:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,131
Активни 878
Страници 18,034
За един ден 1,302,066
Репортаж

Перник живее върху опасен подземен град

За запълването на старите тунели от подземния въгледобив e нужен над милиард, но няма кой да го даде - дори еврофондовете
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Най-големият проблем е липсата на информация за старите изработки, казват двамата ликвидатори на "Мини Перник" Юрий Драганов (вляво) и Кирил Асенов.
Земята е покрита със слой черен прах. Влагата го превръща в лепкава смес, която остава по обувките и те кара да си мислиш, че едва ли не до вчера оттук са изкарвани въглища. Табелата "Не преминавай, опасно за живота" се търкаля по земята и със сигурност не е първото, което виждаш и още по-малко нещо, способно да те накара да се върнеш. Компания й правят излязъл от употреба монитор, стар куфар, клони от дървета и всевъзможни боклуци.

Стените на тунела са ниски, а входът прилича на място, което се използва за всякакви нужди. Набързо сковано скеле придържа тръбата, по която се налива бетон. Сводестата галерия е наполовина пълна, затова работниците ходят приклекнали. Някъде в тъмното се вижда един наполовина бетониран ботуш. Наклонът продължава навътре до крайната точка - 60 метра под котата.

Само на стотина метра от галерията има детска градина, малко по-далече е градската болница. Къщите са буквално на няколко крачки. По улицата още стоят вентилационните шахти на старите галерии. Над едно от ниските блокчета малко по-надолу е изградена допълнителна подпорна стена, защото старата не е удържала напора на земните пластове. "Знаеш ли какво беше тука, като дойдохме?! Сборище на наркомани, хвърлени спринцовки...", разказва шофьорът на бетоновоза. После обяснява, че бетонът се е стегнал и е готов да демонстрира, като слезе по-навътре в галерията.

"Перник е в тежка ситуация по отношение последиците от подземния въгледобив. С ликвидацията на "Мини Перник" се спря производството, но не се създаде добра организация за поетапно преодоляване на последствията. В резултат голяма част от минните галерии се пълнят с вода, започват слягания, пропадания и това е един много голям проблем, особено в кварталите, където през последните години е правен такъв добив. При нас непрекъснато постъпват жалби от граждани, чието имущество е застрашено", казва кметът на Перник Росица Янакиева.

Подземният въгледобив в Перник започва през 1891 г. и продължава до 2005 г., когато е окончателно ликвидиран. Ликвидацията започва още от началото на 90-те, а през последните години темповете на работа са много ниски. В момента въглища се добиват само по открит способ. В средата на миналия век богатите находища са една от основните причини за бързата индустриализация на града - два ТЕЦ-а, огромният металургичен комбинат "Стомана" и още няколко завода.

Като основно препитание за почти век въгледобивът оставя трайна следа в живота на града. По много от сградите могат да се видят два кръстосани чука, а централно място заема огромната сграда на "Минна дирекция". Да не говорим за



всичко, на което е дадено името "Миньор" -



като се започне от футболния отбор и се стигне до детските градини.

Това обаче е видимата част. За онова, което е останало под земята, не се знае много. Според запознати под кота нула градът е изтърбушен като "швейцарско сирене" - мрежа от минни галерии, които могат да създадат проблеми, ако не бъдат обезопасени. А голямата част от тях не са. Причините са много. В средата на миналия век, когато започва закриването на първите рудници, се използва т.нар. метод на "самообрушаване" - работата спира, рудникът се затваря и се чака, докато природата сама заличи последиците от добива и галериите се запълнят по естествен път. На всички обаче е ясно, че стопроцентово запълване не може да се случи, освен ако не минат хиляди години.

След спирането на добива някои от галериите са превърнати в бомбоубежища, налети са тонове бетон, но много скоро бившите мини и настоящи скривалища са оставени на самотек. На някои места дори бетонът е без арматура, което намалява якостта и води до бързото му разрушаване.

