:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,140
Активни 779
Страници 15,043
За един ден 1,302,066
ВИСОКА ТОПКА

След еврофондовете губим и достъп до еврозоната

България не получи подкрепа за идеята си да смени лева с европейската валута до 2012 г.
Светослав Терзиев
България изпусна влака за влизане в еврозоната на 1 януари 2012 г., въпреки че дотогава има време. За целта трябваше да отиде на 1 януари 2010 г. в чакалнята, наречена "Валутнокурсов механизъм 2", и да престои две години, какъвто е минималният срок. Но още отсега Европейската централна банка (ЕЦБ) отказа да й даде билет. Най-близката перспектива за влизане в еврозоната се отдалечава към 2015 г.

Премиерът Сергей Станишев направи миналия месец последен опит да спечели поне Европейската комисия (ЕК) за натиск над ЕЦБ, но срещна хладно равнодушие. Председателят на ЕК Жозе Барозу и комисарят по икономическите и валутните въпроси Хоакин Алмуня му обясниха, че не е удобно да го сложат на масата, когато му режат порциона (еврофондовете). Правителството щеше да си направи чудесна реклама, ако точно преди изборите бе получило сигнал, че Брюксел пуска България в еврозоната, т.е. че гледа на нея нея като на пълноправен член на ЕС. Сега обаче се потвърждава обратното, което така или иначе си знаем.

Съгласно договора си с ЕС България е длъжна да влезе в еврозоната, но не може да го направи, защото не е годна. Причините са две: една техническа и една политическа.

Европейската банка



възразява по техническа причина



Тя не се занимава с политика и се придържа към критериите от Маастрихт, въз основа на които класира всяка държава доколко е готова за влизане в еврозоната. За целта прави периодични доклади за сближаването. По нейната класация България се представя по-скоро добре, защото се справя с три от четирите основни критерия (инфлация, бюджетен дефицит и държавен дълг, стабилен валутен курс, дългосрочен лихвен процент). Тя се препъва във високата инфлация, която не бива да надвишава 3,2%, а у нас е 3-4 пъти по-голяма (въпреки срамежливата официална статистика).

За да получи компромисен достъп до преддверието на еврозоната, както влезе компромисно в ЕС, България се нуждаеше от



намеса на политическо равнище



и Станишев я потърси в ЕК. Там обаче се оказа, че нагласата за снизходителни жестове е изчерпана, с което Брюксел сякаш потвърди правотата на Станишев, че прилага двойни стандарти. Трите балтийски републики, които имат сходни и дори по-лоши показатели от България, чакат реда си още от 2004 г., а нас не ни пускат да им правим компания. Обяснението бе обезоръжаващо: Нима искате като тях да се застоите в чакалнята заради влак в глух коловоз?

Липсата на политическа подкрепа е очевидна от средата на миналата година, когато в юлския доклад на ЕК България отнесе най-острите критики в историята на ЕС срещу държава членка. Към убийствените оценки за провалите в правосъдието и вътрешния ред бе добавен и доклад за спиране на еврофондовете, което бе знак, че по политически съображения държавата ще търпи финансови санкции. Станишев обаче не разбра добре посланието на Брюксел и след относително сдържания междинен доклад на ЕК през февруари 2009 г. влезе в заблуда, че по политически причини може да си осигури компромис във финансовата стратегия за разширяване на еврозоната.



Смисълът на единната валута



е да се изгради обща икономическа територия на държави с приблизително еднаква степен на развитие. При сключването на договора от Маастрихт (1992 г.) 12-те страни от ЕС не са имали съмнение, че си приличат достатъчно, за да споделят обща валута и да се освободят от сложната комбинация на различни валутни курсове. С приемането на страните от Източна Европа обаче разликите между "стари" и "нови" членове наложиха нов прочит на съществуващите договори. Благодарение на валутния си борд например България с лекота покрива повечето критерии от Маастрихт, но това не я изравнява с икономиките на държавите, сключили договора.

Оттук произтича и принципното възражение на ЕЦБ, според което валутният борд пречи да се изпробват реалните макроикономически показатели. Съмнително е, че държавата би могла да ги поддържа стабилни без усмирителната риза на Международния валутен фонд. Тя се хвали с фиксирания валутен курс към еврото, но той е принудителна мярка. Единственият показател, който излиза от контрола на валутния борд, е инфлацията - и ето че точно тя се превръща в препъникамък към еврозоната.

Правителството смята, че е изтървало инфлацията в средата на 2007 г., когато е позволило увеличаване на бюджетните заплати, а оттам - и на извънбюджетните. До този момент е имало подкрепата на повечето държави за допускане на България във финансовата "чакалня". Няма смисъл обаче от подобни покаяния. Първо, влизането там с нищо не би допринесло за подготовката на страната за еврозоната, защото валутнокурсовият механизъм има само задачата да гарантира, че обменният курс на националната валута спрямо еврото не се отклонява с повече от 15% в продължение на две години. Със своя фиксиран курс България дава такава гаранция не от две, а от 10 години, и то при нулево, а не 15-процентно отклонение.

Що се отнася до заплатите и тяхното отражение върху инфлацията, правителството само потвърждава, че има



извратено икономическо мислене



Влизането на България в ЕС нямаше как да не доведе до повишаване на цените, защото отвореният пазар не признава национални бариери. Истината е, че цената на труда винаги е изоставала от цената на стоките, защото разминаването им води най-пряко до високи печалби, към които бързо се пристрасти новороденият български бизнес. Също така е вярно, че всяко българско правителство е гледало с философско спокойствие на изравняването на родните цени с европейските и също така равнодушно се е отнасяло към десет пъти по-ниските заплати в България. Пазарът обаче показва по-голяма социална загриженост от властите и макар със закъснение, тласка нагоре и заплатите - все пак хората трябва да оцеляват, за да работят.

Няма да е изненада, ако правителството се оправдае за проваления си устрем към еврозоната чрез обяснение за неудържимо повишаване на доходите в България. Така обществото ще знае, че само си е виновно, и на изборите няма да му се сърди. Но изборите ще отминат и българинът пак ще се изправи пред екзистенциалния въпрос дали е европеец и доколко. Еврото би могло да му даде самочувствие, подрънквайки в джоба му, но там е по-важна не символиката, а количеството му.

Предлаганата от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров едностранна евроизация си е чиста имитация на икономическа стратегия. Чрез фиксирания курс на лева към еврото България е вече евроизирана, само че трябва да дели числата на две, за да получи цените и доходите в евро. Физическата замяна на циркулиращите в обращение 8 млрд. лв. с банкноти за 4 млрд. евро не е технически проблем и ще струва около 30 млн. евро. Въпросът е защо да се прави, след като няма да промени нищо в икономиката на страната, а само ще вгорчи още повече отношенията ни с европейските партньори. Единствените държави, които са въвели на своя глава еврото без съгласие от ЕЦБ и страните в еврозоната, са Черна гора и Косово. Но за тях в Брюксел си затварят очите, защото иначе би трябвало да ги насърчат да си останат в зоната на сръбския динар. Ако България желае да я сравняват с тях, лесно може да даде знак. Няма да изненада никого.
Колаж: в. "Сега"
Българското евро
Снимка: Ройтерс
Притегателната сила на еврозоната расте заради финансовата стабилност, която тя излъчва в условията на световна криза.
Снимка: Ройтерс
Управителят на Европейската централна банка Жан-Клод Трише не вижда близка перспектива за приемане на България в еврозоната.
56
4704
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
20 Април 2009 23:09
Чрез фиксирания курс на лева към еврото България е вече евроизирана, само че трябва да дели числата на две, за да получи цените и доходите в евро.



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
20 Април 2009 23:34
Дау Джонс току що затвори на -3.6%. Инвеститорите били много уори за реултатите който ще излизат наскоро. А оти го пиха Куул Ейда до сега!? Както съм казвал продажбите в САЩ се държат само единствено на "некачествените продажби" измъчени със дълбоки отстъпки, без печалба което е напълно ънсъстейнъбъл ситуация в дългосрочен план. И‌ в момента в който осъзнаем че намалението на оборотите на американската търговия е "тука за да остане" ще започнем нова фаза на "размотаване" на корпоративни кълбета от който като въшки ще изскачат едни мадофци... Абе гарантирано е да е интертесно. Ако съм уплашил някой , няма страшно ей сега ще дойдат чиърлидърите да разбият моята вражеска пропаганда и почерпят със Куул Ейд.


----------------------------------------- ----------------------
"цените на имотите винаги вървят само нагоре"
и
"винаги е по-добре да си собственик"
21 Април 2009 00:12
Наглостта на БГ политици и по този въпрос "избива на талази", та чак през ушите им потича ...


