн. лв. Той "успокои" протестиращите, че ако се спре газът след седмица, ще пострада само коксохимическото производство, но другите ще останат жизнеспособни. По-късно пред БНР обаче заговори за тайнствен инвеститор, който проявявал интерес към "Кремиковци". "Всякаква публичност работи срещу такава сделка. Това е причината за отсрочка на спирането на газа, има още светлина в тунела", добави той.
Междувременно се разбра, че кредитори и държавата са обсъждали наливането на нови средства в комбината. По този начин "Кремиковци" щял да се поддържа в работещо състояние до приключването на кризата, защото много инвеститори проявявали интерес към него, но след стабилизирането на глобалната икономика. Това съобщи пред БНР Георги Прохазки, представител на облигационерите на заема от 325 млн. евро.
ДРУГИ ДЛЪЖНИЦИ
Само за две денонощия столичната топлофикация успя да намери 40 млн. лв. "Тя вече си плати част от задълженията към "Булгаргаз" и газовата компания няма да й спира горивото", заяви вчера шефът на газовото дружество Димитър Гогов. Проблемни остават обаче топлофикациите в Плевен, Бургас и Враца - до една собственост на фирми на Христо Ковачки. Заради неплатени дългове те може да останат без гориво на 2 април в 14 часа. Шефът на врачанското дружество Валентин Терзийски заяви, че е заплашено изобщо функционирането на тези топлофикации.