Със закриването на рудниците се спират и помпите, извеждащи подпочвените води. Така галериите започват да се наводняват. Големият проблем в случая е, че в почти всяка част на града има галерии, т.е. навсякъде може да се стигне дори до срутвания. В началото на добива тунелите се укрепват, като се оставят стълбове с неизкопани въглища, които да ги поддържат. При суха галерия това е надеждно, но при наводняване пластовете губят здравината си.

Засега хората се оплакват само от напукани стени и леки свлачища, но никой не може да даде гаранция за бъдещето. "В момента работим като пожарна команда - появява се авария и ние тичаме", обяснява ликвидаторът на "Мини Перник" Юрий Драганов. Авариите обикновено са при необезопасени минни изработки, които се пълнят с подпочвени води и наводняват я мазе, я улица, я нещо друго. В такива случаи от компанията запълват галерията с бетон, поставят репери - колове, които следят дали земните пластове продължават да се слягат и изграждат допълнителни подпорни стени около застрашените къщи. Голямата беда в случая е, че за много от изработките няма надеждна информация и е много трудно тя да бъде събрана. "По отношение на това, което е работено последните години, има пълна яснота и то се ликвидира чрез запълване и чрез отвеждане на подпочвените води. Но информацията е разпиляна - хидрогеоложко проучване в Перник не е правено от 1963 г.



Ние не знаем къде какво има



Трябва да се види какви са водите, къде минават, колко са и т.н.", обяснява Драганов. Към разпиляната информация трябва да се прибавят и различните методи на работа през годините. Резултатът е, че картата на минните галерии от 1960 г. например може изобщо да не съвпадне с тази от 2000 г., защото методите за картографиране са се променили.

В момента в "Мини Перник" работят по 9 проекта за консервиране на стари изработки. Според Драганов 5 от тях са завършени, 2 са стартирали, а последният ще започне тази година. Процедурата обаче е много тежка - всяко искане за проект и съответно за финансиране минава през експертен съвет, където има представители на 6-7 ведомства, сред които Министерство на икономиката, регионалното министерство и МОСВ. Ако някой от експертите не се съгласи със зададения проект, процедурата може да се проточи. Финансирането е сериозно - за петте завършени консервации са дадени между 7 и 8 млн. лв., а държавата не развързва лесно кесията си, въпреки че рудниците са нейна собственост. Общината не може да помогне, защото бюджетът й е 52 млн. лв., като 80% от него отиват в социалната сфера. Пари по еврофондове за тези дейности не са предвидени. "Сезирали сме икономическото министерство и Министерството на извънредните ситуации. До този момент нямаме отговор. А мините са държавни и това, което е под земята, е изключително държавна собственост. Една експертна оценка показва, че ни трябва над милиард, за да ликвидираме последиците и да укрепим терените. Много ми е трудно да направя прогноза откъде бихме могли да намерим средства", казва Янакиева.



Опасност има за целия град,



като най-сериозно е положението в северната част, където са се добивали въглища до най-късно. Разбира се, може и нищо да не се случи, но самата възможност е достатъчна, за да уплаши хората. Наскоро в "Мини Перник" получили жалба от граждани в един от северните квартали на града. Сформирали комисия и направили оглед на мястото. Оказало се, че там въглища не се добиват от 60 години. Според експертите това е достатъчно време, за да се получи слягане, изключващо опасност за хората. Комисията стигнала до извода, че свлачището близо до къщата се е активизирало от повърхностни води или пробив във ВиК мрежата. "Но поради липсата на яснота и това, че добиваме въглища от 100 години, и тръба да се спука, всички мислят, че е заради мините", казва Драганов.