Който е що-годе запознат с критерийте на Мастрихт и с реалната ситуация в нашата икономка (без статистика-стъкмистика), не може да не разбере, че влизането в зоната "евро" не е нито релна, нито реалистична цел и постижима задача в следващите поне 5 -7 г. като минимум. А правителството със сигурност (макар и "под сурдинка" ) знае много добре и едното и другото, но се прави на "халтаво" (на "дръж ми шапката" ) и "клечи" и върти опашка пред Евросъюза и Комисията му, за да хвърля прах в очите, предизборно. Тия хора нямат капка срам: след като пред цял свят станаха за резил със спирането на еврофондовете, корупцията на най-високо ниво, симбиозата между власт и мафия и още куп направени коя от коя по-големи "купчинки". И пак с "рогата напред" ?!?

Но като си ги знаем, нима може да се очаква нещо друго ? Твърдо "нье".


Редактирано от - Mars Attack на 21/4/2009 г/ 00:38:52

21 Април 2009 00:38
Към Генек (довършвам темата от вчера):


Най-лесното е да не гласувам(е). Но нека да си зададем сл. прост въпрос (встрани от темата, имаме ли законно право, "морално" ли е, и т.н.): имайки предвид, че емигриралите около 1, 5 мил. българи за периода 1990-2008 са в голямата си част против управляващите досега партии и техните правителства, КОГО би облагодетелствувало (в чия полза ще е) те ДА НЕ гласуват ? Според мен, определено това налива вода, и то много яко, в полза на сегашното статукво, което именно искаме да променим. Защото първата вълна (към 500, 000) беше при правитеството на Луканов, втората (пак около 500, 000) - след "иконом. геноцид" (банковата криза и масовото обедняване) при Виденов (1996-1997), а третата - след падането на визите, пак поне 500, 000, при Костов, Симеон и Станишев (в периода след това).


Та, имайки предвид настройката на повечето емигранти (според мен е именно такава), май много по-"морално" е да не им се отнема правото на глас и те да гласуват активно, за да падне сегашната "триглава ламя". Което на гарантира успеха, но със сигурност ще помогне. Може и да бъркам, но от Марс нещата изглеждат така.



Горното е като коментар и към репликата на Караваджо (явно към мен)относно "марсианското право на глас" и това, че плащайки данък върху дохода тук, не трябва да се "бъркаме" в избора там.
21 Април 2009 00:55
По време на телевизионния дебат между ГЕРБ и БСП Станишев възкликна - " Ама вие не четете ли ЕВРОСТАТ" . Какво ли ще видим за "колосалните" икономически "успехи" на тройната коалиция Натиснете тук
21 Април 2009 01:27
Единственото достойно поведение за това правителство е оставка и назначаване на служебно до изборите...
21 Април 2009 01:33
редник,


Какво "достойнство" могат да имат тези "полит-башибозуци", дето доведоха страната (без война) до Трете националня катастрофа, и то бидейки член на Евросъюза ? Те са НАГЛИ, БЕЗОЧЛИВИ, ПРЕСТЪПНИ, КОРУМПИРАНИ, БЕЗСРАМНИ, АЛЧНИ, БЕЗСКРУПУЛНИ, а ти говоиш за "МОРАЛ" !


Събуди се от дълбокия си сън. ТЕЗИ НИКОГА НЯМА ДОБРОВОЛНО ДА СИ ПОДАДАТ ОСТАВКА ! "Блажени са верующите !"...
21 Април 2009 01:57
Марсе не набирай толкоз инерция че току виж вземат да обяват прибиране под финансовото крило на Европа и въвеждане на еврото форсмажорно по политически причини и ти ще останеш в безтеглвност със тая унила физиономия. Тая година инфлацията ще отиде под 3% и отказването от страна на Европа да ни включи в евромеханизвма ще стане много неловко и някяк си безпринципно и недипломатично гачи сме втора ръка а не ми се вярва някой там да иска да изпадне в такава ситуация. По леко с фойерверките.
21 Април 2009 03:43
В края на март сп. Икономист предложи България да влезе веднага в еврозоната, като се мотивира, че финансите й са стабилни (държавния дълг е само 15% БВП, с което България е на трето място в ЕС) и почти отговаря на изискванията на ЕЦБ.

За други страни като Унгария и Румъния, които са по-задлъжнели и в много по-тежка криза, и в ръцете на МВФ, се предлагаше друго. (Оня ден видяхме и данни от Евростат за строителството за февруари, което в България порасло с 2%, най-много в ЕС, а в Румъния намаляло с 7%.) Румъния срочно искаше от МВФ 20 млрд евро да поддържа валутата си, получи осем. България тогава каза, че имала 14 млрд резерв. Икономист ясно раздели източноевропейските страни на три групи, като България с някои от балтийските беше в най-добрата. В най-лошата бяха Украйна и Молдова. В средната - всички останали.

Та тогава, като цитирах няколко пъти от сп. Икономист (газетата упорито премълча публикацията като партизанин на разпит), останах с впечатление, че мнозинството колеги, особено най-върлите критици на кабинета, не искаха никакво евро. И‌ аз се съгласих, че еврото може да не ни е чак толкова полезно в момента, просто така предлагат хората.

Не ми е съвсем ясно за каква национална катастрофа става дума. България сега е в по-добро икономическо състояние не само от Румъния, но и от Гърция и Ирландия. Днес имаше колонка на Кругман за Ирландия, вижте я. И там, и в Унгария, и другаде се приемат пожарни мерки срещу кризата, включващи повишаване на данъците за всички и съкращения на държавните разходи. Това според Кругман е чисто самоубийство - води до депресия, от която може да се разчита да се излезе само с нов експортен бум при съживяване на световните пазари в по-далечно бъдеще. Но за страните с лош кредитен рейтинг можве би няма друг начин. САЩ все още има най-високия рейтинг в света.

За Гърция, затънала до гуша в дългове, с рязко паднали доходи от туризма и почти изчезнали - от морския транспорт, с нисък кредитен рейтинг, с престоящи големи плащания и при постоянни бунтове срещу скъпотията, за увеличаване на държавни заплати и пенсии (нещо напълно невъзможно), някои препоръчват напускане на еврозоната и бърза девалвация плюс ирландските мерки - още намаляване на доходите на протестиращите. По-миналата седмица четохме и за испанските дюлгери на гурбет във Варна.
21 Април 2009 05:18
Лювадке, ти що щеш тука, а не си на барикадата Бургас-Варна?
Я фърли едно око на "Икономика"-та, па после ни докладвай с колко пурсента за последната седмица само са се дигнали цените на имотите у Меден рудник.

21 Април 2009 05:39
Еврото сега изглежда като спасителен пояс, но всички мълчат за факта, че на дванадесетте нови членки на ЕС не им беше дадена опцията да не въведат еврото. Крайно недемократично, както и съпротивата на Брюксел по политически причини срещу въвеждането му у нас сега, ако написаното от автора наистина е така.
Едно малко уточнение: инфлацията като критерий за въвеждане на еврото не е фиксирано число, а максимум 1.5% над средната на трите страни с най-ниска инфлация в ЕС.
21 Април 2009 08:31
Браво Марсе
21 Април 2009 08:46
когато чик-чиричата подпираше станиша със статии от економиз, много хора са опитаха да му обяснят, че тези доводи всъщност са дело на мвф и стърнишката орешарката и редосиялкова са непричом по тях. Заслуга на тримзата са корупцията, некомпетентноста и това, че са цоциалести.
Сега, когато става ясно, че станишков няма да бере плодове от несвършеното, чик-чиричата вече е заредил артилерията с доводи са напускане на ез.
Така са статуквовците винаги се налага да обясняват когато се срещнат с реалноста.
21 Април 2009 08:49
Марс,
писал съм ти под първата статия.
21 Април 2009 09:10
Премиерът Сергей Станишев направи миналия месец последен опит да спечели поне Европейската комисия (ЕК) за натиск над ЕЦБ, но срещна хладно равнодушие
21 Април 2009 09:14
Я па тия Юропата гледат.Пак не разбрали, пътя към Туркия е отворен.Вазелинчовци, избори идат, фащайте гората, гъбки много!
21 Април 2009 10:00
Все се чудя, дали тези статуйки не са определена подготовка за подлагане на МВФ? Все по-често се чуват приказките за нови заеми оттам. И май ще ги има, като се окопае новото правителство. Жална ни мама!
21 Април 2009 10:05
Предлаганата от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров едностранна евроизация си е чиста имитация на икономическа стратегия


На тия ние трябва едностранно да им теглим един мощен шут в гъза.Та поне петдесет години да нямат връщане назад.
21 Април 2009 10:16
Чечо,
С един шут не върви. Трябват поне три - за Станишко, дедо Цар и Доганя.
21 Април 2009 10:25
Заглавието "губим достъп до еврозоната" е груба манипулация, нагла лъжа. Истината е, че идеята за преждевременно присъединяване към еврозоната не бе приета. Никой не ни е отнел правото да въведем разплащания в евро.

Терзиев,
21 Април 2009 11:02
Уважаемий г-н Терзиев, оставете икономичните проблеми на г-Хърсев!
За разлика от Вас - Той може!
Ако да греши...
21 Април 2009 11:09
Всъщност четирите критерия са пет и като допълнение пускането в чакалнята за ЕВРО нищо не решава. На малкия плъх не са му разлешили да влезе и в чакалнята, защото вече знаят, че ще си прави пропаганда и шири предизборен популизъм. То евро зоната има и преимущества и няма смисъл да пиша как цялата история зависи от ... или рибата мирише от към главата. По по-важното е това, което писах преди време а то е ако не бъркам нещо такова.

Докато гадни ръчички, на тъпи главички,
пускат бюлетинки за полит фекалия и помия и османски терористи,
лелки и чички.
няма да получават заплата в евро парички.
Ще умират с отворени очички и гледат как напускат страната кадърни детички.
Ще умира народност, държава и османски терористи ще секат тъпите главички.
21 Април 2009 11:48
на 01.01.2012 няма да има ЕС
21 Април 2009 11:49
Bearman ("Мечо", ако предпочиташ),


Следя целият процес с общата монетарна и фин. система в Евросъюза от самото начало (Мастрихт е от 1992, аз съм тук от 1991), както и създаването и въвеждането на общите пари (евро) в първите 10 страни, а после - 11 (Гърция), както и в първите бивши соц. (Словения и Словакия). Знам много добре (и изпитвам на гърба си) и +++, и - - - на тази парична единица (последните - водещи към сериозно и бързо вдигане на цените, довели до протести в Гърция, Италия, Германия), за което, обаче, не е "виновано" самото евро, е икономическите субекти, възползвали се от неговото въвеждане, за да "закръглят" бързо цените нагоре (на "ангро".


Едно са официалните статистики (често - стъкмистики), друго - реалната икон. ситуация в страната. Властите усилено "замазват" реалностите, обективното обедняване на все по-широки слоеве от населението и това, че масата народ все по-трудно преживява и по-малко потребява (реалното повишение на цените под общия % на инфлацията), стагнацията в инвестициите - местни и чужди) и на производството, напускането на традиционни партньори и отиването им в Китай, Индия и др. азиатски страни.

Та, много ми се иска да съм "оптимист" относно еврото в БГ, но за съжаление, няма сериозни основания за това. Ще поживеем, ще видим, кой прав, кой крив. И пак ще си говорим по темата, дай Боже !
21 Април 2009 12:40
Г-н Терзиев за кой ли път грубо манипулира или се изказва неподготвен.
Статията е образец как не трябва да се прави икономически анализ.
Може би черпи опит от оракула Лещански.
Нека остави анализите и прогнозите на истинските икономисти, а той да пише есета или стихове, защото за повести и романи не става.
Тази боза можеше да я пише и да му вярват когато нямаше интернет и хората не знаеха западни езици.
Нека да прочете бюлетина на икономическата комисия към Европарламента от миналата седмица и анализа на Европейската централна банка и тогава нямаше пише смешки.Анализа на ЕЦБ е правен от три различни независими финансови институции на Германия, Франция и Великобритания.
21 Април 2009 12:44

И какво пише в този анализ, г-н Алигаторе?



____________________________
Спортът е опиум за народите!
21 Април 2009 13:13
Пенке,


Не съм чел тези анализи, но интуицията нещо ми нашепва "на уше": "Льошо, товарищи, много льошо ! Хич не си правете излишни илюзии, че тоя път "номерът" Ви ще мине (както беше с приемането в ЕС". Хайде дано не съм познал, ще се радвам.
21 Април 2009 13:35
Кой не скача е червен! Мафия, мафия!
21 Април 2009 14:00
Пенка от Прокатния:
И какво пише в този анализ, г-н Алигаторе?

Не съм го чел анализа на ЕЦБ, но щом СерГей търси рамо от ЕК за натиск върху ЕЦБ, досещам се...
21 Април 2009 14:23
Изключително читава статия!
Браво на автора
21 Април 2009 14:58
Светославе, а аз не тъгувам изобщо за това че се забавя въвеждането на еврото у нас.Не мога да забравя еврошамара, който получиха гърците при тяхното присъединяване.Цените скочиха със 100%.Така че , майната му на еврото!!!
21 Април 2009 16:26
vekia,


Не еврото е виновно за повишаването на цените, а хората, които съ възползваха от това и от днес за утре "коригираха" по този безбожен начин цените на стоките и услугите. Патил съм си лично от подобна практика. Кой фиксира цените, когато имаше един точно определен курс на обияна ? Разбира се, не еврото, а всички фирми (от всякакъв калибхр), които "в мътната вода" искаха едра риба да ловят... Това е истината.
21 Април 2009 16:53
Интересен и социалния профил на форума. Мнозинството викащи с/у кабинета и за Боко колеги са явно възрастни хора, бивши членове на БКП, сигурно някои и агенти на ДС. Някои са били във високата номенклатура, други са обслужвали висшата номенклатура като др. Митев, лейб-тълмач на др. Живков по редки езици и значи тясно свързан с УБО. Тези другари и сега са добре материално - макар в напреднала възраст ползват компютри у дома, могат да влизат в нета, някои поназнайват и английски. Отличават се и с политическа незрелост и историческо невежество, с което са закърмени от партийната учебна година.


Фичо,
на това не успях да реагирам на 17.4.2009 г., когато си го писал.
Добре е да ти го припомня като образец за демагогия, клевета и манипулаця.
Значи аз те питах двуцифрено число пъти да ми кажеш след като считаш, че Станишев говори смислено, какво смислено има в критиката му, че държавата не си вършила работата и не подменяла номерата на автомобилите. За пореден път те приканвам, след като считаш, че аз се отличавам с политическа незрелост и историческо невежество, обясни ми какво е смисленото в тази изцепка на любимият ти Станишев. Пишеш, че материално съм добре. Факт, че е така. След две индексации пенсията ми достигна 155 лева. Готов съм да ти платя от огромната си пенсия за отговор на зададения многократно въпрос. Надявам се най-после да получа отговор по същество на зададения въпрос, а не клеветническа характеристика на мен самия.
Днес се напъваш отново да покажеш, че България е добре. Подтекстът е ясен - любимият ти "смислено говорещ" Станишев да остане ако може още един мандат на власт.


Edited by - Mitev on 21/4/2009 г/ 16:56:07

21 Април 2009 17:13
Със сигурност ще има и такива, които ще се радват, иначе сме били "еволюирали вече!?Това последното е за репликите на "за" или "против' да се гласува.Личното ми мнение е, че насила хубост не става, още повече при липса на подходящи алтернативи.
21 Април 2009 17:17
Митев,
Зарежи!
Аз тогава реагирах, та наговорих грозни приказки, а сега съжалявам. Не си струва да падаме на нивото на такова същество. За него е най-подходящ методът на Караваджо.
21 Април 2009 17:19
Влизането в зоната на еврото не е за всяка уста лъжица.
21 Април 2009 17:37
Марс Атак е прав в фактологията касаеща практическото удвояване на цените в редица страни въвели еврото (?) . Кои са мошениците също е ясно. Въвеждането му имаше съвсем по-различни причини от широко прокламираните... Смешно е да се твърди, че това било станало заради лесните сметки на туристите в чужбина, междуфирмени разплащания в ЕС и пр. смешки. Въвеждането му имаше политически причини. Външни и вътрешни...

За съжаление, не се казва всичко в статията. Не, че тя не е добра. Но има още една подкокоросваща вятърничавите управници, предпоставка. А тя е, че Световната банка също твърдяла, как БГ била вече узряла смокиня и било вече време тя да се търкулне в евро-зоната. Въпросът е: Защо една, без всякакво съмнение знаеща фактите, институция "вярва" в нечии креативни способности, след като и за слепите е ясно, че насреща стои една банда некадърници? Достатъчно е да се подсетим и да погледнем зад драперията "Световна банка". Там се спотайва отговора...

Уви, според мен, решението е взето. Ще има скоропостижно "приемане", по-скоро: - натътрузване на България в Еврозоната. Бързането за въвеждане на ? в следващите месеци не е по вкуса на Станишко заради една нова и масивна негативна публична реакция. Тя би била такава и от веднага, ако хората се усетят какво ще последва и какво ще ги сполети... Например цените.
Повишаването на цените с въвеждане на ? става не без благословията на държавата. Все пак с увеличаването им по формулата: 1 лв. = 1 ?, автоматично се удвояват и постъпленията от ДДС в касите на НАП, докато за индустрията и всички останали от публичния сектор работещи с отчисление на ДДС, нещата не се променят. Дебелият край ще го опита отново населението.

Така, че преминаване към Еврото, с или без благословията на Централната Европейска банка и ЕК, ще се извърши веднага след изборите. Рубикон вече е преминат...

Това се желае от финансовите властелини на света и така ще стане. Инак защо бяха всичките тези "пробни балони" от последно време?

PS
Колкото до оставането на ? върху финансовата арена, нещата са спорни. В зависимост от развитието на кризата е възможно, някой ?-държави да бъдат принудени да се върнат към националните си валути... Искат или не искат...
21 Април 2009 17:41
И какво пише в този анализ, г-н Алигаторе?

Ми, Пенке пише предполагам, колко много се е повишил жизнения стандарт у нас по време на Великото триглаво управление, как от целия съюз се стичат тълпи европейци и се натискат да живеят у нас, а нашенци по чужбинско са отдавна оставили всичко там и през ум не им минава повече да напущат тая благодатна страна. Където в реките тече мед и мляко, по дърветата растат банкноти, а сутрин по тревата вместо роса се търкалят бисери и диаманти!
И аз бях там, и аз ядох и пих и по брадата ми тече, ама в устата ми нищо не влезе! А на сутринта ... левия ми крак изтръпнал! А врата ми хептен се схванал!
21 Април 2009 17:50
Влизането в зоната на еврото не е за всяка уста лъжица.

Абсолютно правилно! Особено за формени идиоти с чугунено ръждясало мислене!
21 Април 2009 18:02
Атаката от Марс е прав, но има нюанси по отношение на въвеждането на еврото в страните. Освен това ако нещо вдигат цените в евро има отворени граници и при малки разлики хората купуват в съседните страни. Става странно като ходя по евтини покупки в Австрия или Унгария, при по-вече желание и до Бръно.
Ах, забравих, вилаета не е и у Шенгена. Ами ура другари, да заградят пак с телта и да се громи класовия враг.
Така ще е докато гадни ръчички на тъпи главички .....
21 Април 2009 18:03
Не мога да забравя еврошамара, който получиха гърците при тяхното присъединяване.Цените скочиха със 100%.Така че , майната му на еврото!!!
Векия, аз пък не разбирам откъде излезе тоя мит за безумния скок на цените заради въвеждането на еврото? Едва ли Портокалия е била някакъв остров в евро-морето, но тук такива ексцесии нямаше. Вярно, че чувахме за нещо такова по другите земи, но аз не забелязах тук никакви особени трусове. Нещо повече, карал съм нашите шофьори да ми дадат такива примери от Франция или Германия, за които се говореше най-много, но също не установих особени различия. Че имаше закръгляне - имаше, но смятам че не беше кой знае колко значително.
21 Април 2009 18:04
Не ни били пускали до еврозоната! Ох, ах! Шмрък, шмрък....ай, какви са лоши тези батковци от Брюксел!
Кой може да ни спре да влеземе в еврозоната, а товаришги? Въвеждаме валута "евро" и преустановяваме използването на валута "лев" и точка. С наличните единици "лев" купуваме съотвентните единици "евро" (отношение две към едно). Никой не може да ни каже гък.
Много шум за нищо. На рубладжиите май много им се ще да взлеземе в рублозоната.
21 Април 2009 18:19
само корумпирани цоцаци с тип като станишката им липсва на еврозоната.
Тея да не спали на мокри вестници.
Евросъюза още неможе да се съвземе след предишното прибързано приемане на мафиотизирана България години ке премислят вече. А Станишката няма да ги дочака. Пътник е тоя запъртък на вечната червена буржазия.
21 Април 2009 18:20
Mars Attack====================Най-лесното е да не гласувам(е). Но нека да си зададем сл. прост въпрос (встрани от темата, имаме ли законно право, "морално" ли е, и т.н.): имайки предвид, че емигриралите около 1, 5 мил. българи за периода 1990-2008 са в голямата си част против управляващите досега партии и техните правителства,


Да прибавим, разбира се и "странния факт", че САМО "емигрантите" в съседна Турция могат (ако не ги дотътрят на безплатни екскурзии) да гласуват лесно и от всякъде....

Останалите един милион пръснати като пилци по света (както и "недопусканите да се върнат в прародината си етнически 2 млн. българи"....просто нямат достъп до ...гласуване!!!

но това са ...дИтайли, по които БайХасан може да ни ....просветли!
21 Април 2009 18:23
Естествено, по този начин.....НЯМА да има кой да постави въпроси .... и за милионите изнесени с куфарчетата на Луканов, но и за ..... ударната "приватизация" на модерни предприятия....за жъльти стотинки ?!?

Отделно пък да зададе някой въпроси към "честните" но неизвестни ....акционери в бившите ТПК ???


21 Април 2009 18:26
Благодаря на тези, които коментираха написаното, и сполай на съгласилите се с мен.


Въвеждането на еврото, за разлика от набутването на БГ в Евросъюза, не може да стане насила по политически и геостратегически причини, а само ако икономиката на БГ успее да покрие всичките критерии. Иначе просто няма как да стане. Това първо.


Второ, наистина цените не на всичко скочиха главоломно в страните, прели тази парична единица, но на доста нараснаха значително. И това става именно със споменатата погрешна "аритметика, ако 1 евро е 1 лев. Така цените ще скочат реално с 95%, което си е яка балтия (най-близък пример: официфлно обменният курс на еврото към исп. песета бе 1 евро - 166, 386 песети. Но "гяволите" сметаха цените по курс "1 евро - 100 песети". И "заклаха" населението. Ако едно кафе преди бе 90 песети, на сл. ден стана 167 (по прилагания "на гьотора" курс 1 евро - 100 песети).

Пренесено за БГ, все едно 1 евро - 196 стотинки, а "утре" става 100 стотинки.
Ако едно кафе с трувало 1 лев (100 ст.) и после 1 евро, кафето реално е станало 196 ст (1 евро).

Предполагам, че сте ме разбрали, макар и само като пример.
21 Април 2009 18:30
Весел,


В другата статия спорим, колко е броя на емигрантите - 1, 5, 1, 0 мил. или 500000. Дори да не са 1, 5 мил. (с генек съвпадаме, че през 1989 сме били 8, 9 мил., а сега в БГ са 7, 2), а само 1 мил. или дори 500-700000, повечето с право на глас, е доста тъпо да бъдат лишени от глас, защото това си е вода в мелницата на мафията. Но, ... всеки нека сам да си прави изводите ! Форумът е демокртично място и това му е хубавото.
21 Април 2009 18:31
Така, че преминаване към Еврото, с или без благословията на Централната Европейска банка и ЕК, ще се извърши веднага след изборите. Рубикон вече е преминат...

Това се желае от финансовите властелини на света и така ще стане. Инак защо бяха всичките тези "пробни балони" от последно време?

Ноо верващи, ноо нещо.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
21 Април 2009 18:57
Марсе ако ще траем да видим защо почваш със пропелването на катастрофичните страхотии на 4-та!? Нека видим.
Ако приемем еврото и цените скочат със 100% то в България пак ще е леко по-евтино от Гърция. Ако това се случи ще има по-голям натиск за увеличаванен на заплатите и българина по-бърже ще си седне на задника със 1500 евро заплата и европейски цени. Толкоз. Тогава ще го питам дали се чувства по-богат. Ако пък не се приемем еврото тоя процес на изравняване на заплати и цени ще върви по-бавно, е и? НО‌ е голямо объркването докато не се разбере че в България сцената не е поставена за икономическа трагедия и когато дойде поредната статия на Хърсев ще отсее поредните кълбета мъгла насъбрала се за тая седмица в главите на катастрофиците. Нещастието на валутния борд в БГ от преди 3-4 години (‌ невъзможноста като унгарците да си увеличим заплатите ударно със 20% при влизането в ЕС, забраната да печатим пари, и задълженито за излишъци, а не дефицити каквото правеха всички в Европа и Америка ) сега се оказва най-големия ни късмет, нека му се порадваме. Тоя път бие ние сме късметлиите. Както казва българина "всяко зло за добро" аз пък добавям и обратното. Очакванията за катстрофа са напълно неадеквеатни, криза има и ще има това е ясно, не катастрофа. Не изгубвайте ориентир другари, катастрофа е 11.2% безработица в Цалафоня със положителна тенденция.
Забавно ми е да съм на едно мнение със чичо.
21 Април 2009 19:06
Ма другари верно ли е че последното превъплащение на наш фичо е станишист!? Ох не мога!
Ашколсум, фичо, машала чичо!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД