:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,096
Активни 386
Страници 4,999
За един ден 1,302,066

Меджлис в България ли ще правим?

Вместо да се чудят как да вдигнат летвата за влизане в парламента, депутатите от мнозинството трябва да се замислят дали не е време въобще да я премахнат
снимка: Борислав Николов
Идеята за минимум 8% избирателна бариера за коалиции е абсурдна, не издържа на никаква логика. Но ето че партиите на Станишев и Доган я обсъждат сериозно.
Нека да сме наясно. Едно е да крадеш, друго е да тъпчеш демокрацията. Хората крадат от САЩ до Китай, но не навсякъде се опитват да манипулират основните правила в обществата си.

В нашия случай става точно това - човърка се механизмът, по който съществува държавата. И то се човърка в посока, в която същата тази държава, която и без това често е абсурдна, ще стане още по-абсурдна.

Всички медии съобщиха вчера, че БСП и ДПС преговарят за повишаване на избирателната бариера за влизане на коалиции в Народното събрание - от 4 на 8%. От своя страна, партията на Доган е обещала да кандиса и да подкрепи предложението на червените за въвеждане на мажоритарен елемент. Първоначално депутати от левицата твърдяха, че няма да подкрепят подобна промяна, но сега били "склонни да обмислят". Никой не се съмнява, че целта на промяната е да се попречи на коалицията СДС-ДСБ да прекрачи избирателната бариера. Ако десните не влязат, на ГЕРБ ще е невъзможно да направи правителство.... И така ще бъдем изправени пред "алтернативата": "Или пак тези, или нови избори".



Разбира се, всичко може да се промени



Всеки закон може да се подобри. Както казваше Гиньо Ганев "няма свещени крави" - и конституцията промениха няколко пъти. Но основата на всеки демократичен закон е да регулира по-справедливо отношенията ни. Основата е - да се въведат логични, общовалидни правила. Къде е логиката в предложението на Яне Янев, което обсъждат БСП и ДПС: коалицията Х+Y = бариера от 8%, коалицията X+Y+Z = бариера от 9%?

Няма абсолютно никаква логика! Кой смята, че сборът на две партии автоматично води до 2 пъти повече гласове за коалицията им и следователно - до необходимостта от 2 пъти по-висока бариера? Защо при сбора от 3 партии не се залага бариера от 12%? Всичко това е толкова нелогично, че Бойко Борисов с право се ядоса и предложи бариера от 25%. Прав беше и Първанов, когато преди седмица смъмри идеята на Яне.

Първо - защо избирателна бариера в България бе определена на 4%. Седмото ВНС я фиксира, обвързвайки я с начина, по който ще функционира обикновеното Народното събрание. Депутатите са 240 по конституция. Те осъществяват своята дейност в рамките на парламентарни групи. Една парламентарна група може да съществува, ако в нея има 10 народни представители - тази разпоредба е записана от 19 години в правилника за организацията и дейността на НС. Преминавайки 4-процентната бариера една партия или коалиция се сдобива



автоматично с парламентарна група,



защото 4% от действителните гласове в пропорционална система означават гарантирани точно 10 мандата в НС.

Ако бариерата бе от 3%, групите сигурно щяха да имат минимален състав от 7 души, при бариера от 5% - една ПГ щеше да се състои най-малко от 12 души. В обсъжданата идея няма това съгласуване между броя на депутатите, групите в НС и бариерата. Предлаганите числа са абсолютно произволни.

Преди 19 години ВНС избра бариерата, която е най-разпространената в Европа. Мнозинството от страните в ЕС имат 4 или 5-процентни бариери. Има европейски страни с пропорционална избирателна система, която не предвижда бариера - Холандия, Португалия, Кипър. Извън ЕС е любопитен примерът с Турция. Там бариерата е 10% - долу-горе толкова, колкото обсъждат ДПС и БСП по идея на Янев. България обаче не е Турция, най-малкото защото у нас има обикновено Народно събрание с 240 депутати, а в Анкара Меджлисът е Велико национално събрание с 550 избраници.

Запазването на бариерата от 4% и за коалиции е подчинено на същата логика. Това, че 2 или 3 партии се коалират, не променя целта им - спечелването на депутатски мандати и реализиране на парламентарна дейност в рамките на парламентарни групи.



Има логика в свалянето на бариерата,



а не във вдигането й!

Главното предимство на пропорционалните избирателни бариери е, че относително вярно отразяват присъствието на партиите в парламента - в съответствие с реалното им влияние в обществото. Какво означава това? Колкото повече души гласуват за една партия, толкова повече места ще получи тя. В това отношение действащата система е по-справедлива от мажоритарната, при която за кандидатите на една партия може да гласуват много повече избиратели, но тя да вкара много по-малко депутати от друга, непопулярна партия.

Изборният праг намалява това предимство на пропорционалната система. Колкото е по-висок, толкова повече отрязва реални партии с реална поддръжка. При бариера от 4% големи избирателни групи остават непредставени в парламента. При 8-процентна бариера техният брой ще бъде още по-голям.

На фона на ниската избирателна активност вдигането на бариерата си е чисто посегателство срещу демокрацията. Не стига че половината от българите с избирателни права доброволно се отказват да определят депутати, ами сега ще вдигаме и бариерата, така че да се обезсмисли ходенето до урните на още повече българи.
 Петьо Цеков
134
6684
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
134
 Видими 
09 Април 2009 01:27
Ще си позволя да припомня оценката на Костов че у нас демокрацията деградира до фасадна демокрацията.
09 Април 2009 01:53
Петьо, ами логиката е, че тези дето смятаха, че 2>>>>1+2 , начело с Командира им излизат криви сметките. Няма логика изборната бариера да е над 2% ако питате мен, защото трябва да има разнообразие. Но определено ще се радвам, ако 8% принудят СДС+ДСБ да се разпадне и СДС да успее да влезе в Парламента. Защото така - нямат шанс.
09 Април 2009 03:39
Поредното бомбастично, подвеждащо и манипулативно заглавие...
Тъй като понеже защото така или иначе у Туркие изборната летва е била висока, то...дигнем ли и ний летвата-правиме и ний автоматично Меджлис.
Елементарно, Петьо...С таквиз евтини трикове най-много да дигнеш адреналино на Орльо, патриотът КОРК и шемети кат брауновата частичка.
Иначе...иначе е глупаво изборни правила, закони, бариери да се променят според както им хрумне на тез у мнозинството.
Или ако се променят...поне да бъде с 3/4 от гласовете у Парламенто.
***
P.S. Чухте ли новината, приятели...наш Амет почнал да се моли на Бог да не можел да влезне /не, че досиге е бивал тама, де/ у Меджли...пардонте ми-Парламенто?
Къв ли пак номер крои най-големийот пулитик в по-съвременната история на майка България?

09 Април 2009 03:47
Гулемият пулитик много добре знае че няма да е в следващото управление (ГЕРБ+ сини или ГЕРБ+БСП) та не го слушай какви ги плещи, ами гледай накъде се гласи да бяга след изборите.
Щото от там де е стигнал няма вариант хем в опозиция, хем в България. Или на власт, или някъде далече в заслужен отдих.
Иначе като нищо може да се стигне до луканов вариант, а това няма да е добре за България - ще се намерят идиоти да изкарат че мотивът е етническа омраза.

Редактирано от - Oraсle на 09/4/2009 г/ 03:49:25

09 Април 2009 04:46
Кат та знам колко си вещ в предсказанията, Нострадамусе, току-виж...па сичкото станало на терсене на твойто бълнуване.
С акъл кат твойто-толкоз.
***
P.S. Да не почнеш сиге па да се чудиш как тоз толкоз беден, злощастен и тъп иликторат кат Аметовия пурдължава да дава гласо си за Амет, а не рачи да поверва у царе, цоциализми, пожарникари и нови джингибита като образован и грамотен народ кат тебе, Нострадамусе...
Молим та.
09 Април 2009 04:49
09 Април 2009 05:46

Да погледнем положително: ако това предложение мине, значи, че СДС и ДСБ наистина са противници на БСП. Щото аз досега не съм сигурна, че е (било) така



____________________________
Спортът е опиум за народите!
09 Април 2009 06:37
"Извън ЕС е любопитен примерът с Турция. Там бариерата е 10% - долу-горе толкова, колкото обсъждат ДПС и БСП по идея на Янев."
10% е бариера за партии или за коалиции? Щото ако е за партии аналогията е без основание и некоректна.
От всичките аргументи единствено валиден ми се струва последният. Но пък като гледах оная вечер детските подскачания на М.Димитров - с амбицията да прескочи 4% бариера (в коалиция!) и да участва в управлението, щото били кадърни, справедливостта на вота ми се губи.
09 Април 2009 07:10
ВСЯКО решение взето от едно мнозинство е себино! В интерес на самото мнозинство.
Ако пък подобни решения се вземат на края на мандата, в събота пред Великден, както викаше баба ни - съвсем ясно е, че са най-малкото неморални. Тъй като егоистично-интересчийското е откровено явно.
Статията е интелигентен анализ на несъществуващото - смислени аргументи за вдигане на бариерата.
Честно казано, все тая ми е дали Костов и останките от СДС ще са в парламента. Но има хора , които им вярват и искат да гласуват за тях. С подобен процент не се стимулира изборно участие, а безучастие. Че какъв е смисълът да "се абиш", щом знаеш какво става после?
Така е с гласовете на малките партии. Или за самостоятелните кандидати.
Хем ни говорят, че всеки има право на закрила на интересите си, хем ни набиват в канчетата, че този ВСЕКИ не е всеки.

Редактирано от - генек на 09/4/2009 г/ 07:10:45

09 Април 2009 08:02
ДОКЛАДНА ЗАПИСКА
до др. Г.Първанов, от др. Ив.Костов

Уважаеми др. ..пардон гусин Президент,
В изпълнение на поставената ми от Партията и държавата(вната сигурност) задача, имам удоволствие да Ви докладвам за постигнатите цели.
1. С помощта на верните Ви медии, анкетьори и соц. проучватели успяхме в нашата стройна, малка, бойна група ДСБ да убедим колебаещите се елементи в СДС, че ще правим т.нар дясно обединение.

2.След като убедихме нашите хора в СДС и активирахме 3-4 от агентите ни/Ви/, под мотото "Обединение на дясното" ние успяхме да обединим лявото и да не позволим широка коалиция на дясното, щото ги поставихме пред свършени факти.

3. Благодарение на вашето мъдро ръководство и не без подкрепата на ДС образованията в ДПС, БСП, СДС, ДСП, БЗНС, ..... ППДРП, БСПЗД, МРДСЦ...и т.н. успяхме да създадем стабилно разцепление в отломките от "дясното", които останаха след като аз съсипах СДС.

4.Благодарение на Вашите и на съветниците Ви усилия, Парламента прие така необходимия праг от 8% за Коалиции, а пък малкото несъгласни с Вашата и Нашата обща политическа линия в СДС - напуснаха.

5. НИЕ Успяхме! Под мотото да обединим дясното , ние успяхме да разцепим СДС и да надробим това дясно на малки сини парченца.

6. СДС и ДСБ не успяха да влезат в Парламента, така както Вие желаехте.

В очакване на следващите Ваши указания!

Верен Ваш!

Ив.Костов
п.с. Мартинчо е добро момченце - да му уредим едно посланическо местенце все пак. Може би в Казахстан?

Редактирано от - bestbuy на 09/4/2009 г/ 08:06:23

09 Април 2009 08:17
Странно, че никой не се замисля за резултатите от подобна простотия.
Много хора остават непредставени и апатията се увеличава.
Тъй като БСП по дефиниция е циганска партия, излиза, че ще ни управлява ОТНОВО циганско-турска коалиция.
Май-май ще пеят някой "Къде си верна ти любов народна"...
09 Април 2009 08:36
А бе в тая държава май само гладко-мозъчни глашатаи на Разрухата са останали с глас да ни думат тяхната истина...
При избор на депутатите в Народното събрание по мажоритарна система, Партиите са зад кулисите. Отпред излиза Личността и си бере гайлето за делата. Какви дренки ми сервирате тука - 50%-1 глас могат да се загубят при мажоретарен вот. Пука ми на кои партии симпатизират загубилите. Важен е само избраният кандидат!
Като не щете мажоритарни избори, карайте си с пропорционлано-сивите послушковци и не се чудете защо погива България. Някому да е била потърсена отговорност зарад което?!
Отце-продавци и нехрани-майковци - това мина през Парламента за 20-сет години дотука. По делата им ги съдете!

09 Април 2009 09:03
Като правиш състезание мужду -кьорав, куц , глух и паралит , каквито и критерии и условия да променяш , то победителя няма да е здрав, прав и атле
тичен
09 Април 2009 09:13
Правилата на мажоритарния избор имат много добър резултат в държави, като например Обединеното Кралство.У нас това със сигурност води до избор на мастити бизнесмени, сменили напоследък анцузите с версачета.Срещу две кебапчета и една бира всичкото ром е готово на чудеса.За съжаление мечтаната и от мен система на мажоритарен избор, пречупена през родните разбирания за свобода и съвест остава все още като киселото мляко - прилича на такова, но не е.Няма избирателна система, която да води до неоспоримо точен резултат, но като че ли за нас върви пропорционалната система с право на избор - избирателя да си определи мястото в списъка на кандидата или въобще да задраска някого.
09 Април 2009 09:18
Теорията на бестбай че коалицията ще вземе по-малко гласове отколкото СДС самостоятелно е смешна.
09 Април 2009 09:29
Най-добре да дойде Лала Шахин, той ще оправи работата!!!
09 Април 2009 09:33
Доста смешно ми звучи, че вдигането на бариерата било насочено против коалицията СДС+ДСБ! Кой го е еня за изчезващи партии? С тях или без тях в парламента е все тая. Точно както е сега. Тук явно има някакви по-сериозни цели. Такава цел би могла да бъде бетонирането на сегашните партии в парламента и недопускане развитието на нови партии. Примерно сега се създаде партията "Българската левица" и БСП може би се чувства застрашена, че лесно ще бъде изместена понеже не е лява партия и взима мерки.
09 Април 2009 09:35
Като вдигнат бариерата за коалиции на 8%, СДС-ДСБ няма да влезе в парламента. Спасителният вариант е СДС да влезе самостоятелно с 5% без Иван Костов, който при всяко положение е аут.
09 Април 2009 09:41
Хайде, хайде! Левите да не се опитват лицемерно да ни убеждават колко било "добро" за демокрацията конкурентите им да останат извън Парламента като в последния момент променят изборния закон. Познаваме ги много добре що за стока са.
Няма да се изнанадам ако предложат държавата да плати за екскурзиантите от Турция за да можели да упражнят гражданските си права.
Вече нищо в българския политически живот не може да ме изнанада. И ако досега имах съмненията дали трябва да гласувам на тези избори, управляващите със своята безскрупулност ме убедиха, че е необходимо да се гласува против тях.
09 Април 2009 09:46
Нека да я вдигнат!
След това да не се състави правителство и през Август нови избори.
Гошето Първанов ще направи служебен кабинет (комунистически) за лятото и подготовката на новите избори, ан тях - пей сърце БСП + ДПС - бетон във властта (защото няма да може да се промени избирателния закон)
А към Ноември или Декември, когато парите и от натрупания резерв се опоскат от това крадливо мнозинство - еха-а-а започва Станишево-Първановата зима...
Дано това да е последната комунистическа зима за България.
Амин.
09 Април 2009 09:48
..съгласен съм с г-н Цеков
Отдавна е ясно, че в БГ няма демокрация.
Нито в модерния смисъл на думата, нито в принципния от древноста.
Няма нищо демократично в това 4% и повече от хората, които са изразили желание да подкрепят някаква партия да бъдат оставени без представителство?!
Нещо по-лошо: вотът им и този на негласувалите се подменя и присвоява от имитаторите на демокрация.
09 Април 2009 09:49
Истината е, че Иван Костов трябва да си ходи от политическата сцена. Толкова поразии направи... Корупцията, ширеща се сега по нашите ширини се зароди по негово време - тогава всичко беше като на магазин- даваш 10% и си купуваш каквото си поискаш от управляващите.
09 Април 2009 09:53
Според мен ако се прави 8% бариера, трябва тя да важи не само за коалицийките, а и за самостоятелните партийки.
Логиката е, че ако това стане, България се събуди и отиде да гласува, ДПС няма да успеят да съберат 8% и ще останат извън парламента, а от това ще последва излизането им от управлението в последните почти 18-20 години.
09 Април 2009 10:13
А защо тия 50% избиратели доброволно се отказват от избирателното си право?
Пък после хленчат, че зле ги управляват?
09 Април 2009 10:19
Интересни са тези сравнения с Турция.
Както за закона за подслушването(вж.изказването на Татянка Дончева), така и за изборният закон...
Нали уж веке сме европци, и би трябвало да се равняваме с ЕС?!
Освен ако след посещението на Обама, Турция вече да са я приели в ЕС, без ние да се усетим.
09 Април 2009 10:21
Каквито и да ги върши политическата камарила на прехода в общия ни живот , тя винаги ще отваря Проблема за състоянието и устойчивото развитие на демократичното ни политическо общуване в него . И по-очевидно ще ни става , пагубното отсъствие на "референтен консенсус" в общностния ни дебат , че и несамо за него . Кучето ми ли да свика спецовете по конституционно право и светне в партизираните им мозъци , че днешният ни Основен закон отдавна не работи за развитието на демократичния ни обществен процес , а напротив , изолирайки Обществото от собствено Политиката , простичко набутва политическото ни животуване във все по-деструктивен за единството ни , негов олигархичен модел ?

09 Април 2009 10:28
Тия правила за 8% праг БСП и ДПС ли са ги предложили или някой "Десен" "Обединител" ?
09 Април 2009 10:31
Проблемът не е в бариерата. Това за осемте процента е екзотична идея, която трябва ад отвлече вниманието от същинското безобразие. Просто мюре, няма да го приемат в пленарна зала, бъдете сигурни.
Същинският проблем е увеличаването на депозита за участие в изборите от 20 000 на 50 000 лв. както и за Евроизборите в последния момент го вдигнаха от 15 000 на 50 000. Това прави общо 100 000 за двата избора. Хайде сега кажете, вие можете ли да ги намерите тези пари? Депозитна вноска от 100 000 има една цел - да спре всякакви партии, които са възможна алтернатива на статуквото и да направи невъзможна независимостта на партиите от олигархичния бизнес. И после ще мрънкат, че обикновените граждани се били отчуждили от политиката! Ами ще зе отчуждят, като им отнемат правото на глас чрез имуществен ценз.
09 Април 2009 10:31
БСП и ДПС разбира се са "категорично" "против".
09 Април 2009 10:40
А защо не, когато управлява тристранна коалиция , мандатът и да бъде 3х4 г.=12г.?Г-да депутати от мнозинството, не си играйте с такива дребни, кокошкарски промени.Направо върнете старата конституция, барабар с чл.1...
09 Април 2009 10:54
Комунистите без бой няма да си идат.
09 Април 2009 10:55
"даваш 10% и си купуваш каквото си поискаш от управляващите"
Емилчо, сега по добре ли си като даваш по 30% на любите управляващи?
09 Април 2009 11:06
Ами Руританецо тези парични вноски са ограничения са за партии които нямат привърженици и искат да си пропагандират идеите с парите на другите. Този депозит се връща в 7-дневен срок ако партията е събрала поне 1% от гласовете и не е пречка за хора които имат дори минимална подкрепа на идеите си. Никой не е длъжен обаче да плаща отпечатването на 6-7 000 000 бюлетини за всеки файтон хора, които не са готови да се бръкнат с по 100 лв за разпространение на идеите си.
09 Април 2009 11:11
"Изборният праг намалява това предимство на пропорционалната система."
Това момче взе да става много точно - поради което симпатично.
пп
А мажоритарната система с нищо няма да затрудни кухнята на мафията, въпреки че ще е сътресение за партокрацията - вилнееща лакомо и унищожаващо с депутатокрацията си.

Edited by - Езоп on 09/4/2009 г/ 11:23:09

09 Април 2009 11:13
Във връзка с лицемерието да попитам - като е лицемерно в последния момент да се правят промени в избирателния закон, честност и откритост ли е да се правят коалиции в същия този момент. Щото не видяхме подобна коалиция 4 години в парламента, независимо от сходните позиции по много от законите.
09 Април 2009 11:18
БСП и ДПС разбира се са "категорично" "против".

Доколкото се вижда очевидно са "за". Кой обаче е предложил това нещо, защото от статията някак не става ясно и се остава с впечатлението, че тези две партии са авторите и вносителите на идеята.
09 Април 2009 11:30

Абе защо никой не се сеща за ГЕРБ плюс АТАКА - получава се македонска чета. И веселба ще има... със сигурност поне два мандата.

пп
Сигурно на това се е позовал Доган!


Edited by - Езоп on 09/4/2009 г/ 11:35:35

09 Април 2009 11:34
Ако 50% от хората, имащи право на глас, не гласуват, а 40% гласуват по целесъобразност и с отвращение, излиза че само няколко хиляди държавни чиновници, партийни деятели, олигарси, мутри и проия сволач, както и техните близки и роднини имат своето представителство в т.н. Народно събрание. При това положение какво толкова сте се загрижили за 4-те% на СДС и ДСБ. Като човек, който от много години няма своето представителство в парламента считам:
Първо - трябва да се намали броят на депутатите - поне наполовина.
Второ - да се вдигне избирателния праг - на около 10%.
Трето - да не се признават за валидни избори при гласували под 50% от потенциалните гласоподаватели.
Четвърто - никакви държавни субсидии и символични наеми за офиси и партийни клубове. Партиите да се издържат само от членски внос (при ограничен горен размер). Имат ли привърженици - да съществуват, нямат ли членска маса - аут и ДГД.
09 Април 2009 11:39
"Имат ли привърженици - да съществуват, нямат ли членска маса - аут."

На борба срещу депутатокрацията - в името на ненастъпилата демокрация.
НЕНАСТЪПИЛА ПОРАДИ ТЯХ!




Edited by - Езоп on 09/4/2009 г/ 11:41:47

09 Април 2009 11:58
Във връзка с лицемерието да попитам - като е лицемерно в последния момент да се правят промени в избирателния закон, честност и откритост ли е да се правят коалиции в същия този момент. Щото не видяхме подобна коалиция 4 години в парламента, независимо от сходните позиции по много от законите.

Хм, мисля че това е проблем единствано на гласуващите за тези партии да преценят дали такава коалиция ги удволетворява и ако не да не гласуват за нея. Промените в избирателния закон обаче касаят всички български граждани и промяната му в последния момент на съвсем конюнктурна основа решително обслужва интересите не на избирателите, а на управляващата коалиция.
Утре някой може да реши, че му трябва 15 или 20% бариера за да елиминира конкурентите си и си осигури еднопартийно управление. И какво, да го подкрепим ли?
И не е ли вече време да се спре с непрекъснатите поправки в избирателния закон за да се установи все пак някаква традиция в политическия живот? Или ако се внасят промени, то те да бъдат с консенсус така, че да бъдат защитени правата на избирателите, които искат да подкрепят по-малки партии, а не да ги задължават волю неволю да гласуват не според предпочитанията си, а конюнктурно?

Редактирано от - Cruella de Vil на 09/4/2009 г/ 12:05:19

09 Април 2009 11:58
Eй, Виалета-каквото Ви пее Султана, така ще се друсате!!!!!!!!!!!
09 Април 2009 12:08
Круела,
Ако не се нарушават Конституцията и законите на РБ - всичко може. Нали така беше "законно" ограбена и разпродадена Родината - "кой не скача е червен", "избори до дупка", "с малко, но завинаги", "държавата лош стопанин"... Сега тези, които рИвът, нямат моралното право да рИвът.
09 Април 2009 12:10
Трябва:
1) да се намали броят на депутатите
2) да се вдигне бариерата
3) при участие на под петдесет процента от избирателите изборите да се считат за невалидни КАТО се забрани на участвалите в проваленият кръг да кандидатстват отново
4) в парламента трябва да се забрани електропнното гласуване и да се премине към любимият стар модел на гласуване с вдигане на ръка и ръчно преброяване
(искам да видя как тогава ще гласуват с чужди карти пардон ръце)
5) да има повече мажоритарно избрани депутати
6) последно но не и по важност да се въведе Някаква система на контрол над вече избраните депутати тоест възможността да бъдат отзовавани
________
Не може държава с под 7 млн население да има над 300 партии и всеки вагон хора да има представителство в парламента - това просто не работи.
09 Април 2009 12:13
Ей форумци, какво стана с гласа на АТАКА бе, башкомуниста Параграф, къде изчезна, да не са го изгонили от работа?

09 Април 2009 12:17
Ах да и Яген ме подсети

7) Да се забрани правото на глас на хора прекарали по малко от шест месеца на територията на страната посоледната календарна година (тоест постоянно пребиваващи в чужбина)
изключая
а)моряци
б)служители в дипломатически мисии
09 Април 2009 12:24
Нямаме Избирателен кодекс , Господа . Само той е Конституция . Иначе , много си приказваме ... Баф ти демокрацията , че и нататък ...

09 Април 2009 12:24
Вас лъжа , мене истина , но може с изострянето на кризата сметката да излезе без кръчмар и за БСП.
09 Април 2009 12:25
Мен ще ме изкефи БСП с голямата си свита от партийки да остане под бариерата - е това ще е майтап
09 Април 2009 12:26
Змей,
По твоята логика к'во шъ ги праим другарите с куфарчетата и партията им? Те имат ли моралното право да участват в избори?
09 Април 2009 12:28
Круела, с последния абзац от постинга ти съм напълно съгласна. Факт е, че досега всички парламентарни мнозинства си ремонтират закона според собствените си сметки. Всички! И да - време е да спрат, а не да се сащат за това, само когато са в неизгодна позиция.
Що се отнася до конкретната проектопромяна - тук моето мнение е, че сме свидетели на полит. надхитряване и опит да се влезе във властта през задния двор (с 4% - но необходими, щото съюзникът е неподготвен за управление на кризи). Последното не се и крие - ей оня ден Мартинчо Димитров направо подскочи, като Цв.Цветанов заяви амбиции да управляват сами. Изрепчването му беше нещо от сорта: "Вие се благодарете, че ни има нас, щото без нас не можете да управлявате". Е на какво отгоре бе! Правиш коалиция, за да прескочиш мижавите 4% и ще управляваш?!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД