За пръв път от месеци насам Европейската комисия разкритикува Румъния, че е изостанала от България в битката с организираната престъпност и корупцията. Не че нашите власти са се активизирали особено - просто румънската тактиката за "омайване" на Брюксел вече не е толкова ефективна.
В края на февруари, малко преди огласяването на доклада на ЕК румънската Национална дирекция "Антикорупция" (НДА) представи интересна статистика за свършеното през 2008 г. Шефът на ведомството Даниел Морар съобщи, че институцията, която по функции наподобява българската Държавна агенция за национална сигурност (ДАНС), е приключила около 2300 разследвания от общо 4000, започнати през 2008 г. Това е с 600 повече от заведените през 2007 г. От тях обаче на съдебната власт са предадени едва 1 624 случая. А от тях пък само една десета - т.е. около 162 са завършили с някаква присъда.
Резултатът не е впечатляващ, но румънците дълго време успяваха да "опаковат" и "продадат" на Брюксел. Трикът, който работеше безотказно, е да се вдигне максимално много шум, когато се правят арести на корумпирани висши чиновници. Незнайно как по време на задържането или привикването на разпит на място се озовават десетки камери и журналисти, които предават директно в ефир случващото се. "Информацията се подава неофициално - чрез един-двама близки до службите журналисти, които уж трябва да са дискретни. Резултатът обаче винаги е един - надделява професионалната солидарност и презастраховка и на мястото е пълно с камери и репортери", обясни пред "Сега" разследващият журналист от вестник "Гардианул" Кристиан Стънеску.
Обикновено разследванията започват и приключват с тези шоута - защото, ако перифразираме Хемингуей, сирената свири за всеки депутат, който има какво да крие. Затова когато случаят с експремиера Адриан Нъстасе почти стигна до дело,
дори политическите му противници смекчиха критиките си
Нъстасе бе призоваван десетки пъти на разпит в НДА заради разследвания по 4 корупционни случая, но нито едно от делата не е финализирано от 2006 г. насам. Нещо повече - през февруари депутатите отказаха да свалят имунитета му и сега антимафиотите са с вързани ръце и не могат да дадат нищо на съда.
Още по-затлачено е положението с бившия министър на икономиката Кодруц Сереш, който бе ефектно обвинен в шпионаж, незаконна приватизация и корупция заедно с българина Пламен Станчев. При него дори разследването, което се влачи от 2007 г. насам, не е приключило.
Бившият министър на транспорта в кабинета "Нъстасе" Мирон Митря пък остана без имунитет заради разследване за вземане на подкупи, подправяне на документи, използване на измами за източване на пари от бюджета и т.н. Но разследването срещу него започна през 2008 г. и едва ли скоро ще има резултат. В края на годината ДНА започна и разследване срещу депутата и бивш вече министър на труда в правителството на току-що подалия оставка Търичану - Паул Пъкурару. Подозрението е, че е използвал поста си за оказване на натиск за сделка за сина си Михня Пъкурару.
Често скандалите с политическия елит
служат за отклоняване на вниманието
- общественото внимание се насочва към дребен проблем, за да не се задълбочи никой в истинската далавера, смятат румънските журналисти. Например след оставката на премиера Калин Попеску Търичану се разрази огромен скандал заради служебния му автомобил "Ауди А6". Колата по принцип е собственост на румънското Министерство на администрацията и вътрешните работи. Но бившият вече премиер решил да си я запази и като депутат. След смяната на собствеността се оказва, че колата остава без застраховка и винетка. Часове наред парламентът посвети на въпроса трябва ли те да бъдат платени от бюджета на НС или Търичану трябва да се откаже от колата. Така никой не се занимава с друг много по-парещ въпрос. "През 2007 г. бяха въведени скандално високи екотакси за регистриране на коли втора употреба и хиляди румънски граждани бяха принудени или да регистрират колите си в България, за да не плащат високите такси, или да купуват френски коли. Тогава се промъкнаха подозрения, че близки на Търичану са собственици на една от най-големите фирми за внос на нови автомобили и че те са пряко заинтересовани от тази политика", обяснява Кристиян Стънеску. За момента този въпрос изобщо не се разследва, тъй като властта има желязно оправдание - че чрез високите екотакси се защитава и производството на "Дачия", която дава работа на хиляди румънци.
Румъния се оказва доста по-напред от България и в опита
да сложи намордник на пресата,
особено на разследващите журналисти. След като не можаха да прокарат през парламента т.нар. закон за добрите новини, румънските политици измислиха нов начин да ограничат критиките. Правосъдният министър Каталин Предою вкара поправка в Наказателния кодекс, според която всеки ще може да поиска спиране на публикации в пресата, ако се нарушава правото му на личен живот. Предою направи специална пресконференция, за да успокои журналистите. Според него след поправките Наказателният кодекс щял да построи "разумни отношения между пресата и нейните субекти". Но тъй като журналистите бяха скептични, Предою бързо заряза дипломацията и отсече: "Не сме предлагали закон за печата, но ако искате, ще го направим!" Сега румънските правозащитни организации се опитват да осуетят приемането на поправката.
ПР акциите на Румъния обаче даваха резултат до едно време. През август 2008 г. президентът Траян Бъсеску и Еврокомисията твърдо защитиха шефа на ДНА, който бе нарочен за смяна. Но тъй като и до ден днешен съществен резултат в разследванията за корупция няма, Брюксел реши да свали кадифената ръкавица - в междинния доклад в средата на февруари за първи път Румъния бе поставена след традиционно най-корумпираната България. Дали Румъния ще промени коренно поведението или пиарът си, ще проличи в следващия доклад на комисията през лятото.
Крайова напомня Чикаго от най-добрите години на мафията
"Държава без кучета". С това иронично заглавие излезе в. "Зиуа", когато при обир на бюро за обмяна на валута в гр. Брашов бяха убити двама души. Убиецът се оказа стар познайник на полицията - бил осъден за три опита за убийство и излежавал присъда от 15 години в Крайова, но бил пуснат временно на свобода за лечение на глаукома. Трябвало да се върне в затвора през миналата година, но "се разсеял". След като избухна скандалът, се очерта много любопитна картинка - повече от 100 престъпници се издирват от полицията, защото са освободени по медицински и социални причини и са изчезнали. По-голяма част от тях са от специалния затвор в Крайова. Освобождаването е ставало с препоръка на лекари и магистрати.
През последните години Крайова си завоюва прозвището "столица на престъпността". Сравняват го с Чикаго през през 80-те и 90-те години на миналия век, тъй като тук е създадена порочна, но стройна система лекар-съдия-прокурор, раждаща организирана престъпност. Проблемът блесна с пълна сила миналата година, когато по време на игра на покер между двама босове на престъпни банди, губещият изважда пистолет и от упор разстрелва своя партньор. Мизата е 50 000 евро. Жертвата Михай Първу, по прякор Каяка, е известен румънски боксьор и национален шампион. Налага се 600 полицаи и жандармеристи да се намесят, за да предотвратят стълкновения между престъпни кланове и да гарантират сигурността на гражданите.
На погребението на Каяка се стекоха над 2000 души, между които известни персони от подземния свят на Румъния, Франция, Англия, Гърция, САЩ, дори и България. "След 9 часа сутринта започна не само демонстрация на повече от 300 луксозни лимузини, а истински парад на мъжка мода с модели на "Армани и "Версаче". Пред входа на църквата се изсипа кохорта от мастити и мускулести престъпници, облечени в черно, с черни очила, със златни верижки и пръстени", описва траурната церемония в. "Зиуа". На финала на погребението над гроба кръжал самолет, от който били разпръсквани карамфили и рози.
Полицията от няколко години е наложила мониторинг на престъпната обстановка в Крайова. Известно е съперничеството между две престъпни групировки - "Братство", ръководена до Каяка, и "Гордост". Румънският печат отбелязва, че подобна ситуация съществува и в други градове в страната, а Крайова е "върхът на айсберга". "Крайова представлява локомотив на дълга композиция от вагони на престъпността", писа "Адевърул". "Погледнете вилите и лимузините на полицейските началници в тези градове и ще разберете явлението", допълва изданието. Твърди се, че групировката "Братство", считана за най-влиятелна и опасна, е свързана с финансови среди и поддържа делови връзки с хора от областния съвет в Крайова. В стълкновенията между клановете активно участват представители на ромския етнос. През последните две години между цигански кланове възникват кървави стълкновения в Крайова и Ръмнику-Сърат. "Те не се плашат от полицията или прокурорите, даже не зачитат лидерите на ромската общност и техните специфични закони", отбеляза "Ромъния либера". Лидерът на ромите често може да бъде забелязан в обкръжението на префекта на областта и член на масонска ложа.
По официални данни 68 000 души в страната разполагат с "леко въоръжение".
През последните години Крайова си завоюва прозвището "столица на престъпността". Сравняват го с Чикаго през през 80-те и 90-те години на миналия век, тъй като тук е създадена порочна, но стройна система лекар-съдия-прокурор, раждаща организирана престъпност. Проблемът блесна с пълна сила миналата година, когато по време на игра на покер между двама босове на престъпни банди, губещият изважда пистолет и от упор разстрелва своя партньор. Мизата е 50 000 евро. Жертвата Михай Първу, по прякор Каяка, е известен румънски боксьор и национален шампион. Налага се 600 полицаи и жандармеристи да се намесят, за да предотвратят стълкновения между престъпни кланове и да гарантират сигурността на гражданите.
На погребението на Каяка се стекоха над 2000 души, между които известни персони от подземния свят на Румъния, Франция, Англия, Гърция, САЩ, дори и България. "След 9 часа сутринта започна не само демонстрация на повече от 300 луксозни лимузини, а истински парад на мъжка мода с модели на "Армани и "Версаче". Пред входа на църквата се изсипа кохорта от мастити и мускулести престъпници, облечени в черно, с черни очила, със златни верижки и пръстени", описва траурната церемония в. "Зиуа". На финала на погребението над гроба кръжал самолет, от който били разпръсквани карамфили и рози.
Полицията от няколко години е наложила мониторинг на престъпната обстановка в Крайова. Известно е съперничеството между две престъпни групировки - "Братство", ръководена до Каяка, и "Гордост". Румънският печат отбелязва, че подобна ситуация съществува и в други градове в страната, а Крайова е "върхът на айсберга". "Крайова представлява локомотив на дълга композиция от вагони на престъпността", писа "Адевърул". "Погледнете вилите и лимузините на полицейските началници в тези градове и ще разберете явлението", допълва изданието. Твърди се, че групировката "Братство", считана за най-влиятелна и опасна, е свързана с финансови среди и поддържа делови връзки с хора от областния съвет в Крайова. В стълкновенията между клановете активно участват представители на ромския етнос. През последните две години между цигански кланове възникват кървави стълкновения в Крайова и Ръмнику-Сърат. "Те не се плашат от полицията или прокурорите, даже не зачитат лидерите на ромската общност и техните специфични закони", отбеляза "Ромъния либера". Лидерът на ромите често може да бъде забелязан в обкръжението на префекта на областта и член на масонска ложа.
По официални данни 68 000 души в страната разполагат с "леко въоръжение".