Липсата на достатъчно информация води до абсурдните ситуации при ново строителство инвеститорът да не знае какво има отдолу и дали сградата няма да потъне с няколко метра след години. "При тези капитални изработки могат да се получат сериозни проблеми. Може и никога да не стане това. Но може и да стане", казва Драганов. Първата стъпка според него е обемно проучване, което да покаже къде точно са подпочвените води, галериите и кои са най-опасните. Събирането на информация може да приключи за година и половина, ако работят трима души, казва той. Цялостната територия на пернишкия въгледобивен басейн е 260 кв.км. След това трябва да се пристъпи към поетапна консервация. За нея обаче срокове няма.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
От някогашния интензивен добив на въглища, днес в Перник са останали само паметници. И стари, необезопасени галерии.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Голяма част от празните минни галерии се пълнят с вода, започват слягания, пропадания и това е един много голям проблем, особено в кварталите, където през последните години е правен такъв добив. Нерядко водата избива на повърхността.
12
6107
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
21 Април 2009 00:32
Я г-н Лщански да "зарадва" перничанЕ с прогноза както той си знае.
21 Април 2009 01:59
Най ефтино е едно земетресение и галерите ще бъдат запълнени моментално завинаги.
21 Април 2009 07:50
Тук имаше другаре , които славеха социалистическото строителство , като свое дете.Заводи , мини, язовири...Един електротехник , май Цанев се казваше, ми каза , че аз по-далеч от у..я си не виждам.Вждам аз , щото според вица: От тук до там , ако го мерим според моя и толкова няма...
Нищо няма там в тези сокаци, нищо!! Ни заводи , нито мини , нито пък някъкво производство.Всичко умря много скоро след като беше родено...Майка му се оказа нефелна...А бащата Серьога - алкохолик...Какво друго ....
21 Април 2009 08:34
Др. Кунчев,
Верно ти е думал др. Цанев. Някои квартали в Перник наистина имат проблеми със старите минни изработки. Затова в тях няма високо жилищно строителство и обществени сгради. Този милярд, за който мечтаят някои, може да намали безработицата в града, но е далеч по-евтино да се укрепват малкото повърхностни поддавания тогава, когато и ако се появят. И за соцялистическото строителство не си много прав. Перник с добитите там 250 милиона тона въглища е основна енергийна база на България през периода 1891-1961.
21 Април 2009 09:35
Положението в Перник е пряк резултат от стахановските мераци от типа "Петилетката за 3 години" и основния принцип на всички комунисти и социалисти "А след нас и потоп". В случая с Перник - съвсем буквално. Най-добре ще е да го закрият този град и да пратят гражданите по родните им села. И без това нищо не става от тях!
21 Април 2009 10:05
На мен ми звучи страшно и изключително безотговорно от страна на държавата. Перничани - на бунт! Извоювайте си наново собствените територии, но този път - безопасни!
21 Април 2009 10:28
Това са ефектите когато се работи на "Ура" без да се мисли предварително какви ще са последиците. Така и сега някои хора ще ви приказват колко било изгодно да се произвежда атомна енергия без да ви казват колко ще струва съхранението на радиоактивните отпадъци за десетки хиляди години. Така и сега ви приказват как трябвали 1 милиард за да се запълнят мините, като че ли сега са се сетили за тая работа.
21 Април 2009 10:35
Да копаеш въглища под съществуващ град, или да градиш върху подземни галерии може да хрумне само на хора, дето не дават пет пари за живота на гражданята. Важното е за пред чужденците да сме лъскави. Нещо подобно беше и манифестацията след Чернобил...
Комунистическа, пардон, социалистическа им работа.
21 Април 2009 12:35
За запълването на старите тунели от подземния въгледобив е нужен Голф3
21 Април 2009 14:52
Перник, този бългаски Питспбърг, Крвой рог и Кусрск едновременно....ако вземе та потъне барабар с Голфчетата и с тия тикви дето ги карат само може да направи едно големо добро
21 Април 2009 18:18
Според мен не е толкова страшно. И не е нужно да е толкова скъпо. Е, могат да се направят проекти и за 20 милиарда лева, ама нужно ли ще е? Просто трябва да се затворят изходите на галериите, и някои ако трябва - да се запълнят с пясък или пепелина от ТЕЦ-овете.
Или целта на шума е да се получат нови пари за нови обекти на рекултвация???
23 Април 2009 17:22
Въпросът наистина е за обсъждане, но авторът май тренира за.... жъльт вестник с дрън-дрънканици!




..
Щото ....ако има подземен град, той би трябвало да е с изградена ....инфраструктура и население...и сгради!

А от информацията не разбрахме..... кой е този "опасен подземен град" над който живеел господин ПЕРНИК ???



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД